Nieuws uit de Langstraat en Omgeving QjiSócuc fra£/ TOEN.... NAMEN WU 6^/ DRUNEN GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. DIPLOMA-ZWEMMEN. A.s. Vrijdag van 68 uur zal M^n- wege de Waahvijksche Zwemvereeni- ging het zwemmen om een diploma plaats hebben. Politiehonden-keuring. De groote Politiehonden-keuring voor 't Certificaat K. N. P. V. zal dit jaar wederom plaats hebben op de terreinen om Galgenwiel en wel op 14, 15, 16, 17, 18 en 19 Sept. a.s. onder leiding van den heer .1. Nan Helsland, Inspecteur van Politie der gemeente Loon-op-Zand. Federatie van Schoenfabrikanten. Door de algemeene vergadering der Federatie van Schoenfabrikanten is gekozen tot lid van't Dagelijksch Bestuur de heer W. van Nieuwstadt te Kaatsheuvel. 25 JAAR AAN HET STUUJL Zaterdag heeft de heer C. Aarts, chauffeur van de firma Gebr.Teur- lings, graan- en meelhandel, aan de Smalle Haven te 's-Bosch, zijn zil veren dienstjubileum gevierd. De heer P. Teurlings huldigde den kranigen chauffeur eerst met bloe men, sprak hem in waardeerende woorden toe en deed tenslotte zijn goede wenschen vergezeld gaan van een cadeau onder couvert aangebo den door de kinderen van de Gebroe ders Teurlings. Kleinkinderen van den heer.). Al. Teurlings te Ooslerhout, bodenden feesteling een zilveren horloge aan. De heer P. Teurlings olfreerde namens het personeel een lraaien vulpenhouder. De directie van het hoofdkantoor te Waalwijk gaf eveneens acte de presence en zoo werd het een mooie dag voor den deer Aarts, die het jubileum verder in intiemen kring vierde. (Prov. Crt.) NIEUW STADHUIS TE TILBURG. Gedurende deze week is het nieuwe Paleis-Raadhuis te Tilburg nog voor liet publiek te bezichtigen tegen een klein entree ten bate der armen. Ook de belangrijke tentoonstelling Willem II is dan gratis toegankelijk. Arbeidsconflict in de Schoen industrie te Dongen. Vrijdagmiddag is door bestuur en leden van den Ned. R. K. fabriek- arbeiders(sters) bond St. Willebror- dus, alhier, besloten een actie te voeren tegen de schoenfabriek der iirma Leijten, en de schoen— en Lederfabrieken der Fa. Vermeulen, in verband met het ontslag voor de kermisdagen verleend aan het ge— heele personeel dezer fabrieken. De actie bestaat hierin, dat geen ge organiseerde arbeiders of arbeidsters bij genoemde fabrieken in dienst zullen treden, vooraleer een bevredigende oplossing is verkregen inzake het niet—uitbetalen der kermisdagen en inzake het verleende ontslag. De fa. Leijten is als lid van de Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten gebonden door de col. lectieve arbeidsovereenkomst, die genoemde wer kgeversvereeniging met St. Willebrordus heeft gesloten. Gelijk bekend is het te Dongen gebruik bij gelegenheid van de kermis aan de arbeiders vacantie te geven. De fa. Leijten echter ont sloeg enkele dagen voor de kermis haar geheele personeel, klaarblijkelijk om aan de verplich ting tot het geven van vacantie (welke betaald moet worden) te ont- komen. Dit ontslag wordt niet anders dan als een manoeuvre gezien. Dit blijkt wel hieruit, dat de firma trachtte de volgende week weer dezelfde arbeiders in dienst te nemen. Nu heeft een werkgever evenals een werknemer onbetwist het recht de dienstbetrekking met inachtneming van den opzeggings termijn te beëindigen. Maar de om- standigheden waaronder en de wijze waarop het beëindigen van de dienst betrekking met het geheele personeel hier is geschied, moet als in strijd, zoo niet met de letter, dan toch met de geest en de bedoeling van de collectieve arbeidsovereenkomst worden geacht. Bij de fa. Vermeulen doet zich in feite hetzelfde voor als bij de fa. Leijten. Deze firma is echter niet gebonden door de C.A.O., omdat zij geen lid is van de Federatie, en ook niet rechtstreeks met de werkgevers organisatie een C.A.O. heelt aan k Van patroonszijde wordt mede gedeeld, dat de arbeiders op nor male wijze ontslagen zijn en de vacantie-dagen kunnen worden toe- oekend naar goedvinden van den pa troon; dat behoeft niet met kermis te geschieden. Er is hier dus geen sprake van conflict. Het conflict is ter kennis gebracht van den rijksbemiddelaar. Het zou omvatten 82 personen. de benoeming van GEMEENTEVELDWACHTERS. In de gemeente-verordeningen- regelende de eischen van benoem baarheid en de bezoldiging van de veldwachters, komt meestal de be paling voor, dat bij benoeming tot gemeenteveldwachter,de dienstjaren, doorgebracht bij de rijksveldwacht, de Kon. maréchaussée en de politie- troepen, voor de berekening van de aanvangswedde als veldwachter in aanmerking worden genomen. Nu door de invoering van het capitulanten stelsel, met uitsluiting van andere gegadigden, alleen mili tairen en gewezen militairen voor benoeming tot gemeenteveldwachter inaanmerking zullen kunnen komen, acht de commissaris der Koningin in Noord Brabant het niet wensche- lijk, dat dienstjaren, doorgebracht bij de Kon. maréchaussée en de politietroepen (rijksveldwacht kan buiten beschouwing blijven) voor de berekening van de jaarwedde van een gemeenteveldwachter meetellen. In een rondzendbrief geeft hij den gemeentebesturen in zijn gewest in overweging, de desbetreffende ver ordeningen zoodanig te wijzigen dat ten aanzien van capitulanten de dienstjaren in rijks dienst doorge bracht niet meegerekend worden. Zij zullen dan dus benoemd worden op de in de veldwachtersverordening vastgestelde minimum-wedde. Zaterdag. Nadat wij reeds veel hadden geprobeerd. En het blijkt steeds meer, dat wij de beste keuze hebben gedaan. V. J. c. De R.K.V.V. V.J.C. hield Maandag avond een algemeene vergadering. Tot voorzitter werd gekozen Jo Knippels. Besloten werd verder uit te komen in 't komend seizoen in com petitieverband. B. J. C. De biljartclub B.J.C. zal in beide af- deelingen deelnemen aan t jubileum- tournooi, dat door W.B.C., gevestigd in café A. van Berkel te Waalwijk is uitgeschreven. Militair fonds. De collecte voor 't militair fonds heeft alhier ruim 2.50 opgebracht. D. W. V. De watersportwedstrijden uitgeschre ven door D.W.V. zullen thans gehou den worden op Zaterdag 15 Aug. Rijwiel gestolen. Ten nadeele van Koos v. d. Putten werd Maandag een rijwiel ontvreemd, dat hij in 't rek geplaatst had bij café Th. Elshout. De gemeente-veldwachter heeft de zaak in onderzoek. Zang en Vriendschap. Het Mannenkoor ,,Zang en Vriend schap" zal 15 Aug. deelnemen aan 't groot nationaal concours te Grave. ELSHOUT. HET GOUDEN FEEST VAN „EENDRACHT MAAKT MACHT" TE ELSHOUT. Schitterend geslaagd muziekfestijn. Onder zeer groote belangstelling van publiek en autoriteiten vierde de fan fare haar gouden bestaansfeest. Te vijf uur stelde de fanfare zich op in de Jongens-Congregatie, waarna on der leiding van directeur Jan Merkx een rondgang door 't dorp werd ge maakt, waarna naar t feestterrein werd getrokken in den tuin van café H. van Hoorn, die voor deze gelegen heid prachtig was versierd. De fanfare nam plaats op de kiosk en na 't eerste nummer sprak de heer A. Willems als voorzitter van t feest comité en voorzitter der fanfare. Hij hield een inleiding voor dit muziek feest, waarin hij de vele moeilijkheden schetste die diende overwonnen te worden. Hij bracht dank aan allen, die er toe hadden bijgedragen om dit feest tot stand te brengen. Pastoor Willems sprak vervolgens; Z.E. memoreerde het ontstaan der fan fare en wees daarbij op 't vele goede dat de fanfare tijdens haar bestaan reeds had verricht, waarbij hij o.m. wees op de opluistering der burger lijke en kerkelijke feestelijkheden. Hij bracht hulde aan de gouden ju bilarissen, die de mede-oprichters der fanfare zijn geweest voor 50 jaay- Met een pittig „Lang leven zij" door de fanfare, waren deze pioniers voor heden gehuldigd en zette de fanfare haar concert voort. Het avondconcert. Te ruim 8 uur nam de Kon. Erkende Harmonie „De Volharding uit Dru- nen op de kiosk plaats om het avond concert uit te voeren, dat door haar welwillend was aangeboden. Na de eerste marsch sprak de heer Leo Sikkers. Spr. zeide o.m. dat het opvallend was dat bij de oprichting der fanfare Dru- nenaren mede de pioniers waren en dat na 50 jaar bestaan de fanfare thans wederom onder leiding staat van een Drunenaar, den bekwamen directeur Jan Merkx. Hij feliciteerde de fanfare namens de Volharding met den wensch haar nog vele jaren te zien voortbestaan naast „de Volharding" e.a. De heer A. Willems dankte dhr. Sikkers voor zijn mooie woorden en schetste daarbij nog de beteekenis der „Volharding" in de harmonie-wereld. Pastoor Willems zeide niet te kun nen nalaten om de Volharding dank te brengen voor hare welwillendheid om hier 't avondconcert te verzorgen. Te vens maakte hij van de gelegenheid gebruik om de Volharding te prijzen in haar mooie traditie om telken jare in de Mei-maand de Zoete Lieve Vrouwe van Elshout reeds in den vroegen mor gen te komen vereeren. 't Woord werd nog gevoerd door kapelaan Grundem'an, waarna de Vol harding onder de bekwame leiding van directeur A. van Huiten 't fraaie, doch zware programma op schitterende wij ze afwerkte voor een talrijk publiek. Zondag. Het weer werkte mee en met het prachtige zomerweer waren te drie uur velen verzameld op het feestterrein, waar de officieele opening zou plaats hebben. De heer A. Willems sprak het wel komstwoord tot de aanwezigen, waar in hij zich in 't bijzonder richtte tot Pastoor Willems, wien hij dank zegde voor den moreelen en finantieelen steun, die de fanfare gedurende haar bestaan van hem had mogen ontvan gen. Burgemeester Mr. Th. v. d. Heijden zegde hij dank voor de medewerking, die het feest-comité van hem had mo gen ontvangen, waarna hij hem ver zocht dit muziekfeest te willen openen. Burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heij den zeide hier gaarne toe bereid te zijn. Hij wees er op dat 't reeds de tweede maal was in zeer korten tijd dat hem dit gevraagd werd. De fanfare bestaat 50 jaar en zeer terecht wordt haar hier voor hulde gebracht. Hij biedt de fanfare zijn beste wen schen aan en spreekt de hoop uit, dat zij haar lijfspreuk in eere zal houden onder de sympathieke leiding van den voorzitter A. Willems en haar jongen, talentvolle directeur Jan Merkx. Met de beste wenschen voor de fanfare ver klaarde hij dit feest voor geopend. Hierna werd de eere-wijn aangebo den. Pastoor Willems hield een gloed volle rede, waarin hij op zijn eigen manier 't ontstaan der fanfare nog eens memoreerde en daarbij hulde bracht aan de oprichters der fanfare, waar van thans nog in leven zijn P. Brok, M. Kempenaars, Huib Vermeulen en H. Kleijn. De heer Buijs, voorzitter van den Bond van harmonieën in de Lang straat, feliciteerde de fanfare namens de aangesloten vereenigingen en wees er daarbij op, dat de fanfare ondanks dat zij niet aangesloten is bij dezen bond. toch al de bondsfestivals met haar tegenwoordigheid opluistert, waarvoor hij haar hartelijk dank bracht. De heer A. Willems dankte pastoor Willems, Burgemeester v. d. Heijden en den heer Buijs voor hun sympathie ke woorden, waarbij hij den heer Buijs verzocht den dank der fanfare over te brengen aan den bond van Harmoniën voor hunne medewerking aan dit fes tival. Verder dankte hij de eereleden der fanfare en de leden van 't eere-comité voor hun steun en bereidwilligheid om als zoodanig zitting te willen nemen, terwijl\ hij verder dank bracht aan al len, die er toe hadden bijgedragen om dit feest te doen slagen. De avondconcerten. De jubileerende fanfare opende de rij der concerten en achtereenvolgens concerteerden op de kiosk: Liedertafel „Uitspanning na Inspanning", Elshout: Fanfare „Tot onderling genoegen", Engelen; Zangver. „Oefening baart Kunst", Nieuwkuijk; „Harmonie „Een dracht", Herpt; Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", Baardwijk; Harmonie „St. Cecilia", Haarsteeg; Zangvereen. „Vriendenkring", Haarsteeg; Harmo nie „Concordia", Vlijmen; Mannenkoor „Zang en Vriendschap", Drunen. Het avondconcert. Te ruim 8 uur had de harmonie der Jongens-Congregatie uit Drunen plaats genomen op de kiosk ter verzorging van 't avondconcert. Pastoor Willems riep de harmonie een hartelijk welkom toe en memoreer de daarin dat voor 50 jaar leden der Drunensche congregatie uit Drunen de groote hulp bij de oprichting der fan fare zijn geweest, terwijl deze na 50 jaren bestaan wederom onder leiding staat van een ijverig congreganist uit Drunen. Kapelaan Vogels uit Drunen felici teerde de fanfare met haar gouden ju- bilé namens de harmonie, de congrega tie en geheel katholiek Drunen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het keurig verzorgde avondconcert onder leiding van den heer H. Brok. Tijdens de pauze bracht Pastoor Willems de Harmonie dank voor haar mooi concert en tegen 't einde sprak dhr. A. Willems het slotwoord, waar in hij dank bracht aan allen, die aan 't welslagen van dit muziekfeest had den medegewerkt. Paard op hol. Zaterdagmiddag sloeg het paard van Muskens, gespannen voor een melkkar op hol. Enkele hekken en heggen wer den vernield tot 't paard tenslotte kwam te vallen. De voerman kwam met den schrik vrij. Zondagavond om uur had alhier de Jaarvergadering plaats van de Pluimvee- en Konijneniokvereeniging „Onderlinge Strijd" gevestigd in café C. von Dinteren. Op de agenda kwamen o.m. voor Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van Voorzitter en 1ste Com missaris en een vacature. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: F. J. Hermans, Voorzitter; M. Huigen, Secretaris-Penningmeester; Joh. v. d. Pluijm, 2de Voorzitter; P. v. d. Pluijm en C. Kievits, leden. Tevens is in over weging genomen een loting te orga- niseeren ten bate van de vereeniging. Zondag j.l. hebben op den ka naaldijk alhier, schietoefeningen plaats gehad van de Burgerwacht, afd. Dus- sen. De uitslag der vijf hoog geplaat sten is als volgt: 1 J. Ansems 86 punten; 2 W. Don kersloot 86 punten; 3 C. Lensvelt 76 punten; 4 Joh. Domenie 74 punten; 5 P. van Schendel 69 punten. Te be halen punten 100. Gistermorgen geraakte het voertuig van den landbouwer J. van Etten te water hetwelk naar om standigheden bijzonder goed is afgeloopen. Doordat het paard plot. seling achter inplaats van vooruit ging kwamen paard en wagen terecht in het riviertje »De Dusse«. De beide zoons die met vacantie zijn en op den wagen waren ge zeten, hadden de tegenwoordigheid van geest om snel van den te water rijdende wagen te springen en zoo. doende aan een groot gevaar te ontsnappen daar 't voertuig geheel omkantelde. Met vereende krachten zijn paard en wagen op het drooge gebracht, hetwelk heel wat moeite kostte, aangezien het riviertje daar ter plaatse zeer diep is. Met ingang van Maandag j.l. was door de firma Spijer-Brothers alhier het loon voor het schillen van uien teruggebracht van 4 op 3'/2 cent per K.G. Dinsdagmorgen weigerden de uienschillers nog langer tegen dit loon te werken en accepteerden geen uien meer. Tenslotte heeft de firma Spijer- Brothers het loon weer gebracht op 4 cent per K.G. waarop weer allen aan het werk zijn gegaan. Op de tankfabriek alhier kwam een carbidgashouder tot ontplof fing waardoor alle ruiten in dit gedeelte der fabriek sprongen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De arbeider G. had 't ongeluk op de uienfabriek der firma Spijer. Brothers zijn top van een van zijn vingers af te snijden. Dokter Jaspers verleende geneeskundige hulp. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van eenige inge. zetenen de Gehr. van Schendel, de deelnemers aan de lour debrance bij hun terugkomst in deze ge meente te huldigen. De Gebr. van Schendel hebben een contract ge- teekend dat zij 16 Augustus a.s. te Bergen op Zoom zullen rijden. In verband hiermede is het nog niet zeker of de huldiging voor 16 Aug. of daarna zal plaats vinden. Ver moedelijk komen zij 13 of 14 Aug. naar huis. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. Zuurdeeg. Kaatsheuvel, 9 Aug. 1936. T.B.C.-propagandadagen. Opnieuw zijn de t.b.c.-propaganda- dagen, die de plaatselijke t.b.c.-ver- eeniging op Zaterdag 8 en Zondag 9 Augustus georganiseerd heeft, 'n suc ces geweest. Zooals wij reeds in een der voorgaande nummers konden mel den, was de eerste eisch tol dit slagen een alzijdige enthousiaste medewer king aanwezig. Daarnaast was het weer na de periode van abnormale regenval, schitterend. De stroom van vreemdelingen uit den verren omtrek maakte de straatdrukte op vele pun ten tot een verkeersstremming. Alle omstandigheden waren dus voor een succes aanwezig. De opzet een straatfeest ten dienste gesteld van de t.b.c.-bestrijding blijkt de volle sympathie der bevolking te hebben. Ook de arme en werklooze is van ae jolige gijn die gepresenteerd wordt, niet uitgesloten. Alleen de opgezette wandel- en fiets tocht op Zaterdagnamiddag ging niet door wegens overlading van het pro gramma. De autotocht als reclame door <le omliggende plaatsen heeft on- getwijfeld de moeite geloond, wat de belangstelling van buiten bewees. Om half 8 stroomde de Markt vol met groot en klein om de opening hij te wonen. De Voorzitter der vereeniging hield een inleiding, waarin hij het doel der propaganda nader belichtte, waarna Burgemeester Mallens een openings rede hield, waaruit andermaal duide lijk zijn sympathie voor het goede doel sprak. Met de minuut steeg de volkstoe loop en toen om goed 8 uur Euphonia met hel concert aanving, zag de Markt met omgeving zwart van de groote mcnschenmassa. De muzieknummers van Euphonia een greep uit het amusementsrepertoire, gingen er goed in. Het gemengd koor en dameskoor van Bel Canto gaf hierna een paar nummers mooie zang ten beste, Nvat aan het dankbaar applaus te hooren veel bijval vond. De hoofdattractie was echter 't op treden der drie jokers met hun staf. De heeren Bosch, Brands en Vloemans hebben opnieuw met hun rake poli tieke en humoristische zetten de lach spieren danig weten te beroeren. Het eind der scène was het t.b.c.-lied, dat met graagte gekocht en meegezongen werd. De mandolineclub bracht afNvis- seling met graag gehoorde liedjes en wijsjes. Bloemenverkoopstertjes, olie hollen, patates-frites, ijs, etc., alles werkte mede om de ware kermisstem- ming te scheppen, die de bedoeling is van deze dagen. Zondagmorgen begon de pret eerst met volle kracht. De Hoogmisgangers werden met muziek en vertooning van allerlei aard bij het uit de kerk ko men begroet. Een leger collectricen en collectanten rammelden met de heken- de t.b.c.-busjes en graag of gedwon gen, ieder deed bij herhaling een greep in de porteinonnaie om bij te dragen voor het goede doel. We kunnen niet alle groepen en wagens de revue laten passeeren, want ongemerkt zouden wij iemand of iets vergeten, daarom noemen Nve maar niemand afzonderlijk en blijven bij de eerlijke en algemeene opinie, het een was al mooier dan het andere, al ori- gineeler en leuker gedacht dan het vorig jaar, doch uit alles sprak enthou siasme, onverdeelde en algeheele me dewerking, Nvaar het gold steun te verleenen aan de t.b.c.-bestrijding ter plaatse.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6