Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. i. en JOOIU BRABAHD k. IS DE GOUDEN BRUG Zoo'n Migraine? :n IJ Dit nummer bestaat uit Twee Bladen, EERSTE BLAD. M, d! FEUILLETON BEGRIJPT HET BELANG „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" '36 jllMMER 84. WOENSDAG 21 OCTOBER 1936. 59e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag el Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. s. en. Prinses Juliana in Duitschiand. H. K. H. Prinses Juliana bevindt zich momenteel in Duitschiand voor het afleggen van familie bezoek. Te Berlijn werd zij verwelkomd door Prins Bernhard, die reeds eerder naar Duitschiand was ver trokken. De Prinses begaf zich vervolgens naar Reckenwalde, het slot van het geslacht von Lippe Biesterfeld, waar Prins Bernhard zijn jeugd heeft doorgebracht. De distributie van zeevisch. Vanwege het Departement van Sociale Zaken wordt medegedeeld, dat vermoedelijk binnen twee weken met de eerste verstrekking van zee visch aan ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen bij wijze van proef zal worden aangevangen. Zooals wij reeds meldden is ook Waalwijk als proefgemeente aan gewezen. Door de distributie van zeevisch in die gemeenten, waarin zeevisch niet of slechts in geringe mate ver handeld wordt en dan vaak tegen prijzen, welke door de werkloozen te duur worden geacht, hoopt men een nieuw afzetgebied voor de zee visch voor de toekomst te verkrijgen, terwijl aan den middenstand geen schade wordt toegebracht. De opzet is voorts zoodanig ge kozen, dat den vrijen handel door het opkoopen van de visch voor de distributie geen enkele belemmering in den weg wordt gelegd. De vrije handel zal op de veiling normaal kunnen functionneeren. Luchtbescherming. Uit een onlangs door den minister van binnenlandsche zaken aan de gewestelijke en gemeentelijke auto ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 35. Hij ziet het blonde poppengezicht van zijn verloofde en de scherpe ge laatstrekken van haar oom, den be roemden musicus. Hij hoort de warm getimbreerde stem van de vrouwelijke medicus, dr. Agnes Schrirmer in een levendig dispuut met den officier van Justitie, von Lingen. Hij voelt den on derzoekenden blik van Dettenborn, den bekenden tooneelschrijver, ja, hij ruikt zelfs het sterke parfum, een mengsel van Chypre en Peau d'Es- pagne, dat Blandine Steeg, Monika's excentrieke vriendin placht te ge bruiken. Men filosofeerde over den zelfmoord in het algemeen. Levensmoeheid was het thema, waarover deze zorgeloos tevreden menschen na een voortreffe lijk diner van gedachten wisselden. Er hadden zich twee partijen ge vormd', welke twee geheel verschillen de meeningen vertegenwoordigden. Een uitvloeisel van jammerlijke laf heid noemde de eene groep het, een bewijs van bovenmenschelijken moed, riteiten gerichten brief blijkt dat de regeering de Nederlandsche Veree- niging voor Luchtbescherming als de eenige, algemeene landelijke vereeniging op dit gebied in Neder land in den meest uitgebreiden zin erkent. Doelstellingen voorgenomen werkwijze dier vereeniging dragen de goedkeuring der regeering weg. Alle andere bestaande of nog in het leven te roepen plaatselijke, gewes- telijke of landelijke organisaties, alsmede officieele instanties, indien het luchtbescherming betreft zullen bij genoemde vereeniging samenwer king kunnen vinden. Vervoerregeling van arbeiders in werkverschaffing. Voor het vervoer van arbeiders bij de werkverschaffingen heeft de minister van sociale zaken de vol gende regeling vastgesteld De arbeiders, die dagelijks meer dan twee maal 15 km. hebben af te leggen om naar en van de werk verschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te worden vervoerd per autobus, trein of tram. De arbeiders, die dagelijks een afstand van 10 tot 15 km. hebben af te leggen, ontvangen een vergoe ding van 50 ct. per man en per week. Voor afstanden die minder dan 10 km. bedragen wordt geen vergoeding gegeven. De regeling loopt tot 27 Maart 1937. Het werktijdenbesluit. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bet werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 in werking treedt met ingang van 1 Nov. a.s. Verlagingen voor levensbehoeften Voor de rest van het jaar 1936 en zei de andere. Zij spraken erover als de blinde over een kleur, de millio- nair over hongeren zij hadden toch allen ongelijk. Dat wordt Sylvester Vonberg op dit oogenblik volkomen duidelijk. Uit bittere ervaring en door eigen gevoe lens weet hij het nu beter. Eerst nu beseft hij, dat het niet meer willen leven voortkomt uit de diepste moe deloosheid. Maar moedeloosheid is niet hetzelfde als lafheid. Moedeloos heid is een gebroken moed, een on eindige vermoeidheid, die allen weer stand verlamt. Zij getuigt van een diepe teleurstelling in het bewustzijn van den eenzame, die zich door niemand bemind voelt. Want de oor sprong van alle bestaan is liefde en slechts beantwoorde liefde geeft de kracht het leven, dat tot een last is geworden, te verdragen. Evenzoo plotseling als de scène in Monika's salon voor Sylvester's gees tesoog is opgedoken, zoo snel is zij ook weer verdwenen om plaats te ma ken voor andere herinneringen uit het verleden. De beelden veranderen a1* in een kaleidoscoop, zij rijen zich aaneen in bonte afwisseling, maar, zonder innerlijke waarde, vermogen zij op dit oogenblik zijn gewond ge moed niet te heelen. Traag sleept hij zich voort, zich geleidelijk overgevend aan een snel opkomende vermoeidheid, tot hij eensklaps een lichtschijnsel ontwaart. voor het jaar 1937 worden de volgende rechten verlaagd Voor tarwemeel van 12 tot 6 procent; voor goedkoope soorten visch van 10 tot 6 procent; voor goedkoope soorten onderkleeding van 12 tot 6 procent; voor katoenen naaigarens van 10 lot 6 procent; voor goedkoopste kleeding en stoffen, o.a. beddentijk, moltondekens en gemoltonneerde dekens van 12 tot 6 procent; kruidnagelen voor de stroot je» industrie van 12 tot 6 procent; cambrics en greys voor de batikbedrijven van 12 tot 6 procent. Voor het jaar 1937 vervallen de op centen op deze goederen geheel, terwijl voor 1936 de bestaande 50 opcenten op het verlaagde recht gehandhaafd blijven. Alleen voor zoover deze goe deren niet in de prijscourant voorkomen, worden deze 50 opcenten tot 25 ver minderd. Door een en ander is een niet on belangrijk deel van de prijsverhooging door verlaging van invoerrechten opge vangen. De financieele consequenties van deze noodordonnatie zijn te stellen op de derving van practisch alle inkomsten, Een oogenblik blijft hij staan; dan gaat hij een paar schreden terug om zich in het bosch te verbergen. Want op de vrije helling staat een huis, waarvan de verlichte vensters de aan wezigheid van menschen verraden. En menschen wenscht Sylvester Von berg op dit oogenblik tot eiken prijs te vermijden. Aan den voet van een spar zoekt hij een plaats in de zachte, witte sneeuw. Hij leunt het hoofd tegen den stam in een gevoel van weldadige ontspanning en staart omhoog naar den helderen sterrenhemel. De diepe, schier heilige stilte van den maannacht vindt ingang in zijn gemoed. Langzaam maakt hij zich los van al het aardsche Geleidelijk verliezen zijn, door den \orst verstijvende ledematen elk phy- siek gevoel Een plotselinge windvlaag schudt de sneeuw van de takken. Zij ver stuift en valt omlaag op Sylvester's bleek gelaat. Hij sluit zijn oogen. Zijn laatste bewuste gedachte zoekt God. Den God van zijn kinderjaren, tot Wi'en zijn moeder, een vrome boerin, hem geleerd heeft te bidden: „Onze Vader, die in de Hemelen zijt. De draad breekt af. „Johanna..... Jo...." dringt het zich plotseling onweerstaanbaar aan hem op. Gedachten en gevoelens vloeien in- welke door de waardeverhooging van importgoederen méér aan invoerrechten zouden kunnen worden verkregen. Voorts valt die derving voor de rest van 1936 te schatten op f500.000 en voor het geheele jaar 1937 op f 2,750,000 De export naar België. Onlangs werd de afgifte van licen ties voor den invoer in België van de verschillende landbouwartikelen stop gezet, omdat de invoer prijsbedervend op de Belgische markt werkte. De Nederlandsche regeering ondernam krachtige stappen om tot een herstel van den normalen invoer te geraken. De Belgische regeering heeft daarop een contingent van 25000 K G. boter voor de maand October beschikbaar gesteld en voor varkensvleesch 75000 K.G-, terwijl de maatregelen voor schapenvleesch werden opgeheven. Thans is besloten bij wüze van proef, machtiging te verleenen tot herstel van een gedeelte der contingenten voor Nederlandsche landbouwproducten, die opgeschort werden, met dien verstande, dat dit zal geschieden ten aanzien van de artikelen, voor welke de tegenwoor dige toestand dit schijnt toe te staan zonder inconvenient. De machtigingen zullen slechts worden verleend, voor zoover de invoer van de bedoelde producten niet de concurrentie voorwaarden verzwaart in veroand met de monetaire storingen en dat alle noodige maatregelen te dien einde zullen worden genomen door het ex porteerende land. Disconto met °/o verlaagd. De directie van de Nederl. Bank heeft het wisseldisconto met '/a °/0 verlaagd van 3 °/o tot 2'/j °/o- Het disconto van 3 °/0 gold sedert 7 Juli 1936. Het promesse-disconto, de rente voor beleening van effecten en goederen en voor voorschotten in rekening courant wordt tegelijkertijd teruggebracht van 3'/a tot 3 °/o Cursus voor Architectopleiding. In aansluiting aan de mededeeling over de plannen der R K- Leergangen een en tenslotte wordt liefde tot een gebed „Wees gegroet, Maria. Vijf minuten voor twaalf wijzen de kunstig bewerkte wijzers op Renate's cud Weensche pendule. De, uit den zestiger jare, van de hand van meester Lorenz Resch stammende klok, is een oud erfstuk van dë familie Royter. Het verloop van den tijd van Rena te's kinderjaren heeft deze klok ge meten en geregeld. Darna heeft zij de jonge vrouw vergezeld in de woning van Wolfgang Lien, waar zij louter gelukkige uren heeft geslagen. Op het oogenblik, waarop de dood deze aan het aardsche leven onttrok, heeft het uurwerk zijn regelmatig werk plotse ling gestaakt. Sindsdien heeft Rena te's levende en ontvankelijke fantasie de pendule een soort van leven en be wustzijn gegeven. Zij leende haar zoo te zeggen een stukje van haar ziel en gaf haar daarmee in zekeren zin de mogelijkheid zich met haar te onder houden. En zoo is dan de oude klok eigenlijk een deel van haar eigenares geworden en neemt zij een soort eere plaats in de Lantaarn in. Tik-tak, tik-tak, gaat onophoudelijk de slinger in korte, elkaar steeds ge lijkblijvende tijdsafstanden Renate overziet het verleden en richt haar blik op de toekomst, waar- Dus weer een ellendige dag in hel voor- uiizichi. Heusch niel noodigl Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwarlier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijl Ge Uw hoofdpijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumatiek, Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Overal verkrijgbaar om de opleiding voor het diploma Architect te organiseeren kan thans worden gemeld, dat de docenten voor het cursusjaar 1936/37 zullen zijn p, Dr. Joannes O. M. Cap. (Logica); ir G. Stuyt (Bouwkundige compositie. De verhoudingen In de architectuur)J. van Dongen (Kerkeliike bouwkunst); ir. J. Kuiper (Ontwerpen van gebouwen); ir. H. Thunnissen (Compcneeren); H. Bonsel (Leidingen, Isolatiematerialen); ir. W. Thunnissen (Utiliteitsbouw) Joan Collette (Decoratieve schilderkunst Mozaïek) De docenten voor Woonhuisbouw alsmede voor Iconografie en Symboliek zullen nog nader worden gepubliceerd. Verder zullen in den loop van den cursus nog afzonderlijke lezingen wor den ingelascht, waarvoor deskundigen uit binnen- en buitenland worden ge vraagd Naatt de volledige opleiding kan ook een of ander onderdeel worden gevolgd, waarvoor men als Toehoorder kan worden ingeschreven. Inlichtingen daaromtrent zijn vervat in eene circu laire, welke bij de Administratie der R.K. Leergangen, te Tilburg, gratis verkriiobaar is. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP mee zij eigenlijk eveneens heeft afge daan en waarvan ze in het diepst van haar ziel toch niets meer verwacht. Verrassingen kan het nieuwe jaar ons toch niet meer brengen, zegt ze, uit haar overpeinzingen ontwa kend, halfluid tot de oude pendule, terwijl ze het langzame voortglijden van de wijzers gadeslaat. Twaalf uur! Het fijne slagwerk be gint het juist beëindigde laatste uur van het oude jaar aan te kondigen Renate opent het raam. Het gelui der klokken van de omliggende dorps kerken vermengt zich met de slagen van de oude pendule. Plechtig klinkt dat in de stilte van den nacht. Bella spitst haar ooren. Met de voor- pooten op de vensterbank geleund, kijkt zij vol verwachting naar haar meesteres op. Instinctief gevoelt zij bet bijzondere karakter van dit oogen blik. Renate knikt den hond toe en haalt haar mantel en shawl.... De dog antwoordt met een uitbun dig gekwispel van zijn staart en sleept haastig Renate's warme overschoe nen aan. Als zij kort daarop het huis ver laat, blijft Bella dicht aan haar zijde... Langzaam loopt Renate om haar woning heen en vervolgens door de sneeuw naar de zoom van het bosch... (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, iialwyksclic en Langstraatsche ('ouranl, Zich verzokcran bl) aan goeda maatschappij la aan wljza voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN Da ..NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 000 uit aan hare varzekardan

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1