VAN BURGEMEESTER MOONEN. SPONTANE EN WAARDIQE HULDIGING DOOR DE GEMEENTENAREN VAN WAALWIJK» -o.*; - Woensdag 2 September 1936. No 70 De Echo van het Zuiden Tweede Blad WÈzm HET 1212-JARIQ A JUBILEU Wij moeten een heel eind teruggaan in de geschiedenis van Waalwijk om een feest opgeteekend te zien dat zoo in elk opzicht geslaagd mag heeten als de herdenking van 't 12^-jarig ambts jubileum van den Weledelachtb. heer E. C. J. Moonen als burgemeester van Waalwijk en georganiseerd door de vereeniging Waalwijks Belang, die hiermee voor de zooveelste maal be wees dat de organisatie van festivitei ten. die juist en geheel program-matig verloopen en groote belangstelling trekken zoowel van inwoners als vreemdelingen, bij haar in goede han den is. Het bezoek was, vooral in de avonduren, dan ook overweldigend. Stemt het tevens niet tot groote vol doening dat we thans, in deze inlei ding op het verslag van de feestelijk heden wederom kunnen constatee- ren, dat het weer zoo uitstekend heeft medegewerkt om de festiviteiten vol komen te doen slagen. Op den jubeldag van de Harmonie St. Crispijn laaide Waalwijk in volle zon. De schutters op den Gildedag joegen hun kogels naar een zondoor- licht blauw firmament. En thans, nu de Waalwijksche bevolking spontaan en waardig haar waardeering en dank baarheid wilde uiten voor een ver dienstelijk 12^-jarig regentschap, kon de zon evenmin achter de wolken blij ven. De vlaggen wapperden feestelijk van de huizen; daags tevoren voor H. M. de Koningin; thans voor haar verte genwoordiger te Waalwijk. Bloemen en groen versierden het monumentale raadhuis, de ambtswo ning van den jubilaris en het nieuwe plantsoen aan de Burgemeester v. d. Klokkenlaan. In deze entourage werd het huldefeest gevierd. De woorden, welke gedurende den dag werden uitgesproken, kwamen voort uit harten, die vol waren van er kentelijkheid voor en appreciatie van het vele goede, dat de jubileerende Burgemeester voor zijn gemeente deed. Op sympathieke wijze heeft de jubi laris echter al degenen, die hem gedu rende zijn ambtsperiode in zijn moeilijke taak terzijde stonden, in de hem ge brachte hulde doen deelen. Ongetwijfeld heeft de dag van gis teren tot resultaat gehad, dat de ban den tusschen de Waalwijksche bevol king en haar regent hechter en stevi ger zijn geworden, dat men met nog grooter waardeering zal opzien naar hem, die gedurende langen tijd de be langen van Waalwijk en haar inwo ners behartigde, en dat men nog met meer vertrouwen de toekomst tege moet zal gaan. Wanneer wij thans de verschillende gebeurtenissen achtereenvolgens de re vue laten passeeren, dan maken we vooreerst melding van de kinderauba de, welke indrukwekkend was om haar eenvoud, die straalde uit de kinderlijke toespraak tot den Burgemeester en uit de mooie liederen, welke de school jeugd zong onder de uitnemende rege ling en leiding van den heer Tini van der Heijden. Zeker, daaraan ging een gemeente raadsvergadering vooraf, waarin tref fende dingen werden gezegd, maar is er wel iets, dat zoozeer ontroerd als de oprechtheid en eenvoud van het kind. Waalwijk is een fraai plekje schoon rijker geworden, dat naar het woord van den Burgemeester, den ingezetene en ook den vreemdeling zal treffen: het nieuwe plantsoen met het bloemenmo- nument aan de Burgem. v. d. Klokken laan, dat door Waalwijks Belang na mens de gemeentenaren werd aangebo den en dat in lengte van dagen een bron van genot zal zijn. Reeds herhaalde malen kon men bij vorige gelegenheden de marcheerende gymnastiekvereenigingen ieder afzon derlijk gadeslaan. Thans wilden zij alle zes deelnemen aan de huldiging van Burgemeester Moonen en formeerden tezamen een langen, voor den jubila ris defileerenden stoet, terwijl zij den god van den Olympus, die midden op het raadhuisplein, te paard gezeteld, geflankeerd werd door de bestuursle den der gymnastiekvereenigingen, pas seerden. Zooals steeds leverde de opmarsch der turners en turnsters en het mooie lijnenspel der vrije oefeningen een prachtig schouwspel. In de hulde, welke wij thans bren gen aan de zangvereenigingen en ko ren, die duidelijk demonstreerden, wat door eendrachtige samenwerking op muzikaal gebied in Waalwijk is te be reiken, moeten we in het bijzonder be trekken den heer A. C. van der Heij den, die op zoo verdienstelijke wijze een feestlied voor de kinderaubade schreef en voor de groote zanguitvoe ring een hulde dichtte, componeerde en leidde. In den namiddag, toen de duizend koppige menigte, naarmate de uren vorderden, aangroeide, verloor de kleu- renhulde van de nationale vlaggen in de straten door den schemer haar waarde, maar toen werd het monumen tale raadhuis zoo prachtig geïllumi neerd, dat men hier en daar sprak van het hoogtepunt van den dag. De tal loos vele electrische lampen belijnden de contouren van den gevel, de ramen, het bordes, het wapenschild en de gale rij van het statige gebouw. De feeërie ke verlichting was gelijk een oud en mooi sprookje, dat men thans verwer kelijkt en in beeld zag. Stemmig gloei den voorts oranjekleurige lampions in de boomen voor den zijvleugel van het raadhuis. Ook in den toren van de St. Janskerk waren de lichten ter opluis tering aangestoken. Zoowel voor het concert, dat gege- Rede Wethouder Eibers. Wethouder Eibers opende de fees telijke bijeenkomst en sprak de volgen de rede uit: Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw, Dames en Heeren! Deze vergadering, Mijnheer de Burge meester, is speciaal belegd om U met Uw 12'/, jarig ambtsjubileum in het openbaar op plechtige wijze te kunnen complimen teeren. Het plan 0111 dezen dag niet onopge merkt te laten voorby gaan, is in heel tie gemeente met instemming begroet. In alle lagen der bevolking stelde men er prijs op, om U op dézen dag blyk te ge ven van genegenheid, waardeering en dankbaarheid voor de wijze, waarop Gy l w taak als Burgemeester in de afgeloo pen 12'/2 jaar hebt vervuld. Het hulde blijk, dat U vanmiddag namens de Bur gerij zal worden aangeboden en aan de totstandkoming waarvan de werkloozen door het leveren van hun arbeid zoo spontaan hebben medegewerkt, is daar voor wel hel beste bewijs. De vraag of een ambtsvervulling van 12'/» jaar nu wel een zoodanig tiidnerk schillende wegen en straten, zooals de verbreeding en algeheele vernieuwing van de Grootestraat, de Besoyenschestraat en de Baardwijksche straat; den bouw van zg. woningwetwoningen; den aanleg der Julianastraat; dc stichting der gemeentelijke hypo theekbank en den bouw van huurkoop woningen; de vaststelling van een uitbreidings plan voor de gemeente; Uwe pogingen om hier te komen tot stichting van een school voor Buitenge woon Lager Onderwijs, welke pogingen waarschijnlijk binnenkort met succes zullen worden bekroond; en ten slotte lest best uw eigenlijk levenswerk, den bouw van ons schitte rend Raadhuis, dan zal het eenieder duidelijk zijn, dat Uw geheele, achter ons liggende, ambts periode voor onze Gemeente een zeer heilzame en vruchtbare is geweest en dat het U, zoowel in den tijd van hoog conjunctuur als in dien van de depressie, niet aan ijver, wilskracht en bestuursbe leid heeft ontbroken. Dat de beteekenis onzer plaats zoowel op industrieel, com mercieel als cultureel gebied, door een P.y Nyl 1 -n'/N 'X De Kinder-aubade aan den Burgemeester. ven werd door de Kon. Erk. Harmo nie Concordia van Loon-op-Zand, als voor het schitterende vuurwerk op den Winterdijk, heeft een geweldig groote belangstelling bestaan, niet alleen van de inwoners van Waalwijk, maar ook van velen buiten deze gemeente. Laten wij eindigen met een bijzon der woord van gelukwenschen met het welslagen van deze jubileumfeesten aan de organisatoren, de bestuursleden van de vooruitstrevende en volijverige vereeniging Waalwijks Belang. Zij hebben wederom getoond een feest te kunnen organiseeren, het centrum van de Langstraat waardig en voor Waal wijk van het grootste belang. De jubileerende burgemeester zal en terecht wel zeer voldaan zijn over den dag en de groote waardeering die hij door zooveel uitingen in allerlei vorm heeft mogen ondervinden. FEESTVERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Om half elf werd in tegenwoordig heid van leden van de verschillende comité's een openbare vergadering van den Gemeenteraad gehouden, welke mede werd bijgewoond door Mevrouw Moonen en de familie van den jubila ris, het bestuur van Waalwijks Belang, het Eere-Comité, de verscheidene sub- comité's en hoogere en lagere ambtena ren. Mevrouw Moonen waren bloemen aangeboden. De corridor en de raadszaal ston den vol met bloemenmanden, o.a. van Chroomlederfabriek de Amstel; Lie dertafel „Oefening en Vermaak"; Gil de „St. Crispijn en St. Crispinianus"; Harmonie St. Jan; Radio Distributie Bedrijf; R. K. Bouwvakarbeidersbond; Wit-Gele Kruis; Groene Kruis; K.J.V.; Architect Kropholler; Puiloog (aquari um); R.K. W.G.V.; Patroons Bouw vakken; Personeel Rijksvakschool; Brandweer; R.K. Werkliedenvereeni- ging; Gemeentepersoneel; Tooneelver- eeniging O.G.G. en W.S.C. vormde, dat dit een algemeene en open lijke huldiging wettigde, was daarbij in hel geheel geen vraag, omdat eenieder er van overtuigd was, dat in den tegen- woordigen tijd, nu aan 't ambt van Bur gemeester zoovele en zoo zware eischen worden gesteld, ieder dienstjaar, evenals in Indië, dubbel telt. Toen Hare Majesteit de Koningin U Geachte Jubilaris, 121/» jaar geleden, tot Burgemeester onzer mooie gemeente be» noemde, waren onze verwachtingen zeer gespannen. Gij aarivaarddet Uw ambt in den tijd van zg. „hoogconjunctuur". Na een kleine inzinking in de schoen- en lederindustrie, waarbij onze gemeente kennis maakte met steunverleening, werkverschaffing en wachtgeldregeling en welker liquidatie als het ware Uw eer ste bestuursdaad hier was, maakte de industrie onzer plaats zich weer op, om door verdere rationaliseering harer be drijven, aan de buitenlandsche industrie het hoofd te bicden. Het spook der werk loosheid werd uit de gemeente gebannen. We beleefden weer een tijd van opgang en voorspoed, tot de huidige wereldcri sis zich in 1929 aandiende. Uwe ambtsvervulling te dezer plaatse viel dus eendeels in een periode van al gemeene welvaart en anderdeels in de huidige crisisperiode. Zoowel in de eene als in de andere pe riode Mijnheer de Burgemeester, hebt Gij met vaste en bekwame hand het Bestuur onzer dierbare gemeente geleid en het ge zag, (lat men vooral in den laatsten tijd zoo dikwijls tracht te ondermijnen, hoog gehouden. Wij allen weten met welk een toewijding, ijver en nauwgezet verant woordelijkheidsgevoel Gij de belangen der gemeente behartigt. Als lid van het Dagelyksch Bestuur heb ik meer nog van nabij kunnen constateeren, dat onze plaats U lief en dierbaar is en dat bij de behartiging harer belangen U geen moeite te veel en geen offer te groot is. Met aanwending van al Uwe bekwaamheden en energie staat Gij steeds voor hare be langen op de bres en houdt Gij vol, tot dat een eenmaal ontworpen plan tot een goed einde is gebracht. En wanneer wij datgene, wat in de afgeloopen 121/-, iaar in onze Gemeente is tot stand gekomen, dan wel verbeterd, aan ons geestesoog laten voorbij gaan noemen wij, om een greep te doen, daarvan op: de algeheele vernieuwing der gasfa briek; den bouw van het openbaar slachthuis; de verfraaiing en verbetering van ver en ander belangrijk is verhoogd en haar aanzien in niet onbelangrijke mate is verfraaid, behoeft geen nader betoog. Daarvoor en voor Uw kalm, loyaal en open optreden, voor de buitengewoon waardige en aangename manier waarop Gij de vergaderingen van onzen Raad weet te leiden, voor het feit, dat Gij voor allen toegankelijk zijt en eenieder met woord en daad bijstaat, daarvoor Ge achte Jubilaris, hebt Gy recht op ons al ler dank en hulde en is het mij een eer en een buitengewoon groot genoegen, U mede namens de geheele gemeente ons aller hulde aan te bieden. Ook l Mevrouw en de verdere familie leden wensch ik van harte geluk met de ze aan I w Echtgenoot en Vader gebrach te hulde. Want in de eer die hem wordt beloond deelt Ge allen ten volle, vooral U Mevrouw Moonen. Gij toch Mevrouw, als zijne hulp en stutse, hebt ontegenzeg gelijk de zware taak van Uw Man in die 121/., jaar vergemakkelijkt, door belang stelling in zijn werk te toonen. Ik hoop Mijnheer de Burgemeester, dat de Goede God U verder de kracht zal schenken, 0111 in goede gezondheid en omringd van hen die U dierbaar zijn, nog veel tot heil van het ons allen dier baar W aalwijk en tot vreugde van Uzelve en van Uwe familie, tot stand te brengen. Lang leve Burgemeester Moonen! Lang leve Mevrouw Moonen! Heil en voorspoed zijn gezin!! Toespraak Weth. Smolders. Vervolgens was het woord aan Wet houder Smolders: Mijnheer de Burgemeester! Na de feestrede door mijn geachten Col lega, Wethouder Eibers, in deze plech tige zitting uitgesproken, meen ik, als jongste Wethouder, ook niet te mogen achterblijven, om, zij het dan ook in korte woorden, uiting te geven aan de gevoe lens, welke in mij opwellen bij de her denking van het feit, dat Gij vóór 121/* jaar als Burgemeester het bestuur onzer nijvere gemeente in handen naamt. Aanvankelijk als raadslid en daarna by na lQ jaren als Wethouder, ben ik ge tuige geweest van- en heb ik van nabij kunnen volgen den arbeid, door U in die afgeloopen I2V2 jaar in het belang der ge meente verricht. En wanneer ik op de zen jubeldag dan ook aan mijn gevoelens uiting wil geven, geschiedt dit in woor den van dankbaarheid, waardeering en bewondering voor de wyze, waarop Gy l w ambt in dien tijd hebt vervuld. Dankbaar voor hetgeen met Uwe hulp. en in zeer veel gevallen op Uw initiatief, in het belang der gemeente is tot stand kunnen worden gebracht, waardeeren wy ten volle de wijze, waarop Gij Burgemees ter met het lief en leed der inwoners, van hoog tot laag, meeleeft en bewonderen wij Uw bestuursbeleid, werklust en werk kracht waarover Gij beschikt, en welke Gij zoo spontaan in dienst onzer gemeen te weet te stellen. Wethouder Eibers heeft U namens de geheele gemeente aller dank en hulde aangeboden. Ik wil dit meer speciaal doen namens de R.K. arbeiders-klasse, die ik door mijn mandaat in den Gemeente raad meer in het bijzonder vertegenwoor dig. Het is algemeen bekend, dat Gij de arbeiders-klasse een warm hart toedraagt. Daarvoor en voor al hetgeen Gij in dien tijd voor haar hebt gedaan, zeg ik U thans openlijk en hartelijk dank. Mijn Collega Wethouder heeft verder reeds een opsomming gegeven van de meest belangrijke zaken, welke in die afgeloopen 121/2 jaar in onze gemeente zijn tot stand gekomen. Toch wilde ik ook graag op enkele markante feiten de aandacht vestigen. Op de eerste plaats dan Uwe bemoei ingen, welke voortvloeiden uit de samen voeging van de Gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Bcsoijen. Toen Gij als Bur gemeester hier Uw intrede deedt, had die samenvoeging weliswaar reeds haar beslag gekregen, maar de verdere af bouw daarvan kwam op Uwe schouders te drukken. Gij hebt dat gedaan met een tact en beleid, die in hooge mate bevor derlijk is geweest voor de zoo dringend noodig goede onderlinge verhoudingen. Dan Uwe minder in het oog vallende, maar daarom niet minder belangrijke werkzaamheden op administratief ge bied. Hiervan zou ik willen opnoemen de vaststelling van een geheel nieuwe bouwverordening in Juni 1924 en Augus tus 1933; een nieuwe politie-verordening in Oc- tober 1924 en Augustus 1934; nieuwe rechtstoestandsverordeningen voor het gemeente-personeel in 1925 en 1931 en 1934; garantieverlecning voor de groote ten toonstelling te dezer plaats in 1925; de belangrijke subsidie-verleening voor de stichting van het St. Nicolaas Zieken huis. Wat een voorbereidende arbeid aan al deze zaken was verbonden kan men het best waardeeren. als men een en an der meer van nabij heeft kunnen volgen. En ten slotte Uwe leiding in de ver gaderingen van- en de verhouding, welke bestaat in ons College. Deze, zou ik zeg gen, is boven iederen lof verheven. Zon der in de taak van den betrokken Wet houder te treden, geeft Ge steeds blijk volkomen op de hoog»e te zijn van- en minitieus te volgen, alles wat er omgaat in de diverse gemeente-bedrijven. Voor de goede verstandhouding in ons College getuige verder het feit. dat steeds een eenstemmig voorstel aan den Gemeente raad kon worden voorgelegd. Nimmer was het noodig van een afwijkende mee ning te doen blijken. Dit sluit natuurlijk niet in, dat er by de voorbereiding van de zeer vele agenda-punten van de maan- delyksche raadsvergaderingen geen ver schil van inzicht bestond. In geenen dee- le. Maar als tijdens de besprekingen een ieder zijn standpunt had uiteengezet er» verdedigd, bleek er altijd een oplossing gevonden te kunnen worden, waarhij niet alleen wij, maar ook Gij, op tijd iets van Uw meening en inzicht wist prijs te ge ven. Evenals wy, wist Gij concessies te doen in het belang van de zaak, in het belang ook van de éénheid, de grootste kracht, 0111 bestuursdaden tot stand te brengen. Dit alles bestempelt U als een geboren Leider, als een Magistraat in den waren zin van het woord. Mijnheer de Burgemeester. Ik bied 11 op dezen feestdag met uw 12*'» jarig ambtsjubileum mijn oprechte en harte lijke gelukwenschen aan en hoop dat gy de hulde, 11 hier gebracht mede wilt aan vaarden als een belooning voor den door U in dat tijdvak voor de gemeente ver richten arbeid. Mevrouw Moonen en de verdere fami lieleden U allen ook mijn hartelijke ge lukwenschen. Met mijn Collega, Wethouder Eibers, wil ik hopen Burgemeester, dat God U de kracht schenkt, 0111 in goede gezond heid en omringd van allen, waarmede Gij door de banden des bloeds of der vriend schap verbonden zijt. nog veel voor onze gemeente zult kunnen tot stand brengen. De heer Roxs namens de raadsleden. Weled. Achtbare Heer Burgemeester. Als oudste raadslid is het voor mij een eer U namens den Raad bij Uw 121/» jarig Ambtsjubileum te mogen toespreken. Het is nu I2V2 jaar geleden dat het Hare Maj. onze Geëerlvedigde Koningin wilde behagen U tot Burgemeester van onze gemeente te willen benoemen. Bij de aanvaarding dezer benoeming naamt U ook de verplichtingen en de verantwoording op U, aan dit ambt ver bonden. Bewust v.»n de taak die gij U vrijwillig oplegde, hebt U getoond deze te weten uit te voeren, zooals U meende het be lang der gemeente en der gemeentenaren te dienen. Was het de eerste jaren Uw grootste zorg hel algemeen belang te dienen, daar naast hebt U ook onze gemeente gebracht die schoonheid en die aantrekkelijkheid, waarmede wij met de grootste gemeenten

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5