Plaatselijke Berichten Kinder-Vacantie-Mati née HOT KlNflEB-VACANTIE-MATINÉE slechts 10 en 20 cents. R. D. B. THEATER. H.deBont-v.Hulten ADVERTEERT IN DIT BUD. met vertoning van speciale geschikte Kinderfilms, Heerenkleeding naar maat Zaterdag 1 Augustus 1936 No 61 De Echo van het Zuiden Derde Blad /üUfJuut QctS Woensdagmiddag 2.30 uur federatie van NED. SCHOENFABRIKANTEN. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer betreffende de alge- meene vergadering der Federatie van Ned. Schoenfabrikanten, ontvingen we nog t volgende communiqué: In een dezer dagen te Tilburg ge houden algemeene vergadering der Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten is besloten de collectieve arbeidsovereenkomst per 1 September a s. op te zeggen. De in de Federatie vereenigde werk gevers betreuren het ten zeerste, dat nog steeds een groot aantal schoenfa brikanten weigerachtig blijft de col lectieve arbeidsovereenkomst te aan vaarden. Het optreden der buitenstaan ders, die in vele gevallen een scherpe loonconcurrentie voeren, maakt het voor de goed-willende fabrikanten zeer moeilijk de verplichtingen der collec tieve arbeidsovereenkomst te blijven aanvaarden. Eveneens werd het ten zeerste be treurd, dat de regeering tot nu toe ge weigerd heeft aan de Staten-Generaal de bevoegdheid te vragen tot het alge meen verbindend verklaren van col lectieve arbeidscontracten. Door een dergelijke algemeen verbindend vér klaring zou de schoenindustrie voor een belangrijk deel kunnen worden ge saneerd, waar daardoor paal en perk zou worden gesteld aan de felle loon concurrentie die thans wordt gevoerd. Anderzijds was de overgroote meer derheid der Federatieleden van oor deel, dat getracht moet worden te voorkomen, dat op 1 September a.s. op nieuw een chaos ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden in de Nederland sche schoenindustrie ontstaat. De ver gadering besloot daarom, niettegen staande de nadeelen, die voor de geor ganiseerde fabrikanten voortvloeien uit het feit, dat het overgroote deel der ongeorganiseerde fabrikanten vrij is in de regeling der arbeidsvoorwaarden, zich niettemin tegenover de arbeiders organisaties bereid te verklaren de be staande collectieve arbeidsovereen komst ongewijzigd te continueeren, met dien verstande dat daaruit zal moeten vervallen de bepaling, dat arbeidsvoor waarden, die in voor de arbeiders gun- stigen zin van de arbeidsvoorwaarden der C.A.O. afwijken op de individuee- le fabrieken in stand moeten worden gehouden, alsook de bepaling, die de fabrikanten verplicht, ingeval van werkloosheid in elk geval 50 procent van het minimum weekloon aan het personeel uit te betalen. Aan de arbeidersorganisaties is ver zocht te willen mededeelen of zij be reid zijn met het doen vervallen dezer beide artikelen der collectieve arbeids overeenkomst accoord te gaan, in welk geval de verdere inhoud der collectie ve arbeidsovereenkomst voorloopig on gewijzigd kan worden gecontinueerd. Wij moeten onze mededeeling cor- rigeeren, dat t voorstel statuten-wij ziging terzake toelating van Bat'a als lid werd verworpen met algemeene stemmen, dit moet zijn met 41—3 stem men. SLUITING VAKSCHOOL. Een interessante en propagandistische tentoonstelling. In aansluiting op ons verslag in het nummer van j.l. Woensdag, vermelden wij nog het volgende: Tegenwoordig waren o.m. de heeren J. van Gyn, J. H. M. Mannaerts, H. v. d. Assem, J. C. Spapens, C. Roesten- berg en W. Donker Pzn., allen leden van de Commissie van Advies. Voorts merkten we op de heeren A. de Kort, J. C. Spapens en P. de Jong, allen gede legeerden bij de examens, en verder ouders en oud-leerlingen der vakschool. De heer van Gijn heeft namens de Commissie van advies de geslaagden gelukgewenscht en de hoop uitgespro ken, dat zij steeds den naam van de vakschool hoog zouden houden. Spr. raadde de afgestudeerden aan hun the oretische kennis bij te houden, welke naast de praktijk zoo noodzakelijk is. Vooral in dezen voor de schoen- en lederbranche zoo moeilijken tijd moet men toonen iets te kunnen presteeren. Niet alleen interessant en leerzaam is de tentoonstelling van werken der leerlingen, maar ook van groote propa gandistische waarde. In een der boven zalen van het schoolgebouw kan men de examenproeven van de boven- en onderwerkafdeeling bewonderen, waar onderwezen is in modelleeren, snijden, stikken en het vervaardigen van lees ten. Ter inzage is voorts gelegd het the oretisch schriftelijk examen in materi- alenkennis, terwijl de wanden zijn ver sierd met schoen- en lijnteekeningen en goed geslaagde affiches. Ook de leerlooierij vraagt bijzondere belangstelling. Bij het tentoongestelde materiaal zijn pakkende opschriften aangebracht, welke interesse vragen voor het onderwijs in leerlooien. In tegenstelling met buitenlandsche onderwijs-instellingen gaan aan de Rijksvakschool te Waalwijk theorie en praktijk samen. De leerling leert dus dubbel. Dit opschrift wordt geflankeerd door strooken slangenleer. Verschillen de soorten croupons in allerlei dikte, stand en afwerking worden voorts ge- exposeerd. Zeer duidelijk wordt gede monstreerd dat het effect van het looi- proces op het leer niet alleen afhangt van de grondstoffen zelf maar ook van de inwerking der looistoffen. Zoo ziet men enkele huiden, waarvan het link- sche gedeelte met synthetisch tusschen- laf geperfectioneerd machinaal is af gewerkt, waardoor het leer in stand en kleur beter wordt, terwijl het rechtsche gedeelte met normaal plantaardigen la- vengang eenvoudig is afgewerkt, waardoor de kastanje-kleur werd be reikt. Tuigleer, plantaardig gekleurd bruin, blauw, rood, naturel en grijs overleer, riemencroupons, soepel en mast rundbox, verschillende soorten bovenleer, Perzians voor lichte huis schoentjes, veelsoortig fantasieleer, peau de suède, bruine sportbox, wit waschbaar handschoenleer enz. enz., alles vakkundig door de leerlingen ge looid en bereid, wordt verder geëxpo seerd. Een monstercollectie van den vori- gen cursus geeft een sterk beeld van wat in één jaar tijd aan de vakschool wordt geleerd. Wij onderschrijven gaarne de vol gende propagandistische spreuken, welke op de expositie te lezen zijn: „Behalve de theorie van chemie en lederbewerking, krijgt de leerling niet alleen een monstercollectie mede, maar ook een juiste chronologische beschrij ving van de bereidingswijze dezer leer soorten. Laat ook Uw zoon hiervan profiteeren en stuurt hem een jaar naar de vakschool". De tentoonstelling. Tot heden Zaterdagmiddag 5 uur blijft de tentoonstelling geopend. Wij vertrouwen ook de laatste uren op een groote belangstelling. Wij geven hier nogmaals de namen der geslaagden met hun woonplaatsen: Voor de afdeeling looierij de heeren: Adr. Aarts te Rijen; F. J. Melzer te Breda; J. B. van den Assum te Don gen en M. J. van Daelen te Waal wijk. Voor de afdeeling schoenmakerij de heeren: A. J. Baeten te Alphen; Fr. Hirsch te Wainheim (Duitschland) G. Rohof te Almelo; L. M. Burmanje te Waalwijk; L. Hollants te Tilburg; C. A. Movius te Maarssen; W. C. de Wijs te Drunen; W. J. Castelijns te Waalwijk; P. Levy te Bazel (Zwitser land); Fl. Smelt te Waalwijk; H. Prin ce te Tilburg; G. W. de Jongh te Waalwijk; A. F. Mannaerts te Til- burgh; J. C. Dekkers te Capelle; C. Remmers te Tilburg; C. P. van Boxtel te Kaatsheuvel; J. J. van Hooff te Waalwijk en J. Bouman te Sprang. Z'J KUNNEN WETFR ZONDERSTELLEN maar U niet. U stelt andere eischen. Voor mo derne kookmethodes is Gas de aangewezen brandstof. Enkele buurtbewoners hebben voor een passende versiering van de ouder lijke woning aan de Putstraat zorg ge dragen. Namens hen zal Leny Wester burger een toespraak houden en een geschenk aanbieden. Tijdens de receptie van 1—2 uur heeft men gelegenheid om den neomist geluk te wenschen. PROFESSIE. Mej. M. Pulles uit Waalwijk, Zus ter Anna Jacoba van de orde van J. M. ontving dezer dagen haar H. Professie in het klooster Mariënburq te Den Bosch. JUBILEUM. De heer W. Bitter, voorheen verte genwoordiger van de Nederl. Schoe nen-Unie Bloch en Stibbe, Hollandia, te Amsterdam—Waalwijk, die de laat ste jaren bij den internen verkoopdienst werkzaam was, herdenkt heden, Za terdag, den dag, waarop hij 25 jaren geleden bij deze firma in dienst kwam. COLLECTE JUBILEUM BURGEMEESTER. Heden Zaterdag worden de collecten gehouden in de St. Antonius-parochie, v.m. Baardwijk en v.m. Besoijen. Wij bevelen deze gaarne aan. steld, terwijl groote affiches inwoner en vreemdeling van de grootsche plan nen dier dagen op de hoogte zullen stellen. Het feestprogramma luidt als volgt: Vrijdag 14 Aug.: Officieele opening, waarna Ope nings-concert. Zaterdag 15 en Zondag 16 Aug.: Officieele ontvangst ten gemeente huize. Marschwedstrijd in de Julia- nastraat. Concertwedstrijd op het Concoursterrein. Avond-concerten door de Koninkl. Harmonie Musis Sacrum Dongen en „Sophia's-Ver- eeniging", Loonopzand. Sluitings-concert, waarna Groot Brillant Vuurwerk op het feestterrein. WINKELS GEOPEND OP FEEST VAN „ST. CRISPIJN". Op de feestdagen van de Harmonie St. Crispijn op 14, 15, 16 en 17 Au gustus a.s., mogen de winkels gedu rende den heelen dag geopend zijn. De Winkelsluitingswet is op die dagen derhalve niet van toepassing. MEDEWERKING DER TURNERS AAN 'T A.S. BURGEMEESTERS- FEEST. In ons vorig nummer hebben we me degedeeld op welke wijze de muziek- Ouders gun Uw kinderen een prettige vacantiedag en laat ze ons matinée bezoeken. De toegangsprijzen zijn Bespreek Uw plaatsen. Toegang alle leeftijden Grootestraat 319 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. EXAMENS. Voor het practijk-examen boekhou den slaagde de heer A. van Dommelen te Vrijh.-Capelle. Het examen Mercu- rius werd afgenomen te Eindhoven en voor de Vereen, v. Leeraren te Den Bosch. Geslaagde werd opgeleid door den heer Verhoef te Waalwijk. GESLAAGD. Aan het instituut „Geubbels", Dui ven bij Arnhem, slaagde voor het eind examen H.B.S. 3-jarige cursus A. van Loon, alhier. WACHTGELD. Mej. Joh. Kommeren, onderwijzeres aan de Nuts-U.L.O.-school alhier, zal wegens overcompleet op wachtgeld worden gesteld. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zooals wij reeds meldden, zal de Weleerw. Pater G. J. Ehlert, van de Congregatie van de H. Familie te Gra ve, die 25 Juli j.l. te Oudenbosch de H. Wijding mocht ontvangen, a.s. Zon dag in de parochiekerk van St. Jan, om 10 uur, zijn eerste plechtige H. Mis op dragen. COMITÉ BURGEMEESTERFEEST ST. ANTONIUS-PAROCHIE. In de St. Antonius-parochie werd een cómité samengesteld, hetwelk op Zaterdag 1 Aug. en Zondag 2 Aug. huis-aan-huis zal collecteeren ten be hoeve van het geschenk, dat den Edel- achtb. heer Burgemeester bij diens 12^2-jarig ambts-jubilé zal worden aangeboden. Dit comité bestaat uit de volgende personen: M. Didden, J. Blom, L. Scha pendonk, L. P. van Steensel, J. Da- men, H. Brokken, Jos. van Ree, G. Koelma, F. Otto, L. Knuist, N. van Hoof, J. Slaats, M. Elshout, P. Trim- bach, P. van Iersel, A. van Huiten en O. L. de Rouw. Rekening houdende met de tijdsom standigheden is het comité toch over tuigd, dat iedereen, hoe, gering ook voor dit doel zal bijdragen en de St. Antonius-parochie wederom een waar dige plaats zal innemen in de rij der aan het geschenk bijdragende Paro chies. MUZIEKCONCOURS „ST. CRISPIJN In ons vorig nummer hebben wij een en ander medegedeeld omtrent de ker- messe d'été die gedurende de a.s. mu ziekfeesten op het W.S.C.-terrein een. der groote attracties zal vormen, thans zijn wij in de gelegenheid het volledige programma te geven, waaruit blijkt dat de herinneringsdagen van het 25-jarig bestaan der harmonie „St. Crispijn" op 14, 15, 16 en 17 Augustus a.s., werke lijke feestdagen zullen worden en een druk bezoek naar Waalwijk zullen trekken. Binnen enkele dagen zal het uitge breide feestprogramma, waarin een historisch overzicht verschijnt en ver schillende autoriteiten bijdragen leve ren en de bijzonderheden als deelne mende gezelschappen, uit te voeren nummers enz. enz. voorkomen, ver schijnen en verkrijgbaar worden ge- gezelschappen medewerken aan het Burgemeestersfeest op Dinsdag 1 Sep tember a.s. Thans geven wij het pro gramma der gymnastiek-vereenigingen, die thans homogeen aan de huldiging en demonstratie deelnemen: De Waalwijksche gymnastiek-ver eenigingen zullen zich in twee afdee- lingen splitsen, n.l. Kunst en Kracht, W.G.V. en Orova, zullen vanaf v.m. Baardwijk, vergezeld door de harmonie St. Jan naar het punt van samenkomst, café de Lindeboom, marcheeren; de andere afdeeling, bestaande uit de da mes- en heeren-afdeelingen van Kracht en Vlugheid en van S.S.S., trekt ver gezeld door de harmonie St. Crispijn, vanaf v.m. Besoijen eveneens naar 't punt van samenkomst, waar de leden van de Veteranenclub ,,Ons Huis" zich bij den stoet aansluiten en daaraan een bijzondere attractie zullen verbinden, waarop wij nog nader zullen terugko men. Vandaar uit marcheert men allen ge zamenlijk met de beide harmoniën naar 't Raadhuisplein, om daar hulde te brengen aan den jubileerenden burge meester en diverse groepen en oefenin gen uit te voeren. VACANTIE-WERK VOOR HET KIND. Met goedkeuring der Geestelijkheid zal ook in Waalwijk met het Kinder werk begonnen worden. Het doel is: de kinderen, die in de vacantie zoo echt „los" loopen, met ver- waarloozing van de godsdienstige ge woonten door de school hen bijge bracht, en dikwijls met groot gevaar voor hun onschuld, enkele middagen per week, onder toezicht van bekwame leidsters bezig te houden. Ook zullen er wandeltochtjes georganiseerd wor den, speelmiddagen gehouden enz. Voorloopig zal begonnen worden met de kinderen van 7 tot 9 jaar, uit de pa rochies van St. Jan en de H. Antonius. Deze kinderen worden dan ook alle aanstaande Zaterdag, om vier uur in het K.J.V.-huis (Grootestraat) ver wacht. Mochten er nog offervaardige meis jes zijn, die zich voor dit schoone werk interesseeren en hieraan mee willen werken tot heil van het Waalwijksche kind, dan kunnen zij zich vervoeqen bij: het Bestuur der K. J. V. DRUKTE OP HET KANTON GERECHT TE DEN BOSCH. Dat de Kantonrechter te 's-Bosch 't buitengewoon druk heeft, blijkt wel uit liet feit dat dit jaar tot op heden niet minder dan 5026 zaken zijn be handeld. Woensdag j.l. was het een record- zitling, want dien dag werden niet minder dan 290 zaken behandeld. Hier onder waren 60 kinderzaken. Het verwondert ons niet, dat het zoo gaat. Wij hebben er reeds op ge wezen bij de opheffing van het Kan tongerecht te Waalwijk. Er zullen in Den Bosch natuurlijk maatregelen ge nomen worden, die uitgaven vragen en misschien evenveel als vroeger en toen was het platteland, een geheele streek er nvee gebaat. BIOSCOPEN. R.D.B.-THEATER. „Plankenkoorts". Het "R.D.B.-Theater vertoont deze week de film „Plankenkoorts". De groote man van deze film is Szöke Szakall. Zijn lotgevallen zijn wel zeer merkwaardig. Men maakt met hem kennis als bediende in een delica tessenzaak, een zeer onhandig bedien de, die dan ook steeds met één been „in z'n ontslag" staat. Hij wordt eindelijk ontslagen, als hij zelfs op Zondag toegeeft aan zijn ver langen om te rijden met de motorcar rier van zijn patroons. Na zijn ontslag wordt de winkelbe diende door een misverstand waaraan de luidspreker niet onschuldig is, geën gageerd als tooneelspeler in het stadje Graflingen. Men begrijpt wat er op de première-avond gaat gebeuren, als de ex-winkelbediende Franz Nowak de hoofdrol in het nieuwe stuk vervult. Hij protesteert reeds, wanneer hij in plaats van wijn op het tooneel fram bozenlimonade krijgt. Zijn tegenspeler als tooneeldirecteur is Otto Wallburg. Verdere elementen van deze verma kelijke film worden geleverd door de liefdesgeschiedenis van een zakelijke juffrouw Katja Seiffert, de leidster van een groote fabriek, die uit liefde voor een zakenrelatie, een jongeman, die in Graflingen de beschermheer is van de knappe zangeressen van het Stadt-the- ater aldaar, tevens als zangeres een po sitie aanneemt. Mary Losseff speelt deze rol als de zakelijke vrouw mis schien wat te geforceerd, doch als zan geres munt zij bijzonder uit. De regie verraadt de kundige hand van Kurt Gerron. Paul Abraham ver zorgde het muzikale gedeelte van de film, zooals men dat van hem kon ver wachten. Alles bijeen een zeer amusant pro gramma. KINDERVOORSTELLING. Volgens een in dit nummer voorko mende advertentie wordt Woensdag middag a.s. in het R.D.B.-Theater een kinder - vacantie - matinée gehouden, waarbij speciale voor kinderen ge schikte komische films zullen worden vertoond. Een uitstekende gelegenheid voor ouders, die hun kinderen voor weinig geld een kostelijk amusement willen bereiden. LUXOR BIOSCOOP. De schrik van Texas. Geef me 'n kus. Twee hoofdfilmen heeft de Luxor- Bioscoop deze week op het programma staan. De eerste is wederom een span nende wild West-film, waarin sensa tie, romantiek en ook humor hoogtij vieren. John Wayne. Lucille Brown en Buffalo Bill jr. vertolken de hoofd rollen. De kus, die in de tweede hoofdfilm moet gegeven worden is de voorwaar de, welke voor het afstaan van een kasteel is gesteld. Het verhaal draait om den verkoop van een oud kasteel en speelt zich af in voorname aristo cratische kringen. Het zou te ver voe ren den eenigszins fantastischen in houd te beschrijven, alsook de wijze waarop de film tenslotte na de noodige verwikkelingen tot een gelukkig en ro mantisch slot komt. Georges Milton en Tania Fedor spelen de voornaamste rollen en geven door hun vertolking een zekere waarde aan deze rolprent. Naast het bijprogramma zullen de beide hoofdfilmen van de Luxor-Bios- coop het ongetwijfeld doen en voor enkele uren ontspanning zorg kunnen dragen. Maandag 17 Aug.: Tf ai m|

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9