GESCHIEDENIS DER HERV. KERK TE BESOIIEN rTlri DANIEL DONKERS UW KRANT „De Echo van het Zuiden" Zaterdag 8 Augustus 1936 No 63 De Echo van het Zuiden Tweede Blad 1610—1935. Door J. van der Hammen Nicz. XL. Aan Ds. Henricus Casteleijn, die van 31 Juli 1746 tot 9 November 1770, dus ruim 24 jaren het Evangelie te Be- soijen verkondigde, waren, evenals aan zijn voorgangers uit de 17-de eeuw, hoofdzakelijk de volgende kerkelijke functies opgedragen: 1. Godsdienstoefening houden ol prediken, tweemaal iederen Zondag en in den winter ook iederen Woens- S dagavond. Op Christelijke feestdagen éénmaal prediken. 2. Na de Zondagmiddagpreek de jeugd in de kerk catechiseeren. 3. Drie- of viermaal per jaar het H. Avondmaal uitdeelen. 4. Eenmaal per jaar nieuwe lidma ten aannemen. 5. Die nieuwe lidmaten in een lid- matenregister inschrijven. Ook van elders ingekomen lidmaten inboeken. 6. Op gezette tijden volledige lijsten opmaken van het getal lidmaten in de gemeente en de namen dier lidmaten inschrijven. 7. Eerst eiken Zondag, later om de 14 dagen, nog later om de maand ge legenheid tot doopen geven. 8. De namen dier gedoopte kinde ren inboeken (doopboek). Doopacten aan belanghebbenden uitreiken. 9. Trouwen in de kerk voor alle ge zindten. De trouwacten inschrijven (trouwboek). Trouwacten of trouw brieven aan belanghebbenden uitrei ken. 10. De Classicale vergaderingen te Dordrecht drie- of viermaal per jaar bijwonen. 11. Geregeld huisbezoek doen en in zonderheid zieken bezoeken. 12. Zoo dikwijls als het noodig is met de kerkeraadsleden (ouderlingen en diakenen) vergaderen. 13. Van het daar verhandelde boek houden (kerkeraadshandelingen of no tulen) 14. Elk jaar, gewoonlijk in Decem ber, in het bijwezen van ouderlingen en diakenen, twee nieuwe kerkeraads leden, één ouderling en één diaken, doen verkiezen. 15. De nieuwgekozenen op 1 Janu ari bevestigen. 16. Met medeweten en goedvinden van de ouderlingen kerkelijke censuur (censura morum) uitoefenen op zich misdragende lidmaten. 17. In de vacatures prediken. 18. Begrafenissen leiden. 19. De jaarlijksche diaconie-reke ningen veelal inboeken, enz. Wat de punten 4, 5 en 6 beteft, heeft Ds. Casteleijn aan wien de lof niet mag onthouden worden, dat hij onder scheidene kerkelijke zaken keurig heeft ingeboekt twee lijsten van nieuwe of nieuwaangekomen lidmaten ingeschreven, één van 1750 tot 1764 en één van 1764 tot 1770, benevens drie volledige lijsten geformeerd van alle Besoijensche lidmaten, n.l. in 1753, den 30 September 1762 en den 23 Me 1766, in het geheel dus vijf lijsten, aan geduid met de letters a, b, c, d en e, van welke hier vooloopig vier volgen: a. „Namen der personen, die se dert de bedicninge van Dominus Casteleijn tot lidmaten zijn aangeno men": 1750. Simon Colthoff, jonk man,, met attestatie naar Sprang; Johannes Nultenbock, j.in., met at testatie naar Dord (obüt) 1); Antonij Karpensteyn, j.m., vertrokken met attestatie naar Baardwijk, vandaar geretourneerd; Adrianus van Baard wijk, j.m.; Catharina Massing non, j.d.; 2\ Maar 1751: Jacobus Broers- hart, vertrokken met attestatie naar Rotterdam; 6 Mei 1752: Wille mi na van Oostertiout, huivrouw van Adria nus van Oosterhout, met attestatie naar Capelle; 9 Mei 1752: Adriana van Baartwijk, huisvrouw van Petei Kuijsteh; Helena van Baartwijk, j.d.; Pieter Massignon, j.m.; Wouter van Baartwijk, j.m.; 21 October 1753: Adrianus Fourmy, j.m., vertrokken met attestatie naar Geertuidenberg; 19 Maart 1754: Franciscus Mattey- sens, luytenant in het battaljon van den Generaal-Majoor Bekker, onder de compagnie van den capiteinBeA- ker, en Maria Cornelia De Bucquoy, echtelieden, vertrokken met attestatie naar Breda; October 1754: Jan van Wageningen 2) vendrig gepensioneerd in dienst dezer landen, met attestatie naar Sprang; 28 Maart 1755: Cornelis Hulst, j.m.; Adriana van der Heyden, j.d.; Johannes Kuijsten, j.m.; 9 April 1756: Maria Colthof f, j.d.; Catharina Otterdijk, j.d.; Maria Otterdijk, j.d.-, Laurina Massignon, j.d.; 9 Februari 1758: Laurentins Boom, vertrokken met attestatie naar 's Bosch; 2 Maart l758:Dingena Colthof f, op belijdenis; Anneke van Heijst, op belijdenis; Ernst Foks, op belijdenis; 3 Juny 1758: Adri- a an Hoevenaar en Wille mij na van der JAN DE JONGE. IX Er kwam iets van tevredenheid over Daniël; maar toch was hij ook nog bedroefd. Daar hoorde hij voor het andere raam het goudvinkje fluiten »Wat pikt er tegen 't vensterglas, Alsof het vroeg Verder kwam het diertje niet. »Fi- juuh», deed hij en begon opnieuw. Ja, zó ver kende hij het wijsje dan toch al; dat had Frits hem nog geleerd. Daniël keek weer door het venster naar buiten. Daar zag hij buiten, waar nu geen rozen of viooltjes meer bloeiden, toch een rozeknopje: een 8 5 9 jarig meisje. Ze had een lief, zacht gezichtje en met haar blauwe ogen keek ze naar de vogel. Met een wat ouderen jongen stond ze aandachtig onder het raam te luisteren. De jongen keek scheel, zag er boos en lelijk uit. Hij luis terde niet zo bizonder mee; in tussen telde hij zijn knikkers in zijn zak eens na. Opeens trok het meisje haar rode handje uit haar mof, trok den jongen naar zich toe en wees naar de vogelkooi. Maar wat schrok Daniël DonkersHij had net gedaan of hij de kinderen niet zag. Opeens sprong de jongen met een wilde schreeuw op, alsof hij de vogel wilde grijpen. Net een kat, die haar prooi grijpt. Onwillekeurig klopte Daniël tegen de ruiten en dreigde met de vuist. Daar trok de jongen tegen den ouden man een lelijk gezicht en rende weg. Het blonde meisje bleef staan, 't Was, alsof ze van schrik als aan de grond vastgenageld stond. Er kwam een glimlach over het goede gelaat van Daniël. Hij wenkte het kind bij hem te komen. Maar ze verroerde geen vin. Daarom ging Daniël naar buiten en zei»Kom maar binnen bij mij in de kamer.» Hij pakte haar bij de hand. »Binnen is het warm en daar kun je het vogeltje bekijken Binnen nam hij het kooitje van de muur en zette het voor haar op tafel. Maar het goudvinkje poetste zich alleen maar de snavel en keek hen met zijn zwarte oogjes aan. Het meisje zuchtte diep en vroeg zacht: »Wat is dat voor een vogel »Dat is een goudvink antwoord- Linden, op belijdenis; 2 Mei 1759: Adriaan Kuijsten, op belijdenis; 15 Ju ny 1759: Antony Kuijsten; Cornelia Colthoff, dochter van Jacobus Colt hof f; Hendrik Colthoff; Willem An tony van Gennep, obiit; 9 Augustus 1760: Theresia Oerlemans, huisvrouw van Coenraad Schilders; Anna van Heijst, weduwe van Jan de Rooij; July 1761 Cornelia Colthoff, dorhtervan Francois Colthoff; 13 April 1764: Eri- cus de Lang. b. Lijst der lidmaten, aangenomen na gedane belijdenis sedert December 1764: Nicolaas de Graaf f, met attesta tie naar Sprang; Maart 1765: Willem van Heijst en beide zijn soons Jan van Heijst en Jacobus van Heijst; 30 April 1765: Hendrina Kuijsten, vertrokken met attestatie naar Rotterdam; Maria van Heijst; Neeltje de Graaf f; Wille- mijna Kuijsten; Johanna de Wilde, vertrokken met attestatie naar Gor- cum; Jan Hagen; 1766: Johanna Fmons; April 1768: Jenneke Cool, vertrokken met attestatie naar Maas sluis; April 1768: Maria Koppen, ver trokken met attestatie naar Rotter dam; 16 Mei 1769: Hendrik Hagen; Hendrik Massignon; Maria de Rooij; Helena Colthoff; 28 September 1770: Elisabeth van Zeist, weduwe Bras penning; Dirkske Rogers, huisvrouw van Dirk van Amelrooijen; Rombout Burgers, j.m. c. Volledige lijst van lidmaten in onze kerke van Besoijen in 1753, in het geheel 63 personen; Jan Colthoff en zijn vrouw Margo de Rooij; Arien Oerlemans, obiit; Pettonella Olifiers; Antony Kuijsten 3), obiit; Lammert je Nieustraten, zijn vrouw; Christina Oli- fiers (obiit) en haar dochter Christina Olifiers; Gerrit van Cuyk (obiit) en zijn vrouw Elske Toonen; Johanna van Clecff; Aaltje Barnebos, met attestatie van Waalwijk; Johanna Frangoisa van Henderixdorf (obiit), met attestatie naar 's Bosch; Maria van Heijst; Hen drik Massignon; Maria de Rooij; Geer. truij van Andel; WHlemina den Adel; Willemina Massignon, vertrokken met attestatie naar Capelle; Maria Dek kers; Mor ia Hoevenaar; Floris van dei Putte (Putt) 4), gepensioneerd Cornet, en Maria van Es, zijn huisvrouw, met attestatie van Breda; Catharina Heu velkamp (obiit); Zeg er de Graaf f; Ca tharina de Groot; Johanna Moeljcns; Jacobus Colthoff en zijn vrouw Clazina de. Busch; Geertruy Koppen; Anna van den Hout (obiit); Anna van den Hout, haar dochter; Denijs Koppen; Cornelia Bonis; Carina Haverhals; Peter Emons; Elisabeth Craan (obiit); B-s- tiaan de Rooij; Adriaan de Rooij; Ca- tharina van Heijst; Willem Hagen; Ja cobus Strijkhoven (obiit); Josina Jaco- ba van Wageningen 5), met attestatie de Daniël. »Een goudvink en lang hield ze het kleine wijsvingertje op de lippen. »Is.t-ie dan betoverd? Wüt zeg ]e? Betoverd vroeg de oude man het meisje knikte en keek hem maar steeds aan met grote ogen. Waarom dat, betoverd?» vroeg hij nog eens. »Omdat-ie fluit als 'n jongen »0, is 't 'm dat?!» antwoordde Daniël, die de vraag van het kind zo heel vreemd in de oren had ge klonken. «Nee, hoor, dat niet. Maai de mensen zeggen, dat het een dom me vogel is En hij is ge weldig verstandig. Daarom kan-ie zo fluiten.» «Daarom?» herhaalde het kind. Beiden stonden in diep nadenken verzonken bij de kooi. Het was ook wel een heel wonderlijk geval. »Zeg eens,» vroeg Daniël, nadat hij een poosje naar het gezichtje gekeken had», zeg, ben jij niet die kleine Magdalena, waar Frits me zo vaak van verteld heeft?» Vragend keek ze hem aan: »Wij zijn van Kollar», zei ze, »maar vader en moeder zijn allebei gestorven »Ja, ja, dat weet ik, arme kinde ren», meteen streek hij met zijn harde, vereelte hand zacht de goud blonde haartjes uit het gezichtje. Hij had wel gezien, dat dit bij de laatste woorden iets vertrokken werd, alsof de traantjes wilde komen. «Wasdat dan je broer, die daar bij je was?» Ze knikte. »Wij zijn nu allebei bij grootmoeder. Maar die kan helemaal niet uit haar stoel komen »Als dat maar goed is voor je broertje», zei Daniël Donkers een beetje streng. »Hoe heet hij »Jochum.» »Wat een rare naam Hóe zei je ook weer Het kind herhaalde de naam. De oude schudde het hoofd. Zo'n naam had hij nog nooit eerder ge hoord. Het meisje kon er niet op letten tr an Delft; Geertruy Colsters (obiit); 'atharina Mulders, met attestatie van Rotterdam; Anna Dekkers, met attes- itie van 's Grevelduin-Capelle; Anna Smalgang, met attestatie van Sprang, oude vrouw aan de wiel 6), met attes- atie van Dussen, obiit; Cornelia Oer- emansmet attestatie van Dord, ver- okken met attestatie naar Poede- rooijen; mejuffrouw Theodora van Brandwijk, huisvrouw van den Wel- Eerw. Heer Arnoldus van Gennep, emeritus predikant van Eethen en Drongelen, obiit beide; Cornelia van Gennep; Alida van Gennep; Eitje Co- lijn, met attestatie vertrokken naar Hardingsveld, obüt; ConraadSchil ders, met attestatie van Vlijmen; Ca- tluirinaweduwe van Nicolaas Massignon; Cornelia Dekkers, met at- testatie van Vrijhoeven-Capelle; Hele na van Baartwijk; Anna Elisabeth van Vessem;van Vessem, weduwe N. N. Bol; mejuffrouw Aletta van An del, weduwe van den secrearis Ver meulen (obiit); Samuel Fourmy, mev attestatie van Princeland en vertrok ken naar Evndhoven;. Boers, mei attestatie naar Sprang. d. Volledige lijst van lidmaten der Hervormde kerk in 1762 (30 Septem ber), in het geheel 73 7): Josina Jaco- ba van Wageningen; Jan Colthoff en zijn vrouw Margo de Rooij; Hendrik Colthoff; Coenraad Schilders en zijn vrouw Theresia Oerlemans; Jenneke van Heijst, gecensureerd in 1764, obiit; Lammert je Nieustraten, weduwe van Antony Kuijsten 8); Antony Kuijsten Jan Kuijsten (obüt) en zijn vrouw Cor nelia van Vuren; Catharina Kop, met attestatie van Tilburg; Petronella Oli fiers; Cornelis Dekkers en zijn vrouw Lena van Baartwijk; Wouter van Baartwijk en zijn vrouw Anna Smalle- gang; Johanna van Clecff; Catharina Otterdijk; Maria Otterdijk; Maria de Rooij, weduwe van H. Massignon; Theodora van Brandtwijk, weduwe van den WelEerw. Heer Arnoldus van Gennep; Cornelia van Gennep; Alida van Gennep; Elisabeth van Gennep; Geertruij van AndeJ; Willemina den Adel (obiit), weduwe Massignon; Ca tharina Massignon; Peter Massignon; Maria van Es; Petronella van Es, we duwe P. Maas, vertrokken met attesta tie naar Maastricht; Maria Dekkers (obüt), weduwe Hoevenaar; Maria Hoevenaar; Anna Maria La Lau; Ze- ger de GraaffCatharina de Groot; Johanna Moetjens; Wilhelmina van der Linden; Jacobus Colthoff en zijn vrouw Clazina de Busch; Maria Colt- hoff; Cornelia Colthoff; Adrianus van Baartwijk; Geertruy Koppen (obüt); Ary Hoevenaar en zijn vrouw Aaltje Barnebos; Cornelia Colthoff; Dingena Colthoff; Denys Koppen en zijn vrouw want plotseling begon het goudvinkje weer te fluiten, en dan had ze ner gens anders oog of oor voor. Toen hij weer ophield, wendde ze zich met stralende ogen naar Daniël Donkers. »Ik moet nu naar huis», zei ze. «Ik dank u wel, het was héél mooi Hij nam haar kleine handjes in zijn grote en zei: «Meisje, je wilt zeker nog wel eens weer komen luisteren; ik ben hier altijd zo alleen!» Of het kind dat doen wou Ze knikte heftig. Daniël bracht haar tot aan de huisdeur en keek haar na hoe netjes ze over de straat voort stapte. Even later ging hij weer d< kamer in, maar 't was net, of daal iemand geweest was, die stilletjes een lamp hadden uitgeblazen; 'l was er ineens véél donkerder geworden vond Daniël. Daar zette het goud vinkje zijn keeltje weer open en het bekende wijsje weerklonk door de verlaten ruimte. De oude man beefde. »Frits! M'n Frits! riep hij uit. Hi leunde trillend tegen de deurpost. Een paar maanden later, toen de Mei in het land gekomen was, zag het huis van Daniël er niet zoo verlaten meer uit Beneden in de woonkamer zat reeds een nette vrouw van ongeveer 50 jaar. Dat was de huurster. Bika Therebint heette ze ze leefde van een klein beetje rente van een opgespaard kapitaaltje en jaarlijks kreeg ze nog haar loon voor twintigjarige trouwe dienst. A" die jaren was ze kamenier geweest op het riddergoed van een graaf Wanneer er nu feesten waren in de stad, speelde ze nu ook nog voor kamenier bij de dochters van hoge ambtenaren of deftige burgers. Zo doende verdiende ze er nog een flink centje bij. Het was een klein en mager vrouwtje. Wanneer ze ergens van een stoep afkwam, was het net of er een vogeltjenaar ben eden hupte Een meisje had haar een spottenc een »huppend geraamte» genoemd Cornelia Bonis; Christina Olifiers; Cu- nera Haverhals; Anneke van Heijst, met attetatie naar Capelle (obüt); Pe ter EmonsWillem Hagen; Catharina Mulders; Cornelis Hulst 9) en zijn rouw Johanna Foks; Jacobus Kuijs ten en zijn vrouw Lammert je van Baartwijk; Adriaantie van Baartwijk; \ndries Foks en zijn vrouw Anna Do rothea Wilhelms; Bastiaan de Rooij; \drianus de Rooij; Catharina van Heijst; Antony Karpesteyn; Elisabeth Boers; Adriana van der Heijden; An na van Heijst, weduwe van J. de Rooij Adriaantje van Baartwijk; Johanna Kuijsten, met attestatie van Sleeuwijk; Ericus de Lang, met attestatie naar Sprang. De hierop volgende lijst van lidma ten. genoemd onder e, n.l. van 23 Mei 1766, zullen wij in een volgend artikel publiceerenhet is nu met personalia oorloopig meer dan voldoende ge weest, maar tot mijn verontschuldi ging moet ik te dezen aanzien even op merken, dat mijn geschiedenis dor Hervormde kerk te Besoijen ook in onderdeden op eenige betrouwbaar heid, nauwkeurigheid en volledigheid dient aanspraak te moeten maken. Aanteckeningen. 1). Overal waar obiit staat, wordt be doeld, dat die personen kort daarna zijn overleden. 2). Jan nan Wageningen was een broe der van Ds. Casteleijn's vrouw. 3). Van dezen Antony Kuijsten en zijn vrouw Lammertje Nieustraten stam ik door mijne moeder, wijlen Maria Antonia Kuysten, af. 4). Van dezen Floris van der Pntt ei. zijne vrouw Maria van Es stammen de Kindhovensche sigarenfabrikanten van der Pntt af. 5). Dat was de eebtgenoote van Ds. Casteleijn. 6). Deze oude vrouw woonde achter den „tweeden" of rooden wiel en hield herberg. Tot 1827 beeft de openbare straatweg achter dien wiel geloopen, en pas in genoemd jaar, toen ook de dijk op rijkskosten werd verhoogd, is dat ge deelte van dien wiel, dat tegen den „krommendijk" vloeide, gedempt en de openbare straatweg daarheen verlegd. Dat straatvak is altijd het zwakste punl langs den „krommendijk" gweest en is dat thans nog, gelijk thans bij het vernieu wen van den weg vooral gemakkelijk is te zien. 7). Wanneer wij 73 met 3 vermenigvul digen, krijgen wij bij benadering het aan tal Hervormde zielen van Besoijen. Deze gemeente telde dus in 1762 ongeveer 220 Hervormde zielen. 8). Zie bij 3. 9). Deze Cornelis Hulst is door mijne overgrootmoeder van moederszijde, Maria Hulst, één mijner voorouders. MOET Z IJ N Ze had maar een heel klein stomp- neusje, met daarboven een hoog voorhoofd. Meestal zei ze dan ook, wanneer men haar prees om haar schoonheid »Ja, ja, ik ben erg knap, maar vind je ook niet, dat m'n voorhoofd wat erg klein is gebleven?» Dan was Rika Therebint de spotters weer vóór geweest, die haar uit lachten, maar zij lachte zelf het hardst mee. Bij haar stak er niet de minste boosheid of nijd achter de spot. Ze had wel gezien, dat Daniël Donkers juist een erg lang voorhoofd had, maar ze sprak er nooit één wooad over. (Wordt vervolgd.) Oplossingen raadsels vorige week. 1 En daardoor is hij nu brode loos geworden. 2 Speer peer eer. 3 Door appels of peren van het steeltje te ontdoen, zonder dat men zich daardoor, aan diefstal schuldig maakt. 4 Kilo meter. 5 Een kat houdt niet van natte poten, en een Hollandse jongen wel. RAADSELS. 1 Een spreekwoord bestaande uit 12 woorden of 50 letters. 1, 13, 19, 38, 27, 39 is een koninkl. goedgekeurd besluit. 13, 2, 45, 36, 9, 20 zeebanket 30, 44, 33, 42, 27, 46 is voor altijd. 12, 32, 28, 3, 22, 5, 28, 38 thuis best 7, 8, 6, 10 is niet oud. 14, 40, 41, 22 vloeit soms veel over het land. Van 4, 16. 49, 50, 36,26,11 kan men verschillen. 2, 24 29, 8, 28, 18, 23, 21,45 lucht druk 34, 17, 37, 9 zeezogel. In de 43, 37, 25, 35 ziet men niet op een turfje. DOOR

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5