Land- en Tuinbouw* nare Hoofdpijn AKKERTJES prmriinn micihmc Sport. Particuliere werkverschaffing en Loonbijslagregeling in de Landbouw. V. (Slot). De vorige maal hadden we nog even gelegenheid van de Loonbij- slagregeiiag voor de landbouw het doel aan te geven. Dit was namelijk de werkgelegen heid in net laudjjouwbeurijl te ver ruimen ter oestrijdiug van de werk- loosueid onder de laiidarneideis. Deze regeling schiep voor den land bouwer de mogelijKiieid wei'Kzaam- heden te doen vernemen waarvoor hij van de Overheid ou u/o subsidie zou krijgen voor de aibeidsloonen. De U.K. vVerklieden Vereeniging te Waspik braclit deze kwestie in den Gemeenteraad, middels een schrij ven waarin op hei bestaan van bo vengenoemde regeling weid gewe zen. De mogelijKlieid dat van die regeling een gunstige werking voor de Gemeente Waspik zou te ver wachten zijn werd onder de aan dacht .der Raadsleden gebracht. Tenslotte werd net gemeentebestuur verzoent bij den />L.oonbijsiagrege- liug in de Landbouw«, toe te tre den. De regeling zooals die ten tijde van de indiening van bovengenoemd scnrijven bestond, zag er werkelijk heel acceptabel uil. JJe landbouwers welke aan de regeling deelnamen waren vrij in hun keuze uil de in de Gemeente beschikbare werkloo- zen voorzoover dezen tot de werk- verschatling waren toegelaten. Ze waren levens vrij in bet bepalen van den duur waarvoor een of meer arbeiders werden aangenomen, zoodat het mogelijk was arbeiders voor langeren tijd, doch ook voor korteren tijd (c.q. eeuige dagen) aan te nemen. De werkzaamheden welke ze wilden laten verrichten mochten van den meest uiteenloopenden aard zijn zoodat ook onkruidbestrijding en oogst werkzaam heden er onder vielen. De vaststelling der voor naamste wijzigingen mogen hier onder volgen le. De loonbijslag geldt voor de Landbouw en het veehoudersbedrijf, voorloopig van 1 Mei totdl Decem ber. (Dus niet voor een vol jaar zooals aanvankelijk was vastgesteld). In geen geval mogen bij eventueele berekeningen worden betrokken, uitgaven welke betrekking heüben op het jaar 1937. 2e. Voor elk bedrijf afzonderlijk dieiit door de U bekende plaatse lijke commisissie aan mij te worden opgegeven het /ni/it/num-loonbedrag dat voor rekening moet komen van het bedrijf, dat tot de regeling toe treedt, en het maximum loonbedrag, dat in het bedrijf in de aangegeven periode mag worden verleend. On der minimum-loonbedrag wordt ver staan het bedag aan loon, dat in het desbetreffende bedrijf moet wor den verleend, om het zij het zeer- bescheiden, in stand te houden, terwijl onder maximum-loonbedrag wordt veistaan het bedrag dat onder geheel normale oeconomische om standigheden in het bedrijt zou worden verloond. 3e. Indien de betrokkene in aan. merking wenscht te komen voor toeslag in hetgeen wordt verloond boven het onder 2e bedoelde mini mum loonbedrag, zal hij arbeiders moeten nemen uit hen, die opge nomen zijn in de steunregeling c.q. zijn geplaatst bij de werkverschaf fing. Er mogen dus geen arbeiders worden geplaatst, die wellicht eerst later onder de werkloozenzorg zul. len vallen, maai op het oogenblik dat ze worden aangevraagd geen hulp van de overheid ontvangen. Een landbouwer die arbeiders ont- slaat, en van wien moet worden aangenomen dat dit ontslag mede is beheerscht door de onderhavige loonbijslagregeling der arbeidsvoor waarden geschiedde in onderl. over leg tusschen den werknemer en den werkgever, en diende zich aan te passenbijhetgeen in het vrije bedrijf plaatselijk gebruik is. Voor de be paling van het totale bedrag aan subsidie werd voor elk deelnemend bedrijf een zoogenaamd «minimum. loonbedrag«, vastgesteld. Dit mini- inumloonbedrag is het bedrag dat de landbouwer in de loop van het jaar gpheel voor eigen rekening moet verloonen om voor bijslag op het loon, ingevolge de plaatsings regeling in zijn bedrijf geplaatste arbeiders, in aanmerking te kunnen komen. Het minimumloonbedrag wordt bepaald door een plaatselijke commissie waarin zitting hebben: één werkgever, één werknemer en een vertegenwoordiger van het Ge meentebestuur. De grootte van dat minimum loonbedrag hangt geheel af van den aard van het bedrijf. Een bedrijl dat over veel eigen personeel be schikt heeft een gering minimum loonbedrag. Bij weinig eigen werk kraent stijgt het minimumloon. Dit minimum-loonbedrag werd bepaald en aan den betrokkenen medegedeeld vóór hij bij de regeling werd ingelijfd. Hierdoor was het hem dus mogelijk te beoordeelen of en in hoeverre hij voordeel van de regeling hebben kon. Geen en kele geldelijke verplichting werd den deelnemers opgelegd en ingeval van deelname bleven ze toch nog vrij in den loop van het jaar al dan niet tot tewerkstelling van arbeiders over te gaan. Het valt niet te ontkennen dal een regeling zooals we hierboven in hoofdtrekken weergaven, voor de landbouwers veel aantrekkelijks had De Minister van Sociale Zaken heeft daarin echter eenige wijzigin gen gebracht, waardoor het practiscb nut der regeling zeer twijfelachtig geworden is. Dit kan niet in de loonbijslagregeling worden c.q blij ven opgenomen. 4e. De overheid (gemeente en werkloosheidsubsidiefonds) vergoedt ten hoogste de helft van het ver schil tusschen het minimum-loon bedrag en het maximum loonbedrag, met dien verstande dat nooit meer mag worden berekend dan bet loon, dat aan den werkloozen ar beider, betrokken uit werkverschaf fing en of steunregeling, per week wordt uitbetaald, vermenigvuldigt met het aantal weken, dat deze arbeider in het betrokken bedrijf is geplaatst als uitvloeisel van de onderhavige bijslagregeling. 5e. De definitieve vaststelling van het maximum- en minimum-loon bedrag is in handen gelegd van den inspecteur der werkverschaffing in samenwerking met de bedrijfs- en/ol landbouwconsulenlen. Het zal wel geen betoog behoeven dat door het bovenstaande de oor spronkelijke regeling ingrijpend ge wijzigd is, zoo zelfs, dat ze waarde voor de praktijk zoo goed als geheel heeft verloren. VLAS. Wat van belang is te weten: Dezer dagen zijn aan de vlastelers de taxatierapporten toegezonden. Het daarop vemelde opbrengstcijfer aan gerepeld vlas dient behoudens de gevallen waarin door her-taxatieMit taxatie-rapport wordt gewijzigd als basis voor steunuitkeering. Bij eventueele aanvrage om her- taxatie leze men goed het vermelde op de achterzijde van het betreffende rap port. Men doe dit eveneens bij even- tueelen verkoop van hel vlas. Bewaar dit rapport zorgvuldig. Aan de vlastelers zijn eveneens ver koopbriefjes toegezonden. Men vuile deze vooral nauwkeurig in en vergete niet te onderteekenen en een exem plaar zelf te bewaren. De bijgaande circulaire bevat een voorbeeld voor overdracht van teeltpremie. Voor arbeidskrachten gelieve men zich te richten tot de Arbeidsbeurs voor A lm kerk en Omstreken. Van daaruit wordt direct voor plaasing ge zorgd, terwijl men van geschoold per soneel is verzekerd. Door den Keuringsdienst Noord- Brabant werd gisteren te Oudenbosch een Vlasdag gehouden. Dr. J. C. Dorst sprak over „vlasver- edeling", Ir. J. Siebenga over „Keuring en export van Lijnzaad", de heer K. Onrust over „Belangrijke vlasziekten" KOOLZAAD. De taxatie-rapporten voor dit pro duct zijn eveneens aan de telers toe gezonden benevens de verkoopbrief- jes. Voor aanvrage her-taxatie en invul ling verkoopbriefjes te handelen zoo als boven vermeld werd voor vlas. Een en ander is van groot belang daar niet of slechts gedeeltelijk nako men der verplichtingen uitsluiting van den steun tengevolge kan hebben. Alleen de getaxceerde opbrengst van het koolzaad komt voor steun in aanmerking, nooit méér. De steunmaatregelen voor den ver bouw van koolzaad zullen ook gelden voor den oogst 1937. COLLEGES VAN CONSULENTEN. In het college van Consulenten voor Westelijk Noord-Brabant zijn be noemd: Ir. Huizenga (Voorz.): Ir. Heymeyer (Secr.); Ir. Aariëns Van den Broek; Ir. Janssen; Ir. Bosma; R. W. Janssen; Ir. Krugers; Ir. Rietsema en Fonkes Struif. IETS NIEUWS EN IETS GOEDS. Er zijn tijden geweest, dat volgens onze moderne begrippen de mensch- heid in warme dagen eenvoudig geen kans zag om te voldoen aan een Nan de meest elementaire eischen van wel behagen, namelijk zich een koelen dronk te verschaffen. Die tijden zijn niet eens zoo lang vervlogen, want hebben wetenschap en techniek eigen lijk niet pas in de laatste vijl en twin tig jaren op dit gebied de vorderingen gemaakt, die ons nu in staat stellen om dozijnen nieuwe en oude dranken in alle graden van koelte tot en met ijskoude tot ons te nemen. In de nederigste en eenzaamste uit spanning ziet men nog kans U een koud glas van het een of ander voor te zetten, en op den hoogsten Lim- burgschen bergtop, bij het eenzaamste Brabantsche ven, in het diepste van het Veluwsch oerwoud treft gij nog een IJsco-man die U aan iels kouds tusschen twee biscuitjes helpt. En dan te denken, dat onze vaders en onze grootvaders in de hondsdagen voor geld en goede woorden niets anders konden krijgen dan lauwe dranken, liefst van meer of minder alcoholi- schen aard, die een verdachte zwaarte in de beencn en een steeds dorstiger makenden nasmaak in den mond lie ten, zoodat op wandel- tietstocht hen voornamelijk de vraag kwelde hoe ver het nog was tot de volgende pleister plaats Z*o leven we dan nu in de eeuw der koude dranken en men zou zoo zeg gen, dat er op dit gebied niets nieuws meer zou kunnen worden uitgevon den. Maar toch is er in dit seizoen, regelrecht uit Amerika, een vondst lot ons gekomen, die op het gebied dei- lafenis in warme dagen een omwen teling gaat verwekken, indien niet alle teekenen bedriegen. Die vondst is een drank, die koel en dorstlesschend is, goedkoop en lekker en gezond. Een schaap met vijf pooten, zal men zeg gen. Inderdaad! Die vondst is de Ijsthee. Zeker, we wisten al sinds lang, dat koude thee zonder meer een dorst- lesschende drank is. Sinds lang im mers is de tijd voobij, dat kampeer ders, voetreizigers en fietsers de meest uiteenloopende dranken in hun veld- flesch goten en daarna onderweg door hun keelgat, alleen omdat die dran ken een lekker smaakje hadden, of erger nog, een (weliswaar tijdelijke) prikkel gaven. In al die veldflesschen zit nu al sinds jaren koude thee en de dorstigen bevinden er zich wél bij. Maar de IJsthee is nog iets heel anders. Die heeft Amerika veroverd en de Yankees, die in hun merkwaardig land hittegolven kennen en hitte-pe- riodes, waarbij onze warmste dagen nog maar kinderspel zijn, en die ex perts zijn in koele lafenis, drinken nu IJsthee en zweren er bij. De IJsthee is uit Amerika tot ons gekomen zooals zooveel goede vond sten uit dat groote land. Op diverse Nederlandsche stations kunt ge den nieuwen drank reeds krijgen, zoo ook in diverse hotels en café's en in ver schillende warenhuizen en lunch rooms. Overal waar de IJsthee haar intree heeft gedaan, behoudt zij het terrein, en ge zult zien, in één of twee seizoenen heeft de IJs hee ook Ne derland veroverd. Het recept? Doodeenvoudig. Een halven Liter versch kokend water op 20 gram thee. Vijf minuten laten trekken en over gieten in een pot van twee liter in houd. Los in dit nog warme extract drie ons suiker op, doe er het sap van twee citroenen in. Vul daarna den pot met koud water en zet den drank in Uw ijskast of op een koel plekje. Serveer hem met een paar brokjes ijs in het glasProbeer het mor gen bij U thuis, op kantoor, vraag er den kellner om. Uw conclusie zal zijn: iets nieuws èniets goeds! In een tank gevallen en gedood. Woensdagmorgen is te Amsterdam op liet vrachtschip «Simaloer» van de Stoomvaart Maatschappij Neder land een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 44 jarige reperateur was op het schip, dat aan den Strekdam op stoom ligt, bezig met verschillende werkzaamheden, toen hij in een open liggende tank liep. De man stortte tien Meter naar beneden en werd korten tijd later behoeft Uw dag niet ie vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijt er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijk. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumatische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. NederiandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. stervend naar boven gehaald. In de verbandkamer van de Maatschappij gaf het slachtoffer den geest. „Geslaagde" uitwerking van een radio-redevoering. In een poging om de bevolking van de Noordwestelijke provincie van Britsch.Indië op te voeden tot het hegrip, dat moord niet het aan gewezen middel is om zich genoeg doening te verschaffen voor per soonlijke grieven, heeft het radio station te Fesjawar eenigen tijd ge leden een reeks uitzendingen over dit onderwerp georganiseerd. In tal van plaatsen luisterde de bevolking met groote aandacht naar het gesprokene, dat door luidspre kers van de bestuursgebouwen aan de bevolking bekend werd gedaan Zoo geschiedde naar de Times meldt, ook ergens in een dorp. Het goede verstaan van het gesprokene werd echter belemmerd, doordat een grap penmaker er allerlei commentaar doorheen gooide. Een der dorpe lingen verzocht hem zulks te laten, maar de man ging er toch mede door. De ernstige luisteraar werd daarop zoo kwaad, dat hij zijn mes trok en het den grappenmaker tus schen de ribben stak. Door don bliksem gedood. Tijdens een kort doch hevig onweer is de negentienjarige zoon van de weduwe Op 't veld te Putbroek, gemeente Echt, terwijl hij op het land aan het werk was, door den bliksem getroffen en op slag gedood. Op den onbewaakten overweg gedood. Woensdagavond ongeveer 7 uur is de 58 jarige P. van der Grift, op den overweg nabij Hemmen door een trein gegrepen en gedood. De man, die per rijwiel den overweg passeerde, heeft den trein, die on geveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiel vertrok, niet op. gemerkt. Hij werd ongeveer 30 meter meegesleurd. De trein kwam ongeveer 60 meter verder tot stilstand. Het lijk van den man is naar het lijkenhuisje van de Ned. Hervormde begraafplaats te Hemmen vervoerd. Vijf verstekelingen bij trein ongeval omgekomen. Te Claycity (Illinois) heeft een treinongeluk plaats gehad, dat nog meer slachtoffers heeft gevorderd dan men aanvankelijk vermoedde. Een goederentrein is door nog niet opgehelderde redenen ontspoord, waarbij eenige wagens totaal ver nield werden en twee personen om het leven zijn gekomen Bij de opruimingswerkzaamheden ontdekte mende verminkte lichamen van vijf landloopers, die, zooals in deze streken veelvuldig voorkomt, zich in een der wagens hadden ver borgen en op deze manier jammer lijk den dood vonden. Auto met Nederlanders in België verongelukt. Woensdagnamiddag is op de Luxemburgsch Belgische grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten verongelukt. Daarbij is de 47-jarige heer F. van Agt, textielfabrikant te Eindhoven, die de auto bestuurde, om het leven gekomen. Zijn schoonzuster, mej Ropke uit Amsterdam, werd ernstig gewon I, terwijl de drie kinderen van den heer van Agt en een inzittend nichtje mej. van Pinsteren uit Amsterdam, lichte verwondingen opliepen. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend. De heer van Agt was weduw naar. VOETBALSPORT. WAALWIJK. Waalwijksche Jeugdcompetitie. Programma voor Dinsdag 4 Aug.: SDOHeusden, G. de Jong. BWB aWSC, M. van Vugt. \oorloopig programma voor 11 Aug.: WSC—NEO. SDO—RWB b. Uitslagen van 28 Juli: NEC—SDO 3—0 HeusdenWSC 1 4 RWB bRWB a is door omstandighe den niet gespeeld, deze wedstrijd zal nu op een andere dag gespeeld worden. Volgende week willen wij een stand- liistie geven. SPRANG. N. E. O. A.s. Zaterdagmiddag zal op het terrein van NEO aan het Oosteinde alhier een Competitiewedstrijd gespeeld worden voor de Zaterdagmiddag-competitie van den B.V.B. tusschen NEO en DEVO uit Raamsdonksveer. S. D. O. S.D.O.De Trekvogels 13. Woensdagavond werd op het SDO- terrein een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen een SDO-combinatie en de Trekvogels een zomerelftal uit v.m. Besoijen. De Trekvogels wonnen dezen wedstrijd op verdiende wijze met 31. Nadat de rust met 10 in hun voordeel was inge gaan door een schitterend doelpunt van den rechtsbuiten. Nauwelijks was de 2de helfl begonnen of SDO wist gelijk te maken 11. Van nu af namen de Trek vogels het spel geheel in handen. Aanval op aanval werd ondernomen en opnieuw wist de rechtsbuiten te sco ren 21, welke voorsprong even voor het einde vergroot werd door de rechts binnen 31 in welke stand geen veran dering meer kwam. DRUNEN. Sporters 1 spelen Zondag in Haar steeg om 2 uur en zullen daar de punten moeten deelen. Sporters 2 spelen om 2 uur op eigen terrein tegen Haarsteeg 2 en zullen daar bij andermaal een overwinning behalen op deze ploeg. V.J.C.-tournooi. Voor a.s. Zondag vastgesteld de match VJCHerpt om 1 uur. VJC wacht een zware match die waar schijnlijk met gelijk spel zal eindigen. R.K. Zomercompetitie V.N.D.H. Programma Zondag 2 Augustus: Haarsteeg 1Sporters 1, 2 uur. Vlijm. Bovs 2Nieuwkuijk 1, 2 uur. Sporters 2—Haarsteeg 2, 2 uur. Nieuwkuijk 2—Vlijm Boys 3, 1 uur. DUSSEN. R.K.V.V. Be Ready. De RKVV Be Heady zette haar Neder- laag-Tournooi voort met een wedstrijd tegen WVR uit Raamsdonk. WVR was onbetwist de sterkere en won dan ook met niet minder dan 71. WIELRENNEN. Pijnenburg-Slaats winnen te Alkmaar. Wals-Pellenaars op de 2e plaats. Woensdagavond zijn op de wieler baan te Alkmaar internationale wed strijden gehouden die door een talrijk publiek werden bijgewoond. De uitslagen waren o.m. De amateur Darksen slaagde er in het baanrecord, dat op naam stond van Kre- mers, te verbeteren en te brengen op 10,6 sec. Omniumwedstrijd voor profs: Tijdrace over 1000 meter met vliegenden start: 1 A van der Linden. 2 Oszmella, 3 Jan van Kempen. Sprint: 1 A. van der Linden, tijd laatste ronde 10.6 sec. Klassementsrace: 1 Jan van Kempen 8 punten. 2 A. van der Linden 6 punten, 3 Oszmella 4 punten. Totaalklassement: 1 A. van der Lin den 8 punten, 2 Jan van Kempen 6 pun ten, 3 Oszmella 4 punten. Tn een achtervolgingsrit haalden Pij nenburg en Kuipers hun tegenstanders Slaats en Klink na 14 ronden in den tijd van 2 min. 52,2 sec. in. Klassementsrace over 5 K.M.: 1 Piet van Kempen 11 punten, 2 Wals 10 pun ten, 3 Pellenaars 6 punten. Wedstrijd op eigen kracht over 5 K.M.: 1 Wals, tijd 6 min. 23,6 sec., 2 Slaats, op een ronde, 3 Pijnenburg. Koppelwedstrijd over 60 K.M.1 Pij nenburg-Slaats 12 punten, tijd 1 uur 22 min. 45 sec., op 2 ronden 2 Wals-Pelle naars 13 punten, 3 gebr. van Kemnen 0 punten, op 5 ronden 4 Kuiper-Klink 10 punten, on 8 ronden 5 van der Heiden van der Linden 9 punten, 6 Oszmella- Czukalla 5 punten. Driedaagsche op de Tilburgsche Wielerbaan. Dinsdagavond werd op de Tilburgsche wielerbaan een aanvang gemaakt met een driedaagsche wielerwedstrijd. De eerste avond werd goede strijd te zien gegeven. De stand was hierna: 1 v. Helvoirt-de Groen 3 punten; op 1 ronde 2 Boeven-v. Geenen 27 punten; op 2 ronden 3 ITosmus-Martens 34 punten; 4 Kremers-Tillieu 25 punten; 5 Bakker- Bossou 6 punten; op 3 ronden 6 Peek- van Amsterdam 15 punten. Afgelegde afstand eerste avond 73 K.M. 500 M. Hierbij dient opgemerkt dat de wedstrijd een kwartier werd geneutrali seerd wegens een valpartij. Volgens recept van Apotheker Dumont

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8