6B00T FEDERATIEF CONCOURS TE WAALWIJK. HET ZILVEREN BESTAANSFEEST VAN DE HARMONIE ST. CRISPIJN. DE ONRUST IN HET VERRE OOSTEN. De berichten uit Chineesche bron blijven melding maken van samen trekkingen en bewegingen van Mon- goolsche troepen in Tsjahar en Jehol, in de richting van de grens van Soei Youan. Vorst Teh, de voornaamste leider van Binnen-Mongolië zou krachtig werken aan de werving en opleiding van soldaten terwijl hij voorts te Tsjapser de nieuwe hoofd stad van Binnen-Mongolië een mili taire conferentie zou hebben bijeen geroepen, welke tot taak heelt maatregelen te bestudeeren, betref fende een inval in de provincie Soei Youan. Welingelichte Chineesche kringen echter achten een aanval op Soei Youan onwaarschijnlijk voor het bezoek aan Noord-China van Kawagoe, den Japanschen ambassa deur in China, die ieder oogenblik in Tientsin en Peking kanaankomen, waar hij met de militaire Japansche leiders een plan zal bestudeeren betreffende de economische samen werking tusschen China en Japan in Noord-China. Van andere zijde wordt nog ge meld, dat de troebelen onder de Mongolen in het oosten van de provincie Soei Youan verontrustende afmetingen hebben aangenomen. I)e gouverneur van Soei Youan, hoe Tsoi Ji heeft twee bataillons politie derwaarts gezonden. NIEUWE TERREUR IN PALESTINA. De laatste dagen is de terreur in Palestina weer toegenomen, vooral in Gallilea, waar tien joden werden vermoord. In totaal zijn hier sedert het uitbreken van de ongeregeld heden 65 joden gedood. De joodsche pers blijft tot tegenstand aansporen. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Het einde is voorloopig nog niet te verwachten. Met onverminderde hevigheid we moeten het telkens herhalen duurt de bloedige burgerkrijg in Spanje voort. Als de meest belangrijke gebeurtenis valt vooreerst de val van de stad Ba- dajoz te melden na een onmenschelijke afslachting van beide zijden. Nu in deze stad inmiddels de orde is hersteld, 'blijkt duidelijk, welke ontzet tende ruïnes de strijd heeft aangericht. De straten liggen vol lijken van com munisten, die zich tot het uiterste ver dedigd hebben en in een of anderen schuilhoek, vanwaar zij op de binnen rukkende nationalisten vuurden, den dood vonden. De hotels zijn overbevolkt, want al lengs keert de burgerlijke bevolking in de stad terug, maar de meesten vinden hun huizen door granaten en bommen verwoest en in de ruïnes ziet men des nachts de bewoners van de huizen, die daar eenige dagen geleden nog ston den. slapen: mannen, vrouwen en kin deren; al dagen zijn zij niet meer uit de kleeren geweest en die kleeren zijn hun eenig bezit. De voorsteden van Badajoz zijn na genoeg geheel met den grond gelijk ge maakt; even radicaal is alles in puin geschoten op de wegen naar Sevilla en Madrid. Daar hadden de rooden elk huis in een kleine vesting herschapen, welke stuk voor stuk door de nationa listische troepen moesten worden ver overd. Deze laatsten schijnen thans meester te zijn in Galicië. Asturië, Leon, Oud- Caslilië en enkele centra van weerstand uitgezonderd, ook in Aragon; verder in Estramadura en Andalusië, uitgezon derd het gebied rond Malaga en een deel van Jaen. De omsingeling van Madrid, welke stad nog niet geheel is ingesloten, vor dert men den dag. De volksfront-regee ring zou reeds maatregelen hebben ge nomen om naar Valencia uit te wijken. Er loopen geruchten dat reeds enkele ministers gevlucht zijn. In een interview heeft generaal rran- co verklaard, dat hij in geen geval de Spaansche hoofdstad zal bombardee ren aangezien hij niet wil dat onschul- digen en aanhangers der nationale be weging zullen lijden. Men weet dat de mijnwerkers van Rio Tinto eveneens een rood front vormden en met terreurdaden begon nen. De nationalisten hebben de mijnen thans omsingeld, terwijl Generaal de Llano de mijnwerkers per radio opriep zich over te geven. Wanneer zij tegen stand mochten bieden zou hij de 71 mijnwerkers, die zich in zijn handen bevinden, als gijzelaars gebruiken. De opstandelingen hebben voorts San Sebastian omsingeld en hopen de stad aldus in een onverdedigbare positie te brengen, zoodat de regeeringstroepen deze vanzelf moeten verlaten. Men wil niet tot bombardementen ovegaan, ten zij de stad tegenstand zal blijven bie- den. De inneming van Irun zal alle ver bindingen tusschen Frankrijk en Span je, welke tot dusver door 't volksfront worden gecontroleerd, afsnijden. Wanneer men thans de toestand in Spanje overziet, althans voor zoover dat mogelijk is, dan blijkt, dat van de eene zijde door de opstandelingen ge streden wordt tegen den invloed van Moskou op het Spaansche bewind en van den anderen kant door socialisten, syndicalisten, communisten en anar chisten met dezelfde felheid om het vestigen van een militaire- of fascisti sche dictatuur te verhinderen. De eer sten strijden georganiseerd, de laatsten geheel verdeeld, zoodat het niet ge waagd is te voorspellen, dat de over winning hoogstwaarschijnlijk aan de opstandelingen zal zijn. Of daarmede de burgeroorlog ten einde zal zijn, moet ten sterkste worden betwijfeld, want met de zege der vijanden van het bolsjewisme hierop wijst men ook van Parijsche zijde zal de haat te genover de fascisten aan de andere zij de even groot blijven. Ook met een dictatuur zal deze niet radicaal ver nietigd kunnen worden, en dit temin- der waar de huidige regeering voort gaat de extremisten der linkerzijde, dus het volksfront, van wapenen te voor zien. Zonder hevig verzet geven deze hun wapenen niet af en derhalve zul len, ook na inname van Madrid door de opstandelingen, linker- en rechter zijde elkaar blijven belagen. Het einde van den burgerkrijg in Spanje is dan ook voorloopig niet te verwachten. DE MUZIEKGEZELSCHAPPEN DOOR HET GEMEENTEBE STUUR ONTVANGEN. Burgemeester van Lanschot spreekt bchartenswaardige woorden. Toen de zon Vrijdagavond oranje rood onderging, had zij aan de Har monie St. Crispijn nog niet verklapt, dat ook zij voor een surprise bij gele genheid van het 25-jarig bestaansfeest van dit muziekgezelschap zou zorg dra gen. De jubilaresse moest afwachten. Daarom is de verrassing: drie volle dagen feestelijk en blij zonnelicht, ook zoo groot geweest. Als we thans met vreugde kunnen constateeren. dat het Waalwijksche muziekfeest uitstekend geslaagd is, dan is dat mede te danken aan het prach tige weer, dat zooveel opgeruimdheid en feeststemming teweeg bracht. De boomen, de straten en huizen, het mo numentale raadhuis, waarin de muziek gezelschappen officieel werden ont vangen, het feestterrein, waar de heer lijkste muziek weerklonk, alles lag daar zonovergoten. Geen menschenhand had een indrukwekkender versiering kunnen aanbrengen. De gouden zonne glans deed de koperen knoopen van de geüniformeerde muziekgezelschappen blinken en weerkaatste in de fonkelen de instrumenten en in de medailles, die in den top van de vaandels hingen en getuigden van vroeger behaalde lau weren. Ieder oogenblik werd men Zaterdag en Zondag aan het muziekconcours herinnerd. Nu eens snorden autobus sen voorbij met vroolijk zingende mu zikanten, dan weer hoorde men het rhythmisch tempo van kleine trom of pittige marschmuziek. Aangename herinneringen zullen de aan het concours deelnemende gezel schappen bewaren aan de wijze, waar op zij door het gemeentebestuur offi cieel ten raadhuize en door de gast- vrouwe, de Harmonie St. Crispijn zijn ontvangen. De buitengewoon mooie vertolking van de meest uiteenloopende muziek stukken, zoowel tijdens de concerten als gedurende de wedstrijden, heeft bijzonder veel succes geoogst. De vele belangstellenden drentelden thans niet om een kiosk om, zooals bij vele ge legenheidsconcerten, eigenlijk op de allerlaatste plaats interesse te toonen voor de muziek, neen, er werd onder de grootste stilte van het publiek wer kelijk muzikaal genoten van de prach tige klanken, der harmonieën en fan fares. Men constateerde en waardeer de het feit, dat er door de verschillen de muziekgezelschappen hard gestu deerd is geworden. Dat bleek uit de zeer verzorgde nuanceeringen, de mooi afgewerkte en goed geobserveerde dy namiek, de machtige crescendo's, de zuivere stemming en het harmonisch samengaan van hout- en koperwerk. Het eene gezelschap overtrof het an dere muziekkorps, hetgeen tot uiting kwam in de toegekende prijzen. Wij verwijzen hiervoor naar het einde van dit verslag. Zooals het bij het gemoedelijke Bra- bantsche volk de loffelijke gewoonte is, moet ieder feest gepaard gaan met vroolijk vermaak. De jubileerende Harmonie organi seerde dan ook een Kermesse d' été, waarop ten volle gelegenheid werd ge geven tot prettig amusement. De jeugd kon zich naar hartelust vermaken in Janvier's Attraction de la Foire, in Ja cobs' danssalon en den feeëriek ver lichten zweefmolen. De ouderen brach ten drukte in de ruime consumptietent van v. Zwietering en v. Dijk, waar het bekende Waalwijksche duo Hentom (H. van Engelen en Tom Burmanje) en een schlagerorkest veel bijval oogstte. Van alle attracties is gedurende de feestdagen een zeer druk gebruik ge maakt, ook door velen uit de omstre ken van Waalwijk. De opening der feesten door Burgemeester Moonen. Vrijdagavond heeft de officieele ope ning van het muziek-concours op het feestterrein door den Edelachtb. heer Burgemeester Moonen plaats gehad. Behalve het voltallig bestuur van de R. K. Werkliedenvereniging waren hierbij tegenwoordig: Burgemeester Moonen, de heeren Eibers en Smol ders, wethouders, de heer J. v. Mierlo, gemeente-secretaris en deputaties van de volgende vereenigingen en bonden: Waalwijks Belang, Oefening en Ver maak, Tot Bloei der Toonkunst, Voor uitgang zij ons doel, Hallelujah, Har monie St. Jan, Vereenigde Zangers, Dubbel Mannenkwartet ,,Zang en Vriendschap" en de besturen van de Fabrieksarbeiders, Ziekenkas, Kolen- coöperatie, Tooneelvereeniging D. V. S. V., Bouwvakken, Kleermakers, Ge meentelijke Werklieden, Drukkers en Metaalbewerkers. Burgemeester Moonen sprak de vol gende openingsrede uit: Het muziekconcours, georganiseerd ter herinnering van het 25-jarig bestaan van de Harmonie St. Crispijn is breed opgezet en getuigt van een onderne mingsgeest en een overleg, welke goe de waarborgen bieden voor de toekom stige ontwikkeling van ,,St. Crispijn Hoewel in den tegenwoordigen tijd in arbeiderskringen zware slagen val len, heeft het comité, dat het muziek concours organiseerde, een geestes kracht getoond, welke weldadig aan doet en de R.K. Werkliedenvereeni- ging ten goede komt. Als Burgemeester eener industrieele gemeente juich ik dit verschijnsel bij zonder toe. Het bewijst dat de arbei dende bevolking ook in deze tijden zich op hoog moreel standpunt weet te handhaven en krachtig zal meehelpen om de nog voorkomende moeilijkheden te overwinnen. Daarom ben ik voor de toekomst niet bevreesd, temeer waar het bestuur der Werkliedenvereeniging in goede handen is, waarin ik dan ook het hoogste vertrouwen stel. Ik hoop, dat het verloop van dit concours zal beantwoorden aan de ver wachtingen welke het bestuur en het comité er van koesteren en welke ik deel en dat de feesten zullen versterken den band, die de leden samenhoudt, opdat ook degenen, die meenden zon der dien band door het leven te kun nen gaan, ervan overtuigd mogen wor den, dat het lidmaatschap van de R.K. Werkliedenvereeniging groote materi- .eele en moreele voordeelen met zich medebrengt. Moge de Bond groeien en bloeien en den steun ondervinden van allen, die dezen vermogen te geven, opdat de Harmonie St. Crispijn op denzelfden voet de toekomst tegemoet kan gaan en haar plaats kan handhaven, het een trum van de Langstraat waardig. Met mijn gelukwenschen aan de ju bileerende Harmonie St. Crispijn en de R.K. Werkliedenvereeniging, verklaar ik dit feest gaarne voor geopend. het muziekconcours heeft willen ope nen. Voorts verblijdt het spr. dat zoo- velen tegenwoordig wilden zijn bij de opening van deze groote feesten. Spr. roept alle aanwezigen, die door hun te genwoordigheid getoond hebben mede te leven met en sympathie te voelen voor de Harmonie St. Crispijn, een har telijk welkom toe, dankt hen voor deze belangstelling en richt zich nog met enkele woorden van dank tot de depu taties van de vereenigingen en bonden en tot degenen, die zitting hebben wil len nemen in de verschillende comité s of op welke wijze dan ook aan het wel slagen van het muziekconcours hébben bijgedragen. Vervolgens stelt spr. voor een glas te drinken op het welzijn van de jubi leerende Harmonie. Nadat de eerewijn was rondgediend concerteerden op de verlichte kiosk de zilveren Harmonie ,,St. Crispijn en de Liedertafel ,.De Vereenigde Zan gers". De jubilaresse mocht een drietal bloemenmanden ontvangen van de Lie dertafel ..Oefening en Vermaak van de Harmonie „St. Jan" en van de Me taalbewerkers, terwijl telegrafische en schriftelijke gelukwenschen binnen kwamen van Waalwijks Belang van vooraanstaande ingezetenen en van enkele oud-leden en mede-oprichters die elders woonachtig zijn. De heeren C. Didden en W. v. d. Lee gehuldigd. Gedurende laatstgenoemd concert betrad het bestuur van de R.K. Werk liedenvereeniging de kiosk om bij mon de van den heer F. Passier vooreerst de Harmonie St. Crispijn geluk te wen- schen met haar 25-jarig bestaan en in het bijzonder te feliciteeren den heer C. P. Didden. die sedert de oprichting secretaris van de Harmonie was, en den heer W. v. d. Lee, die 25 jaren lang de trom heeft geroerd. Het be stuur had gemeend dit heugelijk feit niet alleen met woorden te moeten ge denken en bood daarom als stoffelijk bewijs van erkentelijkheid den heer Didden een verchroomd zilveren hor loge met ketting en den heer van der Lee een ruststoel aan. De heer F. Passier antwoordde, dat het hem als voorzitter van de jubilee- rende Harmonie een waar genoegen was Burgemeester Moonen hartelijk dank te zeggen voor het feit, dat deze DE OFFICIEELE ONTVANGST TEN GEMEENTEHUÏZE. In de vergaderzaal van het Waal wijksche raadhuis werden Zaterdag om 1 uur de directeuren en voorzitters der deelnemende muziekgezelschappen, deputaties van enkele andere vereeni gingen. o.a. de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanf. gezelschappen, de comité's van het concours en de jury leden met het bestuur der jubileerende Harmonie door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Moonen heette de aan wezigen hartelijk welkom. Het te hou den muziekconcours, aldus spr., is voor Waalwijk een gebeurtenis van betee- kenis, op de eerste plaats door de groot- sche wijze, waarop het muziekfeest is georganiseerd, maar niet minder, om dat wij kunnen huldigen de jubileeren de Harmonie St. Crispijn, die wij zoo gaarne hooren en die ons ook steeds in de gelegenheid stelt haar muziek dik wijls te hooren, want het bestuur is niet <arig met zijn medewerking, wanneer hierop een beroep wordt gedaan. Het gemeentebestuur verheugt zich bijzonder over de talrijke deelname van muziekgezelschappen op dit concours. Ongetwijfeld wordt hierdoor het fees telijk karakter van deze herinnerings- dagen verhoogd. Het gemeentebestuur is daarvoor zeer erkentelijk en stelt dit op zeer hoogen prijs. Wij hopen, dat U aan dezen dag prettige herinnerin gen zult bewaren en dit zal zeker het geval zijn, wanneer de verwachtingen, die men ten aanzien van dit concours koestert, verwezenlijkt worden. Met de beste wenschen voor het wel slagen van de muziekfeesten bracht spr. den eersten heildronk uit. De heer J. Harmsen sprak als secre taris van de Ned. Federatie van Har monie- en Fanf. gezelschappen, het geen spr. met des te meer genoegen deed, daar de Federatie in de muzikale provincie Brabant een groot aantal le den telt. Dit aantal moet echter nog grooter worden. Spr. feliciteert de Harmonie St. Cris pijn met haar jubileum, en dankt haar voor het organiseeren van dit concours, waardoor nief-aangesloten vereenigin gen zich getrokken zullen voelen tot de Federatie, welke als doelstelling heeft: de verheffing van het dilettantisme. Dit laatste is onmogelijk te bereiken, wan neer maar al te gemakkelijk eerste prij zen worden gegeven. Een concours moet een examen zijn voor iedere ver- eeniging op zichzelf. Spr. hoopt dat men een dergelijke handelwijze za waardeeren en dat de leden steeds hun goeden wil zullen toonen, opdat de Fe deratie, onder presidium van Burge meester van Lanschot moge vooruit gaan in ledenaantal en de afdeeling Noord-Brabant evengoed vertegen woordigd moge zijn als Gelderland, welks muziekgezelschappen nagenoeg alle zijn aangesloten. De heer F. Passier, voorzitter van de Harmonie St. Crispijn, dankte het gemeentebestuur voor deze officieele ontvangst, heette de jury-leden en de deelnemende vereenigingen van harte welkom en hoopte, dat de muziekge zelschappen alle gelauwerd uit den vreedzamen strijd zouden komen en dat zij een aangenamen indruk van het feest zouden krijgen. Des middags om 1.30 uur werd in de Julianastraat een marschwedstrijd gehouden, waarna om 2.30 uur de con certwedstrijd een aanvang nam. Voor den uitslag hiervan verwijzen wij naar het einde van dit verslag. Op het feestterrein concerteerde des avonds de Koninklijke Harmonie Mu sis Sacrum" van Dongen, waarvoor veel belangstelling bestond. Ook de verschillende kermisattracties hebben Zaterdagavond goede zaken gemaakt. DE OFFICIEELE ONTVANGST OP ZONDAG. De vereenigingen, welke Zondag aan het muziekconcours deelnamen, werden eveneens door het gemeente bestuur ontvangen. Ook de Edelachtb. heer van Lanschot, Burgemeester van Den Bosch en voorzitter van de Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen, alsmede de voorzitter van de afdeeling Noord-Brabant, de heer van den Heuvel uit Loonopzand, waren in de raadszaal tegenwoordig. Burgemeester Moonen heette de ver tegenwoordigers der muziekgezelschap pen namens het gemeentebestuur van harte welkom. U bent naar Waalwijk gekomen, al dus spr., om aan het concours deel te nemen. Gij hoopt dat uwe vereeniging tot een hoogere klasse zal worden be vorderd of althans zich zal weten te handhaven in dezelfde klasse. Wij ver trouwen, dat gij u ook later zult her inneren, dat de eventueele zege, welke gij behaalde, bevochten werd tijdens het muziekconcours dat georganiseerd werd ter herdenking van het zilveren jubileum van de Harmonie St. Cris pijn, welk muziekgezelschap een der eerste plaatsen in onze gemeente bezet. Het gemeentebestuur verheugt zich over de groote deelname, welke aan de feesten zulk een luister bijzet. Wij hopen, dat gij vandaag een pret tige dag zult hebben en daaraan aan gename herinneringen zult kunnen be waren. Spr. heft het glas op het welzijn van de jubileerende Harmonie, op het suc ces der muziekkorpsen en op het wel slagen van het concours, waaraan vol gens spr. .niet behoeft te worden ge twijfeld, daar het gemeentebestuur be slag heeft weten te leggen op een dag goed weer. Burgemeester van Lanschot voert hier na het woord als voorzitter van meer genoemde Ned. Federatie. Dat ik hier te Waalwijk het woord mag voeren, aldus spr. heeft voor mij verschillende aantrekkelijkheden. In 1905 was ik te Waalwijk schoolopziener. Mijn oudste zoon begon bovendien in deze gemeen te zijn carrière aan de Rotterdamsche Bankvereeniging. Dit alles is de oor zaak van het feit, dat ik heden hier voor u sta met behoorlijke van Schijn- del-schoenen. Ik zeg dit om te voor komen dat men mij met scheeve oogen zal aankijken. Zich tot Burgemeester Moonen rich tend, sprak mr. van Lanschot zijn groo te erkentelijkheid uit voor de gastvrije en vriendelijke ontvangst van de aan het concours deelnemende muziekver- eenigingen. Spr. kan begrijpen, dat het gemeen tebestuur 'n dergelijke ontvangst gaar ne doet op een raadhuis, dat een der meest moderne en een der mooiste is van het geheele land. Het prachtige ge bouw laat duidelijk zien onder welk wijs en goed bestuur de gemeente Waalwijk wordt beheerd. Mede door de beide Wethouders en de gemeente raadsleden heeft te Waalwijk een mouveering van gebouwen plaats ge had, welke niet zal nalaten de werk lust van het huidige gemeentebestuur aan de nazaten te verkondigen. Met den dank voor uwe hartelijke en vrien delijke ontvangst, hoop ik, dat Waal wijk onder uwe leiding moge groeien en bloeien en weldra de crisis te boven zal zijn. In zijn kwaliteit van voorzitter der afdeeling Noordbrabant van de Ned. Federatie wenscht de heer van den Heuvel de jubileerende vereeniging van harte geluk. Een blik slaande op den staat van dienst van de jubilante memoreert spreker het eclatante suc ces van St. Crispijn op het concours te Grave. Te jubelen in tijden van glorie is begrijpelijk, maar groot te zijn in tij den van tegenslag kost offers. Het heeft spr. dan ook getroffen, dat de, Harmonie, blijkens de feestgids, ook

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2