B uitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. mm GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL ten ballen langs de straten, met kege len, kaatsen en bal slaan, als andere exercitien, comen te verlustigen, tot groote publicque ontstigtinge en ont- eeringe van des Heeren sabbat, ook strydig tegens de p la c ca ten by haar Ed Groot Mogenden de Heeren Staten van Hollant en Westvrieslant op dat stuk geëmaneert, soo ist dat schout en schepenen voornoemt, tot voorcominge van diergelyke buytensporigheden, hebben goetgevonden en verstaan, soo öls doen by desen, een igelijk, soo in- geseten als buytenluyden, agtervolgens welgemelte placaat, te interdiceeren en wel expresselijk te verbieden voortaan op Sondagen onder of tusschen de kerktyden met eenige ballen langs de straaten te mogen schieten of omtrent de huysen te mogen kegelen, kaatsen, ballen slaan noch eenige andere excer- citien, op peene 3) dat degeenen, die hier jegens mogten comen te overtre den, ider sullen verbeuren, ten behoe ve van den heer officier 4), de somme van drie gulden, en sullen de herber giers of andere, die daartoe kegels, ballen of ander tuyg mogten geven, verbeuren de boete van zes gulden. En alsoo door het Hal schieten over de DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Straatgevechten en terreurdaden. De nationale troepen, die Irun reeds dagen lang belegerden, zijn 't groote offensief tegen deze stad begonnen. Door het gebergte zijn zij tot vlak voor Irun doorgedrongen en hebben zich vervolgens op de bergtoppen rond de stad genesteld. Men boort hier duidelijk het bulde ren van de kanonnen en een hevig ge weervuur. Een aantal vrouwen en kin deren, waanzinnig van angst, heeft zich in de nabijheid van de grens ver zameld en staat gereed, om zich naar Fransch gebied te begeven, indien de toestand nog ernstiger wordt. Ook San Sebastian is door de op standelingen onder vuur genomen. De burgemeester van deze stad zou den militairen commandant verzocht heb ben zich over te geven. Deze zou dit evenwel hebben geweigerd. Hij wilde eerst een nieuwe beschieting van de stad afwachten. In beide steden woeden hevige straatgevechten. De marxisten moeten in allerijl hun defensieve posities buiten de stads grens van San Sebastian hebben ont ruimd en onder dekking van een op een zijrivier van de Bridassao liggen de torpedoboot, met achterlating van talrijke dooden, naar de stad zijn te ruggekeerd. San Sebastian wordt thans van drie kanten tegelijk aangevallen door de nationale troepen, die reeds in de bui tenwijken der stad in contact zijn met den vijand. Het volksfront waarschuwt de opstandelingen tegen het snelrecht dat onverbiddelijk zal worden toege past tegenover personen, die synipa- thiseeren met de nationalisten. Geregeld landen te Gibraltar Ma- rokkaansche troepen, die uit Tetoean per vliegtuig naar bet Madrilecnsche schiereiland worden vervoerd. De volksfronttroepen zijn van plan gifgassen te gebruiken tegen de Ma- rokkaansche inboorlingen en legio nairs, en traangas tegen de opstandige soldaten en fascistische vrijwilligers. Aldus luiden de laatste berichten van den bloedigen strijd, waarin reeds 50.000 dooden vielen. Volgens regeeringsberichten zouden de nationalen reeds 2000 personen hebben terechtgesteld terwijl de opstandelingen steeds weer nieuwe executies door 't roode gepeupel melden. In de stad Malaga, waar alle kerken en kloos ters in brand zijn gestoken, zijn tal van priesters neergeschoten. Te Honda werden 480 rechts-ge- oriënteerden terechtgesteld, en in een andere plaats 245, waaronder ook een 81-jarige bisschop. De meest vreeselijke terreurdaden hebben te Almendralejo plaats gehad. Tachtig personen zijn aldaar vermoord van wie een groot deel werd gekrui sigd, met benzine overgoten en ver volgens levend in brand gestoken. Een grondeigenaar is tezamen met zijn beide kinderen eveneens levend verbrand. Eerst werden de kinderen in brand gestoken en nadat de vader hun vermoording had moeten aan zien, onderging hij hetzelfde lot. In de plaatselijke gevangenis zijn 38 burgers vermoord. Zal Duitschland ingrijpen? In Duitschland is groote veront waardiging ontstaan naar aanleiding van bet bericht, dat liet Duitsche vrachtschip „Kameran" op 7 mijlen van de Spaansche kust door den Volks frontkruiser „Libertad" door een drie tal schoten gedwongen werd te stop pen. Men duldt niet dat de vrijheid Besoyensche straat veel malen door passeeren van menschen en kinderen groote ongelucken souden konnen ont staan. soo wert wyders verboden int geheel met eenige ballen langs de voor schreven straat te mogen schieten, op wat dagen of tijden het soude mogen wesen, op peene voor elke reys mede te verbeuren de boete van drie karoli guldens; en sal dese werden gepubli ceerd en de dienders gelast nauwkeu rig daarop te passen, om de contra- venteurs te agterhalen. Een ider wagte sig der halve voor schade. Gedaan in Resoyen den 28 February 1748. (Ge- teekend J. Vermeulen, secretaris). Aanteekeningen. 1. Na den dood van haar man, Ds. Casteleijn, dus na 16 November 1770, verliet zij Besoijen. 2. In bet archief van de Synode der Ned. Hervormde kerk te 's-Gra- venhage berust een portefeuille met een groot aantal gewichtige stukken betrekkelijk de gemengde huwelijken in geheel Holland. 3. Peene of poene of straf. 4. Officier is schout. ter zee door roode vrijbuiters wordt aangetast. De Duitsche regeering heeft haar zaakgelastigde te Madrid opdracht ge geven, onverwijld in den scherpslen vorm tegen de in strijd met het vol kenrecht zijnde gedraging van de Spaansche oorlogsschepen te protes teeren en daarbij tot uiting te bren gen, dat de Duitsche regeering de Spaansche regeering verantwoordelijk stelt voor alle gevolgen, die uit een herhaling van dergelijke voorvallen zouden kunnen voortvloeien. De Duitsche oorlogsschepen hebben opdracht ontvangen de Duitsche sche pen tegen dergelijke overvallen met alle middelen te beschermen. Terwijl de provinciale regeering van Navarra, welk landsdeel in handen der nationalen is, het in 1932 door de Madrileensche regeering uitgevaardig de decreet inzake verbanning van de Jesuieten heeft opgeheven, duren in de streken, die nog in handen van het volksfront zijn, de massa-moorden van geestelijken en religieuzen voort. De nationalistische legers in Spanje schijnen hun operatie-plan te hebben gewijzigd en nu allereerst het Zuiden, met name Malaga, onder hun macht te willen brengen. Franco en Mola hebben ingezien, dat een definitieve beslissing voor Madrid niet kan vallen, vóór dat Ma laga, het steunpunt der regeerings- vloot en het roode centrum in de pro vincie Granada in handen van de mi litaire groep zijn. Uit Weenen wordt gemeld, dat graaf Coudenhove Kalergi, de voorzit ter van de pan-Europeesche Unie, een bemiddelingsvoorstel beeft gericht tot de leiders der beide in Spanje strij dende partijen, Azana en Giral, Mola en Cabanellas. Hij stelt voor onmiddellijk een wa penstilstand af te kondigen, teneinde onderhandelingen te openen. CHINA EN JAPAN. In de Kwangsi-crisis is een ernstige wending gekomen, tengevolge van hel besluit der Kwangsi-leiders, om een onafhankelijke anti-Japansche volksregeering tot redding van China te vormen, nadat het ultimatum van Tsang Kai Sjek aan de Kwangsi- leiders, om de provincie binnen drie dagen te verlaten, was afgewezen. Generaal Li Tsoeng Jen zou de leider van deze regeering zijn. Maarschalk Tsang Kai Sjek heeft den generaals van Kwangsi een nieuw ultimatum doen toekomen, waarin hij hun nog acht dagen tijd laat, om zich te schikken naar de orders van de regeering van Nanking. De Chineesche bladen melden, dat de Kwangsitroepen Kwantoeng zijn binnengerukt. Zij trachten de kust te bereiken ten Zuid-Westen van Kanton. Uit Charbin komt het bericht, dat een patrouille, welke op de grens rivier Sungari, tusschen Mandsjoek- wo en Korea patrouilleerde door een bandietenbende is aangevallen nabij Mulan, niet ver van Charbin. Drie en twintig officieren en man schappen zijn hierbij gesneuveld. BURGERKRIJG IN LYBERIA. Uit Kaap Palmas in Liberia komt bericht, dat in de negerrepubliek een burgeroorlog is uitgebroken, welke met ongelooflijke wreedheid wordt gevoerd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in opstand gekomen tegen de regeering en strijden een wanhopigen kamp tegen de regeeringstroepen aan de Kroe- kust. Dagelijks komen gewonde sol- datenen negers aan, die mededee- lingen doen omtrent de barbaarsche terreurdaden der soldaten. Ieder re- helleerend dorp wordt door de regee ringstroepen platgebrand, terwijl vrouwen en kinderen worden ver moord en alle levensmiddelen wor. Naar wij nader vernemen zal Ds. Zuurdeeg niet 1 doch 13 September a.s. deze gemeente verlaten. Ds. Zuurdeeg zal 13 September zijn afscheidspredikatie houden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Woensdag j. 1. brachten verschil lende winkeliers uit deze gemeente met hunne dames (totaal 33 personen) een bezoek aan de Blue Band fabrieken te Rotterdam, ter bezichtiging van de fabricage der margarine. Door een der leden der directie werden zij rondgeleid, waarna hun een diner werd aangeboden. De nafaarskeuring van spring stieren zal, voor wat deze gemeente betreft, worden gehouden te Oosterhout, op Maandag 14 September a. s., des voorm. 10 uur. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag a.s. des voorm. 9,30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer Vroegindewei uit Middelharnis De processie ter eere van den H. Cornelius naar Bokhoven zal dit jaar van hier uit plaats hebben op Maandag 21 September a.s. Morgen Zaterdag speelt onze voetbalv. Heusdensche Boys tegen de voetbalv. te Werkendam voor de zomer competitie. Uitstapje. Nadat de afdeeling groote jongens van ons Knapenkoor in de eerste va- cantieweek een uitstapje gemaakt had den naar Amsterdam met bezoek aan Artis en Schiphol, ging Woensdag de afdeeling B een middagje uit. Per autobus ging het naar Tilburg, waar Burgers Dierenpark met een be den vernietigd, om de opstandelingen uit te hongeren. De regeering, welke onmiddellijk duizend man heeft uitgezonden, heeft nog meer recruten in de rich ting van Sasstown, het centrum der onrust, doen uitrukken. zoek vereerd werd. Hoewel voor velen niet nieuw, amuseerden zich de jon gens daar uitmuntend. Vandaar ging het naar het klooster der Eerw. Broe ders van Liefde, waar de jongens ver rast werden op een heerlijke ijstrac- tatie. De vischvangst in den klooster vijver was mogelijk nog de grootste attractie. Het laatste uur werd ver poosd in het Wandelpark in Tilburg, waar de jongens zich best in de diver se speelgelegenheden amuseerden. Met een wandeling door Tilburg en een bezichtiging van het exterieur van het nieuwe Gemeentehuis werd de dag besloten. De jongens waren dankbaar voldaan. R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Het R.K. Par. Zangkoor St. Jan maakt Zondag 23 Augustus zijn jaar lij ksche reisdag. Om half 8 wordt per autobus van de firma W. Heijs-Kee- ris afgereisd. De reis gaat naar België, waar over Turnhout, Lier, Mechelen een bezoek wordt gebracht aan Ant werpen. Burgerwacht. Deze week werd inspectie gehouden over de wapenen der Burgerwacht. Door den Inspecteur behoefde geen enkele bemerking aangaande onder houd en verzorging gemaakt te wor den. De oefeningen, welke door het innemen der wapenen zijn komen te vervallen, zullen in de eerstkomende weken worden bij geschoten. De eerste oefening volgt Zondag 23 Augustus na de Hoogmis; de 2e op Donderdag 27 Aug. om half 7. LOON OP ZAND. Met vacantie. De Weleerw. Pater van Rooy, kan- nunnik poenitencier voor de Neder- landsche en Fransche pelgrims in de St. Pieter te Rome, is dezer dagen al hier gearriveerd om zijn vacantie hij zijn familie door te brengen. Ongeval. Maandag tegen den middag waren de landbouwers M. Pijnenburg en J. Beunis in de schuur bezig met 't her gen van hooi. Door onbekende oor zaak bezweek plotseling een balk van de ongeveer 4 meter hooge zolde ring met het gevolg, dat de heide daar werkzame personen met een smak te gen de schuurvloer terecht kwamen en in bewusteloozen toestand hieven liggen. De gewaarschuwde geneesheer was spoedig ter plaatse. Pijnenburg bleek ondertusschen tot het bewustzijn ge komen. Toen ook Beunis bijkwam, klaagde deze over pijn in den arm. Alhoewel het geval zich aanvanke lijk zeer ernstig liet aanzien, bleek al les na het onderzoek toch nogal mee te zullen vallen. Tragisch ongeval op de Kevelaar- bedevaart. Op Woensdagmorgen j.l. had alhier de begrafenis plaats van den heer M. Leermakers, die op de rijwielbedevaart naar Kevelaar door een auto werd aangereden en aan zijn verwondingen bezweek. Nadat in den vroegen morgen een lijkenauto het stoffelijk overschot van het St. Josephgasthuis te Veghel naar Loon op Zand had gebracht, trok te ongeveer kwart voor 9 een lange droeve stoet ter kerke. In de stoet schreden mee de chauffeur van den auto die het ongeluk had veroorzaakt, de patroon van den overledene, de heer Pessers uit Tilburg, alsmede tal van pelgrims die de laatste bedevaart waarbij het ongeluk plaats vond had den medegemaakt. Aan den ingang der kerk werden de plechtigheden verricht door den Weleerw. Heer Kapelaan Maas, waar na onmiddellijk de begrafenis plaats vond. Na deze begrafenis werd in de pa rochiekerk een H. Mis van Requiem opgedragen. De Zeereerw. Heer Goos- sens, pastoor te Nuland, die in den auto gezeten was, waarmede het on geluk plaats vond, toonde zijn mede leven met de diep getroffen familie door in zijn parochiekerk te Nuland MINISTERS BEZOEKEN FINLAND. De Ministers dr. Deckers en ir. Gelissen zullen binnenkort een reis naar Finland maken. Den 24sten Augustus zullen zij per boot te Hel singfors aankomen. De ministers zullen vergezeld zijn van dr. Hirsch. feld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Zij zullen besprekin. gen voeren met hun Finsche ambt- genooten en zich ten aanzien van den economischen toestand van Finland en de Nederlandsche belan gen van landbouw, handel en nijver heid aldaar oriënteeren. Dit bezoek draagt een gelijksoortig karakter als dat, hetwelk beide ministers het vorig jaaraan Polen hebbengebracht. De Excellenties worden tegen 1 September a.s. in Nederland terug verwacht. AFWERKING VAN EEN PRIMAIR WEGENPLAN. In een adres aan den minister van Waterstaat heeft de K. N.A.C. verzocht bij de begrooting van het verkeersfonds voor het jaar 1937 voor den post rijkswegen van de afdeeling landwegen van het ver keersfonds als verhooging van het gegarandeerde minimum cq op den kapitaaldienst een zoodanig bedrag uit te trekken, dat met behulp daar van een begin van uitvoering wordt gegeven aan een systematisch en energiek plan om het primaire wegennet in 20 jaren geheel te vol tooien. DE KWESTIE DER BUITEN- LANDSCHE DIENSTBODEN. Uit het aantal ingekomen aan vragen om vergunning tot het doen verrichten vnn arbeid door buiten- landsche dienstboden leidt de direc teur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbe middeling af, dat een groot aantal personen, die buitenlandsche dienst boden in dienst hebben, er nog niet van doordrongen is, dat zij uiterlijk den lsten October a.s. in het bezit moeten zijn van een vergunning, dezen te mogen laten werken. Daarom vestigt hij er nog eens nadrukkelijk de aandacht op, dat zij, die na dien datum arbeid doen verrichten door buitenlandsche dienstboden, zonder in het bezit te zijn van vereischte vergunning, in moeilijkheden kunnen geraken, om dat zij zich aan straf blootstellen. Aanvragen om vergunning tot het doen verrichten van arbeid door buitenlandsche dienstboden dienen te geschieden op formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de openbare arbeidsbeurzen of agent schappen der arbeidsbemiddeling. Indien de aanviagen niet tijdig worden ingediend, d.w.z. vóór 1 Sep tember 1936, kan er niet voor worden ingestaan, dat vóór 1 October a.s. op de aanvrage wordt beslist. STAKING BIJ DE HERO- FABRIEKEN. Donderdagmorgen vroeg is bij de N.V. Hero Conserven te Teleringen bij Breda een wilde staking uitge broken onder de tomatenschoon makers. Oorzaak van de staking is een loongeschil. De tomatenschoon- makers, meest jongen van 1620 jaar, die in het seizoen tijdelijk worden aangenomen, meenden te werk te zijn gesteld op hetzelfde loon van vorige jaren, n.l. 30 ets. per 100 K.G. De directie van de Hero wenschte echter dit jaar slechts 20 ets. te betalen, op welk loon aan het werk werd gegaan. De jongens eischten thans een betaling van 30 ets. per 100 K.G. De directie weigerde dezen eisch in te willigen en som meerde de stakers de fabrieksge bouwen te verlaten. Toen aan deze sommalie geen gevolg werd gegeven, werd politie- hulp ingeroepen, doch ook het bevel van den veldwachter van Teteringen, waaraan kracht werd bijgezet dooi den gummistok,werd niet opgevolgd. Eerst nadat marechaussee—verster king was komen opdagen,geluktehet de fabrieksterreinen te ontruimen. De stakende jongens, zestig in getal zijn daarop op staanden voet ont slagen. Verjaag die Benauwdheid Hoest- Griep -Bronchitis-Asthma Véfhöóg3évS5ng Scent Vorlasade prijzen H. Geloften. Onze oud-dorpsgenoote de Eerw. Zuster Lydia (Ma. Schoenmakers) legde dezer dagen in het Moederhuis der Congregatie te Schijndel hare ge loften af. Uno Animo. De voetbalvereeniging Uno Animo hield Zondagmiddag j.l. een algeineene ledenvergadering in de zaal van den heer P. Beunis. Op deze spoedeischcnde vergadering werd voorzien in de ontstane vacature van Voorzitter door benoeming daar toe van den heer Jos. van Hest. Een 3-tal nieuwe leden werd met alge- meene stemmen geinstalleerd. Vervolgens werden uitvoerig be sprekingen gewijd aan de viering van het tweede lustrum der vereeniging en werden enkele zaken van huishou- delijken aard besproken. Succes. De heer M. van Loon, alhier, direc teur dor harmonie Concordia, nam als instructeur op 15 Aug. j.l. deel met de harmonie St. Jan te Baardwijk aan het nationaal muziekconcours te Grave. Genoemde heer van Loon wist niet een fraaie prestatie een len prijs te behalen in de le afdeeling. Op dit suc ces is zoowel bij thuiskomst te Baard wijk als des anderen daags, duchtig gefeest. AKKER'a Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijl bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdijsiroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko men. 2 lepelsvanavonden dezennacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij:

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 12