Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. DRUNEN OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. SPRA tot strekking hadden de rangschikking der candidaten minder van toevallige omstandigheden afhankelijk te maken. Zoo zal voortaan het ronde stembiljet gebruikt worden en het politiek advies minder opvallend worden vermeld. Het Bestuur overweegt krachtige maatregelen om de afdeelingen finan cieel te steunen bij de actie voor de ko mende Kamerverkiezing. Voor het Bijzonder program van ac tie 1937 werden de volgende punten opgegeven: a. bevordering der werkgelegen heid door het uitvoeren van groote openbare werken (inpoldering van den Biesbosch, afsluiting Oude Maasje). b. medezeggingschap der Kamers ten aanzien van de steunverleening. c. steun aan den middenstand door een grootere winstmarge bij de distri butie^ van goedkoope levensmiddelen. DIEFSTAL. Dezer dagen werd bij de Marechaus see aangifte' gedaan van diefstal van een drietal zakken aardapelen van het veld in de Buitenpolder alhier. Een onder zoek naar de daders wordt ingesteld. De landbouwers zullen intusscnen, ook in hun eigen belang goed doen des avonds geen voorraden gerooide aard appelen op het veld achter te laten. LICHTING 1938. De inschrijving van dienstplichtigen, die geboren zijn in 1918, zal plaats heb ben in de maand October van dit jaar. FRUIT GESTOLEN. Den laatsten tijd wordt door de jeugd uit boomgaarden en tuinen veel fruit gestolen. Bij de politie zijn herhaaldelijk klach ten hieromtrent binnengekomen. Het toezicht is in verband hiermede nog verscherpt. DE AANRIJDING TE LABBEGAT. In aansluiting op het bericht in ons nummer van j.l. Zaterdag over de aan rijding te Labbegat, waarbij de wiel rijder C. v. T. uit Vrijhoeve-Capelle werd gewond, kunnen wij nog mede- deelen, dat de marechaussée een on derzoek instelt naar de schuldvraag. VAN DE TRAP GEVALLEN. Toen de 35 jarige L. van H. wo nende aan de Resoijenschestraat, in den nacht van Maandag op Dins dag om half een even naar beneden wilde gaan, viel hij, doordat hij misstapte, van de trap, welke naai de bovenverdieping leidt. Van H. bekwam enkele bloedende wonden aan zijn hoofd en klaagde over pijn in den buik. Den volgenden morgen werd dokter Langemeyer ontboden, die een darmscheur constrateerde en onmiddellijk overbrenging naar hit ziekenhuis noodzakelijk achtte. Per auto is de ongelukkige naar het hospitaal te Den Bosch overge bracht waar hij direct werd geope reerd. Wij vernemen, dat de operatie goed is gelukt, zoodat een spoedig herstel te verwachten is. TOT BLOEI DER TOONKUNST. In de Zondag in café de Haan gehouden algemeene vergadering der liedertafel Tot Bloei der Toon kunst kwam o.m ter sprake de viering van het 50 jarig bestaan dezer vereeniging in 1937. Na eenige gedachtenwisseling over de wijze waarop met de voorbereiding van deze jubileum viering een aanvang zou worden gemaakt werd het be stuur opgedragen een opzet uit te werken, waarin t.z.t. ook een comité uit de burgerij betrokken zal wor den, en zoo spoedig mogelijk een plan aan de algemeene vergadering voor te leggen. Voor het eerste winterconcert zal het bekende en semble worden aangezocht dat ook vorig jaar met zijn optreden zoo'n uitbundig succes oogstte. BILJARTCLUB „HET BANDSPEL". Zaterdagavond zal in het cafe van mej Wed. J. van Helvoirt de belangrijke bijartwedstrijd gespeeld worden tusschen de eerste zestallen van «Het bandspel» en «Onsgenoe gen» van café Kemperman. LANTAARN-DIEVEN. Zondag werd alhier weer een lantaarn met dynamo gestolen van een fiets van C. uit Sprang. DIRECTE BELASTINGEN. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der Directe Belastingen, enz. A. J.Son- neville verplaatst van de Inspectie der Directe Belastingen te Waal wijk naar het kantoor der Directe Belastingen en Accijnzen te Brielle BIJ DE LEERLOOIERIJEN. TE RIJEN. Wij lezen in de N. Rott. Crt. Bij de leerlooierijen te Rijen heerschte gistermorgen een eenigs- zins opgewonden stemming. Er was een ongekende drukte en de leer handelaren boden tegen elkaar op, terwijl verschillende partijen crou pons leer aanstonds weer in de tweede en derde hand werden ver kocht. Een en ander leidde er toe, dat de leerprijzen met ongeveer 30 pet. stegen. Tegen het middaguur hield de prijsstijging nog aan. Is dat nu de goede weg? Ongeval. Bij zijn werkzaamheden aan de elee- trische schaafmachine geraakte J. Je- lioel Maandagavond met zijn hand tusschen een der messen, waardoor een tweetal vingers ernstig werden verwond. Aan besteding. Onder architectuur van H. Baaijens te Heusden had in Hotel Vissers voor rekening van het R.K. Kerkbestuur de aanbesteding plaats voor een gym nastieklokaal. Ingeschreven werd als volgt: Fa. v. Iersel en Merkx, Drunen 9400 J. Blankers, Nieuwkuik 9240 G. de Bont, Nieuwkuik ƒ9110 .1. de Bont, Nieuwkuik 8945 H. Verhoeven, Drunen ƒ8761 H. Jehoel, Drunen 8755 M. v. Loon, Drunen 8748 H. de Wit, Drunen 8557 Het werk is opgedragen aan H. de Wit, terwijl het metselwerk werd op gedragen aan M. Schapendonk, alhier. Fietsplaatjes. Terwijl M. van Drunen op zijn land aan hel werken was, verdween spoor loos het belastingmerk van zijn fiets. Bij het veilinggebouw speelden zich ook een tweetal van deze gevallen af. „Zang en Vriendschap". De oproeping van het Mannenkoor „Zang en Vriendschap", om te komen lot vorming van een groot mannen koor, ter gelegenheid van de natio nale feesten bij de viering der a.s. huwelijksvoltrekking onzer vorstelijke verloofden, is een groot succes ge worden. Ongeveer 80 zangers gaven zich voor medewerking op, terwijl Zater dagavond direct na de afloop der ver gadering de eerste repetitie werd ge houden, onder dirigent Jan Merkx. Benoemd. Onze dorpsgenoot H. de Wit is met ingang van 1 October a.s. benoemd lot le ambtenaar ter secretarie te Groesbeek. ELSHOUT. Jubilarissen. Op Zondag 4 October herdenken de dames P. Jansen en Verhoeven den dag waarop zij voor 50 jaar werden aangenomen als lid der Meisjescongre gatie alhier. Zondagavond hebben enkele op geschoten vlegels, die niet alhier woonachtig zijn, op 'n vlegelachtige manier zich gedragen, en enkele bewoners van de »Sluis« vreeselijk geërgerd. Met de meest ongehoorde en onkuische uitdrukkingen hielden zij zich geruimen tijd op voor een winkel, waar zij de stoep op een schandalige manier bevuilden. Daar na hebben zij getracht het rijwiel rek af te breken, doch hierin werden zij gestoord door den eigenaar, op wiens bedreigingen zij afdropen, doch niet dan onder de grofste verwenschingen. Van 't tegenover gelegen huis hebben zij daarna een tuinhek vernield, waarna zij onder het zingen van de liederlijkste woorden vertrokken. Enkele huizen verder hebnen zij een ander rij wiel- rek genomen en dit midden op de straat geplaatst, waarna het fraaie gezelschap zeer luidruchtig vertrok. Rezoek van vreemdelingen is alhier steeds welkom geweest, doch van dergelijke ongure peisonages wenschen wij liever verschoond te blijven. Enkele kinderen te Dussen Hank vonden een doosje lucifers, waarmede zij zich gingen vermaken achter de boerderij van den heer H. de Wit. Plotseling vatte 't strop vlam en in een oogenblik stond T hok in brand iJlings toegeschoten hulp trachtte met brandbluschap paraten en emmers water het vuur tot het kippenhok te beperken en de groote schuur te vrijwaren. Met veel moeite is men hierin geslaagd. Het kippenhok brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Terwijl de bewoners sliepen ontstond bij de kinderen van Ham brand in tiet sousferrain. Door de rook gewekt ijlden ze naar beneden en kwamen tot de ontdekking dat een groote mand vol waschgoed, die vlak bij een brandend fornuisje stond, aan het branden was geraakt. Door tijdig ingrijpen werd grooter onheil voorkomen. De mand met waschgoed verbrandde geheel. Men was tegen brandschade verzekerd. Toen Dinsdagmorgen alhier de teerketel, waarmede men de weg aan het teeren is, was aangemaakt sloeg de vlam plotseling in het teerreservoir, waardoor ook de teer vlam vatte. Een geweldige vlam sloeg hierop uit den ketel, doch trof gelukkig geen der arbeiders. In koortsachtigen haast werd er grond, nat gras enz. op de vuurzee geworpen, daar men voor springen van den ketel vreesde. Geweldige rookzuilen stegen nu op, en zetten den geheelen omtrek in een ver stikkenden r ok, en velen ijlden naar de plaats van het ongeval. Na veel moeite is men er ten slotte in geslaagd de gloeiende massa te .looven. Dit ongeval, «lat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, is betrekkelijk goed afgeloopen. HANK. Vrijdagnamiddag j.l. kwam 'n zoon tje van den timmerman P. van Bavel alhier zoo ongelukkig te vallen, dat het een arm brak. Dr. van Vuuren te Dussen heeft hem onder behandeling genomen en den arm gezet. Bij de kinderen v. H. alhier ge raakte Zondagmorgen een mand met wasgoed, die dicht bij de kachel in de keuken stond, in brand. Door ijlings in te grijpen wist men een uitbreiding van den brand te voor komen en bleef deze bij het wasch goed beperkt. Verzekering dekt de schade. Door het personeel van de firma Spijer—Brothers alhier, werd een uitstapje per autobus gemaakt naar Amsterdam. Dit reisje is hun geheel gratis aangeboden door deze firma ter gelegenheid van het voor eenige maanden geleden gevierde 30-jarig dienstjubileum van den meester knecht, de beer A. Maaskant. Te Amsterdam werd de diergaarde bezocht en een diner aangeboden. Een aardige attentie, die de ver- houding van personeel tot directie weergeeft. 't Zal je overkomen I 't Gebeurde aan een der in aan- bouwzijnde huizen aan den Stations weg alhier, dat een arbeider die aan dien bouw werkzaam was, iets moest gaan doen, wat een ander nu eenmaal niet voor hem kan doen. Maar aangezien het apparaat hetwelk hij daarvoor moest bezigen, nog niet in het pand aanwezig was, was hij genoodzaakt zich naar huis te begeven. Dat brengt natuurlijk altijd eenig verlet met zich mee en daarom maar zoo lang gewacht als mogelijk is. Maar tenslotte helpt dat wachten ook al niet want het beteekentslechts uitstel van executie. Dat bleek ook hier. Daarom maar vlug een fiets gepakt en zoo gauw mogelijk naar huis, om zoo weinig mogelijk oponthoud te hebben. Bij een fiets behoort echter ook een rijwielplaatje dat op een behoorlijke wijze aan de fiets moet zijn be vestigd of althans zichtbaar gedra gen moet worden. Heeft men het plaatje in den zak dan is zulks stiafbaar. Maar wat doe je als de nood hoog is, dan heb je daar natuurlijk geen erg in. Zoo verging het ook dezen arbeider. Hij had echter buiten den waard, ditmaal buiten de kommiezen gerekend, want nauwelijks w«s hij gaan spurten of daar had je het al. Af stappen was de boodschap. Opont houd het gevolg en een boete van f0,50 direct te betalen. Van het benoodigde apparaat behoefde dientengevolge geen ge bruik meer te wordtn gemaakt, wel moest hij nog naar huis, maar nu voor een ander doel. Moeder de vrouw was er niets blij mee, het beteekende een extra wasch. Voor de Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a s. des voorm. 10 uur Ds. Hulst uit Hooge Zwaluwe. Naar aanleiding van het 25-jarig jubileum der Nutsteekenschool werd Zaterdagmiddag een tentoonstelling gehouden in die school over het in den cursus 1935—'36 vervaar digde werk. Des avonds had een feestelijke bijeenkomst plaats in het »Wapen van Amsterdam» van bestuur, per soneel, leerlingen, oud-leerlingen en verdere belangstellenden. Hier hield de Voorzitter, Mr. van Ommeren, een inleiding over kunst, speciaal de bouwkunst en trok een vergelij king tusschen die van vroeger en nu. Hij uitte zijn tevredenheid over de groote opkomst, wees op het nut der school en hoopte, dat het leer lingental nog zou toenemen. Verder bracht hij dank aan Burge meester Wijs, diens voorganger van Eggelen, den oud Voorzitter Hilwig, het Nutsbestuur en dat van vele omliggende gemeentenn, het onder wijzend personeel, de leerlingen, den concierge, etc. Dankbaar werden de initiatief-nemers der oprichting ge memoreerd, nl. de heeren N. van Rijswijk en Dr. Erkelens. Na de voorlezing van felicitaties en berichten van verhindering wer den de diploma's uitgereikt aan: N. van Rijsewijk (uitm. met lof), De Waal en Versluijs (Andel), Glaver- mans (Wijk), Colet (Meeuwm) en Earo (Heusden) alle 5 met goed en C. van Giesen (Wijk) en C. van der Velden (Heusden) met voldoende. Hierna sprak Burgemeester Wijs, zich speciaal richtend tot de jeugd, haar aansporend tot grooter school bezoek, en tenslotte de Nuts-Voorz.. de heer Knoop, die het Nut felici teerde met zijn jubileum en die tevens als directeur der school de vorige sprekers voor hunne wel willende woorden dankte, waarna hij eindigde met de beste wenschen. Alsnu reikte Burgemeester Wijs de prijzen uit aan D. van Hemert (Hedikhuizen), D. Dekker (Bab - broek), G. v. d. Steenhoven (Hees been), R. Kamminga, H. van Tilburg, A. v. d. Velde, W.Timmermans (allen Heusden), W. Versluijs (Andel) D Verzeijl en W. v. d. Maaden (Wijk De avond werd besloten met een tractatie aan leerlingen en oud leerlingen en de vertooning van de film: »De roode Pimpernel.» In de afgelocpen week overleed onze oudste ingezetene, Mej. de Wed v. Geffen de Hart in den hoogen ouderdom van nagenoeg 95 jaren. Deze week vestigde zich bier de Eerw. Heer Ds. van Duykeren, hulpprediker te Leeuwarden, sedert enkele weken beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Na des morgens te zijn bevestigd door den Eerw. Heer Gei brandy, predikant te Leeuwarden, hield hij om 3 uur zijn intrede. Beide kceien was de kerk zeer druk bezocht, ook door vele personen van elders hieronder waren eenige predikanten uit de omgeving. Uitslag aanbesteding van een Gymnastiek gebouw te Drunen voor rekening van het R.K. Par Kerk bestuur aldaar. Architect de Heer Hub. Baaijens te Heusden. G. Merkx, Drunen f 9400 J. Blanker, Nieuwkuijk f 9240.— G. de Bont, f 9110: P. de Bont, Drunen f 8945.— H Verhoeven, f 8761.— H. Jehoel, f 8755.- M. van Loon f 8748. H. de Wit, f 8557.— Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Zondag speelde hier Juliana en R. W. B. (Besoijen) voor de comp 3e kl. D van den N.V.B. Het spel eindigde met 1 1. Uitslag van Maandag bij de Dam. club V D. le gr. Bax—de Graag 0—2; G Jonkerde Graag 02. Eindstand de Graag 6 pnt., G. Jonker 4 pnt., G Bax 2 pnt., G. Jonker 0 pnt. 2e gr. R. Kamminga—J. Timmer mans 0—2. Eindstand J. Duuiloo 5 pnt, J. Timmermans 5 pnt., R. Kamminga 1 pnt., H. Brouwers 1 p. Eindstand 3e groep J. Andriessen 6 p C Schaap 4 pnt., A. Campen hout 2 pnt. en F. Spierings 0 pnt. Eindstand 4e gr. B. Klerks 6 pnt., M. Spierings 4 pnt., D. v. d. Stoep 2 pnt. en P. Verbeek 0 pnt. Kaatsheuvel, 27 Sept. 1936. YVisselprijswedstrijden Weerbaar heidscorpsen. Heden werden op de Rijksschiet baan aan den Horst alhier de Wissel- prijswedstrijden voortgezet tusschen de verschillende weerbaarheidscorp sen uit onze gemeente, welke Zondag 26 September op de banen te Loon- op Zand zijn begonnen. De uitslag is: Burgerwacht Loon op Zand: le vijftal: Jos. v. d. Lee 37, C. Mi- chielsen 54, L. van Laarhoven 39, J. van Dongen 44, P. van Boxtel 43, to taal 217. 20 Sept. 230 pnt., totaal 447 pnt. 2e vijftal: M. van Nieuwenhuizen 47; M. van Opstal 33; A. van Dongen 52, C. van den Wildenberg 43; Fr. Mi- chielsen 47; totaal 222 pnt. 20 Sept. 220 pnt., totaal 442 pnt. B.V.L., Loon op Zand: le vijftal: Jos. van Boxtel 50, C. Boere 49; W. Vugts 46; A. de Kort 50, P. Ligtenberg 44; totaal 239 pnt. 20 Sept. 261 pnt., totaal 500 pnt. 2e vijftal: M. v. d. Hoven 43, Jos de Rooy 46, B. Cools 43; W. van Iersel 49, Jos. Dankers 45; totaal 226 pnt. 20 Sept. 227 pnt., totaal 453 pnt. B.V.L., De Moer: le vijftal: C. Dingemans 51, G. van Gorkom 47; W. de Jong 27, M. van Gorkom 49, P. Klijn 24, totaal 198 pnt. 20 Sept. 215 pnt., totaal 413 pnt. B.V.L., Berkdijk: le vijftal: J. Verboven 50, M. v. d. Ven 35, C. Nouwens 43, P. Gommers 28, A. Vugts 48; totaal 204 pnt. 20 Sept. 236 pnt., totaal 440 pnt. 2e vijftal: C. Groenendaal 33, A. v. Dongen 48, A. in 't Groen 41, C. van Wanrooij 40, P. Robben 26; totaal 188. 20 Sept. 208 pnt., totaal 396 pnt. Burgerwacht, Kaatsheuvel le vijftal: G. v. d. Hoven 52, P. van Nieuwstadt 49, Chr. Voogd 53, W. Moolenschot 42, L. van Cromvoirt 40; totaal 236 pnt. 20 Sept. 241 pnt., totaal 477 pnt. 2e vijftal: S. Pepping 46, W. Kol- steren 50, C. van Mierlo 53, G. Beulen 48, H. Moolenschot 25, totaal 222 pnt. 20 Sept. 247 pnt., totaal 469 pnt. B.V.L., Kaatsheuvel: le vijftal: M. Holten 53, L. v. Gorp 51, W. M. Didden 42, H. Laros 44, H Elshout 54; totaal 244 pnt. 20 Sept. 183 pnt., totaal 426 pnt. 2e vijftal: H. van Laarhoven 47, H, Kranenveld 52, C. Klijn 41, A. Oerle- mans 48, L. v. d. Ven 36, totaal 224 pt. 20 Sept. 222 pnt., totaal 446 pnt. Alzoo is de B.V.L. uit Loon op Zand met 500 pnt. de winner van het afge loopen seizoen van den gemeentelij, ken wisselprijs. Hoogste korpsschutter met 107 pnt. C. Dingemans van den B.V.L. De Moer. R.K. Voetbal. D.E.S. 1Sarto 1 25. Heden speelde D.E.S. 1 met een ge havend elftal haar eerste competitie wedstrijd voor de 2e klasse I.V.C.B tegen het gepromoveerde Tilburgsche Sarto. Van het begin af aan liet Sarto met haar watervlugge voorhoede goed spel zien met verrassende aanvallen Al spoedig was het 01, tot eindelijk na een half uur de DES-linksbuiten met een keurig schot gelijk maakt. Nog eenmaal weet Sarto in de overi gens gelijk opgaande eerste helft het DES-net te vinden door een fout in de achterhoede. Na de rust is het een futlooze wedstrijd met Sarto in de meerderheid, wat vooral aan de slecht- spelende DES-achterhoede, met uit- zondering van den keeper, is te wij ten. Sarto weet de stand tot 51 op te voeren, waarna DES met man en macht naar voren trekt, om den ach terstand tot 25 te verkleinen. Over het geheel een geflatteerde Sarto-zege op een volkomen uit vorm zijnd DES. Sarto 2DES 2 uitslag 21. Juliana, Goirle 2DES 3 uitslag 2-1 DES 4SSS 2, Udenhout uitslag 6-3 LOON OP ZAND. Voor de R.K. Vereeniging tot Be vordering van industrie-onderwijs voor meisjes, „St. Anna", slaagden: voor costumière: Marie Brabers en Petronella de Kort; voor lingerie: Tini de Kort, Jana v d. Hoven, Ria van Son, Betsie Smits. Bet van Loon en Cor Wijtvliet. ST. JOACHIMSMOER Zondag 27 September had de vierde en laatste bekerwedstrijd plaats tusschen de zestallen van de Kruisbooggezelschappen Willem Tel uit Berkdijk en Onderlinge Vrindschap alhier. Hierbij behaalde Willem Teil 296 punten en Onder linge Vriendschap 292 punten. De einduitslag werd daardoor 1159 punten voor Onderlinge Vriend schap en 1128 punten voor Willem Teil, zoodat de onzen den bekei voor dit jaar machtig werden. Met een woord van gelukwensch over handigde de Voorzitter van Willem Teil den heer W. Sins den beker aan den Voorzitter van Onderlingt Vriendschap. De Missienaaikring alhier za alhier een Missietentoonstellinj houden en wel op Zondag 4 er Maandag 5 October a.s. in het St Leogebouw. Evenals anders zijn er weer ver schillende attracties aan verbonden om het den bezoekers gezellig t( maken. Bovendien zal nog een verlotinf plaats hebben, waarvoor prachtig prijzen beschikbaar worden gesteld De eerste prijs is 'n salon-ameuble ment. RAAMSDONKSVEER. De installatie van den nieuwer pastoor J. Bekkers zal plaats hebber door den HoogEerw. Heer Deken op Woensdag 30 September a.s. on 7 uur namiddags. Zaterdagmiddag om 4 uur i in het St. Henricusgebouw alhie een gratis kindervoorstelling ge geven, bestaande uit goochelen buikspreken en de bekende poppen kast. De opkomst was zoo groot, da de zaal te klein bleek en de voor stelling tweemaal gegeven moes worden, om toch alle kindere maar in de gelegenheid le stelle deze gratisvoorstelling te kunne zien Het is wel te begrijpen, dat d kinderen genoten hebben. Toen zekeren M. alhier g zeten op zijn rijwiel over de vonder aan het Blok wilde rijder had hij het ongeluk te vallen e kwam met fiets en al in den sloe terecht. De val kwam zoo aan, dat b een kaakfracuur en een licht hersenschudding opliep. Geneeskundige hulp was direc aanwezig, na verbonden te zijn, i hij naar zijn woning overgebracb Laat dit een leer zijn voo anderen en even van zijn fiets t stapp seere alhie een I van de G Na bami toor noen toor het on de prett: Ve meen Dond half - Ag' 2. Bi Bi Lj 3. V as ge te tii ee 4. M Ds avont vuld reforr wezic meest Willi Vrijh 's-Gr, Hofm Vlug! Sprar nen. taties Ds. voor den v nsalm kelde gedac 2. Hi; zijn troost meenl Goed' gehee scuve derwe troost hoorz moete Z.E., de so lijden tus is Me dan i sterkt loofsz de kr< 89 8 vers i Na richt scheid verde zijn d aanwi nabuu Weth den, 1 straat ZE dat hi juist t door 1 aange denkt vange schat Ds. ei niet di op zij] zegen 't bijz mede menge broede gemee goede den V Wa treft, blijdsc bekror leggin. catech len gi dood gaan i Hoorer denkt leven ten da Wa wijst van he consist groot, dankt vroege en der welke 't S classis gesned buurde 1. In

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8