KANTONGERECHT. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. Hooi gebruind Gemengd Nieuws. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Uitspraken. A. J. G. A. B Heusden, ondeug. deiijke remmen, 120 boete of 20 d.h. G. J. M. v. d. D., Vlijmen, arbeids wet, 1' 3 boete of 3 d.h. P. J. H. B., Vlijmen, warenwet, f 25 boete of 25 d. h. A. v. d. S., Baardwijk, crisisrund- veebesluit, f 2 boete of 2 d.h. W. P. T., Uassen, geen rijbewijs, f 20 boete of 20 d. h. A. J. C., Vlijmen, auto over rij wielpad, f 10 boete of 10 d. h. G. J. H., Vlijmen, dronkenschap, f 10 boete of 10 d. h. Gevaarlijk spel. Voor den kantonrechter verscheen A. M. v. d. B. uit Waalwijk, die het aangedurfd had, den onbewaak- ten overweg in de Putstraat te Waalwijk met zijn auto over te steken, terwijl op 70 meter afstand in volle vaart een trein naderde. Deze roekelooze daad had hem het leven kunnen kosten. Toch klaagde hij »dat 't toch zoovéél was« toen het M. een boete van f b eischte. De kantonrechter legde een geld boete van f 4 op. „Aankijken, lachen en sjouwen". E. C., landbouwer te Heesbeen moest voor den politierechter ko. men wegens mishandeling van F. J. Nouwens op 1 April j.l. met een hamer. »Ja, hij is altijd aan den gang met aankijken, en lachen, en sjouwen zei verdachte om zijn daad te rechtvaardigen. »Dat vind ik op zichzelf wel niet mooi, maar dat moet je dan toch niet met den hamer uitmaken meende de politierechter. Verdachte zei hierop, dat de ander met een stok gedreigd had, hetgeen evenwel door de getuigen werd ontkend. De diepere oorzaak zit in een familietwist, die al langer dan 30 jaar duurt. Getuige Kuypers, fabrieksarbeider te Heusden, verklaarde, dat ver dachte met Nouwens $voor hem uitfietsten. Toen hij passeerde, hoor de hij roepen: »lk zal je kapot slaan I« waarop hij begon te lachen en zei: heb je dat tegen mij? Maar het bleek al gauw tegen wie verdachte dit zei, want hij sloeg met een hamer naar Nouwens. Ook deze getuige zeide dat Nou wens niet met een stok gedreigd had tevoren. »Je hoort wel, dat ze 't allebei anders zeggenzei de politierech ter. »Dan staan ze allebei te liegen was verdachte's antwoord. »Nu, en al zou hij met een stok hebben gedreigd, dan had jij nog niet met een hamer moeten slaanzei de Officier van Justitie. Conform den eisch werd ver dachte veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, met de belofte, dat hij een volgenden keer »de doos in« zou gaan. - Met keien bekogeld. A. J. K. uit Drunen stond terecht, omdat hij 's avonds steenen had gegooid naar het huis van zijn buurman. Hij beweerde van niets te weten. Hij had den heelen avond rustig de krant zitten lezen, maar om tien uur wilde hij zijn vrouw nog even helpen bij het binnenhalen van eenig waschgoed. Toen hij buitenkwam werd hij plotseling door een troep politie, wel vijf man, vastgegrepen, en «gesleurd, of 't 'n roofoverval was!« Van schrik had hij ze toen maar gelijk gegeven op alles wat ze hem vroegen; vandaar z'n aanvankelijke bekentenis! Getuige C. van der 'Aa, de over buurman, had met schrik en angst het keienbombardement tegen z'n gevel en z'n deur aangehoord. Het ging zelfs zóó hard, dat hij eerst meende dat het schoten warenHij heeft dikwijls last van den man. De ambtenaar eischte de maxi. mum-boete, f 15 of 15 dagen. Verdachte werd conform den eisch veroordeeld. Heerlijke margarine. M. C. v. A. uit Sprang-Capelle stond terecht omdat op 27 Maart j.l. in zijn woning een hoeveelheid van 6 kilo Belgische smokkelmar- garine werd aangetroffen. De heele familie dreef er een soort handeltje in. De Belgische margarine werd in 'n meer Hollandsche vorm ge. bracht. Er werd een papiertje om gedaan met de opschriften: «Heer lijke margarine, zeer voedzaam«, enz. Aldus werd de schijn gewekt met onvervalscht Nederlandsch fa brikaat te doen te hebben. De ambtenaar vond dat hij eigen lijk een paar maanden hechtenis verdiend had, maar wilde 't laten bij een eisch van f 50, omdat er nog andere leden der margarine, familie terecht zullen moeten staan. De kantonrechter besliste over eenkomstig dien eisch. In dezelfde zitting stond terecht'n familielid van hem, M. M. v. A. uit Sprang-Capelle, die voor het vervoer zorgde. Hij werd tenminste gesnapt, terwijl hij eenige pakjes «heerlijke margarine, buitengewoon voedzaam op zijn fiets vervoerde. Hij beweerde dat hij heelemaal niets van de onwettigheid van het gedoe geweten had. Maar dat wilde er niet in bij den ambtenaar, die ook hier f 50 boete met verbeurd verklaring van margarine en rijwiel eischte. Verdachte vond het toch wel veel »'n groot huishouden en weinig in komsten». «Ja, dan moet je zooiets maar niet doen«, vond de kantonrechter. «Fiets kwijt, margarine kwijt en nog 'n flinke straf!« Ook deze verdachte werd conform den eisch veroordeeld. Op den overweg. De chauffeur C. K. uit Waalwijk moest terechtstaan, omdat hij op 21 April met een autobus over een overweg was gereden, terwijl de afsluitboomen al in dalende richting waren. De boom viel op de bus; zoowel de boom als de bus werden beschadigd. Verdachte werd tot f 5 boete veroordeeld. STORM OVER ONS LAND. Woensdagmiddag heeft een on- weersstorm over ons land gewoed, welke op tal van plaatsen groote verwoestingen heeft aangericht. In Hilversum eischten de elementen zelfs drie dooden. Te omstreeks zes uur knapte in die gemeente in de Stationsstraat een zware iep doormidden. Op dat oogenblik passeerde een bejaarde vrouw, de 60-jarige weduwe Krant, woonachtig te Hilversum, met haar kleindochtertje. Op den rijweg be vonden zich tevens de 40 jarige Amslerdamsche koopman Antoon Spaan, wonende in de Rustenburger straat en een jong meisje in een invalidenwagen. De vier menschen werden door den neerstortenden boom getroffen. De weduwe Krant en haar klein dochtertje werden op slag gedood, terwijl de heer Spaan zwaar werd gewond. Zijn beide beenen waren gebroken, terwijl hij voorts een hersenschudding en inwendige kwet suren opliep. Onmiddellijk waren enkele artsen ter plaatse, die de slachtoffers be handelden. Het stoffelijk overschot van de vrouw en het kind were naar de woning vervoerd, terwij de heer Spaan in deerniswekkenden toestand per ziekenauto naar de R.K. Ziekenverpleging in Hilversum werd overgebracht, waar hij aan longbloeding is overleden. De vierde persoon, het meisje in den invalidenwagen, die eveneens onder den boom terechtkwam, bleef wonderwel geheel ongedeerd, terwijl het ziekenwagentje totaal werd versplinterd. In Millingen wandelde de 70- jarige heer F. Hoek tijdens den hevigen storm langs den Waal handijk. Plotseling werd hij ge troffen door een door den storm gevelden boom. Hij kreeg zware in- en uitwendige kneuzingen. Meer dood dan levend werdde oude man opgenomen en naar het St. Jan de Deo ziekenhuis te Millingen over. gebracht. Het Nederlandsche Rijnschip «Jan van Gooyencr van de Neder landsche Steenkolen maatschappij te Rotterdam, geladen met steenkool en varende naar Sluiskil, is Woens dagmiddag omstreeks 6 uur in de z.g. «Witte tonnen-vlijea op de Oosterschelde door den vliegenden storm overvallen. Groote hoeveel heden water kwamen over boord en het schip begon in weinige minuten te zinken. De uit 7 koppen bestaande be manning kon juist op tijd worden gered. Op de Waal onder de gemeente Jrakel zijn tijdens den opkomenden storm twee rijnschepen gezonken, die met kolen geladen waren. Bij een der schepen, de »Berna« uit ^aamsdonk, heeft men nog getracht iet met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mislukte ten- gevolge van het breken van den sleepkabel. Alle opvarenden werden gered. Op andere plaatsen zonken nog enkele schepen. Op het traject Apeldoorn— Zwolle viel een zware beukenboom dwars over de spoorbaan, waar- door de trein een half uur ver traging ondervond. Te Nijmegen in het hartje van de stad, waar Molenstraat en Broer straat bijeenkomen werd bij een ïevige windvlaag een deel van den topgevel van het schoenenmagazijn der fa. Van Haren afgerukt. Een stuk hardsteen van ruim honderd kilo kwam midden in de straat terecht, rakelings langs eenige voorbijgangers vallend. Een rijwiel werd echter nog geheel vernield. Te Amsterdam werd eveneens een man door een vallende boom getroffen. Hij moest ter verpleging in het ziekenhuis worden opge nomen. Het Lunapark werd danig ver nield. Een in de weide aan de Oister- wijksche baan te Tilburg staand paard van den landbouwer Kolen werd door den bliksem getroffen en gedood. Door de storm die daarna losbrak werden in de stad verschillende boomen ontworteld doch ernstige ongelukken kwamen niet voor. HEVIGE STORM BOVEN DE GOLF VAN BISCAYE. In de Golf van Biscaye woedde een hevige storm. Op zee bevonden zich vele visschersvaartuigen, die op de ansjovis, en bonitovangst waren. Tijdens dezen storm verging er een vijftal booten, terwijl het aantal personen, dat omgekomen is, ongeveer 25 a 30 bedraagt. Bovendien wordt er van Santona een visschersboot vermist met.16 opvarenden. Vele booten kwamen zeer geha vend binnen. De visschers waren allen op van vermoeienis. De ver slagenheid onder de bevolking is zeer groot. man. Aanstonds werd ter plaatse een onderzoek ingesteld. Inderdaad werd in de schuur het lijk van een man aangetroffen. Vermoedelijk is het een zwerver geweest, die in deze schuur onderdak had gezocht en daar is overleden. Het lijk is over gebracht naar het Binnengasthuis. (Buiten verantwoordelijkh. der Red.) Aan de Redactie van De Echo van het Zuiden Waalwijk. GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. Eind dezer week is het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam geheel in vlammen op gegaan. Het groote gebouw is radi caal leeggebrand. Met groot materi aal, daar het gebouw geheel door fabrieken en huizencomplexen is omgeven, is de brandweer uitgerukt, om de geweldige vuurzee, welke een kolossalen gloed verspreidde, die wijd in den omtrek was te zien, met 24 stralen te blusschen. Door 't kranig optreden van de brandweer is echter de brand be perkt kunnen blijven tot het Gebouw voor K. en W. waardoor ongetwij feld een grootere catastrophe is voorkomen. De nachtwaker van hit gebouw heeft uitvoerige verklaringen afge legd en medegedeeld des nachts in het kantoor onraad te hebben ge hoord. Aanvankelijk hield hij het rumoer voor dat van vechtende katten. Hij vond het echter spoedig noodig, de politie te waarschuwen, veronderstellend dat inbrekers aan het werk waren. Toen hij van de straat terugkwam, stond het gebouw in brand. Hij verklaarde verder geen sleutel van'den ingang te hebben, omdat de directeur dien zelf bij zich droeg In opdracht beperkte hij zich daarom sinds enkele weken met een rond gang langs het gebouw. Naar bin nen kon hij niet. Verschillende andere aanwijzingen hebben de politie er toe aanleiding gegeven, de leden van de directie van het gebouw en den eigenaar aan langdurige verhooren te onder werpen. Men vond ten slotte reden genoeg, om den eigenaar, den heer M., te arresteeren. Later zijn nog twee arrestaties verricht. LUGUBERE ONTDEKKING TE AMSTERDAM. Bij een van de Amsterdamsche politiebureaux meldde zich 'n man, die aan den dienstdoenden brigadier vertelde, dat hij omstreeks zes uur voor den hevigen regen had ge schuild in een schuur in den Noor der IJpolder in de nabijheid van Sloterdijk. Hij had in de schuur een lugubere ontdekking gedaan. Daar lag namelijk het lijk van een M. Mag ik UEd. beleefd verzoeken het volgende op te nemen als antwoord op het schrijven van den heer Roestenbelg, ik betuig U daarvoor bij voorbaat mijn oprechten dank. Heer Roestenberg, Met belangstelling nam ik kennis van Uw schrijven, en ik zal zoo vrij zijn dit aan de hand van mijn vorig ingezonden stuk onder de loupe te nemen. U schrijft: Terzake: Het heeft ons verheugd dat de heer Pulles de moge lijkheid voor de practische toepassing van ons voorstel met geen enkel woord tegenspreekt; ook de kosten er aan ver bonden niet aanvecht. Juist gezegd geachte Heer. Ik noemde Uw voorstel een experiment en ben nog steeds diezelfde meening toegedaan. Het komt me zelfs voor dat U nog niet be grijpt waarom ik bet een experiment noem. Ik heb de mogelijkheid van prac tische toepassing in eerste instantie bui ten beschouwing gelaten, omdat een an dere mogelijkheid voorrang verleend moet worden, daar de kans van slagen verband houdt met de onderlinge ver standhouding tusschen belanghebbende groepen. Ten dien opzichte is Uw voor stel reeds een experiment en U schijnt dat wel degelijk te voelen, waar U schrijft: „Of wij er in slagen zullen" „ons plan" toegepast te krijgen zal afhangen van de al of niet medewerking. (Zie 12c regel van onderaf Echo No. 52 2e blad 3e pagina 2e kolom). Het kan U daarom toch niet verwon deren, dat ik een meening baseer op gronden welke direct van invloed zijn op de toepassing van bedoelde omzet ting, en daarbij een open oog heb voor de voorwaarden die men moet stellen, wanneer II zulke diep in het bedrijfsle ven ingrijpende reorganisatie in bijna alle Nederlandsch Dagbladen op zoo eenzijdig en onvolkomen wijze gaat lan- ceeren. Ik schrijf eenzijdig omdat U „los van alle oorzaken" die de werkeloosheid bevorderden de publieke meening wilt bc- invloedcn. Zend daarom in het belang van het algemeen inzicht ook de mee ning van anderen aan alle adressen die Uw schrijven opnamen, of verzoek de Redactie's ook die welke geen ingezon den stukken opnemen welke reeds in andere bladen tegen hetzelfde ook door hun later opgenomen schrijven inkwa men. Als ,het „hoor en wederhoor" door U geacht wordt een inzicht bevorderen de sfeer te scheppen zal er in dat opzicht wel een verandering ten goede komen. Zóó onvolkomen schrijf ik U, omdat U niets ziet als arbeiders en machines en om de interesse van industrieelen op te wekken met een toekomstige winst schermt, waardoor juist een verlies ont staan moet. Zoo onvolkomen omdat U spreekt van „de zwikmachine" en geen onder scheid ziet, tusschen de oudere en de nieuwere bevestigingsmethode o.a. de met lacks en de met klammers werkende zwikmachines. Wat wilt U met Uw liand- zwikkers voor werk van beteekenis bij Good-Year Welt-, bij Flexible- en bij Litle-Way-bevestigingssysteem. Deze ma- chines schakelen niet alleen een groot gedeelte van Uw plan. doch schakelen een groot deel der vroegere meer tijd- roovende bezigheden uit. Deze machines die U door geen .handenarbeid zult on dervangen, hebben de werkeloosheid sterk beïnvloed, met hen wordt de werk gelegenheid in onze industrie sterk ge reduceerd door het „Rijmsysteem" bij Samoa's, door het „Cosysysteem" voor huispantoffels, door het „Inrijg--, als mede ..Gewende-systeem" voor diverse massa artikelen. Het ontzettend groote kwantum dat onze Nederlandsche markt in dat alles verslindt, heeft het aantal gezwikte (met tacks)-schoenen reeds lang overtroffen. Daarbij komt dat „speciale rubbcrartike- len" voor diverse doeleinden ook een groot deel van den schoenenomzet op- eischen „zeer ten nadeele" van de werk gelegenheid in de door U bedoelde fa brieken, welke door het aannemen van Uw plan, mits zulks door verbetering in de door mij gelaakte toestanden toelaat- baar was, de vraag en aldus den omzet door het prijsverschil beslist zouden zien dalen, ten eerste door de 15 procent prijsverhooging der met de hand ge zwikte artikelen en ten tweede door de vermindering der koopkracht. We krijgen nu de 32e regel in de le kolom zelfde bladzijde. U schrijftHet overige van zijn betoog bepaalt zich bij het alledaagsche kijven en morren op den toestand, en de overheid, met een opsomming van omstandigheden, die naar de meening van hem (mede P.) oor zaak zijn van den ongunstigen toestand, waarin o.m. de schoenindustrie verkeert. Ja geachte schrijver, als meende dat het anders was, als ik geschreven heb, had U daar wel vuur op gevat inplaats van dit terloops even onder 's menschen daaglijksche bezigheden te rangschik ken. Ik verzoek U beleefd, zoo ik den toestand niet zeer juist uitgebeeld heb, me dan eens op de fouten te wijzen, want Geen mensch, die ons betere diensten bewijst. Al hebben we neiging, met „vriend schap te loonen" Den man, die ons steeds met zijn goed keuring prijst. „Critiek" die dwingt om „succes" te verkrygen 't Is de stréék uit de pen, als de zweep voor het paard, Die prikkelt om tot op den bergtop te stijgen, Terwijl „vleierij" vaak de beenen ver zwaart. We gaan verder. De vorige episode wordt vervolgd met: Hy vraagt waar haalt men het benoodigde aantal pas sende krachten vandaan welke er naar zijn meening „Zeker" niet te vinden zijn onder de werkloozen. Mijnheer Roesten- berg ik heb U met vooropgezet doel, dus wel bewust die vraag gesteld en mijn meening dus niet geuit, mag ik U ook verzoeken zulke inconsequenties, aan mijn adres achterwege te laten. Nog mooier is het dat U meent een „in vorm" gestelde vraag met een kleineerende we dervraag te beantwoorden. Ik noem U een flinke vent als ge die vraag fatsoen lijk beantwoord, inplaats van te schrij ven: of meent de Heer Pulles dat de werkeloosheid alleen onder de onge schikte krachten voorkomt. Ik zal die vraag met liefde en plezier beantwoor den geachte Heer, zoo U het de mijne doet zooals dat 'n Voorzitter van 'n Vak organisatie past. Doch niet om den bal heen draaien, en netjes blijven, tegen over iemand die in Uw schrijven tot vervelens den heer genoemd wordt, trots hij op die confetti en serpetines-achtige luister nietgesteld is. Doe maar ge woon fatsoenlijk! We krijgen danAls men het eens zou zijn enz., ik zou zeggen: zoo doorgaan, dan komt alles in orde, maar hoop heb ben, hoop bestaat al meer dan Kvee eeuwen en ze zal er blijven tot in eeuwig heid Maar nu verder. Zoo ook de veronder stelling, (mijnerzijds bedoelt U toch hé?) dat er slechts 500 arbeiders tewerk ge stold kunnen worden. Hou me ten goede dat ik voor U aan de nieuwe zin begint even stop. Ik schreef veronderstel eens dat U 500 arbeiders, van gezinnen aan werk hielp enz. Wie veronderstelt er nu? U of ik? Draai nu de rollen niet om, en leest niet zoo tusschen de regels door als U de materie waarover U schrijft niet beheerscht. Trots dat, schrijft UWij zeggen 't was reeds de moeite waard, of schoon het er veel meer kunnen zijn, ze ker als men de gedeeltelijke werkeloozen bijtrekt. Ik zal U eens iets neerpennen wat ge geheim moet zien te houden, want an-*^ ders verklap ik U niets meer. Zes millioen paar schoen zwikken per jaar dat is per week (stel het jaar op 50 werkweken) 120.000 per week. Hon derdtwintigduizend is honderd maal zooveel als 1200 paar waarvoor U 5 zwikkers noodig oordeelt als men Uw plan invoert. Dus bij 120.000 paar per week kan U 100 X 5 zwikkers plaatsen en nu snapt U misschien wel waarom ik aan dat cijfer kom, wat ik zools U meent, of hoe is het ook weer, ja ik ben zóó van streek. Enfin, alles gaat voorbij en nu ik toch aan 't cijferen ben, zal ik U nog eens iets ontcijferen, 't kan zijn nut hebben. Veronderstelt U nu eens, dat die zes millioen paren per paar een verkoop waarde hebben van 3 gulden (nou da's 'n mooi gemiddelde). Dan vertegenwoor digen zij de kapitale waarde van 18 mil lioen gulden en op die 18 millioen gul den kost Uw grappenmakerij ten bate van vijfhonderd arbeiders, tegen de door U voorgestelde 15 procent (ver schrik niet lezer, want er is geen fout als ep geen zetduiveltje aan te pas komt) opgelet: daar rolt het geld! Twee mil lioen en zeven honderd duizend gulden, Zegge en schrijven 2.700.000 Gld. Ik zie ze in den Haag al watertanden, en 'k hoor ze roepen „Staatsmonopolie", ter wijl de vrindjes achter de schermen in den hoek der Bureaucratie met al hun kennissen een vreugdendans maken bij zoo'n pracht perspectief. Maar denk er om 't is 'n geheim. We gaan verder. U schrijft: Dan is zijn vraag of de koopkracht („daar door" P.) zou stijgen of dalen, is 'n over bodige vraag. Wel zeker, dat beeft geen zin om daarover te schrijven „geld speelt geen rol", laat ons de man acht centen doen „twaalf en acht is twintig"-. De koopkracht heer Roestenberg veran dert niet door Uw voorstel voor zoover zij niet beinvloed wordt door die 500 arbeiders van Uw veronderstelling, want die verdienen tegen 20.per week per jaar samen slechts 500.000, waartegenover staat dat de gemeen schap slechts twee millioen plus 2 maal 100.000 gulden meer moet uitgeven, waar door, (U hebt gelijk hoor) niemand Za terdags 'n cent minder beurt of minder uitgeeft, noch in de week, noch Zondags, doch waarvoor men alleen maar te sa men 2.200.000 meer voor schoenen beschikbaar moet hebben, voor welk be drag men ook weer 2.200.000 3 70.000 X I paar schoenen kan koopen. Of men er nu zeventigduizend paar meer of minder kan koopen dat scheelt ook niets, want wat is nu 140.000 paar schoenen, die maakt van Haren in Waal wijk in zeven weken. Diezelfde van Ha ren „die toen U voor zes jaar dat stukje schreef" nog zoo klein was. Als iemand hel niet breken, maar bouwen begrepen heeft, zal hij het zijn. U geachte Redactie nogmaals beleefd dankend, verzoek ik de volgende week het slot van mijn betoog wat, ik tijdig zal doen toekomen, te plaatsen. Hoogachtend, Het zijn onze vrienden, die misvatting ons toonen. W. A. PULLES. (Moest vorige week wegens plaatsge brek blijven liggen Red.).

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8