Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nederland verlaat den gouden standaard. DE GOUDEN BRUG „HOORD-BRABAtlD" Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. FEUILLETON RUMMER 78. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1936 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Een beroep op den Midden stand. - Radio-rede van Dr. Colijn. - Wetsontwerpen o. m. om prijsopdrijving te voorkomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de regeerings persdienst volgende medegedeeld: »Nadat de Regeering, na de aan gekondigde monetaire maatregelen in Frankrijk, haar voornemen te kennen gaf, om haar monetaire politiek onveranderd te handhaven, heeft het sindsdien genomen besluit van de Zwitsersche Regeering, de Nederlandsche Regeering genoopt, hare houding opnieuwin overweging te nemen. Nu Nederland het eenige land ter wereld geworden is, dat zijn munt- pariteit ongerept heeft bewaard en het daardoor in de sterkste mate den druk op de wisselkoersen en op zijn goudvoorraad zal gevoelen, kan de mogelijkheid om de huidige monetaire politiek te blijven hand haven, niet langer aanwezig worden geacht Teneinde te verhoeden, dat men ten slotte genoopt zou worden den gouden standaard prijs te geven na een niet te verantwoorden ver zwakking van den goudvoorraad der Nederlandsche Bank, heeft de Regeering, in volledige overeen stemming mei het gevoelen der Ne derlandsche Bank, besloten met in gang van 27 September den uitvoer van goud te verbieden, tenzij ge dekt door een authentiek certifi caat van de Nederlandsche Bank. Tevens zal de Effectenbeurs Maan dag 28 en Dinsdag 29 September gesloten zijn. Nadere mededeelingen omtrent ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 29) De vrouw steekt de straat over. Langzaam en sleepend, mev. knikken de knieën. Misschien zou haar gang wat lichter en eleganter zijn, als haar plompe schoenen, waarvan de platte hakken totaal scheef zijn geloopen, haar dat niet beletten. Voor perceel nummer 16 aangekomen, grabbelt zij met haar vrije rechterhand in haar mantelzak, waaruit zij een sleutel op diept. Daarbij onderscheidt Johanna duidelijk elk detail van deze vrij breede, van veel ruw werk getuigen de vrouwenhand: de roode, hier en daar gesprongen huid, de teekens van tallooze speldenprikken aan den top van den korten wijsvinger en de on verzorgde, ten deele afgebeten na gels Dan verdwijnt de vrouw in het huis. Johanna hoort, hoe zij de trap naar de eerste verdieping opgaat en daar een deur ontsluit. En nu weet zij: dat was Emma Koch. Maar wat weet zij daarmee per de voornemens van de Regeering, zullen Maandag 28 September wor den bekend gemaakt.» Middenstand. Door den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werd aan de centrale middenstandsorganisaties diverse bonden op het gebied van den detailhandel in levensmiddelen, coöperaties en grootwinkelbedrijven een aanschrijving gericht, waarin hij een dringend beroep deed om al het mogelijke te doen teneinde door eendrachtig optreden moeilijkheden, die aan den detailhandel niet anders dan ernstig afbreuk kunnen doen te voorkomen. Voorts werd door de regeering contact gezocht met de verschillende middenstandsbonden, de grootwin kelbedrijven en coöperaties, teneinde onredelijke prijsverhooging van le vensmiddelen te voorkomen. Ofschoon devaluatie een ingrijpen de verandering in de landbouw- crisispolitiek zal beteekenen, zullen met inachtneming van de belangen van den landbouw de prijzen van de eerste levensmiddelen, met name brood en aardappelen, echter niet worden verhoogd. Land- en tuinbouw. De regeeringscommissarissen voor de uitvoering derlandbouw crisiswet namen de volgende maatregelen Alle restitutie-, exportbeschikkin gen, enz. zullen, met uitzondering van de beschikking voor zoover betreft de teruggave van binnen- landsche heffing^ op boter, voor zoover de normale hoeveelheden betreft, voorloopig worden stopgezet. Met ingang van 28 September '36 zal tot nader order geen rogge worden gedenatureerd. Dit geldt ook saldo nóg? Iets, Neen, veel. En toch te weinig, al is dit reeds moeilijk te dragen in zijn onvolledigheid. Al te moeilijk voor de jonge barones Geit- ler-Hattorf, die de menschen en din gen uit den gezichtshoek van haar veilige geborgenheid beschouwt. In den middag van dezen dag heeft Johanna twee telefoongesprekken vanuit haar hotel. Het eerste is met den voormaligen commissaris der recherche, Schwar- zer, die nu een particulier detective bureau in de Brienzerstraat heeft. Haar kort en bondig geformuleerde opdracht geeft Schwarzer na beëin diging van het telefoongesprek aan leiding tot een snel en doelbewust op treden in dat speciale onderdeel van zijn vak, waarin hij in den loop der jaren reeds heel wat gunstige resul taten heeft bereikt. Zóó voortreffe lijk is de reputatie, welke hij geniet, dat de directeur van het Grand Ho tel Grunewald geen oogenblik heeft geaarzeld hem op een informatie van de bewoonster van kamer 130, warm aan te bevelen. Johanna's tweede verbinding is een intercommunaal gesprek met Igls, dat tante Sophie aan het ande re einde van de draad totaal uit haar evenwicht brengt. Stefan Szartossy, die de laatste vierentwintig uur tot den bijzonderen ten aanzien van partijen, waarom trent reeds toezegging tot het houden van toezicht werd gedaan. De steun 5 f2.25 voor gerst wordt met ingang van 28 September 1936 tijdelijk opgeschort. Dorschingen dienen echter op den ouden voet door te gaan. Alle formaliteiten dienaangaande worden voorloopig gehandhaafd. Geen monopolie-overeenkomsten zullen ten aanzien van den uitvoer van consumptie- en pootaardappelen naar België en veldboonen naar Duitschland worden aangegaan. De reductie bij invoer van In dische mais wordt tijdelijk opge. schort. Voor zoover betreft de Neder landsche Aardappèlmeelcentrale is voor alle georganiseerden tot nader order de verkoop van aardappelen stopgezet. De aardappelcentrale aan vaardt geen enkele verplichting voor verkoopen gesloten na 27 September 1936. De Nederlandsche Veehouderij centrale heeft den verkoop van spek door spekexporteurs» stopgezet. g|>iSHWS VERZEKER U BIJ DE vertrouwensman van barones von Geitier is gepromoveerd, vermag haar slechts gerust te stellen met de toe zegging, dat hij vclkomcn te harer beschikking blijft. ant Johanna heelt haar tante niets n eer of minder dan het volgende meegedeeld: Professor Witte heeft haar, in het belang van haar ernstig aangedane slem uitdrukkelijk gewaarschuwd voor een langer vèrbnjf in de hergen en haar dringend aangciaden onmid dellijk een zuideiijk-r klimaat op te zoeken. Zij heeft daarom besloten naar Cairo te gaan, waar het bij óhepheard nog niet al te druk zal /i;n. Zij vertrekt morgen via Salzburg naai Triest. Tante Sophie moet eveneens mor- gc r: den korteren weg over den Bren ner nemen. Zij verwacht haar op den avond van den 31slen December in Hotel Splendid in Triest. Alles zoo hals over kop.... zucht Sophie von Geitier. Het arrangement van de baro nes is weloverlegd en even verstandig als practisch, tracht Szartossy haar te verzekeren. En dat de barones haar aandeel in het reisprogramma tot Triëst zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt, daarvoor hoop i k te zorgen, als u zoo goed wilt zijn dit aan mij over te laten. Met genoegen, beste Szartossy. Wat heerlijk, dat ik u tenminste heb. Zoodra is vastgesteld met welk percentage zal worden gedevalueerd en met welke prijzen derhalve moet worden rekening gehouden zullen nieuwe regelingen in werking treden, waarmede de stopzettingen een einde zullen nemen. Rede Min. pres. Colijn. Maandagmorgen om acht uur hield de Minister-president dr. H. Colijn voor de radio in verband met de monetaire maatregelen een rede, waarin Z.Exc. vooreerst de oorzaken opsomde, welke de regeering noopten den gouden standaard prijs te geven. Spreker voegde hieraan toe dat Nederland misschien enkele weken of enkele maanden lang als eenige land ter wereld den gouden stan daard had kunnen handhaven, met groote schommelingen inden rente voet, doch tenslotte toch gedwongen zou zijn na een sterke verzwakking van den goudvoorraad, den gouden standaard prijs te geven. Intusschen zouden velen zich door speculatie onrechtvaardig hooge winsten heb ben kunnen verzekeren. Nu blijft al het goud ter beschikking van het eigen land en van het algemeen belang. Of het tijdelijk prijs geven van den gouden standaard ook waardever mindering van den gulden beteekent valt niet met volkomen zekerheid te zeggen. In de periode Aug. 1914 April 1925 toen eveneens de gouden standaard was prijs gegeven zijn er tijden geweest, dat de gulden lager stond tegenover het Pond of den Dollar, doch soms was het ook omgekeerd. De regeering kan den geschapen toestand niet geheel aan zichzelf overlaten. Het betalingsverkeer blijft volkomen vrij, maar de regeering zal aan de Tweede Kamer voorstellen een Egalisatie-fonds te stichten van 300 millioen, teneinde invloed te kunnen uitoefenen op den wisselkoers met het buitenland, waardoor men het in de hand heeft een ongemotiveerde daling van den gulden te voorkomen. Een prijsstijging zal, vooral voor Het kamermeisje zal dus de koffers gaan pakken en u zorgt voor m'n reisbiljet en brengt mij naar den trein, ja? Morgenochtend om elf uur van Innsbruck, heeft Hannerl ge commandeerd. En alles vanwege die stemMaar het kind scheen wel erg heesch te zijn; dat heb ik zelfs door de telefoon gehoord De barones zag er gisteren zeei slecht uit en heeft eenige ontspan ning ongetwijfeld dringend noodig. Eigenlijk zijn we ook voor ont spanning hierheen gekomen. Enfin, vooruit dan maar. Op naar Cairo. Ik neem het nu eenmaal niet zoo zwaar. Dat weet Hannerl ook drommels goed en ze weet ook, dat ze zich op haar oude tante verlaten kan, waar en wanneer ze haar noodig heeft. Szartossy lacht heimelijk om deze geheel nieuwe wijze van de zaken voor te stellen door de oude dame die haar hulpeloosheid plotseling ge heel heeft afgelegd en totaal vergeten schijnt te zijn, hoe zij zich slechts enkele minuten geleden over een en ander heeft uitgelaten. Maar zelfs in dezen vermakelijken ommekeer van de barones steekt slechts charme en gracie. Ach, wilt u het meisje even zeg gen, dat ze moet gaan pakken? be schikt ze met onweerstaanbare be minnelijkheid over den ridderlijken Hongaar. Dan laat ik me intusschen goederen die uit het buitenland betrokken moeten worden niet ge heel kunnen worden voorkomen. De min. president waarschuwde echter den handel zich niet schuldig te maken aan een onsociale en on vaderlandslievende daad van prijs opdrijving. De regeering zal hiertegen streng optreden; een ontwerp van wet is in voorbereiding, welke de regeering daartoe groote bevoegd heden geeft. Ook het koopend publiek waar schuwde spr. niet te hamsteren, want er bestaat geen gebrek aan goederen. Rustig blijven, niet zenuwachtig handelen, doen alsof er niets gebeurd is, dat is het advies van de regee ring. Zij acht zich wel in staat, als het volk met haar aanwijzingen rekening houdt, de ergste schokken op te vangen en de moeilijkheden te overwinnen. Deze rede werd ook uitgezonden naar Oost en West Indië en Curasao. Nieuwe wetsontwerpen. In verband met den nieuwen ge schapen toestand op monetair ge bied werden door de regeering de volgende wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend 1. Wetsontwerp tot verbod van uitvoer van gouden munt en goud muntmateriaal 2. Wetsontwerp, houdende eenige voorzieningen in verband met de buitengewone omstandigheden ten aanzien van de wisselkoersen in het buitenland, waarbij wordt ingesteld een egalisatiefonds, dat gefinancierd wordt door de uitgifte van schat kistpapier 3. Wetsontwerp houdende tijde lijke maatregelen tegen het tegen gaan van prijsopdrijving, waarbij vooral de eerste levensbehoeften in bescherming worden genomen. Ook de huren komen onder controle te staan. In de toelichting bij het inge diende wetsontwerp tot instelling van een egalisatiefonds van f 300 millioen, stelt de regeering voorop, dat zij het, zoolang de internatio- coor dr. Falk de krant voorlezen. Daarop schrijdt ze de hall door, genadiglijk dankend voor de eerbie dige buiging van Sylvester Vonberg, die haar tegemoet komt. Bij alle min zaamheid ligt er echter zooveel gere serveerdheid in de wijze, waarop de oude dame slechts enkele centimeters het hoofd groetend buigt, dat Sylves ter het niet waagt haar aan te spre ken. En toch brandt de vraag naar Jo hanna hem op de lippen. Nóg tast hij volkomen in het duister. Zwijgend omringt hem, een koel, ondoordring haar en onbarmhartig zwijgen. Nóg is hij overgeleverd aan de ergste van alle folteringen: wachten! Doelloos wachten, wachten op genade of een beslissende veroordeeling Hij stormt het hotel uit, dwars door het dorp Igls en over den bree- den straatweg naar Vill. Daar komt hij in een kleine herberg tot rust. De waard brengt op zijn verzoek cognac, daarna gentiaan. Meer en altijd meer Di inhoud van Johanna's portemon- naie is nauwelijks toereikend om de via lering te betalen Na het telefoongesprek met haar lante begeeft Johanna zich naar het HoLelbureau. Haar bewegingen zijn automatisch en afgemeten. Zij spreekt op gedempten toon, maar nochtans zeer gedecideerd: (Wordt vervolgt.) Waalwyifsche en Langstraatscfce Courant, NEEM HET ZEKERE VOOR HET ONZEKERE EN CONCURREERENDE TARIEVEN EN VOOR- DEELIGE VOORWAARDEN

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3