Binnenlandsch Nieuws. r^iri DANluL DONKERS Buitenlandsch Nieuws. Zaterdag 1 Augustus 1936. No 61 De Echo van het Zuiden. VOORKEUR VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Bij een onderhoud met den heer Ch. J. I. M. Weiter, voorzitter van de rijkscommissie voor de werkverrui ming, over de mogelijkheden van het Nederlandsche product op de Neder- landsche markt, zeide de heer Weiter tot zijn genoegen te constateeren, dat zoowel hel groote publiek als ook de leiders van grootbedrijven er meer en meer op attent zijn, hun aankoopen binnen de grenzen te houden en in hun behoeften voor bedrijf zoo ook die voor het dagelijksche leven, te voor zien met. in Nederland gemaakte ar tikelen. Met het koopen van Nederland sche waar worden groote nationale belangen gediend. Ieder die noodig 't zij bewust of onbewust het Nederlandsche product bij import achterstelt, berokkent daardoor schade aan de goede Nederlandsche zaak, schaadt daardoor de wel vaart van nijver Nederland. Aan den anderen kant kan men in den tegenwoordigen tijd er van ver zekerd zijn, dal elke order, welke bin nenslands wordt uitgevoerd, werk en brood beteekent voor een aantal land- genooten en hun gezinnen. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste jaren een gevoelige knak gekregen. Als wij, Nederlanders, con sequent vasthouden aan het principe: „Voor alles Nederlandsche waar", dan helpen wij steentje voor steentje mee, die welvaart weer op te bouwen. DE KONINGIN NAAR TILBURG. Naar wij uit goede bron vernemen, ningin in September Tilburg zal bezoe ken 'ter bezichtiging van het Paleis- Raadhuis. In de laatste bestuursvergadering van den Noord Brabantschen water- schapsbond is besloten aan het Paleis- Raadhuis te Tilburg, een geschenk aan te bieden als bewijs van erkentelijk heid voor de gastvrijheid, welke van af de oprichting van den bond steeds van hel gemeentebestuur werd onder vonden en als bewijs tevens van waar deering voor het bondswerk van zijnen voorzitter, die-tevens—kei burgemees tersambt van Tilburg bekleedt. Het geschenk zal bestaan in de be schildering van het fries boven de kotfietafel in de groote bovenhal, welke beschildering is ontworpen en zal worden uitgevoerd door den Til- burgschen kunstschilder H. Sicking. NED. R.K. BAKKERSPATROONS. In het te Rotterdam gehouden con gres van den Nederl. R.K. Bakkers patroonsbond is een motie aangeno men, waarin de bond er bij regeering ten sterkste op aandringt aan de Ne derlandsche Bakkerij te geven de ver bindend-verklaring der ordenings projecten, zooals deze door de Ned. Bakkerij-Stichting bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn ingediend op basis de Wet op het Algemeen bindend en Onverbindend verklaren van Ondernemersovereen komsten. De motie verzoekt tevens de crisis heffingen en belastingen, welke op grond- en hulpstoffen, die gebruikt worden in het bakkerij-bedrijf, druk ken, zoo spoedig mogelijk te vermin deren, daar deze lasten niet alleen het bedrijf een ondraaglijken last opleg gen, doch ook den consument zeer on gelijk belasten en in strijd moeten worden geacht met het aanpassen van ons economisch leven aan een lager niveau. Voorts wordt aangedrongen spoed te betrachten met het wetsont werp betreffende de vestigingseischen. DE NIEUWE K.R.O.-STUDIO. Zooals werd gemeld gaat de KRO een nieuwe studio bouwen. Ruim een jaar zal „Het Hof van Holland" van- at 1 Augustus als hulpstudio dienst blijven doen. De bouwfonds-actie van verleden jaar bracht 135.000 op, mede gezien de reserveeringen besloot men over te gaan tot verwezenlijking der plan nen van een nieuwe studio. Uit de plannen heeft men dat van den Utrechtschcn architect W. A. Maas ges kozen. De nieuwe bouw zal een voorfront van 40 meter en een diepte van 65 me ier krijgen. Er komt een groote ingang met oordes. De vestibule binnenko mend, zal men rechts een ruime ont vangzaal en links de portiersloge, de telefooncentrale e. d. aantreffen. Voorts zijn er in de benedenverdie ping de voornaamste bedrijfsruimten ontworpen, welke alle in een hall uit- VIII. V »Wie anders I» was het antwoord. »Wanneer die durfal om een boot vraagt, heeft ie er meteen al een losgemaakt. Die geeft zichzelf altijd antwoord 1» Meermalen gebeurde het, dat hij van zo'n tocht dóórnat thuis kwam, dat de haren hem wild om het hoofd hingen en zijn vader hem met grote angst aankeek, en zei: »Frits. Frits! Als je toch van zo'n gevaarlijke tocht eens niet meer terug kwam Maar Frits nam, zonder zich om iets te bekommeren, zijn drijfhamer en zijn vat weer onder handen en zette zijn onderbroken arbeid voort. Toch wist hij wel, dat hij iets bij zijn vader goed te maken had. Even later kwam het over zijn lippen, zo trouw en zo vol liefde»Vader, ik zal van avond wel een uurtje langer doorwerken. Maar u had die jonge zeehond eens moetenzienzwemmen. Het ging: wie het hardste kon. Dat was d'r vandaag net zo'n weertje voor.» »Ja, ja, Fritszei de oude man. »'n Zeehond, maar jij bent er nog geen I» De jongen liet de hand met de drijfhamer er in naar beneden hangen, keek zijn vader aan en zei trots: »Nou,zoals 'n zeehondzwemt, kan ik 't ook De oude Daniël Donkers schudde zwijgend het hoofd. Even later klonk het hamergeklop weer door de werkplaats. Drie jaar, nadat Frits de Latijnse school had verlaten, werd het erg stil in Daniël Donker's huis. Frits was nu de deur uit en werkte als knecht in een grote kuiperij in een andere stad, ver van huis. Zo on geveer éénmaal per maand kwam er een brief van hem, vaker niet. Vader Daniël en zijn knecht Maarten konden thuis het werk ook best met zijn beiden af, want in de stad was een grote brouwerij gevestigd met een eigen nieuwerwetse kuiperij. Daniël leverde de meeste vaatjes aan de brouwerij aan de overzijde van de straat, die niets anders brouwde dan het gewone dunbier voor de stad en de allernaaste omgeving. Doordat deze oude fabriek een groot deel van zijn klanten verloor, had ook Daniël niet veel meer te doen. Zo was het dan erg stil geworden. Ook tante Hermina kwam geen énkele keer meer uit het Tehuis aangelopen ze was te zwak gewor den. Héél vaak stond nu Daniël onder de lindeboom voor zijn huis deur, in diep gepeins verzonken naar het totaal verkleurde en voor een groot deel verweerde schilderwerk te kijken, dat hij eens ach, hoe lang al geleden I had laten aan brengen over het »doodshoofd» komen. Hier zijn o.m. ook de solisten kamers, welke door uitschuifbare. wanden tot een zaal zijn te vereeni gen. Tusschen de beide vleugels van het gebouw leidt een gang naar de groote concertstudio, waar ruim drie honderd personen kunnen optreden; tevens is er dan nog voor enkele hon derden luisteraars plaats. De boven verdieping zal de sprekersstudio, de zalen voor hoorspelen e.d. bevatten. Hel geheel zal van de meest moderne technische vindingen zijn voorzien. ELECTR1FICATIE SPOORWEGEN. Zooals bekend worden enkele spoor lijnen geheel geelectrificeerd. Het aan tal stations is thans definitief be paald op veertien. Behalve twee te Utrecht en een te Amsterdam, Arn hem, Boxtel, den Bosch, Ede, Gelder- malsen, Maarsbergen, den Haag, Nieu- wersluis en Woerden, zal er nog een komen te Moordrecht en Woensel. Met de werkzaamheden aan den boven bouw is door het Spoorwegbedrijf thans een aanvang gemaakt. HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND. Uit Santiago de Chili wordt medegedeeld, dat Chili op de in September te houden Volkenbonds- vergadering voorstellen zal een internationale conferentie te hou den, met deelneming zoowel van de onderteekenaars als van de niet- onderteekenaars van het Volken bondspact, met het doel een her vorming van den Volkenbond voor te stellen. Deze hervorming moet het mogelijk maken, dat alle lanaen in de toekomst te Genève vertegen, woordigd zullen zijn. Indien dit doel niet bereikt mocht kunnen worden, zou Chili den Volkenbond willen verlaten. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De nationalisten beheerschen twee derde van het schiereiland. Uit de verschillende berichten blijkt thans, dat de nationalisten, ondanks de stagnatie, welke de opmarsch der troepen van generaal Mola ondervindt, momenteel onge veer tweederde van het Iberisch schiereiland beheerschen, namelijk Sevilla, Cadiz, Granada, Cordova, Coruna, Galicië, Orense, Ponte Vedra, Vugo en de steden Cazeres, Zamora, Palenzia, Vitoria, Santan der, Saragossa, Burgos en Pomplona. De regeeringsstrijdkrachten be zitten, behalve over Madrid's om geving, de controle over Huelva, Malaga en Jean, hoewel uit ver scheidene plaatsen der provincies opstandige bewegingen worden ge. meld, zoomede over de provincies Guipuzcoa, geheel Catalonië en Toledo. Men kan de tegenwoordige phase van den burgeroorlog het best karakteriseeren als »een strijd van de' zenuwen«, die ten doel heeft het heen. - Toen was Lina Petersenog maar kort zijn vrouw I »Dat past daar nou niet meer!» had hij toen gezegd. Droevig schudde hij het hoofd; weer zei hij: »Maar dit past nu ook niet meer.» Zijn schone roos lag immers al lang in het graf; de rozeknop was als een grote, sterke kerel de wereld ingegaan. »Dat past nu niet meer», zei hij zachtjes voor zich heen en ging naar de werkplaats terug. Soms liep hij ook de tuin in, alsof hij daar wat vrolijkheid kon opdoen. Maar wanneer hij bij bloem bedden van zijn jongen kwam, die daar nu vol onkruid lagen, dan kwam er nog meer treuiigheid in zijn hart. Lang bleef hij er soms naar staan kijken, trok er een paar keer een handvol brandnetels uit en zag dan, diep teleurgesteld, dat het bloembed nóg niet te voorschijn kwam. Het zou echter nog stiller rondom hem worden. Een erge besmettelijke ziekte brak eruit in de stad: typhus zeiden de dokters. De eersten, die naar het kerkhof werden gebracht, waren meneer Kollar en zijn nog tamelijk jonge vrouw. De beide achterblijvende kinderen, de kleine Magdalena en haar wat oudere broer, een stiekeme, scheelziende jongen, kwamen bij hun groot moeder. Haar man was reeds ge storven. Deze oude weduwe kon de kinderen mooie verhalen vertellen van voorname prinsen en glazen bergen Dit beviel Magdalena beter dan de ouderwetse levenswijze van haar vader, meneer Kollar. Ook de eigenaar van de oude brouwerij aan de overkant was kort daarop ge storven de weduwe had niet de moed de^aak van haar man voort te zetten. Zo kreeg Daniël al weer minder werk en krompen de ver diensten al héél erg in. Den ouden knecht kon hij ook onmogelijk langer houden, al wilde die ook nóg zo graag bij baas Donkers blijven. Op aandrang van Daniël vond hij ein delijk werk in de kuiperij van de nieuwe fabriek, waar een knecht nodig was. Zo werd het leven van den ouden Daniël Donkers al eenzamer en moreele weerstandsvermogen van den tegenstander door onophoude lijke luchtaanvallen en on-onder- broken artillerievuur te breken Men doet zulks klaarblijkelijk in de overtuiging, dat een onmiddellijke beslissing toch niet mogelijk is en dat nog langdurige gevechten zullen moeten woiden geleverd. De rebellen schijnen nog steeds verzekerd te zijn van de eindover winning. Generaal Franco zeide, genoeg geld te hebben, doch het gevam schuilt hierin, dal de bpaansche regeering van Moskou enl'iankiijk buip krijgt, hiervan nangi hel al, hoe lang uei egeerings-strijukrachlen het kunnen voibouuen. Generaal Queipo ue Liano heelt opnieuw de berienlen geüeruenleeid, welke zijn uiigezonuen via den regeeringszeuder te Madrid. hij verklaarde vooris, dat zijn colonne bevilla heelt verlaten en gemakkelijk huelva heelt veroveiu, waar de gouverneur en de plaatse lijke autoriteiten de vlucnt namen. Ayamonte, dat gelegen is bij de Poi lugeesche grens, zou binnenkort in haiiuen van zijn troepen vallen. lil Galicie zou de toestand voor zijn leger uitermate gunstig zijn. De colonne van genei aal Mola zet haar opmarsch methodisch naar Madrid voort. he generaal besloot zijn toespraak met een verzoek om geduiu te hebben, want, zoo zeide hij, «binnen enkele dagen zullen de regeerings- troepengeeii weerstand meei kunnen bieden. Dezelfde legerleiding heeft in een tweede radio-redevoeiing beweerd, dat de troepen der opstandelingen tot Dinsdag in totaal 22 vliegtuigen der regeering neergeschoten ol op andere wijze onschadelijk gemaakt eenzamer. Uitvoerig schreel hij dit alles aan zijn zoon in de verre grote stad. »Je vader kan nu de werk. plaats wel sluiten, Frits». En dat gebeurde ook. Hij liep de lege vertrekken van het ganse huis door. In de werkplaats plaatste hij duigen en planken recht tegen de muren en stond eindelijk voor het raam van zijn huiskamer. Hij keek naar de Februarilucht, maar zag ze niet. Hij dacht aan nietsZijn ogen zagenniets Hij had zijn petje in de hand en streek zo nu en dan eens door zijn haren. Langzaam.aan begon hij weer te denken. Ja, hij zou nu alleen, geheel alleen in dit huis blijven. Hij had altijd netjes opgepast en zuinig ge. leefd. De rente van het kleine beetje overgespaarde geld daarbij de paar centen, die hij nog verdienen zou aan enkele klanten, die hem nog waren gebleven, zouden voor hem net voldoende zijn, om van te leven. Zo dacht hij. Hij begon te rekenen en nog eens te rekenen. Maar hóe hij rekende en cijferde, de uit komst bleef dezelfde Zijn hoofd werd er warm van. Hij had toch stellig gedacht, dat het sommetje wat groter zou zijn. En hij moest toch ook voor nood en ziekte iets terug kunnen leggen een appeltje voor de dorst!... Plotseling schoot het als een lichtstraal door hem heenzijn huis was immers nu geheel leeg! Wat moest hij nu doen met de huiskamer en de kamer die daarachter lag Niets en nog eens... niets! Die kon hij best verhuren aan een stille vrouw. Dan had hij ook net genoeg en hoefde nu ook niet langer meer te rekenen. Hij zelf ging naar boven, naar bet dak kamertje van zijn Frits Alleen een klein kacheltje moest daar neergezet worden dan kon hij daar zelf zijn middageten klaar maken. (Wordt vervolgd.) Oplossingen raadsels vorige week. 1 Zijn mond open doen. 2 Hij hield er geen over, want hij kwam er een tekort. 3 De Spiegel. hebben. Nationalistische vliegers zouden op het Madrileensche vlieg veld Barajas bommen hebben ge worpen. Volgens een bericht via den zen der der nationalisten te Burgos zou de civiele garde te Madrid zich openlijk tegen de regeering hebben verklaard. De gardisten zouden het verkeerspaleis en het gebouw van de Bank van Spanje hebben bezet. Daar de ten Noorden van Madrid opereerende strijdkrachten nabij het op vijf en-zeventig kilometer van de hoofdstad gelegen Buitrago noch voor noch achteruit kunnen en geen der tegenstanders op'toogenblik uitzicht heeft op onmiddellijk succes in een open veldslag, heeft men den dag van Woensdag gevuld met een luchtbombardement, teneinde het moreel van den vijand te schokken. Het regende vandaag dan ook bommen en granaten op de bergen van de Guadarrama, waar vier hon derdduizend man geregelde troepen en vrijwilligers van de nationale partij tegenover de numeriek veel sterkere volksfronters staan. De nationalisten slaagden erin, twee regeeringsvliegtuigen neer te schieten. Aan beide zijden liepen de ver liezen in de honderden. Alleen reeds bij Buitrago werden tijdens een bombardement, dat door vijf regeeringsvliegtuigen werd uitge. voerd, dertig nationalisten gewond en een soldaat gedood. Nederlagen voor de regeering. Door generaal Mola is volgens de laatste berichten het volgende legercommuniqué verstrekt: «Valencia heeft zich bij de natio nale beweging aangesloten, alsook de geheele omgeving van deze stad. Drie colonnes van de Marxistische regeering van Barcelona, die den communisten te Valencia te hulp gesneld waren, zijn op de vlucht geslagen met achterlating van hun wapenen. Bij den intocht van onze troepen in Valentia vlagde de stad in de Spaansche kleuren. De soldaten werden door de bevolking met een langdurig applaus begroet«. In nationalistische kringen ver klaart men, dat het offensief tegen Madrid enkel en alleen vertraagd wordt wegens de hindernissen, die generaal Franco in het Zuiden ondervonden heeft. De aanval op de hoofdstad zelf zou eerst dan weder beginnen, 4 Vals geld. 5 De schaar. 6 Het raadsel. 7 De mond met tanden erin. RAADSELS. 1 Mijn buurman is een bakker Dien ik zeer wel lijden mocht Maar nu is hij te beklagen Omdat hij gans is uitverkocht. 2 Een wapen uit de oude tijd Al in des jagers hand geducht Neem daar de eerste letter af Dan blijft er over, een lekkere vrucht Doe nu hetzelfde nog eens weer Dan blijft er over, ja raadt eens wat Iets dat geen geld is, en dat toch Op prijs gesteld wordt, als een schat. 3 Hoe kan men iets ontstelen zonder dat men zich aan dief stal schuldig maakt. 4 Hoe lang is twee pond en ander half el. 5 Welk verschil is er tussen een kat en een Hollandse jongen. HET GROOTSTE UURWERK DER WERELD. Het grootste uurwerk der wereld is dat van het parlementsgebouw te Londen. Zijne vier wijzerplaten hebben een middellijn van zeven meter. Iedere halve minuut gaat de punt van de minuutwijzer 20 centimeter vooruit. Het uurwerk gaat acht en een halve dag, zodat zijn zwijgen aanwijst, dat het niet op tijd is opgewonden. Het opwinden van het slagwerk vereist twee uren tijd. De slinger is bijna 5 meter lang; de raderen zijn van gegoten ijzer, de klok, waarop de hamer van het slagwerk neervalt, is bijna 3 meter hoog, heeft 3 meter middellijn en weegt ongeveer 3000 pond. De hamer alléén weegt 400 pond. Elk kwarlier hoort men zijn dreunende slag. Tegen deze grote huisklok moet men een gewoon torenuurwerk als een klein ding beschouwen. sl.aal. het thans vast' dat H M- de Kos DOOR JAN DE JONGE.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5