Muziekfeesten „Sirena" te Vrijh.-Gapelle. lev en.. na den tegenslag op het concours te Loonopzand in 1934 met denzelfden ijver wilde voortgaan en den uitslag van dit concours klaarblijkelijk heeft willen beschouwen als een attest van een geneeskundig instituut. De leden der Federatie zijn van een dergelijke mentaliteit bezield overeenkomstig de statuten, waarin is beschreven, dat de Federatie naar opbouw en verheffing van dilettantenmuziek streeft. Wan neer men den raad van de juryleden als dien van geneesheeren opvolgt, dan zal de muziekbeoefening volko men gezond worden gemaakt. In de Nederl. Federatie bestaat de werkelijke vriendschap, die de resulta ten van de muziekgezelschappen waar deert, maar die ook eventueel op fou ten wijst, hetgeen de veredeling van dilettantenmuziek tengoede komt. Spr. dankt tenslotte den Burgemees ter, die tot tweemaal toe de deelne mende vereenigingen officieel heeft willen ontvangen, uit de beste wen- schen voor de jubileerende vereeni- ging en eindigt met een: Leve ,,St. Crispijn". De heer Passier dankt den Burge meester voor deze tweede officieele ontvangst, den Burgemeester van den Bosch voor zijn aanwezigheid, terwijl ook de tegenwoordigheid der vereeni gingen op zeer hoogen prijs wordt ge steld. Spr. hoopt, dat het concours goede resultaten mag opleveren voor de deelnemende vereenigingen en dat de bezoekers een prettigen indruk van Waalwijk mogen meenemen. Burgemeester van Lanschot wijst er nog eens nadrukkelijk op, dat de Fe deratie streeft naar verheffing van di lettantenmuziek. Onder geen voor waarde zal de jury van een strenge be oordeeling afwijken. Ook dengene, die slechts een tweeden prijs behaalt, kan men gelauwerd noemen. In de Julianastraat werd wederom om 1.30 uur een marchwedstrijd ge houden, welke groote belangstelling trok, waarna om 2.30 uur de concert wedstrijd begon. Dit muziekconcours werd bijgewoond door Burgemeester van Lanschot, Burgemeester Moonen en familie, en den heer v. d. Heuvel, voornoemd. Burgemeester van Lanschot heeft nog een hartelijk woord van geluk- wenschen tot de jubileerende vereeni- ging gericht en bracht daarbij sterk tot uitdrukking, dat een muziekgezelschap niet muzieknoten doch werkelijke mu ziek moet produceeren, waarbij spr. nogmaals op het doel der Federatie wees. Op zoogenaamde wilde concoursen behaalt een gezelschap vaak eerste prij zen en nog wel in de afdeeling Uit muntendheid. Komt hetzelfde korps op een concours van de Federatie, dan is het vaak nog niet rijp voor de 2e af deeling. In de officieele ontvangst door B. en W. in het prachtige raadhuis zag spr. een bewijs, dat het gemeentebestuur met het doel der Federatie sympathi seert. Hulde bracht spr. nog aan ,,St. Crispijn voor de goede organisatie van dit muziekconcours en vestigde de aan dacht op het avondconcert, dat door de Harmonie Sophia's Vereeniging, Loonopzand, zou worden gegeven. Spr. hoopte op een groote belangstelling. Er zijn bij de Federatie reeds 400 vereenigingen aangesloten, aldus spr., doch er is plaats voor 800. Wie volgt? Om 8 uur concerteerde op het feest terrein „Sophia's Vereeniging uit Loon- op-Zand. DE LAATSTE AVOND. Maandagavond is wel het record be haald, wat 't aantal bezoekers betreft. Op de kiosk concerteerde de jubilee rende Harmonie ,,St. Crispijn", terwijl de verschillende vermakelijkheden het zeer druk hadden. Om 11 uur werd het groot vuurwerk aangekondigd met een zware signaal- bom. Alle tenten .en kermisattracties liepen leeg. De gekleurde lichtkogels en fonkelende vuurregens, de zonneglan- zende draaiende vuurschijven, de zil veren watervallen en brillantfonteinen en tot slot van ieder onderdeel van dit prachtige vuurwerk geweldige kanon slagen, ontlokten uitroepen van bewon dering aan het talrijke publiek. Het einde was een vuurhulde aan de feestvierende Harmonie. Rondom het verlicht opschrift „Leve St. Crispijn" ontbrandden brillantfonteinen en palm takken van goudvuur, terwijl naar alle richtingen kleurige vuurballen schoten. Ook op den Parallelweg sloeg een groote menschenmassa het schouwspel gade. Tot na 't middernachtelijk uur is op het terrein nog van de kermisattracties gebruik gemaakt. DE UITSLAGEN. Marschwedstrljd Zaterdag. Eerste afdeeling Harmonie: U.D.I. te Bemmel (G.), 35 punten, le prijs. Concertwedstrijd Zaterdag. Derde Afdeeling Harmonie. U.D.I., Bemmel (G.), 46 punten, 2e prijs. Tilburgsch Politie-Muziekkorps, Til burg, 47 punten, 2e prijs. De volgende korpsen speelden ieder twee muziekstukken. Eerste Afdeeling Harmonie. Kunst na Arbeid, Arkel (Z.H.), 86 punten, 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. Oefening en Uitspanning, Goirle (N.B.), 94 punten, 2e prijs. Eere-Afdeeling Harmonie. St. Stephanus-Harmonie, Borne, 101 punten, le prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. Tweka, Geldrop (N.B.), 105 pun ten, le prijs. Eere-Afdeeling Fanfare. Ad Astra, Asperen (Z.H.), 95 pun ten, 2e prijs. Marschwedstrijd Zondag. Eerste Afdeeling Fanfare. Na Arbeid Gezelligheid, Weurt (G.), 34 punten, le prijs. Concertwedstrijd Zondag. Derde Afdeeling Fanfare. St. Cecilia, Vessem (N.B.), voor 1 nummer 52 punten, le prijs. Tweede Afdeeling Fanfare. Crescendo, Wilp, gem. Voorst G. voor 1 nummer 45 punten, 2e prijs. Eerste Afdeeling Fanfare. Na Arbeid Gezelligheid, Weurt (G.), voor 2 nummers 82 punten, 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Fanfare. Eendracht, Eerbeek, voor 2 nummers 107 punten, le prijs. Wilhelmina, Spankeren, 94 punten, 2e prijs. Vierde Afdeeling Harmonie. Arti et Amicitia, Oirschot (N.B.), voor 1 nummer 51 punten, le prijs. Tweede Afdeeling Harmonie. Excelsior, Diever (Dr.), voor 1 nummer 32 punten, 3e prijs. Eerste Afdeeling Harmonie. Nijmeegsche Postharmonie, Nijme gen, voor 2 nummers 78 punten, 3e pr. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. Sempre Crescendo, Laag Soeren (G.), voor 2 nummers 89 punten, 2e prijs. Tweede Afdeeling Fanfare. Olden Keppel, Hoog Keppel (G.), 50 punten, le prijs. EERE-PRIJZEN. Groot bronzen medaille, geschonken door H. M. de Koningin, voor 't hoog ste aantal punten over het geheele con cours: Eendracht, Eerbeek. Groote bronzen medaille, geschonken door H. K. H. Prinses Juliana, voor het hoogste aantal punten op Zaterdag: Tweka, Geldrop. Zilveren Lauwerkrans, aangeboden door den Bosschen Diocesanen Werk- liedenbond, voor het hoogste aantal punten op Zondag: Eendracht, Eer beek. Medaille, aangeboden door het R.K. Werkliedenverbond, voor het hoogste aantal punten in de 4e, 3e, 2e en le af deeling Fanfare: St. Cecilia, Vessem. Zilveren Eerekruis, aangeboden door de Ziekenkas der R.K.W.V., voor het hoogste aantal punten in de 4e, 3e, 2e en le afdeeling Harmonie: Arti et Amicitia, Oirschot. Prachtige beker, aangeboden door de Tooneelvereeniging D.V.S.V., voor 't hoogste aantal punten in de afdeeling Uitmuntendheid en Eere-afdeeling Fanfare en Harmonie.: Eendracht, Eer beek. Gouden draagmedaille, aangeboden door de afd. Fabrieksarbeiders, als Di- recteursprijs voor het hoogste aantal punten muzikale opvatting van het ge heele concours: St. Stephanus-Harmo nie, Borne. Zilveren Lauwertak, aangeboden door Gebrs. v. Oven, Vaandels, Vlag gen, Wedstrijdprijzen, Den Haag, voor het hoogste aantal punten in den Marschwedstrijd: U.D.I., Bemmel. Zoo is dan het zilveren bestaans- feest van de Harmonie St. Crispijn, dat op zoo buitengewoon geslaagde wijze werd gevierd, ten einde. Een eclatant succes is het muziekconcours voor de jubilaresse geworden. De door het ge meentebestuur, door de R.K. Werklie- denvereeniging en haar Harmonie en door de vele bezoekers van het con cours en de kermesse d' été gestelde verwachtingen, zijn volkomen verwe zenlijkt. Bij eenieder, hetzij hij bijdroeg tot 't welslagen van dit grootsche festijn, hetzij hij louter als belangstellende ge noot van muzikale kunst of van vroo- lijkheid en vermaak, zullen deze dagen, die georganiseerd werden door de Har monie St. Crispijn in aangename her innering blijven. Te Kaatsheuvel herdacht Zondag de Coöp. Vereeniging „Broederhulp" het Zilveren bestaans-jubileum. Het bestuur met de diverse comité's in de bloemetjes. De ter viering van het 30 jarig be staan van hel Kon. Erk. Fanfare-corps „Sirena" georganiseerde muziekfees ten werden j.l. Donderdagavond ge opend. De jubileerende vereeniging maakte onder leiding van directeur P. B. Bis- selink, gevolgd door het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid", een muzika le wandeling vanaf het vereenigings- lokaal bij den heer Ant. van Dijk aan hel Bruggetje naar het feestterrein achter het gemeentehuis, waar dien avond een openingsconcert werd ge geven, welwillend en geheel belange loos aangeboden, door het muziekge zelschap „Kunst na Arbeid" en de ge mengde zangvereeniging ,,'t Roze- knopje". Alsvorens het concert te beginnen nam de voorzitter der feestvierende vereeniging, de heer G. H. Kruitbos, het woord ter inleiding der georgani seerde feesten. Namens het Uitvoerend Comité, bestuur en Fanfare-corps „Si- lena" heette hij allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester A. Smit, voorzitter van hel Eere-comité. Spr. wees vervolgens op de vele moeilijkhe den, welke overwonnen moesten wor den, om dit feest lot stand te brengen, doch dat thans de voldoening ge smaakt kon worden, dat de lang ver beide dag eindelijk was aangebroken. Hierna memoreerde spr. in korte trek ken het ontstaan der vereeniging en gaf vervolgens een overzicht van het bestaan, waauit wij aanstippen, dat in 1905 op initiatief van den toenmaligen burgemeester van Vrijhoevc-Capelle, Baron van Heekeren van Walien, een commissie tot stand kwam, welke de oprichting van een muziekgezelschap heoogde, en het daaropvolgende jaar had deze commissie haar taak vol bracht en was de oprichting een feit geworden. In het eerste bestuur had den zitting de heeren Baron van Hee keren van Walien, voorzitter, P. van der Hoeven, secretaris-penningmeester, I). de Roon, A. C. Oerlemans, J. M. Oerlemans, H. P. Stam en A. Heij- mans. Voor- en tegenspoed, vooral de laat ste heeft zich bij de vereeniging in bij zondere mate doen gelden. Door onder linge misverstanden en ook door moei lijkheden met de behuizing van het gezelschap leed de vereeniging langen tijd een kwijnend bestaan, doch aan de wilskracht van de opeenvolgende bestuurders en in het bijzonder aan het doortastend optreden van den op richter, alsmede later van de heeren M. de Bruijn, P. van der Hoeven, W. de Roon en bovenal den heer H. Chabot is het te danken, dat de vereeniging bleef bestaan. Gedurende langen lijd vervulde de heer W. de Roon, destijds hoofd der O.L. school, alle bestuursfuncties te gelijk. Een kern van trouwe leden schaarden zich in dezen hoogsten nood om hun bestuurder en te samen met den tegenwoordigen directeur werd met man en macht gewerkt het Fan fare-corps weer opnieuw op te bou wen. Gedachtig aan de spreuk: „Een dracht maakt Macht" werkte men verder en smaakte men het genoegen te c.onstateeren, dat de moeite beloond werd, want in 1935 werd op het con cours te Wijk in de 2e afd. een 2en prijs met een hoog aantal punten be haald. Dank zij de goede samenwerking tusschen bestuur, waarin thans zit ting hebben de heeren G. H. Kruitbos, voorzitter, T. M. Pronk, secretaris, C. L. de Rooy, penningmeester^ A. de •Jong, G. de Roov, Joh. Kerst en C. Rijkers, en werkende leden is de ver slandhouding in de vereeniging uit muntend, want elk lid voelt, dal „Si rena" alleen kan groeien en bloeien als er een goede harmonie heerscht. Spr. bracht ten slotte dank aan al len, die aan de organisatie dezer fees- len medegewerkt hebben, in het bij zonder aan den heer T. M. Pronk als algemeen secretaris van het Uitvoe rend Comité, benevens aan den be schermheer Jhr. Mr. B. de Roy van Zuijdewijn, en den voorzitter van het Eere-comité, burgemeester A. Smit, voor den steun en de medewerking in liet afgeloopen tijdperk. Nadat de burgemeester nog een kort woord gesproken had, werd door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" ouder leiding van zijn directeur, den heer Alb. Christ, een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma van het avondconcert, dat afgewisseld werd door zang van de gemengde zang- vereeniging ,,'t Rozeknopje", onder leiding van den heer N. Snijers. Dit openingsconcert werd door een groot aantal belangstellenden beluisterd. Zaterdag 15 dezer, de dag. van het Nationaal concours voor Harmonie- en Fanfare-corpsen, Mannen-, Kinder en gemengde koren vingen de feesten le 12 uur aan met een muzikale wan deling vanaf het café „Het Bruggetje" naar het gemeentehuis, waar de offi cieele ontvangst van voorzitters, secre tarissen en directeuren der deelnemen de vereenigingen plaats had in de raadzaal, waarbij wij ook verschillen de leden van Eere-comité, o.m. de be schermheer der jubileerende vereeni ging, Jhr. Mr. B. de Roy van Zuijde wijn, opmerkten. De voorzitter van het Eere-Comité, burgemeester A. Smit, opende het Concours met een rede waarin hij zei- de dat het hem een genoegen was de vertolker te zijn van het Gemeentebe stuur, om allen hartelijk welkom te heeten; dit welkom geldt in het bij zonder de vreemdelingen, aan wien spr. toewenscht, dat zij een prettigen indruk, en ook een goeden prijs met een hoog aantal punten, aan deze ge meente zullen bewaren, als zij weder naar de plaats hunner inwoning terug- kecren. Na dit welkom gaan allereerst onze wenschen heen naar het bestuur van het Fanfare-corps „Sirena" met het 30-jarig bestaan Uwer vereeniging. Bij gelegenheid van het openings concert heeft spr. reeds vernomen, dat de vereeniging vele „Ups" en „Downs" heeft doorleefd in die 30 jaren en hoopt, dat de eerste meerder zullen worden en de laatste gestadig zullen verminderen. Immers, daarvan profi- tocrcn ook de ingezetenen. Vooral be merkt men dat in de dagen van voor bereiding voor Oranje-feesten, zooals nu. Dan blijkt het sterkst, dat muziek gezelschappen onmisbaar zijn. Moge de heeren Juryleden een aan gename taak hebben en kunnen con- slateeren, dat hedenmiddag werkelijk goede kunst beoordeeld moet worden. Den bestuursleden en directeu ren der deelnemende vereenigingen wenscht spr. toe, dat zij met een wel verdiende onderscheiding hun oefe ningen en repetities beloond zullen zien, zonder dat echter te veel waarde aan dien prijs wordt gehecht. Het is vanzelfsprekend aangenaam om een hoog aantal punten te behalen en daar naar moet ook gestreefd worden, doch, ook al zouden geen prijzen behaald kunnen worden, dan nog zou naar het volmaakte gestreefd moeten worden. Dan eerst leeft men in muziek en zang. Spr. wenschte allen een succesvollen dag en verklaarde daarmede dit con cours voor geopend. Na een dankwoord van den voorzit ter der feestvierende vereeniging werd de eerewijn gepresenteerd en stelde d» Eere-voorzitter een dronk in op het welslagen van het concours. De heer J. Michaël complimenteer de „Sirena" namens de plaatselijke zustervereeniging het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" en de heer F. C. Schippers namens de Harmonie- vereeniging „Eendracht maakt Macht" uit Kortgene (Zld.), voor welke geluk- wenschen de voorzitter van Sirena" dank bracht. Hierna werd op de kiosk op het feestterrein een aanvang gemaakt met den concert wed strijd, waaraan door 12 vereenigingen werd deelgenomen. De jury, waarin zitting hadden de heeren W. F. Kools, Scheveningen, J. J. Hermans,'s Hertogenbosch en P. B. Bisselink, Kaatsheuvel, en waaraan als secretaris toegevoegd was de heer J. van den Hoek, kende de volgende bekroningen toe: 4e Afd.: Kinderkoor „Klein Ex celsior", Sprang, len pr. met 301 p.; Kinderkoor „Harmonie", 's Hertogen bosch, len pr. met 317 p.; Fanfare „Concordia", Oosteind (Oosterhout), 2en pr. met 275 p.; Harmonie „Glori- eux", 's Hertogenbosch, 2en pr. met 293 p. 3e Afd.: Fanfare „Kunst en Vriend schap", Meeuwen, len pr. met lof met 364 p. 2e Afd.: Harmonie „Eendracht maakt Macht", Kortgene (Zld), len pr. met 308 p.; Fanfare „Wilhelmina", Dussen, len pr. met 311 p.; Gemengde Zangvereeniging „Zanglust", Ameide, 2en pr. met 289 p. De Harmonie „Gas teis Harmonie" uit Oud-Gastel, welke voor deze afd. ingeschreven had, was niet opgekomen. le Afd.: Mannenkoor „Onderling Genoegen", Nieuwcndijk (Almkerk), 2en pr. met 272 p. Eere-Afd.: Fanfare „Crescendo", Nieuwcndijk (Almkerk), 2en pr. met 285 p.; Fanfare „Wilhelmina", Veen, len pr. met 301 p. Superieure Afd.: Gemengde Zang vereeniging „Excelsior", Raamsdonks- veer, len pr. met lof met 351 p. De directeursprijs in de Afd. zang' werd toegekend aan den heer N. Snij ers met de gemengde zangver. „Excel sior" uit Raamsdonksveer en die in de Afd. muziek aan den heer B. Roza met de fanfare „Kunst en Vriendschap" uit Meeuwen. 1 ot slot van deze in alle opzichten goed geslaagden concoursdag gaf de welbekende Kon. Erk. Harmonie Apollo" uit Kaatsheuvel onder leiding van den directeur P. Bisselink een schitterend avondconcert, dat, dank zij het prachtige weer, een ongekend aan tal luisteraars trok. Op Zaterdag 22 dezer zullen de feesten worden voortgezet en besloten met een festival, waaraan zullen deel nemen: Kon. Erk. Harmonie „De Vol harding", Drunen, Gemengde zangver eeniging „Con Amore", Wijk en Aal burg, Gemengde zangvereeniging „Ex celsior", Sprang, Fanfare „Oefening kweekt Kennis", Wemeldinge (Zld.), Fanfare „Euterpe", 's Gravemoer, Kon. Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel. Gemengde zangvereeniging ,,'t Roze knopje", Capelle, Fanfare „Kunst na Arbeid", Capelle en Kon. muziekge zelschap „Euphonia", Kaatsheuvel. Het festival zal, evenals het con cours, met een muzikale wandeling vanaf het vereenigingslokaal aan het Bruggetje geopend worden, waarna in de bestuurstent op het feestterrein de ontvangst der deputaties van de deel nemende vereenigingen plaats heeft. Onmiddellijk daarna wordt een aan vang gemaakt met de concerten, wel ke rij geopend zal worden door de ju bileerende vereeniging. Des avonds om 8 uur geeft het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" onder leiding van den heer A. Stravers, een groot sluitingsconcert, terwijl na af loop van dit avondconcert de muziek- teesten besloten zullen worden met een schitterend, uit 23 nummers be staand vuurwerk. Indien hel weer dezen sluitingsdag medewerkt, verwachten we dat zeer velen, zoowel uit deze als omliggende plaatsen, dien dag het feestterrein zul len bezoeken. hangt van uw remmen af! Hun leven - en het uwe evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I NKflW

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3