Een bijzondere foto 0 Nieuws uit de Langstraat en Omgeving t Gsmsenteraad Loon-op-Zand. DUSSEN. GEERTRUIOENBERG. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. leeraar te Utrecht en recler J. F A. Bols le Amsterdam. Bij de opening Zondagmiddag in de aula van Bolduc waren o.a. aan wezig de miiusleis pi of. dr. ir. Getissen en air. dr. Deckers, de oud-mmisiers mr. Steenherghe en ir. Bongaerls, het Eerste Kamerlid Andriessen, de i weede Kamerleden Hermans, Kuyper, ir. Dnessen, v. d. Weyden, Loerakker, mgr. Eras uit Rome, mgr. van Schalk, geestelijk adviseur van hel R K. Werklieden verbond en de commissaris der koningin in Limburg, mr. dr. van Sonsbeeck. Leider van de studieweek was als van ouds Mgr. dr Poels. AFTAPPING VAN MAASWATER DOOR BELGIë. Bij verzoekschnll gedateerd 1 Aug 1936 heelt de Nederiandsche regee ring bij het Permanente Hof van internationale Justitie de vraag aanhangig gemaakt ol de aanleg door België van onderscheidene werken 111 verband met het graven van het Alüerlkanaal en de wijze waarop thans en 111 de toekomst in de voeding van de oude en nieuwe kanalen 111 -Noord België door dit land eenzijdig is voorzien, overeen te brengen is met de rechten die Nederland ontleent aan het Neder landsen-Belgische traciaat van 12 Mei 18liJ betreffende de wateront trekkingen aan de Maas. Als agent van de Nederiandsche regeering treedt op prol. mr. B. M. Telders, hoogleeraar te Leiden. De Belgische regeering heeft als haar agent in deze kwestie aange wezen den heer De Huelle,juridisch adviseur van net Belgische ministerie van buitenlandscüe zaken. Dit land was tot nu toe in dit organisme niet meer vertegenwoordigd. WIJZIGING IN DE WERKVER SCHAFFING EN STEUNVER- LEENING. De Minister van 5ociale Zaken heelt een couiplex van wijzigingen 111 de steunregeling en de werkver schatting aangebracht zonder üal deze ecuter besparing op de uitgaven beleekeneu. De uuurbijslag wordt afgeschaft; Hel maximum oer uilkeeriugen voor ondersteunden mei groole ol mid delmatige gezinnen wordt vei lioogu Een slaudaaroloon wordt vaslgesielu voor tien, die langdurig werkloos zijn en voor jonge arbeiders. De Werkverschaffing zul belangrijk wor den uitgebreid, ben aantal werkver- scuaffingsplaniien zijn in voorberei ding. De loonen worden herzien. De distributie van leveiisnndueieii aan werktoozen wordt op ruimere schaal ter iiand genomen. De regee ring heelt daarvoor besloten le hoen overgaan tutInblikking van versche groente; Verstrekking van onver mengde margarine; aan uil product zal een belangrijk kwantum bak-en braadvet worden toegevoegd. De lluurloeslag zal in twee etappes worden afgeschalt 111 dier voege, dd met ingang van de week van dl) Aug.- 5 September de thans geldende toeslag tot ue helft wordt verminderd terwijl de tweede helft komt lever vallen met ingang van de week, die 7 Mei 1937 begint. De minister stelt zich voor: mede te werken aan tiuurverlaging van reeds beslaande YVoningwelwonin gen; den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de Woning wet aan le moedigen den gemeenten te vergunnen, om de huur van par ticuliere woningen, welke op een h j. voor de tegenwoordige omstan digheden redelijk bedrug is terug gebracht, op verzoek van den huis eigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. De tarieven der laagste klasse worden met f0.5Ü per week verhoogd. In verschillende piovincies, o.a. in Noordorabant worden terreinen aangekocht voor werkverschaffing. De maximum steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middel matige en groote gezinnen worden voor loonen boven f15 verhoogd, doordat voor deze groepen het maximum steunbedrag een booge* percentage van het loon zal mogen bedragen, dan tot heden het geval was. Verzoek van P. D Nouwens om ontslag als gasmeester ingewilligd. Dinsdagavond om 7 uur kwam de raad der gemeente Loon op Zand in spoedeischende openbare vergade ring bijeen onder presidium van Burgemeester Mallens. Secretaris de heer M. v. d. Wee. Alle leden zijn aanwezig. 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. Wij hebben t voorrecht in verband met de a.s. huldiging van den heer A. Princen als grondlegger der gymnas- tieksport in onze gemeente, hiernaast ce kunnen publiceeren een foto van den heer Princen, omgeven door zijn mede grondleggers der Waalwijksche gym nastiek en der oprichters der W. G. V. De op de foto, die 40 jaar oud is, voorkomende heeren zijn, als ons ge heugen ons niet al te veel in den steek laat, de volgende: Zittend: Joh. van Schuppen. Onderste rij: v. d. Heijden, K'eijzer, A. Princen, Zwier en Antoon Gerris. Middenrij: P. Gloudemans, Ger. Zuurhout, van Riet en Adr. Pulles. Achterste rij: Gerrit Pulles, Gerard Brekelmans, Willem Timmermans, Th. Kolsteren. De notulen werden zonder op- of aanmerking vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen van het raadsbesluit tot invoering van de nieuweverordening op de heffing van hondenbelasting. 3. Verzoek van P. D. Nouwens te Kaatsheuvel om ontslag als gas meester bij het gemeentelijk gas bedrijf. De Voorzitter sluit de openbare vergadering, omdat dit punt in ge heime zitting moet worden behan deld, daar het van kieschen aard is. Na de heropening stelt de Voor zitter voor den heer Nouwens eervol ontslag te verleenen, waarmede de raad z. h. st. accoord gaat. Van de rondvraag maakt de heer v. d. Heuvel gebruik om vooreerst te zeggen, dat hij in de vorige ver gadering den heer Roestenberg een vraag wilde stellen wat betreft het positief geval, dat dhr. Roestenberg spr. in de schoenen heeft geschoven namelijk, dat dr. Smals niet bekend zon zijn geweest met het door spr. voorgestelde plan ten aanzien van de verbouwing der dokterswoning. Door spr was juist betoogd in de betreffende vergadering datdr. Smals volkomen op de hoogte was met hei door spr ingediende voorstel en met alle details ervan instemde De be wering van den heer Roestenberg was spr. nog meer ter vreemder oore waar dr. Smals naderhand bevestigd had, dat hij met het plan van spr volkomen op de hoogte was en ermede volkomen genoegen nam. Spr. vraagt of de heer Roestenberg thans mogelijk de kwestie anders ziet dan voorheen. De Voorzitter merkt den heer van Heuvel op, dat de rond vraag aan de orde is en hij geen discussie kan toestaan tusschen den heer van den Heuvel en den heer Roestenberg. Spr. zal den heer Roestenberg op de eerstvolgende vergadering in de gelegenheid stellen den heer v. d. Heuvel te beantwoorden. De vergadering wordt hierna ge sloten. Zaterdag j.l. had vanaf den Pee renboom de jaarlijksche processie Hank-Brielle plaats. Er was zeer veel deelname. Door den Pastoor der Parochie weid des morgens om 4 uur een H. Mis opgedragen, waar na men in processie naar de boot trok, die de pelgrims naar Brielle bracht. In de laatst gehouden leden vergadering der Pluijmvee en Ko- nijnenfokvereeniging alhier, is be sloten op 12 en 13 December a.s. een groote Pluijmveetentoonstelling te organiseeren in de zalen van hotel Koppelpaarden. De heer v. d. Pol had 't onge luk een zware balk op 't hoofd te krijgen, waardoor een gapende won de aan 't achterhoofd ontstond. Per auto werd den getroffene naar den dokter vervoerd, die de wonde heeft gehecht. De kermis zal alhier dit jaar plaats hebben op 13, 14 en 15 Sep tember a.s. Langzamerhand komen de op gaven van deelneming der verschil lende afdeelingen aan de schietwed strijden der 13. V. L. binnen. De deelname overtreft de verwachting verre, want reeds kan worden gerekend op ruim 250 schutters. We hopen dat de Bergenaren onze gasten goed zullen ontvangen en door de vlag uit te steken zuilen medewerken om onze gemeente een feestelijk aanzien te geven. Van verschillende ingezetenen mocht de B.V.L. reeds daadwerkelijk steun ontvangen en gehoopt wordt dat er nog meerdere zullen volgen die voor deze nuttige instelling een prijs beschikbaar willen stellen, (hetzij in geld of in natura. In het comité van ontvangst hebben zitting genomen de heeren Ir J. de Voogt. notaris Heijmans en Ir. J. Oomes. Het zal dus Zfferdag 8 Augustus a.s. voor Geertruidenberg'n drukke dag worden. De Bergsche Sportdag zal dit jaar 23 Augustus a.s. gehouden worden. Ue clou is natuurlijk de 3UÜU M. vestloop om het Gouden Stadszegel, houder voor het eerste jaar de heer Strootman. Het comité zal de afdeeling athletiek die voor het publiek het prettigste te volgen is, uitbreiden. Als 't weer de regeling niet boos aardig kruist, beloolt het niet slechts een da capo, maar zelfs een cres cendo te worden van 't vorig jaar. Onze plaais is een centrum, kan het minstens zijn. Zulke dagen kunnen dat het beste bewijzen. Daarom mag het comité wel alge meen en royaal gesteund worden in zijn opzet. Profiteert onze midden stand van zulke dagen, deze zou prachtig van sympathie met het streven van het sportcomité kunnen blijk geven door prijzen, in den vorm van medailles voor de ver schillende afdeelingen beschikbaar te stellen. De penningmeester, de heer F. Hendriks en de secretaris de heer Heijmans willen gaarne eventueeleaan biedingen accepteeren. Een bijzonder attractief nummer zal de wedloop zijn, speciaal voor Bergsche junioren. Met een honds sportleider zijn bereids besprekingen gehouden om de kampen regie, mentair en vlug achtereen af te werken. Een voetbalmatch zal als sluitstuk dienen van den Sportdag. Plechtige Eerste H. Mis. In de nieuwe Parochiekerk van St Joseph alhier werd Zondagmorgen de Plechtige Eerste H. Mis opgedragen door den Weleerw. Pater Joseph van Beek M.S.F. De geheele nieuwe Pa rochie heeft dit plechtig gebeuren op een wijze medegemaakt, welke duide lijk de goede saamhoorigheid van de parochianen dezer nieuwe parochie de monstreert. Een buurtcoinmissie had voor een goede regeling gezorgd en al les gedaan om dit feest tot een groot- sche betooging, den neomist ter eer, te doen uitgroeien. De Prins Hendrik straat was keurig versierd en het was de buurt aan te zien, dat zij groot ging op wat in hun midden plaats greep. Om half tien werd een stoet geformeerd van bruidjes, die den nieuwen Priester met zijne familie naar de kerk bege leidde. Onder het zingen van een wel komstlied, door alle geloovigen, trad de priester het kerkgebouw binnen; De kerk kon bij lange niet de geloovigen bevatten, die door hunne tegenwoor digheid blijk van belangstelling wilden geven. Om 10 uur betrad de neomist als celebrant het altaar om zijn plech tige eerste H. Mis op te dragen. Hij werd hierbij geassisteerd door den Zeereerw. Pater Welling, rector van het Missiehuis der Paters der H. Fa milie alhier, als Presbyter assistent, pa ter J. Menken M.S.F., als Diaken en de Weleerw. heer E. v. d. Steen van de Paters van Mill-Hill als subdiaken. De ZeerEerw. Pater C. J. Verheugd M.S.F., hield een schitterende feest- predicatie naar aanleiding van den tekst: Ik zal een omgang houden en in zijn Huis een jubeloffer opdragen, Ps. 26. De feestredenaar schetste het pries terschap in zijn groote verhevenheid, waarbij hij aantoonde, dat de priester als een Joannes de Dooper groot en machtig, als een Maagd Maria verhe ven en waardig, doch als de.dienaar van allen klein en nederig, tegemoet komend en dienstbaar is voor alle ster velingen. Onder leiding van den heer W. Ber- zeveld werd de 2-stemmige Mis van Mitterer op zeer verdienstelijkewijze uitgevoerd. Na de offerande zong het koor het Jesu Dulcis van Khote. Na de H. Mis werd de stoet welke de priester huiswaarts begeleidde met muziek opgeluisterd. Om goed twaalf uur stroomde de straat vol van nieuwsgierigen en be langstellenden, die getuigen wilden zijn van de hulde welke de geheele Kaats- heuvelsche bevolking den nederigen priester ging brengen. De harmonieën Euphonia en Apollo met de zangver- eeniging Bel Canto brachten een auba de, waarbij de voorzitter van Apollo namens de drie vereenigingen een woord tot den priester richtte. In keu rige woorden dankte pater van Beek voor de in zijn persoon aan het pries terschap betoonde eer. De Zangver- eeniging Bel Canto zong in de feest zaal ingericht in de fabriek de 3-stem- mige Priestercantate met piano-bege leiding van Elb. Franssen, waarvoor de neomist opnieuw dankte met een opwekking tot beoefening van de edele zangkunst die zooveel verhevens voor den mensch heeft. De buurtcommissie bood bij monde va nhaar voorzitter den heer J. Schil ders, den priester hare felicitaties aan vergezeld van een prachtige verguld zilveren kelk als cadeau van de buurt. Geroerd dankte de jonge pater voor de aanhankelijkheid in deze door de buurtschap betoond. De receptie die daarop volgde was geweldig druk bezocht. De eerw. gees telijkheid en alle notabelen, daarnaast de geheele burgerij, maakte hare op wachting. Om 3 uur werd een plechtig Lof ge houden, waarna de verdere feestviering zich in familiekring beperkte. De Eerw. Paters der H. Familie leidden in den persoon van Pater Verheugd op keuri ge wijze de geheele plechtigheid van den dag. T.B.C.-Duivenvlucht. Voor de T.B.C.-Duivenvlucht die Zondag uit Mons alhier werd gehou den, werden niet minder dan 920 dui ven ingekorfd. Door het late lossen der duiven en het groot aantal prijzen dat te verdeelen viel, kan de uitslag eerst later worden meegedeeld. K. G. V. Onze R.K. Gymnastiekvereniging K.G.V. nam Zondag deel aan de Inter nationale Gymnastiekwedstrijden van den Bond van Kath. Turnvereenigingen in België, georganiseerd door de Kath. Antw. Turnkring te Boom. K.G.V. be haalde in concurrentie met 16 buiten- landsche vereenigingen de 2e prijs in de hoogste afdeeling. Ontslag Gasmeester. De heer P. D. Nouwens, gasmeester aan de Gem. Gasfabriek alhier heeft als zoodanig ontslag uit den dienst aangevraagd. Zie raadsverslag. Op het trottoir niet veilig. Toen Zondagavond omstreeks 7 uur de heer v. d. Ven uit de Gasthuisstraat alhier met zijn meisje mej. W. Laros in Tilburg in de Koestraat onder een lui fel voor de regen stonden te schuilen, werden zij omvergereden door zekeren S., die met zijn auto in botsing kwam met J. T.f waardoor S. het trottoir werd opgedrongen. Met de aan de hand hebbende fietsen werd het tweetal te gen den grond gesmakt. Door den ge neeskundigen dienst werden de ge troffenen opgenomen, verbonden en la- Ier naar Kaatsheuvel gebracht. De jongeman heeft een vleeschwonde. aan het bovenbeen, de dame is aan beide beenen geblesseerd en klaagde over pijn in den rug. De toestand van bei den is heel wel. De rijwielen waren zoo goed als vernield. Omtrent de schuld vraag berust het onderzoek bij de po litie. Ons Knapenkoor. Dinsdag 4 Augustus maakte de groo te afdeeling van ons Knapenkoor een uitstapje naar Amsterdam, waar Artis en Schiphol werden bezichtigd en een rondvaart met een boot werd gemaakt. Voor de jongens beslist een leerzame en gezellige dag. ST. JOACHIMSMOER. Zondag was hel tie Zondag van het octaaf van de H. Anna, waar onder vele vereerders dezer groote Heilige alhier ter bedevaart op komen. Voor die gelegenheid had een plechtig Lot met predicalie plaats, door een Eerw. Pater van de Orde der Carmelieten uit Was pik. Ook de leden van de K.J.V. uit Berkdijk waren ter bedevaart getrokken en voelden onder deze godsdienstoefening meerstemmige Lofzangen op verdienstelijke wijze uit onder leiding van den heer Fr. v. d. Ven. De wijze, waarop de Gregoriaansche Veni Creator en de med'stemmige Jesu Dulsis, Salve Regina, Magnificat, Ave Maria en Tantum Ergo werden uitgevoerd, was werkelijk stichtend. De stem men klonken vrij zuiver, wel niet altijd onberispelijk; doch dat was uitzondering. De zang was stichtend en voldoet daardoor alleen al aan een der voornaamste eischen, welke men aan goede kerkmuziek mag stellen. De godsvrucht van de vele pelgrims, die ondanks het slechte weer een bezoek aan deze bedevaart plaats waren komen brengen, is er stellig door verhoogd. De begelei ding was bij den heer P. Verhelst alhier in goede handen. Op het examen voor Kantoor stenografie (systeem-Pont) te Ooster hout afgenomen door de R.K. Veree- niging van Leeraren ter bevordering van het Handelsonderwijs, slaagde onze dorpsgenoote Mej. C. H. M. Ver- helst. Zij genoot haar opleiding hier voor aan de Gemeentelijke Handels avondschool te Tilburg. Keuring M.C.-merriën en verrichtings- proef N.S.Tg. landbouwtuigpaarden. Maandagmiddag had op het terrein tegenover hotel koppelpaarden de keu ring van M.C.-merriën en de verrich- tingsproef voor N.S.Tg. landbouwtuig paarden plaats, welke keuringen wa ren uitgeschreven door de Provinciale Regelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Noord-Brabant. Voor het nummer Keuring van M.C.- merriën, dat om 1 uur 's namiddags aanving, waren opgekomen 18 paar den. Aan prijzen werd toegekend 120. Door de Jury, die bestond uit de heeren J. Timmermans Pzn., Waalwijk C. Costermans, Eist en M. van Baaien,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2