Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 i BDUSUKXh 'OE AGRARISCHE JAARBEURS. DE GOUDEN BRUG V STUDEEREN OF NIET STUDEEREN. „BOORD BRABAIIB" Ca H wo raag J Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON E RUMMER 73. ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936. 59e JAARGANG. 11 gel en V» Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Oprecht verheugen zal de boeren stand zich over 't feit, dat de Utrecht- sche Jaarbeurs, welke tot 17 September wordt gehouden, gecompleteerd is met een agrarische afdeeling. De bemidde ling van de Jaarbeurs, ook op het ge bied van landbouw en veeteelt, is voor het totstandkomen van een innig con tact tusschen producent en consument vereischt. Het stemt tot vreugde, dat de nieuwe aanwinst van het Utrechtsche instituut krachtig kan helpen bevorderen, dat een scheidingsmuur worde gesloopt, welke reeds herhaaldelijk gedreigd heeft het bedrijfsleven in Nederland te verdeelen in twee min of meer vijan dig tegenover elkaar staande kampen: industrie, handel en scheepvaart aan den eenen en de agrarische productie aan den anderen kant. Hierop heeft ook de voorzitter van de Jaarbeurs bij de opening van de nieuwe afdeeling gewezen. De beteekenis van de landbouw is voor Nederland van onschatbare waar de. Iedereen is daarvan overtuigd. Minister Deckers heeft in verband hiermede o.m. op het volgende gewe zen: ,,De artikelen, die onze bekwame boeren en tuinders aan de markt bren gen, zijn uitstekend, doch de afzet de zer voortbrengselen baart dag in dag uit veel zorg. Hier wil de Jaarbeurs de helpende hand bieden en als over een paar jaar de agrarische Jaarbeurs tot volle ontwikkeling zal zijn gekomen, zullen verkoopers en koopers elkander hier ontmoeten. Als ons land gevaar dreigt zooals in 1914, dan vergeten de Nederlanders wat hen verdeelt en zoeken zij in hei lige eendracht hun sterkte. Laten wij dit ook thans doen. Er dreigt geen oor log, de oorlog is er reeds. In geheel Europa woedt een felle economische ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 24). Het meisje knikt: Ik zal dë kamer afsluitenMevrouw kan er van op aan, dat het in orde komt En dan nog wat, Vroni. Je moet edien meneer in de gelagka mer zoolang ophouden tot een an der. een vriend hem komt halen. Dat is van zeer groot belang! Ja, ja, ik begrijp het wel! tracht het meisje de zichtbaar opgewonden bezoekster gerust te stellen. Ja, 't is namelijk een grap, weet jeeen weddenschapEen krampachtige poging van Johanna om te glimlachen vermag slechts een grimas op haar gelaat te voorschijn te roepen. Als ik dat geloofde, zou ik m'n schoolgeld wel kunnen terughalen, denkt Vroni. Hardop echter zegt ze: Ik zal dus de ski's intusschen bij den achteruitgang neerzetten, terwijl me vrouw telefoneert. Het komt best voor elkaar! krijg. Ook thans moge ons volk zich door eendracht sterk maken." Ongetwijfeld zal de nieuwe spruit van de Utrechtsche Jaarbeurs de zoo zeer gewenschte en noodzakelijke alge- heele samenwerking tusschen de ver schillende economische groepen in den lande tot stand brengen. Niet alleen de vaderlandsche land bouw en veeteelt, maar het heele be drijfsleven zal daarmede zijn gediend. Niet alleen voor studenten en as pirant-studenten, ook voor ouders of verzorgers en meer indirect ook voor hun leermeesters is de vraag, welke vooruitzichten de academische studie biedt, van vitaal belang, aldus schrijft Dr. J. Luning Prak in zijn inleiding van een schrikaanjagend artikel in het Tijdschrift v. Ervaringsopvoed- kunde, dat hij het licht deed zien naar aanleiding van het omvangrijke rap port der commissie, welke gedurende twee jaar tijds dit vraagstuk in al zijn aspecten onderzocht en haar be vindingen vastlegde in „De toekomst der academisch gegradueerden". Geven wij vooreerst enkele schrik beelden uit dit rapport, waarin o.m. wordt aangetoond, dat de ophouw bij voorbeeld van advocatenpraktijk als regel 10 jaar of langer in beslag neemt cn dat de eerste vijf jaren financieel gesproken geen renumeratie bieden. Men moet erop rekenen den jongen advocaat tot zijn 30sten jaar of langer financieel te moeten blijven steunen. Het aantal studenten in de medicij nen is als volgt uitgedijd: in 1900 1291; in 1910: 1566; in 1920: 1854; in 1930: 2738; in 1930: 3659. De commissie meent, dat in dë toe komst in plaats van 1 op 8, wel 1 op Dat hoopt Johanna ook, terwijl zij zich met Iglerhof laat verbinden. Als de portier van het hotel zich aan het andere einde van de draad meldt, vraagt zij meneer Szartossy te spre ken. Terwijl men hem zoekt, koestert zij slechts dezen eenen wensch, dat hij zich inderdaad in het hotel ophoudt en niet op een of andere skitocht on bereikbaar voor haar is. Hoewel zij den gepensioneerden Honvedofficier slechts oppervlakkig kent en nooit meei dan een paar vluchtige woorden met hem heeft gewisseld, twijfelt zij er geen oogenblik aan, of dezen man zal zich gaarne bereid toonen haar zijn diensten aan te bieden, voor zoo ver zij die noodig heeft. Want zooals vrijmetselaars elkaar herkennen aan een geheim teeken, zoo voelen men- schen van dezelfde sfeer, dezelfde af komst en opvoeding zich op het eerste gezicht aan elkaar verwant door een zeker onzichtbaar „iets", dat lieden van denzelfden stam tezamen bindt. Tot haar vreugde hoort ze plotse ling Szartossy's welbekende stem: Szartossy. met wie Ach, meneer SzartossyIk ben het, Johanna Geitierja. ja. ik heb een vriendelijk verzoek aan uHet is nu bij vieren. Kunt u over een uur in Hotel Tirolerhof op het Stationsplein in Innsbruck zijn? Natuurlijk, barones. 5 artsen niet in staat zal zijn zich binnen vijf jaren een redelijk bestaan te verwachten. De verwachtingen voor de toekom stige leeraren acht de commissie het ongunstigst. In de eerstkomende ja ren zullen voor elke twee posities vijf gegadigden beschikbaar zijn. Momen teel zijn er 315 werkzoekende leer aren. Ook moet rnen in aanmerking nemen, dat academici practisch voor gaan boven bezitters van middelbare acten. In het algemeen blijkt de verhou ding op de arbeidsmarkt der acadë- misch-gevormden, zooals deze zich vermoedelijk in de eerstvolgende vijf jaren zal ontwikkelen van dien aard, dat het aanbod van afgestudeerden bijna tweemaal zoo groot is als de be hoefte der maatschappij aan universi- tair geschoolde arbeidskrachten, het geen blijke moge uit onderstaand' over zicht van de verhouding van vraag en aanbod. Indien de vraag 100 is, dan is het aanbod voor juristen 195, medici 150, tandartsen 345, phvsici 190-120, che mici 320, biologen 210, pharmaceu- ten 350, leeraren 260, veeartsen 125- EEN POLIS LEVE N S VE R ZEKERIN G 160, Delftsche ingenieurs 180, land bouwkundige ingenieurs 120. Werkeloos zijn nu een 1500 acade mici. Dr. Luning verwacht, dat zich rem mende invloeden zullen doen gelden zooals het vaster aandraaien van den examenschroef door de scholen en universiteiten cn het feit, dat thans nauwkeurige gegevens bekend zijn over de studievooruitzichten. Tot slot komt de schrijver tot de beantwoording van de vraag: „Stu- dceren of niet studeeren?" Maar na het lezen van deze beantwoording is men nog even wijs. Men had mogen verwachten, dat dr. Luning dit pro bleem in vollen omvang behandeld zou hebben, maar het is toch al heel goedkoop ongeveer het volgende te beweren: „Men hoeft slechts in eigen familiekring rond te zien om tal van niet gestudeerde beroepen te vinden. Omstreeks 30% der huidige studen ten slechts heeft een gestudeerd va der. En wel 90% één of twee niet- gestudeerde grootvaders. Die zijn er toch ook gekomen, en veelal glans rijk". Tegenover deze naieve voorstelling van zaken kan men onmiddellijk op werpen, dat in den tegenwoordigen tijd haast voor ieder vak academisch gevormden worden geëischt om de plaats in te nemen van degenen, die zich vroeger door practische ervaring tol hetzelfde wetenschappelijk peil als de afgestudeerden van thans wis ten op te werken. Dr. Luning meent, dat in handel, industrie, verkeerswezen en het publi- citeitsvak (sic!) nog plaats is voor beschaafde en kundige jongelui, die ernstig willen aanpakken. Lange stu die brengt voor tal van deze functies geen baat, zegt de doktor. Er is echter in alle vakken een over compleet, ook in het publiciteitsvak. Voorts dient b.v. een publicist wel de gelijk te studeeren en zeer lang ook, al wordt zijn studie niet met een di ploma of titel afgesloten en bestaan voor hem geen 'academische graden. „Geleidelijk aan, beweert dr. Luning voorts, zal het gezond verstand wel Ik moet met den avondtrein naar Munchen, maar ik wil lot eiken prijs voorkomen, dat mijn tante zich door mijn onverwacht vertrek ongerust maakt. Zij moet pas later voor het feit geplaatst worden. U begrijpt ze ker wel, dat Ik begrijp u volkomen, barones! Zoudt u misschien zoo goed wil len zijn ook wat bagage voor me mee te brengen? Wat wilt u, dat ik meebreng, ba rones? U doet het beste het kamermeisje Helene van onze verdieping in ver trouwen te nemen. Laat zij u een don kere wollen japon uit mijn kast ge ven, mijn bontjas, hoed en schoenen.... ik ben op het oogenblik in skiklee- dingJa en laat zij dan alslublief mijn kleine suitcase voor u pakken met de noodzakelijkste din gen voor een dag of twee Ik geloof, dat het beter is, dat we elkaar dan pas over anderhalf uur in Innsbruck ontmoeten, barones. An ders zou ik er niet voor kunnen in staan, dat ik op tijd aanwezig zal zijn Ja, dat is goedDe trein ver trekt toch pas legen half zeven Maar dan nog iels, meneer Szartossy... Ik luister, barones In de kleine salon tusschen mijn slaapkamer en die van mijn tante ligt in de linkerlade van het schrijfbureau mijn pas en mijn chequeboek. De sleutel vindt u in het nachtkastje. Die heb ik beiden noodig. Hebt u genoeg baar geld bij u, barones? Ik denk, dat ik daar wel mee toe. kom. Goed dan hen ik om half zes in Tiroler Hof. Tot straks, barones. Ik dank u bij voorbaat, meneer Szartossy. Tot straks. Dit gesprek met Szartossy, die zich niet in het minst verbaasd toont over haar toch wel zeer onverwacht opge komen reis, die geen enkele overbo- dige vraag stelt, altijd zakelijk blijft en van een vanzelfsprekende ridder lijkheid, versterkt Johanna's moei zaam herwonnen gemoedsrust. Nog eenmaal gaat zij de kamer bin- nen, waarin zij de bitterste teleurstel ling van haar leven heeft gekend. Zij maakt zich gereed om te vertrekken. Sylvester Vonberg's lumberjack neemt zij over den arm. Bij den achteruitgang wacht Vroni met de ski's. Zij is Johanna bij het aanbinden behulpzaam en neemt het kleedingstuk voor den man, die ach terblijft in ontvangst. Zeldzaam bedrukt klinkt het „ski- iheil", dat zij de jonge harones toe- wenscht, als deze na een korte groet in de richting van het dal glijdt. 'n Lichtstraal bij KINKHOEST Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Verhoog de werking TScent Verlaagde pnjzen -- terugkeeren onder de menschheid en een aantal dwaze barrières, die nu onze welvaart knotten en ons persoon lijk welzijn bedreigen, opruimen". Het is dus volgens dezen schrijver, die notabene zelf academisch ge vormd is en een titel wist te behalen, haast een uiting van gebrek aan ge zond verstand, wanneer men in dezen tijd studeeren wil. Neen dr. Luning, wij zijn ervan over tuigd, dat het maatschappelijk leven zal groeien naarmate het aantal per soonlijkheden toeneemt. Ernstige stu die, vooral op godsdienstigen grond slag, is een eerste vereischte voor het vormen van eigen persoonlijkheid. Het bevorderen van den drang naar wetenschap en het steunen van het welvaartsstreven van den mensch ach ten wij vooral bij de jeugd van groot belang. De schemering daalt over het be sneeuwde landschap. Alles rust in vormlooze schaduwen. Vaag teekent het kasteel Amras zich af tegen den witten achtergrond. In de verte is het slechts te herkennen voor hen, die we ten dat het daar ligt Een gedenkteeken voor de onver gankelijke der liefde, gaat het smar telijk door Johanna's hoofd en dieper nog graaft de lijdenstrek zich om haar mooien, bleeken mond. Klokslag half zes betreedt Stefan Szartossy de hall van hotel Tiroler hof in Innsbruck. Op zijn informatie naar barones Geitler-Hattorf krijgt hij ten antwoord, dat deze ongeveer een half uur geleden is aangekomen en zich op kamer 27 bevindt. Szartossy draagt den portier op de bagage, welke hij heeft meegebracht, naar de kamer van de barones te brengen en haar van zijn aanwezigheid op de hoogte te stellen. Daarna laat hij zich in een clubfauteuil vallen en begint een krant door te bladeren. Tien minuten later staat Johanna voor hem, groot en slank in haar bruine bisammantel met bijpassende muts, waaronder haar marmerbleek gelaat nog scherper uitkomt. Szartossy buigt zich over haar hand, die zij hem toesteekt en slaagt er daardoor in zijn ontsteltenis over haar uiterlijk te verbergen. Waaliüksrkf en Langstraatsche loaranl, GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN. leder, wiens kinderen aan Kinkhoest lijden, moet gebruik maken van Akker's Abdijsiroop, op bijzondere wijze bereid met die bestanddeelen. die rechtstreeks op een Kinkhoest- aanval inwerken. Abdijsiroop werkt grondig, want ze bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte-verwekkende stoffen. Akker's Abdijsiroop verruimt de ademhaling, neemt benauwdheden weg, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Geef dus in vol vertrouwen aan Uw kleine en groote kinderen bij: AKKER

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1