Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEMEENTERAAD WASPIK. JOORD-HAIMD" I )E GOUDEN BRUG I). Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEU ILLETO N UMMER 72. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936. 59e JAARGANG. n, >aan over pen. 3 p. roek 9 p. 5 p. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. '36. at". ater, en.» c-op. det :oor ak», tiek 0.5 tieV 3.S. tiek ).S. 10- ort- De rekening 1935 voorloopig vastgesteld. De bouwver ordening gewijzigd. Vrijdagavond om 7 uur kwam de [ad der gemeente Waspik in opcn- ire vergadering bijeen onder presi- um van Burgemeester Dekkers. Secretaris de heer B. van Schijn- ïl. Afwezig de heer Verschuren en de »er Matthijssen, die bericht van ver- hdering heeft gezonden. De lieer v. d. Rijken heeft een kleine ■nierking, wat de notulen betreft, aarin spr. genoemd wordt hij dege- »n, die vóór het voorstel tot vereeni ng van Raamsdonksveer met Was je waren. Spr. had gaarne gezien dat •schreven was, dat hij in principe et het voorstel accoord ging. Bij wijze van nota zal deze opmer- g geplaatst worden hij de notulen. Deze worden hierna door den raad jedgekeurd. 1. Mededeelingen. Ingekomen is het proces-verhaal in kasopname van den gemeente-ont- mger en van het Burgerlijk Arm- [stuur, alsmede het rapport van den Inningmeester der Woningbouw- jreeniging en het verslag van de Wa- rlcidingsmaatschappij, dat ter in- ige zal worden gelegd. 2. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over het dienst jaar 1935. Namens de commissie van onder- >ek brengt de heer v. d. Rijken dank in den secretaris voor de wijze, aarop deze zich van zijn taak kweet. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) In ieder geval zouden we den eersten tijd gemakkelijk kunnen rond komen, zonder dat we mijn allerlaatste spaarduitjes zouden be hoeven aan te breken. Ik heb nu ook weer nieuwe klanten gekregen door mevrouw Hahnel. Daar ver dien ik drie maal zooveel als dat ik voor de confectiezaken naai. Wees nu eens verstandig en niet eigenwijs. Schrijf me per omgaande, dan stuur ik je hel reisgeld derde klas van Innsbruck naar München, maar voor je nobele avonturen in Igls betaal ik geen cent. Geef den eigenaar van het hotel je mooie koffers en pakken maar, die je hier toch niet noodig hebt. Tot Innsbruck kan je wel gaan loopen. Zoo ongemerkt als je uit München bent verdwenen, zal je het uit Igls ook wel kunnen. Wat al die deftige menschen denken, laat me koud. Maar ik wil het dan toch nog één keer met je proheeren, omdat ik je lief heb, zoo slecht als je ook voor me bent geweest. Ik verwacht je antwoord met on geduld. Je EMMA. Niettemin wil spr. opmerken, dat het voordeelig slot van 1935 ƒ800 min der bedraagt dan het batig saldo van 1934. Voorts werd voor verpleging van krankzinnigen een grooter bedrag betaald. Met genoegen heeft de com missie vooruitgang geconstateerd bij de woningbouwvereeniging. Voorts hoopt spr., dat het Streekplan in de toekomst ook iets voor Waspik zal doen. De Voorzitter zegt dat het hem ge noegen doet, dat de commissie dank brengt aan den secretaris, door wiens toedoen de zaken goed marcheerden. Spr. sluit zich daarbij gaarne aan. Wat de verschillende opmerkingen betreft, acht spr. het heter, dat deze worden gedaan bij de behandeling der gemeentebegrooting 1937, welke een heel andere zal zijn dan die van 1936 in verband met de moeilijke tijden, waarin de uitgaven toenemen en de inkomsten verminderen. De gewone dienst der rekening 1935 vermeldt aan inkomsten ƒ92.207.79 en aan uitgaven ƒ90.162.19, zoodat er een batig saldo is van 2045.60. De kapitaaldienst vermeldt aan inkom sten 23.764.54, aan uitgaven 21.188.91 en sluit voordeelig met 2575.63. De raad gaat hiermede accoord. 3. Wijziging der bouwverordening. De Voorzitter deelt mede, dat er per- ceelen in de gemeente zijn, die nog niet aan de waterleiding zijn aange sloten, hoewel veel eigenaars de kosten van aansluiting best zouden kunnen betalen. Er wordt, ook van hooger- Slechts een paar minuten heeft Jo hanna noodig gehad om dezen brief te lezen. In die enkele minuten echter is een wereld in haar ineen gestort. Een rechtlijnige wereld van goed en kwaad, een wereld, waarin slechts zwart op wit zijn, die geen schakeerin gen kent, geen middenweg en geen compromis. Bij alle verstand en alle ervaring, bij alle tolerantie van den ken en oordeelen als modern mensch van onzen moeilijken en aan proble men zoo rijken tijd, bezit Barones Gcitler - Hattorf nochtans slechts een theoretische levenskennis. Met haar gebrek aan practische ervaring ont breekt haar het vermogen zich in noodtoestanden constellatie niet zoo zonder meer op te heffen. Zij weet niets van situaties, die elk voor zich zelf en van binnen uit beoordeeld moeten worden en zelfs haar liefde vermag hier geen vergelijk te treffen, geen brug te slaan over den afgrond, welke zich hier zoo verbijsterend' heeft geopenbaard. Als een centenaarslast drukken de puinhoopen van deze, zoo plotseling verwoeste wereld haar op het hart. Dat hart, dat de onloochenbare betee- kenis van dezen brief zoo diep heeft getroffen. Nog verdoofd door de kracht van den haar toegebrachten slag blijft Johanna onbeweeglijk en dof voor zich uitstarend zitten, tot zij plotse ling uit het gegons van stemmen in de gelagkamer beneden die van Syl vester Vonberg hoort Halloaannemennog een cognac hand veel moeite gedaan om zooveel mogelijk aangeslotenen te krijgen. Wanneer het aansluitingspercentage hoven de 95% uitgaat, dan heeft de gemecute hierbij een groot financieel voordeel. In het jaar 1935 is Waspik echler nog 6,8 procent beneden de 95 gebleven. B. en W. stellen thans voor uitvoering te geven aan het verlangen van de Waterleidingsmaatschappij en de bouwverordening te wijzigen in dien zin als voor de heele provincie geldt. Hierdoor zal men het aansluiten bevorderen, terwijl eventueel proces sen-verbaal effect zullen sorteeren. Nadat de secretaris de verschillende aan te brengen wijzigingen heeft voor gelezen, vraagt de heer v. d. Rijken zich af, wat er zal gebeuren, indien kleine steuntrekkers onder wie er zijn die 40 cent per week voor water moeten betalen, ook nog verhaliseerd worden. De Voorzitter merkt op, dat hoe VERZEKER U BIJ DE Dan staat zij op, traag en stijf. Het ic, of zij door onzichtbare draden om hoog wordt getrokken. Haar gelaat :s ingevallen. In de donker omscha- duwde oogen brandt de verbeten smart van dit uur, welke een harde trek om den jongen mond heeft ge graven. Een oogenblik strijdt Johan na met gevouwen handen tegen dit verdriet, eenige minuten lang heeft zij noodig om de verraderlijke trilling om haar mondhoeken meester te wor den, maar tenslotte weet zij de verlei ding om zich ten volle aan haar diep- sten smart over te geven, te weer staan. Dank zij de, sinds haar kinds heid beoefende zelfbeheersching, weet zij zich althans in zooverre te her stellen, dat het haar mogelijk wordt kalm te overleggen en.... te hande len. Den wensch om den man, die van dit alles oorzaak is, niet meer te ont moeten, vormt daarbij het leidend mo tief, want het is Johanna onmogelijk hem ter verantwoording te roepen en daarbij zijn leugens en verraad ter sprake te brengen. Weg, wil ze! Weg, zoo spoedig mogelijk! En daarbij han delen Verzetten wil ze zich tegen den vreeselijken slag die haar is toege bracht. In deze richting werken de gedachten van het meisje, aanvanke lijk koortsachtig, al spoedig echter exact Op de ronde tafel voor dé canapé, ligt naast een menu en een inktpot, een pennemes. Daarmee tornt Johan na een naad open van haar skijumper, waarin zij, om op alle eventualiteiten, meer aansluitingen er komen, ho grooter kans er ook bestaat, dat d( prijs van het water vermindert. De* gemeente heeft zich, toen zij werd aan gesloten, verhonden aan de door den Minister gestelde voorwaarden te zul len voldoen. Hocvelc jaren is Waspik niet reeds bij de Waterleidingsmaat schappij en hoeveel menschen zijn nog niet aangesloten? Het is toch billijk, dat er maatregelen worden genomen om aansluiting te bevorderen. Voor degenen, die niet betalen kunnen, zou het Armbestuur in de bres kunnen springen. Wanneer allen medewerken zoodat de 95% worden overschreden, dan ontvangt de gemeente een extra bedrag, waarmede men de menschen, die niet tot betalen in staat zijn, zou kunnen helpen. Laten we hopen, dat er zooveel mogelijk aansluitingen ko men en dat het '1 bestuur van de Wa terleidingsmaatschappij moge geluk ken de tarieven omlaag te krijgen. Op een vraag van den heer v. d. Rij ken antwoordt de Voorzitter, dat de genen, die niet betalen kunnen, hier toe niet gedwongen kunnen worden. Het voorstel tot wijziging der bouw verordening wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. mijken klaagt over de bevuiling van het havenwater. Spr. heeft den indruk, dat de politie daarop niet voldoende let. De Voorzitter zegt toe, de politie opdracht te geven degenen, die de ha ven verontreinigen te verbaliseeren. De heer van Dongen vindt de politie eveneens niet actief genoeg wat deze kwestie betreft. Wel viel zij de jeugd lastig, die bloempjes voor Herwonnen Levenskracht ten verkoop aanbood. De heer v. d. Rijken laakt het even eens, dat de politie niet let op goede naleving van de verordening, wat verontreiniging van de haven betreft, waarmee hij groote bergtochten steeds rekening dient te worden gehouden, te zijn voorbereid, een paar bankbil jetten heeft ingenaaid. Die heeft ze noodig, nu zij Sylvester Vonberg de beschikking heeft gegeven over haar portemonnaie. Daarna verlaat ze zachtjes het vertrek cn buigt zich over de trapleuning. Zij behoeft niet lang te wachten. Reeds na enkele minuten ziet zij, hoe de kelnerin de gelagkamer verlaat om zich door de gang naar de achter ge legen keuken te begeven. Met ge dempte stem roept zij het meisje en wenkt het naar boven te komen. Kan ik naar Igls telefoneeren? Wel zeker Maar ik zou graag alleen dat wil zeggen, zonder dat De telefoon is hier boven ant woordt het meisje en tegelijkertijd opent zij reeds de deur van een klein vertrekje, waarin en ouderwetsch te lefoontoestel aan den muur hangt, terwijl een kleine tafel, waarop een telefoonboek, een blocnote en een pot lood, alsmede een stoel de verdere in ventaris van deze telefooncel uitma ken. Ach, dat is prachtighoe heet je eigenlijk? Vroni, mevrouw. Zoo Nu Vroni, luister dan eens. Hier, neem dit eerst eens even aan voor het gebruik van de telefoon en de kamerJohanna overhan digt haar een bankbiljet van twintig shilling en als het meisje in dé zak van haar schort naar wisselgeld zoekt, zegt zij haastig: doch wel vervolging instelt, omdat geen vergunning werd aangevraagd d~«or een liefdadige instelling, waar voor iedereen gaarne zijn offertje brengt. De Voorzitter acht het niet juist over een en ander in de raadsvergade ring te discussieeren. Heeft men klachten over de politic, dan dient men zich te vervoegen hij het hoofd van de politie namelijk den Burge meester, die het zeer op prijs zal stellen, wanneer hem opmerkingen dienaangaande worden gemaakt. De heer v. d. Rijken wijst erop, dat hel kermisterrein, nadat de attracties verdwenen waren, geheel bevuild was. De Voorzitter noemt dit de schuld van den gemeenteraad, omdat inder tijd het terrein van v. d. Broek, dat voor een appel en een ei was te krijgen en bijzonder als kermisterrein ge schikt was, niet werd gekocht. Nee, nee. laat maar.'t is zoo wel goed O, maar dat is tocli veel te veel, mevrouwDat kan ik immers niet Ja, heusch. Laat nu maar. Be schouw het dan maar als een ver traagd kerstcadeautje of zóó. Vroni bloost van blijdschap. O, dank u wel, mevrouw. Ik Johanna onderbreekt haar dankbe tuiging; Maar je moet me toch nog een genoegen doenme een klein beetje helpenWil je dat? Alles, waarmee ik u van dienst kan zijn Mooi, ik zou namelijk niet graag hebben. ik bedoel. Hm, is er eigenlijk al naar me gevraagd henedenomdat, hm Johanna blijft plotseling steken, maar Vroni blijkt een bijdehand kind' en antwoordt prompt: O, over me neer behoeft u zich niet ongerust te maken. Die amuseert zich uitstekend inet een paar mannen uit het dorp. Zij dobbelen en hebben een pret voor twee Dat is goedEn luister nu eens, Vroni. Zoodra ik getelefoneerd' heb, ga ik weg en wel hier door den achteruitgang. Zet jij dan intusschen mijn ski's klaar. Meneer mag er ech ler niets van bemerken en als hij naar mij mocht vragen, dan zeg je maar, dat ik slaap en niet gestoord wensch te worden. Goed begrepen?. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyhsche en Langstraatscbe Couranti [—30 imen 1 c.; 22— erant anje- ]har- 10 ippel if de 2 c.; 4 c.; Japo- it 16 leren lams wijn- >eren 3 c.; 6 c.; 6 c.; 5— 2—4 reek- pina- vvten K.G. V*— 1—5 2—3 5 1 stuk. Peen >s. i» 001. NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN PAO'16

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1