Binnenlandsch Nieuws. PUROL INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. ADVERTEERT IN DIT BLAD, BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" /RUVSE HU/O verplichting gebonden zijn dan hun grondwettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog nader gemeld, dat Schuschnigg zou hebben besloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg Dictator van Oostenrijk geworden, beschik kende over vrijwel onbeperkte be voegdheden. Slarhemberg en Fey hebben de ontbinding aan hun organisaties medegedeeld en het verzoek aan de leden dier instituten gericht hun kalmte te bewaren en geen verzet te plegen tegen de autoiiteiten. In verband met het overlijden van minister-president Goemboes is in Hongarije door Daranyi een nieuw kabinet gevormd, dat slechts weinig verschilt van het kahinet-Goemboes. De geringe wijzigingen, die hebben plaats gehad, hebben geen politieke beteekenis. Men kan reeds bij vooibaat aannemen, dat de buiten- landsche politiek der regeering— Daranyi dezelfde zal zijn als die van de vorige regeering. Naar aanleiding van de dezer dagen tot stand gekomen principi- eele samenwerking tusschen de Rex-beweging en het Vlaamsch Nationaal Verbond van Staf de Clerq wordt nader vernomen, dat thans ook besprekingen worden gevoerd tusschen Vlaamsche natio nalisten en het Verbond van Dietsche Nationaal solidaristen verkort Verdinaso genaamd. Doel van deze besprekingen is tot het sluiten van een eenheidsfront te komen. De groote meerderheid der Vlaamsche nationalistische leiders schijnt de meening toegedaan, dat niets het Verdinaso en 't Vlaamsch Nationalistisch Verbond nog scheidt op principieele gronden en dat er derhalve geen reden meer bestaat, om deze twee organisaties nog langer van elkaar afzijdig tehouden Bij Tsjientau aan de Russisch Mandsjoerijsche grens heeft zich 'n nieuw incident voorgedaan, waarbij vier Mandsjoerijsche soldaten wer den gedood. Tengevolge van dit incident is een zeer gespannen toestand ontstaan. Aan beide zijden van de grens worden in allerijl troepen gecon centreerd. Het juiste aantal soldaten, dat hierbij is betrokken, is echter niet bekend. Gemeld wordt evenwel, dat Russische en Mandsjoerijsche troepen bij Jang Koean Ping op een afstand van 500 meter van elkander gevechtsklaar gereed liggen. R.K. Staatspartij. Rijkskieskringorganisatie 's-Hertogenbosch Onder leiding van den voorzitter den heer Beliën te Eindhoven, werd Zaterdag te 's Hertogenbosch in «Lohengrin» de goed bezochte kring vergadering gehouden van voor. melde organisaties, omvattende de afdeelingen kring Den Bosch, Eind hoven, Helmond, Heusden en Grave. De bijeenkomst werd mede bijge woond door de leden van de Tweede Kamer Mr. F. Teulings, Den Bosch en Schaepman, Den Haag. Behandeld werden de ingekomen voorstellen van de afdeelingen be treffende het Bijzonder Program van Actie 1937 van de R.K. Staatspartij. Die voorstellen waren legio en werden door den secretaris Jhr. Mr. C. van Nispen tot Sevenaer, Den Bosch, gegroepeerd en aan de vergadering aangeboden. De voor zitter wees er daarbij op dat deze voorstellen wel zullen worden door gezonden naar het Partijbestuur, doch dat schifting wel noodig zal zijn omdat vele punten niet urgent en andere weer niet te verwezenlijken zullen zijn. Voorstellen werden naar voren gebracht ten aanzien van: de werkloosheidsbestrijding ook voor de jeugdige werkloozen met inbe grip van de intellectueele jeugdwerk- loozeihet boerenbedrijf, vooral ten bate van de kleine boertjes, die men wil behoeden voor plaatsing in werkverschaffing; bijzondere zor gen voor groote gezinnen steun voor het behoud van den handel, drijvenden middenstand; maatrege len ter beveiliging van geëigende en nationale cultuurgoederen; krach tige bestrijding van het communisme; absoluut verbod van propaganda voor vrijdenkerij en neo-malthu- siaansche propaganda en het ver spreiden van Godslasterlijke ge schriften als de «Dageraad» e.a.; beveiliging van de openbare orde in het algemeen en handhaving van het gezag; maatschappelijke orde ning w.o. nauwere samenwerking tusschen Nederland en Koloniën vooral op economisch terrein. Deze voorstellen' worden onder verdeeld in zeer talrijke punten en zullen als de wenschen van den kring Den Bosch worden opgezon den aan het Partijbestuur. DE MICA-'36 OFFICIEEL GEOPEND. Vrijdagavond te 9 uur werd de Middenstandscampagne, de Mica- 1936, georganiseerd door de drie landelijke middenstandsbonden, of ficieel geopend met een radio-rede van Z. Exc. minister Gelissen. De minister verheugde zich er over, na het slagen van de Mica- 1935, dat het wakkere comité van actie ook dit jaar weer het Neder- landsche publiek extra wil gaan wijzen op de groote beteekenis, welke de middenstand voor de samenleving heeft. In den detail handel, waaronder middenstand, warenhuis, coöperatie, filiaalbedrijf, enz. kunnen worden begrepen, heeft het middenstandsbedrijf een taak, welke hem nooit kan worden ont nomen. Wie prijs stelt op een meer persoonlijke behandeling, kiest den middenstands winkel. Doch ook uit maatschappelijk oogpunt is het bestaan van een gezonden middenstand voor ons land van zulk een groote beteekenis Koopen bij den middenstand werkt een goede verdeeling van de koop kracht in de hand, stimuleert de bedrijvigheid. En als men nu weet, dat bij het middenstandsbedrijf rechtstreeks een half miliioen per sonen betrokken zijn, spreekt het wel vanzelf, dat een campagne om het publiek nog eens extra op dit middenstandsbedrijf te wijzen, zeer nuttig is. DE NIEUWE MONETAIRE POLITIEK. De pry's van het bruinbrood. Ter voorkoming van een verhoo ging van den prijs van bruinbrood is in overeenstemming met de maal. bedrijven een regeling getroffen, waardoor een stijging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorkomen. Te dien einde heeft de Tarwe- centrale met ingang van Maandag, T. C. tarwe voor dit doel beschik baar gesteld tegen een prijs van f7,60, zijnde de prijs, die vóór 27 September gold. Verlaging bijslag gerst en rogge. De minister van landbouw en visscherij heeft besloten, in verband met de tengevolge van de deprecia. tie van den gulden gestegen prijzen van de granen, de bijslagregeling voor gerst buiten werking te stellen. Voor rogge is de denaturatiebijslag en dus ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd met f0.50 per 100 k.g. DE BESCHERMING TEGEN LUCHT AANVALLEN. In Staatsblad 386 is opgenomen een Kon. Besluit ter uitvoering van de wet van 23 April 1936, betref fende bescherming tegen luchtaan vallen. Bij dit besluit is een lijst gevoegd, volgens welke de gemeenten gerang schikt zijn in drie gevarenklassen. In de tweede gevarenklasse zijn o.m. de volgende gemeenten gerang schikt: Bergen op Zoom, Breda, Eindhoven, Geertruidenberg, Grave, 's Hertogenbosch, Roosendaal en Nispen, Tilburg. In de derde gevarenklasse zijn de overige gemeenten gerangschikt. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. Bij zijn beschikking van 9 Oct heeft de minister van landbouw en visscherij bepaald dat de distri butie van onvermengde maigarine aan werkloozen en armlastigen voorlaan ook zal geschieden aan hen wier gezin uit minder dan 4 kinderen bestaat. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP Buiten verantwoordelijkheid der Red. Sprang Capelle, 13 Oct. '36. Mijnheer de Redacteur. Nog eens zou ik gebruik willen maken van de kolommen Uwer courant, teneinde het ingezonden stuk van den abonné uit Sprang te beantwoorden, die blijkbaar geen motieven heeft en bij gebrek aan argumenten van niets anders weet te spreken als van »gezwam in de ruimte« en »gedaas in de ruimte« en meer van die uitdrukkingen. Zoo, zoo, Sprangsche abonné. Hebt U nog maar zelden dwazer ingezonden stuk gezien. Wel, wel, wat zegt U. Wat zult U dan wel geschrokken zijn van al die »dwaze« ingezonden stukken, welke Zaterdag 10 October in de »Echo« stonden. U wist zeker zelf niet dat er zooveel dwazen in onze gemeente woonden, die dergelijke »dwaze« stukken schreven Wat zult U wel een zelfvoldaan gevoel gehad hebben dat Uw stuk zoo in wijsheid uit. blonk boven al die andere. Maar nu alle gekheid op een stokje. Luister nou eens even. Ga daar nou eens rustig op die stoel zitten. Zoo. En vertel me nou eens eerlijk Waarom ben je nou aan't schrijven getrokken? Waarom doe je dat nou Begrijp je nou niet dat je jezelf daarmee belachelijk maakt? Snap je dat niet? Heusch, m'n beste Sprangsche mensch, je slaat een figuur als een koe die viool wil spelen. Werkelijk. Ik meen 't goed met je. Zeg, biecht nou eens op. Kom je nou uit je eigen of wordt je gestuurd. Nee, nee, loop nou niet weg. Blijf nou maar eens rustig zitten, 'k Ben heusch niet boos op je. Luister nou eens. 't Zal wel niet gemakkelijk zijn voor je om 't te begrijpen, maar kom, doe je best eens, gebruik je hersens eens een keer goed en let op. Kijk eens, die binnenhaven in Capelle had ook in orde gebracht kunnen worden voor flUOO minder men had dan wat grond moeten storten in die uitgeholde gaten, wat kluiten klei er over, wat graszaad en klaar was 't. Maar 't oog wil ook wat hebben (zooals die boerenjongen zei tegen z'n buurman en hem een blauw oog sloeg) en daarom is 't daar mooi gemaakt. Niets op tegen, war Als er maar geen onderscheid ge maakt wordt tusschen hierendéar. En die Capelsche school. Begreep je dat ook niet? 'k Wil 't je wel duidelijk maken, 'k Had het eerder kunnen doen maar ik wist niet dat de menschen zoo weinig bevattelijk waren. Kijk, dat kostte zoo ongeveer ook f ÏÜOO en dat was maar voor een paar kinderen en voor een bepaalde school van een bepaalde groep, 't Was gemakkelijk dat daar een lokaal bijkwam, maar noodig was het niet. 't Was ook luxe. En wat die buitengewone school in Waal wijk betreft, waar misschien enkele kinderen uit onze gemeente heen gaan, dat was ook alweer een goed doel, maar noodig Tot nu toe waren ze op de gewone school. Begrijp me nou goed. Ik heb daar niets op tegen, noch op die turf liefhebberij van de binnen haven, noch op die schoollief- hebberij, noch op die buitengewone school, maar, en dat schijn jij maar niet te kunnen snappen, ik zou graag willen dat er geen onder scheid gemaakt werd. Ook niet door onzen Sprangschen Wethouder. Daarom werd die er bijgehaald, omdat hij wel die luxe van Capelle voorstond en voor de menschen uit zijn eigen omgeving niets wilde doen. Begrepen Kijk, ik had nou zoo graag ge wild, dat, evenals er rekening werd gehouden met die belangen van Capelle, met die van de school Heistraat en die school in Waal wijk, dat er nu ook rekening was gehouden met de belangen van 'n 150 volwassenen, n.l. de leden der verschillende zang- en muziek vereenigingen. Begrijp je 't nou Ja, ja, ik zie 't al, er gaat je een licht op Je bent toch nog zoo dom niet als je er uitziet, 'k Geloof dat je toch wel 'n oolijke guit bent zeg. Maar ik begrijp 't wel. Je was toen je dat stukje schreef, een beetje opgedraaid. En tóch heb je één verstandige opmerking gemaakt. Dat wist je misschien zelf niet. Er schijnen toch verborgen talen ten in je te schuilen, zeg. Ze moeten alleen wat ontwikkeld worden. Ik zal 't je zeggen. Je schreef dat de raadsleden üe gemeenschap moeten dienen en niet een »geuu- peerd lid«, juist. Goed zoo. Dat was een helder oogenblik van je. Maar begrijp je nou niet, dat daarom de Raad het juist aan had moeten nemen. Ik sehreel wel onder m'n »dwaas« ingezonden stuk een lid van een gedupeerde vereeniging«, maar dat was maar een aanduiding want niet alleen de leden der ge dupeerde vereenigingen genieten van een muziektent, doch alle ingezetenen die komen luisteren. Dat is voor iedereen. Dus de ge meenschap was er mee gediend. Net wat jij hebben wilde. We zijn 't samen al eens. Zal je dat nou een volgende keer eerlijk toegeven Niet blijven mokken hoor, dat doe ik ook niet. Kom nou gerust nog eens terug als je iets niet begrijpt. Maar, nog een goeie raad, je moet niet gelijk zulke groote woorden gebruiken. U ja, zeg, luister nog even. Heb je nog een minuut? Je begrijpt nou zelf wel, dat die praatjes over »daar is 't nou geen lijd voor« maar smoesjes zijn, war 27a cent per inwoner per jaar. Dat is twee sigaretten per jaar. Dat gun je toch zelfs een steuntrekker nog wel in de week dat hij een paar sigaretjes rookt. En dat wou jij de menschen per jaar niet gunnen. Kom, wees nou wijzer, maak dat een ander wijs. Dat meen je toch niet. En nou, hou doe war. Je bent toch geen kwaaie vent. Geel me 'n hand. Adjuus. En zeg tegen wie je gestuurd het, dat 't mis is. U, mijnheer de Redacteur dank ik vriendelijk voor de plaatsruimte Een lid van een gedupeerde vereeniging. Mijnheer de Redacteur, Met veel belangstelling heb ik de reeks van Ingezonden Stukken ge lezen in uw blad uit onze gemeente en ben het daar volkomen mee eens, zoowel als met de veront waardiging die algemeen is. Maar wat zal het practisch nut er van zijn? Ik zou zeggen, de muziek- en zangvereenigingtn, de ingezetenen moeten toonen, dat het hen ernst is, zij moeten overgaan tot de daad in deze; geiden bijeenbrengen ineens of geregelde bijdragen voor de aanschaffing van een kiosk. Is die er eenmaal, dan is er licht een plaats te vinden om ze te plaatsen, al is die dan nog niet zoo bijzonder goed; dat zal de heeren er telkens aan herinneren dat er geschikte plaats voor moet komen, een plaats in het centrum der ge meente, met voldoende ruimte er rondom voor het publiek Dat is een eisch die gesteld mag worden voor de cullureele ont wikkeling van ons volk, voor een gewenschte en nuttige ontspanning, voor het trekken van vreemdelingen en het houden van inwoners in de gemeente. Wie, of liever welke vereeniging neemt het initiatief om te komen tot de spoedige aanschatfing van een muziek-kiosk, die ook de nood hulp-kiosk voor ieder feest kan vervangen; wat wordt daar al niet mee uitgespaard. Wat zegt men van dit idee? Geachte Redactie, dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Nog een Abonné. MEISJE DOODGEVALLEN. Te Oude Niedorp is een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. De heer P. H. aldaar, had zijn 5 jarig dochtertje meegenomen op een drie- wielige kar. Waarschijnlijk door een oneffenheid van den weg viel het kind van de kar en met het hoofd op de straat. Het meisje was op slag dood. VERSLONDEN DOOR WOLVEN. Uit Moskou wordt gemeld dat groote troepen hongerige wolven de dorpen in de omgeving van Koejbi- sjef (aan de Wolga) onveilig maken. Reeds hebben zij in een dorpje twee kinderen verslonden. Hier en daar zijn ook de kudden aangevallen en ettelijke stuks vee verscheurd. De wolven vallen zelfs op klaarlichten dag de dorpen binnen, zoodat de bewoners zich genoodzaakt zien, hun huizen te barricadeeren. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Amsterdam is een ernstig on. geluk gebeurd. Een tram, komende uit de richtiug Prinsengracht, stond bij de halte stil, wacntend op het veilige lichtsignaal. Toen helgroene licbt ging branden, zette de bestuur der zijn wagen aan. Een jongedame sprong nog op del achierbaicou van den motorwagen, doen zij viel en kwam onder uen bijwagen, die ont spoorde. Ernstig verminkt werd zij ouder den wagen vandaan gebaald; zij bleek reeds te zijn overleden. Te Ruinerwoid is de 78 jarige Roelof Siniide, die op een rijwiel reed, aangereden door een motor rijwiel bestuurd door den concierge van de rijkslaudbouwwinterscbool te Meppei. R. B. 8. liep zoo ernstige verwondingen op, dat hij aan de gevolgen is overleden. VERDRONKEN. De werkman J. R. uit Hasselt die naar Genemuiden was gegaan om daar een voetbalwedstriju bij te wonen, was nog steeds met terug gekeerd. Eeuige personen die op informatie uittrokken vonden den ongelukkige in een sloot tusschen Hasselt en Genemuiden verdronken. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. SPOORWEGONGELUK IN COLUMBIA. Een ontzettend ongeluk, waar schijnlijk toe te schrijven aan sabo tage, heelt het leven gekost aan dertig Columbiaansche soldaten, terwijl bovendien nog veertig sol daten gewond werden. De afdeeling was per trein op weg naar het operatieteriein van een bende roovers, die eenige inwoners van het dorp Quebrala Negra ver moord hadden. Toen de trein den top van een berg had bereikt, raakte, naar men vermoedt ten gevolge van boosaardig opzei, de koppeling van de beide achterste wagons los. De wagons suisden met steeds snellere vaart den berg af en ontspoorden ten slotte in een bocht, met het vermelde noodlottige gevolg. TYPHOON OP LUZON. De typhoon die het Philippijnen. eiland Luzon geteisterd heelt, blijkt een groot aantal slachtoffers te hebben geëischt. Tot dusver heeft men reeds de lijken van 52 personen gevonden, die tijdens de ramp om het leven gekomen zijn. Voorts worden nog 5U0 personen vermist, voornamelijk opvarenden van kustvaartuigen. Gevreesd wordt, dat allen het leven hebben gelaten. Vijftien duizend menschen hebben geen dak meer boven het hoofd. De materieele schade beloopt 2'/a miliioen dollars. Nader wordt gemeld dat de typhoon vooral de provincie Nueva Encija blijkt te hebben geteisterd. Alleen al in de stad Cabatuan (20.000 inwoners) heeft men de lijken van 82 om het leven gekomen personen geborgen. De lijken van 20 omgekomenen zijn in het Noorden van tiet eiland door de gezwollen rivieren aangespoeld. Auto te water. Nieuw kabinet in Hongarije. Het politieke leven in België. De toestand in het verre Oosten. Schra/e Lippen Gesprongen Handen Op tot nu toe onopgehelderde wijze is een auto waarin vier personen zaten, allen afkomstig uit Zwaagwesteinde, ter hoogte van de Meeuwerderbaan te Groningen in het Winschoterdiepgeraakt. De auto sloeg over den kop en lag ondersteboven in het zwarte water. Alleen de wielen staken er boven uit. De inzittenden wisten zich zelf te redden. De 44 jarige koopman B. v. d. Heide, die aan het stuur zat, had snij- wonden aan de handen en zijn 17 ja rige zoon Simon was gewond aan armen en beenen. Zij moesten beiden, naar hel academisch ziekenhuis worden gebracht. De 45 jarige koopman G. Elzenga en de 73 iarige koopman S. Venema hadden veel van het drabbige water naar binnen gekregen en lagen, toen de politie te hulp kwam, bewuste loos op den berm. Elzenpa kwam spoedig bij, maar met den ouden heer Venema stond het er minder gunstig voor. Hij is kort daarop aan de ge volgen overleden.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3