Gemeenteraadsverslagen. Buitenlandsch Nieuws. DUSSEN. RAAMSDONK. Thans zijn we het aan het beproe ven met een derde systeem. Achter den rattenvanger van Hameln loopen men- schen, die ziende blind en hoorende doof zijn. De N.S.B. heeft haar „begin selen" van brochure 3 in brochure 5 herzien. Maar de Katholieke Kerk heeft dat na 2000 jaar nog niet ge daan en zal het ook niet doen. Nadat spr. ook het Duitsche nationaal-socia- lisme scherp heeft becritiseerd, zegt spr., dat Christus alleen het systeem heeft aangewezen in: Zoekt eerst het Rijk Gods. Als ons nooit iets zou zijn toegeworpen, dan komt dat, omdat nog nooit het Rijk Gods in den waren zin des woords is gezocht. God heelt nooit gewild dat de mensch een steun trekker worden zou. Hij wil dat de mensch den grond, de heerlijke bruine aarde bewerkt. Waarom de werkloos heid? Omdat men God teveel vergeet. Alleen in de liefde tot God ligt het herstel der maatschappij. Als men weet, dat de Paus en de Bisschoppen den H. Geest achter zich hebben, dan moet men ook rust vin den door hun woorden. Staande voor den Bisschop moeten we daarom ook zeggen: Spreek Mon seigneur, uw dienaar luistert! Geestdriftig volgde op deze indruk wekkende rede het lied Roomsche Blijdschap. En toen het schrijven van Mr. Go- seling, die niet ter vergadering aan wezig kon zijn, werd voorgelezen en de katholieken hierin tot eenheid wer den aangespoord, toen werd deze heer lijke manifestatie besloten met het lied: „Aan U, o Koning der Eeuwen". Zóó is de Bossche Landdag geëin- *digd. Slagvaardig gemaakt voor den verkiezingsstrijd hebben 15000 katho lieken hun trouw aan de R.K. Staats partij betoond en daarmede verklaard met deze sterke partij te willen mede werken aan het heil en de welvaart van het heele Nederlandsche volk. De gemeentebegrooting 1935 en begrooting 1937 aangebo den. Aansluiting Midden- standsborgstellingsfonds aan gehouden. Vrijdagnamiddag om 5 uur kwam de raad der gemeente Dussen in open bare vergadering bijeen onder voorzit terschap van Burgemeester Snijders. Afwezig de heer van Besouwen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Na een geheime zitting worden twee schuldbrieven van 500 uitgeloot. Ge trokken worden de nummers 9 en 18. 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. Ingekomen zijn de verslagen van kasopname der gemeente, van de Wa terleidingsmij. Noord-West-Brabant, van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Langstraat dienstjaar 1935 en van dë Reclasseeringsvereeni- ging- Voorts is een request ontvangen van de kasteleins, die zich erover beklagen, dat op den eersten Zondag van de ker mis niet mag worden gedanst. Daar door trekken zeer vele inwoners naar elders. De kasteleins verzoeken dan ook de bepaling, dat voortaan op dien dag mag gedanst worden vanaf 4 mil 's middags tot een nader door den raad vast te stellen uur. De Voorzitter deelt mede, dat door hem verlof werd gegeven op den 1.1. gehouden nationalen feestdag te dan sen. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, daar zij wijziging van de politieverordening niet wenschelijk achten. De raad gaat hiermede accoord. Conform het voorstel van B. en W. wordt het verzoek van het bestuur der luxe-verhuur en taxiauto-ondernemers om ten aanzien van dit bedrijf een re geling te treffen, voor kennisgeving aangenomen, daar B. en W. een der gelijke regeling voor Dussen niet noo- dig achten. Het verzoek van den heer Akker mans om schadevergoeding voor een door hem van de wed. Vermeulen voor 35 per jaar aan den Rommegatschen dijk gehuurde strook grond wordt in gewilligd wat het jaar 1936 betreft. De raad besluit 35 schadevergoeding te geven alleen voor 1936 daar men ac coord gaat met het voorstel van den heer v. Rijswijk om deze zaak voor 1937 opnieuw te bezien. Goedgekeurd wordt voorts de door Ged. Staten voorgestelde wijziging der bouwverordening, waardoor loodver- giftiging wordt tegengegaan. De Voorzitter deelt mede, dat er zorg gedragen moet worden voor het onderhoud van de brandspuit. De heer van Mierlo heeft geschreven, dat hij deze taak voor 25 per jaar wel op zich wil nemen. De heer van Rijswijk zegt niets te gen den heer van Mierlo te hebben, doch spr. zou gaarne zien, dat een al- gemeenen oproep voor deze betrekking werd gedaan, opdat ook anderen in de gelegenheid zouden komen zich op te geven. De Voorzitter wijst erop, dat de heer van Mierlo vlak bij dë plaats, waar de brandspuit staat, woont en voor on derhoudswerkzaamheden uiterst ge schikt is, hetgeen spr. een voorname factor noemt. Een en ander geeft de beste waarborg, dat het werk goed ge schiedt. De heer v. Rijswijk wil de benoe ming aanhouden, totdat ook een per soon voor Hank wordt aangewezen. Aldus wordt besloten. Van de Reclasseeringsvereeniging te 's-Hertogenbosch is een schrijven ontvangen, waarin voor de steunver lening in 1936 dank wordt gebracht en wordt verzocht ook voor 1937 op een bijdrage te mogen rekenen. B. en W. stellen voor wederom 9 subsidie te verleenen, waarmede de raad accoord gaat. Van het Schippersfonds Schutte- vaer, dat reeds naar het mededeelt 10.000 aan steun uitkeerde waarvan het Rijk slechts 7000 vergoedde, is het verzoek ingekomen om een subsi die b.v. van 25 per jaar en per kind, dat een lagere school bezoekt ter be strijding van de huisvestigingskosten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hiervoor geen post op de begrooting hebben uitgetrokken, omdat het col lege daartoe geen mogelijkheid ziet. De raad gaat met het afwijzend voor stel accoord. Eveneens wordt om dezelfde reden conform het voorstel van B. en W. af wijzend beschikt op het verzoek van de R.K. Militairenvereeniging te Venlo om een subsidie van ƒ10. De Voorzitter deelt mede, dat er een controleur voor dë werkloozen van Dussen en Almkerk is aangesteld op een jaarwedde van 1000, waarvan de beide plaatsen een vierde deel, dus ƒ250, moeten betalen, daar het Rijk 50 vergoedt. Ingekomen is voorts dë rekening van den Warenkeuringsdienst, waar voor zooals bekend een gemeenschap pelijke regeling bestaat. Rekening 1935 en begrooting 1937. 2. Aanbieding gemeenterekening 1935. De gemeenterekening sluit in den gewonen dienst aan inkomsten met 107.965,58 en aan uitgaven met 108.407,54 zoodat er een nadeelig saldo is van 441,96. De kapitaaldienst sluit nadeelig met 3812,50. Als leden der commissie van onder zoek worden aangewezen de heeren van Daelen, van Rijswijk en van Vught. 3. Aanbieding gemeentebegrooting 1937. De gemeentebegrooting 1937 sluit aan inkomsten en uitgaven met 127.809,82. Zij zal door dezelfde com missie worden onderzocht. 4. Goedkeuring rekening 1935 en begrooting 1937 van het Burgerlyk Armbestuur. De commissie ter onderzoek van de gemeenterekening zal ook die van het Burgerl. Armbestuur nazien. De Voorzitter deelt mede dat de drie volgende agendapunten 5. Wijziging Ambtenarenreglement; 6. Wijziging verordening veldwach ters; 7. Verzoek ontheffing vaststelling capilulanten verordening bij elkaar hooren. De raad besluit conform de voorstel len van B. en W. 8. Heffing leges bevolkingsadmini stratie. De Voorzitter deelt mede, dat in het vervolg voor inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister vergoedin gen verschuldigd zijn. De raad gaat met de voorgestelde tarieven accoord. 9. Vaststelling schoolgeldverorde ning. De Voorzitter wijst erop, dat de nieuwe verordening in hoofdzaak overeenkomt met de oude regeling. Ook hiermee kan de raad zich ver eenigen. 10. Verhuren gemeentewoning. De Voorzitter deelt mede, dat dë gemeentewoning opnieuw aan den rijksveldwachter onder dezelfde voor waarden moet worden verhuurd. De raad gaat hiermede accoord. 11. Bijdrage consultatiebureau voor zuigelingen te Almkerk. Daar hierover door den Voorzitter bereids uitvoerig gecorrespondeerd werd wordt dit verzoek voorloopig aangehouden. 12. Aansluiting Middenstandsborg- stellingsfonds „De Langstraat". De Voorzitter leest het betreffende schrijven voor, waaruit blijkt, dat de gemeente voor het aandeel in het ka pitaal 10 cent per inwoner zal hebben te storten en een jaarlijksche bijdrage van 3 cent per inwoner. Daar B. en W. hieromtrent niet tot overeenstemming konden komen mede in verband met de monetaire maatre gelen der regeering, stelt het college voor dit punt aan te houden. Nadat de heer van Rijswijk heeft verklaard sympathiek tegenover dit fonds te staan en het te zullen betreu ren wanneer aansluiting werd at gewe zen, besluit de raad het punt aan te houden. 13. Reclame gemeente-belastingen. Dit punt zal in gesloten vergadering worden behandeld. Rondvraag. De heer van Rijswijk vraagt wan neer eens met de werkverschaffing be gonnen zal worden, waarop de Voor zitter mededeelt, dat de werkzaamhe den aan den Zuid-Hollandschen polder binnenkort een aanvang zullen nemen. Dussen zelf heeft geen objecten. Met den Rommegatschen dijk wordt het volgend jaar begonnen. De heer van Rijswijk verzoekt erop te willen aandringen, dat zoo spoedig mogelijk aan den Z.-H. polder begon nen wordt. De Voorzitter zegt dit toe. De heer van Rijswijk zegt, dat ver schillende menschen nog geen vergoe ding krachtens de l.o.-wet voor het tweede halfjaar 1935 hebben gekregen. De Voorzitter deelt mede, dat deze vergoeding binnenkort wordt uitge keerd. De heer van Daelen vraagt, hoe het mogelijk is, dat een zekere persoon, die, toen er ƒ2,50 werd uitgekeerd t.g.v. de verloving van Prinses Juliana, reeds 3 dagen in den steun was, de rijksdaalder niet ontvangen heeft. De Voorzitter antwoordt, dat de man zich maar moet melden. De heer van Rijswijk vraagt, of het niet goed zui zijn het terrein aan de Molenkade in perceeltjes te verdeelen en dan te verhuren.. De Voorzitter zegt, dat de volgende vveek de grond bijgewerkt zal worden. Men zal trachten het heele terrein voor een jaar ineens te verhuren. Langs den openbaren weg zal een hei ning komen. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Alle voorstellen aangenomen. Zaterdagmidag om 6 uur kwam de raad der gemeente Raamsdonk in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Moons. Secretaris de heer v. d. Kieboom. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is bericht ontvan gen van de goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De verzoeken om subsidie van de Noordbrabantsche R.K. Blindenzorg en van de R.K. Militairenvereeniging te Venlo worden in handen gesteld van de commissie, welke de rekening 1935 en begrooting 1937 onderzoeken zal. 2. Ontwerp-verordening op dë hef fing en invordering van school geld. De Voorzitter zegt, dat van Ged. Sta ten een schrijven is ontvangen, waar in wordt medegedeeld, dat door den Minister van Binnenlandsche Zaken een nieuwe verordening op de heffing en invordering van schoolgeld is voor geschreven. Over het algemeen komt deze overeen met de oude regeling. Vroeger gold als maatstaf de plaat selijke inkomstenbelasting. Thans moet als grondslag gerekend worden de gemengde hoofdsom der gemeente fondsbelasting en vermogensbelasting. B. en W. stellen voor de verordening in dien zin te wijzigen. De heer Woerden vraagt of de re ductie voor meerdere schoolgaande kinderen van toepassing blijft. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. Voor het tweede kind behoeft 5 pet. minder dan voor het eerste kind betaald te worden. De raad gaat met het voorstel ac coord. 3. Alsvoor van leges ter secretarie. Ook met deze verordening, waarin de tarieven zijn bepaald voor het ver strekken van inlichtingen en opgaven uit het bevolkingsregister kan de raad zich vereenigen. 4. Ontwerp-verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. 5. Ontwerp-besluit om het getal op centen op de hoofdsom der perso- neele belasting weder te bepalen op 200. De Voorzitter deelt mede, dat beide punten ook het vorig jaar werden aan genomen. De raad gaat hiermede accoord. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging ver zoek van het bestuur der R.K. Bij zondere Meisjesschool op het Veer om beschikbaarstelling van de benoodigde gelden voor aan schaffing van schoolmeubelen. 7. Alsvoor van het verzoek van het Bestuur der scholen der N. H. Ge meente voor aanschaffing kachels. De heer van Woerden vraagt, wie de noodzakelijkheid dezer aanschaffingen vaststelt. De Voorzitter antwoordt, dat de In specteur van het l.o. advies geeft, waarna B. en W. het voorstel doen. Met beide voorstellen kan de raad zich vereenigen. 8. Ontwerp-verordening tot wijziging van de Bouwverordening. Naast de wijziging, welke beoogt het voorkomen van lood vergiftiging, stel len B. en W., naar de Voorzitter me dedeelt, ook nog voor asbcstplaten als lakbedekking alleen nog te verbieden voor ter bewoning bestemde gebouwen. Gebleken is, dat aan de oude verorde ning op het platteland niet dë hand wordt gehouden. De heer Lankhuyser spreekt er zijn voldoening over uit, dat B. en W. met dit \oorstel komen. De raad gaat met de wijziging ac coord. 9. Voorstel om aan H. M. de Konin gin ontheffing te vragen van de verplichting tot het vaststellen van een capitulantenverordening. Aangenomen. 10. Ontwerp-verordening tot wijziging van de Veldwachtersverordening Aangenomen. 11Benoeming leden der Vleeschkeu- ringscommissie. De Voorzitter deelt mede, dat dit zooals ieder jaar moet geschieden. De raad gaat ermede accoord dat de zittende leden, namelijk dë Burge meesters Moons, Schoenmakers, Bi- anchi, Dekkers en van Gils herkozen worden. 12. Ontwerp-verordening als bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. Aangenomen. 13. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de begrooting der Gemeente en hare bedrijven, dienst 1936. Aangenomen. 14. Aanbieding van de rekening dienst 1935 der Gemeente, der bedrijven en van het Burgerlijk Armbestuur. 15. Alsvoren van de begrooting dienst 1937. Tot leden der commissie van onder, zoek van rekening en begrooting wor den aangewezen de heeren Elemans, de Bont en de Jong. 16. Uitloting der schuldbrieven. Deze loting heeft de volgende uit. slag. No. 24 ontvangt 500 voor de lee rling van ƒ20.000; no. 24 ƒ125 voor de leening van ƒ4000; no. 16 ƒ150 voor die van 6000no. 6 300 voor die van 8280. Rondvraag De heer Lankhuyser vraagt, hoe het mogelijk is, dat de woning van Hooi- mayers overeenkomstig de bouwver- ordening moest gebouwd worden en 5 nieuwe woningen aan de Molenstraat niet. De Voorzitter wijst erop, dat Hooi- mayers overeenkomstig zijn eigen in zicht en plannen heeft mogen bouwen, De praatjes, die daarover verteld wor- den, zijn niet juist. Het eerste plan werd niet goedgekeurd, waarna de ge- meente-opzichter met een nieuw plan kwam, dat eveneens om bepaalde re denen werd afgewezen. Toen is Hooi- mayers met een eigen plan gekomen, volgens hetwelk de woning is bouwd. De heer Lankhuyser zal de kwestit nog eens onderzoeken. Volgens spr wordt de straat door deze woning ont sierd. De Voorzitter is het hiermede eens. doch het perceel grond was ongeschikl om er een mooi huis op te bouwen terwijl de eigenaar geen land kon bij. krijgen. De heer Mertens vindt de klacht overbodig. De woning staat er nu een maal. De kwestie had vóór het bouwen in den raad moeten komen. De Voorzitter vindt het eigenaardi dat men thans met bezwaren kom tegen de wijze waarop de woning werd gebouwd. Hooimayers is nooi bij B. en W. geweest en heeft gehee volgens zijn eigen plan mogen bon wen. De heer van Woerden vestigt aandacht op den slechten toestand vai het weggedeelte van de Koningsstraa tot den Lombokstraat en 'n gedeelt van de Molenstraat vanaf de Prote stantsche kerk tot het oude raadhui; Spr. dringt op verbetering aan. De Voorzitter zegt, dat deze wege dit jaar nog verbeterd zullen wordet Hierna gaat de raad in geheime zit ting. de Burgeroorlog in spanje. Hevige gevechten te Oviedo. De opstandelingen voor den aanval op Madrid gereed. Van regeeringszijde zijn de laatste dagen vele berichten verspreid over hevige gevechten te Oviedo, welke telkens in een overwinning van de rooden eindigden. Hoewel de nationalisten ontken, nen, dat de regeeringsberichten om- trent deze gevechten juist zijn, schijnt er toch hevig gevochten te worden. De Asturische mijnwerkers, die oorspronkelijk door de opstande lingen werden onderdrukt, hebben wederom van zich laten hooren door de bezetting van alle buitenwijken van Oviedo. Op verscheidene huizen werden stormaanvallen ondernomen en als de kanonnen zwegen, kwamen de pantserauto s en doorzeefden de gevels met granaten en dynamiet- patronen Zij wisten 3000aanhangers met hun gezinnen uit de gevangen schap te bevrijden. De opstande lingen zouden, nog altijd volgens de regeeringsberichten, tot op een vijfde deel van de stadsoppervlakte zijn teruggetrokken, terwijl de luchtmacht der regeering, groepen van het vreemdelingenlegioen en Marokkanen, die ter versterking van de witten naar Oviedo werden ge zonden, bombardeerde. Madrid meldde voort9 nog, dat de mijnwerkers erin geslaagd zouden zijn het belangrijkste bolwerk van de nationalistische verdedigers, de Pelayo kazerne, binnen te dringen. Spoedig daarna zouden zij ook het radio.station van Oviedo hebben bezet. Desniettemin zouden de na tionalisten nog stand houden in de omgeuing van de kathedraal en in de wapenfabriek, waar zich boven dien nog ettelijke duizenden burgers bevinden. Naast verschillende andere stra tegische successen hebben de na tionalistische troepen den halven cirkel rond de hoofdstad, die zich langs 't Guadaramma-gebergte over de Sierra de Gredos tot ten Oosle van loledo uitstrekt, thans kracht versterkt, zoodat zij dit geheel gebied volkomen beheerschen. Tevens hebben zij bereikt, datd linker vleugel van de troepen, di ondercommando van generaal Vi lera slaan, zich met den rechte vleugel van de troepen van Mol kon vereenigen. Zij staan dc thans ten westen van de hoofdsta voor den gemeenschappelijken aar val gereed. Verschillende teekenen wijzen ere dat de gevechten om Madrid ee omvang zullen aannemen als sede den wereldoorlog niet meer wer aanschouwd. Aan beide zijden zullen ongevee twee honderd duizend man aan de strijd deelnemen, terwijl bovendie op groote schaal gebruik gemaa zal worden van tanks. In beide kampen is men het erov eens, dat de strijd om het bezit v de hoofdstad nog niet in enk dagen zal worden beslist doch ve scheidene weken zal duren. Schuschnigg dictator. Heimalschutz en Slurn scharen onlbonden. Het conflict tusscben Starhembe en Fey heeft tot gevolg gehad, d ook in het kabinet onrust wei veroorzaakt Starhemberg wilde r de ministers terugtrekken, die t daarin had afgevaardigd in verbar met de oneenigheid ten aanzien va het statuut van den Heimatschul Bondskanselier Schuschnigg rif den ministerraad bijeen, in wel vergadering besloten werd, dat a paramilitaire formaties Heima schutz en Sturmscharen ontbo den zouden worden. De ministers, die aangesloten zi bij de ontbonden paramilitair formaties blijven allen in funcli In het kabinet wordt derhalve gei enkele wijziging gebracht. Bepaa is trouwens, dat de leden van b kabinet door geen enkele ande

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2