ABONNEERT U OP DIT BLAD. 1906 1936 Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND, en W. stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De raad gaat hiermede accoord. 9. Schrijven van Nic. de Wit betref fende betaling van de verpleeg- kosten van zijn dochter. De Voorzitter zegt. dat het blijkbaar de bedoeling van adressant is een gel delijke bijdrage te verzoeken of plaat sing van 'zijn dochter in een gesticht. Het behoort echter niet tot de compe tentie van den raad besluiten van der gelijke strekking te nemen. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beslissen en aan de Wit mede te deelen tot welke instanties hij zich zal moeten wenden. 10. Vaststelling van de grenzen der gemeente - eigendommen rond Pleune Wiel. De Voorzitter deelt mede, dat op de grens van de Lange Heide enkele stuk ken grond liggen, welke te goeder trouw door anderen werden gebruikt, doch kadastraal eigenlijk aan de ge meente toebehooren. Sinds menschen- heugenis heeft men steeds in de mee ning verkeerd, dat deze gronden, wel- .ke een oppervlakte beslaan van 15 are, niet aan de gemeente behooren. B. en W. stellen thans voor de strooken grond af te staan aan de gebruikers. De raad gaat hiermede accoord. 11Vaststelling verordeningen tot hef fing en invordering van school geld voor het gewoon lager onder wijs. De Voorzitter deelt mede, dat in de wet een nieuw systeem is vastgesteld betreffende de heffing van schoolgeld. Vroeger werd dit berekend alleen naar de inkomsten. Thans kan de keuze ge maakt worden uit drie uitgangspunten: 1. de personeele belasting; 2. de ge mengde hoofdsommen van de gemeen tefonds- en vermogensbelasting; 3. schatting. B. en W. achten punt 2 als de meest juiste maatstaf. In hoofdzaak zal men alleen de gemeentefondsbelasting als maatstaf nemen, terwijl ook rekening is gehouden met de grootte van het ge zin. De wet bepaalt het minimum schoolgeld op 3. Voor 3 kinderen wordt een vermindering van 20 voor 4 30 en 5 40% enz. berekend. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten, daar de nieuwe regeling de bil lijkheid ten zeerste nabij komt. De heer v. d. Wiel brengt hulde aan B. en W. voor deze regeling. Reeds herhaalde malen heeft de R.K. Werk- liedenbond daarvoor gepleit. De raad gaat met het voorstel ac coord. 12. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van leges- gelden voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsre gister. De Voorzitter deelt mede, dat dit moet geschieden overeenkomstig Ko ninklijk Besluit. B. en W. stellen voor de kosten van een enkele inlichting te bepalen op 5 cent, terwijl het tarief zal bedragen voor 100 inlichtingen 5. voor 500 15, voor 1000 22 en voor 10.000 100. Aldus wordt besloten. 13. Wijziging gemeentebegrooting '36. Aangenomen. 14. Aanbieding gemeentebegrooting 1937. Ter zijnertijd zal den raadsleden de begrooting worden gestuurd. 15. Voorstel tot verleening van een doorloopende machtiging aan B. en W. om vergunningen a 3. af te geven voor het jagen op de Heistukken. De heer van Drunen is er niet voor. dat de raad deze bevoegdheid uit han den geeft. We hebben al zooveel grap pen van het college van B. en W. mee gemaakt, dat spr. het beter vindt B. en W. in deze geen machtiging te ver- leenen. De heer de Wijs ondersteunt het be toog van den heer v. Drunen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Weth. van Halder, Weth. Muskens, de Baaij en Klijn. De Voorzitter verzoekt den raad de rondvraag uit te stellen tot de volgen de vergadering. De heer v. d. Wiel wijst er op, dat de steun verhoogd moet worden. Her haalde malen wordt hierom gevraagd, doch telkens afwijzend beschikt. De zoogenaamde Moderne Bond, voor welks vergaderingen een Drunensche café-houder zijn lokaal openzet, hetgeen spr. een schande noemt, steunt de aan vragers onmiddellijk. De gemeente moest dezen bond voor zijn. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente voor de steuntrekkers doet wat zij kan. Meer kan onmogelijk worden gedaan. Nadat de openbare vergadering is gesloten, gaat de raad in geheime zit ting over tot behandeling van punt 16. Verzoek om ontheffing en restitu tie van schoolgeld over 1935. Fanfarecorps „Sirena" te Vrijhoeve-Capelle dat zijn 30 jarig bestaan vierde met op 13, 15 en 22 Augustus 1936. goed geslaagde muziekfeesten De muziekfeesten, ter viering van het 30 jarig bestaan van het muziek gezelschap „Sirena", werden j.l. Zater dag besloten met een festival voor mu ziek- en zangvereenigingen, waaraan door 11 vereenigingen werd deelgeno men en dat een schitterend verloop heeft gehad, dank zij mede hel gun stige weer, waardoor vooral in de avonduren de belangstelling zeer groot was. 's Middags half drie werden de fees telijkheden geopend met een muzikale wandeling der jubileerende vereenu ging, waarbij zich aangesloten had het muziekgezelschap „Oefening kweekt Kennis" uit Wemeldinge (Zld.), van het vereenigingslokaal bij den heer Ant. van Dijk naar het feestterrein achter het gemeentehuis, waar in de bestuurstent de officieele ontvangst plaats had van de besturen der deel nemende vereenigingen met hun di recteuren. De voorzitter der feestvierende ver- ecniging, de heer G. H. Kruitbos, heet te namens het Uitvoerend Comité, be stuur en werkende leden van „Sirena", de aanwezigen hartelijk welkom, waarna spr. een woord van hulde bracht aan den vroegeren burgemees ter van Vrijhoeve-Capelle, Baron van Heekeren van Walien, op wiens initi atief de vereeniging destijds werd op gericht, alsmede aan de heeren P. A. van der Hoeven, M. de Bruijn en W. J. de Hoon, welke zich gedurende de bestaansperiode der vereeniging als bestuurder in bijzondere mate onder scheiden hebben, en wijst verder op het vele werk, dat de heer H. Chabot, wiens te vroeg heengaan voor de ver eeniging een zwaar verlies beteekende, in het belang van het gezelschap heeft verricht. Voortgaande zegt spr., dat ook in de moeilijke jaren de ingezete nen sympathie voor het korps bleven koesteren en dat juist hun steun heeft medegewerkt tot het weder opleven der vereeniging, zoodat thans het mu ziekgezelschap tot aller voldoening door nauwe samenwerking tusschen bestuur en werkende leden groeiende is en onder de bekwame leiding van directeur P. B. Bisselink uit Kaats heuvel kwalitatief vooruitgaande is. Spr. brengt dank aan Jhr. Mr. B. de Roy van Zuijdewijn, die sedert 1907 als beschermheer niet onbelangrijk aan den opbouw van het gezelschap heeft medegewerkt en hij spreekt de hoop uit, dat de vereeniging nog tal van jaren van zijn steun en zijn zeer waardevolle adviezen zal mogen pro fiteered Ook brengt spr. dank aan burgemeester A. Smit voor de verleen de medewerking alsmede aan het col lege van B. en W. voor het beschikbaar stellen der raadzaal voor de opening der muziekfeesten op Zaterdag 15 Aug. 1.1. Ten slotte richt spr. een woord van hulde tot den heer T. M. Pronk, die in de afgeloopen maanden een groot deel van het omvangrijke werk, verbonden aan het organiseeren van een muziek feest, op accurate wijze heeft ver richt, waarna hij met den wensch, dat dezen middag van goede muziek en zang genoten zal kunnen worden, het festival voor geopend verklaart en een dronk instelt op het welslagen hier van. De heer J. Michaël complimenteer de als lid van het Eere-comité de ju bileerende vereeniging en de heer W. F. Gnirrep feliciteerde namens het mu ziekgezelschap „Oefening kweekt Ken nis" uit Wemeldinge (Zld.) Ondertusschen had de jubileerende vereeniging plaats genomen op de mu ziektent en opende onder leiding van directeur Bisselink de rij der concer ten, waarna achtereenvolgens concer teerden: Kon. Erk. Harmonie „De Vol harding", Drunen, Gemengde Zang- vereeniging „Con Amore", Wijk en Aalburg, Chr. Gemengde Zangvere niging „Excelsior", Sprang, Muziek- vereeniging „Oefening Kweekt Ken nis", Wemeldinge (Zld.), Muziekgezel schap „Euterpe", 's Gravemoer, Kon. Erk. Harmonie „Apollo", Kaatsheuvel, Gemengde Zangvereeniging ,,'t Roze- knopje", Capelle, Muziekgezelschap „De Volharding"; Kerkwijk (Gld.), Mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid", Capelle, Mannenkoor „Bei Canto", Kaatsheuvel en Kon. Muziekgezelschap „Euphonia", Kaatsheuvel. Voorzitter Kruitbos sprak na hel optreden van iedere vereeniging een kort dankwoord voor de verleende me dewerking en reikte daarna een fraaie herinneringsmedaille uit. Onmiddellijk na afloop van het fes- I li val had in de bestuurstent de verlo ting van een drietal geldprijzen plaats, welke ten deel vielen aan Kon. Erk. Harmonie „De Volharding", Drunen, le prijs, 25, Mannenkoor „Bel Can to", Kaatsheuvel, 2e prijs, 15 en Ge mengde zangvereeniging ,,'t Rozeknop- je", Capelle, 3e prijs, 10. Te ruim 8 uur werd door het Kon. Muziekgezelschap „Euphonia" uit Kaatsheuvel een groot sluitingsconcert aangeboden. Op meesterlijke wijze werden de mooie nummers van het programma onder leiding van den heer A. St ravers uitgevoerd. Tot slot van dezen tweeden en laat- sten dag van dit muziekfestijn werd om ongeveer 11 uur een schitterend, uit 23 nummers bestaand vuurwerk, afgestoken, dat door een opeengepak te menschenmenigte, zoowel op het terrein als daarvoor, werd bijgewoond en dat ieders bewondering afdwong. De jubileumfeesten zijn hiermede weder achter den rug en het Uitvoe rend Comité kan met de meeste vol doening op zijn werk terugzien, want zoowel het muziek- en zangconcours op Zaterdag 15 Aug. 1.1. als het festi val van jl. Zaterdag hebben een uitste kend verloop gehad en een massa vreemdelingen getrokken, zoodat het voor de plaats ongekend drukke da gen zijn geweest, die bij allen nog lang in aangename herinnerig zullen blijven voortleven. DE RIJKSDAG KOMT BIJEEN. Het verluidt, dat de rijksdag te Worms zal worden bijeengeroepen om de afkondiging te hooren van een en kele Vereenigde Duitsche Kerk. Deze zou beoogen een einde te ma ken aan den kerkstrijd, welke sinds de nationaal socialisten aan het bewind kwamen, onafgebroken heeft voortge duurd. OPSTAND IN DE OEKRAÏNE EISCHT 23 DOODEN EN 50 GEWONDEN. Te Poltawa heeft een uit boeren en arbeiders bestaande bende een over val gepleegd op een militair magazijn en de daar aanwezige levensmiddelen geroofd. Toen de militairen zich hier tegen verzetten kwam het tot een veld slag tusschen de boeren en de militai ren. Hierbij zijn 23 personen gedood en 50 gewond. Ook te Isjum aan den Donetz en in het district Konotop hebben ernstige onlusten plaats gehad, aangezien het roode leger levensmiddelen in beslag had genomen, terwijl de bevolking honger leed. Uit Charkow wordt gemeld, dat daar binnenkort een proces zal worden ge opend tegen een 60-tal boeren, die wei gerden den oogst aan de militaire com missarissen af te leveren. In totaal zijn den laatsten tijd ongeveer 2000 boeren en arbeiders gearresteerd. MOSKOU WROET IN OOSTENRIJK. De politie-autoriteiten te Weenen hebben den laatsten tijd een buitenge woon verhoogde activiteit kunnen waarnemen onder de Oostenrijksche communisten. Vast is komen te staan, dat Moskou van plan is, om ook in Oostenrijk een nieuwe basis te vor men voor den aanval op Centraal- Europa. Van Oostenrijk uit zal het bolsjewisme via Hongarije zich een weg trachten te banen naar den Bal kan. Volgens besluit van het centraal co mité der komintern te Moskou is in de maand Juni van dit jaar een bedrag van 750.000 goudroebel aan de Oos tenrijksche communisten afgedragen. DUITSCHLAND VERLENGT DEN DIENSTPLICHT. Rijkskanselier Hitier heeft de vol gende verordening, betreffende den duur van den actieven dienstplicht bij de weermacht van 24 Augustus 1935 af, onderteekend: „Betreffende paragraaf 8 van de Rijksweerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik, met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: De duur van den actieven dienst plicht bij de drie afdeelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vastgesteld op twee jaar. De rijksminister van oorlog en op perbevelhebber van de weermacht vaardigt de noodige uitvoerings- en overgangsbepalingen uit. Berchtesgaden, 24 Aug. 1936. w.g. Adolf Hitler. Von Blomberg." De diensttijd voor de drie wapens leger, luchtmacht en marine werd op 21 Mei 1935 bepaald op 1 jaar. Te voren moesten de recruten dienst heb ben gedaan in een arbeidskamp. Dienstplichtig zijn alle Duitsche mannen van hun 19e levensjaar tot den 31 sten Maart volgende op de voltooi ing van hun 45e levensjaar. Voor het doen van actieven dienst is arische afstamming vereischt. De nieuwe maatregel wordt gemoti veerd met het bolsjewistische gevaar en de geweldige strijdkrachten, waar over het bolsjewistische militarisme beschikt. SPIONNAGE IN BELGIE. geruchtmakende het licht geko- In België is een spionnage-affaire aan men. Eenige spionnen te La Calamine hadden uit het kamp van Beverloo een machinegeweer gestolen, gedemonteerd en naar Duitschland gebracht. De huiszoekingen hebben geleid tot de ontdekking van zekere documenten over den aard waarvan men een streng stilzwijgen in acht neemt. De bekente nissen der voornaamste beschuldigden hebben aan het licht gebracht, dat Duitsche agenten de levering van een machinegeweer op 20.000 Fransche franken en 5000 Belgische franken schatten. Deze agenten wenschten evenwel ook de patronen te ontvangen alvorens zij dit bedrag wilden voldoen. Er zijn reeds acht arrestaties verricht. Een soldaat van het regiment wielrij ders zou bijzonderheden van het ge weer aan een buitenlandsche mogend heid hebben verraden. DE ONRUST IN PALESTINA. Officieel wordt nader bekend ge maakt dat tijdens door de Britsche sol daten nabij Hedera verrichte huiszoe kingen tien Arabieren zijn gedood na een gevecht, dat eindigde met het uit eendrijven van een groep rebellen. In totaal zijn tijdens de schermutselingen en incidenten van verleden week 42 Arabieren gedood. HEVIGE GEVECHTEN IN MANDSJOEKWO. In Mandsjoekwo hebben in de na bijheid van Foesoeng, ongeveer 300 K.M. ten Zuid-Oosten van Hsingking. ernstige gevechten tusschen Japansche militairen en bandieten plaats gevon den. die verscheidene dagen duurden. De aanvallende bandieten waren on geveer 1000-man sterk. Aan den strijd werd ook deelgeno men door een Japanschen vlieger, die bommen op Foesoeng wierp. De ban dieten, die Foesoeng voor het grootste gedeelte verwoest hebben, leden zware verliezen. Aan Japansche zijde bedragen de verliezen 35 dooden en 50 gewonden. DE BURGEROORLOG IN SPANJE Madrid zou reeds gebombardeerd zijn. De bloedige krijg in Spanje wordt nog steeds met groote hevigheid voort gezet. De nationalisten zijn blijkbaar tot voor Madrid genaderd, want er is een telegram gekomen, dat 21 vliegtuigen de Spaansche hoofdstad bombardeer den en de vliegvelden Cuatro en Vien- tos met 200 bommen vernielden. Radio Sevilla deelde mede, dat dit bombar dement als een represaille-maatregel moet worden beschouwd voor de be schieting van open steden door de re- geeringsstrijdkrachten. Thans wordt weer een nieuwe luchtaanval voorbe reid, waaruit men kan concludeeren, dat de nationalisten spoedig tot een concentrischen aanval op Madrid zul len overgaan. Ook in den Noord-Westelijken frontsector zijn de nationale troepen met bombardementen begonnen en wel boven San Sebastian, waar de strate gisch belangrijke punten onder vuur werden genomen. Voor de eerste maal sedert het be gin van den burgeroorlog hebben van daag ook leden van het vreemdelingen legioen en Marokkaansche inboorlin gentroepen actief aan den strijd op het Guadarama-front deelgenomen. Met de onvergelijkelijke tactiek van de Rifkabylen ondernam een élite-co lonne een aanval op een vooruitge schoven mitrailleursnest van de-roode militie. Als katten klauterden de legionnai res en Mooren tegen de rotsblokken op en bestormden daarop een vijandelijke loopgraaf, die door militiesoldaten en stormgardisten met vijftien machinege weren verdedigd werd. Dekking zoekend achter boschjes en uitstekende rotspunten kropen de „woestijnkrijgers" tot op twintig meter van de vijandelijke stelling voort en stormden daarna met de bajonet op het geweer op den tegenstander toe, die al heel spoedig het vuren moest staken. Na een kort doch bloedig gevecht wer den de rooden tot den laatsten man toe in de pan gehakt. Met de buitgemaakte mitrailleurs openden de legionnaires vervolgens 't vuur op een aanstormende hulp-colon ne, die de troepen van Mola weer trachtte terug te werpen. Onder het hevig mitrailleurvuur van de legionnaires liep de aanval van de rooden echter dood. Uit Pan wordt gemeld, dat in het dal van Arossa aan de Fransch-Spaansche grens twee en zeventig padvinders door de marxisten als gijzelaars worden vastgehouden. De ouders van de kinderen hebben sinds een maand niets meer van hen gehoord. De jongens zouden echter nog onvoldoende levensmiddelen hebben. Voorts is het bericht ontvangen, dat kardinaal-aartsbisschop van Taragona, Mgr. Vidal y Baraquer, door rood ge peupel te Barcelona is vermoord. De kardinaal had in zijn jeugd deelgeno men aan de Carlistische beweging en was een voorstander van het Cata- laansche Separatisme. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE TE GENEVE. De Nederlandsche delegatie naar de zeventiende Volkenbondsverga dering, welke op 21 September te Genève zal aanvangen, zal zijn samengesteld als volgtjhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken; mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State; mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer; mr. C, ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern prof. mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam, oud minister van onderwijs, kunsten en wetenschappenprof. mr. dr. J. P. A. Francois, admini strateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het departe. ment van buitenlandsche zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de handelshoogeschool te Rotterdam

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2