Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; 3 k DE GOUDEN BRUG. ABONNEERT U OP DIT BLAD „HOORDBRABAHD" Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. De rijwielbelasting. FEUILLETON Economische voorlichting. Ordening Bakkersbedrijf, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' NUMMER 61. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Heden is het vervaldag voor wat de rijwielbelasting betreft en morgen, Zaterdag zouden de meesten onzer geuren met 't nieuwe rijwielplaatje, als de minister geen belasting vrije week, van 18 Aug. n.l. zou hebben ingesteld om ons meer tijd en gelegenheid te geven, aan onzen plicht jegens den fiscus te voldoen. Deze ministerieele beschikking heelt natuurlijk slechts ten gevolge, dat we er op 8 Augustus precies zoo voorstaan als óndeis op den len dezer maand, want de gemiddelde Nederlander offert nu eenmaal niet aan de schatkist vdór de betalings termijn is verstreken, zeer velen moeten bovendien eerst een waar schuwing hebben ontvangen en niet weinigen betalen pas als ze een bekeuring of iets dergelijks hebben gehad. Daaiom: die week belasting vrijdom is wel goed bedoeld, maar zal niet veel van beteekenis uit. halen. Alleen zullen enfele duizen den menschen op den Ssten Aug. moeilijker een rijksdaalder kunnen missen dan op den lsten van de maand het geval zou zijn geweest. Intusschen herinneren we de' fietsrijders ter gelegenheid van de plaatjesverwisseling aan het feit, dat ze een nuttig werk kunne i doen door het voor hen waardelooze plaatje van het vorige jaar af te staan ten behoeve van de T B.C.. bestrijding In sommige postkantoren is daartoe een bus aanwezig en elders stellen houders van rijwielzaken en (of) -stallingen zich voor de inza meling beschikbaar. Werden alle oude rijwielplaatjes ingeleverd, dan zou 12000 K G. metaal voor het goede doel bijeenkomen. Van de opbrengst kunnen vele patiënten worden geholpen. Als allen meewerkten, zou dat een schoon exempel van vrijwillige maatschappelijke ordening zijn ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) Steeds weer blijven de paarden staan, zichtbaar onrustig door den dik ken, ondoordringbaren muur, die elk uitzicht belemmert en waartegen zij zich instinctief verzetten. De koetsier en Szartossy loopen nu aan weerszij den naast de dieren en trachten hen met vriendelijke woorden te kalmee- ren. Steeds langzamer en moeilijker echter komen zij vooruit. Op die manier kan het tot mor genvroeg duren voor we in het hotel zijn, zegt de barones, die nu toch wer kelijk ongerust begint te worden. Als we er dan tenminste zijn! geeft dr. Falk laconiek ten antwoord. Miss Spencer duidt hem zijn pessi misme hoogst kwalijk, maar ook zij bekijkt den, aanvankelijk als een haar bekend verschijnsel begroeten nevel, die de weerloos aan hem overgelever de slachtoffers steeds meer omhult, nu met geheelandere oogen. Bepaald naargeestig klinkt het roe- Meer dan ooit wordt in den tegen, woordigen tijd de aandacht gevraagd voor het bedrijfsleven in Nederland, temeer waar onze binnenlandsche economische structuur al meer en meer op het industrieële leven is gebaseerd. Met steeds meer factoren moet de regeering rekening houden, wanneer zij werkverruiming zoekt en een doelmatiger export-organi. satie nastreeft. Op het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is thans in de atdeeling Economische Voor lichting een centraal punt verkregen van wat op het gebied van het economische documentatie rese arch—, publicatie—, propaganda en informatiewerk werd verricht. Dit lichaam treedt in nauw contact met het bedrijfsleven, met de ver schillende op het gebied van eco nomische voorlichting bestaande organisaties en met de Nederland sche diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in 't buitenland, waardoor de grondslag is gelegd voor de ontwikkeling van een behoorlijk voorlichtingsapparaat, dat voor het economisch belang van Nederland van zeer groote waaide is, en zoowel het bedrijfsleven als de Begeering zelve ten dienste kan ziin in den vorm van concrete inlichtingen, beschouwingen, analyses, rapporten en adviezen in verband met de voorbereiding en uitvoering van economische maatregelen. Ook kan deze voorlichtingsdienst stimulee- rend optreden ter bevordering van samenwerking tusschen exporteurs. Om misverstanden te voorkomen wijst Dr. Hirschfeld, die tezamen met Minister Gelissen en Dr. van der Vooy dit onderwerp in »Handels- berichtena bespreekt, erop, dat de dienst geen rechtstreeksch aandeel zal hebben in het beleid der regee ring, doch enkel zal voorlichten, pen yan de onzichtbare menschen, die uit verschillende richtingen ko mend zich althans voor elkaar ver staanbaar trachten te maken; de schel len op het tuig van de paarden, an ders zoo'n vroolijk geluid in het win- lersche landschap, zijn waarschu wingssignalen geworden en daarbij neemt het gevaar met iets of iemand in hotsing te komen, voortdurend toe, Als de paarden maar niet wild worden! zucht Szartossy, wanneer de dieren telkens bij het ontwaren van hen tegemoet komende voertuigen of voetgangers, plotseling opschrikken. Als we er maar voor zorgen den goeden weg te houden! voegt hij er aan toe, zich ditmaal speciaal tot den koetsier richtend. Daar behoeft u niet bang voor te zijn, antwoordt Gustl, maar bijster overtuigend klinkt het niet. Dan heerscht weer minutenlang zwijgen. Het vooruitkomen wordt steeds moeilijker en gevaarlijker. 1 suppose, there can 't be any danger in it, surelly, zegt miss Spen- ces in een schuchtere poging om den moed er in te houden. „When people here gewend aan de mist en hoe noemt u- dat ook weer accomodated on it, kan toch niet zoo erg zijn the whole". Zij krijgt geen antwoord. Maar plot seling klinkt in de onmiddellijke na- documenteeren en eventueel advi- seeren. Aldus moet ook de taak van dit orgaan worden gezien ten opzichte van het bedrijfsleven, waaraan het inlichtingen verschaft betreffende handelsverdragen, afzet- mogelijkheden, allerlei maatregelen op economisch gebied in binnen- en buitenland, terwijl de dienst voorts beoordeelingen geeft over den economischen finantieelen en mone- tairen toestand van bepaalde landen en bedrijfstakken. Met de instelling en de thans volvoerde reorganisatie van de afdeeling Economische Voorlichting is voorzeker in een behoefte voor. zien, waarover men verheugd kan zijn. De belangrijke doch ook moeilijke taak van dit apparaat zal de eenheid onder de verschillende bedrijfsor ganen bevorderen, hetgeen zoozeer vereischt is, en een der eerste voor waarden is voor de wederopleving en bloei der Nederlandsche industrie. EEN POLIS LEVENSVERZEKERING bijheid het geblaf van een hond. Ang stig grijpt de barones den arm van dr. Falk. Op hetzelfde oogenblik flitst het licht van een zaklantaarn aan en een vrouwenstem commandeert: Hier Bella! Bella? herhaalt de koetsier ver heugd en Therese? voegt hij er nog verheugdre aan toe. Want de koet sier van Iglerhof en het meisje voor alles uit de Lantaarn zijn neef en nicht De begroeting tusschen het tweetal in den dichten nevel is allerhartelijkst, vooral van de zijde van Gustl, al komt daarbij dan ook vast te staan, dat hij een heel eind van den goeden weg is afgedwaald, want de slede staat nu op engeveer honderd pas afstand van de „Lantaarn". Onbewust heeft hij daar mee echter de, inmiddels min of meer wanhopig geworden situatie van het gezelschap, dat aan zijn zorgen is loe- vetrouwd, gered, want dat men hier voorloopig zijn intrek zal nemen, daar. over zijn neef en nicht het onmiddel lijk eens. Dit alles speelt zich zoo vlug af, dat Gustl's passagiers hun zoo onver wacht veranderde positie nauwelijks beseffen, maar in ieder geval is het hun een pak van het hart, dat zij zij het ook in de meening, dat de „Lantaarn" een of andere herberg is *de slede kunnen verlaten, waarin zij een benauwd half uurtje hebben Minder vlot verloopen dikwijls de ordeuingspogingeii in industrie en bedrijf, omdat dón de concurrentie een hartelijk woordje meespreekt. Om te geraken tot ordening in het bakkersbedrijf is het eerste woord gesproken door de Nederlandsche Bakkerij-Stichting voor Rotterdam en Omstreken. Aan dit streven is thans een landelijke uitbreiding ge geven. Het bakkersbedrijf verkeert in de laatste jaren in groote moeilijkheden. Er is een te veel in het productie apparaat en ook een schandelijke uitbreiding in het distributie-appa raat gekomen, met het gevolg, dat de patroons zich genoodzaakt zagen hun product soms beneden kostprijs te veikoopen, wilden zij hun afzet gebied nog eenigszins op peil hou den. Deze moordende concurrentie is niet alleen een groot bezwaar voor de bakkers zelf, die er hun bedrijfs kapitaal bij inboeten, maar ook voor allen, die in eenige relatie staan met het bakkersbedrijf. Vele bakkers toch kunnen onder deze omstandigheden niet meer aan hun financieele verplichtingen tegenover hun leveranciers en andere credi teuren voldoen. Op deze wijze gaat veel kapitaal verloren, zoodat er uiteindelijk met deze crisis in het bakkerij bedrijf een nationaal belang gemoeid is. Drie jaar lang heeft een regeling gewerkt, waarbij degenen, die niet aan saneeringspogingen wilden mee- werken, van meellevering werden uitgesloten, maar die regeling bleek niet »waterdicht». Intusschen ver scheen het wetsontwerp op het al gemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemers overeenkomsten, welkontwerp thans tot wet is verheven. Op de basis van desamenwerking der vijf betrokken groepen, nl. de vier landelijke patroonsorganisaties en de coöperaties, kwam nu een samenwerking tot stand. Het is thans de bedoeling om het doorgebracht. Szartossy vergezelt de vrijwel geheel uitgeputte barones en dr. Falk ontfermt zich over miss Spen cer. Therese is Gustl behulpzaam bij het uitspannen der paarden en Bella, de even schrandere als welopgevoede hond, opent de deur van het huis van zijn meesteres voor de gasten. Onwillekeurig blijft het viertal, als men de Lantaarn betreedt, aarzelend staan, waarbij zij elkaar vragend aan zien. De betimmerde hall met de groote planten in de hoeken, het smaakvolle arrangement der fraaie meubelen, de kostbare, een warm licht verspreidende kroon aan het plafond, dat alles wekt niet .direct den indruk van een herberg. Eenigszins verlegen staart Szartossy naar zijn skischoenen, waarvan het vuile sneeuwwater op hel pauwblauwe Oostersche tapijt sijpelt. a Hm, verbreekt dr. Falk het be klemmende stilzwijgen, er schijnen dus in het jaar 1935 nog betooverde kasteelen te bestaan! Very comfortable, indeed, con stateerde miss Spencer, terwijl zij zich in een diepe fauteuil laat vallen. Barones Geitier meent nu eveneens iets te moeten zeggen, maar zij wordt daarin door de binnentredende The rese verhinderd. Het meisje helpt de onverwachte gasten bij het uittrekken van mantels en jassen en brengt hen land in rayons te verdeelen en dan rayonsgewijze te komen tot onder nemersovereenkomsten en daarop de verbindendverklaring van den minister te vragen. Voor het rayon Rotterdam is bereids een dergelijke overeenkomst tot stand gekomen en deze is reeds door het departement aan de commissie van advies door gezonden. De factoren, waaraan het gezond zijn van een bedrijf worden getoetst, zijn een gezonde financiering, een behoorlijke omzet en een rationeele productie en distributie. De kostprijsfactoren zijn voort durend aan verandering onderhevig Daarom is een zoodanige regeling getrc\tlën, dat, als de prijzen van de grondstoffen, de arbeidsloonen en de vaste lasten stijgen of dalen, ook de minimum broodprijs in dezelfde verhouding hooger of lager wordt. De stijging of daling van grond stoffen en loonen, die tezamen 3/4 van den kostprijs uitmaken, wordt maandelijks in den minimumprijs verwerkt; de fluctuatie van de vaste lasten zal daarin jaarlijks haar weerslag vinden. Verstarring van den minimumprijs is daardoor uitgesloten. Het vlot tot heden zeer goed met de samenweiking der betrokkenen voor het gestelde doel en aldus is te voorzien, dat het heele Neder landsche bakkersbedrijf binnenkort het model van een wettelijk gesa neerd bedrijf zal zijn. We zijn benieuwd, hoe het con sumenten belang het dan tegenover het producentenbelang zal blijken te stellen van uw eigen krant en ABONNEERT U OP daarna naar Renate's woonkamer. Daarbij legt zij een zoodanige eloquen tie aan den dag, dat niemand aan het woord kan komen. Lang en breed be tuigt zij den dames en heeren, die in zoo'n onaangename situatie zijn ge raakt, haar deelneming om eindelijk te besluiten met de toezegging, dat mevrouw onmiddellijk bij hen zal zijn. En dan heeft zij de deur alweer achter zich gesloten, nog vóór iemand haar iets heeft kunnen vragen. Het wordt steeds beter, meent dr. Falk te mogen opmerken. It seems really to be een hetoo- verd slot, zooals u hebt just gezegd, knikt miss Spencer. Ik begin het nu ook te gelooven, zegt Szartossy. En dit hier zal dan wel de betooverde prinses zijnHij wijst op een schilderij, dat aan den muur hangt. Het is het portret van een lieftallig, jong meisje, dat op zeldzaam innemende wijze den be schouwer toelacht. Het losse, blonde haar en het golvende, van geen mode getuigende gewaad, dat door een zil veren ceintuur bijeen wordt gehouden, idealiseeren het werk van een schilder, die zijn kunst zeer wel moet hebben begrepen. In den rechterhoek van het schilderij zijn, onder een negen-puntige gravenkroon twee wapens aange bracht: drie zilveren lelies op een rood veld en twee gekruiste zwaarden op een zwarten driehoek. (Wordt vervolgd) m< I Jf er :t S y !7f I De Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatscïe Courant* 12). GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. i d; 5 e 3E IK lt

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1