D.E. IN DÉ PIJP/ Nieuws uit de Langstraat en Omgeving Kamer van Koophandel voor de langstraat. GENIET VAN ÜW VAOANTIE DOUWE EGBE DRUNEN. HEUSDEN. Kaatsheuvel. MET wanneer de colonnes van Franco niet meer dan 45 kilometer ten zuiden van Madrid zouden staan. Regeeringscolonnes, die van het Zuiden en het Oosten naar Sara- gossa oprukten, hebben een zware nederlaag geleden, die mogelijk de geheele actie van de regeering tegen Saragossa twijfelachtig zal maken. Een colonne Catalaansche militie onder commando van Peres Farras, die op weg was naar Sarragossa, werd bij het aanbreken van den dag door nationalisten van een hinderlaag uit overvallen en groo- teiideels vernietigd. De inneming van Madrid zou eerst over twee weken plaats kunnen hebben. De Hollandsche Kunstzijde Indu strie te Breda en de Philipsfabrie- ken te Eindhoven hebben plannen geopperd, een eigen schip te zenden naar de Spaansche kust, teneinde aldaar, indien het noodig is, den Nederlandschen employé's hulp en bijstand te verleenen. Ze plegen echter intusschen over leg met de regeering, om dit schip een officieele zending te geven, ter wijl ze op zich nemen de kosten zelf te dragen. De Spaansche ambassadeur te Berlijn, Agramonle y Cortijo, heeft een bezoek gebracht aan den mi- nister van buitenlandsche zaken, baron von Neurath, om hem mede te deel en, dat hij ontslag uit zijn functie heeft genomen. RUSSISCHBRITSCH VLOOT- ACCOORD. De vlootonderhandelingen tus- schen Engeland en de Sovjet-Unie hebben in elk opzich t tot een accoord geleid. Deze onderhandelingen had den ten doel een bilateraal accoord te sluiten, dat gebaseerd is op het vlootverdrag, dat Frankrijk, Enge land en Amerika van dit jaar hebben gesloten. den gemeld, zal weldra door de vol tooiing van een viaduct onder de spoorlijnen Waalwijk 's-Herlogen- bosch en Tilburg Eindhoven 's-Hertogenbosch tot het verleden be- hooren. Ook dit werk danken wij hoofdzakelijk aan het Provinciaal Be stuur. Waterstaatkundige toestand. Konden wij vorig jaar met voldoe ning wijzen op het gereedkomen van het rapport der Waterstaatscommis sie, ook thans memoreeren wij in ver band hiermede gaarne de verblijdende voortvarendheid waarmede Gedepu teerde en Provinciale Staten van Noordbrabant de oprichting hebben bewerkstelligd van de Waterschappen „De Brabantsche Biesbosch" en „De Amerkant". Bij het ter perse gaan van dit verslag was de vereischte Ko ninklijke Goedkeuring op de oprich- ting dezer w-aterscliappen reeds ver leend, zoodat de verwezenlijking van de ontworpen groote waterstaatkun dige plannen steeds meer kans van slagen krijgt. Verschenen is het verslag van de Handelingen der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat te Waalwijk en van den toe stand Van handel en nijverheid in haar gebied over 1935. Hoewel wordt medegedeeld, dat het verslag om bezuinigings-overwegingen in beperkten vorm moet verschijnen, bevat het niettemin als steeds vele be langrijke mededeelingen en beschou wingen, waaraan wij wederom in ver schillende nummers een en ander zul len ontleenen. Wij beginnen voor heden met dc „Algemeene beschouwingen". 1. Algemeene Beschouwingen. Inleiding. In groote gebieden van de wereld valt eenige verbetering van den eco- nomischen toestand waar te nemen. In Nederland daarentegen is de ach teruitgang nog steeds onmiskenbaar. De vraag dringt zich dan ook op, of voor ons land bij handhaving van de bestaande economische en monetaire politiek wel eenig perspectief voor verbetering aanwezig is. Alles wijst vooreerst nog (althans wat Nederland in Europa betreft) op inschrompelen- de bedrijvigheid en dalende koop kracht. Er zal een sterke impuls noo dig zijn om uit dezen cyclus te komen. Wanneer ons land zich door een voortgezette bewuste passiviteit van de internationale ontwikkeling afzondert, is het denkbaar, dat zich een nieuwe wereldtoestand ontwikkelt buiten Ne derland om en wij achterop geraken. Zulks, alle activiteit op het gebied van regleinenteering ten spijt. De toestand in het district onzer Kamer is in 1935 eveneens achteruit gegaan. De werkloosheidcijfers wijzen hierop, maar ook uit de berichten van het bedrijfsleven en uit allerlei waar neembare feiten moet worden alge- leid, dat het peil der bedrijvigheid en der welvaart in onze streek in het af- geloopen jaar sterk is gedaald. Het is niet opwekkend dit te moeten consta- teeren, terwijl in het overzicht over 1934, afgezien van een dalende winst, kon worden getuigd, dat van een ach teruitgang van de werkgelegenheid en van het handelsverkeer niet behoefde te worden gesproken. Evenmin als vorig jaar kan thans worden geconcludeerd, dat er eenig uitzicht is op betere tijden. Er moge nu en dan al in den internationalen handel en den economischen toestand van andere landen eenige opleving te constateeren zijn, vast staat in ieder geval, dat deze opleving aan ons land voorbij gaat. Integendeel, voor wat ons district betreft, teekent 193G zich nog zwarter af dan de voorgaande jaren. Faillissementen. Het aantal faillissementen in het district der Kamer bedroeg in het af- geloopen jaar 19, tegen 28 in 1934. Werkloosheid. De werkloosheid in het district on zer Kamer is in 1935, vooral tegen 't einde van het jaar, sterk toegenomen. Deze toename komt voor een groot deel ook voor rekening van de ge meenten met overwegende industrie. Zoo was het aantal geheel werkloozen in de industrieele gemeenten Dongen, Druilen, Loon op Zand en Waalwijk op 31 December 1935 946 tegen 731 op 31 December 1934; het aantal ge deeltelijk werkloozen in deze gemeen ten was op 31 December 1935 echter slechts 515 tegen 711 op denzelfdcn datum in 1934. Aanvankelijk was in 1935 de werkgelegenheid beter dan in 1934, doch de laatste maanden nam deze zeer sterk af en toonde een sterke verschuiving van het aantal gedeelte- I lijk werkloozen naar dat der geheel werkloozen. Deze teruggang in werk gelegenheid is in de eerste maanden van 1936 zelfs nog grooter geworden. In de overige gemeenten tezamen wa ren op 31 December 1935 geheel werk loos 2087 tegen 1921 in 1934; het aan tal gedeeltelijk werkloozen was hier onbeduidend. Een geheel betrouwbare graadme ter geven deze cijfers voor de bedrij vigheid in de industrie in de diverse gemeenten niet, omdat vele arbeiders buiten hunne plaats van inwoning werk vinden. Intusschen geven zij wel een beeld van den teruggang, die de werkgelegenheid in het district der Kamer ondergaat, aangezien rekening mag worden gehouden met de omstan digheid, dat het meerendeel der werk- looze arbeiders vroeger binnen het district werk vond. Wel staat hier tegenover, dat in de industriegemeen- tin ook een aantal arbeiders van bui ten het district der Kamer werkzaam zijn. Hieronder volgt een specificatie van het aantal werkloozen in de ver schillende gemeenten van het district der Kamer op 31 December 1932, 1933, 1934 en 1935. Verkeer. De oplossing van het verkeerspro bleem, door het scheppen van 'n groo- ten weg voor doorgaand verkeer door de Langstraat, is nog niet in zicht. Toch zijn Wij dankbaar voor de vele verbeteringen, door het Provinciaal Bestuur in den bestaanden weg ont worpen en gedeeltelijk reeds aange bracht. Het overwegvraagstuk over den spoorweg in den Vlijmenschen weg naar 's-Hertogenbosch, waarvan reeds het vorig jaar de oplossing kon wor- 1932 1933 1934 1935 geheel gedeel- geh. gedeel- geh. gedeel- geh. gedeel telijk telijk 236 343 181 361 238 465 294 26 6 17 16 39 14 106 110 167 145 200 65 118 97 112 158 1 179 4 146 168 34 22 43 12 51 18 72 79 1 56 69 70 239 303 197 185 131 83 174 159 216 94 213 264 4 318 4 288 308 403 7 472 395 4 453 99 25 90 18 135 35 235 203 83 224 55 238 138 333 207 12 209 194 5 187 83 63 69 97 2477 593 2743 634 2652 773 3033 tel ijk 327 23 Dongen Drunen Dussen Eethen Geertruidenberg 's-Gravemoer Heusden H. en L. Zwaluwe Loon op Zand Made c.a. Raamsdonk Sprang-Capelle Waalwijk Waspik Wijk c.a. Totaal N.B. In de totaal-cijfers over de jaren 1932, 1933 en zijn ook om grepen de werkloosheidscijfers van de voormalige gemeenten Hedikhuizen, Herpt, Nieuwkuik en Oudheusdcn, welke gemeenten bij de wet van -> April 1935 met ingang van 1 Mei d.a.v. zijn opgeheven. Voorzoover deze opgehe ven gemeenten of deelen ervan zijn gevoegd bij gemeenten gelegen binnen het district der Kamer, zijn de werkloosheidscijfers voor 1935 in die van de vergrootte gemeenten (Drunen en Heusden) begiepcn. 107 5 41 58 561 Mulo. Mej. Toos Hofman slaagde te Breda voor het diploma Mulo B. Zij genoot hare opleiding aan de Chr. Prot. school te 's Bosch. Uitkijktoren Jonge Wacht. De uitkijktoren der Jonge Wacht, waarvan wij Woensdag melding maakten is thans gesloopt. Vergunningen en Verloven. Op 1 Mei 1936 bedroeg het aantal inwoners 4620. Daarvoor mogen ver strekt worden 18 volledige vergunningen en 18 verloven A. Op dien datum waren 16 vergunningen in omloop en 5 ver loven A., die voor de gemeente resp. opbrachten f666.— en f 100 Kampeeren. Ondanks het minder gunstige weer trekt Drunensch mooi natuurschoon weer tientallen vacantiegangers, die in groepen van verkenners of als eenling hun intrek nemen in tent of bij een „boer" in de heide. Welpen onder leiding van akeia's bevolken thans, naast enkele groote verkenners groepen de heide. Met dit al heerscht er groote bedrij vigheid in bosch en duin en kan ook Drunen daar partij van trekken door menige extra leverantie aan de vreem delingen. Met genoegen kunnen wij constateeren dat alles in de beste orde en in de meest netheid verloopt in de heide, waar zeer zeker de groote correctheid en activiteit van het gemeentebestuur haar groot deel heeft bijgedragen. Gaarne zien wü de vreemdelingen in onze bosschen en heide, maar dan moeten zij er ook het hunne toe blijven bijdragen dat hun schier onbeperkte vrijheid in die streken niet door eigen toedoen wordt ontnomen. Werkloosheid. De afgeloopen week bedroeg het .aantal werkloozen 120, waarvan 90 geheel en 22 gedeeltelijk werkloos. ELSHOUT. St. Norbertus-gesticht. Voor rekening van 't St. Norbertus gesticht zijn te Loon-op-Zand wederom landerijen aangekocht. De plannen voor de inrichting van een succurszaalhuis aldaar zijn er wel, maar deze zullen voorloopig nog niet worden uitgevoerd. Muziekfeesten. Bij gelegenheid van de muziekfeesten ter herdenking van het gouden jubileum der fanfare «Eendracht maakt machi* is een eere comité ingesteld, waarin Burgemeester, Wethouders en vele notabelen van Drunen en Elshout hebben zitting genomen. De opbrengst van den speld jesdag ten bate van het provinciaal verplegingsfonds voort.b.c. bedroeg f 14.-. Wederom gaf het Kinderzang, koor »Frisch Gezongen« met mede werking van de mondaccordeon- club »Concordia« onder leiding van den lieer Runge uit Zaltbommel een uitvoering op de Vischmarkt en ze hebben aldus den talrijken hoorders het was mooi zomer weer een genoeglijken avond bezorgd. De verschillende nummers werden n.l. zeer verdienstelijk ten uitvoer gebracht. Priesterwijding en Eerste H. Mis. Zaterdag 25 Juli had de Eerw. heer Joseph van Beek alhier 't geluk in de kapel van St. Louis te Ouden bosch de priesterwijding te ontvan gen. Na de voorbereidende studiën in 't Missiehuis van den H. Antonius van de Paters der H. Familie alhier, heeft ZijnEerw. de studiën van het groot Seminarie gevolgd in St Johannes Berchmans te Oudenbosch vanwaar uit hij tot het verheven ambt van priester gewijd werd. Zondag a. s. 2 Augustus volgt de plechtige H. Mis in de nieuwe parochiekerk van den H. Joseph alhier. Een buurtcomité heeft zich gevormd om deze plechtigheid voor den jeugdigen neomist tot een on vergetelijke te maken. Zooals we verwacht hadden is er tot het goede slagen een medewerking van alle zijden. Door een muziekcorps zal de jonge priester voorafgegaan van bruidjes temidden van zijne familie naar de kerk geleid worden, waar om 10 uur de H. Mis zal aanvangen. De geloovigen zingen bij 't binnen komen gezamenlijk 'n welkomstlied. Na de H. Mis wordt wederom in stoet naar huis getrokken, waar, na 'n korte pauze de receptie aanvangt. Tijdens deze receptie komen de beide harmoniën en Bel Canto een aubade brengen. Na den middag om drie uur zal een plechtig Lof door den neomist gecelebreerd worden. We verwachten, dat de nieuwe kerk a.s. Zondag te klein zal zijn om de groole belangstelling, die naar dit gebeuren zal uitgaan een plaats te bieden. Diploma. De heeren Chr. Merkx en W Span alhier, volgden eenige maanden in Den Bosch een Vakcursus in het slagersbedrijf, georganiseerd door 't Instituut voor plaatselijke slagers vakcursussen. De resultaten van dezen cursus waren in een tentoon stelling bij hotel Centraal in Den Bosch op Zondag en Maandag j.l. geëxposeerd. Na afloop der tentoon stelling werd aan hen die den cursus met goed gevolg volgden 'n diploma uitgereikt. De heeren Merkx en Span ontvingen beide deze onder scheiding. H. Kindsheidoptocht. Traditiegetrouw hield de afd. Berk dijk Zondag 1.1. haar optocht ten bate van het Genootschap der H. Kinds heid. Reeds vóór het Lof was het een bui tengewone drukte rond Kerkplein en Scholen. De middag begon met 'n plechtig Lof, waarbij de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld was. Daarna trok de schitterende stoet, begunstigd door prachtig zomerweer, door de parochie. Het was een fleurige stoet. Het is onmogelijk alle groepen. 50 in getal, afzonderlijk te beschrijven, maar de Manderijn te paard en Mevr. de Man- derijn in haar keurig wagentje, de Apostelengroep, de lijdende, strijdende en zegepralende kerk, de H. Elisabeth met hofdames, hebben we zoo schitte rend zelden gezien. Het geheel trok dan ook levendige belangstelling. Ook de praalwagens (Paus met edelgarden, kardinalen en zouaven en de Koningin der Engelen, getuigden van veel zorg en smaak. De Harmonie St. Jan hield er met haar pittige muziek de stemming da nig in. Van heinde en ver waren de vreem delingen gekomen om de optocht te kunnen zien en de collectanten in hun schrikaanjagende kleedij hadden dan ook druk werk. Rest ons nog een dankwoord voor alle ijverige zelatricen, onder aanvoe ring van de Hoofd-zelatrice, mej. Stok- kermans, en de Eerwaarde Zusters, die getoond hebben iéts moois tot stand te kunnen, brengen in dienst der H. Missie. Nieuwe keuring. In de loop van de vorige week werd de keuring van den Gewassenwed- strijd gehouden van de leden van den R. K. Jongen Boerenstand. De keurings-commissie bestond uit de heeren Nico Verschuren, P. de Kort en M. Hamers, onder leiding van den Technischen Adviseur den heer H. J. v. d. Sanden uit Tilburg. De uitslag was als volgt: eerste prijs Nico Verschuren met 95 punten, twee de prijs Leo in 't Groen met 94J4 PL» derde en vierde prijs P. de Kort en B. Kuisten, elk met 93J/2 pt. en nog 8 la gere prijzen. Gymnastiek. Onze Gymnastiekver. K.G V. is niet meer content met de vele bekroningen, welke zij jaar in jaar uit op de diocesane en interdiocesane wedstrijden weet te bemachtigen, ze wil ook internationale bekendheid aan haar naam geven, en neemt daarom deel aan de groote wed strijden welke Zaterdag 1 Augustus en den daarop volgenden Zondag worden gehouden te Boom in België. Het werken geschiedt daar onder geheel andere voorwaarden, dan op de wedstrijden in ons land. Alle leeftijden werken daar in een groote groep, zoodat onder de jongere prima krachten moeten schuilen om met succes uit den strijd te komen. K. G. V. gaat echter met frissche moed op stap. Er moet, waar de eigenlijke wedstrijddag reeds Zater dag is, (doch K.G.V. vergunning is gegeven nog op Zondag te mogen werken) heel vroeg worden afge reisd. Op Zondag volgen groote demonstraties, waaraan alle corpsen moeten deelnemen. Wij wenschen onze jongens veel succes. Vaste lasten. Dinsdag a.s. houdt de afdeeling Kaatsheuvel Loonopzand van den R. K. Bond van Gafé—Hotel en Restauranthouders St. Joseph alhier in de zaal van het Kon. Muziek gezelschap Euphonia alhier, een groote vergadering, waarop alle leden van den gemeenteraad zijn uitgenoodigd. De algemeene voor. zitter van den Bond de heer P. J. van Dijk uit Helmond zal een spreekbeurt vervullen over de «Vaste Lasten« die 't bedrijf momen teel drukken. In de eerste komende gemeente raadsvergadering zal den raad een verzoek om verlaging van deze lasten bereiken. LOON-OP-ZAND. Onder de kar. Het ongeveer 3 jarig kind van den landbouwer F. Schapendonk op de Mo lenstraat had het ongeluk spelenderwijs onder een boerenkar te geraken. In ernsligen toestand moest het in de ouaerlijke woning worden binnen ge dragen. Bij de geneeskundige behande ling bleek dat de kleine een schedel fractuur had opgdoopen benevens een scheurtje in de maag. De toestand van den kleine baart zorg. Geslaagd. Deze week slaagde de heer M. v. d. Wildenberg voor het Mercurius examen Boekhouden. R.K. Werkliedenvereeniging. Zondag jl. hield de R.K. Werklieden vereeniging een algemeene ledenverga dering in de zaal van den heer Stal pers. De voorzitter opende met de chr. groet en memoreerde de benarde toestand welke momenteel de industrie meemaakt en waarvan vooral de plaat selijke industrie ruim haar deel krijgt. Door de voortdurende werkloosheid wordt het met den dag moeilijker voor de arbeiders met de uitkeeringen van werkloozenkas en steunverleening uitte komen- Er werd verder mededeeling gedaan van een poging om de uitkeeringen voor de steunregeling welke thans te Kaatsheuvel plaatsvinden voortaan hier ter plaatse te doen geschieden. Aan dit verzoek kon niet worden voldaan om de vele administratieve moeilijkheden welke daaraan verbonden zijn, terwijl men nu men toch geen werkzaamheden i ECHTE FRIESCHE H EE REN-BAAI en BAAI-TABAK F 50 ANNQ. 1755

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6