Nieuws uit de Langstraat en Omgeving ADVERTEERT IN DIT BLAD. DÜSSEN. DRUNEN R GEERTRUIDENBERG. SP HEUSDEN. Het adres wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor kennisge ving aangenomen. Regeling Buitengewoon L. O. Van de Commissie van Toezicht op het L. O. is een adres ontvangen be treffende de stichting van een Bijzon dere Lagere School te Waalwijk. Het bestuur wil van den financieelen steun ook van aangrenzende gemeenten ver zekerd zijn. Verzocht wordt zich in beginsel accoord te verklaren met de stichting der school. De Voorzitter deelt mede, dat in 't college van B. en W. geen eenstemmig heid ten aanzien van dit punt bestaat. Eenerzijds juicht men de stichting toe, anderzijds zou men het beter hebben geacht, wanneer bij de plannen tot op richting rekening was gehouden met de gezindten in de aangrenzende ge meenten van Waalwijk en de stichting van een bijzondere neutrale school was voorgesteld. Aangezien bij B. en W geen eenstemmigheid was te verkrijgen, verzoekt de Voorzitter den raad om zijn meening. De heer Verheijden zegt het volgen de: Dit schrijven heeft mijn volle sym pathie. Eenige jaren geleden heb ik in een geheime vergadering, door Burge meester Meijer mij welwillend toege staan, mijn standpunt uiteengezet, te genover dergelijke misdeelden. In een openbare vergadering kan ik hierover niet uitweiden. Ik betreur het eveneens dat dit onderwijs in deze streek niet op een niet-confessioneele school kan wor den gegeven. De heeren alhier hebben dit aan zichzelve te danken. Wij heb ben nu te roeien met de riemen, die ons worden toegestoken. Van Gereform.- Hervormde zijde maakt men zich bang, dat men onder deze kinderen zieltjes zou winnen. Ik maak mij soms meer bezorgd over intellectueelen, die abso luut niets van Godsdienst moesten heb ben. Persoonlijk was ik in mijn jeugd op mijn tweede kostschool, een Middel baar R.K. Lyceum in 't Walenland, als eenigst Protestant, ter voltooing mij ner studie in de drie moderne talen en heb nooit last ondervonden. Na afloop onzer studies werden op 17-jarigen leeftijd geen theologische gesprekken gevoerd zooals tegenwoordig hier ter plaatse. Warme hoofden, koude har ten. Wij hadden andere lolletjes of ge sprekken in mijn gelukkige jeugd. Ik stem voor toetreden tot deze eventueel op te richten buitengewone lagere school. Komt zij tot stand, dan kan overleg gepleegd worden om de Pro- testantsche kinderen vrijstelling te ge ven van Godsdienstonderwijs, wat wij len mijn vader indertijd bedong en on middellijk verkreeg. De heer Kraak onderstreept de woorden van den heer Verheijden. Het is beter dit onderwijs te kiezen, dan geen onderwijs aan achterlijke kinde ren. Spr. is eveneens van meening, dat de kinderen geen hinder zullen hebben van de godsdienstige gezindheid der school. De heer Kerst vraagt, welke gevol gen een en ander voor de gemeente zal hebben. Weth. Middelkoop acht het nuttig toe te treden. Een bijzondere school Maar, ja, zo zullen gauwdieven er wel uitzien 1» (Wordt vervolgd.) Oplossing raadsels van de vorige week. 1. Spits, 2. Spies, 3. Sjees, 4. Stans, 5. Sluis, 6. Spons, 7. Stuks, 8. Snaps, 9. Spats, 10. Snoes, 11. Stads, 12. Sinds, 13. Smoes. Verborgen riviernamen: 1. Naarder- meer; 2. IJsel; 3. Amer; 4. Lek; 5. Roer; 6. Merwede; 7. Vecht; 8. Drecht, 9. Linge; 10. Gouwe; 11. Geleen RAADSELS. Ik ben een mooi muzi^k-instrument, Dat zich niet leent voor grappen, En dat men pas goed bespelen kan. Door duwen, slaan en trappen. Een ruwe wind rukte in het voorjaar De bloesems en takken der boomen af; Er volgde daarop een koude, natte zomer, Weet ge, wat nu het najaar gaf? Wat Adam het eerst had, had Eva het laatst. Verborgen plaatsnamen. Ja. maar om mij daarvoor in mijn loon te korten, hoef je toch ook niet te doen. En dan scherpen ze elke keer zeis eer ze beginnen te maaien. de Ma, krijg ik nu nog een snee koek van U? voor deze gemeente is nooit tot stand te brengen. De Voorzitter antwoordt den heer Kerst, dat het door de gemeente te be talen bedrag nog niet is vastgesteld. In ieder geval moet de gemeente bijdra gen in de stichtingskosten en voor het vervoer der kinderen, waarvoor waarschijnlijk een bus zal rijden. Per leerling zou een bedrag van 30 a 40 moeten worden betaald. Verdere gegevens kunnen nog niet worden ver strekt. Weth. v. Willigenburg stelt voor het punt aan te houden, totdat men beter is ingelicht omtrent de financiën enz. De heer Verheijden merkt op, dat er toch niets tegen is in principe met de plannen accoord te gaan. De heer J. Vos acht het eveneens beter een zoo belangrijke zaak voor- loopig aan te houden. De Voorzitter zegt dat men het kerkbestuur om nadere gegevens zou kunnen vragen. De heer Kraak wijst er op, dat de laatste vergadering drie maanden ge leden werd gehouden. Wanneer dit punt zou aangehouden worden, dan zou de school al of niet gesticht zijn, zonder dat de gemeente nog beslissin gen heeft genomen. Spr. gaat daarom met den heer Verheijden accoord en stelt stemming in principe voor. De heer Kerst durft zich nog niet uit spreken, ook niet in principe. Spr. zou gaarne zien dat nadere in lichtingen werden ingewonnen en een nieuwe vergadering op korten termijn werd belegd. De Voorzitter neemt dit laatste voor stel over, waarmede de raad accoord gaat. Vergoeding scholen. De Voorzitter deelt mede, dat door de wijziging van artikel 205 der L. O. wet het mogelijk is geworden, dat de schoolbesturen aan de gemeente ver zoeken inplaats van de jaarlijksche ver goeding van 5 ineens een bedrag te betalen. Voor deze gemeente is thans door het schoolbestuur 18.000 aange vraagd. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en daartoe een geldleening te sluiten van 18.000 af te lossen in 30 jaar. Hetzelfde bedrag, dat de ge meente eerst telkenjare aan vergoeding betaalde, moet zij thans uitgeven aan rente en aflossing van de geldleening. Weth. v. Willigenburg bepleit het voorstel van B. en W. met de opmer king, dat de school dermate stevig ge bouwd is, dat zij langer dan 30 jaar zal bestaan. Ook na dien tijd zal de ge meente geen vergoeding meer hebben te betalen en dus tenslotte een finan cieel voordeel hebben, wanneer het voorstel wordt aangenomen. De heer Verheijden noemt het voor stel riskant, waarna de Voorzitter zegt, dat getracht zal worden voor 4J/£% te leenen. In geen enkel geval zal de ge meente nadeel van dit voorstel onder vinden. Z. h. st. gaat de raad met het voor stel van B. en W. accoord. Van de afdeeling Noordbrabant van de Vereeniging van Nederl. Gemeen ten is een verzoek om toetreding bin nengekomen. Daar dit slechts 1.28 oer 1000 inwoners kost, stellen B. en W. voor toe te treden, waartegen de raad geen bezwaar heeft. Middenstandsborg- stellingsfonds. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is een verzoek ontvangen om het Middenstandsborgstellingsfonds te steunen. De Voorzitter zegt, dat deze ge meente 10 cent per inwoner, dus ƒ500 als inleggeld plus 3 cent per inwoner per jaar, dus 150 zou moeten betalen. Daar bovendien hoofdzakelijk moree- le steun en zelden financieele hulp aan de Middenstanders zal worden ge geven, stellen B. en W. voor niet toe te treden. De heer Verheijden wil alleen even zeggen, dat in Nederland 'n hoop men- schen blij gemaakt worden met een doode musch. Snr. gaat met het voor stel van B. en W. accoord. De heer J. Vos betoogt hetzelfde, waarna de raad z. h. st. steun aan ge noemd borgstellingsfonds afwijst. 3. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle over 1935. De rekening, welke sluit met een na- deelig saldo van 449.86, wordt aldus vastgesteld. 4. Wijziging verordening veld wachters in verband met Capitulanten- stelsel. De verordening wordt overeenkom stig het voorstel van den Commissaris der Koningin dit is reeds meermalen in ons blad omschreven gewijzigd. 5. Vaststelling staten van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1935. De Voorzitter stelt de behandeling van dit punt uit tot de geheime verga dering. Rekening 1935 en begrooting 1937, 6. Aanbieding rekening van ont vangsten en uitgaven dienst 1935. De kapitaaldien^t sluit met een na- deelig saldo van 581.66, bij een be drag aan ontvangsten van 84.388.88 en aan uitgaven van 84920.54. De gewone dienst vermeldt aan in komsten 207.257.19, aan uitgaven 209.979.80 en sluit nadeelig met 2722.61. De Voorzitter zegt, dat nog 7400 te ontvangen zijri, zoodat er eigen lijk een voordeelig slot is, dat voor de begrooting 1937 zal worden aange wend. Tot leden van de commissie van on derzoek worden benoemd de heeren Versteeg, Michaël en G. Vos. 7. Aanbieding begrooting van in komsten en uitgaven dienst 1937. De gewone dienst sluit met 185.035.99 en de kapitaaldienst met 32.312.56. De heeren J. Vos, Kraak en Verheij den worden benoemd tot leden der commissie van onderzoek. 8. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat het aantal M3 van den grond, welke aan de haven wordt opgebaggerd, tegen valt, daar de grond bij het baggeren krimpt. Spr. stelt voor den prijs van den grond niet zooals eertijds werd be sloten op 10 cent, maar op 8 cent per M3 te bepalen. De raad heeft hiertegen geen bezwaar. De Voorzitter zegt inlichtingen te hebben ingewonnen bij de P.T.T. be treffende de kosten van een telefoon verbinding met den gemeentebode. De ze bedragen 110 plus 51 voor aan leg. Spr. achtte dit een te hooge uit gave voor een dergelijke lijn. Wanneer bij dit bedrag nog 32 werden ge voegd, dan kon men voor dit geld de beide veldwachters telefonisch aanslui ten. Spr. hoopt, dat de raad hiermede accoord gaat. Nadat de heeren Kerst, Kraak, Vos en Michaël (deze laatste is inmiddels ter vergadering verschenen) op de noodzakelijkheid van de voorgestelde verbinding hebben gewezen, gaat de raad met het voorstel om de veldwach ters van telefoon te voorzien, accoord. Een klok op het raadhuis. De Voorzitter zegt, dat meermalen op de wenschelijkheid is gewezen, dat er een officieele tijd in de gemeente is. Spr. stelt voor een klok aan den ge vel van het raadhuis te laten aanbren gen,, welke electrisch loopt, 's avonds verlicht is en ongeveer 30 zal kosten, te dekken uit de post gemeentewerken. De heer Michaël zegt, dat er in een gemeente een klok moet zijn, opdat de politie wete, wanneer zij de café's moet sluiten en de steuntrekkers, wanneer ze moeten komen stempelen. Een klok is dus noodzakelijk, maar wat ook noo- dig is voor het raadhuis, dat is de al- geheele vernieuwing van de raadszaal (Vroolijkheid). Deze is heelemaal ver keerd gebouwd. Het gewelf moet wor den onderzocht. Overal zitten scheu ren. Spr. is bevreesd aan de groene ta fel te zitten, omdat het plafond ieder oogenblik naar beneden kan vallen. (Gelach) Ofschoon de heer Verheijden niet ertegen is om een klok aan te brengen, wil spr. toch opmerken, dat men in deze tijden geen luxueuze uitgaven moet doen. De Voorzitter zegt dat het bedrag voor de klok nog geen 1/10 cent per belastingbetaler beteekent, waarop de heer Verheijden antwoordt dat het toch wel hoog tijd wordt, dat de belastingen worden verlaagd. Rondvraag. De heer Verheijden zegt het volgen de: Ik wensch eens de aandacht te ves tigen op onze havens, die door de laat ste uitbaggering voor korten tijd in goeden staat verkeeren. Een groote onbillijkheid acht ik het, dat deze uitbaggeringen ten koste der gemeenten Waalwijk, Sprang-Capelle en Waspik komen. Er moge door deze respectievelijke gemeenten en polder besturen waarschijnlijk fouten gemaakt zijn bij de verlegging van den Maas mond, t.w. de Waalwijksche en Oude- Maasjesluizen, de toestanden zijn ech ter veranderd sedert dien tijd. Door N.- Oost-Brabant watervrij te maken, is de natuurlijke uitschuring na hoogwa terstanden der boven-Maas de toestand ontstaan, dat deze havens steeds sterk aanslibben. Door contact te zoeken met boven genoemde gemeenten en met de Kamer van Koophandel te Waalwijk, is de aangewezen weg bij de Regeering er op aan te dringen, dat het Departement van Waterstaat regelmatig deze havens slibvrij maakt en; houdt, zoodat de kos ten alsdan geheej voor Rijk en Provin cie komen en niet meer voor rekening zegt toe de kwestie der gemeenten. De Voorzitter te zullen bezien. De heer J. Vos geeft B. en W. in overweging alles in het werk te stellen om de huur der gemeente-woningen te verlagen in verband met het feit, dat de huurtoeslag wordt ingetrokken. De heer Verheyden merkt op, dat de raad, toen de heer Vos nog geen zitting erin had, de huur der gemeen tewoningen verlaagde en later inzag zich daarmede vergist te hebben. Spr. is tegen huurverlaging en staat op het standpunt der regeering, dat men maar goedkooper moet gaan wonen. De heer Kraak is het met den heer Vos eens. Na eenige discussie over dit punt tusschen de heeren Verheyden, Kerst en Michaël zegt de Voorzitter toe de opmerking van den heer Vos in over weging te nemen. De heer Michaël klaagt, dat de drie boomen bij v. Oosterhout boven den weg zijn gegroeid en het verkeer hin deren. De Voorzitter zegt bij den betrok kene te zijn geweest. De boomen zul len spoedig gerooid worden daar de kooper is gevonden. m Dezer dagen heeft 't klooster der Eerw. Zusters alhier een hoogen gast gehuisvest. Monseigneur van Kerkhof, Bisschop van Luik heeft daar enkele dagen doorgebracht. Zijn zeer gewaardeerd bezoek is voor velen onbekend gebleven. Zondag a.s. begint alhier de jaarlijksche kermis. Dit jaarlijksch terugkeerend festijn wordt telken male met spanning verwacht. De immer voortgaande en niets ontziende crisis zal wel niet nalaten wederom een merkbaren invloed uit te oefenen. Hoe bescheiden dan ook, er zal kermis worden gevierd en bij voor baat wenschen wij allen een pret tige kermis 1936. Aan vermakelijkheden is voor onze plaats ruim voldoende, terwijl Maandag en Dinsdag in alle café's gelegenheid is tot dansen. Moge Kermis 1936 in alle opzich ten slagen, zonder wanklanken te vernemen, dat is ons aller wensch. HANK. A.s. Maandag en Dinsdag wordt alhier de jaarlijksche kermis gehouden. Op het kermisterrein ontbreekt het niet aan vermakelijk heden, o.a. Zweefmolen, Schommel, Bioscoop met verschillende Koek en andere kramen, zelf; een olie bollenkraam ontbreekt niet. In de verschillende café's wordt gelegen heid tot dansen gegeven, zoodat er voor elk wat wils is. Als het weer nu meewerkt kunnen het een paar dagen van ontspanning worden, men kan dan de zorgen eens een paar dagen op zijde zetten. Men houde prettig en opgewekt kermis, dit is niemand misgund. De heer P. Heijmans, café houder alhier, heelt zijn zaak ver bouwd en gemoderniseerd. Tegen de kermis is het geheel gereed en heeft hij de beschikking over een flinke danszaal. Den eigenaar, die het in dezen tijd heeft aangedurfd zijn zaak uit te breiden, succes toegewenscht Prins Benno. Woensdagavond werd in Hotel Vissers een biljartclub opgericht, die als naam zal dragen »Prins Benno«. Het bestuur is als volgt samen gesteld Voorzitter Jo Vissers, Secr. Jan Vissers en penningm. Jac. van Gorcum. Modernisatie. Met het plaatsen van een zeven tal nieuwe machines is de Rex- Schoenfabriek der Gebr. Elshout nog verder gemoderniseerd. Juliana-concert. Zondagavond zal door de Kon. Erkende Harmonie »De Volharding« in den fraai verlichten tuin van de uitspanning »De Steegerf« ten Noorden van het Kanaal 'n concert gegeven worden bij gelegenheid van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana. Daar dit waarschijnlijk de eenige openoare uiting van vreugde is in ons dorp, verwachten wij hier een groote belangstelling. De heer Kerst wil, nu de raad toe eenmaal aan het „boomen" is de aa; dacht vestigen op de drie overhellenc boomen aan het station Capelle. De Voorzitter had verwacht, dat c heer Kerst een voorstel tot nieuwe planting zou hebben gedaan, bijvoo beeld van het bruggetje tot den spo<v wegovergang. De heer Michaël is tegen boomb. planting naast den weg. Tegen de herfst wordt 't een vuile boel door de regen en de afgevallen bladeren. De Voorzitter wijst erop, dat de yJ gen iederen dag geveegd worden. De heer Kraak is er ook tegen, fi storm worden de boomen vaak ontwc teld en leveren groot gevaar op, wa; neer deze langs het electrische c worden geplant. De heer Vos beveelt de boomsoc ëe van de Mr. van Coothstraat te Wa; wijk aan. vj, De Voorzitter stelt voor te beginiu M met nieuwe beplanting vanaf het bru oc getje tot aan den spoorwegovergar go De raadsleden stemmen allen, fc fe< halve de heer Vos, tegen. zo Hierna gaat de raad in gesloten i Rt ting. wi oc tre w< bc ve bu Mej. J. Hendriks uit Breda is b noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school j, deze gemeente, wegens ziekte vt mej. E. Lucas. Tot kweekeling met akte is as de openbare school in deze meente aangesteld mej. A. Weterin uil deze gemeente. Woensdagmorgen omstreel half 9 is alhier uit de vestinggract gelegen achter de Elisabethstra; opgehaald het lijk van den 18-jarige B. Cooseens die sedert Maandag middag jl. van huis was gegaan o werk te zoeken. Toen G. Dinsdagmiddag nog ni thuis gekomen was is men ga; zoeken. Dinsdaga\ond vond mt zijn rijwiel tegen de vestkant ligge Men is daarop direct aangevange met dreggen. Omstreeks half tie des avonds heeft men het dregga gestaakt om Woensdagmorgen we opnieuw aan te vangen. Nadat het lijk gevonden was het overgebracht naar het AgnesJ §in sticht alhier. Vrijdagmorgen is l 'lo' ter aarde besteld. Wegens vertrek van Ds. Zuii deeg als predikant van de Ne Herv. Gemeente alhier is als con sulent aangewezen Ds. Mudde u Made,terwijl decalhechesaties zulle worden gehouden door Ds. Kal uit Drimmelen. Predikbeurten September 1936: Ned. Herv, Kerk des n.m. 3 ui afscheidspredikatie Ds. Zuurdee wegens zijn vertrek naar Hilversui Evangelisatie Eben Haezer RaamsdonKSveer des v.m. 9.30 t des n.m. 2 uur de heer v. d. Kc uit Dubbeldam. op Zondag va he en pa tee i on dr; wa bli I var gel 193 lees Bec C 3 u der C. een mei IV en enk in gad E ond na a ond besj verj slot Eind dezer maand bestaat i teekenschool 25 jaar, welk feit Sept. e.k. heugelijk zal worden jj vierd in 't Wapen van Amsterda; 't Officieel programma is nog m vastgesteld, doch besloten is, na; de leerlingen ook de oud-leerlingi en vele belangstellenden uit te no digen. Zondag speelt Juliana tegs Zaltbommel en wel voor 't eerst de 3e kl. D. van den N.V.B. M het oog hierop is het terrein keur in orde gebracht en voorzien vl kleedkamers naar de eischen d tijds. A.s. Donderdag is het juist jaar geleden dat de le weekmar werd gehouden, die ondanks S voorspellingen zich al dien tijd u stekend heeft weten te handhavf Mej. M. Cammaert, verpleegst van het Wit Gele Kruis, heeft teg; 1 Jan. a s. ontslag aangevraagd. De uitslag van den gister gespeelden damwedstrijd bij V. isalsvolgtle Groep: A. de Graag Ger. Jonker 2—0, C. Bax—Gijs Jonker afgebr.2e groep: J. Den loo - J. Timmermans 1 1, H Bro wers—R. Kamminga 1—1; 3e g C. Schaap—F. Spierings 2—0, Campenhout J. Andriesse 0—2 gr.: B. Klerks—M. Spierings 2- P. VerbeekD. v. d. Stoep uitt steld. 0 Smi dat op slaa heet de i fees dan dinj hon grot plas mu2 dooi vere lovi: T opei „Ku den tred de i gebl tot pakt ziek spra G. teit, hedt len deel lovii geze om doer altiji D; toen DO

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6