Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Buitenlandsch Nieuws. KOORD BRABAKD Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 62. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HET SPANT ER WEER IN ABESSINIE. In de buurt van Addis Abeba zouden de laatste dagen hevige gevechten geleverd zijn tusschen de Italianen en Abessijnsche krijgers. Talrijke berichten verzekeren, dat groepen Ethiopische rebellen de hoofdstad zijn binnengerukt en dat er aan beide kanten ernstige ver liezen geleden zijn. Onder de be volking is een paniek uitgebroken. Ras Seyoem valt Dessie aan, aan het hoofd van een leger, dat is samengesteld uit Walla- en Galla stammen. Ras Seyoem zou de stad na een buitengewoon hevigen strijd hebben bezet. Daarbij zouden zevenduizend dooden zijn gevallen. Ook bij Dessie wordt gevochten. De vorige week zouden de Abes- sijnen 60 vrachtauto's vernield en 200 doebats vermoord hebben langs den spoorweg Addis Abeba-Djiboeti. In een interview met een ver tegenwoordiger van den »Sunday Chronicle» heeft de Negus verklaard dat hij zijn leven niet in balling schap zou eindigen. Hij is voor nemens zich bij zijn troepen te voegen in het nog niet door de Italianen bezette Zuid-Westelijkedecl van Abessinië. »Ik zal de strijd \oor de onaf— hankelikheid van mijn land nooit opgever. Ik heb alle hoop, dal ik elders de leeningen zal kunnen krijgen, die mij te Genève voor de voortzetting van den oorlog gewei gerd z\n. Er is hier een comité gevornd voor dit doel en de ver kregen resultaten zijn zeer bevredi gend. Van nu af aan zijn mijn troepei in het Noorden en Zuid westen er zeker van geen gebrek te heboen aan levensmiddelen, wa pens of munitie.» Uit Rome weerklonk het oude liedje, dat de berichten over de ge- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 13) Neen, een betooverde prinses is dat niet, zegt de kleine, oude barones in heftige gemoedsbeweging. Dal is Liserl Zerlett, God hebbe haar ziel. Dat schilderij van Moll ken ik. Het hing destijds op de tentoonstelling in Wee- nen. Pep Royter was er immers maar wat trots op. De anderen begrijpen niets van deze, even raadselachtige als verrassende onthulling, maar nog voor zij in staat zijn eenige nadere opheldering te vra gen, zegt een melodieuze vrouwen stem: Hebt u mijn ouders gekend, me vrouw? Het is Renate, die onopgemerkt is binnen gekomen en nu op de oude dame toetreedt. Renaterl, nee maar, kindzegt deze, te wijl zij de sierlijke gestalte in de zilvergrijze Kasjmirjapon in een vechten in Abessynië tegenspreekt. De toestand, aldus wordt beweerd, is normaal. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Ontstellende terreurdaden door de roode militie. Ingrijpende wijzigingen in den toestand zijn de laatste dagen niet ingetreden. De opstandelingen blij ven melden, dat de inname van Madrid ieder oogenblik kan ver wacht worden, temeer waar het Zuidelijke leger verbinding zou hebben gekregen met de troepen van generaal Mola ten Noorden van Madrid, waar zich het hoofdkwartier van den leider bevindt. Zijn troepen zouden zich over een front van 10 K.M. aan weerszijden van den straat weg Madrid uitstrekken. Op tal van plaatsen is in den loop der dagen met wisselend succes ge vochten. De regeeringstroepen maak ten een sterker gebruik van het luchtwapen dan in het begin van den strijd. De regeering heeft per radio medegedeeld, dat de bisschop van Jaén is gearresteerd, tezamen met zijn familie, op het oogenblik dat zij uit Madrid wilden vluchten. De ruode militie, welke den bisschop arresteerde, heeft hem opgesloten in de kathedraal, welke is ingericht tot gevangenis. De centrale raad der goddeloozen te Moskou volgt met speciale aan dacht de ontwikkeling der gebeurte. nissen in Spanje. Na met Moskou in verbinding te zijn getreden, hebben de Spaansche vrijdenkers de volgende eischen aan de Madrileensche volksfrontregee- ring gesteld1 Sluiting van alle kloosters2 Uitwijzing van alle buitenlandsche priesters en religieu- sen; 3 Afbreken der betrekkingen met het Vaticaan 4 Inbeslagneming van het geheele kerkelijke grond— plotselinge opwelling van teederheid in haar armen sluit. Snel drukt zij een kus op de donkere scheiding, maar reeds liet volgende oogenblik is zij weer geheel vrouw van de wereld. Met een paar woorden is de situatie spoe dig opgehelderd en dan volgt de ken nismaking. Bijzonder hartelijk en zichtbaar ver heugd heet Renate de, haar door de natuur gezonden gasten, welkom. Al heel spoedig is er tusschen de vijf mensehen, wier maatschappelijke po sitie niet zoo heel ver uiteenloopt, een brug van verstandhouding geslagen en een levendig, vlot gesprek is daar van het logische gevolg. Er is immers zooveel waarover men kan praten. De opwindende tocht door den nevel vormt alleen reeds een dankbaar on derwerp en daarbij komen dan nog de vele vragen en antwoorden over Igls en Innsbruck, over het veer en de reeds gemaakte tochten en over het leven in Weenen, Berlijn, Liverpool en Boedapest. Het gesprek daarover leidt weer tot andere dingen, die er op de een of andere manier verband mee houden en interessant genoeg zijn om er uitvoerig over van gedachten te wis selen. Daartusschendoor zwelgt de ba rones, die Renate natuurlijk „tante Sopherl" moet noemen, in familiere- bezit5 Verbod voor godsdienst onderwijs op de scholen 6 Vorming van een overheids-organisatie voor de controle op kerken en priesters. Naar verluidt, gouden bereids plannen zijn gevormd, om na de overwinning op de nationale vrij willigers, de wereldcentrale der god- loozenbeweging, welke tot dusver in Moskou haar zetel heelt naar Madrid te verplaatsen. Ontstellende berichten worden verspreid over de verschrikkelijke terreur, die door de roode militie bedreven wordt. Het ergste is, dat deze troepen na het uitbreken van den opstand door de regeering ge wapend werden en naar eigen wille keur kunnen optreden. Ongestraft koelen zij hun haat op hun tegen standers. Te San Sebastian bijv. schoten zij 30 jonge mannen van de fascistische phalanx neer, die weiger- dende roode vlag eerbiedig tegroeten Het is bijna ongelooflijk, wat uit Barcelona wordt gemeld over 14- jarige jongens, die door de anarchis ten werden bewapend. Zij vormden afdeelingen met klinkende namen, zooals »De zonen van het roode Barcelona», «Jeugdige doodsver achters», »De kinderen van Bakunin' enz.; deze namen hadden zij met miniscenties uit den goeden, ouden tijd, toen zij nog jong en Weenen nog de oude Keizerstad was, waar de Geit- Iers met de Hasslingens en de Royters met de Zerletts tezamen en over en weer met elkaar bevriend en gelieerd waren. Tijdens den gezelligen maaltijd komt men nog andere relaties tusschen de beminnelijke gastvrouw en haar be zoekers oj) het spoor. Zoo ontpopt dr. Falk zich als een ijverig lezer van Re nate Lien's novellen en miss Spencei geraakt in extase bij de herinnering aan het fraaie landhuis, dat een fami lielid te Londen naar een ontwerp van den Weenschen architect, Wolfgang Lien, heeft laten bouwen. Slechts Stefan Szartossy is zwijg zaam. Nochtans heeft hij zich zijn ge- hceJe leven nog nooit zoo gelukkig ge voeld als dezen avond in de „Lan taarn". Terwijl hij Bella, die hem haar zeer bijzondere gunst verleent, den kop streelt,/ laat hij geen oog van de vrouw des huizes. Met voorname gra- cie beweegt Renate zich tusschen haar gasten. Het geanimeerde gesprek heeft haar wangen een teere blos verleend en stralend is haar blik, welken de twee jaar van eenzaamheid langzamer hand versluierd hebben. Een zeldzame verschijning, denkt Stefan Szartossy. groote letters op de vrachtwagens geschilderd, waarmede zij door de straten reden. Deze jeugdige afdee lingen namen deel aan de terecht stellingen en wilden zelf hun slacht offers doodschieten. Moge toch spoedig het einde komen van dezen bloedigen burger oorlog, die wanorde heeft gebracht In Spanje en den schrik heeft doen slaan om het hart van aldegenen, die ijveren voor den vrede van Europa DE GLASFABRIEK TE LEERDAM. Daar van verschillende zijden werd aangedrongen om mede te werken aan de instandhouding van de glasfabriek te Leerdam, is be sloten tot de oprichting van een naamlooze vennootschap De Neder- landsche Glasfabriek met een nomi naal kapitaal van f 18U.UUÜ, terwijl f 10U.0UU in contanten gestort wor den. Deze vennootschap zal het bedrijf van de glasfabriek Leerdam overnemen, zoodra de ministerieele verklaring van geen bezwaar op de statuten is gekiegen. OVEREENKOMST MET IERLAND Het departement van buitenland sche zaken maakt bekend, dat op 31 Juli j.l te Dublin bij notawisseling een overeenkomst tusschen Neder land en den lerschen Vrijstaat tot stand is gekomen tot regeling van de wederzijdsche handelsbetrekkin gen gedurende de periode 1 Aug. 1936 tot en met 31 Juli 1937. Nederland verleent bij genoemde regeling aan den lerschen Vrijstaat contingenten voor den invoer in Nederland van paarden,ongesmolten dierlijk vet, wollen stoffen, linnen en halflinnen stoffen, linnen zak. doeken en tricotages. DE VERGUNNING VOOR BUITENLANDSCHE DIENST BODEN. In verband met vele bij hem in gewonnen inlichtingen vestigt de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekeringenarbeids- bemiddeling er nog eens de aandacht op, dat voor het in dienst hebben van buitenlandsche dienstboden een vergunning noodig is. Aanvragen om vergunning tot het doen ver richten van arbeid door buitenland, sche dienstboden dienen te geschie- Haar stem is muziek voor hem, een kunstwerd de smalle, edele handen. Therese, die de mokka serveert, vindt haar meesteres eenvoudig betoo- verend mooi en zoo jong, nel een bak- vi sch. Dat komt, omdat ze eindelijk weer eens in een passend milieu is, weet je, meent ze in de keuken Gustl te mogen toevertrouwen, waarbij ze vooral den nadruk legt op het vreem de woord. Wanneer ze echter denkt Gustl daar mee te kunnen imponeeren, is ze aan het verkeerde adres. Als koetsier van Iglerhof, waar hij dagelijks de deftig ste menschen rijdt, is hij minstens zoo ontwikkeld als zij. Nou ja, antwoordt hij droog, ze moest ook eigenlijk veel meer aan spraak hebben, die mevrouw van jou; altijd en eeuwig alleen met niemand als jij, dan moet je wel verzuren! Hevig beleedigd opent het meisje den mond voor een even scherp ant woord, maar Gustl laat het niet zoo ver komen. Bij ons beiden is dat natuurlijk wat anders, zegt hij sussend. Wij zou den ons heele leven bij elkaar kunnen zijn en dan toch eiken dag opnieuw weer plezier kunnen hebben, niet meid? Maar zoo gauw capituleert Therese den op formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de openbare arbeidsbeurzen ot agentschappen der arbeidsbemiddeling. Voorts wordt er nogmaals op ge wezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van buitenlandsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moeten gaan van een geneeskundige verklaring, dat de aangevraagde vrouwelijke arbeidskracht een goede gezondheid geniet en een van over heidswege verstrekte verklaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Indien de aanvragen niet tijdig worden ingediend, d.w.z. voor 1 Sep tember, kan er niet voor worden ingestaan, dat voor 1 October op de aanvrage wordt beslist. Zij die na dien datum arbeid doen verrichten door vreemdelingen, zonder in het bezit te zijn van de vereischte ver gunning, kunnen in moeilijkheden geraken,omdat hierop straf is gesteld. SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC. Zondagmiddag is in de onderwijs inrichting Rolduc, gemeente Kerk- rade, de 12e Limburgsche sociale studieweek geopend. Het aantal deelnemers, leeken en geestelijken, hoogleeraren en arbeiders, bedroeg over de 500, een record aantal. Als algemeen onderwerp wordt in zeven lessen behandeld de moderne werkloosheid. Als lesgevers treden opdr. A. Jul. Cornelissen en prof. dr. J. B, Kors van de universiteit te Nijmegen, prof. dr. M. J. H Cobbenhagen van de handelshoogeschool te Tilburg, dr. F. van Gestel, dominicaan te Leuven, dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, de heer P.J. S. Serrarens, lid van de Eerste Kamer, prof. dr. J. Schmutzer, hoog- niet. Met jou alleen....? Nou, daar zou ik eerst nog eens een paar nacht jes over moeten slapen; ik geloof, dat ik nog liever. Maar ze krijgt geen gelegenheid om te vertellen, wat ze liever deed, want de bel uit de huiskamer roept haar naar binnen. Ziezoo en nu gaan we naar bedcommandeert tegen middernacht barones Geitier. Tja, maar we mogen toch van uw gastvrijheid geen misbruik maken, me vrouw, ine'ent dr. Falk aan de conven tie te moeten voldoen. U mag niet alleen, u zult zelfs moeten, dokter, lacht Renate. Kijkt u maar eens! Ze tilt de tule gordijnen van de groo te schuiframen wat op. Een dikke, ondoordringbare nevel belet elk uit zicht. Schikt u zich dus in het onver mijdelijke. Therese zal u de kamer wijzen,'die u met meneer Szartossy zult moeten deelen. Hopenlijk vindt u daar alles tot uw tevredenheid. Ik wensch u een aangename nachtrust. Daarmee reikt zij beide heeren de hand. Szartossy drukt deze aan zijn lip pen. (Wordt vervolgd). Waahvöksclie en Langstraatscbe Tonrant* Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wi|ze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE P» VERZEKERD ZIJN? De „NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500.000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1