Kamer van Koophandel voor de langstraat. KANTONGERECHT. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS, DEN BOSCH. J. O., Waalwijk, Visscherijwet, 3 boete of 3 dagen. C. J. M. v. d. D., Vlijmen, Arbeidswet, 2 boete of 2 dagen. A. v. S., Heusden, loopen over verboden grond, 2 boete of 2 dagen. B. L. R., Waspik, ondeug delijke remmen, ƒ30 boete of 30 dagen. P. H. v. Z., Waalwijk, niet stilhou den, berisping. H. v. V., Vlijmen, links houden, ƒ5 boete of 5 dagen. M. G. v. d. B., Waalwijk, rijwiel zon der licht, 2 boete of 2 dagen. A. V., Heusden, rijwiel zonder licht, 3 boete of 3 dagen. M. H. H., Vlijmen, twee personen op 1 rijwiel, 2 boete of 2 dagen. W. L. d. L. en A. E. v. d. B., Waalwijk, in portiek ophou den, ieder 3 boete. F. v. d. H., Waalwijk, dronkenschap, 8 boete of 8 dagen. K. v. G., Waalwijk, dron kenschap, 10 boete of 10 dagen. .1. 1)., Kaatsheuvel, dronkenschap, her haling, 15 boete. Ea. B., Wijk, niet behoorlijk uitwijken, vrijgesproken. T. v. d. O., Gorinchem, rijden over verboden grond, ƒ4 boete of 4 dagen. Da. S. B., Wijk, loopen over ver boden grond, 2 boete of 2 dagen. N. v. (i. M., Wijk, loopen over hooi land, berisping. Dat de vacantietijd nog nietvoorbij is bleek ook op de laatste zitting van het Kantongerecht weer, waar van de 182 nieuwe zaken 74 kinder zaken waren. Hieronder waren er slechts 16 van buiten Den Bosch, o.a. een paar jongens uit Waalwijk wegens overtreding der Visscherij wet. De gebroeders F. E. en S. E. uit Drunen, die eenigen tijd geleden moesten worden vrijgesproken van overtreding der Arbeidswet wegens een foutieve datum in de dagvaar ding, waren wederom gedagvaard op grond van dezelfde overtreding, n.l. dat zij op 25 Maart door 15 arbeiders en op 10 April door drie arbeiders in hun schoenfabriek overwerk hadden laten verrichten. De Ambtenaar van het O. M. eischte tegen hen resp. 15 geld boetes van fl,— en drie geldboetes van f8,- of 8 dagen hechtenis Deze laatste eisch was zooveel hooger dan de eerste, omdat ver dachten door het eerste proces verbaal al eens gewaarschuwd waren en niettemin zich wederom aan deze overtreding hadden schuldig gemaakt. Verdediger Mr. Gerris uit Den Bosch zeide in zijn pleidooi o.m. dat het typisch te noemen was, dat een wet als die welke hier was overtreden, tot stand gekomen uit een welbedoeld sociaal oogpunt, practisch zoo kort leven kan. Deze wet, aldus pleiter, is gemaakt voor een normaal sociaal leven, waarin voor de arbeiders op normale wijze wordt voorzien, doch thans exploi teert een fabrikant zijn bedrijf niet meer zooals vroeger. Men krijgt zijn orders zeer ongeregeld en on berekenbaar, terwijl ook 't verkrij gen van crediet niet zoo gemakke lijk meer is voor den fabrikant. Men kan ook niet van te voren zeggen, wat er in het komend seizoen zal worden gevraagd en zoo wordt het normaal en geregeld werken wel belemmerd. Deze men. schen kregen bestellingen en namen die natuurlijk aan om wat te doen te hebben, maar zij kwamen plaats ruimte voor meer arbeiders tekort en lieten nu, om nog tijdig klaar te zijn, overwerken. De strekking der Arbeidswet is tegenwoordig volgens pl. wel wat vertroebeld en de omstandigheden zijn veranderd. Pl. vroeg voor het geval van 25 Maart minimum boete, voor het andere een lichte boete. De Ambtenaar van het O.M. Mr. Abbing, zeide in zijn repliek, dat als de Arbeidswet werkelijk zoo verouderd is, het bedrijfsleven feitelijk overal totaal zou moeten worden vernietigd door de werking der Arbeidswet. Dit nu is niet het geval. Aan de Arbeidsinspectie wordt in ruime mate het uitreiken van overwerkvergunningen toegestaan. De fout, waardoor juist in de schoenfabricage zooveel overwerk voorkomt, zit in de overmatige concurrentie. Men concurreert el kaar dood en een der middelen om op anderen voor te blijven is het overwerken. Spr. persisteerde bij zijn eisch. Verdachten zeiden, dat zij alles hadden gedaan, wat in hun ver. mogen lag, om de bedoelde over- werk-vergunning te verkrijgen, doch dat deze hun niet was toegestaan. De kantonrechter veroordeelde ben tot 3 x f3,— boete en 15 x f 0,50. In de zaak van L. C. van E. uit Den Bosch, wien tenlaste was gelegd het in staat van dronkenschap de veiligheid bedreigen opdeHeusden- sche kermis en welke zaak reeds de vorige week, voor zoover het getuigenverhoor toen had plaats gevonden, in ons blad verslagen werd, werd het onderzoek voort gezet en als nieuwe ge uige gehoord Betsy Slaats, 16 jaar oud, uit Waal wijk. Deze verklaarde, dat zij had gezien dat van E. achter Lammcrs aan het café had verlaten en dat hij bij de deur een stekende be weging naar hem had gemaakt met iets wat blonk. Of het echter een open of een gesloten mes was, daar kon zij niets van zeggen. »Ja, dat was een gesloten mes, dat blinktaldus verdachte Het mes werd als overtuigingsstuk in de rechtszaal gebracht, waarop de Ambtenaar van het O. M. het feit bewezen achtte, daar een der getuigen een geopend mes had gezien, terwijl deze laatste een blinkend voorwerp had waarge nomen. Daar verdachte ongunstig bekend staat, was de eisch nogal hoog, n.l. flOO,— boete of 100 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. tot f25,— boete af 25 dagen. Onder de lange lijst van verkeers delicten was o.a. F. A. P. uit Waal wijk,die terecht moest staan wegens niet behoorlijk uitwijken. Hij was op zijn motor geheel links van den weg op twee voerlui komen aan rijden. Deze bleven rechts, omdat zij verwachtten, zooals dat gewoon lijk gebeurt, dat verdachte als hij eenmaal zoover was, uit zou wijken, temeer daar hun wagen in het avonddonker behoorlijk was ver licht. Hij reed echter tegen hen op en bezorgde hun behalve den schrik een behoorlijke schade, doch was na zijn fout allesbehalve hebbelijk. Op hun vragen zei hij maar »Daar heb je niets mee te maken«. of «Daar heb je toch niets aan« en toen zij hem het nummer van zijn motor vroegen, zei hij «kijk maar!« waarop zij met behulp van een lucifer het nummerplaatje ont cijferden, dat, zooals eerst latei- bleek, valsch was. De schade be droeg f50.waarvan verdachte juist hel tiende deel had vergoed. De Ambtenaar van t O.M. zeide: «Hier ziet u nu weer eens met wat voor een prachtig soort menschen onze wegen bevolkt zijn Spr. vond het wel noodig, dal hier een straf werd gegeven, die afschrikkend werkte op bestuurders van motorrijtuigen, die ook van een dergelijke mentaliteit zijn en eischte een week hechtenis wegens bet rijden zonder nummerbewijs, f5,boete wegens 't rijden zonder rijbewijs, nogmaals f 5,— boete wegens het rijden zonder dal num mer en letter in orde waren en tenslotte een maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid eenig motorrijtuig te besturen ge durende een jaar; een heele lijst dus. De kantonrechter gaf drie geld- boete's van f5,— en twee weken hechtenis met 1 jaar ontzegging. (Buiten verantwoordelijkh. der Red.) Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U om onder staande in onze Echo te plaatsen en alzoo mee te helpen streven naar verbetering op zeker terrein in onze streek. Bij voorbaat betuig ik U daarvoor mijn welgemeenden dank. Mijnheer de Redacteur 't terrein waar hier zoozeer naar verbetering wordt verlangd is de droevige waterlossing in deze streek en wel speciaal in het waterschap «Eenden- nest« en omgeving. Wij hebben hier een natuurlijke waterlossing aan de Hooge brug bij Waspik. Bij westelijke winden en buiig weer is het vloedwater op de rivier te hoog om daar genoegzaam water te kunnen lossen. Tot overmaat van ramp krijgen wij van het achterland, zooals gedeeltelijk van Tilburg, Loonopzand en Kaatsheuvel al het overtollige regenwater aan gevoerd, waarbij, om de maat vol te meten, ook nog het vuile smerige afvalwater van de gasfabriek te Kaatsheuvel (hoe lang dat nog?) Omreden wij bij zulke toestanden weinig water kunnen lossen of afvoeren moeten vele landerijen hier verzuipen, om het maar eens plat uit te drukken, door het water hetwelk genoemde plaatsen vrij aftappen naar hier. Zoo ook is de toestand nu al weer een tijd diep treurig. De waterlossing voor heel de streek laat te wenschen over en vele graslanden gaan stinken van bederf door het vuile water. Nu vraag ik mij wel eens af: is daar nu toch niets aan te doen hetgeen tot verbetering leidt? Aller- wege leest men van ontwatering en hier wordt de toestand nog slechter door de vele ontginningen op hooger gelegen gebieden, die alle hun water op ons afsturen in steeds sneller tempo. Daar de polderbesturen elk voor hun eigen gebied hebben le zorgen, zijn daar weinig ingrijpende en doeltreffende maatregelen van te verwachten. Ik voor mij en meer ingelanden verwachten meer ver betering als de Overheid hier zich eens mee bemoeide en deze kwestie in overleg met de betreffende polderbesturen als een streekbelang beschouwde en ook behandelde. Ik vraag hier in 't bijzonder «te aan dacht van heeren vertegenwoor. digers van Waterschapsbelangen voor Provinciale Staten, Kamer van Koophandel, Gemeenteraden en bovenal de Burgemeesters van de betrokken gemeenten. Wie neemt het iniatief om aan dezen oerouden droesigen toestand een einde te maken Gezamenlijk is er veel tejbereiken en als heel de bewuste streek wat bijdraagt zullen de kosten heel weinig zijn. iZooals de toestand nu is, dat de eene plaats zijn overtollig water vrij aftapt op het land van zijn buurtgenooten en daardoor steeds groote schade veroorzaakt, dat kan en moest niet besten Jigd mogen worden. Het is nooit een edele daad te noemen, een ander te verdiinken om zichzelf te redden. Daarom vragen wij hier dringend de medewerking van een ieder, speciaal de hiei boven bedoelde peisonen. Wie er iets voor voelt om mee te werken tot verbetering van dezen wantoestand en zich van het bewuste gebied op de hoogte wil stellen kan zich ten allen tijde vervoegen bij ondergeleekende, die zich gaarne met een hoopvol hart ter zijner beschikking stelt De hoop op verbetering, te be. talen door heel het gebied dat zijn water daar op afvoert, is een bemaling aan de Hooge Brug bij Waspik. ADR. WAGEMAKERS, Nieuwevaart 286 I) 's Capelle. 20 Aug. 1936. DUSSEN. De oppervlakte van deze gemeente beslaat 3921 ha. Het aantal inwoners, dat op 1 Januari 1935 bedroeg 3849, steeg in den loop van het verslagjaar niet 4 en was op 31 December j.l. der halve 3853. In 1935 hebben zich 95 per sonen in de gemeente gevestigd, tegen over een vertrek van 151, wat vesti- gingsverlies beteekent van 56. Dit ver lies werd eenigermate vergoed door een geboorte-overschot van 60 perso nen. De bevolkingsdichtheid per km- be draagt 98.2. Deze gemeente bestaat uit twee dor pen, n.l. Dussen en Hank. Het bodemgebruik is, behoudens een aanmerkelijk oppervlak aan water, griendland en biezen, hoofdzakelijk bouw- en weiland, waarbij het weiland overwegend is. Ook wordt er eenige tuinbouw aangetroffen. De hoofdmiddelen vein bestaan zijn landbouw en veeteelt, benevens vis- scherij. Een aanmerkelijk deel der in woners inlusschen vindt een bestaan als grondwerker en als arbeider op de naburige papierfabriek, die, hoewel ten noorden van de Maas gelegen, behoort lot het gebied der gemeente Raams- donk. De middenstand is van beperk ten omvang. Industrie wordt in deze gemeente, behoudens de thans kwijnende klom penindustrie, niet aangetroffen. De middenstand had een zeer moei lijk jaar en meerdere kleine bazen' boetten hun zelfstandigheid in. De visscherij, voor zoover deze nog bestaat, verkeert in een noodtoestand. De landbouw, veeteelt en tuinbouw, meest gemengde bedrijven, hebben ve le moeilijkheden en kunnen zich al leen, dank zij de getroffen steunmaat regelen, staande houden. Enkele groo. te bouwbedrijven in den Bieschbosch maakten nog behoorlijke winsten. De alqemcene economische toestand in deze gemeente is slecht. De werk loosheid was zeer groot; op 1 Januari 1935 stonden ingeschreven 145 geheel werkloozen, op 31 December j.l. 200. In totaal werd aan steunmaatregelen, steunverleening en werkverschaffing tezamen, uitgegeven 21233. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1935): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 8e klasse, met 200 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1935 ƒ208.883.—. EETHEN. Deze gemeente beslaat een opper vlakte van 3700 ha. Het aantal inwoners op 1 Januari 1935 beliep 2408 en steeg in het ver slagjaar lol 2413. Deze toename was gevolg van een geboorte-overschot van 6 personen, tegenover een vestigings- verlies van 1 persoon. De bevolkingsdichtheid is 65.2 per km*. Deze gemeente bestaat uit zeven dorpen, n.l. Eelhen, Babiloniënbroek, Genderen, Drongelen, Meeuwen, Doe veren en Heesbecn. Het bodemgebruik in deze gemeente is overwegend grasland, met op de hoogere gronden bouwland en in de omgeving der dorpen eenige tuinbouw. De hoofdmiddelen van bestaan zijn veeteelt en landbouw. De industrie in deze gemeente is be perkt tot een coöperatieve zuivelfa briek (kleinbedrijf) te Genderen en een kleine klompenfabriek. De middenstand is hier van beperk ten omvang. De landbouw en veeteelt was slecht en kon alleen voor de gemengde bedrij- \en, dank zij de van regeeringswegc getroffen steunmaatregelen, een scha mel bestaan opleveren. De weidebe- drijven hadden nog grootere moeilijk heden. Eenzijdige akkerbouwbedrijven worden hier niet aangetroffen. De algemeene economische toestand in deze gemeente is slecht. De werk loosheid is groot en bedroeg op 1 Janu ari 1935 97, op 31 December j.l. was dit aantal 112. Aan werkverschaffing en steunverleening werd in 1935 uit gegeven een bedrag van 22.256. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1935): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 9e klasse met 200 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeenlefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1935: ƒ112.817.—. GEERTRUIDENBERG. De gemeente Geerlruidenberg be slaat een oppervlakte van 478 ha. Het aantal inwoners, dat op 1 Janu ari 1935 bedroeg 2838, nam toe met 22 en beliep op 31 December j.l. 2860. Deze toename is het gevolg van een ge boorteoverschot van 44 personen, waartegenover een vestigingsverlies staat van 22 personen. De bevolkingsdichtheid is 598 per km*. Het gebruik van den bodem, in deze gemeente gering van omvang, is ge lijkelijk weiland en bouwland; de tuinbouw is hier van geen beteekenis. Hoofdmiddel van bestaan is de in dustrie, die in deze gemeente in be trekkelijk groote verscheidenheid wordt aangetroffen. Deze industrie omvat: de Centrale van de Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits-Maat- schappij, welker zetel te 's-Hertogen- bosch is gevestigd. Verder, ressorteerende onder het grootbedrijf, de navolgende industrie- en 1 machinefabriek; 1 steenfabriek; 1 tankfnbriek; 1 Hjmfabriek (filiaal); 1 groenlezouterij (filiaal); 1 suikerfabriek, die echter reeds meerdere jaren buiten bedrijf is. Behoorende tot het kleinbedrijf, worden er nóg aangetroffen: 2 aardewerkfabrieken; 1 meubelfabriek; 1 oliefabriek; 1 scheepsbouw- en reparatie-werk- plats. Deze bedrijven konden zich, zij het voor sommige ten koste van inkrim ping van personeel en productie, hand haven. De middenstand, die in deze gemeen te nogal beteekenend is, had, zooals overal elders met groote moeilijkheden te kampen. Vooral het grootwinkelbe drijf met filialen, o.a. in de kruide niersbranche, is voor vele middenstan ders een niet le bevechten concurrent. De haven met de gunstig gelegen loswal in de rivier de Donge werd wel door veel schepen aangedaan, doch slechts voor tijdelijke ligplaats, in af wachting van een beurt ter bevrach ting ingevolge de evenredige vracht- verdeeling. De algemeene economische loestana bleef gedrukt, hetgeen vooral tot uiting komt in de bezuinigingen, die aller- wege moeten worden toegepast en waarvan de handel en de middenstand den terugslag ondervinden. Het aan tal ingeschreven werkloozen, dat op 1 Januari 1935 bedroeg 146, steeg tot 168 op 31 December j.l. Voor werk- loozenzorg werd in 1935 uitgegeven ƒ31.000.louter in den vorm van steunverleening. De gemeentelijke belastingdruk is in hoofdzaak als volgt (begrooting 1935): Grondbelasting: gebouwde eigen dommen 80 opcenten, ongebouwde eigendommen 20 opcenten. Personeele belasting: 7e klasse, met 180 opcenten. Vermogensbelasting: 40 opcenten. Gemeentefondsbelasting: 3e klasse, met 75 opcenten. De gemeenteschuld bedroeg op 1 Januari 1935: ƒ659.391. POGING TOT AANRANDING. Te Goirle bij Tilburg heeft een poging tot aanranding plaatsgehad. Een echtpaar aldaar, had vorige week de 26-jarige mej. Lenie L. uit Tilburg voor eenige dagen telogeeren gehad. Het meisje was Zondagavond weer naar Tilburg teruggekeerd. Daar zij echter naar achteraf bleek iets vergeten had zou het meisje Dinsdagavond per fiets nog even naar Goirle komen. Ze werd om 7 uur verwacht. Daar zij echter om 9 uur des avonds nog niet was komen opdagen, verwachtten de echtelieden het meisje niet meer en gingen zij in de buurt een boodschap doen. Toen zij tegen tien uur weer bij hun woning terugkwamen vonden zij vóór de deur van hun huis mej. L. geheel bewusteloos op den grond liggen. Het duurde geruimen tijd voordat men het meisje zoover had, dat zij eenige, zij 't dan ook vrij onsamenhangende, verklaringen kon afleggen. Men kreeg uit deze ver klaringen den indruk, dat een onver, laat op den donkeren weg het meisje had trachten aan te randen. Uit het feit, dat in de buurt van de woning in het zand sporen van een worsteling werden aangetroffen, meent men te kunnen afleiden, dat er een poging tot aanranding heeft plaats gehad Zeker is, dat het meksje dooreen en ander een ernstigen psychischen schok heeft gekregen, die haar gees telijk erg heeft aangegrepen. Hel onderzoek wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het meisje slechts een zeer vaag signa lement kan opgeven van den aan rander, wiens persoon zij door de duisternis niet goed moet hebben kunnen onderscheiden. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. In een complex loodsen, welke eigendom zijn van de gemeente, heeft te Rotterdam een ernstige brand gewoed. De loodsen waren verhuurd aan verschillende personen, en resp. ingericht als garage voor oud auto materiaal, een opslagplaats voor veevoeder en als werkplaats voor bootenbouw, terwijl een vierde loods bij een meubel-transport en ver. huuronderneming in gebruik was. In dit laatste gebouw stonden enkele paarden. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak stonden drie der loodsen in een ommezien in lichterlaaie. De brandweer, die met veel ma teriaal was uitgerukt, heeft het vuur met acht stralen op de waterleiding gebluscht. Een paard en drie ponny's zijn in de vlammen omgekomen. De 46 jarige spuitgast H. Lips kreeg van een paard een trap en is met een zware hersenschudding in het ziekenhuis aan den Bergweg opgeno men. De drie loodsen brandden totaal plat. Verzekering dekt grootendeels de schade.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 14