Moderne Katholieke leoUdbeweéim!. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS. ABONNEERT 0 OP DIT BLi Za1 Het kan z'n nul hebben, nu alle Ka tholieke jeugdorganisaties zijn geves tigd, iets over de moderne Kath. jeugd beweging te vertellen. Voor de aangesloten leden: om zich opnieuw te bezinnen op hun gesteld ideaal; voor de ouders: die de organisatie, waarvan hun kind lid is, moeten ken nen, om hun kind en zijn interesse en z'n ideeën te blijven begrijpen; voor de buitenstaanders: om de uiterlijkheid der gevarieerde unifor men te kunnen apprecieeren om de vorming en het werk en de sfeer, die er aan ten grondslag liggen. Deze artikelen zullen 'niet weten schappelijk zijn ik vertel u van be wegingen, bewegingen waar het leven frisch en snel doorheen slaat, die bo venal frisch en vlot moeten worden beleefd. Ik vertel u van het werk en de pret en de harde training ervan. Ik zal trachten goed te vertellen, maar onthoud, dat de jeugdbeweging schooner is dan een vertelling erover kan zijn. Vooraf nog Een ernstig woord Het is noodig, dat we de taak en de plaats, die de jeugdorganisatie in neemt in de opvoeding van het kind, scherp omlijnen. Wanneer God het huwelijk van twee mensehen zegent met kinderen, dan legt Hij hen tegelijkertijd een ontzet tende verantwoordelijkheid op de schouders: de verantwoordelijkheid van de opvoeding. God laat echter nooit iemand ar-* beiden met leege handen en zoo geeft Hij al aanstonds bij en door 't huwelijk als sacrament de genade, om goede opvoeders te zijn. Of die genade veel of weinig uitwerkt, hangt al van de mate, waarin de mensch mede werkt. Nu kunnen we Gods genade wel niet precies ontleden, maar toch weten we wel zooveel, dat O.L. Heer Zijn genade aanpast overeenkomstig tijd en om standigheden. Ook in dezen gevaarvollcn tijd rust op de katholieke ouders de plicht van de katholieke opvoeding. Ook nu geeft God aan de ouders de genaden van staat, om die opvoeding tot stand te brengen. En in dit licht moeten we de katholieke jeugdbeweging zien. In deze tijd, nu opvoeden zoo'n ne telige zaak is geworden, is de katho lieke jeugdbeweging een aangepaste en voor dezen tijd noodzakelijke ge nade-gave, waardoor de ouders hulp ontvangen bij de opvoeding van hun kinderen. Hulp, zeer sterke hulp misschien, maar ook niet méér dan hulp. De jeugdbeweging helpt, vult aan, zet door het werk van de ouders, maar vervangt het niet. Dat kan zij niet, mag zij niet. Want de opvoeding van het kind blijft de natuurlijke en voor zoover moge lijk persoonlijk te vervullen taak der ouders. En nu ga ik u vertellen, hoe de jeugdbeweging in de practijk helpt in Een film uit de rechtzaal. Een wel droevig verschijnen was A. K. uit Sprang. De man had 't taai en verhaalde dat hij »maar alleen op de wereld was met z'n vrouw en twee koeikes!« En geen steun, edelachtbare. Deze man moest terechtstaan we gens o vertr-rdingder Trekhonden wet. Want ook de viervoeters worden door de wet beschermd tegen vaak zoo hardvochtige meesters. Adriaan, waar het hier over gaat, had zon der vergunning zich door zijn hond laten voorttrekken. En dat hij best wist dat hij niet op de hondenkar mocht rijden, bleek hieruit dat hij er direct afsprong toen hij politie zag komen. Ik was op de kar gaan zitten omdat ik pijn in den rug had, weerde hij zich. En de burgemees ter heeft gezegd, dat ik vergunning kan krijgen! Vraagt 't maar eens aan den dokter of ik 't niet in mijn rug heb.... Maar je sprong toch kwiek en vlug van de kar! merkte de Kan tonrechter op. Maar heel Sprang weet dat ik een sukkelaar ben, weerde het manneke zich. 't Liep voor 'm af met een ge ringe boete. Dan was de beurt aan een lange rij mannen, die 't er maar op ge. waagd hadden in de heide te roo- ken. Ze liepen in de mooie Dru- de opvoeding, ga ik u vertellen van het mannelijk jeugdwerk: van welpen, verkenners, jo-wa, daarna van de Jonge Werkman en de Jonge Midden stand. Het spel van verkennen. Dit is de volledige en juiste bena ming :he| spel van verkennen. Niet in den zin van een spelletje, dat ge speeld wordt het verkennen is een spel dat geleefd wordt van 7 tot 21 jaar: eerst als welp, dan als verken ner, daarna als voortrekker en wien het spel zóólang heeft gepakt, die blijft in de beweging als leider. i)ie groote aantrekkingskracht van liet spel is het geheim van z'n succes onder de jeugd, is het bewijs, dat de opzet van Baden Powell, den stichter der verkennersbeweging, juist is ge weest, en is het gevolg van de stcei, waarin het spel geleefd wordt. Die sfeer is erg moeilijk onder woorden te brengen. Wie vorig jaar October de demonstratie-avonden bij gewoond heeft, zal haar hebben aan gevoeld en we zijn er ven overtuigd degenen die die sfeer hebben ondei- gaan, op de komende demonstratie avonden einde October weer te zullen ontmoeten. De Welpen. U kent ze die kleine mannen in groene trui, hals doek en 'n groen pet je met gele biezen schuin op hun hoofd de welpen. Waarom ze zoo hee- ten en wat ze zijn, legt Baden Powell hen uit in zijn Wel penhandboek. „Jonge verkenners, die nog niet oud genoeg zijn om echt verkenner te wor den, heeten welpen. Waarom? Omdat een welp een jonge wolf is. Verken ners noemt men wolven, en jonge ver kenners heeten daarom jonge wolven of welpen. In de prairieën van het verre Wes ten van Amerika vormden de India nen een volk van verkenners. Iedere man in den stam was een goed ver kenner. Niemand had eenigen eerbied voor hem, als hij het niet was. Als ge volg daarvan was er groote wedijver tusschen de jonge krijgers, wie wel de beste verkenner zou zijn. En zij, die zich de besten toonden, kregen den bijnaam van Wolf. Je had er Grijze Wolf, Zwarte Wolf, Roode Wolf, Le nige Wolf en zoo meer. Maar Wolf was de eere-titel, die beteekende, dat je werkelijk een goed verkenner was. Als je naar Zuid-Amerika trok, zou je zien, dat, hoewel de volken heele- maal van elkaar verschilden, ook de negers goede verkenners waren en dat zij ook de beste verkenners Wolf noemden. Zooals je weet, is een verkenner 'n man, die sterk is en dapper en die zonder aarzelen den dood trotseert om z'n plicht te doen, die zoowel bij dag als bij nacht z'n weg kan vinden in een onbekend gebied, die voor zichzell kan zorgen, vuur kan maken en z'n eigen potje koken; hij kan de sporen van dieren en inenschen volgen, kan zien zonder gezien te worden; hij is hulpvaardig en vriendelijk; hij ge hoorzaamt de bevelen van zijn leider tot in den dood". Dit is het ideaal van de welp: ver kenner worden en het doel van de welpentraining: de overgang naar de verkenners. En zoo is het leven in de welpen- horde en de training daarin niet: het bedenken van een prettig tijdverdrijf voor de jongens, maar de serieuse voorbereiding op hun verkennerschap door vorming van karakter en ver hooging van prestatievermogen en be kwaamheid. Dit laatste door technische training op verschillend gebied. Karaktervorming, door wilsvorming in spel en het gezamenlijke leven in de horde, door het strak onderhouden van de welpenbelofte en de Wet van de welpenhorde: de welpenbelofte: Ik beloof mijn best te zullen doen om: 1. Trouuw te zijn en mijn plicht te doen tegenover God en mijn land en de Wet van de welpen- horde te gehoorzamen. 2. lederen dag een goede daad te doen. de wet van de welpenhorde: 1. De welp volgt den Ouden Wolf (d.i. volgt altijd en blind de wel penleiding). 2. De welp is moedig en houdt vol. En deze gansche training wordt den jongen spelenderwijs gegeven in de voor hem op dien leeftijd zoo aantrek kelijke, romantiek van de dierenwe reld. Een voorbeeld hiervan uil het welpenhandboek tot slot: „Als de wolvenhorde in de rimboe (wildernis) bijeenkwam, stond Akee- la, de oude Wolf, op een groote rots in het midden en de horde zat er in een kring om heen. Bij onze welpenhorde geven we nu de rots aan door een kleinen kring van steencn of paaltjes of met krijt. De rotskring heeft een middellijn van ongeveer drie pas, met een vlaggestok of totempaal in het midden. Voor den Horderoep wordt de kring grooter gemaakt door elkaar's handen vast te houden en een groo- ten kring te vormen door zoover mo gelijk achteruit te loopen. De Wolven zaten allen in een kring rondom de Raadsrots en wanneer Akeela, de Oude Wolf, het hoofd van de Horde, zijn plaats op de rots in nam, wierpen ze hun kop achterover en huilden hem een welkom toe. Wanneer de Oude Wolf, Akeela, de welpenleidster aankomt, hurk je in een kring neer, zooals jonge wolven doen en begroet je haar met den hor- de-roep. Ga dus in een kring staan. (Snel! een welp loopt niet, hij rent!), enz.". Den volgenden keer over de ver kenners. Kap. ANT. VAN LIEROP. nensche duinen en bosschen achte- loos te rooken, zonder eenige be kommernis over het gevaar dat één klein vonkje al genoeg is om véél Brabantsch schoon van onze bos schen door brand in heete, droge zomermaanden te doen verloren gaan. Onder die roekeloozen waren er drie uit Vlijmen en die er zich flauw met onoenullige uitvluchten van wilden afmaken. De eerste, A. v. E. uit Vlijmen, beweerde dat achter de Drunensche bosschen in de heide mag gerookt worden. Niets van aan! En daar staat niet eens een bord I Hoeft ook niet! De tweede was niet verschenen. De derde A. P. v. d. Wee. 22 jaar, landbouwer te Vlijmen, hield zich óók van den domme. Ik was daar nooit geweest en was op weg naar de kermis. In de heide naar de kermis? Voor dezen keer ieder f 2 boete. Maar denk er aan, als ge hier weer komt voor die delicten, dan zal 't je niet meevallen! waarschuwde de Kantonrechter. En dan volgden de overtreders van de Motor- en Rijwielwet. Die zijn er altijd bij »bosjes«. C. H. B. 44 jaar, handelaar te Loon op Zand, moest zich verant woorden, omdat hij geen richting had aangegeven. Ik rijd al 20 jaren auto, maar ik heb nog nooit een ongeluk veroor zaakt, verzekerde de man, die 't de spiedende blikken van den wacht meester der marechaussee 1. C. Pleijs, die overigens toch geen klachten over het rijden van den haastigen chauffeur had. E. werd conform den eisch ver oordeeld tot f 10 boete. niet goed verkroppen kon dat hij een bekeuring had opgeloopen. Als getuige verscheen J. Eikenaar, wachlmeester bij de marechaussee te Waalwijk. Deze meende eerst »dat er een stelletje dronken ker misklanten aankwam«. Er waren twee redenen om op den bestuurder te letten; eers-ens omdat hij te hard reed en voorts omdat hij geen richting aangaf. Er was nu geen ontkomen meer aan, maar 't vonnis viel ons ten slotte nog mee: vijf gulden boete. Een maréchaussée is geen kinder meisje verzekerde de Kantonrechter geërgerd, toen de volgende, die geen richting had aangegeven, den maré chaussee zoowat als z'n bewaker meende te mogen veronderstellen. De marechaussee had tenminste wel kunnen waarschuwen, inplaats van bekeuren, bromde E. S. de P. uit Meeuwen. Doch de Kantonrechter gaf hem terug«Een flinke vent geeft behoor lijk de richting aan. Een marechaus see is geen kindermeisje 't Kost Arie drie pop boete. Verrast! L. M. J. E. te Drunen, bracht door een zéér snelle vaart de vei ligheid van het verkeer in gevaar en stond deswege terecht. Hij had het erop gewaagd met 55 K.M. per uur. Hij gaf een uiteenzetting van de situatie te Waalwijk aan de Grootestraat waar hij een aanrijding wel voorkwam maar toch niet aan VERDRONKEN. Te Zwammerdam werd het vier jarig zoontje van den fabrieks arbeider van Zwieten vermist. Het kind had om vier uur de ouderlijke woning verlaten en was daarin niet teruggekeerd. Bij navraag bleek een buurmeisje het jongetje het laatst te hebben gezien in een tuin van een perceel in de omgeving, waarin hij zich bezig hield met het zoeken naar kastanjes. Daar de boom bij een diepe sloot staat, rees het ver moeden, dat het knaapje te water was geraakt, zoodat onmiddellijk met dreggen werd begonnen. Inder daad slaagde men er na eenigen tijd in, het kind op het droge te brengen. Een terstond ontboden geneesheer kon slechls den d„od constateeren. DOODGEVALLEN. De 19 jarige Jacobs uit Eygels- hoven, in dienst van de aannemers firma Mijnlief uit Nijmegen, stapte op het dak van de centrale van de dakplaten op de plafondplaten, die veel dunner zijn. De jongen zakte er door en viel van 20 M. hoogte op de fundamenten voor de turbines. Hij was bijna op slag dood De aannemer Hoekema, uit de J. C. van Oostzanenlaan te Heemstede is van een stelling ge vallen. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. De 31 jarige A. van der W. is met zijn motorrijwiel op de spoor rails bij den Kreekweg te Botterdam geslipt en gevallen. Met een schedel- basisfractuur is hij naar 't ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij later is overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. De 7 jarige W. Kuipers te Engelum (Fr.) geraakte voor de ouderlijke woning onder een wagen. Met zeer ernstige verwondingen is het kind naar het Diaconessenhuis te Leeu warden vervoerd, waar het tegen middernacht overleed. DE VERDUISTERING TE 's-BOSCH. De instructie tegen den vroegeren notaris L. te 's Hertogenbosch is thans gesloten. De openbare be handeling voor de rechtbank zal vermoedelijk in het begin van de volgende mannd plaats hebben. Aan verdachte zullen verduistering en valschheid in geschrifte worden ten laste gelegd. Het passief van het faillissement is voorloopig vastgesteld op f 115,000 DOODELIJK ONGELUK BIJ DE MANOEUVRES Bij de legeroefeningen in Noord- Brabant heeft een droevig ongeluk plaats gehad, waarbij een doode valt te betreuren. Voorts hadden eenige ongevallen plaats, welke een minder ernstig karakter droegen. Op een afstand van ongeveer twee kilometer ten Oosten van Nispen had een stuk 6 cM. veldgeschut stelling genomen. Men had het ge laden met losse munitie. Toen een patrouille infanterie naderde vroeg deze verlof om het stuk te mogen passeeren, en nadat dit was toege staan, trok de patrouille voorbij. Door tot dusverre niet opgehel derde oorzaak ging plotseling een schot af, dat een van de laatste mannen, behoorend tot de mortie ren compagnie van het 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom, in den rug trof. Korten tijd later is de militair aan de bekomen ver wondingen bezweken. Het slachtoffer is de 33-jarige soldaat Berkenbosch uit Rhoon in Zuid Holland. De man was ge huwd en vader van drie kinderen. Wat de oorzaak van het ongeluk betreft, verluidt het, dat een der soldaten, die het stuk geschut be dienden, zou zijn gestruikeld over het touw, waarmede dit wordt af gevuurd. Hierdoor zou het schot zijn afgegaan met het bekende noodlottige gevolg. DE MOORD TE ROTTERDAM. De dader legt een bekentenis af. De inbreker T., die te Rotterdam is ingesloten in verband met den moord op de 38-jarige vrouw M. K. die Zondagavond omstreeks kwart over tien in haar woning aan de üranjeboomstraat vermoord is ge vonden, heeft bekend, de vrouw door slagen op het hoofd van het leven te hebben beroofd. Geheel conform de theorie he het drama zich reeds Zaterdag den vroegen avond afgespeeld, dader, die een woordenwisseling^ de vrouw heeft gehad, welke handgemeen is overgegaan, heeft v een kast, die in de kamer stonde steekbeitel genomen, waarmede haar den schedel heeft ingeslagt De vrouw kreeg een wonde v zeven c.M. diepte in het achterhoo waaruit wel bleek, dat de slag n groote kracht was toegebracht, meer, daar bij de sectie is kom vast te staan, dat de vrouw schedel had van meer dan 8 m dikte, hetgeen zeer weinig schi voor te komen. De dader is or middellijk na de moord te hehh gepleegd, weggeloopen en heeft deur achter zich dicht getrokk De vrouw is toen in haar doodsan naar de deur gerend, welke zij zelf op slot heeft gedaan. Toen hebben haar krachten zi begeven. Zij zakte ineen en is komen dood gebloed. De dac heeft den beitel, waarmede hij moord heefl bedreven in het Sp kanaal gegooid. De rivierpol tracht het voorwerp thans op halen. BRIEFKAART ZONDER ADRES AFZENDER. P.T.T. Nieuws vertelt een ge van een briefkaart zonder adres zonder afzender. Wat moest de postambtenaar n deze puzzle doen? In dergeli gevallen komt hij er toe eenige paste vrijmoedigheid te betrachl ten opzichte van het overigens nai lecni gezet door hem bewaarde pos siren geheim. Hij bekeek mitsdien de zs istt en de briefkaart van twee kan voor en las op de correspondentie?.! het volgende: fc ve Te X, 18 Juni 19 welk SCHC De Buitel onder geil a alhiei R.K. I Doi Waal veree: heer \erga Bij mede opgei denst Boek! een !cn. i de B( derge opgei succe Bei uit I) een l nenk geges Ve steld lingsi Na werk sen <;e\ve een Lieve Ouders, Heden werden we verblijd n de geboorte van een dochl Nellie genaamd. Moeder dochter in blakenden welsta Zondag kom ik bij U en ho U meer. Mede namens Ma W toon curs' won M( dat 1 vorii. I ract verb bov o 10 (In haast) Janus ].onl, Gegeven: het bovenstaande; i werp vraagdde briefkaart terecht debo brengen. daar Dit laatste lukte werkelijk, to ben. de met voorbedachten rade na; N; plozen rubriek «Burgerlijken Sta hom in het eerstvolgende nummer t werd het plaatselijk blad te X onder m- vermelde de geboorte op 18 Ji Petronella, dochter van Adrianu en Maria.... Hun adres was spoedig gevond De vader zij niet veel en begreep nog minder van, toen hij jieef beleefdelijk ten postkantore te zi ontboden de briefkaart als zijne herkende en terug kreeg Ml W de 'weinige door hem gesprol het woorden en bovenal de onmiski proj baar op zijn gezicht te lezen argwa eeni wezen er duidelijk op, dat hij d Lan bewusten ambtenaar verdacht i op een angstwekkend stevige rek bos( met duistere machten. here De aardigheid zou er af zijn H weest, indien hem verteld was 1 mar de vork precies in den steel zat, in 1 vers ERNSTIG SPOORWEGONGELUI NABIJ LOURDES. toeg Bij het station Ossun, op v geb< kilometer afstand van Lourdes V legen is een ernstig spoorwegongei besp gebeurd. De sneltrein van Lour in naar Avignon moest bij Ossun si zinp heid verminderen, omdat de stroo M toevoer afnam. Op dat oogent in t werd hij achterop gereden doori verg boemeltrein, eveneens komende^ plaa Lourdes. De locomotief van c de boemeltrein deed den bagagewa: pag; van den sneltrein ontsporen boorde zich vervolgens in den wap derde klasse, die voor dezen bags wagen reed. De botsing kwam zeer ernstig: en al spoedig hoorde men de lu kreten van gewonde reizigers was zeer spoedig medische h aanwezig, zoodat men direct 1 beginnen de gewonde reizigers de overblijfselen van den wagon j bevrijden en te verzorgen. Er biel veertien dooden te zijn, terwijl gewonden naar de ziekenhuizen h].u Lourdes en Tarbes gebracht moes s[[, worden. Autoriteiten uit deze be huj plaatsen regelden de hulpverleeni mee die, doordat zij zoo spoedig kon schieden, ernstiger gevolgen Sj heeft kunnen voorkomen. De conducteur van den trein den op den electrischen trein in in j.je; reden, is in verzekerde bewar' gesteld. 2 fepei jaai plas huis den urir «i

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8