Plaatselijke Berichten ABONNEERT U OP DIT BUD. BEKENDMAKING. FA. ANTON HOLTGREFE CADEAU DE PRACTISCHE BETEEKENIS VAN DE DEVALUATIE VOOR DE HUISHOUDING. m Tweede Blad mmr De Echo van het Zuiden WIJ MAKEN U ER DUS OP ATTENT JON SENS-AFD ELI NG it, d ïstenj i°g J an d c!el i t \vJ n laj iter IN. 2gtU ienl hit nee nnic ;vor vliei 2n d< stut liaa is si iga allei Dit zal een artikeltje worden van uiterst eenvoudige strekking. De be doeling is, dat het gelezen wordt door den kleinen man, den gewo nen burger en vooral door al de vrouwen, die een huishouding moe ten voeren. Het zal niet boven hun begrip uitgaan, want we zullen het niet hebben over al die ingewikkelde technische termen, welke aan het devaluatievraagstuk zijn verbonden. De menschen met kapitaal worden door hun bankiers en andere finan. cieele adviseurs wel ingelicht over de beteekenis voor hen van de munt-depreciatie. Maar wij zullen het er over hebben of en in welke mate de huisvrouw den invloed van de z.g. waardevermindering van den gulden zal ondervinden Heel veel eenvoudige menschen snappen niets van hetgeen is ge beurd of te gebeuren staat. Veel vuldig hoorden we b.v. de vraag stellen Krijgen we nu ander geld? Neen! we krijgen geen ander geld. Onze gulden blijft 'n gulden, en die blijft bestaan uit vier kwartjes, of tien dubbeltjes, of honderd centen. Alle betalingen en berekeningen blijven precies geschieden zooals gewoon. Het eenige verschil is ditals we nu marken of Belgische francs willen gaan koopen voor onzen gulden, dan krijgen we minder mar ken, francs enz. als voorheen. Daar heeft de huisvrouw dus niet mee te maken, dat is een zaak vAn en vóór den handel. Worden de prijzen dan hooger? zal men vragen, In het algemeen gesproken, be. hoeven de prijzen niet hooger te worden. Immers, zoolang de loonen gelijk blijven en b.v. de tarieven van spoor en andere vervoermid delen, waarom zouden dan de prijzen omhoog moeten? De kost prijs van een artikel blijft, in gul- denswaarde uitgedrukt, immers pre cies gelijk? Alleen voor de vervaar diging van sommige artikelen is het noodig, dat we de grondstoffen uit het buitenland betrekken Ko men die grondstoffen uit landen, die met ons devalueerden, zooals Frankrijk en Zwitserland, dan blijft nog alles bij het oude. Moeten we ze echter betrekken uit andere landen, dan moeten we die grond stoffen zooveel duurder betalen als onze gulden op de internationale waardemarkt zakte. Als men echter nagaat, dat de grondstof meestal slechts een gering deel van de ver koopwaarde van een artikel verte genwoordigt en de loonfactor van véél grooter beteekenis is, zal men kunnen begrijpen, dat de prijsstij ging van de betrekkelijk weinige artikelen, waarin buitenlandsche grondstoffen zijn verwerkt, slechts zeer gering behoeft te wezen. Boven dien worden dikwijls buitenlandsche (goedkoopere) grondstoffen verwerkt, niettegenstaande we ze hier óók voortbrengen. Denken we b.v. maar eens aan graan. Dan kan de prijs stijging van de buitenlandsche artike len ten gevolge hebben, dat we de binnenlandsche gaan verwerken, wat onze nijverheid ten goede komt. In het geval «graan» gaat dat al weer gepaard zonder prijsverhooging, omdat het prijsverschil wordt ver rekend door vermindering van «toeslag» of «accijns». We •mogen dus tot de conclusie komen dat slechts zeer weinige artikelen in prijs omhoog behoeven te gaan. Als bepaald voordeel van de devaluatie mag dan bovendien worden verwacht een opleving van nijverheid en industrie, door meerder gebruik n.l van inlandsche grondstoffen en verhooging van de exportmogelijkheid, omdat onze Nederlandsche waren, betaald met buitenlandsch geld, goedkooper zijn geworden. Wat 'n gulden kost, niet waar, we zeiden dat hiervoren reeds kan met minder marken, belga's, dollars, ponden enz. worden betaald. Voor de kapitaalbezitters zitten aan de devaluatie van den gulden nog vele kanten, goede en slechte. Om een voorbeeld te noemeneen huizenbezitter kan er eenig voor deel van hebbenhypotheekhouders eer het tegendeel. Maar over die zijde van het vraagstuk spreken we thans verder niet. Zal het dus uitgesloten wezen, dat de prijzen der eerste levensbe hoeften aanmerkelijk omhooggaan We hebben uiteengezet, dat zulke stijging het gevolg van de devaluatie van den gulden niet behoeft te zijn. Als ze toch plaats grijpt, zou dat de schuld der huisvrouwen wezen, die in haar beangst onver stand het noodlot over zich zelf zouden afroepen. We hebben daar van voorbeelden gezien in België en elders. Toen de Belgische franc werd gedevalueerd, maakte zich een paniek meester van de huisvrouwen, die groote voorraden gingen inslaan uit vrees, dalde boel duurder zou worden 1 Het gevolg was na tuurlijk, dat de winkelvoorraden ineen schrompelden en de fabrieken niet genoeg konden produceeren om te voldoen aan al die aanvragen, welke volstrekt niet aan de oogen blikkelijke behoefte beantwoordden. Dan komt de wet van vraag en aanbod meedoogenloos inwerking: de boel vliegt omhoog 1 Omdat de levensbehoeften aldus tijdelijk duur der worden, ontstaat een aandrang om loonsverhooging en deze heeft op zich zelf weer handhaving van de eerst onnoodig verhoogde prij zen ten gevolge. Wie in de komende dagen méér koopt dan gewoon, méér dan voor direct gebruik noodig is, benadeelt, dus zich zelf en den medemensch. Hamsteren is een onvaderlands lievende daad; hamsteren is: de dief zijn van de volkswelvaart; hamsteren is volksverraad. Wij hebben uiteengezet, dat geen prijsverhooging van beteeke nis gemotiveerd kan wezen en daarom raden we aan Koopt niet, als men u zonder behoorlijk motief meer dan vroeger in rekening beoogt te brengen. Gaat eerst eens bij anderen zien, of ook zij den prijs hebben omhoog gevoerd. Laat u niet verlokken door «speciale aanbiedingen«, welke worden gedaan, z.g. omdat een prijsstijging in het zicht zou zijn. Elke vorm van hamsteren, óók bij inkoop tegen normalen prijs, is uit den booze en werkt prijsverhooging in de naaste toe komst in de hand. Let op de houding van uw leverancier 1 In deze dagen zullen zich de schui mers van den handel doen ken nen en zich doen onderscheiden van de bonafide zakenlui. Hiermee hebben we alles genoemd wat de eenvoudige burger, vooral de huisvrouw, van de beteekenis der devaluatie van den gulden moet weten. Of er een duurtegolf Al of niet over ons land zal trekken, hebben de burgers zelve in de hand. Het hangt af van hun onverstand of verstand, van hun rust of dwaze bewogenheid. Ook Dr. Colijn heeft Maandag nog verzekerd, dat in de meeste gevallen, als er maar geen ham sterwoede ontstaat, geen prijsstijging behoeft te volgen en dat die in de overige gevallen slechts van geringe beteekenis behoeft te wezen. Mits elke paniekstemming uitblijft. wer :n in wilc eru R.K. KIESVEREENIGING. h lert Maandagavond werd in 'tBonds- gebouw de algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging ge houden, waarvoor slechts geringe belangstelling bestond. De heer L. Christ, voorzitter, opende de bijeenkomst met den ndc chnstelijken groet en gaf het woord aan den heer Th. Bakkers voor het uitbrengen der notulen van de vorige vergadering. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. Hierna stelde de voorzitter de aanwezigen in de gelegenheid punten op te geven voor het Bijzonder Program van Actie 1937 der R. K. Tweede Kamerfractie. De heer N. van Gorcum gaf ook namens enkele andere leden der propagandaclub van de St. Antonius- parochie de volgende punten op: 1 Doorvoering van het sociaal- economisch urgentieprogram der gezamenlijke R. K. organisaties. .2 Maatregelen tot bestrijding dei- werkeloosheid, verkorting van ar beidstijd, verbod van vrouwenarbeid, waarvoor de vrouw niet is geëigend. 3 Werkeloozenzorg blijve het eerste punt van belang, waarvoor desnoods alle andere belangen worden achtergesteld. 4 Er kome een wettelijke rege ling voor bijdragen van werkgever en werknemer voor de werkeloos heids verzekering. De vergadering kon zich met deze punten vereenigen. De heer van Heesbeen kwam op voor de belangen van het groote gezin, waarop momenteel onhoud bare lasten drukken. Van een Christelijke regeering zou men betere behartiging dezer belangen mogen verwachten. Er zijn meerdere punten, die herziening behoeven. Spr wilde slechts de voornaamste noemen verhooging van den aftrek van het noodzakelijk levensonder houd, welke aftrek momenteel op vooroorlogsche cijfers gebaseerd is. Hiervoor dient een grootere kinder- altrek te komen door het meer progressief maken van dezen aftrek. Voorts is de rijksschoolgeldrege- ling een chaos Wanneer de kinderen van een groot gezin verschillende scholen bezoeken, dan betaalt men voor elke school het volle bedrag voor leergeld. Spr. zou daarom aftrek willen doorgevoerd zien, ongeacht welke scholen de kinderen bezoeken. De crisisheffing op zuivelproducten en landbouwartikelen noemde Spr. een sociale onrechtvaardigheid. Het zijn voornamelijk de groote ge zinnen, die deze belasting betalen, en wel voor de allernoodzakelijkste levensmiddelen De heer Strijk vroeg bij de rond vraag, of de parochieele afdeelingen nog bestaan en nog vergaderingen houden. De heer Bakkers antwoordde dat de parochieele afdeelingen alleen bijeenkomen, wanneer beslissingen moeten worden genomen hoofd zakelijk bij bestuursverkiezingen. De heer Strijk wilde voorts weten, of er een afgevaardigde naar de veigadering van den Statenkieskring Heusden is geweest. De heer Bakkers antwoordde dat de afgevaardigden van de vier afdeelingen, behalve van Besoyen wegens verhindering op genoemde vergadering tegenwoordig zijn ge weest. (Zie verslag van deze bijeen komst elders onder deze rubriek). Daar niemand meer het woord verlangde sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Kelde bouwwerken en constructies brengen. Alles bijeen een leerzame en in teressante tentoonstelling. Een woord van lof aan directeur en leeraren. Gouden Bruiloft. Hedenavond zal in verband met de gouden bruiloften van dt echt paren F v. d Gouw Amersdorffer op 4 November en Aussems-van Boxtel op 18 November een verga dering der buurtbewoners gehouden worden in café Holtzer-Passier. „DE MACHT VAN HET KLEINE". Voor de afdeeling Waalwijk en Baardwijk der vereeniging «De Macht van het kleine» zal op Vrij dag, 2 October, in de Ned. Herv. Kerk te Baardwijk een film ver toond worden van het werk der Stichting te Haarlem en Heemslede voor lijders aan vallende ziekte, waarbij de heer Smit uit Heemstede de noodige toelichtingen zal geven Speciale kinderfilm van het werk en humoristische kindei films om 5 uur. Voor volwassen groote documen taire film van den arbeid om 8 uur. DAMMEN. Enkele damliefhel be s hebben het initiatief genomen tot >prichting van een damclub in oi ze gemeente. Op Dinsdag 6 Octolxr a.s. zal in café Molenvliet van den heer Snij ders de oprichtingsvergadering wor den gehouden waarop iedereen die belang stelt in de dam sport welkom zal zijn. Wij deelen U mede, dat wij ONZE VERKOOPSPRIJZEN TOT NADER ORDER ZULLEN HANDHAVEN, zoolang wij hiertoe in staat zijn. Bij ons zijn echter reeds berichten binnengekomen, dat onze leveranciers NIET MEER aan de vroegere prijzen kunnen leveren. dat het voor U het voordeeligst is Uw aan-- koopen te doen zoolang wij nog in het bezit zijn van voorraad, welke wij tegen de oude prijzen hebben kunnen inkoopen. Waar nagenoeg al onze artikelen uit het buitenland worden ingevoerd, of wanneer ze hier te lande worden vervaardigd dan toch minstens de grondstoffen voor deze artikelen worden ingevoerd, zoo is het onmogelijk dat de prijs van deze artikelen niet zal stijgen door de geheel gewijzigde wisselkoersen. v/h. BIERLAAG H DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK Hoek Raadhuisplein. Gemeente Teekenschool. Telken jare wordt in het school gebouw der Gemeente Teekenschool een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, vervaardigd tijdens den vorigen cursus. De expositie is belangwekkend, niet alleen vanwege het feit, dat daaruit te constateeren valt welk een uitnemend onderwijs aan deze school wordt gegeven, maar ook uit propagandistisch oogpunt, want zoo wel de vaklieden als degenen, die zich tot een bepaald vak voorbe reiden, worden door deze tentoon stelling gesterkt in de overtuiging dat een goede opleiding in teekenen uiterst nuttig, ja zells noodzakelijk is voor den toekomstigen schoen maker, smid, timmerman, huis schilder, constructeur enz. De tentoonstelling, welke jl. Zon dag in de geheel opgeknapte en in frissche verf gezette lokalen van de school werd gehouden, trok veel belangstelling, al deed het slechte weer daaraan wel eenige afbreuk. In de afdeeling schoenmodel- teekenen werd keurig werk geleverd. De leerlingen leerden niet alleen de modellen minitieus uit te beelden doch kregen ook onderricht in let- terteekenen, kleuren-combinatie en affiche-kunst. Dit laatste vormt voor de huisschilders natuurlijk de hoofd schotel van het leerprogram. Hun afdeeling toonde mooie werkstukken van decoratief teekenen. Ook wat projectie-, lijn-, plaat- en handtee- kenen betreft, was er keurig werk te bewonderen. Ook op het gebied van bouwkunde en ijzerconstructie wordt den leer lingen dezer afdeeling blijkens het tentoongestelde, niet alleen het meest eenvoudige geleerd, doch bij ijver en volharding kunnen zij het zelfs tot het uitbeelden van zeer ingewik- Opening Winterseizoen R. D. B. Theater. De aangekondigde opening van het nieuwe speelseizoen in het R. D B. Theater was voor ons aanleiding eens bij de Directie te gaan infor meeren, wat wij zooal in de komende maanden op het witte scherm van dit theater kunnen verwachten. Wij vonden den actieven leider, den heer Kila gaarne bereid ons een en ander over zijn nieuwe program ma's te vertellen. Hij was enthousiast over de reeks groote films, welke op het plan staan en na kennisnam» van deze reeks kunnen wij ons zijn enthousiasme volkomen indenken. Het R D B. Theater heeft zich nl. het alleen-vertooningsrecht ver zekerd van de geheele nieuwe productie der grootste, leidende iilmindustriën als de bekende Metro Goldwyn Mayer, de Warner Bros film, de First National Pictures, de Cosmopolitain, de Universal Films, Columbia Film. City Tobis en/.. Ook een groot aantal Duitsche, Weerische en verschillende Holland- sche films komen op de programma's voor. Onder de groote Amerikaansche producten troffen wij allereerst de bekende showfilm «Broadway Me lodie van 1936«, waarmede men deze week start. De groote avon turenfilm »Op weg naar Singapore« met de vier stars Clark Gable, Wallace Beery, Lewis Stone en Jean Harlow »Anna Karenina« de op de laatste Venetiaansche Biënnale als de bes;te film bekroonde rolprent van Greta Garbo »In de Schaduw van de "Guillotine« een verfilming van het bekende hoek van Charles Dickens. »Menschenjacht« ren sen satiese'hlager met Jackie Cooper en Rin-Ti n-Tin Jr »Rose-Mary« een phenoTmenale zangfilmoperet'e nrd Jannet Mac Donald en Nelson Eddy Bij aankoop van 7.50 of hooger in onze een Horloge of Leesboek het bekende duo uit de «Ondeugende Marietta«. »De Zonen der Zuidzee« een rolprent in dezelfde sfeer als »Het Lied van de Zuidzee«. «Vrouw of Secretaresseo met Clark Gable en Jean Harlow. «Midzomernachts droom« een meesterwerk van Max Bernhardt naar het overbekende werk van Skakespeare «Kapitein Blood« een historische avonturen film verschillende groote lachfilms van Stan Laurel Oliver Hardy en Joe E Brown. «Love me for ever« (Blijf altijd van mij houden) een schitterende zangfilm van Grace Moore, de bekende sopraan uit «Een Nacht van Liefde«. Van de Duitsche films komen op het plan o.a. voor: »Regine« en »Silhouelten«, fiims als »Episode« en »Maskerade«. «Zingende Jeugd een film van de bekende Wiener Slinger Knaben. «Brigadier Schwen- cke« een politioneel drama met (ïustaf Frölich. «De Jonge Graaf« een nieuw succes van Anny Ondra. «Peer Gynt« naar Ibsen's meester werk met Hans Albers. Van onze vaderlandsche producten verwacht men o.a. »Kermisgasten« een lachfilm, opgenomen op de Bossche Kermis met Johun Kaart, Henriëtte Davids en Sylvain Po< ns en de laatste film uit ons lndië B ubber«. Polygoon blijft de binnenlandsche actualiteiten verzorgen, terwijl ook binnenkort het nieuwe «Metro Ni- uws« de buitenlandsche nieuws b- richten in beeld en toon zal geven. Het spreekt van» If, dat bii een dergelijke collectie uitgelezen films ook het bijprogramma uitstekend verzorgd is met geestige teekenfilms in wit zwart en gekleurd, komische twee acters, muziekfilms en variété films. Het R. D. B. Theater zal ook de Waalwijksche première hebben van de nieuwe attractie op filmgebied n.l. de stereofilm, de film met »dirple« Voor het bezien van dit soort films heef' men een bril noodig met één rood en één groen glas. Het is de grootste nieuwigheid »«a de uitvinding van de sprekende film en men heeft de illusie dat de beelden werkelijk de zaal inkomen. Het spreekt vanzelf, dat deze op somming nog verre van volledig is, «toch ze getuigt reeds voldoende, d t de Directie an het B D B Theater zorg, geld nóch moeite heeft gespaard aan haar as programma s, getrouw aan haar leuze: R. D B Theater Het Theater met de he«|e film 1 STATENKIESKRING HEUSDEN. In Hotel Noord-Brabant te Den Bosch werd Zaterdagmiddag een ver gadering van bovengenoemden kring gehouden. De Voorzitter, Mr. R. v. d. Heijden, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van Jhr. Ruys de Beeren- brouck en de verloving van Prinses Ju liana. Door den penningmeester werd het finantieel verslag uitgebracht. De re kening werd na controle vastgesteld met een nadeelig saldo van ruim 123. Van den heer J. C. L. van der Geld was bericht ingekomen dat hij ontslag nam als bestuurslid. In zijn plaats werd de heer Gregoor uit Vlijmen gekozen. De afdeelingen werden aangespoord krachtige propaganda voor den land dag te 's-Bosch te voeren. Naar schat ting moet een zevende van het aantal leden uit elke afdeeling aanwezig zijn. In het reglement op de Voorberei ding der Statenverkiezingen werden enkele wijzigingen aangebracht, welke 1IUÉ

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7