Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. „KOORD BRABAKD" DE GOUDEN BRUG rr&rï. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON I ftfljMMER 76. WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. w m NED. ZAAKGELASTIGDE VERLAAT MADRID. Medegedeeld wordt, dat dr. R. Flaes, tijdelijk zaakgelastigde te Madrid, in opdracht van de Nederlandsche regee ring verleden week de Spaansche hoofdstad heeft verlaten. Dr. Flaes is te Valencia aan boord gegaan, met be stemming naar Marseille. De oorzaak van zijn vertrek is gele gen in het feit, dat de immuniteit van een door de legatie gehuurd apparte ment werd geschonden. In de gegeven omstandigheden was een langer verblijf van den tijdelijken zaakgelastigde te Madrid uitgesloten, al is er geen sprake van een verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Spanje. De vice-consul Schlosser is belast met de behandeling der zaken van het gezantschap. TITOELESCOE VERGIFTIGD? De Roemeensche exminister van Bui- tenlandsche Zaken, Titoelescoe is reeds langen tijd lijdende aan een soort Mala ria, althans zoo veronderstelde men oorspronkelijk. Eenige geneesheeren, die een diep gaand onderzoek naar de oorzaak van de ziekte hebben ingesteld zijn geneigd te concludeeren, dat de Roemeensche staatsman het slachtoffer is geworden van een poging tot een vergiftiging. Deze poging zou moeten hebben plaats gehad voor het tijdstip, waarop Titoe lescoe van zijn functie werd ontheven. ZWEEDSCHE VERKIEZINGEN. Zondag hadden in Zweden verkie zingen voor den Rijksdag plaats. De so ciaal-democraten, die op een stevigen winst hadden gerekend, blijken in ver houding niet te zijn vooruitgegaan. Dat laatste was wel het geval met de com munisten, wier winst zich echter niet in ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 27). Met bewonderenswaardige lank moedigheid onderwerpt Szartossy zich aan haar onophoudelijk en woorden- stroom en met een schier eindeloos geduld herhaalt hij op haar verzoek voor de zooveelste maal tot in de de tails hoe alles zich heeft toegedragen. En wederom slaakt de oude dame een van haar diepste zuchten om daarna ten overvloede nog eens te vragen: Dus als ik het goed begrepen heb, meneer Szartossy, zal Hannerl mij di rect telefoneeren als de professor haar onderzocht heeft Zoo is 't, barones, is Szartossy's reeds bekende, niet anders verwachte en steeds op denzelfden hoffelijken toon gegeven antwoord. En dan weer de barones: Het zal toch niet gevaarlijk zijn.... ik be doel met haar stein en zoo, nietwaar meneer Szartossy? In geen geval, barones. Nu ja en wat dan eigenlijk nog? zetels liet uitdrukken. Den grootsten vooruitgang boekten de Boerenpartij (ten koste van de conservatieven) en de liberale Volkspartij. Minister-president Pehrsson heeft verklaard het ontslag van de boeren- regeering den Koning te zullen indie nen. DRIE K.L.M.-VLIEGTUIGEN VERKOCHT. De K.L.M. heeft medegedeeld, dat zij aan de Fransche luchtverkeersmaat- schappij Air Tropique, wier vloot een luchtnet in de Fransche koloniën in Afrika zal exploiteeren, de Fokkers Zilvermeeuw, Adelaar en de Pelikaan heeft verkocht. R.K. DRANKBESTRIJDING. Excursie naar „Assisië" te Udenhout. Onder zeer groote belangstelling had eergisteren een excursie plaats naar de Psychiatrische inrichting „Assisië" te Udenhout, belegd door de propaganda- commissies van het Bosch Diocesaan Kruisverbond en den Bosschen Dioce- sanen Mariabond. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter den heer J. v. Genabeek uit 's-Bosch, hield de ZeerEerw. heer F. Hansen, rector van „Assisië" eene in leiding, waarbij de spreker het verband tusschen alcohol en zwakzinnigheid aantoonde om daarna de talrijke aan wezigen aan te sporen het Sobriëtas- werk te blijven voortzetten, Gód ter eere en tot eigen en des naasten heil. De tweede spreker de heer G. Christ, hoofd der Assisiëschool, liet vervolgens de vergadering kennis ma ken met leermiddelen en methoden van zijn gerenommeerde school en wist zijn gehoor hiermede meer dan een uur te boeien. Na afloop der vergadering werd on der leiding van eenige Eerw. broeders bedenkt deze zich plotseling. Als het met haar stem werkelijk mis zou loo- pen, clan kan zij tenminste geen con certzangeres worden, mijn Hannerl Nee nee. zegt Szartossy aar zelend en de oude dame vervolgt le vendig: Ik zou tenminste heel wat liever zien, dat ze ging trouwen in plaats van te zingen! Het een sluit het andere toch niet uit, meent Szartossy. Alles goed en wel, maar dan wordt het voor allebei half werk, con cludeert de barones en voor Szartossy daarop nog iets kan antwoorden, zegt zij gedecideerd: In ieder geval zal ik de teugels voortaan wat strakker moe ten aantrekken. Tot een dergelijk stoutmoedig voor nemen weet de goede, oude tante zich echter slechts dan op te werken, al eenige honderden kilometers haar van het eigenzinnige nichtje scheiden en Szartossy is dan ook zoo vrij om deze aankondiging in stilte met een kor reltje zout te nemen. Op kamer 130 van het Grand Hotel Grunwald in Munchen zit Johanna voor den toiletspiegel en koelt haar koortsachtig gloeiende slapen met eau de cologne. Er wordt geklopt. De kelner ser- de inrichting bezichtigd, waarna allen onder den indruk van het geziene en gehoorde zich wederom in de recreatie zaal vereenigden. Aan het slot sprak de voorzitter een dankwoord tot degenen die tot het welslagen van deze excursie hadden bijgedragen, in 't bijzonder tot de bei de sprekers en den initiatiefnemer, de heer J. Benne uit Vugt en hoopte dat een der resultaten van dezen dag mag zijn dat met verscherpt inzicht en met versterkte offervaardigheid het Sobrië- taswerk in het Bossche Diocees zal worden voortgezet en volgehouden. DE POLITIEKE STRIJD IN FRANKRIJK. De communistische jeugdvereeniging te Vienne (Isère) had Zaterdagavond een openluchtbal georganiseerd. Tegen middernacht werd een bom midden tusschen de dansende jongelie den geworpen. Een hunner had de koel bloedigheid het projectiel snel op te nemen en weg te werpen. Met een ontzettenden knal spatte de bom uiteen. De ruiten der huizen in de buurt werden vernield. De jongelieden begaven zich in de richting, van waar de bom was gewor pen, om de daders van dezen aanslag op te sporen. Dezen slaagden er even wel in, in het donker te ontkomen, EEN POLIS LEVENSVERZEKERING veert het ontbijt. De warme thee doet Johanna goed. Nadat ze haastig ach tereen eenige kopjes heeft gedronken, begint zij de kamer op en neer te loo- pen. In gedachten verzonken blijft zij staan voor een tafeltje, waarop de te lefoon en de daarbij behoorende gids een plaatsje hebben gevonden. Onbe wust slechts door een onverklaarbaar instinct gedreven, bladert zij in het boek. Haar blik glijdt zonder bijzon dere belangstelling over de groote, vet gedrukte letters in den bovenhoek dei- verschillende pagina's: R.S.T.U.V Het omslaan der bladzijden ge schiedt plotseling minder nonchalant. De wijze, waarop zij de verschillende kolommen afzoekt, getuigt nu van een bewust handelen VolkerVolrathVoma Werke A.GVonberg Johanna's blik blijft geboeid op de zen, geenszins alledaagschen naam ge richt. Met kloppend hart leest ze: Vonberg S. Nymphenburg Zou hij misschien tochMaar was dat dan mogelijk Koortsachtig werken Johanna's ge dachten. Wenschen, hoopvolle ver wachtingen en vrees strijden om den voorrang. Haar polsen hameren en de hand op het hart gedrukt, laat zij zich in een stoel glijden. Het drurt eenige minuten voor zij in staat is waarbij zij hun aftocht met revolver- vuur dekten. Bij de achtervolging werd een jonge man zoo ernstig gewond, dat hij in middels in een ziekenhuis is overleden. Het Département du Nord schijnt naar uit Parijs wordt gemeld, door een nieuwe stakingsgolf te worden be dreigd. De machinisten en stokers van het textielgebied van Roubaix-Tour- coing eischen een loonsverhooging en dreigen heden in staking te gaan, als geen gevolg wordt gegeven aan hun eischen. Hierdoor zullen dan 60.000 textiel-arbeiders tot werkloosheid wor- Intusschen hebben 30.000 textiel-ar- Intusschen hebben 30.000 txtielar- beiders in Rijssel en omgeving, na tien dagen gestaakt te hebben, in alle fa brieken het werk hervat. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De strijd om het Alcazar. Bilbao en Santander zullen weldra bezwijken. -?De positie van Madrid. De nationalen in het Alcazar van To ledo schijnen nog steeds stand te hou den, ondanks het bombardement van de regeeringstroepen, die het dezer da gen waagden het fort binnen te drin gen, doch het weer spoedig moesten verlaten en zich bepaalden tot beschie ting door de artillerie. Inmiddels heb ben twee vliegtuigen der opstandelin gen boven Alcazar levensmiddelen voor de verdedigers uitgeworpen. Zondagavond was de toestand voor de regeeringsaanhangers aanzienlijk gunstiger dan Zaterdag, aangezien zij er in geslaagd waren de stellingen, van waaruit de opstandelingen hen met een spervuur bestookten, te doen instorten, de nummerschijf te draaien en de vijf nummers te kiezen, welke het tele foonnummer van S. Vonberg in Nym phenburg vormen. De, zelfs in de telefoon duidelijk te onderscheiden stem van een welger schoolden huisknecht geeft antwoord. En plotseling voelt Johanna een wel doende rust over zich komen. Is meneer Vonberg thuis? Wien mag ik zeggen? Een plotselinge ingeving laat Johan na antwoorden: Opera-intendance. Een oogenblik alstublieft, klinkt hel onderdanig. Na een korte pauze hoort Johanna 't vragende Hallo? van een manne sten!. En dan volgen vraag en ant woord elkaar snel op, waarbij Johan na tot het laatst haar kalmte weet te bewaren. Met meneer Vonberg persoon lijk....? JaWat wenscht u? Met meneer Sylvester Vonberg, nietwaar? Sylvester?.... Nee.... Sebastiaan. Sebastiaan? Ja natuurlijk, Sebastiaan. S-e-b- a-s-t-i-a-a-n. Sebastiaan Vonberg. rentenier, voormalig bierbrouwer, ze ven en vijftig jaar oud, Roomsch Ka tholiek, ongetrouwd. Ik versta u niet precies. en zich buiten het Alcazar hadden op gesteld. Dit overwicht zal echter niet lang duren, daar men hoopt, dat de colonne van kolonel Yague nog bijtijds te To ledo zal aankomen, om de moedige ver dedigers, die reeds twee maanden weer stand bieden aan alle aanvallen der rooden, te ontzetten. De nationale troe pen zijn nog slechts tien kilometer van Toledo verwijderd. Generaal Mola heeft officieel aange kondigd, dat het algemeen offensief te gen Bilbao a.s. Vrijdag, om één uur in den morgen zal beginnen. Indien de stad zich voor dien tijd niet overgeeft, zal de aanval worden ingezet met alle middelen, waarover de colonnes van Mola beschikken. Door middel van vliegtuigen heeft de generaal boven Bilbao en Santander een proclamatie doen uitwerpen, waar in hij de bevolking waarschuwt bloed vergieten te voorkomen en mededeelt, dat hij tot Vrijdag uitstel verleent, op dat vrouwen en kinderen in veiligheid kunnen worden gebracht. Inmiddels is in Santander de onaf hankelijke republiek uitgeroepen. Te Alicante hebben hevige straatge vechten tusschen de verschillende link- sche groepen plaats gevonden. Te Malaga hebben de matrozen ge weigerd, aan boord der oorlogsche- schepen terug te keeren. Tesamen met 500 ontevreden militiesoldaten hebben zij een aanval op de kazerne gedaan, doch hun poging, het gebouw te bezet ten, is mislukt. De regeeringsaanhangers zouden daarop direct 200 gevangenen doodge schoten hebben. Op order van de regeering te Ma drid zijn wederom 10.000 man regee ringstroepen naar het Guadarrama- front gezonden. Een deel der officieren en manschappen heeft echter geweigerd het marschbevel op te volgen. De nationalen treffen thans de laat ste voorbereidingen voor den aanval op Madrid. Elk oogenblik kan het beslis sende moment worden verwacht. De troepen concentreerden reeds 50 bom menwerpers ten Noorden van de hoofd stad en veroverden Navafria na een hevig gevecht, tijdens hetwelk zij de Niet? Ik geloof, dat ik hel anders duidelijk genoeg gezegd heb, geachte mejuffrouw van de Opera-intendance. Ik moet den musicus Sylvester Vonberg spreken. Dien zult u dan ergens anders moeten zoeken! Maar hij heeft toch Nymphen burg Nibelungenstraat 4 als zijn adres opgegeven. Zoo'n geineene bedrieger! Wat zegt u? Ik geloof, dat het maar eens uit moet zijn met die grappen. Als hij dat nog eenmaal waagt, wordt ik grof! Ik geloof, dat u dat al bent, me neer. En bovendien aan het verkeerde adres. U moet me maar niet kwalijk ne men, juffrouw Opera-intendance. Rij zooiets moet een mensch wel zijn zelf- beheersching verliezen Ik begrijp weliswaar niet, hoe u zich over een naamsverwisseling zoo kunt opwinden, meneer Sebastiaan Vonberg, maar ik ben desondanks be reid het u niet al te kwalijk te nemen, als u mij bij het opzoeken van het goede adres van uw naamgenoot be hulpzaam wilt zijn. (W^>rdt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyksclie en Langstraatsche Courant* GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1