Buitenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Drunen. Juist voor Vrouwen! AKKERTJES nale monetaire verhoudingen zoo onzeker zijn als thans het geval is, ongewensctit zou achten, zich aan stonds aan een bepaalde goudpari- teit te binden. Zoolang niet de voornaamste wereldvaluta's aan 'n internationaal monetair systeem, gebaseerd op het goud, gebonden zijn, ware een dergelijke band ook voor Nederland niet aan te leggen. Dit beteekent geenszins, dat de regeering belang rijke schommelingen in de goud- waarde der zooeven bedoelde valuta's verwacht of waarschijnlijk acht. Het beteekent slechts, dat, naar de meening der regeering, Nederland onder de huidige omstandigheden, zich zijn vrijheid van handelen dient voor te behouden. Tegen prijsopdrijving. Wat betreft de tijdelijke maat regelen tegen het tegengaan van prijsopdrijving kan nog 't volgende worden medegedeeld Behalve dat de ministers van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij prijzen kunnen vaststellen, die, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk, maximaal mogen gelden en dat de ministers van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Sociale Zaken het zelfde kunnen doen ten aanzien van huren van onroerende goederen en diensten, bevat het ontwerp een bepaling, die den burgemeester van een gemeente het recht geeft um indien gegronde meening bestaat, dat het verbod tot prijsopdrijving wordt overtreden de in zijn ge meente aanwezige goederen in bezit te nemen. Tevens kan hij, ook alweer indien hij gegronde verdenking heeft, dat staking van den verkoop geschied om prijsopdrijving te verkrijgen, een onderneming dwingen goederen van haar voorraad af te geven. Voorts zal hij, die goederen in het klein te koop aanbiedt of verkoopt, verplicht zijn den prijs der goederen duidelijk te vermelden. Hij die in strijd handelt met eerste vier art. der wet, kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. Aan alle Middenslanders. De hoofdbesturen van de drie Nederlandsche middenstandshonden brengen het volgende ter kennis van hun leden: In overleg met regeeringsinstanties meenen de hoofdbesturen hun leden ernstig te moeten waarschu wen tegen het maken van voorbarige gevolgtrekkingen uit de jongste regeeringsmaatregelen t. a.v. den gulden. Met name verzoeken de hoofdbesturen hun leden, niet toe te geven aan angst stemmingen ten opzichte van inkoopen en prijzen en in het bijzonder niet zonder meer over te gaan tot prijsver hoogingen. Met nadruk wijzen de genoemde besturen tevens op het gevaar, dat voor den normalen gang van zaken gelegen is in het zgn. hamsteren en zij dringen er bij hun leden op aan, niet aan ham deraars te leveren. De drie Nederland>che midden standsbonden stellen zich voor, omtrent alle nader te nemen maat regelen in voortdurend contact met de betreffende regeeringsinstanties te blijven. Om misverstand te voorkomen willen we er tenslotte nog even op wijzen, dat de gulden nog niet ge devalueerd is. Nederland is thans teruggekeerd tot den toestand, zoo als we die kenden in de jaren 1914— 1925. Van een terugkeer tot een nieuwe pariteit van den gulden is nog geen sprake. Men zal de gulden zijn eigen niveau laten vinden onder den dooi de regeering zorgvuldig gecontro leerden invloed der internationale krachten. Gezien de bevredigende ontwikke ling van Maandag besloot de re— geering de effectenbeurs Dinsdag wederom te openen. De beschouwingen in de pers over de wijziging in de monetaire politiek der Regeering dragen zonder uitzonderingen een instemmend ka rakter. De Telegraaf die het los laten van het goud steeds als een ramp heeft voorgesteld en nog Za terdag zich in dien geest uitliet, is nu de eerste om te bekennen, dat de nieuwe monetaire koers ons de vruchten van het economische be leid van het kabinet Golijn zal doen plukken 1 Was er eerst sprake van eene monetaire entente tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk, daarvan hoort men op het oogenblik niet veel. 't Was ook eigenlijk meer be doeld als een afspraak dat geen maatregelen tegen Frankrijk geno men zouden worden als de franc devalueerde, maar niet om een al- gemeene stabiliteit te verkrijgen. Intusschen kan men verwachten dat een rustiger periode komt, al is er dan geen vaste stabilisatie. Alles zal zich langzamerhand wel naar het pond richten. Omdat deze valuta-stabilisatie nog in de lucht hangt, prefereert o.m. mr. Trip, de president der Ned. Bank, de z.g. zwevende gulden, waardoor wij ons niet binden en geen risico loopen. Men zal nu nog vragen wat den ken de hoofd-industriën van plaats en streek, de schoen- en lederindu strie over de nieuwe situatie. Wij meenen te kunnen zeggen dat over 'tgeheel de beslissing der regeering met ingenomenheid is be groet (men prate nu niet meer na dat zulks b.v. vroeger had moeten gebeuren e.d.), doordat men er ver levendiging van het bedrijt in de toekomst van verwacht. Overigens wacht men de zaak rustig af. De schoenfabrikanten verkoopen zoo weinig mogelijk tot men meer kijk op den toestand heeft, terwijl de lederfabrikanten reeds bij elkaar kwamen en naar wij vernemen be- sloten de leerprijzen a.s. Woensdag te verhoógen, als nadere gegevens bekend zijn Een percentage werd ons zelfs al genoemd, maar dat staat nog niet vast. We hoorden nog van een over- leerfabriek in deze streek, die reeds Maandag 30, Dinsdag 40 pCt. meer voor haar artikelen vroeg. We zou den toch willen vragen of zulk een overhaaste en misschien overdreven verhooging nu in 't belang is industrie en land 1 van DE FRANSCHE FRANC GEDEVALUEERD; De Fransche franc is gedevalueerd op een waarde, die ligt tusschen 49 en 43 milligram goud met een gehalte van 0.900 fijn, hetgeen overeenkomt met 6.37 tot 7.26 per 100 franc. Dit staat in verband met de mone taire overeenkomst, welke zooals we in een gedeelte onzer vorige oplaag nog konden melden, tot stand kwam tus schen de Vereenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk en welke ten doel had het evenwicht der wereld- prijzen te verzekeren en „het begin be teekent van een tijdvak van een mone- tairen en economischen, d.w.z. van so cialen vrede", aldus verklaarde de Fransche minister van economische za ken, Spinasse. DEVALUATIE IN ZWITSERLAND Na een zitting van den Zwitserschen Bondsraad, welke 4 uur duurde, werd het volgende communiqué uitgegeven. Na kennisneming van het besluit van de Fransche regeering om den franc met ongeveer 30 pet. te devalu- eeren is de Bondsraad van meening, dat het belang van de nationale econo mie ook Zwitserland dwingt zijn valuta aan te passen aan de leidende wereld valuta's. Zondagavond werden twee besluiten van den Bondsraad gepubliceerd, het eerste betreffende monetaire maatrege len, het tweede betreffende de kosten van levensonderhoud. De voornaamste bepaling van het eerste besluit is de volgende: de natio nale bank van Zwitserland wordt op- qedragen, de goudwaarde van den franc vast te stellen tusschen 190 en 215 milligram fijn goud. Dit komt neer op een devaluatie van den franc met 30 procent. DE REACTIE IN DE ANDERE LANDEN. De Duitsche onderstaatssecretaris van financiën, Reinhardt, heeft op een bijeenkomst van S. A.-leiders der pro vincie Berlijn-Brandenburg te Koenigs- wusterhausen verklaard: ,,De Duitsche munt is stabiel en^zal in geen geval gedevalueerd worden Hij zeide voorts, dat in Duitschland geen enkele verantwoordelijke persoon lijkheid aan monetaire experimenten denkt, en dat niets zal gebeuren, dat het opbouwende werk van den Fuehrer zou kunnen verstoren. De Belgische regeering publiceert een verklaring, waarin zij zich aansluit bij de Fransche, Engelsche en Ameri- kaansche regeering, om uiting te geven aan den gemeenschappelijken wil den vrede te beschermen en het levenspeil der volken te verbeteren. In verband hiermede heeft de Bel gische regeering besloten, niet te wijzi gen in de monetaire politiek, die zij sedert anderhalf jaar gevolgd heeft Gisteren kwam het Italiaansche ka binet bijeen om het vraagstuk te be handelen in welke mate de regeering haar financieele politiek zal moeten herzien. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Toledo gevallen. De hel den van het Alcazar bevrijd. Madrid's positie verzwakt Eindelijk hebben de nationale troe pen de fel omstreden stad Toledo in genomen en de helden van het fort Al cazar kunnen bevrijden. Volgens een officieele mededeeling zijn van de 1200 verdedigers en bele gerden van het Alcazar tachtig perso nen gedood en 500 gewond. De ande ren zijn allen gered. Tijdens de belegering zijn meer dan 6000 schoten uit 7.5 centimeter- en 4000 schoten uit 5.9 centimetergeschut die gevormd zou worden door Vlaam- sche en Waalsche Kath. Partijgroepen. Samenwerking tusschen al de Ka tholieken van België zal worden nage streefd, door het in het leven roepen van het z.g. „blok der Katholieken van België", dat zal samengesteld zijn uit de op te richten R.K. Vlaamsche volks partij en de „parti catholique social". DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Japansche vrouwen en kinderen m Hankou zich gereed maken om naar Shanghai en Japan te trekken in ver band met de spanning, die veroorzaakt is door den moord, een week geleden op een Japanschen consulairen ambte- zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezetfe tijden naar gepleegd. Voorts zouden negen Japansche tor pedojagers, de laatste 36 uren, te Shanghai zijn aangekomen, alsmede een troepentransportschip met zes hon derd man aan boord. De meerderheid van den raad verklaart zich in diverse aan gelegenheden tegen het stand punt van B. en W. op de vesting gelost. Ook hebben de troepen gebruik gemaakt van gas. Op het oogenblik, waarop de natio nale troepen de buitenwijken van To ledo begonnen binnen te dringen brachten de volksfronttroepen twee met drie ton dynamiet geladen mijnen, wel ke onder het Alcazar waren aange bracht, tot ontploffing. De explosie richtte evenwel slechts materieele scha de aan, terwijl de bezetting van de ves te, die zich teruggetrokken had, onge deerd bleef. Dit bleek uit het feit, dat even later uit de puinhoopen van het Alcazar wederom het machinegeweer vuur ratelde. Dit was het teeken voor de Toledo naderende troepen van ge neraal Yague, die thans vooruitstormde en den laatsten tegenstand der rooden brak. Dezen vluchtten en moesten on geveer 500 dooden achterlaten. Overal werd de val van Toledo en de bevrijding van de 10 weken lang in het Alcazar opgeslotenen gevierd. De bezetting van het fort mocht van Ru- dolf Hess, Hitler's plaatsvervanger, het volgende telegram ontvangen: „De N.S.D.A.P. zendt den helden van het Alcazar en hun redders de hartelijkste gelukwenschen." Ofschoon de ambassadeur der Ar- gentijnsche republiek en de Spaansche minister van binn. zaken het bericht hebben tegengesproken, dat Spanje s president, Azana en verscheidene le den der regeering bescherming zouden hebben gevraagd van de Argentijn- sche ambassade te Madrid en zouden hebben verzocht aan boord te worden genomen van den Argentijnschen krui ser „25 Mayo", is het zeker, dat de po sitie van Madrid uiterst zwak gewor den is. De ministerraad besloot „eenige ministers in verschillende richtingen uit te zenden. Deze ministers-gedele geerden zullen evenwel over enkele uren te Madrid terug zijn". De grootste geheimhouding wordt in acht genomen ten aanzien van de namen dezer uitgezonden ministers en hun bestemming. Wederom is te Madrid een samen zwering ontdekt, ditmaal onder de be wakers tot bevordering van de vrijla ting van politieke gevangenen, die in het vroegere College van San Anton zijn opgesloten. Deze beweging zou moeten uitbreken, zoodra de opstan delingen voor de stad Madrid zouden zijn aangekomen. Een der gedetineerden, die de sa menzwering leidde, een sergeant en vier bewakers werden gearresteerd. Intusschen heeft de Madrileensche regeering bij decreet alle ambtenaren, behalve degenen die zuiver militairen dienst verrichten, ontslagen. Verschei den tien duizenden ambtenaren worden hierdoor getroffen. Direct na het in werking treden van het decreet zullen al deze ambtenaren opnieuw toelating tot het ambtenaren corps kunnen vragen. Echter zullen al leen zij, die het vertrouwen genieten van de volksfrontorganisaties, weer in dienst kunnen worden gesteld. Bedoelde ambtenaren zullen voor- loopig in functie blijven in afwachting van de te nemen beslissing omtrent hun al dan niet in dienst blijven. DE KATHOLIEKE EENHEID IN BELGIë VERBROKEN. Nieuwe organisatie op federatieve basis. Naar het Hsgz. uit België verneemt moet tegen de volgende maand tege moet gezien worden de ontbinding der Katholieke Unie van België, het cen trale politieke lichaam der Belgische Katholieken. Het schijnt in de bedoeling te liggen, een nieuwe partij-organisatie, op fede ratieve basis, in het leven te roepen, Spoedeischende openbare vergade ring van den raad der gemeente Dru nen op Vrijdag 25 September 1936, des nam. 7 uur. Voorzitter de Edelachtb. Heer Mr. R. v. d. Heijden. Naar aanleiding der notulen vraagt de heer W. v. d. Wiel of deze niet en kele dagen vroeger kunnen worden thuisbezorgd, daar men anders niet voldoende tijd heeft ze vóór de ver gadering nog te bestudeeren. De Voorzitter merkt op, dat het dit maal een spoedeischende vergadering is, doch het komt hem voor, dat de leden nog wel gelegenheid gehad heb ben ze even door te zien. Verder heeft de Voorzitter zelf nog een kleine on juistheid ontdekt. In de notulen staat n.l., dat de heer v. Drunen namens de commissie van onderzoek die bemer king maakte over het vervoer van steenen, doch dat was een opmerking van den heer v. Drunen persoonlijk. De heer v. Drunen wenscht ook in de notulen opgenomen te zien, dat hij gezegd heeft, dat ieder raadslid zijn belangen gerust mag zeggen en dat de onaangenaamheden die zich telkens voordoen, op den Voorzitter zelf te rugslaan. De Voorzitter heeft tegen opname van dit gezegde geen bezwaar, als er maar uit blijkt, dat dit de persoonlijke meening van den heer v. Drunen is en niet die van den raad. Hierna worden de notulen goedge keurd. Agenda 1. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal van kas-opname bij den gemeente-ontvanger; b. besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de bouwverordening. Beide stukken worden voor kennis geving aangenomen. 2. Nadere nota van aanmerkingen op de gemeentebegrooting 1936 in verband met de gevraagde extra-bij drage uit het werkloosheids-subsidie- fonds. Na voorlezing van het schrijven van Ged. Staten licht de voorzitter nader toe, dat de regeering thans een zeer welwillende houding heeft aangeno men ten opzichte van de bemerkingen van den raad. De regeering heeft al haar eischen teruggenomen, alleen 't salaris van gemeente-geneesheer en -vroedvrouw zou inplaats van met 16 pet., zooals aanvankelijk was verlangd, met 5 pet. verminderd moeten wor den. Andere eischen, zooals verhoo ging hondenbelasting en vergunnings recht, heeft zij laten vallen. B. en W. stellen voor aan de thans gestelde eischen te voldoen en het sa laris van gemeente-geneesheer en de -vroedvrouw met 5 pet. te verlagen. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 3. Verzoek van Ged. Staten om als nog onverwijld over te gaan tot vast stelling van instructies voor den ge meente-geneesheer en -vroedvrouw. In hun schrijven wijzen Ged. Staten er op dat, indien de raad weigert de instructies vast te stellen, ingevolge art. 25 en 26 van het Ambtenaren reglement en volgens art. 151 van de Gemeentewet op andere wijze in die vaststelling kan worden voorzien. Zij vragen bij het antwoord een verslag van het behandelde in de betreffende raadsvergadering in te zenden. De Voorzitter doet voorlezing van bedoelde artikelen, waaruit blijkt dat, indien het bevoegde gezag van som mige overheidsinstanties nalatig blij11 in de vaststelling der instructies, Ged. Staten of het Rijk deze kunnen vast stellen. Betreft het de gemeente en weigert de raad zijn medewerking, dan kunnen B. en W. daarin voorzien. Naar aanleiding hiervan stellen B. en W. voor de reeds 2 maal aangebo den instructies vast te stellen. Alleen de salarisnormen worden, in verband met het zooeven genomen besluit tot verlaging met 5 pet., gewijzigd. De heer De Wijs had het onnoodig geacht dit voorstel 2 of 3 maal op de agenda te brengen. Als de Voorzitter het ontwerp onder de leden had wil len laten circuleeren, zou wellicht al les in orde zijn geweest. Spr. beschouwt het als koppigheid van den Voorzit ter en hoopt dat ook de andere leden met hem zullen tegenstemmen. De heer W. v. d. Wiel vindt het jammer dat het ontwerp na de eerste behandeling niet lïêeft gecirculeerd. Ook hij beschouwt dit als onwil. Spr. heeft er toen toch zijn stein aan ge geven, omdat hij wel dacht dat Ged. Staten zich daar niet bij zouden neer leggen. Het had naar spr.'s meening de eerste maal reeds afgehandeld kun nen zijn. De heer v. Drunen zegt ook van meening te zijn, dat veel onaange naamheden achterwege hadden kun nen blijven. Als het ontwerp gecircu leerd had, zou het allicht met alge ineene stemmen zijn aangenomen. De Voorzitter brengt hierna de ont- werp-instructies voor den gemeente geneesheer in stemming, welke met 7 tegen 4 stemmen worden verworpen. Tegen stemden de heeren de Wijs, v. Oers, de Baay, van Herpt, Vugts, v. Drunen en Klerks. Vóór de heeren Muskens, W. v. d. Wiel, Klijn en van Halder. De instructies voor de gein.- vroedvrouw werden met dezelfde stemmen-verhouding verworpen. 4. Adres van de R.K. Werklieden- vereeniging te Drunen met verzoek mede te werken tot verhooging van het basis-uurloon in de werkverschaf- ven 's fing. ff.1 In het adres wordt verzocht er op "Jk ls aan te dringen, dat het basis-uurloon Wet weer van 22 op 24 cent wordt ge- en W. Spr. t loozen i zijn, ter ver schal veel me weet ui wordt. 1 liebben dat we De V testeerei lieer v. dat B. c rechtva: beiders kenbaai reeds 1 rechtstr sonen e om in e den ing van 2! dit niet spr. no tijging langen De he zitter ii dat de op 22 c na zou der we maar h de bur; De V v. d. W grond, uurlooi van de waarin wordt vaardig is dooi het gep stelling vertelt zelf w< De h afgevai ring b woord De 1 nier n Wiel t De 1: de ra a tot de hoogin De 1 ook ac is gest dat hij iets o^ De hierva 1935 zitter waren raadza het ui wellir den n bracht, zoodat de toestand van wordt hersteld. Verschillende ver slechteringen in den toestand worden daarbij ter motiveering aangehaald. De Voorzitter zegt, dat B. en W. mei de strekking van dit adres kunnen sympathiseeren, aangezien de moti door veering niet onjuist is. De werkloos- werde heid heeft zich na vermindering van van het uurloon van 24 tot 22 cent, zooda van n nig gewijzigd dat, inplaats van hoofd is aai zakelijk landarbeiders, thans bijna 7 doen pet. van de tewerkgestelden tot de fa tegen brieksarbeiders behooren. blij vei B. en W. betwijfelen echter, of hei raeer practisch wel verstandig zou zijn medt l 29-0( te werken aan dit adres. Op de eert De ste plaats valt hef sterk te betwijfelei of die verhooging verkregen zal wor den. Maar op de tweede plaats is vaL Ged. Staten een schrijven ontvangen dupee of mi niet h vrees lieden zetten dat de kosten van werkloosheidsbe strijding niet meer dan 29.000.zul Ien mogen bedragen. Wanneer nu he volgei uurloon wordt verhoogd zullen dez gemee ƒ29.000— nog spoediger zijn uitgf keerd en zal de z.g. rouleering stren ger moeten worden toegepast, zooda de werkloozen langeren tijd naar d steun inplaats van naar de werkvei schaffing verwezen zullen moete worden. De arbeiders worden er du op den duur slechter van. Waaror die grens van 29.000 thans word gesteld, is ook B. en W. niet bekent Ook zij kunnen zich daarmee niet vei eenigen, maar de vraag zal zijn of iets tegen te doen zal zijn. B. en W. achten het onder deze on standigheden beter, niet op verhol ging der uurloonen aan te dringe doch daarmee te wachten tot het g lukt is, dat limiet van ƒ29.000 gewi zigd te krijgen, waardoor het gevat niet meer aanwezig is dat de arbe ders er slechter van worden. De heer v. d. Wiel is van meenini dat de gemeente wel moet probeert van den minister een verhooging va het uurloon te krijgen. De minis! moet de overtuiging krijgen, dat menschen er niet mee kunnen ron komen. Als men niet van alle kante daarop wijst, gebeurt er nooit iet Men kan wel een maximum van 2901 vaststellen, maar dat kan met F eb wel reeds verbruikt zijn. overzi We hij di indru langei De den s zetten De neer fing 1 Sep zijn g De ook nis is Ree plan het I den i op a nog a hebbi W. ir men de ui want goedl De om 1 eenig legen over De bestr Volgens recept van Apotheker Dumont i i inilnn

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 4