BRIEVEN UIT WASPIK. VAN ALLES WAT. Binnenlandsch Nieuws. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Waspik, 5 Aug. 1936. Geachte Lezer, Onze vacantie zit er op, en met nieuwen moed tijgen wij weer aan den arbeid. Veel zomerscbe genoe gens hebben Wc er wel niet van mogen beleven en het Indianen- bruin is ons nog verre, maar toch 1 We zijn er eens uitgeweest en we hebben de dagelijksche beslomme ringen voor korten tijd in den hoek gegooid om, los van allen kommer en crisiszorgen, van de moeizaam bijeengespaarde dubbeltjes te gaan genieten. Niet alleen de stadsmensen maar ook de dorpeling heeft het noodig, van tijd tot tijd zijn geest eens op te frisschen. De boog kan nu eenmaal niet steeds gespannen zijn, en al zal de dorpsbewoner wellicht iets anders zoeken dan de stedeling, toch is het ook voor hem van belang dat «iets anders» te be leven, en weer nieuwe indrukken in zich op te nemen. Het is goed zich eens uit de dagelijksche sleur los te werken al is het maar door het maken van een flinken wandel- of fietstocht. De kosten behoeven geen bezwaar te zijn, zelfs niet al zou men er voor de vaiiatie al eens per tandem op uit willen trek ken. Naar we vernamen kan men die dingen al voor een heel klein bedragje per dag huren. Velen maken er gewoonte van om hun vacantiedagen juist gelijk te doen vallen met de Waspiksche kermis, hetgeen eigenlijk jammer is, al is het maar alleen om lat hierdoor een stuk van de oude, onderlinge ge zelligheid dreigt verloren te gaan. De «roep» over de gezellige Was piksche kermis zou hierdoor al gauw tot het verleden gaan behoo- ren, en hiermede zou een voornaam brokje dorpsleven verdwijnen. Daar onze vacantie vorige week ten einde was, waren wij juist bij tijds weer thuis om het eerste Was piksche ruiterfeest te kunnen bij wonen. Dit ruiterfeest was georga. niseerd door de nog jonge Was piksche Rijvereeniging «Rijdt met beleid» en had plaats op het oefen terrein der vereeniging, gelegen langs de spoorlijn WaspikCapelle. Jam. mer genoeg werkte het weer niet erg mede, en de prestaties van rui ters en paarden hadden een talrijker publiek verdiend. Wat nog met wil zeggen dat de belangstelling miniem was, te meer niet, als men bedenkt dat de paardensport voor Waspik nog betrekkelijk nieuw is, en dat he? gros van het burger publiek geen verstand van paarden, en er dus ook geen liefhebberij voorheeft. De Harmonie «Volksvlijt en Volks vermaak» verleende hare medewer king en vergastte ons van tijd tot tijd op een pittige marsch Het viel ons hierbij op dat het klankvolume zoo goed was, en we meenen den laatsten tijd weer een kleine ople ving in onze harmonie te kunnen beluisteren, 't Was wel jammer dat het «Wilhelmus» zoo maar «la-la-» was: dit is altijd een moment dat ontroert, vooral als men voor zich een 23-tal ruiters streng in de hou ding, den groet ziet brengen. Ook het publiek leeft daar steeds in mee en het is dan ook geen wonder dat onder een doodsche stilte, een enkele misgreep op het instrument direct gebooru wordt. Een nieuwe giooie verbeteiing, vooral ook in het ac compagnement merkbaar, is zeker wel üe aanschalling van een nieuwe saxophoon-sopraan. De clarinettist Jos üe Graauw, aan wie dit nieuwe instrument is toevei trouwd, weel er blijkbaar al aardig mee om te gaan, en wij gelooven wel dat we daar in de toekomst nog plezier aan zullen beleven. Dezer dagen werd ons door de teilen van «De Jonge Werkman» een iraai propaganüaboekje aange- ooüen, veilucin met talrijke lotos van jeuguweikkampeu en verder voorzien van een paar goed-^esly leeroe artikelen en origineele ver telsels. 1 oen we eens voorzichtig naar den prijs ïnloi meel den, bleek «leze ons geweldig mee te vallen, en wij gelooven dan ook wel dat slechts weinigen dit boekje zullen hebben geweigeid. Te meer daar het doel pet nelpen vooilbestaan der jeugdwerkkainpen in dezen tijd velen sympuiiek moet zijn. A.s. Z.oiidag en Maandag zal in bet Parochiehuis de opvoering plaats hebben van hel prachtige missiespei: «Sanguis Matyium» Rloed der martelaren en wel door de too- neelvereeniging O.R.K., ondeiatdee- ting van den R.K. Werkliedenbond. in een onzer vorige brieven hebben wij de laatste winter uitvoering van O.R.K. geresenceerd, waarin wij we zen op de goede prestaties welke regisseur Velthoven met zijn man- nen weet te bereiken. Wij twijlelen dan ook niet ol ook thans mogen wij onze verwachtingen gerust een beetje hoog stellen. En dat alle plaatsen zuileu uitverkocht zijn is welhaast vanzelfsprekend. De netto opbrengst is n.l. bedoeld voor den WelEerw. heer Jos Broekmans, die nog dit najaar als jong Priester naar de missie in Borneo zal ver trekken. Eveneens ten bate van genoemden Missionaris zal de post- •duivenvereeniging «De Reisduil» een z.g. missievlucht gaan organised en en wel op Zondag 16 Augustus a.s. Door verschillende ingezetenen zijn voor deze prijsvlucht mooie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl thans reeds verschillende inschrijvingen uit omliggende plaatsen zijn inge komen. Ook de sport komt zoo- doende in dienst van de Missie, en 't zou ons heusch nog niet zoo heel erg verwonderen als nog andere vereenigingen het voorbeeld van «de Reisduif» zouden volgen. Juist als wij onzen brief wilden beeindigen bereikt ons hét beiicht dat de WelEerw. heer van Houtert, kapelaan in de St. Bartholomeus- parochie, met ingang van heden is overgeplaatst naar Volkel, terwijl de WelEerw. heer Brants als zijn opvolger alhier, werd benoemd. Kapelaan van Houtert heeft zich steeds bijzonder voor het jeugdwerk geinteresseerd, en Patronaat, Jonge Wacht, Jonge Werkman, enz. zullen in ZijnEerw. een ijverig Directeur en propagandist verliezen. Moge ZijnEerw. onder Gods besten zegen ook in zijn nieuwe parochie veel goeds tot stand weten te brengen 1 ADEPT. komstig de voorstellen van de com missie een afzonderlijk inkomen voor den prins-gemaal is voorzien, zijn voor een Engelseh blad en de radio te Brus sel aanleiding geweest geruchten te lanceeren over ons Koninklijk Huis. Naar van bevoegde zijde wordt me degedeeld, missen deze geruchten el- ken feitelij ken grond. BRAZILIë ZEGT HANDELSOVEREENKOMST OP. Van H. Ms. gezant te Rio de Janeiro is telegrafisch bericht ontvangen, dat de Braziliaansche regeering op 31 Juli j.l. de voorloopige handelsovereen komst met Nederland d.d. 16 Septem ber 1931 heeft opgezegd. Onderhande lingen zijn gaande zoowel over een nieuwe overeenkomst alsook over de behandeling van den wederzijdschen invoer, hangende deze onderhande lingen. HULPOFFICIEREN VAN JUSTITIE VOOR DE RIJKSVELDWACHT. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het Wetboek van Strafvordering, welke tot strekking heeft aan de rijksveld- wacht eigen hulpofficieren van justitie te verleenen, gelijk de Koninklijke marechaussee reeds op ruime schaal bezit. Op de wijziging werd vroeger reeds herhaaldelijk aangedrongen. Voor het oogenblik is zij ook in het bijzonder wenschelijk in verhand met een in overweging genomen hergroepeering van de rijkspolitie, welke, ter voor bereiding mede van de totstandbren ging van een eenheidskorps, elk der bestaande korpsen op bepaalde gebie den met den vollen politiedienst be last. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende maat regelen tot het verkrijgen van juiste economische statistieken, ter toelich ting waarvan door de regeering o.m. wordt opgemerkt, dat zich bij het ver zamelen van gegevens op economisch gebied van tijd tot tijd moeilijkheden voordoen, doordat een deel van dege nen, die over deze gegevens beschik ken, weigeren deze te verstrekken. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUN REGELING. Thans is de ministerieele aanschrij ving inzake de wijziging van den werkloozensteun ook door de gemeen tebesturen ontvangen. In dit communique wordt o.a. ge zegd, dat de Minister binnenkort aan de gemeenten mededeelingen zal doen omtrent de wijzigingen in de schalen voor de maxmium-percentagcs, die als grondslag voor de steunuitkeeringen mogen worden gebezigd. Deze schalen zijn zeer gedifferentieerd en berusten niet alleen op het geldende loon in het betrokken bedrijf, doch ock op andere normen als b.v. de grootte van het gezin, enz. Te Amsterdam en Utrecht zijn door enkele raadsleden vragen gesteld tot B. en W., voornamelijk wat de intrek king van den huurbijslag betreft, wel ke naar hun meening tot groote moei lijkheden voor werkloozen, vooral voor kleine gezinnen, aanleiding zullen geven. Ook het bestuur van de R.K. Werk- liedenvereengiing heeft geprotesteerd en wel in een telegram aan den Mi nister, waarin o.m. wordt gezegd: „Mocht Uwe Excellentie (de regee ring) de verantwoordelijkheid durven dragen op eenigerlei wijze tot verdere verlaging van steun aan groepen werk loozen over te gaan, waartoe afschaf fing van den huurbijslag ongetwijfeld leiden zal, dan verzoeken wij aller dringendst: le. zoodanigen maatregel te willen nemen, dat de afschaffing van den huurbijslag niet ten laste van de werk loozen komt; 2e. de steunpercentages, ook voor gezinnen met 2 en 3 kinderen, te ver- hoogen 3e. allen werkloozen goedkoope margarine te verstrekken; 4e. den b-steun belangrijk te ver- hoogen; 5e. voor alle werkverschaffingen, met rijkssubsidie, kinderbijslag in te voeren op basis van 50 cent per week en per kind". Voorts ontving de Minister nog tele grammen van de Nod. Vakcentrale, den Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst, het Verbond van vakorganisaties van (hoofdarbeiders en van den R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. De Minister heeft aan de gemeente besturen geschreven, dat de regeering bereid is aan hen bijdragen te verlee nen ter bevordering van de huurver- laging van woningwetwoningen. ONGEGRONDE GERUCHTEN. De ingediende voorstellen tot Grond wetsherziening, waarin o.a. overeen- VLIEGRAMP IN DE VER. STATEN. Een vliegtuig van de lijn Chicago. New Orleans is op 50 KM. ten Zuiden van St. Louis (Missouri) neergestort. Acht personen zijn hier bij om het leven gekomen. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Een wegwerker van de provincie J. Ruiter, te Heeken, was bij het rooien van boomen langs den rijks, weg bij Raalte, bezig een kruin af te zagen. Plotseling geraakte dit bovenstuk aan het wankelen en s.ortte naar omlaag, den arbeider, die zich op een van de takken had neergezet, in zijn val meesleurend. Ernstig gewond werd de man onder het hout vandaan,gehaald en naar het R.K. Ziekenhuis te Raalte ge bracht, waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. KIND VERDRONKEN. Bij het spelen achter de woning, is het l'/a jarige zoontje van den landbouwer W. J., uit de eldek straatte Vaassen,in een met water ge. vulde tobbe gevallen en verdronken. ERNSTIGE MIJNRAMP. In de steenkolenmijn Carlton bij Barnsley in Engeland heeft zich een ontplofling voorgedaan, waarbij 57 mijnwerkers weiden opgesloten. Met koortsachtige haast gingen de reddingsploegen aan het werk. Men slaagde erin 21 lijken te vinden. Ook wist men een zwaargewon den mijnwerker naar boven te bren gen, doch deze is eenigen tijd nadat hij uit de mijn bevrijd was overleden. Het reddingswerk in de Wharn- cliffe-schacht maakte slechts zeer geringe vorderingen, omdat de red- dingscollones slechts kruipend voort konden gaan. Bovendien stortte een aantal in allerijl gemaakte lucht— schachten weer in. Het geweld van de ontploffing moet zeer hevig ge weest zijn. De lijken van de om gekomen mijnwerkers waren ernstig verminkt. Een dokter, die in de mijn was afgedaald verklaarde des mid dags weinig hoop te hebben, dat men er in zou slagen nog levenden te vinden, aangezien de gevonden slachtoffers voor zoo ver zij niet door de kracht van de ontploffing gedood waren, gestikt waren. ONTPLOFFING IN EEN DYNAMIETFABRIEK. Italië's grootste militaire lucht vaartcentrum te Orbetello heelt, als gevolg van een ontploffing in een groote dynamietfabriek in een geweldige paniekstemming verkeerd. Gevreesd wordt, dat vijftien men. schen daarbij den dood hebben gevonden en dat zeventien mannen en vrouwen zwaar gewond zijn. De eerste explosie werd door meerdere gevolgd. Binnen zeer korten tijd waren de fabriek en de omliggende gebouwen in een vlam menzee herschapen. De bevolking uit de stad verdrong zich zoo dicht als zij dat durfde om de brandende ruïnes, waarin van tijd tot tijd nog steeds ontploffingen plaats vonden. Angstig werd er geïnformeerd naar het lot van vrienden en bekenden. In allerijl waren de brandweren uit Rome en Florence en verder* uit de dichtstbijzijnd*, kleinere steden gealarmeerd. Nadat 't vuur geoluscht was, trokken onmiddellijk reddingsbrigades aan het werk om in de puinhoopen naar mogelijke slachtoffers te zoeken. De oorzaak van de explosie is tot nog toe onbekend. DYNAMIET-EXPLOSIE IN CHINA. Naar uit Sjanghai wordt gemeld is een dynamiet-depot, dat aange legd was voor den aanleg van een weg tusscben Szechoean en Hoenan, ontploft. Er zouden tweehonderd dooden zijn gevallen. SPOORWEGONGELUK DOOR DE WARMTE. In Bulgaarsch Macedonië is bij het station Soeti, in de provincie Wratza, een personentrein ont spoord, daar de rails tengevolge van de hitte op abnormale wijze waren uitgezet. De trein reed juist over een uitgedroogd rivierbed ge slagen brug. Vier wagons zijn inde vier meter diepe bedding terecht gekomen, terwijl de overige wagons bleven hangen. Vijftien personen werden gewond, van wie acht ern stig. ONOPGEMERKT ONDER DEN TREIN GERAAKT. Op het stationsemplacement te Uitgeest is het ernstig vermiktelijk gevonden van een oude dame. Bij onderzoek bleek het de 70 jarige mevrouw Molenaar uit Heemstede te zijn. Zij was met den trein, die te 9.30 uur arriveert, uit «ie richting Amsterdam aangekomen. Toen deze trein weer vertrok, bemerkte ze, dat ze in de richting Alkmaar ging, in plaats van naar Haarlem. Aan het einde van het perron moet ze uit den reeds snel rijdenden trein zijn gesprongen, met het gevolg, dat ze werd vermorzeld. '"ZIJN ZUSJE NEERGESCHOTEN. Twee kinderen, een jongetje van 6 jaar en een meisje van twee-en- half jaar uit het gezin van K. te Ulestraten waren op een der boven kamers aan het spelen. Bij het zoeken naar speelgoed trokken de kinderen een lade open en vonden daar een revolver Het jongetje van 6 jaar nam het wapen eruit en niet bewust van het gevaar van dit speelgoed, richtte de knaap het op zijn zusje. Een schot ging af en trof het meisje in den buik. Door dr. Pinckers uit Meerssen werd het kind onmiddel lijk naar het ziekenhuis te Meerssen overgebracht, alwaar operatief werd ingegrepen. De toestand van de kleine is hoogst ernstig. AUTO VERNIELT EEN BRUG TE DEN BOSCH. Op de ophaalbrug over hetbene- denhoofd van de sluis in de Zuid- Willemsvaart te 's-Hertogenbosch heeft een auto ongeval plaatsgehad, tengevolge waarvan de bovenbouw van de brug goeddeels werd vernield. De chauffeur van een zware vrachtauto moest toen hij de brug wilde passeeren, plotseling uitwijken voor een jongen, die ontijdig met een handkar het brugdek betrad. De auto schoot dientengevolge tegen een der ijzeren steunmasten, die middendoor knapte, en reed vervol gens nog door. Eerst toen de wagen gedeeltelijk boven het water hing kwam hij tot stilstand. Tengevolge van de botsing was ook de tweede steunmast van de brug diep inge scheurd en totaal ontzet, zoodat bediening van de brug te eenenmale onmogelijk is. Het landverkeer is tengevolge van een en ander gestremd en zal wel niet zeer spoedig hervat kunnen worden. Het wordt thans over de in de nabijheid gelegen bruggen omgeleid. Russell Hardie en Charlie Ruggles in »De Moord in den Trein«. Een schitterende sensatie film in het R.D.B. Programma De scheepvaart in de Zuid Wil lemsvaart blijft mogelijk, doch de schepen mogen niet meer dan 3.80 meter boven water uitsteken DOOR EEN DAKSPANT GETROFFEN. Bij het verhouwen van de boer derij van den landbouwer Hilverda te Tjuchen (gem. Slochteren)is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den ongeveer 30-jarigen arbeider E. van Dam uit Siddeburen het leven heeft gekost. Bij het op hoogte stellen van de kapspanten is plotseling een gedeelte van de kap naar beneden gestort. Hierbij werd de arbeider Van Dam zoodanig door een zwaar sparit ge troffen, dat hij opslag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. doodelijke VERKEERSONGELUKKEN. Op den straatweg Breda Tilburg heefteen zeer ernstig verkeersongeluk plaats gehad, waarbij de 66 jarige broer van Mgr. Oomen het leven liet. Deze begaf zich per rijwiel naar de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad aan den Driesprong, toen hij bij het oversteken van den weg door een auto, welke uit de richting van Breda kwam, werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het slachtoffer, dat den weg moet zijn overgestoken zonder richting verandering aan te geven, werd te laat door den chauffeur opgemerk., zoodat deze een ongeluk niet meer kon voorkomen. De botsing was verschrikkelijk. De voorruit van de auto werd geheel versplinterd en het slachtoffer vreeselijk verminkt. Dr. Sluyters, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren, die onmiddellijk moet zijn ingetreden In Heusdenhout en omgeving heerschte, zooals te begrijpen valt, algemeene verslagenheid over het ongeluk. Donderdagmorgen om half tien is de zeventienjarige H. O. te G^uderak, niettegenstaande hij reeds herhaalde malen gewaarschuwd was, op de bestelauto geklommen van den bode Van den H. uit Ouderkerk aan den IJsel. Bij het terugzetten van den wagen is de jongen geval len en met het hoofd onder de auto terecht gekomen. Hij was op slag dood. De 7 jarige A. Boere, gewoond hebbende in de Van Brakelstraat is op den hoek van die straat en den Sch edamschensingel te Rotter dam bij het oversteken van den rijweg gegrepen door een vracht auto, bestuurd door den 23 jarigen chauffeur C. P. v. W., wonende aan de Prins Hendrikkade. Een der achterwielen van den auto ging den jongen over het hoofd De gemeen telijke geneeskundige dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. Zaterdagmiddag is op den weg van Nijmegen naar Beek Wijier de 30-jarige mej. v. d. P van de fiets gevallen en juist voor een rijden- den auto terecht gekomen. De auto ïeed over haar heen, zoodat de vrouw op slag dood was. akte

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8