BUITENLAND. ABONNEERT U OP DIT BLAD. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN, KANTONGERECHT. BOEKBESPREKING, ADVERTEERT IN DIT BLAD, cieele zelfstandigheid. Het kon echter niet anders, de tijdsomstandigheden hebben haar tot dezen noodmaatregel gedwongen. van den Wildenberg. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Ouiedo door de natio nalisten veroverd. De opmarsch naar Madrid. Na een intensief bombardement hebben de opstandelingen onder bevel van kolonel Martin Alonso het contact met de troepen van generaal Aranda weten te bewerk stelligen en konden Uviedo, rondom welke stad den laatsten tijd zoo verwoed gestreden is, bezetten. De schade, die in artistiek opzicht aan de stad is toegebracht, is onbere kenbaar. Het aantal slachtoffers zou ruim 100U gesneuvelde en gewonde manschappen bedragen. Het mee rendeel der officieren is gedood. Vijf hoofdofficieren en 33 gewone officieren zijn gesneuveld. De bur gerbevolking had vrijwel geen le vensmiddelen meer, zoodat er een veertigtal vrachtwagens leeftocht naar Oviedo gezonden zijn. Aan het front van Toledo bereik ten de witten alle gestelde doelen. Voorts wisten de opstandelingen de verbindingen tusschen Madrid, Vanlencia Ciudud Rael en Andalu- sië geheel te verbreken. Uit vijf verschillende richtingen wordt thans een hevig offensief op de Spaansche hoofdstad onderno men. In wanorde trekken de rooden terug. Bovendien schijnen de volks- fronters den opmarsch der natio nalen niet te kunnen weerstaan wegens insubordinatie der troepen aan het front. Naar uit Madrid verluidt zou president Azana eiken avond de hoofdstad verlaten. Hij zou per vliegtuig vertrekken en den volgen den ochtend terugkeeren. Men zegt dat hij in Valencia overnacht De voorhoede der nationalistische colonnes bevindt zich nu nog slechts zes mijlen verwijderd van Naval Carnero, het laatste verdedigings centrum van de roode militie voor Madrid. Men ziet in de reis van president Azana naar Gatalonië om een reeks •>olficieele bezoeken« aan de Iberi sche volken, die voor Spanje strij den, te brengen, een verkapte vlucht. Plebisciet over staatsvorm in Oostenrijk Voor 1500 politieke functiona rissen van het vaderlandsche front heeft bondskanselier Schuschnigg een rede gehouden, waarin hij de mogelijkheid ter sprake bracht van een later te houden plebisciet over het toekomstig regiem in Oosten rijk. Voorts sprak hij de berichten legen, volgens welke hij Duitsch. land zou hebben beloofd, geen restauratie der Habsburgers te zullen toestaan. Als opperbevelhebber over de militie van het vaderlandsche front benoemde Schuschnigg luitenante veldmaarschalk Huelgerth en ont hief van deze functie vice-kanselier Baar-Baarenfels. Ten aanzien van het op 11 Juli met Duitschland gesloten verdrag merkte Schuschnigg op, dat dit niet te beschouwen is uit een oogpunt van binnenlandsche politiek, doch van internationale staatkunde. »Wij willen Oostenrijk alssouve- reinen staat, als het Oostenrijk, dat zich thans luide en duidelijk uit spreekt als Duitsche staat, waaraan ik ook in de toekomst niets wensch Ie veranderen. Het Oostenrijksche volk is zich bewust van zijn cultureele gemeen schap met het geheele Duitsche volk. De tijd der beperking van de Oostenrijksche souvereiniteit is voorbij. y>Ik ben geen dictators. Den volgenden dag heeft de bondskanselier op dezelfde bijeen komst thans waren 300,000 per sonen aanwezig verklaard »Er kan geen zwart of groen Oostenrijk zijn en vooral niet een rood of bruin. Er is slechts één, rood wit-rood (de nationale kleuren) Oostenrijk. Ik ben niet en zal nooit een dictator zijn. Ik wil slechts Oostenrijker zijn«. Storm over de Noordzee. Zaterdagavond heeft een felle Noord.Westerstorm over de Noord zee gewoed, Ofschoon er geen per soonlijke ongelukken zijn voorge komen, hebben vele schepen een schuilplaats moeten zoeken teIJmui den, terwijl de Grieksche vrachtboot Atlanticos om sleepbootat sistentie verzocht, daar het schip naar de kust dreigde af te drijven. Ook aan een walvischvaarder moest hulp worden geboden, Te Botterdam, Schoonhoven, Maassluis en Schiedam heeft men last van hoog water gehad, terwijl op Ameland en bij Harlingen flinke gaten in den zeedijk werden geslagen Schip in brand geraakt. Het te Botterdam thuishoorende Rijnschip Majo, van scinpper VVifson geladen mei 55UU pakken slroo, komende van Zoulkamp mei be- slemining naar Brussel is Zondag morgen lijdeus den slorin len Wesleu van Ameland op hel Eriesche wad van zijn ankers geslagen en daaina in brand geraakl. Met groole moeite is het schipper Visscher van de sleepboot »Leba» tbuiabehoorenue te Zwaitsiuis gelukt de vijf opvarenden, den schippei, zijn vrouw, een knecht en 2 kleine kinderen te redden. lntusschen stond het stroo van de »Majo» van voor- tot achterschip in licnter laaie. Het schip dreef inde richting van de Fnescüe kust. lil den loop van den middag is het schip afgedreven in de richting Holwerd. Te vijf uur is de Majo op onge veer 5UO Meter van den aanlegsteiger van Holwerd gestrand. Op het schip is de geheele deklast verbrand, terwijl groole kans bestaat dat de »Majo» totaal wordt ver nietigd. De schipper is van Oostmahorn per auto naar Holwerd vertrokken. De brand is vei moedelijk ontstaan doordat een vonk uit de kachelpijp in het stroo is gevallen. MEISJE DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Op den rijksweg Grave -'s Bosch tar hoogte van kilometerpaal 18, onder de gemeente Heesch* heelt een ernstige aanrijding plaatsgehad. Midden op den weg liepen drie kinderen naast elkaarzij werden achterop gereden door een aulo, bestuurd door den heer B. uit Apel doorn. Toen de auto signalen gaf, vlogen de kinderen in drie verschil lende richtingen. Een aanrijding was onvermijdelijk. De achtjarige Annie van oer K werd ernstig aan het hoofd gewond. In deerniswekkenden toestand is het meisje naar het St. Ludovicus geslicht te Heesch gebracht, waar de geneesheer een schedelbasis-fractuur constateerde De toestand van het kind is levensgevaarlijk. Een tragische omstandigheid is, dat enkele weken geleden het tien jarig zusje van het slachtoffer even eens cp den rijksweg doereen auto werd aangersden en daarbij ook een schedelbasis-fractuur opliep. Dit meisje is echter bijna genezen. AARDBEVING IN NOORD-ITALIë. Italië is Zondagochtend door een aardbeving geteisterd. Te Caneva de Sacille alleen zijn 15 personen om het leven gekomen en velen gewond. Verscheidene hnizen werden vernield. Te Conegliano werd een persoon gedood, zes werden gewond. Verscheidene andereplaatsen wer den eveneens geteisterd, waarbij groote materieele schade werd aan gericht en enkele personen werden gewond. In de streek van Pordenonne zijn in den loop van den dag nog zes slachtoffers ontdekt van de aard beving Nabij Sarrono zijn gewei dige scheuren in den grond ontstaan. Zondagavond om half elf heeft zich een nieuwe aardschok voor gedaan in de provincies Udine en Belluno. Onder de bevolking ont stond een paniek. Overhaast vluchtte een ieder naar buiten. In de provincie Belluno zijn niet minder dan 150 huizen ingestort. Drie dorpen zijn vernield. Des ondanks zijn bij dezen nieuwen aardschok geen slachtoffers gevallen. BOSCHBRANDEN IN CALIFORNIA Aangewakkerd door een storm van 60 K.M. snelheid per uur, woeden op het oogenblik niet minder dan 31 boschbranden in een gebied van 800 K.M. lengte in Noord Californië Drie brandweerlieden zijn naar ver luidt, reeds in de vlammenzee om gekomen. Duizenden brandweerlieden en burgers stellen wanhopige pogingen in het werk aan de branden een einde te maken. Het meerendeel der boschbranden brak uit, doordat als gevolg van den orkaan eenige masten van de hoog- spanningsleiding afknapten, waar de or de electrische draden in het bosch terechtkwamen. In een oog wenk vatten de kurkdroge denne boomen vlam. Met razende snelheid greep het door den storm voortge zweepte vuur om zich heen. Niet minder dan 10.000 H.A.land worden thans door het vuur geblakerd. L)e houtstad Westville is vrijwel geheel een prooi der vlammen ge worden, SCHIP VERGAAN. In een zwaren storm die op het Eri-meer woedt, is het s.s. »Sand Merchant« op 20 K.M. afstand van de kust vergaan. Negentien leden der bemanning alsmede de vrouw van den kapitein zijn verdronken. Zeven opvarenden werden geheel uitgeput en half bevroren dooreen vrachtboot opgepikt. Zij hadden zich den geheelen nacht aan een omgeslagen reddingboot vastge - klampt. 5 kinderen overreden en gedood. Het zevenjarig zoontje van den heer A. Smit, dat den rijksweg nabij het station Woudenberg— Scherpen- zeel wilde oversteken, is door een personenauto gegrepen. In ernstigen toestand werd het jongetje door een passeerenden geneesheer naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort gebracht, waar het aan zijn verwondingen is overleden. Op den weg van Princenhage naar Rijsbergen werd het 7-jarig zoontje van den landbouwer Mathijs- sen, toen het den weg wi de over steken, door een motorrijder over reden en gedood De heer B. uit Veldhoven na derde met zijn auto komende van de Belgische grens, aan het einde van het dorp Bladel een der laatste hochten in den weg Antwerpen Eindhoven. Ter plaatse waren eenige. kinderen aan het eikels rapen. Juist bij het passeeren van de bocht stak plotseling het 4 jarige kindje van II. den weg over, door het weifelen van de kleine was voor den bestuur der het niet meer mogelijk een aanrijding te voorkomen. Het kindje werd door den auto overreden en was onmiddellijk dood. Het zesjarigdochtertje van den heer Baeten, wonende aan den Leenderweg te Valkenswaard, stak den weg over om zich naar haar grootmoeder te begeven Op hetzelfde oogenblik passeerde een motorrijder. Een aanrijding was onvermijdelijk Het meisje werd op den grond ge slingerd en op slag gedood. Het motorrijwiel werd bestuurd door den heer J. v. d. Kerkhof te Eind hoven. Te Harkema-Opeinde is een 8 jarig jongetje van den winkelier O. Stienstra van een venterswagen gevallen, overreden en gedood. Het jongetje heeft, terwijl de venter boodschappen bezorgde, zeer waar schijnlijk de leidsels los gemaakt en is op de kar gaan zitten. Doordat het paard begon te draven, is het kind van den wagen gevallen met het gemelde noodlottige gevolg. Rond de wereld jn 18 dagen. De Amerikaansche journalist Ekins is op een der vliegvelden bij New York geland. Hij heelt daarmede den luchtwedstrijd om de wereld gewonnen in den tijd van 18 dagen 14 uur en 56 minuten. Zijn beide mededingers, Kieran en mej. Kilgallen, zijn inmiddels uit Manilla vertrokken. De drie jour nalisten Ekins, Kieran en mej. Kil gallen waren op 30 September aan boord van hetluchtschip Hindenburg van Lakehurst vertrokken. De vergiftigingte Spekholzerheide In den toestand van de vijf aan methyl-alcohol vergiftiging lijdende personen is een verbetering te con- stateeren. Volgens een mededeeling van dr. Willemse, geneesheer-directeur van het ziekenhuis, kan op een herstel van allen, ook op dat van Raemakers worden gerekend. Nieuwe gevallen zijn niet meer waargenomen. Driejarig meisje gestikt. Het driejarig dochtertje van den heer Timmerman te Nijverdal, had het ongeluk, toen het bezig was met het eten van een wortel, een stukje in de luchtpijp te krijgen. Ofschoon de geneesheer nog genacht heelt dit te verwijderen, mocht hij daarin niet slagen, met het gevolg, dat het kind na eenigen tijd is geslikt. VERGIFTIGDE MAKREEL. Te Zutphen, Almelo en Deventer zijn de laatste dagen vergiftigings verschijnselen gecoiistateeru bij een groot aantal personen, die hij onder zoek gestoomde makreel bleken te hebben gegeten, welke op de markt verkocht was. De verschijnselen waren niet van ernstigen aaid. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan onjuiste behandeling bij het stoomen van de vischsoort Den verkoopers treft geen schuld, daar zij onkundig van de ondeugdelijkheid waren. EGYPTISCHE SNELTREIN DOODT 12 PERSONEN. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft zich op hel station van'loekh ten Zuiden van Caïio afgespeeld juist toen een groote menscheu- menigte zich daar veizameld had om den Egyplischen minister-president, die op ziju terugreis van Zuid-Egypte n«ar Cairo het plaatsje passeeren moesl, een hulde te bereiden. De menigie bevroedde niet, dat ook uit de tegenovergestelde richling een sneltrein naderde, zoodat talrijke personen zich juist op de rails be vonden, waar deze trein passeeren moest. Met volle vaart reed de snel trein dan ook op de menschen in en vermorzelde velenonderde wielen voordat de machinist kans zag den trein lot stilstand te brengen. De menschen waren eerst als het ware van schrik verlamd, duch zoo dra zij van de eerste paniek bekomen waren en het tol hen doordrong welk een ramp zich daar in enkele seconden had afgespeeld, stormden zij op den machinist af en trachtten zij hem te lynchen. Slechts met de grootste kraentsinspanning kon de politie er in slagen, den machinist uit de handen van de woedende menigte te bevrijdt n. Twaalf per sonen zijn bij dit ongeluk gedood; bovendien hebben veie verwondin gen opgeloopen. Verduistering van f 40.000 te Alkmaar. Denbedrijfsleider van den houthandel Eece te Alknuar, de 55 jarige W.N.. die ruim anderhalve week geleden spoorloos verdwenen is, nadat hij zich schuldig gemaakt had aan verduistering van circa f 40,000, is teruggevonden in de duinen van Cadzand. Wandelaars vonden hem in een onbewoonde duin hut en waarschuwden de rijkspolitie. Deze onderwierp hem aan een kor verhoor en bracht hem vervolgens over naar het ziekenhuis te Oostburg aange zien N. verwondingen aan pols en hals had opgeloopen en bovendien wegens opgezette voeten niet kon loopen. Van de verduisterde f 40,000 was niets meer in ziin bezit. Groote Boer erijbrand. Zaterdagnacht te omstreeks drie uur is door onbekende oorzaak brand ont staan in de boerderij bewoond door den landbouwer F. Bosscha, staande te Nijehaske onder de gemeente Heere veen. Het geheele complex, woonhuis, schuur, stallen en een nevengebouwtje, is tot den grond toe afgebrand. De bewoners die in hun slaap door het vuur verrast werden, wisten zich ternauwernood in veiligheid te stellen, waarbij een zoon en een dochter brandwonden aan de beenen opliepen. De brandweer, die spoedig na het uitbr'ken van het vuur aanwezig was, kon tegen de vlammenzee, welke door deu N.W. storm werd aangewakkerd, niets uitrichten. Van den inboedel kon niets worden gered. De geheele voorraad stroo en hooi is door het vuur verteerd. Een paard wist men uit het brandende perceel te redden, het overige vee liep nog in het land. De schade wordt door verzekering gedekt. Een auto, welke ook verbrand is, was niet geassureerd. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Sprang-Capelle, 20/10 '36- Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog eenmaal gebruik maken van de door U altijd z«o ruimschoots geboden gelegenheid? Bij voorbaat dank. Ja, mijnheer »Abonné» uit Sprang, het zal het beste zijn om met U maar op te houden. Als U Uw kracht al moet gaan zoeken in fatale leugens, dan begrijp ik niet dat U de euvele moed nog hebt, om te schrijven. Leeren ze U dat in Sprang? Want een groote leugen is, dat de kosten f2500.— zijn, plus de latere kosten van het in orde brengen van het terrein. Als U 't Baadsverslag goed gelezen had (U schijnt niets goed te kunnen lezen; zoudt U gezien hebben.dat de grond f1300.— kostte, zoodat in die I 2500,— het m orde maken at begrepen was. Begrijpt U nu goed, ik schrijf dit niet voor U, aan iemand die er zulke practijken op nahoudt weer leg ik niets meer, maar ik schrijf dit voor de menschen die door Uw leugens een verkeerde voorstelling der zaak zouden krijgen U bent overigens, »een stem des roepende in de woestijn» dat be merkt U zeker wel. Tegen den stroom van ingezonden stukken, welke zich alle uitspreken vóór het plan van den Burgemeester bent U de eenige die met een onzin argument (wat beteekent f125.voor zulk een groote gemeente) aan durft komen dragen. Zielig als men zoo alleen staat. Leest U nu Uw eigen ingezonden stuk nog eens na. U schreef dat de Baad er niet is voor één lid van een gedupeerde vereeniging. Accoord. Maar mijnheer »de abonné» net zoo min als de Baad er is voor dat ééne lid, is die Baad er voor dien ééne abonné, die alleen dwars tegen den stroom ingaat. In tigenstelling mtt U, hoop ik dat de raadsleden over dit alles nog eens ernstig zullen nadenken en zeggen ja, waar we nu bemerkt hebben dat die zaak zoo leeft onder de bevolking, zijn de bezwaren toch niet zoo overweldigend. 'k Zon ten slotte nog meer tol U kunnen zeggen, maar 't is toch boter aan de galg gesmeeid. Als iemand ten slotte zwart blijft noemen, wat volgens allen wit is, dan houdt alle discussie op. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dank voor de plaatsruimte. Een lid aan een gedupeerde vereeniging. Uitspraken. A. v. B. en A. J. v. D., Nieuw- kuijk, visscherijwet, f3 boete of 3 d.h. Ja. v. W., Heusden, rijwiel zonder licht, f 4 boete of 4 d b. D. v. Z., Capelle, twee pers. op rijwiel, f 3 boete of 3 d.h. C. ten H., Waalwijk, dronken schap f 10 boete of 10 d.h. J. W. v. D., Kaatsheuvel, te bree* de lading, f 4 boete of 4 d. h. J. H. B., Vlijmen, rijwiel zonder licht, f 3 boete of 3 d. h. W. v. B., Vlijmen, idem, f3 boete of 3 d.h. Ka. M. v. H., Meeuwen, rijwiel zonder licht, f 3 boete of 3 d.h J. H. Brinkgreve-Entrop „VIER VROOLIJKE TREKSTERS". Ing. 1.gebonden 1.75. Uit?. M. Gebr. Kluitman. Alkmaar. Vier jonge meisjes trekken gepakt en gezakt menig week-end en iedere vacantie er op uit. Zij leeren de heerlijke natuur kennen en waar- deeren. Trekken is haar lust en leven. Doch dan komen er plotseling donkere dagende ouders verkeeren in een moeilijke flnanciecle positie, aoodat het nit is met de vroolijke uitstapjes en niet spoed betrekkingen gezocht moeten worden. De meisjes worden ijverige propagandisten en blijven dus toch, al is het thans winstgevend, trekken. Voor meisjes van 1014 jaar een sieraad in haar bibliotheek. Guus van Balkom: „DE KANOCLUB". Ingenaaid ƒ0.75; gebonden ƒ1.75 Uitg. M. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Geen dag was er voorbij gegaan, of Udo en Kees van Eijk hadden hun vader telkens weer opnieuw om en kano gevraagd welk vaartuig reeds lang in hun gedachten bestondsoepel, fonkelnieuw, trotsch het water doorklievend. Eindelijk krijgen de jongens hun zin. Zeven kameraden richten een kanoclub op ook Bas, dc hond wordt een trouw lid en hun beleve nissen zijn vele. Waarvan dit boek, voor Jon gens van 812 jaar geschreven, onderhoudend vertelt. Nanny Franken: „NONNIE-S PROEFTIJD". Ingenaaid 1.gebonden 1.75. Uitg. M. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een zeer vlot en warm geschreven verhaal van een bakvlschje, dat uit Indië komt en veel moeite heeft om in Nederlnnd te wennen. We zien haar in Montreux, waar zij vóór het laatste traject van de reis nog veel genoegen be leeft, doch na haar aankomst in Den Haag tel kens door eigen schuld, deels door eigen schuld deels door een onverstandige behandeling, met vele personen in botsing komt. De oudere meisjes, voor wie dit boek werd ge schreven, zullen ongetwijfeld warm met Nonnie medeleven en zich erover verheugen, als zij een goede vriendin heeft gevonden.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3