Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J „hOORD BRABA tl0" A WIJZIGING IN DE STEUNVERLEENING, DE GOUDEN BRUG. VOORWAARDEN VOOR VOLKSWELVAART. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON I I NUMMER 63. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. I)e besturen der vakcentrales heb ben de regeering er herhaaldelijk met nadruk op gewezen, dat als gevolg van de rouleering in de werkver schaffing en de daarmede gepaard gaande vermindering van de tewerk stelling in het algemeen, vooral ten plattelande de nood hoog is gestegen. De regeering kwam dan ook tot de verheugende conclusie, dat inderdaad eenige tegemoetkoming in de geop perde bezwaren gewettigd is. Daar begrijpelijkerwijze de nood der schatkist de verhooging van hel totaal der beschikbare geldmiddelen geenszins toelaat, zocht men naar meer gerechtvaardigde verdeeling van de uit te keeren gelden. Zoodoende kwam de Minister van Sociale Zaken er toe een complex van wijzigingen in de steunregeling aan te brengen en nadere voorschriften ten aanzien van de werkverschaffing te doen. In ons vorig nummer gaven we hier van een kort overzicht. Een belangrij ke wijziging is de afschaffing van den huurbijslag, hetgeen geschiedt omdat deze remmend werkte op de aanpas sing der huren aan een lager levens niveau. De thans geldende bijslag zal met ingang van de week van 30 Au gustus5 September tot de helft worden teruggebracht, terwijl de twee de helft komt te vervallen met ingang van de week, welke 9 Mei 1937 aan vangt. Oppervlakkig beschouwd lijkt deze maatregel enkel de steuntrekkers te treffen, terwijl zij eigenlijk diende genomen te zijn ten koste van de huis eigenaren. Doch dezen moeten ook 't loodje leggen, want de regeering tracht ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 14. Geen theaterhandkus, constateert Renate verrast. Zij kijkt den man, wiens blik haar met nauw verholen bewondering omvat, scherp aan. Een lichte verlegenheid maakt zich van haar meester, maar deze wordt in de kiem gesmoord door barones Geitier, die haar terzijde trekt en haar haastig toefluistert: Die twee mannen kan je natuur lijk bij elkaar stoppen, maar als je mij met die miss in één kamer inkwar tiert, blijf ik m'n leven lang boos op je. Maar waarom dan? vraagt Re nate geamuseerd. Omdat ze snurkt, dat schepsel. Hoe weet u dat nu? Maar kind, hoe kan je dat nu vragen?! Oude vrijsters snurken al tijd. Renate wordt een antwoord op deze apidiktische verklaring bespaard want nu is het de zoo juist besprokene, die op vleienden toon haar aandacht vraagt Please, for a moment, mrs. Lien. En nu neemt Renate, die er nauwe lijks in slaagt haar lachen te verber gen, kennis van het dringend verzoek van de Engelsche om haar „for hea- hiermede te bewerken, dat de huur der arbeiderswoningen wordt ver laagd. Dit wordt nog gestimuleerd door de belofte, dat de regeering de huurverlaging der woningwetwonin gen zal bewerken en den aanbouw van goedkoope woningen bevorderen. Allerwegen gaan reeds protesten op legen voornoemde opheffing. Van so cialistische zijde heeft men reeds den arbeiders aangeraden de steunverla ging op hun huiseigenaren te verha len en niet meer huur te betalen dan de oude huur, verminderd met den vervallen toeslag: De regeering heeft dit gevaar getracht te ondervangen met de bepaling, dat de gemeenten op verzoek van den huiseigenaar de tot een redelijk bedrag terugegbrachte huur mogen aftrekken van den steun. Doch daarmede dreigen huurstakin- gen te zullen uitbreken, wanneer het gevoel van diepe ontevredenheid niet meer kan worden verkropt. Door de afschaffing van den huur bijslag komen er gelden vrij, waar door de maximum uitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen, voor loonen bo ven 15 een hooger percentage kun nen bedragen, terwijl tevens de tarie ven van de steunverleening ten plat telande voor de laagste klasse kun nen verhoogd worden met 50 cent per week. Men zou verheugd kunnen zijn over deze laatste wijzigingen, ware 't niet, dat de ervaring bij vorige gele genheden heeft bewezen, dat het per centage groote gezinnen, welke hier door bevoordeeld worden, bedroevend klein is. In de gemeente Waalwijk bij voorbeeld ondervond slechts één groot gezin voordeel van een indertijd dooi de regeering vastgestelde radicale wijziging der steunregeling. Hoe zou den de vrijgekomen gelden bovendien vens sake"! een kamer alleen te ge ven. Ze is met het eenvoudigste hokje tevreden, maar om haar slaapsalet met een ander te deelen, dat is Ellen Spencer absoluut onmogelijk. Dies bereidt Renate tante Sopherl 'n slaapplaats naast de hare, terwijl miss Spencer de tweede logeerkamer op de bovenste etage alleen krijgt toegewe zen. De barones betuigt haar tevreden heid met deze indeeling, terwijl zij zich behaaglijk onder de donzen de kens uitstrekt. Nu kunnen we tenminste nog een beetje babbelen, stelt ze met haar in- verwoestbare vitaliteit voor. Wéét je Renate, je bent toch eigenlijk 'n schat van een kind. En laatst had ik zelfs bijna een boek van je gelezen, maar toen kwam juist Hannerl terug van 'n skitocht. Maar het is me steeds bijge bleven hoor en nu zal ik het beslist lezen, nu ik je weer eens gezien heb en ik me alles weer zoo goed herinner van je moeder en van dien goeden, ouden tijdAls dr. Falk zoo met je dweept als schrijfster, dan moet je toch werkelijk wat presteeren. Die heeft er verstand van Renate lacht en de barones babbelt verder, waarbij zij de lieftallige ver schijning in de flatteuze pyama met welgevallen bekijkt. En knap ben je geworden. Werkelijk. Je ziet er heusch nog jong uit. Dus dat blijft dan afgesproken hè, dat je ons gauw in Iglerhof komt opzoeken. Dan kan je meteen eens kennis maken met Hannerl. Dat is ook een groot bedrag kunnen beloopen, terwijl men weet, dat het aantal steun trekkers met den dag ontstellend toe neemt! Niettemin zegt de regeering het totaal der geldmiddelen voor steunuitkeeringen niet te kunnen overschrijden. Dan is er nog de bepaling, dat lang durig werklooze arbeiders in den vervolge steunverleening zullen beko men naar een door den Minister vast te stellen standaardloon. Zij zullen dus niet meer beschouwd worden als te behooren tot hun eigen beroep of vak. Ook voor jonge arbeiders zal de Minister een standaardloon vaststel len, opdat de aan hen uil te keeren steun niet meer berekend worde naar het minieme loon, dat zij in hun eer sten arbeidstijd verdienden. Terecht kan men uil dezen maatre gel concludeeren, dat de regeering be rust in den huidigen noodtoestand en eenige mogelijkheid om verbetering daarin te brengen door saneering van het bedrijfsleven of anderszins voor alsnog uitgesloten acht. Wel zoekt zij VERZEKER U BIJ DE een schat van een kind en zoo flink! Trouwens dat lhatste schijnt tegen woordig mode te zijn. In mijn tijd be hoefde een meisje er alleen maar aar dig uit te zien En Sopherl Geitier was destijds de aardigste, valt Renate haar lachend in de rede. Nou, nou, protesteert de barones gevleid en afwerend tevens, waarbij zij met een koket gebaar onwillekeu rig een grijze lok uit haar voorhoofd strijkt en dan vervolgt ze, eenigszins van haar stuk gebracht: Maar wat ik nog zeggen wilde, lieve kindo ja, nogmaals m'n respect hoor. En gezel lig heb je 't hier ook in de Lantaarn. Maar om altijd binnen te zitten, niets van de wereld te zien en geen ande ren omgang dan die oude Delmer, nou dat vind ik toch wel een beetje heel zonderling. Neem me niet kwalijk, Re- nat', maar zooiets doet op den duur een jonge vrouw geen goed Maar tante, een jonge vrouw! Dat klopt heelemaal nietBoven dien ben ik 18 jaar getrouwd geweest. Bijzonder gelukkig, werkelijk... Meer dan twee jaar is Wolfgang nu al dood en ik heb niets als Zwijg! Jij bent een jonge vrouw. Ik ben oud, maar daarom begrijp ik dat juist zooveel beter dan jij. Luis ter eens kind, dat je een paar maan den van het jaar hier gaat wonen om wat te schrijven, is allemaal goed en wel. Daar kan ik inkomen, maar daar tusschendoor moet je reizen, met men- schen omgaan, iets van de wereld zien in één woord: leven! naar uitbreiding der werkverschaf- ting, waartoe eenige groote terreinen o.a. in Brabant zijn aangekocht, welke door werkeloozen zullen worden ont gonnen tegen loonen, die getoetst zul len worden aan de loonen in het vrije bedrijf. Werkverschaffing geeft den werk looze grooten moreelen steun, maar jammer genoeg is zij steeds tijdelijk en vaak duurder dan steunuitkeering, weshalve vele, vooral noodlijdende gemeenten, er van moeten afzien. Het stemt vreugdevol, dat de regeering het zoeken naar werkobjecten van die ge meenten overneemt. Het is een twijfelachtige troost, welke de Minister tenslotte geeft, dat de maatregelen geen besparing op de totale uitgaven voor werkeloozenzorg beoogen en dat de totale vermindering aan steun, welke de wijzigingen tot gevolg mochten hebben, tot ten hoog ste 1.25 per arbeider beperkt zullen blijven. Omtrent de eventueele door de re geering toegezegde voordeelen, welke de nieuwe bepalingen zullen opleve ren, kan men bij nadere beschouwing slechts een zeer gereserveerde afwach tende houding aannemen. De eerste vereischte voor welvaart is een ruime productie, schrijft ir. F. H. E. Guljé, voorzitter van de R.K. Werkgeversvereeniging in „de R.K. Werkgever". Maar om van volkswel vaart te kunnen spreken, aldus ir. Guljé, moet nog aan een anderen eisch voldaan zijn, namelijk dat practisch alle burgers een betrekkelijk groote hoeveelheid verbruiksgoederen tot hun beschikking krijgen. Een derde vereischte is, dat de toe stand stabiel is. De mensch kan slechts dan van zijn rijkdommen genieten, wanneer hij gerust kan zijn over den Ik heb het hier volkomen naar mijn zin, tante Sopherl en wat u me daar voorstelt, trekt me absoluut niet. Misschien een beetje slecht bij kas, kind? Geneer je niet hoor, ver tel het mij maar gerust. Armoede be hoort immers tegenwoordig bij onzen stand Renate schudt lachend hel hoofd. Ach nee, dat is het niet. Een paar reizen per jaar en een leven zooals u me dat voorstelt, dat zou ik me nog wel kunnen veroorloven Doe dat dan!, meent de oude dame te moeten aandringen. Maar waarom dan toch?, verzet Renate zich. Ik leef nu al twee jaar zoo en ik heb er heusch nog geen oogenblik spijt van gehad! „Alles goed en wel, twee jaar is dat ook wel uit te houden en misschien houd je het nog een paar maanden vol, maar op den duur Nee tante, ook op den duur! Ge loof me, dat blijft zoo voor altijd. Altijd, m'n lieve kind, bestaat niet. Ik meen het goed met je heusch Volg mijn raad. Anders loopt het van daag of morgen spaak. Daarmee draait zij zich om naai den muur en reeds het volgende oogen blik is zij ingeslapen. Zij ademt rus tig. Haar slaap is zorgeloos als die van een kind. Renate echter blijft nog eenigen tijd onbeweeglijk op den rand van het bed zitten. Zij herinnert zich de merkwaar dige gemoedsaandoening, welke haal bij dr. Delmer overviel, toen deze haar onbewust haar jeugd betwistte. Zou dag van morgen, wanneer geen crisis hem boven het hoofd hangt. De schrijver komt dus tot drie ele menten: groote productie (gewoonlijk aangevuld door goederenruil), goede verdeeling der aanwezige goederen en stabiliteit. De tweede en derde voorwaarde houden nauw verband met elkaar. Beide hangen zij af van de sociale waarden, waaronder de arbeid plaats vindt. Indien de arbeiders het hun toe komende deel der geproduceerde goe deren in den vorm van een behoorlijk loon ontvangen, zal dit tevens aan de stabiliteit van het economisch leven ten goede komen, omdat er dan tegen over de ruime productie een koop krachtige massa staat e'n „overproduc tie" minder waarschijnlijk wordt. Minder waarschijnlijk; echter geens zins uitgesloten. Want we hebben in 1929 gezien dat óók wanneer het loon peil betrekkelijk hoog is, een crisis de welvaart kan verstoren. Wanneer door speculatie een dosis koopkracht wordt geschapen die geen zakelijke onder grond heeft, wanneer de ondernemers de te verwachten vraag vèr overschat ten en de productie in verkeerde ba nen leiden, wanneer producenten van een land zich plotseling op de markt van een ander land werpen, zijn crises nog steeds mogelijk en blijft stabili teit een vrome wensch. Die stabiliteit te verzekeren: dat is m.i. de strekking van ordening. Orde ning van het credietwezen dient de speculatie binnen enge perken te hou den; ordening van de productie be hoort het verband tusschen vraag en aanbod te verzekeren, ordening van den internationalen handel moet de markten tegen dumping vrijwaren. Zoo kan ordening een zekere stabili teit scheppen, méér stabiliteit althans dan in een „vrije" maatschappij met zijn slechts hier-en-daar werkende wet van vraag en aanbod bestaat. tante Sopherl met haar half vermake lijke, half ernstige predikatie tenslotte toch niet heelemaal ongelijk hebben? De vrouw van veertig jaar. Een oer oud- eeuwig-nieuw en nooit geheel en al op te lossen probleem. Hoeveel er ook over geschreven en gediscussieerd wordt, steeds blijft dit vraagstuk be staan. Tenslotte is het menschelijk leven immers subjectief, niet aan vaste re gels te binden en nog minder in be paalde vormen vast te leggen. En daarom zal elke vrouw dezen kritie ken leeftijd ook verschillend en op haar eigen, persoonlijke manier door komen, waarbij dan zeker wel in de eerste plaats karakter en tempera ment naast verschillende andere om standigheden, zooals traditie en op voeding, een belangrijke rol spelen. Wolfgang Lien's weduwe gaat in deze bij zich zelf te rade. Veel, zeer veel heeft het onverwachte bezoek van dezen avond uit haar vroeger leven in haar opgerakeld. Maar neen, ze laat zich daardoor niet beinvloeden en ook de orakeltaal van tante So pherl is niet in staat haar van den weg af te brengen, dien ze na rijpe lijk overleg is ingeslagen en dien ze in een ervaring van twee jaren als de eenig juiste heeft leeren kennen. Langzaam staat ze op om naar het raam te gaan, waardoor thans het hel dere maanlicht de kamer binnen stroomt. Want evenzoo plotseling als de nevel zich over het land uitstrekte, is hij thans ook weer verdwenen. (Wordt vervolgd). het Zuiden, Wulwyksrir en Langstraatscke Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOCR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1