Gememtjraad fieertruidenberg. DE GEMEENTE-BEGROOTING 1937 Installatie van den heer J. Dirven. Verbetering Sta tionsweg uitgesteld. Good- Luck mag een terrein als voet balveld huren. Vrijdagavond kwam de raad dei- gemeente Geertruidenberg in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Bianchl. Secretaris de heer Meijers. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter doet de verheugende mededeeling van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld en spreekt de hoop uit, dat deze verloring moge strekken tot een gelukkige toekomst voor het Vorstelijk paar en tot zegen van Nederland en Oranje. Het doel spreker genoegen na zijn afwezigheid de heeren raadsleden weer allen in den besten welstand te rug te zien. Ook namens zijn echtge- noote dankt spreker de heeren van den raad, de ingezetenen en ook de jeugd voor de wijze, waarop spr. bij zijn terugkeer in de gemeente werd' verwelkomd. Vervolgens spreekt de Voorzitter den heer Boon die reeds als raadslid werd geinstalleerd tijdens sprekers afwezigheid, toe. Spr. begrijpt, dat er voor den heer Boon aan het lidmaat schap van den raad een droeven kant zit, daar hij den heer Timmermans, moest opvolgen, in wiens heengaan men te berusten heeft. Een voldoe ning is het raadlidmaatschap voor den heer Boon voor zoover hij het werk van zijn voorganger en vriend kan voortzetten. Spr. hoopt, dat de heer Boon vele jaren in het belang der gemeente werkzaam mag zijn. Zich wendend tot den heer Meijers zegt spr., dat deze als loco-burgemees ter ten volle heeft beantwoord aan het vertrouwen, dat in hem werd ge steld. Spr. had bij zijn terugkeer alles in de beste orde en geheel bijgewerkt aangetroffen. Voor de wijze waarop de heer Meijers zich van zijn taak heeft gekweten, zegt spr. hem hartelijk dank. Van den heer Jansen is een schrij ven binnengekomen waarin deze we gens zijn vertrek naar Roermond' als raadslid ontslag neemt en de hoop uitspreekt, dat het de gemeente goed moge gaan en gunstige tijden voor Geertruidenberg mogen aanbreken. De Voorzitter zegt, dat de heer Jansen als raadslid meermalen deel uitmaakte van verschillende com missies. De heer Jansen was iemand, die ronduit voor zijn meening uit kwam. Dat ging soms wel eens heftig, maar van den anderen kant, vergat hij het weer spoedig. Als hij den volgen den dag de gemeente met een en ander van dienst kon zijn, dan liet hij het niet na. Spreker dankt den heer Jan sen voor al wat hij als raadslid en als lid van commissies voor de gemeente heeft gedaan. 1. Onderzoek geloofsbrieven en installtie van het op 21 September 1936 benoemd lid van den raad, den heer J. Dirven. Als leden der commissie van on derzoek worden benoemd de heeren Sassen, Boon en Okkerse. De vergadering wordt dan ge schorst. Na de hervatting deelt de heer Sas sen mede, dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden en dat de commis sie adviseert den heer Dirven als raadslid toe te laten. De raad gaat hiermede accoord. In handen van den Voorzitter legt de heer Dirven de gebruikelijke eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht en de hoop uitspreekt, dat het nieuwe raadslid, dat reeds vroeger in hel college zitting had, nog vele jaren in de beste verstandhouding met de andere heeren raadsleden de gemeen tebelangen mag dienen. 2. Mededeeling procesverbaal van Kasopname over het 2e en 3e kwar taal 1936. De Voorzitter deelt mede, dat de kas van den gemeenteontvanger en die van de administratie der bedrijven in orde is bevonden. 3. Wijziging begrooting Stedelijke Godshuizen dienst 1935. Aangenomen A^bi?dinS Gemeente-iekening Bedrijfsrekoningen dienst 1935. Benoeming van een commissie lot onderzoek der rekening dienst 0 en tevens voor onderzoek der be grooting dienst 1937. Be Voorzitter merkt op, dat het de g woon te is, dat een der heeren Wet- V* Voorzitter der commis- sic wordt benoemd. Weth. Sassen zegt, niet voor be noeming in aanmerking te willen ko men. Gekozen worden weth. Voermans en de heeren Boon en Okkerse. 6. Vaststelling 2e kohier Honden belasting dienst 1936. Aangenomen. 7. Ingekomen stukken. Van den heer A. J. Bellaard is een schrijven ontvangen, waarin deze zijn aanvraag om 140 M2 grond, welk ver zoek door den raad reeds werd inge willigd, intrekt. De Voorzitter drukt hierover zijn spijt uit. Liever had hij gezien, dat bij het Station gebouwd werd. Van Ged. Staten is de goedkeuring reeds ont vangen over dezen grondverkoop. Spr. stelt echter voor het raadsbesluit nog niet in te trekken, daar spr. nog met den heer Behaard wil onderhandelen. Verbetering Stationsweg. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen over het raadsbesluit tot aangaan van een geldleening van 12000 voor de vernieuwing van den Stationsweg. De Voorzitter deelt mede, dat door hel gemeentebestuur een aanbeste ding werd gehouden voor deze ver nieuwing. In het bestek was bepaald, dal de gunning binnen 20 dagen zou geschieden. Doch deze heeft niet kun nen plaats hebben omdat de goedkeu ring van Ged. Staten tot het aangaan der geldleening uitbleef. Toen einde lijk de goedkeuring kwam, verklaar de de laagste inschrijver het werk niet meer te willen uitvoeren, tenzij de door hem opgegeven prijs met 1000 werd verhoogd. De tweede inschrijver wilde ƒ800 meer hebben. Daarna is het verlaten van den gouden stan daard gekomen en lhans doen de aan nemers het heelemaal niet meer. Er zal dus een nieuwe aanbesteding moe ien worden gehouden, doch dit is thans niet gewenscht in verband met de devaluatie, waardoor zeer hroge prijzen zullen worden gevraagd om dat niemand het risico wil nemen. Bovendien is 't mogelijk dat, wanneer men eenmaal aan den weg begint, de vorstperiode het werk zal doen sta^ ken. Van technische zijde is eveneens geadviseerd om hel werk tot het voorjaar van 1937 uit te stellen. In middels kan dan geinfonneerd wor den, wat de Rijkswaterstaat van plan is met de rolbrug. Daarna zal ver moedelijk de heele uitvoering kunnen aanbesteed worden. De heer de Kroon vraagt, of het werk niet gegund had kunnen wor den, voordat tie goedkeuring over het geldleenings-besluit van Ged. Staten was ontvangen. De Voorzitter merkt op, dat er nog een andere kwestie bijkwam. Omdat de prijs te laag voorkwam, heeft men den laagsten inschrijver verzocht de begrooting over te leggen, waaraan deze niet heeft voldaan. Weth. Sassen beschuldigt Ged. Staten van de nalatigheid, dat de goedkeuring tot het aangaan van de geldleening niet binnen 20 dagen na het raadsbesluit werd ontvangen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de ge meente thans een strop van eenige duizenden guldens heeft. Spr. wenscht dat een en ander onder de aandacht van Ged. Staten wordt gebracht. De Voorzitter wijst erop, dat de ge meente eigenlijk te vlug heeft aanbe steed. Strikt genomen had zij eerst de zekerheid moeten hebben, dat het geld aanwezig was. De heer Okkerse betreurt het dat een werkobject verloren is gegaan. De Voorzitter merkt op, dat dit slechts verschoven is. Weth. Sassen zegt, dat in overwe ging is genomen voor het werk inge zeten werkloozen in dienst te nemen. De heer Okkerse vraagt, of de straat, totdat het werk wordt uitge voerd, in haar ellendigen toestand blijft. De Voorzitter antwoordt, dat het onverantwoord zou zijn nog groote kosten aan verbetering te besteden. Wel zullen de kuilen uit den weg worden gehaald. B. en W. stellen thans voor het raadsbesluit tot het aangaan van de geldleening van 12000 in te trek ken, waarmede de raad accoord gaat. Van de Bataafsche Inkoopmij. Shell is het verzoek binnengekomen om aan den Stationsweg 29 een ben zinepomp te mogen plaatsen. De Voorzitter deelt mede, dat het hier 't verplaatsen van de in de Gast huisstraat reeds bestaande pomp be treft. De raad heeft hiertegen geen be- zv aar. De griffier van 't Kantongerecht uit Den Bosch heeft er in een schrijven op gewezen, dat de gemeente nog geen verordening op de heffing van besmet telijke ziektegelden kent. De Voorzitter wil dit punt aan houden om de volgende vergadering met een voorstel te kunnen komen. De raad kan zich hiermede ver eenigen. J. H. Busch heeft geschreven het huurcontract van een stuk grond te willen opzeggen, terwijl H. Rijpert verzoekt dit land te mogen huren. B. en W. stellen voor den grond aan Rijpert voor 3 jaren ingaande 1 December a 10,per jaar te ver huren, waarmede de raad accoord gaat. Van expediteur A. de Pruysten is een schrijven ontvangen, waarin deze erover klaagt, dat het vervoer voor de gemeente altijd aan denzeli- den expediteur wordt opgedragen. Schrijver verzoekt nu den een dan weer den ander het werk te geven. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten voortaan hiermede re kening te houden. De Nationale Luchtbeschermings- vereeniging verzoekt 0111 een subsidie ter bestrijding van noodzakelijke on kosten. - De Voorzitter wijst er op, dat deze vereeniging verdienstelijk werkzaam is geweest bij de luchtbeschermings oefening. Ofschoon het gemeentebe stuur zeer sober is in het geven van subsidies, stellen B. en W. toch voor een bedrag van ƒ10,voor 1937 te verstrekken. De heer Okkerse meent, dat de be langen dezer vereeniging „door het Rijk en den Generalen Staf" moeten worden behartigd. Spr. is tegen het voorstel. De Voorzitter merkt op, dat hem niet bekend is, dat het Rijk deze in stelling niet steunt. Als blijk van waardeering voor het werk dezer ver. eeniging, vooral omdat de leden ama teurs zijn, willen B. en W. subsidie ge ven. De heer Sassen wijst erop, hoe goed de vereeniging bij de luchtbescher mingsoefening werkte. De heer Okkerse klaagt: Vandaag is het hiervoor, morgen voor gasmas kers. Voorzitter: Mijnheer Okkerse, als u uw vrouw een practisch cadeau wilt schenken, geef haar dan een gasmas ker. De heer v. d. Loo zegt, ditmaal voor het voorstel .te zijn, ofschoon hij in principe tegen subsidieering is. In omvraag gebracht wordt het voorstel aangenomen'. Alleen de heer Okkerse stemt tegen. Een terrein voor Good-Luck. De voetbalvereèniging Good Luck heeft in een schrijven toestemming gevraagd om het terrein, dat thans rn Pruysten is verhuurd, als voetbal- lerrcin te mogen huren. De Voorzitter zegt, dat het terrein gelegen is achter de nieuwe huizen aan de Koestraat. De pacht van Pruys ten loopt met ingang van 1 November af. B. en W. hebben tegen het verzoek geen bezwaar, mits het terrein tegen dcnzelfden prijs n.l. 60 per jaar wordt gehuurd. De vereeniging zal het heele terrein niet noodig hebben, doch het overschietende gedeelte zelf kun nen verpachten en dus een deel van de pachtsom terugkrijgen. Natuurlijk is een klein bezwaar, dat pachter Pruys ten door deze onderhandsche ver pachting wordt buitengesloten. Door den heer Boon gevraagd zegt de Voorzitter, dat aan het bestuur is medegedeeld, dat de vereeniging ƒ60 zal moeten betalen. De heer Boon wijst erop, dat de ver eeniging ook nog vermakelijkheidsbe lasting zal hebben te betalen. De ge meente zal er nooit onder lijden. De heer Dirven meent, dat publieke \erpachting meer zal opbrengen. Wil men het toch onderhands verpach ten, dan hoopt spr. dat aan Pruysten de voorkeur wordt gegeven om het overschietende gedeelte te huren. De lieer v. d. Loo vindt het beter dit aan de vereeniging over te laten. De Voorzitter zou toch graag zien, dat de grond aan Pruysten wordt verhuurd. B. en W. stelien voor het terrein voor 2 jaar a 60 bij vooruit betaling, altijd opzegbaar, te verhu ren. De raad gaat hiermede accoord'. oorts kan de raad zich vereenigen met het voorstel, dat op verzoek van den Minister van Sociale Zaken wordt gedaan, om wederom brandstoffen- bijslag aan werkloozen te verleenen. De Voorzitter deelt mede, dat de R.K. Lagere school voor jongens ge bruik gemaakt heeft van de bevoegd heid aan de gemeente te verzoeken (1e jaarlijksche vergoeding te vervangen door een uitkeering ineens van 36,022,40, zijnde 80 procent van de geschatte waarde van het schoolge bouw. Daartoe zal een geldleening moeten worden aangegaan, af te los sen in 30 jaar tegen 4V*% rente, dus ƒ2210 per jaar. Thans betaalt de ge meente 2251,40 vergoeding per jaar. Wanneer het besluit genomen wordt hoeft de gemeente na 30 jaar niets meer te betalen. De raad gaal ermede accoord de vergoeding ineens te geven, indien het voordeel voor de gemeente oplevert. 8. Reclames. Dit punt zal in gesloten vergadering behandeld worden. Rondvraag. De heer v. d. Loo zegt dat er 'n dag of 10 Egyptische duisternis in de straten heerschte. Den Voorzitter is daarvan niets be kend, doch zal het onderzoeken. De heer de Kroon klaagt over de vele auto's, die in de Brandestraat ge parkeerd staan. De Voorzitter antwoordt, dat het nieuwe verkeersreglement ook het hinderlijk stilstaan verbiedt en daar omtrent bepalingen heeft vastgesteld. De heer Okkerse vraagt hetere on- derhouds werkzaamheden door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. De heer Okkerse wenscht voorts nieuwe bestrating van een strook grond aan de Vest bij het Emmaplein. De Voorzitter zal dit overwegen. Voorts klaagt de heer Okkerse er over, dal de gemeente wordt plat ge- loopen door venters van andere ge meenten. Spr. wenscht maatregelen om menschen van buiten te weren. De Voorziter zegt, dat B. en W. dit nooit zullen doen. Het is van belang dat er vreemden komen. Bovendien heeft de Minister bepaald dat derge lijke lieden niet geweerd mogen wor den. De heer de Kroon is het met den heer Okkerse eens. De Voorzitter merkt op, dat wan neer de neringdoenden van Geertrui denberg nooit naar andere gemeenten konden en alleen in hun eigen ge meente moesten verkoopen, zij een el lendig bestaan zouden hebben. Weth. Sassen zegt, dat de wet zich in dezen niet duidelijk uitspreekt. De Voorzitter zegt toe te zullen na zien wat hieromtrent is bepaald. De heer Okkerse stelt voor uit den raad een werkverruimings-commissie te benoemen om naar werkobjecten te zoeken, vooral voor de werklooze jeugd. De Voorzitter acht dit niet wen- schelijk. Het is ondoenlijk om uit een raad van 7 leden nog een commissie te benoemen. Bovendien is dit niet noodig, daar alles in den raad bespro ken wordt en ieder lid, wanneer hij een goed object weet, daarmede voor den dag kan komen. Allicht zal hij steun vinden. De heer Dirven is het eens met den Voorzitter. In omvraag gebracht wordt het \oorstel-Okkerse verworpen met 4 te gen 3 stemmen. Voor stemden de beide wethouders Sassen en Voermans en de heer Ok kerse. Hierna gaat de raad in geheime zit ting. GEMEENTE LOONOPZAND. NIET SLUITEND, DAN MET BIJZONDERE BIJDRAGEN EN VER HOOGING VAN DE OPCENTEN OP DE PERSONEELE BELASTING. De situatie van onze gemeente doet mij denken aan die van dien soldaat, waarvan sprake is op de laatste pagi na s van het thans weer bijna vergeten boek van Erich Remarque: „lm Westen nichts Neues". Bij het weerklinken van het hoorngeschal „ophouden met vu ren", dat op den wapenstilstandsdag het einde van den wereldoorlog inluid de, valt als laatste slachtoffer een fi guur die den heelen krijg heeft meege maakt en al zijne gevaren is ontkomen. Zoo is het ook thans der gemeente Loon-op-Zand vergaan. Reeds voor 1934 dreigde het spook van eene niet- sluitende begrooting. Het is toen en ook voor 1935 en 1936 gelukt het ge vaar te bezweren. Thans echter, nu overal van het aanbreken van betere tijden wordt gesproken en zelfs onze Troonrede voor het eerst sedert langen tijd een optimistischer geluid laat hoo- ren, ziet onze gemeente zich genood zaakt aan te sluiten bij de talrijke schare harer zusters, die niet dan met bijzondere middelen financieel op de been kunnen worden gehouden. In een uitvoerig schrijven brachten burgemeester en wethouders den raad met den thans geschapen toestand op de hoogte. De verschillende oorzaken welke hebben geleid tot het verbreken van het financieel evenwicht, worden in dat schrijven minutieus opgesomd. Vele daarvan zijn van ondergeschikten aard en zullen onze lezers maar matig interesseeren, doch laten allen te samen niet na om het tekort nog omvangrijker te maken. Wij meenen te kunnen volstaan met die factoren aan te stippen, welke in hoofdzaak tot de huidige situatie heb ben geleid. Vooreerst trekt dan onze aandacht de opmerking omtrent de toeneming der werkloosheid. De raming van de hierdoor te maken kosten voor steun verleening en werkverschaffing wordt op niet minder dan 100.000.— ge steld. Voorwaar een respectabel cijfer. Doch de verhooging van deze kosten (t.a.v. het vorige jaar 14.000.— doet het echter niet alleen. De voor genomen wijziging in de subsidie-rege ling in deze kosten, beteekent een aan merkelijke verslechtering voor vele ge meenten. In vergelijking met het vori ge jaar, zal de nieuwe regeling 14250 minder in onze gemeentekas doer, vloeien. Telt U maar op, waarde le zer. Alleen t.a.v. de werkloosheidszorg een strop van ruim 28.000. De tijdsomstandigheden zijn even eens oorzaak, dat de belasting-op brengsten aanmerkelijk verminderen. Het gemeentelijk budget ondervindt daarvan den directen terugslag. De inkomsten-derving alleen hierdoor zal ruim 8200.bedragen in vergelij king met 1936. Ook het winstcijfer der gasfabriek dient 3000.— lager te worden gesteld. Ten slotte kan niet over het hoofd worden gezien de maatregelen die dienden te worden voorgesteld om de Bouwvereeniging te saneeren. In hunne toelichting zeggen burge meester en wethouders dat de bouw vereeniging reeds enkele jaren met verliezen heeft te kampen. Als hoofd oorzaak kan hiervoor het schrikbarend terugloopen van de huuropbrengst als gevolg van het leegstaan der woningen worden aangewezen. Bij beëindiging van het boekjaar 19361937 zal het totaal geleden verlies op 18.500. kunnen worden gesteld. Het is thans reeds bij wijlen aan de bouwvereeni ging niet meer mogelijk op tijd aan hare financieele verplichtingen te voldoen. Noodzakelijk is het dus dat maatrege len op korten termijn worden getroffen. De financieele banden die de bouw vereeniging aan de gemeente binden, hebben tot gevolg dat dit verlies door de gemeente moet worden bijgepast, en wel zoo spoedig mogelijk. Burgemees ter en Wethouders konden dus niet beter doen dan een uitgaaf van 18500.op de begrooting ramen. Dit bedrag moet echter ook op de ge- meente-begrooting worden gevonden. Daar was echter, zooals boven aange geven reeds een tekort. Er geschiedde dus niets dan dat het reeds aanwezige tekort met 18.500.werd verhoogd. Doch ook 't Armbestuur ondervindt den druk der tijden. Wil in alle nood zakelijke gevallen hulp mogelijk zijn, dan moet ook dit over meer subsidie de beschikking krijgen. Hiervoor is 3000.extra uitgetrokken. Al met al en rekening houdend met door ons niet genoemde kleinere tegenvallers (schoolgeld, leges, hondenbelasting, kosten voor verkiezingen, enz.), wordt de begrooting voor 1937 in totaal voor nagenoeg 58.000.— nadeelig beïn vloed. Als bate kan hiertegenover worden gesteld het batig slot van den dienst 1935, beloopende 11.500. Na ver werking hiervan resteert dan nog on gedekt 46.500. De mogelijkheid is geschapen om in dit tekort extra hulp uit het werkloos heids-subsidiefonds te verkrijgen. Deze hulp wordt echter niet verleend, indien niet tevoren alle belastingbronnen tot hunne uiterste mogelijkheid zijn aan gesproken. Dit was hier nog niet het geval. Eén mogelijkheid tot verstevi ging der inkomsten bestond er nog. Voorgesteld is daarom hiervan gebruik te maken en de raad heeft het noodge dwongen moeten accepteeren, om de opcenten op de personeele belasting tot 200 op te voeren. De inkomsten stij gen hierdoor met 6500.en eerst hierna kan om bijzondere bijdragen bij de regeering worden aangeklopt. In het ongedekte tekort, bedragende na de verhooging der opcenten op de personeele belasting nog 39750.- zullen bijzondere bijdragen moeten worden aangevraagd. Bij de toezeg ging en de aanvaarding dezer bijdra gen verliest de gemeente hare finan- en

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2