I es 19- DANIËL DONKERS Buitenlandsch Nieuws. Zaterdag 26 September 1936. No. 77. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. IE M" }NS OP UNIVERSITEITS-Z0NDA6. Wv Rechterarm ER WWIT ENKB BBEN E BE )NDB EELINC ALV De R.K. Universiteit of'n VoortgezetOffer Namens het Centraal Kath. Uni versiteitscomité ontvingen wij van de hand van Mgr. Dr. van Gils onder bovenstaand opschrift een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen Trokken de Kruisvaarders uit om het Graf des Heeren uit de handen der ongeloovigen te ontweldigen, onze taak is verhevener. Wij toch moeten trachten, ieder naar mate zijner kracht, den levenden Christus aan de maatschappij terug te schen ken. Zeker geen gemakkelijke taak, want, zien wij niet allerwegen de grondslagen der christelijke maat schappij bestookt? de Kerk van Christus gehoond en vervolgd? Den levenden Christus aan de Maatschappij teruggeven. Hem doen kennen, Hem uitdragen op de edelste en hoogste wijze, dat geschiedt door 't Apostolaat des Gerstesdoor de beoefening der wetenschap aan de Katholieke Universiteit. Apostel zijn is een hooge taak vervullen. In den volsten zin des woords was Christus zelf apostel: Hij werd door zijn Vader tot heil der wereld gezonden. Wij nu hebben 't geluk in dat apostolaat te deelen, omdat wij door gebed en aalmoes 't hooge geestelijke werk der Katholieke wetenschap in Nederland mogelijk maken. Wel opbeurend is de gedachte mee te kunnen werktn aan de uit. breiding van 't Godsrijk door ons gebed en onze stoffelijke gave maar wij hebben ook een verantwoorde lijkheid wij Katholiek volk van Nederlandgeestelijken en leeken. In 'n belangrijke rede, getiteld «Waarom een eigen Universiteit heeft professor Slijpen het antwoord gegevenniet op de eerste plaats omdat een eigen universiteit politiek voordeel brengt, niet omdat de Bis schoppen zulks verlangen, niet om de wetenschap zelve, niet uit zede lijkheidsoverwegingen, maar het eigenlijk motief is de eer en de ver heerlijking van den Heer onzen God, door de wetenschap. Willen wij onze katholieke levens beschouwing aan de wereld doen kennen, ja er zelf in bevestigd wor den, dan is in onze dagen een Katholieke Universiteit, meer dan welke andere instelling van onder wijs, volstrekt noodig. Nu is 't echter een wondere zaak, dat in ons huidige vrij en vrijgevig Nederland 't oprichten van scholen, waarin kinderen, knapen en meisjes, in onze katholieke beginselen wor den onderwezen, niet buitensporig moeilijk is, althans veel gem.akke lijker dan waar ter wereld ook dat er financieele gelijkstelling bestaat voor het lager onderwijs en 'n dege lijke subsidieregeling voor 't gym nasiaal en middelbaar onderwijs, doch dat de poort gegrendeld blijft waar 't geldt ook onze levensbe schouwing aan de Universiteiten, als medegerechtigden bij de verdeeling der Staatsgelden, te doen optreden. Waar de loodzware lasten voor de lagere scholen en die van voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs ons van de schouders zijn genomen, moeten wij als katholieke volksgemeenschap des te krachtigèr ijveren voor ons katholiek hooger onderwijs. Niet het minst tot onze onderwijzende congregaties moge ik de bede richten de katholieke Uni versiteit te Nijmegen en de R.K. Economische Hoogeschool teTilburg naar vermogen te gedenken. Wat toch daar (en ook aan de R.K. Leer gangen) wordt geleeraard, dringt binnen eenigen tijd tot de kweek scholen door en gaat van daar weer naar U. L. O. en L O. Daargelaten nog 'lat de kweekscholen niet zelden rechtstreeks genieten van het onder wijs aan die instellingen. Dit geldt in nog sterkere mate voor Lycea, Hoo- gere Burgerscholen en Handels scholen. Komt het ten onzent tot een »noodgemeenschap« dt r wetenschap, dan zijn helaas de eerst-betrokkenen bij die »noodgemeenschap« onze instellingen van hooger onderwijs: de Nijmeegsche Universiteit en de Tilburgsche Economische Hooge school. Aan beide wegens kloeke prestaties met bekrompen middelen, een woord van hulde en dank. Wij moeten werken, ja zwoegen voor 'n eigen Katholieke universiteit n.l. om de zaken daar te bestu deeren »>sub specie aeternitatis«, onder de belichting der eeuwigheid. 'k Moge hier een bijzonder woord van hulde en aansporing richten tot de werkers die met den bedelnap rondgaan, straat aan straat, huis aan huis. De Katholieken hebben hier een eeuwenoude traditie op te houden, want de Katholieke Kerk was sinds eeuwen de verdedigster der weten schap. 'k Moge dan den raad van wijlen den Nederlandschen Kardinaal Z. Em. van Rossum »studeeren en na beëndiging der academische studiën blijven studeeren«, herhalen en eindigen met het beteekenisvolle woord van wijlen den pauselijken nuntius Mgr. Schioppa»Mede arbeiden aan de verbreiding der katholieke wetenschap is de hoogste godsdienstige en sociale zending«, Gods zegen ruste op onze Uni versiteit 1 i Huis ren c rijdaf steed AAL: i alwijk rijk XVI. „Hè, gelukkig, daar komt-ie!" zei ze, toen ze hem eindelijk uit de werk plaats in de gang hoorde komen. Maar wat was dat? Hij ging niet de trap op. De deur naar de tuin werd geopend. Hij zou toch niet bij zó'n weer naar buiten gaan? Dat was immers niet denkbaar. Wat zou die stakker daar willen? Nog een poosje zat ze te luisteren. Ze had een drukke dag gehad. Ze was inoe. De regen gutste door en het was of die voor haar een wiege lied zong. Zachtjes liet ze zich even achterover leunen en, zonder dat ze het wilde, was ze ingeslapen. Haar re gelmatig ademhalen verkondigde de gezonde slaap. Buurman, de kleermaker, die wat last van asthma had, was bij dit weer wat later naar bed gegaan als anders. Toen het onweer w7as overgegaan in deze stortbui, had hij de naald in het kussen gestoken en zijn slaapkamer opgezocht; die lag net tegenover de tuin van Daniël Donkers. Een half uur geleden had hij het licht uitgebla zen en nog lag hij met zijn vrouw te luisteren naar de stromende regen buiten. „Hoest toch niet zo, Hendrik Jan!" zei zijn dikke vrouw naast hem. „Ja, ja, Triene, je hebt goed praten. Als ik jou longen had, zou ik het ook wel niet doen. Hoor toch eens wat die regen klettert!" Op dit ogenblik hoorden beiden de achterdeur van het kuipershuis open- klinken en bekende stappen door de tuin draven. „Nou stil 'ns. Wel heb ik van in'n leven!" riep de vrouw van den kleer maker, „daar geloof ik, dat de oude Donkers nog een wandeling wil gaan maken". „Och, laat 'm", zei de kleermaker en hoestte verder. „Nee, dat zal niet gaan! Wat mot dat betekenen?" Meteen was de vrouw al met beide benen tegelijk uit bed gesprongen. Ze ging voor het raam staan en probeerde met haar ogen de duisternis te doorhoren. „Ik geloof", zei ze, „dat-ie daar door de aardappelen loopt. Die moesten trouwens ook al lang in de kelder wezen! Wat zou-d-ie daar moeten?" De man in bed antwoordde niet. Maar op hetzelfde ogenblik klonken er door het geraas van het weer een paar verstaanbare geluiden uit de tuin van hun buurman naar boven Pietje! M'n Pietje!" hoorden ze hem smekend roepen. Dan hoorden ze niets meer, door het lawaai van de neer stromende regen. Even later weer een jammerend geschrei, zodat de door het hoesten uitgeputte kleermaker rechtop in de kussens ging zitten. „Stil toch 'ns!" riep de vrouw en drukte haar hoofd nog vaster tegen de ruiten. „Triene!" riep de man weer, „dat was de ou'e Donkers! Zou'en we 'm moeten helpen As ik in dat weer bui ten was, haalde ik me de dood op de hals". DE MOEILIJKHEDEN IN FRANKRIJK. Een aantal chocoladefabrieken en banketbakkerijen in de buurt van Pa rijs en in die stad zelf, worden bezet gehouden door ongeveer 70U0 arbei ders, in verband met een geschil over de toepassing van de collectieve ar beidsovereenkomst. Er zijn besprekin gen gaande tusschen de werkgevers en de arbeiders, die de hoop zouden wettigen, dat een einde van dit con flict spoedig te bereiken zal zijn. Afgevaardigden van de werkgevers en de arbeiders in de textielindustrie te Rijssel hebben gisteren het plan voor de collectieve arbeidsovereen komst, die Vrijdag geteekend zal wor den, goedgekeurd. TITULESCU'S TOESTAND. Naar uit Innsbruck wordt gemeld, heeft prof. Breitner, die naar 't ziek bed van Titulescu is ontboden en de eerste bloedtransfusie heeft verricht, verklaard, dat de Roemeensche staats man niet het slachtoffer van een po ging tot vergiftiging is geworden. Titulescu lijdt aan moeras-bloed- armoede, een ziekte, die uiterst ge vaarlijk en zeer moeilijk te genezen is. Inmiddels is een verbeterfng in den toestand van den oud-minister inge treden. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Het Alcazar nog niet geval len. Wil Azana den strijd opgeven. Een kellner ver overt 3 dorpen. De positie van de belegerde nalio- nalen in het Alcazar is sinds Dinsdag ongewijzigd gebleven, ondanks de be richten van het agentschap Fabra, waarin sprake was van een bezetting van de puinen der vesting door de volksfronttroepen. Boven het fort zijn met behulp van vliegtuigen biljetten uitgeworpen waarin den belegerden medegedeeld wordt, dat binnen 48 uur een aanval zal worden ontketend om hen te ont zetten. Inmiddels zet de colonne van gene raal Jague den opmarsch naar Toledo voort. De stad Tor rij os werd reeds door de nationale troepen bezet. Hoe zwak de positie der rooden is, blijkt uit het besluit van president Azana om den strijd op te geven. Largo Caballero heeft zich daarte gen echter met beslistheid verzet, daar hij van oordeel is, dat de regeering over voldoende middelen beschikt om den oorlog voort te zetten. Voorts zou het kabinet besloten heb ben tot de vorming van een geregeld volksleger, waardoor de militaire ac tie sterk gecentraliseerd wordt. De volksfrontpartijen hebben reeds een manifest verspreid, waarin alle „lichamelijk gezonde burgers" worden opgeroepen naar het front te gaan en te helpen de „militaire verraders" te overwinnen. De levensmiddelenvoorziening der volksfrontmilities aan het front stuit op groote moeilijkheden. Bij de inneming van Maqueda zou den de rooden 900 dooden op 't slag veld achtergelaten hebben. Een aardig verhaaltje wordt uit Londen gemeld. Bij den strijd aan het Talavero- front zijn drie dorpen door één kell ner veroverd. Een luitenant der rechtschen wilde Triene wachtte lnng met antwoor den. Nog een paar maal hadden ze horen roepen, toen was het stil ge worden. „Och", zei ze toen, „laat 'm; zulke zonderlingen kunnen meer verdragen als jij. Wat wil-d-ie ook met die vo gel in de tuin 's-nachts?" Daarop kroop ze weer onder de de kens. De kerktoren liet zijn elf slagen horen. Het duurde niet erg lang meer, of de beide knorrepotten snurkten te vreden. De volgende dag ging het gerucht, dat de vorige avond Daniël Donkers' vogel gevlogen was. Hij was in de donkere regennacht door zijn aard appelveld gelopen, had bij iedere struik gezocht, maar van het diertje geen spoor kunnen vinden. 's Middags moest de hele stad lachen, toen zelfs de omroeper rond ging, met zijn stok op het koperen bekken sloeg en A'oor ieder, die het horen wilde uitriep: „Gisteravond is de goudvink van Daniel Donkers weg gevlogen. Het diertje zingt op kunst zinnige wijze de melodie van: „Wat pikt er tegen 't vensterglas". Degene, die het terug bezorgt, kan op een grote beloning rekenen". „Warempel", zeiden sommigen, „dat is het werk van die Rika There- bint, die wil er 'n paar zilverstukken aan wagen, om den ouden man gerust te stellen". En dat hadden ze goed gedacht. Juf fer Rika's werk was die omroep ge weest, maarhet vogeltje kwam niet meer terug. De omroeper trok zich van die lachende gezichten van die mensen niets aan. Als ze hem maar betaalden „Ja, ja," zei hij tegen Rika, toen zij hem uitbetaalde en vertelde, dat het hele omroepen niets geholpen had, „as 't nou nog een kat of een k'nijntje was geweest, dan zou ik d'r niks van zeggen; maar zo'n vogel met staart en vleugels,die kun je eigenlijk niet omroepen". Juffrouw Therebint stond hierover nog na te denken, toen de omroeper na beleefde groet al lang weer weg was. Nog eenmaal doorzocht ze met den ouden Daniël elk plekje in het huis en in de tuin. Maar niets was er, dat aan het vogeltje herinnerde dan het lege kooitje, dat met zijn openstaand deurtje de werkplaats nóg eenzamer maakte. Dat Slijm moet van Uw Borst Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Verhoog Verlaagde pryzen_/i Dc oude man was na al het ver geefse zoeken totaal op; juller Rika probeerde hem met wat eronica- druppels, die ze nog van haar gravin had, weer wat op te monteren. Daniël schudde echter langzaam het grijze hoofd: „Dank je wel, beste juffrouw. Het is nou eenmaal niet anders. Voor mij zijn de aardse vreugden voorbij". Na die tijd zat hij voor het raam en keek naar de blauwe lucht, alsof hij daar zocht de Poort der Eeuwigheid. Van dit ogenblik wordt de geschie denis van Daniël Donkers donkerdei en donkerder. Hij werd van dag tot dag al zonderlinger en zonderlinger. Het gevoel van allen verlaten te zijn werd té veel voor zijn oude hoofd. De goede juffrouw Therebint sloeg hem met grote bezorgdheid gade. „Als dat maar goed afloopt", zei ze meer dan eens bij zichzelf. En zo kon het volgende gebeuren. Op een middag in September liet de zon haar herfstkleurige stralen vallen op de bruine dakpannen van ons stadje. Een troepje van ongeveer twin tig opgeschoten jongens trok door "de straten, in plechtige optocht schijn baar ging het verder. Slechts zelden werd er een woord gefluisterd, in kleine draf ging het voorwaarts. Niets anders dan het geluid van schoenen of klompen werd er gehoord. Onder weg werd de stoet nog telkens wat groter. Hier en daar kwam er nog één uit een huis te voorschijn en sloot zich bij de troep aan. Ze wisten dan nog wel niet, wat er ging gebeuren, maar al dravende er achteraan, kwamen ze er na enige vragen wel achter. „Wat is er toch aan de hand?" vroeg net een kleine dikke jongen, die zich bij de anderen aansloot. „O, Jö, daar wil d'r zich één ver drinken?'" „Je bent niet lekker, jijVerdrin ken! Wie doet dat nou? „Nou, as-ie 't dan zelf gezeit het! Wordt vervolgd. Oplossing raadsels van de vorige week. Verborgen plaatsnamen: Venlo. Weert. Standaardbuiten. Omdat het voor hem te ver is om achterom te lopen. Omdat hij z'n liedje van buiten kent. zich na de bezetting van Los Santos met zijn mannen juist op marsch be geven naar een naburig dorp, toen hij eensklaps werd aangesproken door 'n kellner, die hem vroeg of het inder daad in zijn bedoeling lag, zijn dorp aan te vallen. Natuurlijk, gaf de officier ten ant woord. De kellner stelde daarop voor, het dorp liever zonder bloedvergieten in te nemen; hij zou het zaakje wel klaarspelen. De luitenant ging op het voorstel in en inderdaad keerde de kellner een paar uur later terug. Hij was nu gewapend met een ouder- wetsch geweer en werd ter zijde ge staan door vijf dorpelingen, uitgerust met oude pistolen. Voor het groepje uit marcheerde als gevangene 't heele dorpsbestuur. De kellner had zijn mededorpelingen er van overtuigd, dat het verstandiger was, B. en W. uit te leveren, dan zich aan een be schieting hloot te stellen. Op dezelfde wijze speelde de kellner dien zelfden middag nog twee dorpen in handen der rechtschen. Een ondier. Die het laatste lacht, lacht het beste. Nieuwe bezems vegen schoon. Laat nimmer iets tot morgen staan. Dat heden dient te zijn gedaan. NIEUWE RAADSELS. 1. Het geheel bestaat uit 42 letters en is een spreekwoord. 37, 30, 13, 24, 40, 7, 25, (i, 23, 8 is een luchtschip. 2, 36, 20, 14, 17, 21, 42, 9, 40 stil. 4, 5, 12, 18, 35 brandweer. 26 38 28 9 10 29 35 grote kast. 15, 19, 34, 1, 29, 8 vuurwapen. 22 16 21 9 niet lelijk. 31, 38, 3, 33, 27, 8, 6 maand v. 't jaar. 2. Het geheel bestaat uit 50 letters en vormt een spreekwoord. 15, 34, 26, 31, 34, 1, 25, 27, 36 kamerlid. 7, 19, 12, 8, 11, 31, 2, 3, 16 maakt macht. 14, 33, 42, 13, 40 is een getal. 43, 28, 13, 22, 47, 32 raar. 21, 4, 23, 29, 31, 15, 34, 17, 38, 46, 48, 39 stoomschepen. 15, 6, 9, 41, 24, 30, 31, 37, 44, 20 wagon. 42, 5, 10, 35, 16 niet klein. 18, 45, 49, 50, 49, 40 terug gaan. 3. Het geheel bestaal uit 50 letters en is een spreekwoord. 6, 31, 48, 17, 33, 11, 21, 22, 14 toespijs 15, 26, 8, 10, 16, 19, 24, 27, 36 vlugge reisgelegenheid. 20, 27, 23, 18, 34, 47, 48, 9, 28, 10 min soort volk 45, 32, 47, 19, 29, 41, 42, 28, 10 gezellig vermaak. 1, 38, 17, 3 warm, of niet koud. 30, 2, 49, 33, 41, 4, 5, 37, 49, 50 heide kanten. 39, 43, 14, 40, 46, 15, 12, 13, 32, 42 geleerdheid. (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- teekent? (vóór u de bocht ingaat I) TUK DOOR JAN DE JONGE. verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd 1 zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van do slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt geneesmiddel bij aandoeningen als» AKKER' Nlr.ilW

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5