Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Plaatselijke Berichten. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Heden in lossing UW KRANT aangekocht bij de Nederlandsche Staatsmijnen De werking van ABDIJSIROOP is versterkt! ♦,De Echo van het Zuiden' Woensdag 14 October 1936. No. 82. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad Het aangewezen adres voor Brechcokes VRAAGT ONZE PRIJZEN. - TEL. 2 8 2. DRUNEN. DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENÖERG. Kantoor der Domeinen. Naar wij vernemen is door het gemeentebestuur van Waalwijk een adres gezonden aan den minister van financiën, terzake de splitsing van het kantoor der registratie en domeinen en de overplaatsing der afdeeling domeinen naar Dordrecht, met dringend verzoek om deze splitsing niet te doen doorgaan. Ook de vereeniging «Waalwijks Belang« heeft tot hetzelfde doel een gedocumenteerd adres gezonden aan den minister van financiën en steun verzocht aan den minister van land bouw en visscherij Dr. Deckers, oud afgevaardigde van onzen kies kring en aan de afgevaardigden der Eerste en Tweede Kamer van onzen kieskring. COLLECTE VOOR HET COMITé „VOOR GOD". De j.l. Zondag aan alle kerken gehouden en door het Nederland- sche Episcopaat aanbevolen collecte ten bate \an het comité «Voor God» heeft in de parochie van St. Jan de som opgebracht van f52,80; in de parochie St. Clemens f26. -; in die van St. Antonius f27.00 en in de parochie van O.L. Vrouw f 17. Een woord van dank aan de heeren collectanten is hier wel op zijn plaats. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Pastoor Heezemans over Katholieke actie. Maandag 19 October a.s. om 8 uur zal de R.K. Werkliedenvereeni ging Waalwijk een algemeene ver gadering houden. Als voornaamste punt staat op de agenda rede van den ZeerEerw. heer pastoor Heezemans over «Ka tholieke Actie». Waar dit onderwerp in den te- genwoordigen tijd voor het katho lieke vereenigingsleven zoo bijzon der actueel is, zal de belangstelling voor deze vergaderin ongetwijfeld zeer groot zijn. RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Verslag over het schooljaar 1935-1936. Algemeene beschouwingen. Het aantal leerlingen, dat gedu rende het afgeloopen jaar de, aan of vanwege de school, gegeven cur sussen volgden, bleef nog nagenoeg stabiel en bedroeg 358 tegen 386 in het voo! afgaande cursusjaar. De eeni- ge afdeeling, die steeds terugliep was de hand- en maatschoenmakerij, waaruit de moeilijke omstandig heden blijken, waarin deze klein- •nijveren verkeeren. Het gewone dag schoolbezoek handhaafde zich niet alleen, maar nam nog iets toe, of schoon de vooruitzichten voor plaat sing in de industrie niet zoo roos. kleurig waren. Zooals reeds bleek, ondervinden den nieuwe cursussen thans de terug slag van de ongunstige tijdsomstan digheden. De cursussen in 1935/36 gegeven kunnen nader onderverdeeld worden 1. Dagcursussen, aan de school. Aantal leerlingen 1934/'35 1935/'36 a. Looierij 7 7 b. Mach. Schoen. makerij, afd. A. 15 13 Mach. Schoen makerij, afd. B. 10 16 c. Korte cursussen wer den niet gegeven. 2. Wandelcursussen, in alle deelen des lands. Iedere cursus 1 lesdag per week. a. Hand- en Maat schoenmakerij 72 67 b. Cursuss. in Onder- werkmaken en ter Opleiding voor di ploma A. 116 86 3. Winteravondcursussen. aan de school. Iedere leerling meestal 1 avond per week. a. Machinale Schoen- makerijafdeeling Manl. 156 158 b. Machinale Schoen- makerijafdeeling Vrl. 10 11 386 358 1. Dagcursussen. a. Looierfj-afdeeling. Deze afdeeling telde aanvankelijk 8 leerlingen, uit Terheijden (2), Haarlem, Breda, Dongen, Waalwijk, Reijen en den Haag, waarvan 1 leerling van den vorigen cursus nog 3 maanden practijk moest inhalen en met Decemner zijn diploma haalde, terwijl een ander een ernstig auto ongeluk kreeg en daardoor al spoe dig afviel. De cursus werd dus be ëindigd met 6 leerlingen, waarvan de leeftijd varieerde van 19 tot 32 jaar. Van deze leerlingen behaalden er 4 een diploma, waarvan 1 door eigen schuld niet slaagde en de ander eventueel in staat gesteld zal worden de scheikunde vakken op te halen. b. Machinale schoenmakerij. 1. Bovenwerk-afdeeling. Het aantal leerlingen was 13, van 16 tot 40 jaar, uit Alphen, Waalwijk (5), Maarssen, Almelo, Tilburg Don gen, Drunen, Weinheim (Duitsch- land) en Basel (Zwitserland). Een der deelnemers, directeur van een lederfabriek, met verlof in ons land, kreeg gedurende enkele maanden hoofdelijk onderwijs enkele uren per week. Van de overige leerlingen kregen er 11 een diploma. 2. Onderwerk-afdeeling. Van de 16 leerlingen, van 18 tot 26 jaar, uit Waalwijk (6), Kaatsheu vel (2), Gilze, Dongen, Tilburg (3), en Sprang—Capelle (3) vielen er gedurende het jaar 3 af. Aan 8 kon aan het eind van den cursus een diploma worden uitgereikt. 2. Wandelcursussen. a. Hand- en maatschoenmakerij. Plaats Aantal Leeftijd deelnemers Groningen 12 17—49 jaar Doelinchem 9 Rotterdam 5 Amsterdam 11 Venlo 30 (2 cursussen) Vanuit Maastricht bereikte ons nog een aanvrage voor een cursus. b. Onderwerkmaken van schoenen en voor Dipl. A Schoenher3teller. Plaats Aantal Leeftijd deelnemers Gouda 12 onderwerk 14—58 i. Emmen 12 onderwerk Breda 17 Dipl. A. Amersfoort 15 Hilversum 13 Enschedé 17 Van de cursisten voor diploma A slaagden er 21slechts een ge deelte nam aan het examen deel Het aantal onderwerkcursussen neemt onder den druk der tijdsom standigheden geleidelijk af, terwijl ook de bezuinigings maatregelen daarop een zeer ongunstigen invloed uitoefenen. Het minimum aantal deelnemers per cursus door het departement aanvankelijk op 15 gesteld en later teruggebracht tot 12 is meestal niet te bereiken. 3. Winteravondcursussen. De toevloed tot de winteravond cursussen blijft steeds zoo, dat het technisch personeel daarmede vol ledig bezet is. Deze cursussen, ge geven van October tot April van het volgend jaar mogen zich in een blijvende waardeering van de zijde der werknemers verheugen, de meeste jongelui komen telkenjare terug om hun kennis van het vak te vermeerderen en zich meer mo gelijkheden te openen voor behoud en verbetering van hun positie. De leeftijden waren van 14 tot 26 jaar. Het aantal deelnemers aan de avondcursussen was 169 tegen 166 in het vorig jaar en wel 158 manne lijke en 11 vrouwelijke deelnemers waarvan in totaal 70 uit Waalwijk K.R.O.-AVOND. Zooals ook bij voorgaande ge legenheden het geval was, blijkt er ook dit jaar weer veel belangstelling te bestaan voor den populairen KRO-avond, welke a.s. Vrijdag hier ter plaatse zal worden gegeven. Het enorme succes hetwelk de Troubadours 1.1 Zondag en Maan dag resp. te Utrecht en Amersfoort oogsten, koestert de beste verwach tingen voor het welslagen van dit muziekfestijn ook hier ter plaatse. Voor diegenen die op heden nog niet in het bezit zijn van een toegangsbewijs kunnen zoolang de voorraad strekt, volgens de adver tentie in 't vorig nummer deze alsnog bekomen. CAFE KEMPERMAN. Het café Kemperman, Si. Antonius- straat zal voortaan geëxploiteerd worden door den heer Jac. Passier. JASZ-FANTASIëN DOOR WILLY SCHULZ. Gisteravond heeft de heer Willy Schulz, leerling van den Waalwijk- schen pianoleeraar, den heer Jan Verhoeven, voor de K.R.O. micro foon enkele jaszfantasiën voor piano laten hooren. Al kon men slechts enkele piano- syncopations van den solist beluis teren, welke als intermezzo dienden van de chansons van Anny Prins deze zangeres werd bovendien door Willy Schulz verdienstelijk ge accompagneerd met lof moeten we melding maken van deze goed vertolkte en met rhythmisch gevoel voorgedragen jaszmuziek. Uit de door Schulz gecomponeer de variaties, waarin oorspronkelijke bekende melodieën terug te vinden waren, bleek dat de pianist zijn muzikale talenten uitstekend ten nutte heeft weten te maken ter ver tolking van de tegenwoordig zoo geliefde jaszcomposities. Natuurlijk komt den heer Verhoe ven, die de grondslagen legde, waar op Willy Schulz zich als pianist ont wikkelen kon, een deel van onzen lof en onze waardeering toe. wildstroopers uit Eindhoven te zijn, die de jachtvelden in Brabant, Gel derland en Limburg per auto on veilig maken. Een van hen heeft reeds 9 jaar ge vangenisstraf achter de boeg en werd indertijd verdacht bij den moord in Hoensbroek (L.) Van hem is ook beweerd dat hij in 't jacht veld, als hij geen groote overmacht ziet, voor niets terugdeinst. De heeren gingen er trotsch op vorige week nog 36 stuks wild hier te hebben gekaapt en honderden strikken te kunnen zetten zonder achterhaald te worden. 't Vorig jaar is er elf nachten achtereen op hen gesurveilleerd en den tweeden nacht, nadat men er mee ophield, sloegen de heeren hun slag. Toen de heeren overmand en ge. boeid waren hebben ze de strikken gewezen, er waren er zoo wat 5 A 600 stuks en nadat ze voldoende papieren hadden getoond en alles bekend is proces verbaal opgemaakt en zijn ze des morgens om een uur of zes per wagen kunnen vertrekken. Een nacht vol emotie, maar van succes voor de politie, speciaal den jacht-opziener Brok. Aanbesteding. Het bouwen van een brandvrij gebouwtje voor rekening van de firma Timmermans van Turenhout, IN DE HAVEN TE WAALWIJK SCHIP „RU DO", BELADEN MET DOOR: BERUCHTE WILDSTROOPERS IN DEN STRIK! Het was de politie speciaal den jachtopziener Brok reeds lang be kend dat de heide achter Waalwijk en Drunen door wildstroopers danig onveilig werd gemaakt en hoewel met zorg gesurveilleerd werd, het vorig seizoen elf nachten achtereen gelukte het niet de daders te snappen, die intusschen menigen haas en konijn verschalkten door middel van strikken, die in het groot, speciaal rondom weiden en ontginningen werden uitgezet. Toen de majoor der rijksveldwacht Peters te Drunen, Zaterdagavond aan het kanaal nabij de Steegerf, een onbekende auto vond, kwam al spoedig bij hem het idee op dat deze eenzame wagen op dit zoo vreemde punt wel eens aan de ge- zochte wildstroopers kon behooren. Hij keek een en ander eens -goed na.namdepapierenin beslag, maakte den wagenonklaardooreenige onder deden eruit te nemen en verzekerde zich aldus dat de heeren zonder zijn tegenwoordigheid niet konden verdwijnen. Hij had de zaak goed bekeken Terzelfdertijd was de jachtopziener P. Brok in het veld en constateerde dat wederom een groot aantal strik ken gezet waren, zoodat vermoede lijk een aantal stroopers aan het werk moeten zijn. Hij ging per fiets assistentie halen van den rijksveld wachter van de Griendt en zorgde dat de heeren als ze kwamen nauw lettend bespied werden door zijn zoon die in hinderlaag lag. Onder, tusschen was de majoor ook naar Waalwijk gegaan om rijksveldwach ter van de Griendt te waarschuwen, waar ook voor 't zelfde doel de jachtopziener aankwam en met z'n drieën trok men er met grooten spoed op uit. Slechts korten tijd was men in 't jachtveld of men hoorde al de ge luiden waarmee men 't wild de strikken indrijft en ook weldra kwamen voorzichtig de heeren stroo pers voor den dag en in een oogen- blik werden ze besprongen door van de Griendt en Brok en over meesterd. Het bleken een paar beruchte Schoenfabriek le Waalwijk, onder leiding van architect Ed. Bossaerts te Waalwijk, is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan aan nemer Kleijngeld te Waalwijk. ROODE KRUIS. De Zondag j.l. gehouden speldjes verkoop ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft de som opgebracht van 56.80. VOETBAL-ONGEVAL. Nabij den Roestelberg waren Zondag eenige jongelui aan bet voetballen toen J. de C. het ongeluk had overeen bal te struikelen waar door hij met zulk een geweld met den grond in aanraking kwam dat hij bewusteloos bleef liggen. Bij ge neeskundig onderzoek bleek hij een lichte hersenschudding te hebben bekomen. Per auto is hij naar huis vervoerd. (Zie Vervolg Provinciaal 4e pagina). MOET Z IJ N Geslaagd De Eerwaarde Zuster Godeliva (J.M.J.), alhier slaagde voor het examen bewaarschoolonderwijs. De Schoenindustrie In de schoenindustrie is in ver schillende bedrijven een groote verbetering gekomen. Vele werken op volle kracht. De Wetszonen Op haar banen bij café H. Pulles- de Wit hield de handboogschutterij »De Wets' zonen« haar jaarlijksch koningschieten met prijsverschieting. De spanning was er vanaf het begin tot het einde. Koning werd N. van Bladel met 138 punten, 2e H. de Kruif 135 p., 3e H. van Bladel 133 p., 36 schoten werden gelost dooriederen schutter. De uitslag der prijsverschieting was 1 H. de Kruif, 2 H. van Bladel, 3 N. van Bladel, 4 L. de Gouw, 5 J. v. d. Bosch. Na de wedstrijd werd den koning gekroond. Missie causerie Door een tweetal Zusters der Orde van Lavigerie te Boxtei zal op Woensdag 21 October a.s. in de zaal der Meisjescongregatie een causerie gehouden worden over hun missiewerk in Afrika onder de Mohamedanen. De beide religieuze verbleven daar ruim 40 jaar, zoo dat wij zeer interessante dingen van hun kunnen verwachten. ELSHOUT 40 jaar Norbertijn Op Donderdag 15 October a s. hoopt Pastoor Willems den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar intrad in de orde der Norbertijnen te Heeswijk. Heden trad de heer Beckers, gewezen sergeant-majoor der torpe- disten te Dordrecht als controleur der werkloozen alhier in dienst. De collecte voor de anti- godloozen actie heeft te Dussen Hank ruim f62,— opgebracht Naar we vernemen zal de werkverschaffing, na een drietal maanden van onderbreking, binnen enkele dagen wederom aanvangen. Besloten is den optocht der II. Kindsheid te Dussen-Hank te doen plaats hebben op 18 Oct. a.s. HANK. Dezer dagen viel een paard van den landbouwer van Meel alhier, met het ploegen dood voor de ploeg. De ontboden veearts constateerde dat een bloedader was gesprongen. Het cadaver werd opgehaald door den distructor te Son. Verzekering dekt de schade. Zaterdagavond circa 6'/2 uur brak brand uit in de boerderij van den heer P. Leemans alhier. In een oogenblik stond heel het huis in lichte laaie. De brandweer die spoedig ter plaatse was, wist met slangen op de waterleiding de be lendende gebouwen, waarvoor groot gevaar ontstond, door nat houden te beschermen. Van de brandende boerderij viel niets te redden. Ook verbrandde nog een dorsch- machine met tractor, die in de boerderij stond, van dhr. Heijstek te Nieu wendijk. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Gevonden een Good Year auto band met velg Balloon 33x 6 00. Inlichtingen bij Ant. Ros te Gende- ren. 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 A. conns' Brands! De vanouds beroemde AKKEP.'s ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden" AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nog sneller, nog krachtiger en nog doeltreffender' Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dag.n 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik- gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg op Vrij dag 16 October 1936 des namiddags 8 uur in het gemeentehuis. Te behandelen zaken: 1Onderzoek geloofsbrieven en in stallatie van het op 21 September 1936 benoemd lid van den Raad,

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 5