Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m Oe Landdag der 8. K. Staatspartij. r. ct DE G0UDENBRUG 1 „ROORDBRABAHD" ER iften Dit nummer bestaat uit Twee Bladen, EERSTE BLAD. >3i Pok! ij ze EE >0 FEUILLETON MUMMER 82. WOENSDAG 14 OCTOBER 1936. 59c JAARGANG. /vuil rderij ehtin beien 2n ei »te ei ail erd Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag ej Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ?IJE t t. t. en JE een 00 d re IT. IEDRI ieder ;bed' .WIJ 465 torra 5 rwer' HANDHAVEN HERSTELLEN EN VERNIEUWEN. Niet minder dan 15000 katho lieken waren Zondag naar 's-Hertogenbosch getrokken om als fiere strijders getuige nis af te leggen van hun ka tholieke beginselen en om hun trouw en aanhankelijkheid te betoonen aan de R.K. Staats partij, de machtige organisa tie, welker kracht de eenheid is. Uit alle richtingen waren zij opge komen, de duizenden mannen en vrou wen, die zich na het middaguur op 'l plantsoen verzamelden om dan een indruk wek kenden en grootschen stoet te vormen, vol opgewektheid en vurig enthousiasme. Zij voerden spandoeken met zich mede met de zinrijke leuzen Wij willen handhaven; Christus voor alles; Eenheid voor alles. En onder de blijde tonen van een aantal muziekkorpsen trokken zij dooi de Bossche straten naar de kolossale Veemarkthallen, waar zij zich schaar den rondom hel versierde podium, waarop het bestuur van den Rijkskies kring en de sprekers van den dag had den plaats genomen. Onder de talrijke autoriteiten, die getuigen wilden zijn van deze bijeen komst, zagen wij Minister Deckers, die naar het woord van den Voorzitter van den Kring 's-Hertogenbosch, den heer Beliën uit Eindhoven, als lijst- voerder van den kring sinds jaren steeds meer stijgend vertrouwen won. Voorts merkten we op het Eerste Kamerlid jhr. van Sasse van Ysselt; de Tweede Kamerleden Schaepman, ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 33) De nu volgende goede, kalme periode in Vonberg's leven duurt tot het jaar 1932. Zijn wispelturige geest, zijn lichtzinnigheid, neiging tot op lichterij en hartstocht voor het spel laten zich dan echter weer gelden. Door zijn nalatigheid en gebrek aan accuratesse verliest hij niettegenstaande hij reeds ver schillende malen van zijn talent heeft blijk gegeven zijn betrek king. Zijn luxueuze levenswijze brengt hem snel en diep in de schuld en om deze te kunnen vol doen, geett hij zich steeds meer aan het spel over. Hij verliest veel geld, zoowel aan de beurs als bij de wed rennen. Eenige niet bepaald faire zaakjes, waarbij al te goedgeloovige lieden worden gedupeerd, vallen mede in dezen tijd. Vrienden, die hem graag mogen, zoowel als an deren, die met zijn talent speculee- ren, leenen hem opnieuw geld. Hij maakt twee nieuwe gaten om één oud gat te kunnen stoppen. De on vermijdelijke catastrophe treedt in Teurlings, v. d. Poll, v. d. Putt en Fleskens, verder leden van Ged. Sta ten, burgemeester van Lanschot, bur gemeesters uit kringgemeenten en vele geestelijke en andere wereldlijke auto riteiten. Aan H.M. de Koningin werd een te legram gezonden, waarin de 15000 aan wezigen de hernieuwde verzekering ga ven van hun aanhankelijkheid en trouw jegens Hare Majesteit. De Brabander, professor mr. Rom- nie, lid van de Prov. Staten van Noord- Holland en voorzitter van de Katho lieke gemeenteraadsfractie te Amster dam, heeft het onderwerp „Herstel len willen wij! Orde in den Staat" be handeld, waarbij hij erop wees, dat de leeftocht voor ons beginsel op staatkundig terrein de politieke daad is: de daad van verweer en die van aanval. Teveel wil men het oude .middel „pappen en nathouden" bezigen om een ziekelijk plekje te genezen. Men wacht tot het uiterste om meer af doende maatregelen te nemen. Zoo is het ook in het staatsleven, waarin eveneens ziekelijke plaatsen schuilen: in de vertegenwoordigende lichamen van Nederland worden personen toe gelaten, die hun positie misbruiken ter ondermijning der orde en het ge zag in de samenleving. Tot sprekers vreugde heeft de regeering een begin gemaakt met de opruiming. In het breidelen van het communistisch we- reldpogen zal de regeering de katho lieken onvoorwaardelijk aan haar zijde vinden. De daad van aanval besprekend, zeide spr. verbaasd te zijn, dat men wel eens zegt, dat het den Nederland als een van zijn vereersters, zekere Gertrud Breda, die een vertrou- wenspost in het secretariaat van het Palace Hotel bekleedt, duizend mark verduistert, welke hij voor den afkoop van een accept noodig heefl. Daar het meisje overeenkom stig zijn belofte, het bedrag niet tijdig d.w.z. voor de gebruikelij ke kascontrole kan terugbeta len, wijst zij hem als den eigenlij ken dader aan. Dank zij de inter ventie van Konrad Stieler weet hij aan een strafvervolging te ontko men, doch dit is dan ook het laat ste, wat de dirigent van het Leip- ziger Radio-orkest voor Vonberg doet. Deze verhuist met zijn laatste geld naar Berlijn, waar wejd'erom eer» periode van honger en nood voor hem aanbreekt. Tenslotte vindt hij een betrekking als pianist in de verkoop- en demonstratie-afdee- ling van de Bechsteinvleugelfa- briek. Hier ziet en hoort hem Mo< nika Wegener, een nicht van den hekenden muziekdiricteur Ernst Rung uit Dresden, die tevens haar voogd is. Zijn spel fascineert haar en ook zij weet aan zijn charmante persoonlijkheid geen weerstand te bieden. Monika Wegener is jong, knap en zeer gefortuneerd. Von berg maakt haar op onweerstaan bare wijze het hof en hoewel Rung zich aanvankelijk heftig daartegen verzet, wordt in den herfst van 1932 in Dresden de verloving pu- schen katholieken aan positieve, door liet beginsel geboden punten van prac- tische politiek ontbreekt. Maar heeft zich ooit een zoo om vangrijk staatkundig vraagstuk aange diend als hel program van „Quadra- gesimo Anno", waarin de Paus den Staat den klemmenden plicht oplegt tot omzetting der samenleving in een standen-maatschappij, waarin de door geestelijke beginselen beheerschte men sehen worden samengevoegd in een harmonische verhouding en waarin de redelijke vrijheid heerscht en het staatsgezag is hersteld! Slechts bij uitroeiing van liet indi vidualisme, stichting van beroeps- en bedrijf sgemeenschappen, de bevorde ring der zelfwerkzaamheid der groe pen en dienovereenkomstig een te rugtreden van den staat naar haar eigen terrein en opbouwen van het corporatisme, zal de Staat bloeien en het geluk van het Nederlandsche volk verzekerd zijn. Met de hem eigen vurigheid sprak de heer Jos. Veltman meer in het bij- EEN POLIS LEVENSVERZEKERING bliek gemaakt. Vonberg geeft zich dan geheel aan zijn kunst en weet verschillende goede composities te scheppen. Daar Rung echter niet het odium van protectie op zich wil laden, weigert hij principieel Vonberg's werk te plaatsen. Het vrij luxu euze leven en de rol, welke deze in het exclusieve Dresdener milieu speelt, zijn bovendien niet bevor derlijk voor zijn vlijt, zoodat hij zich ook ditmaal niet als compo nist op den voorgrond weet te plaatsen. De verloving van Sylvester Von berg met Monika Wegener werd na twee jaren, toen vrij algemeen spoedig een huwelijk tuschen bei den werd verwacht, plotseling ver broken. De oorzaak hiervan en de nadere détails konden niet worden nagegaan. Een gerucht, als zou Ernst Rung hem vijfduizend mark ter hand hebben gesteld onder voorwaarde, dat hij nooit meer in Dresden zou terugkeeren, mist ei ken feitelijken grond. Vast staat slechts, dat Sylvester Vonberg zijn arbeidsveld op 6 Januari 1935 naar München verlegt. Hier neemt hij eerst zijn intrek in een hotel, daarna in pensions en tenslotte op gemeubileerde ka mers, steeds in dalende lijn tot hij op zekeren dag kennis maakt met Sebastiaan Vonberg, 'n voormali- gen bierbrouwer, thans een zeei vermogend rentenier, die een villa zonder tot hel opgroeiende geslacht. Hij had als onderwerp: „Vernieuwen kunnen wij! De jeugd met ons!" en noemde dezen landdag een der groot ste en meest succesvolle in het mobi lisatieplan der R.K. Staatspartij. Spr. schetste hoe de katholieken, dank zij de eenheid en de kracht der Kath. Staatspartij, zijn geworden tot een machtige partij, de grootste in '1 land, met een millioen mannen en vrouwen, terwijl 250.000 doelbewuste jongeren straks de gelederen komen versterken. We staan voor een wankelende en verouderde maatschappij, die noodig moet worden vernieuwd. De Katho lieke Staatspartij zal ook nu staan als een rots in de branding, als een vuur toren in den donkeren nacht in dezen tijd. Onze roeping is de christelijke be ginselen te bewaren onder ons volk en welvaart en stoffelijken vooruit gang te brengen. Wij kunnen, aldus spr., vernieuwen krachtens onze tra ditie, onze beginselen, onze getals sterkte. Wat er van terecht komt zal groo- tendeels afhangen van de katholieken zal afhangen van de Brabantsche mannen en vrouwen, vooral van de jongeren, van de jeugd, van onze Ka tholieke jongens en meisjes. Wie zou zich aan deze grootsche, maar heerlijke taak willen onttrek ken? Welke jonge kerel uit onze Jon ge Werkman, uit onzen Jonge Mid denstand, uit onze Jonge Werkgevers kringen zou hier weigeren mee te doen? Niemand! De jeugd met ons en met de Kath. Staatspartij ter overwinning, zoo be sloot de heer Veltman zijn geestdrif tige rede. Op humoristische, doch rake wijze heeft de Z.Eerw. Heer H. de Greeve, die 's Zaterdagavonds zijn bekende „Lichtbakens" door den aether zendt, de populaire marschpotpourri, welke door de Kon. Harmonie in de hallen vóór zijn rede werd gespeeld en mee gezongen, geïnterpreteerd. in Nvmphenburg bewoont. Ge bruik makend van de toevallige naamsovereenkomst (er bestaat geen enkele familiebetrekking tus- schen Sylvester en Sebastiaan Vonberg) weet eerstgenoemde in nauwe relatie te nomen met den rentenier, wiens ijdelheid, waarop Sylvester Vonberg handig weet te speculeercn, hem er toe brengt den musicus een plaats in zijn villa aan le beden. Op zijn kosten leidt Syl vester Vonberg dan weer eenigen lijd een kostelijk leven tot een on- eenigheid tusschen beiden als ge volg van een liefdesaffaire aan deze vriendschap een einde maakt. Sylvester Vonberg probeert weder om van alles, maar slaagt nergens. Van belang is nog slechts een kor ten omgang met een actrice van het Miinchener Kleintooneel, Mar- got Sellert. Als echter ook daaraan een einde komt, gaat het met Syl vester Vonberg snel bergafwaarts. Half September betrekt hij kamers bij mej. Emma Koch, naaister, wo nende Kirchplatzstraat 16, hij wie hij opnieuw schulden maakt. Vol gens betrouwbare informaties is hij ongeveer half December met de Noorderzon vertrokken, nadat hij door den verkoop van twee schla gers aan Rivoli eenig geld in han den zou hebben gekregen. Voor de juistheid dezer mededee- lingen: Recherche- en Informatiebureau Schwarzer. Spreker gaf toe, dat het „kermis in Den Bosch'* was, maar de kermisvie- ring wilde hij uitstellen tot na de ver kiezingen, opdat de partij thans har der kan werken. In het lied: „De boer melkt z'n koe" zag spr. het devies, dat we niet van plan zijn ons als een koe door ande ren le laten leegmelken. Het derde lied is een zuiver katho liek beginsel: „Houdt er den moed maar in". En toen spr. zich afvroeg of de 15000 menschen in de veemarkthallen bijeen als stemvee moesten beschouwd wor den, was het geroep „Neen!", waarna spr. dan ook hoopte te staan voor 15000 beginselvaste katholieken. Toch zijn er, aldus spr., nog katho lieken, die zich bedrinken aan de leu zen, praatjes en leugens van partijen die niets positiefs te schenken heb ben. Zij zien niet meer het verschil tusschen de feiten en het beginsel en loopen gedwongen door den nood ach ter de N.S.B. aan. Het is hen slechts te doen om brood voor hun kinderen. Maar als de bisschoppen het veto uit spreken, dan weten zij, dat feiten na het beginsel komen en alleen door juiste toepassing en beleving van het beginsel de feiten opgelost kunnen worden. Wij willen handhaven ons beginsel: „Zoek eerst het Rijk Gods en al het overige zal u worden toegeworpen". De zakenman, die zich blind staart op zakelijke berekeningen, zal wel zeggen: nog nooit is mij iels toege worpen, want ik moet werken in hel zweet mijns aanschijns. En toch zegt spr. heeft de ondervin ding de juistheid van genoemd begin sel geleerd. Men heeft het geprobeerd met het liberalisme, doch dit stelsel moeten we vertrappen als een oude vermolm de kist. Men probeerde het met den klassenstrijd, doch de gevolgen zijn, dat vrouwen en kinderen worden op gejaagd, evenmenschen gedood en priesters en religieuzen worden ver moord. München, Briennerstraat 31 München, den 30sten December 1935. Waardig en ernstig, met kalme be slistheid verscheurt Johanna de vel len papier, waarop het leven van een mensch is uiteen gerafeld. Haar hou ding is die van den middeleeuwschen rechter, die den staf breekt over den veroordeelden delinquent. Dan scheurt zij het papier in kleine snippers, die zij in de holte van haar hand bergt. Zij opent het raam en leunt naar buiten zonder acht te slaan op de koude winterlucht. Langzaam ontspannen zich de vingers van haar, tot een vuist gebalde linkerhand. Een kort oogenblik dwarrelen de snippers door de lucht, als groote sneeuwvlok ken. Dan neemt de wind ze mee. De trein raast verder.... Zeer geachte directeur, Het spijt mij U te moeten meedee- len, dat ik aan het eind ben van mijn middelen en voorloopig geen kans zie deze aan te vullen. Daar ik echter noch U, noch Uw hotel scha de wil berokkenen heb ik er de voor keur aan gegeven met stille trom te vertrekken. Tot dit doel heb ik uit sluitend m'n rugzak gepakt. Mijn andere, helaas niet bepaald waar devolle eigendommen, welke U in de kasten en laden van kamer nr. 65 zult vinden, kunt U behouden ter dekking van de nog uitstaande re kening. (Wordt vervolgd). e Echo van het Zniden, Waalwybscbe en Langstrantsche Courant* GESLOTEN BIJ DE GEEFT ZEKERHEID VOOR DE TOE- KOMST VAN U EN DE UWEN.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1