Toegewijd aaii Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mm? Gemeenteraad Drunen. DE GOUDEN BRUG. „KOORD BRABAKD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON NUMMER 68. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ei Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De gemeente-rekening 1935. Salaris veldwachters met 50.— verlaagd. De hef fing en invordering van schoolgeld. Maandagavond kwam de raad der gemeente Drunen in openbare raads vergadering bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Mr. van der Heijden. Secretaris de heer Veltman. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige raadsvergade ring worden ongewijzigd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken, w.o.: a. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 25 Juni 1936; b. besluit van Ged. Staten tot ver daging van hun beslissing op de gemeentebegrooting 1936; c. mededeeling van Ged. Staten, dat de verordening tot heffing van hondenbelasting Koninklijke goed keuring heeft verkregen; d. mededeeling van Ged. Staten, dat de gewijzigde verordening op de Vleeschkeuringsdienst door de Kroon is goedgekeurd. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorloopige vaststelling gemeen terekening 1935. De controle-commissie, bestaande uit de heeren Klijn, van Drunen en Vugts hebben de gemeente-rekening nagezien. Namens deze commissie voert de heer van Drunen het woord om enkele aan merkingen naar voren te brengen. Het vervoer van de 50 000 klinkers naar Elshout had goedkooper kunnen ge schieden. Thans werden zij eerst bij Rombouts afgeladen en daarna verder vervoerd. Wanneer zij direct naar de plaats van bestemming waren gebracht, dan zou dit een aanzienlijke besparing voor de gemeente hebben beteekend. Verder achtte de commissie den aan leg van het fietspad langs den Keiweg overbodig. Voor het stikloon van de vakschool werd 215 op de begrooting geplaatst en slechts uitgegeven 107.77. Moet dit in verband worden gebracht met 'n kleiner aantal deelnemers. Voor de verpleging van den gemeen- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 19) Ach kindhet is zoozoo, ja, hoe zal ik hel zeggen Nee, nee. Het is niet zoo pijnlijk en ook niet laag, of wat je anders wilt zeggen, Sylvester. Laten we toch rus tig over pécuniaire aangelegenheden spreken. Ze behoorcn nu eenmaal tot het leven en maken er zelfs een be langrijk bestanddeel van uit. Merkwaardig, zooals jij daarover praat, Jo! Zoo heel anders dan. ik bedoel zoo. en wederom blijft Syl vester Vonherg steken. Verrassend, bedoel je, helpt Jo hanna hem op weg. Ach ja, ik ben nu eenmaal een kind van mijn tijd. Mis schien hen ik ook wel wat vroeg zelf- te-opzichter werd door de gemeente 351.90 betaald. De commissie is van oordeel, dat de opzichter een degelijk salaris verdient en zelf deze kosten zou kunnen dragen. De Voorzitter merkt ten aanzien van het vervoer der klinkers op, dat er meerdere redenen zijn geweest, waar om B. en W. het vervoer aldus lieten geschieden. Meerdere hoofden van ge zinnen kwamen daardoor in werkver schaffing. Het rijwielpad werd aangelegd op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners van den Keiweg. Het stikloon wordt uitbetaald na de goedkeuring van de commissie van toe zicht. De opmerking betreffende de ver- plegingskosten van den gemeente-op zichter is thans niet op haar plaats, doch had gemaakt moeten worden bij de begrootings-wijziging, toen de raad overschrijving van dezen post op de ge meente-begrooting goedkeurde. De heer van Drunen herhaalt zijn opmerking, dat de gemeente-opzichter de verplegingskosten zelf had kunnen betalen. Spr. vreest, dat de gemeente te veel gelden zal moeten uitgeven, wanneer ook de andere ambtenaren moeten worden verpleegd. De Voorzitter merkt op, dat alleen de beide veldwachters en de gemeente opzichter recht op vergoeding bij ge neeskundige behandeling hebben, om dat hun werk gevaar oplevert voor hun gezondheid. De heer v. d. Wiel zegt, dat in de verordening staat, dat vergoeding wordt gegeven voor geneeskundige be handeling en niet voor verpleging. De Voorzitter antwoordt, dat den raad indertijd werd gevraagd den tekst van de verordening te verstaan, zooals B. en W. deze uitlegden. Men ging daarmede accoord. Zonder ver pleging had de gemeente-opzichter niet geneeskundig behandeld kunnen worden. De heer de Wijs komt nog eens terug op het klinkervervoer, waarvoor on- noodig geld werd uitgegeven. Wan neer het te doen is om menschen aan werk te helpen, laat hen dan een sloot dichtgooien en later weer opengraver.. De Voorzitter merkt op, dat hij heeft standig geworden, omdat ik reeds als kind mijn ouders heb verloren. Daarbij komt nog, dat ik niet gewend hen niet oogkleppen door het leven te gaan. Van verrassing behoeft dus geen sprake te zijn; je zou het eerder vanzelfspre kend kunnen noemen, dat ik zoo over die dingen denk. Zie je, jongen, ik ben geen vrouw, die je in een vitrine zet, geen vrouw voor de Zon- en Feestda* gen van het leven. Ik wil ook een goede kameraad voor de werkdagen zijn en daarom ben ik blij, dat die brief, die je blijkbaar zooveel zorg bereidt, het mogelijk maakt eens ronduit met je over die dingen te spreken. En nog meer verheug ik mij er over, dat het tenslotte maar een onbeteekenende geldkwestie betreft. Als je eens wist, jongen, hoe ik geschrokken hen; ik had me iets veel ergers voorgesteld Met een innig gebaar neemt Johan na zijn rechterhand van het toetsen bord en vlijt deze tegen haar wang. Vonherg slaat de oogen neer. Inner lijk schaamt hij zich over zijn eigen slappe houding tegenover dit eerlijke, icn, waarom B. en gezegd, dat er meerdere redenen wa- het klinkerver voer aldus lieten geschieden. De plaats waar de steenen het eerst werden af geladen, was de geschiktste stapel plaats. daar de weg daar breeder is, dan de weg waarvóór de klinkers be stemd waren. De heer v. Herpt vraagt, of er geen behoorlijk toezicht kon worden gehou den bij de stapelplaats. De steenen lig gen voortdurend op den weg. De Voorzitter zal dit onderzoeken. De rekening, sluitend met een batig slot op den gewonen dienst van 858.76 en een nadeelig slot op den kapitaaldienst van 9.073.30, wordt hierna voorloopig vastgesteld. 3. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur over 1935. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur vermeldt aan inkomsten 7.677.57, aan uitgaven 9.054.78, zoodat er een nadeelig slot is van 1377.21. De Voorzitter deelt mede, dat dit laatste een gevolg is van de vereeni- ging van Elshout met Drunen. De rekening wordt hierna goedge keurd. 4. Voorstel tot wijziging van de verordening op de gemeenteveld wachters. De Commissaris der Koningin heeft enkele bemerkingen op deze verorde ning gemaakt, aldus deelt de Voorzit ter mede. Momenteel verdienen de veldwachters 1200—1600 salaris, met vrij wonen of een huurtoeslag van 150. De Commissaris geeft thans in openhartige jonge meisje. Daar hij nog steeds niet de juiste woorden schijnt te kunnen vinden, tracht Johanna hem opnieuw op weg te helpen: Heb je schulden? Hoewel goed gemeend, is deze op merking op dit oogenblik toch aller minst op haar plaats en het eenige resultaat is dan ook, dat zij in den man een hevig verzet doet ontwaken tegen de verre van benijdenswaardige rol, welke hij te vervullen heeft. Sylvester Vonberg's ijdelheid is geprononceerd en het groot doen zit hem te zeer in het bloed dan dat hij door een zwakheid te bekennen die kracht zou kunnen ont wikkelen, welke hem voor immer uit alle moeilijkheden zou kunnen verlos sen. In zijn verblinding ziet hij het pad, dat zich hier voor hem opent en dat een uitweg biedt uit de impasse, waarin hij verkeert, over het hoofd. Hij weigert de kans, die hem hier vrij willig geboden wordt en snijdt tevens elke mogelijkheid van een hernieuwd aanbod af, als hij antwoordt: overweging het salaris vast te stellen op 13001700, waarin de huur toeslag is begrepen. Dit komt dus prac- tisch neer op een salarisvermindering van 50. Voor gewoon diploma ont vangen de veldwachters 25, voor schoeisel en uniform 100, voor rij wiel 25. De 8 maal één-jaarlijksche verhooging wordt vastgesteld op 50 en de 4 twee-jaarlijksche op 100. Voorts wordt in overweging gege ven de capitulanten (men weet uit vo rige raadsvergaderingen, wat dit be grip inhoudt. Red.) niet aan te stellen boven het door de gemeente vastge stelde minimum-salaris. B. en W. stellen voor de verorde ning aldus te wijzigen. De heer v. d. Wiel acht de salaris sen van de veldwachters ruim voldoen de. Het werk van den man in politie dienst is gelijk te stellen met het werk van den gewonen arbeider. De werke- loozen zijn de dupe van dergelijke sa larisregeling. Spr. kan zijn stem aan dit voorstel dan ook niet geven. De heer van Drunen zegt, dat Ged. Staten toch hun wil doordrijven of de raad het voorstel goed- of afkeurt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer v. d. Wiel stemt tegen. 5. Wijziging van de bouwverorde ning in verband met het gebruik van looden buizen voor de drink watervoorziening. Na voorlezing van de aan te bren gen wijzigingen door den secretaris, zegt de Voorzitter, dat dit alleen geldt voor de nieuw aan te leggen pompen. De buis waarin het water blijft staan mag niet van lood zijn. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men. 6. Verzoek van Ged. Staten om in trekking van het raadsbesluit tot instelling van een commissie van bijstand. Volgens de bepaling van den Minis ter mag tegen den wil van B. en W. geen commissie van bijstand worden ingesteld. De heer de Wijs zou het woord „bij stand" veranderd willen zien in het woord „wegen". De Voorzitter merkt op, dat deze wijziging niet kan worden aange bracht. De heer van Drunen kan zich met het voorstel van den heer de Wijs ver eenigen. Spr. is voor een commissie van wegen. Indien het besluit tot instel ling van een commissie van bijstand wordt verworpen, dan zal spr. terzij- nertijd met een nieuw voorstel tot in- Zoo slim staan de zaken nu ook weer niet, prinses. Sylvester Vonberg is geen arme, rondtrekkende speel man, geen. Spreek niet op dien toon, Sylves ter. Het lag niet in m'n bedoeling je te kwetsen. Natuurlijk niet, kind. Dat be grijp ik wel.... Welnu, om kort te gaan en verdere misverstanden te voorkomen, die ongeluksbrief, die zoozeer onze goede stemming dreigt te zullen verstoren, wat hem natuurlijk nooit zal gelukken, nietwaar, Jo, lief ste.... dat omineuze epistel dus, dat me daar vanochtend zoo maar op m'n ontbijtbordje kwam vallen, is. hm ja. nou enfin, is afkomstig van den administrateur van het Miinehencr Sa lonorkest. ja, ja.... of beter ge zegd het is een antwoord op een me dedeeling mijnerzijds, dat ik de func tie van dirigent daar niet kan aanvaar den. En nu word ik er allermin zaamst op opmerkzaam gemaakt, dat een en ander gelijk staal met contract breuk en dat ik volgens paragraaf zoo- stelling van een commissie van wegen komen. De raad gaat met algemeene stem men accoord met het verzoek van Ged. Staten. 7. Verzoek om ontslag van drie le den van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs. Het betreft hier de heeren A. v. d. Wiel. L. va nDrunen en P. Boom, die ontslag aanvragen, omdat de zittende leden niet herkozen werden. De Voorzitter stelt een nieuwe ver kiezing aa n de orde, waarmede de raad accoord gaat. In de vacature L. v. Drunen beve len B. en W. aan de heeren C. Ves- ters en J. H. Pullens. De eerste stemming heeft het volgen de resultaat: van Drunen 1, P. v. Els hout 5, C. Vesters 3, de Wijs 1 en 1 1 ongeldige stem. De tweede stemming wordt ongel dig verklaard, omdat er gestemd is op een zekeren Elshout in de Stations straat en een in de Torenstraat. Bij de derde stemming verkrijgt de heer C. Vesters 4, P. v. Elshout 6 en de Wijs 1 stem, zoodat de heeren Els hout is gekozen. In de vacature A. v. d. Wiel bevelen B. en W. aan de heeren M. IJpelaar en J. de Munnik. De uitslag der stem ming is als volgt: J. de Munnik 1, A. v. Huiten 6, M. IJpelaar 3 en de Wijs 1, zoodat de heer van Huiten is geko zen. Daar de heer v. Huiten reeds is ge kozen bevelen B. en W. in de vacatu re P. Boom alleen den heer Th. v. Dru nen Jzn. aan. De eerste stemming staakt. De twee de heeft de volgende uitslag: N. Smits 7, Th. v. Drunen 3 en de Wijs 1. Tot leden van de commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs zijn dus gekozen de heeren P. Elshout, A. v. Huiten en N. Smits. 8. Verzoek van de vergunninghou ders ingevolge de Drankwet om vermindering van personeele be lasting. De vergunninghouders verzoeken den raad de café-houders met ingang van het nieuwe belastingjaar gelijk te stellen met winkeliers in verband met de slechte tijdsomstandigheden en de vermindering van den omzet in hef. café-bedrijf. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. geen aanleiding hebben gevonden om op het verzoek in te gaan. Op een enkele uitzondering na zijn alle café's in deze gemeente nevenbedrijven en leveren dus niet het hoofdinkomen. B. veel verplicht ben om een schadeloos stelling te betalen van tienduizend mark. Dan was het toch vrij onverstan dig van je die positie op te geven en daardoor je eontractueele verplichtin gen niet na te komen Hoe kan je nu zoo iets zeggen, Jo? Weet je dan niet, dat ik met m'n sterken innerlijken drang als schep pend musicus niet het uiterlijk beroep van dirigent kan naloopen? Je begrijpt toch wel, dat die twee dingen onver- eenigbaar zijn. Ben je dat nu werkelijk vergeten? Nee, Sylvester. Natuurlijk ben ik dat niet vergeten. En ik begrijp je vol komen, nu evengoed als toen en ook geloof ik, dat je inkomsten als compo nist voor die van een dirigent niet zullen behoeven onder te doen. Niet zullen onderdoen? Ik hoop het dubbele of het drievoudige van een dirigenten-salaris te. verdienen. Geloof ine, ook in pécuniair opzicht zal ik er veel beter aan toe zijn, zelfs dan, wan neer ik die schadeloosstelling van tien duizend mark moet betalen! Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, Waalwykscbe en Lanptraatsclie Courant* Zich verzekeren bi] een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De ,,NOORD-BRABAND" betaalde in 1935 circa f 1.500 OOO uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1