Plaatselijke Berichten id Ti Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. en! Woensdag 23 September 1936. No. 76. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad MfOI DRUNEN. DUSSEN. EEIHEN. GEERTRUiDENRERG. HERPT. HEUSDEN, burgemeester met verlof. De burgemeester onzer gemeente is met veertien dagen verlof; gedu rende deze periode is wethouder sr%ons I Eibers loco-burgemeester. BOUW RAADHUISPLEIN. ste en an 125 thee. n oud, eden. jrcolleq 5 hebt •teerii at»» Het bouwen van het Winkelhuis voor de N.V. P. de Gruijter Zn. met muziekkiosk en nissen op 't Kaadhuisplein alhier, is opgedragen aan den laagsten inschrijver den heer Baeten te Waspik. Het werk moet geheel opgeleverd zijn vóór 1 Maart 1937. Men zie voorts de toto van deze bebouwing in dit nummer. Z. EXC. MINISTER COLIJN. Z.Ex. minister-president dr. A. Colijn, minister vun defensie ad interim passeerde 1.1. Zaterdagmiddag per auto onze gemeente, komende van de manoeuvres der Lichte Bri gade in de buurt van Schijndel en den Dungen en op terugreis naai den Haag. Hij vertoefde een oogen- blik bij de garage Waveem tot het innemen van benzine voorzijn wagen INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN. In totaal behooren 31 personen uit deze gemeente tot de lichting ij 1937. Behalve de 20 in het vorig nummer reeds genoemden werden 8 dienstplichtigen ingelijfd bij het 17e Heg. te Venlo, 2 bij het 3e Heg. Inf te Arnhem en 1 bij de Wiel rijders te Den Bosch. Deze treden begin October in dienst. POSTAVOND. De beroemde jaarlijksche Post- avond zaljjdit jaar gehouden worden op Zaterdag 14 November a.s. in Musis Sacrum. Medewerkenden zijn om.: Paul Duval, Roosje Kohier, The Violets, The Pico's en v. d. Maessens' Band. Het belooft dus weer heel wat! VETERANEN-CLUB „ONS HUIS Naar wij met belangstelling ver nemen heeft de heer Gerard Verwiel- Moïsse het beschermheerschap aan vaard van de bekende Veteranen- jgymnastiek-vcreeniging »Ons Huis«. Deze club geeft op Zaterdag 3 October een bal in Musis Sacrum DE R.D.B.-BIOSCOOP BLIJFT IN DEN GILDENBOND. De Directie van het R.D.B. Theater heeft het Bestuur van de R K. Werk- liedenvereeniging alhier, eenigen tijd geleden aangeboden de exploitatie van haar Bioscoop-Theater in een andere zaal voort te zetten, zoodat de zaal van den Gildenbond geheel ter beschikking van de vereeniging zou komen. Het Bestuur van de R.K. Werk liedenvereniging heeft de Directie van het R.D.B. Theater thans echter bericht gezonden, dat zij van dit aanbod geen gebruik wenscht te maken, zoodat het R.D.B. Theater in de Gildenbond gevestigd blijft. K.R.O.-TROUBADOURS. Vrijdag 16 October a.s. zullen de K. R. O. Troubadours met Tholen en van Lier wederom in onze ge meente optreden. EXPOSITIE SCHILDERWERK VAN KOOS BERGMANS. Het stemt tot vreugde, dat den laatsten tijd het schilderwerk, dat door Waalwijkers wordt vervaardigd een oogenblik aan de bewonderende blikken van den enkeling wordt onttrokken en in het teeken van de publieke belangstelling wordt ge plaatst niet alleen omdat getoond wordt welke talenten in enkele inge zeienen schuilen, maar ook omdat de kunst onder het volk wordt ge bracht, hetgeen van groote cultureele waarde is. Mej. Ria van Schijndel nam het initiatief en exposeerde enkele van haar werken; Jan van Zeist volgde en thans toont Koos Bergmans een zestal doeken in de etalage van de fa. Jan van Mil aan de Grootestraat. Bergmans' werkwijze is niet een zijdig. Hoe teer is de penseelstreek van de beide Madonna's en met welk een vaart zijn de landschappen «Dorper en «Terugkeer van het land« geschilderd. »0. L. Vrouw van het H. Hart« dit werk werd de Eerw. Zusters van de St. Antoniusparochie aan- geboden geeft de Moeder Gods met het Kindje, in lichtende zacht- blauwe en rose kleuren, welke zeer dun op het doek zijn gebracht. In ietwat gedempter, doch even blij JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 24 SEPTEMBER coloriet is de »Annunciatie« uitge beeld. In welk een prachtig gelen gloed verheft zich de Empire State Buil ding boven de huizen van New-York, terwijl men de stemmige sfeer, welke over alle werken hangt, ook terug vindt in het vredige Moeztllandschap. Koos Bergmans heeft zich boven de nog tezeer gewilde traditie ver heven. Zijn moderne werktrant is niet extremistisch, doch spreekt tot iederen onbevooroordeelde door de mooie slyleering en den prachtigen gloed. VERKOOP CAFE KEMPERMAN. Bij de gisteravond door notaris A. Schaap gehouden toeslag van café Kemperman, is de inzet van 7000. aangeloopen. Kooper is de heer Norb. Vermeer-Kemperman, alhier. Bedevaart naar Bokhoven Onder leiding van den heer M. v. d. Leur, koster der parochiekerk St. Jan trokken een honderdtal bedevaartgangers ter vereering van St. Cornelis Maandag naar Bokho ven. Om 10 uur werden de bedevaart gangers door bruidjes naar de kerk geleid, waar een plechtige Hoogmis werd opgedragen waaronder predi- catie. Na deze liturgische plechtigheid trok men in processie door de ak kers van Bokhoven, terwijl voorts de kinderzegen en reliquievereering plaats had. Met rozenkransgebed en een plech tig Lof werd de bedevaartgang be sloten. De deelnemers van de St. Jans parochie hebben op den terugweg nog een bezoek gebracht aan de Basiliek en enkele andere kerken van 's Hertogenbosch. KAUFMANN'S HUIDENHANDEL. De Maandag te Rotterdam gehou den algemeene vergadering van aandeelhouders der Kaufmann's Huidenhandel N.V. heeft besloten, over het afgeloopen boekjaar een dividend van 6 pet. uit te keeren. De heer J. A. Vermetten werd als commissaris herkozen. DIEFSTAL. Uit een der in aanbouw zijnde woningen aan den Parallelweg werden dezer dagen n verchroomde kraan een een syphoon ontvreemd MISLUKTE POGING TOT DIEFSTAL. Bij van E. wonende aan de Grootestraat werd een zekere v. d. W. in het kippenhok aangetroffen. De man had het blijkbaar op de eieren gemunt. DE MANOEUVRES. Na de oefeningen der Lichte Bri gade, die haar einde vonden in de verovering van de brug over 't Wilhelmina-kanaal te Dongen en een défilé voor generaal Fabius, zijn thans de groote manoeuvres in West Brabant begonnen, onder bevel van den Commandant van 't Veld leger Jhr. Roell. Van den Haag, Nijmegen, Arnhem, iZutphen, van Maastricht en Venlo, overal zijn troepen naar 't oorlogsterrein tus- schen Breda-Roosendaal en Bergen op-Zoom vervoerd. Aan deze groote manoeuvres, de eerste*na 1931, nemen ruim 22.000 man deel, van alle troepen der landmacht, o.m. 11 regimenten in fanterie, 6 regimenten veld-artillerie, 2 regimenten huzaren enz. enz. De oefeningen duren tot en met Don derdag. Vanavond komt H. M. de Koningin op 't Stationsplein te Riel aan, waar ze in den Kon trein over nacht om morgenochtend vroeg naar de manoeuvres te vertrekken en morgen in den middag weer naar 't Loo terug te keeren. DE BOSSCHE LANDDAG DER R.K. STAATSPARTIJ. De voorbereidingen voor den poli- tieken Landdag der R.K. Staatspartij, die op 11 October a.s. voor de leden in den Rijkskieskring 's Hertogen bosch in de veemarkthallen aldaar wordt georganiseerd, zijn in vollen gang. Een eere-comité is gevormd de propaganda, waarvan de alge meene leiding berust bij den heer v. Rijen te Eindhoven, is krachtig aangepakt. De duizenden toegangs kaarten, die reeds door de besturen der verschillende afdeelingen zijn aangevraagd, voorspellen een groot succes. De Bossche afdeeling heeft zich mede met groote activiteit op de plaatselijke voorbereiding gewor pen. De deelnemers zullen in een WAAROM RECLAME VOOR AbFlRliN? Aspirin is toch alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak eik hooldpijnmiddei, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, dus wordt natuurlijk ook de geringe werk zaamheid en minder goede verdraag- hjkheid van een goedkooper surrogaat het echte Aspirin aangewreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opneldering noodzakelijk, want alleen Aspirin met het „Bayer '-kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het echce Aspirin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. grooten stoet naar de veehallen trekken. Deze stoet zal in en achter het plantsoen worden geformeerd en zich door de straten naar het veemarklterrein begeven. Een groot aantal muziekkorpsen zullen den stoet begeleiden. De Rijkskieskring Den Bosch be looft uitstekend voor den uag te zuilen komen. in het eere-comité voor den Landdag hebben o.m. zitting genomen: Mr. Dr. L. N. Dekkers, Minister van Landbouw en Visscherij te 's-Graven- hage; Jiir. Mr. Dr. A. van Kijckevorsel, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordbrabant; Mr. F. van Lan- schot, Burgemeester van s-Hertogen- bosch; E. C. J. Moonen, Burgemeester van Waalwijk en Pastoor J. Heeze- mans, voorzitter der Diocesane Com missie van Samenwerking te Waal wijk. R. K. Handelshoogeschool. Maandagmiddag, heeft aan de R. K. Handelshoogeschool met het ge bruikelijk plechtig vertoon, in een zitting van de leden van het cura torium, hoogleeraren, lectoren, stu denten en verdere belangstellenden de rectoraatsoverdracht plaats ge had. De rector-magnificus prof. mag. dr. A. F, Weve begon zijn rede met een gelukwensch aan het verloofde vorstelijk jonge paar en constateerde vervolgens, dat het der R. K. Han delshoogeschool onveranderlijk goed gaat. Het aantal nieuw ingeschreven studenten bedraagt 69, zoodat er thans 197 volledig ingeschreven zijn. Spreker bestreed de meening, dat dit groot aantal leerlingen vooial zou zijn toe te schrijven aan de economische crisis. Er is overigens een verschuiving van de andere faculteiten naar de studie der eco nomie en daarin zit een bestendi. ging van den bloei der Tilburgsche Hoogeschool. Spreker becijferde ver volgens, dat van de ingeschrevenen 1U9 uit Brabant komen en 34 uit Limburg de rest is uil de overige provinciën atkomstig. Dit getal ma nifesteert wel duidelijk het succes van den opzet om dit gewest, dat zulk een belangrijk industrie-een trum is geworden, niet ten achter te doen blijven bij de intellectueele en cultureele ontwikkeling onzer geheele bevolking. Spreker bepleitte vervolgens herziening van de bena ming en door den titel «Economi sche Hoogeschool» beter uit te spre ken wat het onderwijs hier eigenlijk biedt, n.l. een all-round weten schappelijke vorming als economisch in zijn breedste beteekenis. Tenslotte richtte spreker zich met een afzonderlijk woord tot de stu. denten. Aan het einde zijner rede, droeg spreker den ambtsketen over aan zijn opvolger, prof. mr. E. Gimbrère. R.K. Werkliedenverbond. De Bossche Diocesane Werklie- denbond hield Zondag te Oisterwijk een uitermate druk bezochte mee ting, waarvoor uit niet minder dan een zestigtal plaatsen de R.K. ar beiders naar deze gemeente togen, in 't geheel pl.m. 4000. De inzet van den dag was 'n kort Lof in de Groote St. Petrus Bandenkerk, waar de bondsadviseur, pastoor Heeze mans de meetinggangers toesprak. Tegen de ontchristelijking van het leven, die ook binnen onze landsgrenzen heerscht, riep spr. de arbeiders krachtig op het voorbeeld van een principieel katholiek leven te stellen. Na het Lof trok men in een groo- ten stoet, met de harmonie van den R.K. Kunstkring voorop naar het Natuurtheater, terwijl tusschenin ook nog eenige muziekcorpsen marcheerden. Ook vele J. W.'ers namen deel aan den stoet. De heer A. van Rijen, voorzitter van den Bosschen bond, sprak het openingswoord, waarin hij in korte trekken de actualiteit van de leuze «Hou en trouw aan Kerk en Gods dienst, hou en trouw aan de orga nisatie® belichtte, de leuze, waar onder deze meeting gehouden werd. Nadat gezamenlijk «Trouw aan Brabant« was gezongen, was het woord aan den heer Jos. Veldman uit Utrecht, vice-secretaris van het R.K. Werkliekenverbond. Deze spre. ker sprak over de katholieke ar beidersorganisatie, die een schoon verleden en ook een schoone toe komst heeft, indien men haar trouw blijft. De heer v. Rijen sprak een kor1 dankwoord, waarin hij zich vooral richtte tot het gemeentebestuur met den burgemeester J. Veiwiel, per soonlijk aanwezig tijdens de geheele meeting, tot kapelaan Rovers, de vele geestelijke adviseurs van de afdeelingen, de J. W. enz., kortom aan allen, die het welslagen der meeting bewerkten. (Zie Vervolg Plaatselijk Nieuws op pagina 3). Denk om 't fietsplaatje. Reeds meerdere malen werden in Drunen fietsplaatjes gestolen. Zoo ver dween ook Zondag van 't rijwiel van C. Pelders 't belastingmerk, toen deze zijn voertuig even onbeheerd liet. Zou hier een kleine bende aan 't werk zijn, omdat hier 't plaatje nu juist niet voor het grijpen zat. Appeldieven. Door onbekenden werden in korten tijd reeds vele hoven geplunderd. Door de eigenaars wordt dit minder op prijs gesteld, zoodat streng toezicht wordt gehouden. Baldadige jongens. Om de fietsers lekke banden te be zorgen hadden een groepje jongens het fietspad van een rijtje punaises voor zien. De politie kreeg van een en ander bekendheid met 't gevolg, dat de deug nieten gauw gevonden waren. Constantia. Constantia hield haar schietwedstrijd op gelukspapier, als sluiting van dit seizoen, met de volgende uitslag: 1 J. Veltman; 2 P. Elshout: 3 H. de Wit; 4 F. v. d. Leur; 5 Jac. v. d. Putten; 6 A. Luypen; 7 M. Schapendonk; 8 W. Brok; 9 C. Bruurmijn; 10 B. de Wit; 11 J. v. d. Krabben; 12 A. v. Delft; 13 M. Elshout; 14 J. Klomp; 15 M. v. d. Lee; 16 Th. Elshout; 17 Jac. v. Gorcum; 18 J. v. Gorcum; 19 J. Vissers; 20 J. v. Leest: 21 L. Kouveld; 22 L. van Ra- venstijn. B. V. L. De afdeeling hield haar laatste schiet wedstrijd met de volgende uitslag: 1 Nic. Smits 84 pnt.; 2 A. Klerks Mzn.; 3 M. de Wit 83 p.; 4 A. Luijben 83 p.: 5 C. Brok 80 p.; 6 F. v. Delft 79 p.; 7 H. v. Huiten 78 p. Aanrijding. Door plotseling oversteken van den weg werd dhr. K. uit Nieuwkuyk Dins dagmorgen op de Drunensche heide aangereden door de luxe auto van Wolfs uit Veghel. K. liep ernstige ver wondingen op en de auto eenige averij. ELSHOUT. Aanrijding. Dinsdagmorgen werd in Drunen de politiehond van veldwachter Dekkers alhier aangereden door een auto. Rijksveearts Spierings legde ver band, terwijl de aanrijding minder ern stig bleek te zijn dan oorspronkelijk werd gedacht. De collecte (bloempjes-verkoop) ten bate van Herwonnen Levenskracht te Dussen-Hank heeft 25.opge bracht. Toen de zoon van den landbou wer Verschoor aan den Kornschen Dijk alhier met kar en paard over den weg reed, werd hij door een passeerende auto aangereden, waardoor hij. van de kar werd geslingerdé Met een flinke hoofdwonde werd hij opgenomen. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Zondag j.l. hield de Dussensche Burgerwacht schietwedstrijden op den Kanaaldijk. De uitslagen hiervan luid den: 1 G. Ramakers 84 p.; 2 J. Ansems 83 p.; 3 P. van Schendel; 4 G. van Nuenen 79 p.; 5 A. v. Dijk 78 p.; 6 C. Lensvelt 78 p. Aantal schoten 10. Te behalen pun ten 100. Zondag j.l. na de Hoogmis hield de R.K.V.V. Dussensche Boys in ho tel Leemans alhier een algemeene le denvergadering. De opkomst der leden was goed te noemen, wat wel zijn oor zaak vond in de belangrijke agenda dezer vergadering. Reeds vele malen was getracht tot een definitief besluit te komen of men al of niet aan de competitie zou deel nemen. Wederom vormde dit thans 't hoofdpunt der agenda. Na eenig heen- en weer gepraat werd alsdan beslo ten een elftal te formeeren en dit in de a.s. competitie te doen uitkomen. Een voldoend aantal personen gaf zich hier voor bereids op. Verder zal getracht worden binnen kort een tweede en een vast junioren- elftal samen te stellen. Nieuwe leden kunnen zich bij t bestuur aanmelden. A.s. Zondag zal op eigen terrein in de Kerkstraat een wedstrijd worden ge speeld tegen Des uit Kaatsheuvel. Met de beste voornemens bezield verlieten allen wel voldaan deze zeer belangrijke vergadering. Hoewel door verschillende om standigheden enkele zeer goede en lei dinggevende krachten aan de R. K. Tooneelvereeniging „Oefening en Ver maak'' zijn ontvallen, hebben zij toch besloten om ook dezen winter weder om een uitvoering te geven. Dit zal aan de mindere krachten groote eischen gaan stellen, doch daar de geest goed is in deze vereeniging, is succes zoo goed als verzekerd. Om te komen tot opvoering van een passend tooneelstuk zijn de eerste stap pen in deze richting reeds gedaan, zoo dat weldra de oefeningen een aanvang zullen nemen. Op de te Almkerk gehouden na- jaars-stierenkeuring werden 15 exem plaren aangevoerd, waarvan die van den landbouwer van Vucht alhier, be nevens een tweetal andere uit omlig gende plaatsen, werden goedgekeurd. Het Groene Kruis. Zaterdag 19 September werden de verschillende groote prijzen, waarna men kon raden, aan de winnaars uitge reikt. 1 Het Volendammer trouwpaar, N. Boom, Babyloniënbroek; 2 Pop Con sultatiebureau, Mej. Hansen, Genderen; 3 Koek raden, J. Branderhorst Eethen en J. Bouman. Genderen: 4 Erwten ra den, P. de Raad, Aalst; 5 Boonen ra den, G. van der Beek LGzn., Gende ren; 6 Deken, M. de Haan, Drongelen; 7 Krentenbrood, 30 pond, J. van Gam- meren, Genderen: De naam der tweede pop is door niemand geraden; 9 Eerste tulband. Ds. J. Kuyper, Genderen: 10 Een sprei, Mevr. Kuyper, Genderen; 11 Electr. rijwiellantaarn, C. Vos, Meeuwen; 12 Tweede tulband, Ant. Bouman, Genderen. De groote verloting: le prijs, een schaap, C. Kramer, Meeuwen; 2e prijs een sprei, O. van der Beek, Babyloniënbroek; 3e prijs een wollen deken, A. van Dijk, Dussen, 4e prijs een gasstel, L. Gouda, Eethen. Tot directeur van de K.J.V. al hier is benoemd de Weleerw. Kapelaan P. A. v. d. Velden. Voor onderhoud aan de militaire gebouwen voor deze gemeente is op de Defensiebegrooting voor 1937 uitge trokken een bedrag van 1290. Naar wij vernemen zal tegen het einde van November de vacature van Predikant in de Ned. Herv. Gemeente alhier, vervuld zijn door de komst van Ds. ten Bruggenkate uit 's-Gravenhage. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s. des n.m. 3 uur voor te gaan Ds. v. d. Loos uit Lage Zwa- luwe. In den ouderdom van 93 jaren is alhier overleden mej. Adr. van Geffen wed. van Fr. de Hart, die de oudste inwoonster onzer plaats was. Momenteel telt onze plaats nog 12 ingezetenen die ouder zijn dan 80 ja ren, n.l. 2 van 87, 1 van 84, 2 van 83, 3 van 82, 1 van 81 en 3 van 80. Op Donderdag 1 October zal te Heus- den wederom de jaarlijksche fok vee dag voor zwartbont vee worden ge houden, uitgaande van de fokvereeni- gingen in de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Het voetbalterrein van Juliana is officieel goedgekeurd, zoodat er thans geen beletsel meer is voor te houden tschcpje minuten Coloniaal astzegels, iet midd :tere gei

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5