Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. ÜRUNEN DUSSEN. EETHEN. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. Jubileum Mej Jo van Delft, hoofdjuflrouw van het filiaal André van Hilst Levensmiddelenwinkels aan de St. Antoniusstraat alhier is Zondag morgen door de directie en het personeel ten huize van den heer van Hilst gehuldigd in verband met haar 25-jarig jubileum. De jubilaresse werd hartelijk gelukgewenscht en ontving een couvert met inhoud, terwijl haar door het personeel bloemen en een cadeau werden aangeboden. Hierna heeft men r.og eenigen tijd in gezellig samenzijn doorge bracht. Waalwijksche IJsclub. Vrijdag 23 October a.s. om half negen zal blijkens achterstaande advertentie in »De Twee Kolommen^ de jaarlijksche vergadering van aan deelhouders der Waalwijksche IJs club worden gehouden. Een druk bezoek van belang stellende leden wordt gaarne tege moet gezien. DE WERKELOOSHEID. Bij het agentschap der arbeids bemiddeling in deze gemeente staan momenteel 400 werkzoekenden in geschreven, waaronder 242 schoen makers. Een drietal weken geleden bedroeg het aantal werkzoekenden 430, waaronder 262 schoenmakers. Of deze kleine vermindering reeds een gevolg is van de depreciatie onzer munt, is een vraag welke thans nog moeilijk te beantwoorden is DIENSTPLICHT LICHTING 1938. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1938 be draagt in deze gemeente 75. Hier van hebben 24 vrijstelling van den dienstplicht aangevraagd wegens broederdienst, voorts 3 als student in de Godgeleerdheid en 1 als R.K. ordebroeder. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT TE WAALWIJK. Agenda van de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat, te houden op Woensdag 28 October 1936. De agenda vermeldt o.m.: 1. Opening en vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van uitvoering van door de Kamer genomen beslui ten a. Oprichting Middensfandsborg- stellingsfonds voor de Lang straat; b. Finantieele bijdrage aan hel opgerichte Economisch Tech nologisch Instituut voor Noord- Braband en benoeming van 2 leden in deszelfs bestuur.' Jaarverslag 1935. Rekening en verantwoording over het jaar 1935. 5. niwerp-begrooting 1937 en vast stelling daarvan. 6. Mededeeling van den heer C. Jan sen te Geertruidenberg, dat hij wegens vertrek naar Roermond ontslag neemt als lid van onze Kamer. 7. Verkiezing van een nieuw lid af- deeling Kleinbedrijf in de ontstane vacature. 8. Benoeming leden der Bevrach tingscommissie K. en L. 9. Schrijven -van den Inspecteur der P.T.T. te Middelburg en van den Directeur van het kantoor Waal wijk der P.T.T. inzake inkrimping van de openstelling van resp. te lefoon- en telegraafdienst op Zon dag en post- en telegraafdienst op de werkdagen. 10. Schrijven van het gemeentebe stuur van Hooge en Lage-Zwa- luwe inzake nadeelige gevolgen voor hunne gemeente van de ope ning der nieuwe verkeersbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk. 11. Schrijven van den Secretaris van het Comité van Actie voor We genverbetering in het Land van Heusden en Altena over de tot standkoming van een weg van Werkendam naar De Werken. 12.Schrijven van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart inzake de wet op het Afbe- talingsbedrijf. 13. Nagekomen stukken en Rond vraag. Storm. De Noord-Wester-storm heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag het water in onze haven tot over den rand van den loswal gebracht, zoodat deze voor een gedeelte onder water stond. Ook ging het over de Oosterhavenkade en liep in den buitenpolder achter Waalwijk, die gedeeltelijk onder water kwam. Het vee dat nog in de weide liep, moest ijlings binnen gehaald worden. C.A.O. bij Bata te Best. v Overeenstemming bereikt tusschen directie en ar beidersorganisaties. Namens de directie der Bata schoenfabrieken te Best en de betrokken arbeidersorganisaties wordt ons het volgende communiqué verstrekt Maandag werden opnieuw be sprekingen gehouden over een af te sluiten collectief contract door de afdeeling schoenindustrie tusschen de N. V. Nederlandsche schoen- en lederfabriek Bata te Best en de hoofdbestuurders van den Ned. R.K. Fabrieksarbeidersbond »St. Willi- brordus«, den Ned. Bond van chr. fabrieks en transportarbeiders en de Ned ver. van fabrieksarbeiders. Het resultaat is geweest, dat de meest volledige overeenstemming is bereikt en het collectief contract van 1 November 1936 af zal gelden. Hieruit blijkt, dat de arbeidsvoor waarden in volledig overleg tusschen directie en arbeidersorganisaties zijn geregeld. De directie en de organisaties herinneren eraan, dat de federatie van Schoenfab ikanten als motief voor haar weigering om opnieuw een collectief contract at te sluiten heeft aangevoerd, dat bij de Bata—fabrieken geen contract was tot stand te brengen. Toen de directie van de Bata fabrieken zich echter aanmeldde voor het lidmaatschap van deze federatie, aldus het communiqué, waardoor automatisch het contract met deze federatie ook voor Bata zou gelden, weigerde de federatie met bijna algemeene stemmen Bata als lid toe te laten. Eveneens weigerde de federatie het nieuwe contract met de arbeidersoi ganisa ties af te sluiten. Het resultaat is tenslotte, dat thans zelfstandig een collectief contract met de Bata fabrieken tot stand is gekomen buiten de federatie om. Het rookverbod. Het in de heide en bosschen gelden de rookverbod ten Zuiden van het Ka naal is thans opgeheven, doch men zij voorzichtig met vuur in heide en bos schen, want veel kan daardoor nog vernield worden bij droge winter- t'Jden. Ongeval. Mej. T. geraakte met haar rijwiel bekneld tusschen de tramrails ter hoogte van Hotel Vissers. Zij kwam te vallen en werd binnengedragen in Hotel Vissers, alwaar Dr. Akkermans eerste hulp verleende. Groote klopjacht. Door de Graaf van d'Oultremont zal op Zaterdag 24 October met eCn aan tal genoodigden de jaarlijksche groo te klopjacht gehouden worden op zijn jachtgebied. Missie-causerie. Hedenavond om 7 uur zullen een 2-tal Zusters van Lavigerie in de zaal der Meisjes-Congregatie een causerie houden over hun verblijf in de Mis sie hij de MuzelmanneiT in Afrika. ELSHOUT. Biljarten. De uitslag van den wedstrijd E.J.C.- B.J.C., Drunen, is als volgt: E.J.C.—B.J.C. M. Klerks—Th. v. d. Wiel 64100 A. KleijnM. Klerks 92—100 H. MuskensH. Verhoeven 10062 Th. v. d- BesselqarH. Brok 10090 H. TauschJ. de Munnik 50100 415—452 Hoogste serie: H. Brok van B.J.C. Beplanting. De Heusdensche weg tot aan het oude fort zal beplant worden met boomeji. Het bouwen van een aanbouw aan een bestaande woning, voor rekening van den heer J. Poel alhier, werd bij publieke aanbesteding opgedragen aan den heer W. v. d. Broek alhier, voor zoover het metselwerk. Het timmer werk werd onderhandsch opgedragen aan A. van Biesen. Op 1 November herdenkt de heer Snijders, burgemeester dezer gemeente den dag waarop hij vóór 40 jaar tot secretaris alhier werd benoemd. Doordat het Stoomgemaal „Bleek en Oostkil" thans is aangesloten bij de P.N.E.M., zijn de stoommachines met ketels, alsmede een dertig meter hoogen schoorsteen, overgedragen aan de sloopers firma Lekkerkerk uit Stampersgat. Thans is men begonnen met de slooping van de pijp. HANK. De R.K. Middenstandsvereeniging Afd. Hank heeft besloten ook dit jaar wederom een winkelweek te organi- seeren en wel aanvangende op 29 No vember a.s. Ditmaal zal er een bijzon dere attractie aan verbonden zijn door opvoering van een revue, samenge steld door den technischen adviseur, den heer G. Pennings. Zaterdagavond gaf het he' ende duo »Hentom« uit Waalwijk een uitvoering in het café van Antoon Leemans aan den Rijksweg alhier. De zaal was tot in alle hoeken be zet. Dat het duo erg in den smaak viel, behoeft niet te worden gezegd Er werden tal van oer komische stukjes ten beste gegeven, zoodat de zaal meermalen daverde van het lachen. Te circa 12 uur, was de uitvoering afgeloopen en keerde iedereen zeer voldaan huiswaarts. Velen spraken den wensch uit, het duo »Hentom« in de toekomst nog eens weer te mogen hooren. Zondag n.m. werd alhier de jaarlijksche Kindsheidsoptocht ge houden. Het weer was nogal mooi, uitgenomen te veel wind. De stoet werd begeleid door de Kerkelijke Fanfare, die voor de muziek zorgde. Vele mooie groepen vielen te be wonderen, wat natuurlijk veel pu bliek trok. Verschillende meisjes van de K.J.V. hielden hierbij een collecte voor het Missiewerk. Een woord van lof komt zeker toe aan de eerwaarde Zusters alhier, die voor de aankleeding hadden zorg gedragen. Dezer dagen werd door Majoor Verkoelen en veldwachter Keiler, tegen een zekeren v O. alhier pro cesverbaal opgemaakt wegens over treding Visscherijwet. Visch en vischtuig werden in beslag genomen. Op de alhier gehouden fruitteelt cursus slaagden de volgende personen: Joh. de GraaffP. de Graaff, Jac. de Haan, P. van Kuyck, D. W. van Mers- bergen, J. A. van Mersbergen en J. Oerlemans. Dezen winter zal hij genoegzame deelname wederom een zelfde cursus worden gehouden DRONGELEN. Dinsdagmorgen om half 5 is brand ontstaan op de boerderij van D. Noor-' loos, aardappelhandelaar, alhier. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een varken dat losgeraakt was, een stallantaarn, die op een kist stond, omverliep, terwijl Noorloos zijn vrachtwagen aan het klaarmaken was. Het vuur greep zoo snel om zich heen in het hooi en stroo, dat in een oogenblik de heele boerderij in lichte laaie stond. De vrachtwagen waarin 'n jas hing met een aanzienlijk bedrag aan papieren geld, is mede verbrand. Er is niets gered kunnen worden dan een varken met eenige biggen en een kalf. De handbrandspuit was spoe dig aanwezig, terwijl de motorspuit uit Genderen met Commandant G. v. d.. Beek even later ter plaatse ver scheen en de belendende perceelen nat hield. Verschillende autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. HEESBEEN. Door de gladheid van den weg slip te de vrachtwagen van de Firma T. te Waalwijk en kwam met het ach terste gedeelte legen de heining van Colijn alhier. De heining werd vernield, terwijl de wagen een lekke band en eenige schade aan de caros- serie opliep. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Zaterdag j.l. werd in de groote bioscoopzaal van hotel Centraal alhier, een P.T.T.—avond gegeven, georganiseerd door de ambtenaren van de P.T.T. uit deze gemeente en Raamsdonksveer, daarbij advisee- rend bijgestaan door eenige P.T.T. ambtenaren uit Waalwijk, die door een Sjarige ervaring aldaar, de organisatie van zoo'n avond uitste kend verstonden. De opbrengst van dezen avond kwam ten bate van het P.T.T. Kinderfonds, een fonds dat de bestrijding der t.b.c. onder de P.T.T. ambtenaren ten doel heeft. Aan dezen avond verleende medewerking de familie Hofman, wel bekend door de radio, alsmede de symphonie Cecilia uit deze ge meente. Het is reeds vele jaren geleden dat we hier in Geertruidenberg zoo'n stampvolle zaal hebben gezien als Zaterdagavond. Geen plaatsje was nog onbezet terwijl nog velen zich met een staanplaats tevreden moes ten stellen. Vele notabelen uit deze gemeente, waaronder ook burge meester Bianchi, alsmede uit Raams donksveer waren dezen avond ver tegenwoordigd. De heer Lammers, directeur van het P.T.T. Kantoor te Raamsdonks veer opende dezen avond met een hartelijk welkom, daarbij hulde brengend aan Burgemeester Bianchi en den directeur van het postkan toor alhier, den heer Smits,die hun volle medewerking aan dezen avond hebben verleend. Allereerst voerde de symphonie Cecilia, na ongeveer 9 maanden op non-activiteit te zijn geweest, eenige nummers uit. Het bleek ook hier weer hoe jammer het is dat zoo weinig be langstelling voor een symphonie- orkest bestaat, want werd deze vereeniging wat meer financieel ge steund, nog veel goeds zou er met dit orkest te bereiken zijn. Vervolgens deed de familie Hof man haar intrede waarbij al dade lijk bleek dat men hier een goede keus had gedaan. De verschillende nummers door dit ensemble uitgevoerd, waren een openbaring. Langdurig was dan ook het applaus dat na ieder nummer de spelers ten deel viel. Speciaal willen we hier vermelden het nummer Leichte Cavallerie van Frans van Suppé, uitgevoerd door de gezusters Holman op accordeon en viool. Het was af. Na de pauze werd door de sym phonie nog 'n nummer uitgevoerd waarna we de familie Hofman te zien kregen in nationale kleeder dracht. Ook hierin oogstten zij veel bijval. Alles bijeen een kunstvolle avond die in alle opzichten is geslaagd en welke met een hartelijk dankwoord door den heer Lammers uit Raams donksveer werd gesloten. De collecte voor de Kath. Actie ter bestrijding der goddeloosheid, bracht in deze parochie op 75. Door de Wed. Mej. Prins-Janson is aan de Geref. Kerk alhier gelega teerd de som van 500. De uitslag van de competitiewed strijden 3e kl. K.N.V.B. I) waren Zon- dag: Vlijmen 1Heusden 1 (Juliana) 2-3. Vlijmen 3Heusden 2 (B.V.B.) 0-4. Maandag werd voor de damcom- petitie gespeeld bij de club V.D., met den volgenden uitslag: Groep I C. BaxGer. Jonker 20. A. de GraagGijs Jonker 20. Groep II Jac. TimmermansJ. Deurloo 20. R. KammingaH. Brouwer 11. Groep III: J. AndriessenF. Spierings 20. C. SchaapAnt. Fitters 2—0. Groep IV: B. Klerks—D. v. d. Stoep 2—0. P. VerbeekM. Spierings 2—0. Maandag 2 Nov. voortzetting. Gemeenteraad. In het raadsverslag in ons num mer van Zaterdag j 1. is een kleine onjuistheid geslopen namelijk in de alinea, waarin beknopt hetschrijven van den heer Roestenberg is weer gegeven als antwoord op een vraag van den heer v. d. Heuvel betref fende de kwestie van het al of niet aan dokter Smals bekend zijn van het bouwplan-v. d. Heuvel. Men gelieve den laatsten zin dezer alinea als volgTTe lezen Waar de heer v. d. Heuvel des niettegenstaande verklaarde, dat dokter Smals volkomen met zijn plan op de hoogte was, zou door den dokter een dubbele houding aangenomen zijn. R.K. Voetbal Des I-Bladella I. l)e partij welke Zondagmiddag op het R. K. Sportpark gespeeld werd was een slappe vertooning voetbal met beide doelen beurtelings in gevaar. Verschillende mooie kansen mislukten eenerzijds door goed in grijpen der in goede vorm zijnde keepers, anderzijds door slecht schieten van de voorhoeden. De rust gaat dan ook met 0—0 in. Direct na aftrap in de tweede helft ontwikkelt DES een enthousiast spel. Goed combineerend wordt een schitterend opgezette aanval door v Nieuwsiadt in een doelpunt om gezet. Aangemoedigd door dit succes komt DES hoe langer hoe beter in vorm en opnieuw is het v. Nieuw- stadt, die uit een aangegeven bal schitterend doelpunt 2—0. Er is nu een tijdje goed spel te genieten en de jonge DES-keeper weet een Bladella schot prachtig te redden. Opnieuw valt Bladella aan en een voorgeschoten bal van den rechts buiten wordt door den rechtsbin nen onhoudbaar ingetrapt 21. Hoewel DES technisch in de meerderheid blijft weet Bladella op het scheiden van de markt nog gelijk te maken 22. DES III verloor van de Adelaars I te Tilburg met 3—2. DES IV deed goed werk met van SSS 2 te Udenhout te winnen met 3-2. Groote Tooneeluitvoering in het K.J.C.-gebouw. Heden Zondagavond opende de onderafdeling van de K. J. C., de toneelvereeniging »Kunst en Ver maak, op waarlijk succesvolle wijze het winterseizoen. Opgevoerd werd het bekende tooneelstuk van Jan Grosfeld »De Witte Dood.» De vertolking was in een woord subliem en de regisseur de Eerw. Broeder Vivinus komt op de eerste plaats alle lof toe. De tot in de uiterste hoeken gevulde zaal heeft dan ook van het begin tot het einde in alle spanning genoten van het schitterende sp 1. De verschil lende rollen waren buitengewoon goed gekozen en werden op waarlijk meesterlijke wijze vertolkt; zijn zoon de j«»nge dochter. Oom Jaap en de kleine Benite deden ons waar lijk aan beroepstooneel denken. Tussen de bedrijven in zorgde de Muziekschool-van Wijk voor goede entre acte. Een succesvolle avond. Concours Hippiquc. Het groot paarden concours uit geschreven door de Rij vereeniging »Hyppos», dat Zondag j.l. op de terreinen nabij Calé van Berkel zou gehouden worden is door bijzondere omstandigheden tot nadere aan kondiging uitgesteld. K. J. C. Zondag a.s. zal in 't K.J.C. gebouw de groote Jaarvergadering van de K. J. C. gehouden worden. Na be spreking van enkele algem. punten e i het uitbrengen van het jaarver slag zuiien de diverse onderafdee. lingen, zooals de Gymnastiekver- eeniging K. G. V.. de Jo Wa, en de tooneelvereenigii.g «Kunst en Ver maak» op de planken treden en de avond tot een gezellige intieme samenkomst maken. Z.B.V.V. I, Zaltbommel—Kaatsh. Boys L 3-— 0. Zondag togen onze Boys naar Zatibommel om daar de hekken sluiters van hun afdeeling te gaan bestrijden. Voor de rust toen de Boys den wind tegen had speelden ze een buitengewoon enthousiaste goed combineerende partij voetbal, waarlegen ZBVV weinig in tebren. gen had. Het mocht hen echter j^mer genoeg niet lukken hun overwicht in doelpunten om te zet ten. Na de rust trekken er de ZBVV'ers met forschen moed van door en met een mooi gericht schot weten zij de leiding te nemen 1 0. De Boys echter niet ontmoedigd trekken met man en macht naar voren, maar 't wilde maar niet lukken. Plotseling klinkt het fluitje van den scheidsrechter die naar de be wuste elfmeter plek wijst. Z.B.V.V. zet deze strafschop in een doelpunt om en het is 2—U Als 5 minuten later Zaltbommel voor de 3e maal aan een gelukkig doelpunt komt is het vonnis voor de Boys voltrokken en hebben zij tegen de hekkenslui ters een verdiende 3—0 nederlaag geleden. ST. JOACHIMSMOER. Dezer dagen had in de open bare lagere school alhier de opening plaats van den landbouwcursus te geven door den heer v. d. Zanden, landbouwleeraar te Tilburg. Voor deze plechtigheid haddtn zich in 't leslokaal veieenigd, behalve de cur sisten de Zeereerw. Heeren Schoen makers en Kamp, pastoor respec tievelijk te Loon op Zand en St, Juachimsmoer, 't volledige bestuur van de afdeeling Loon op Zand van den Boerenbond en Jongen Boerenstand, waaronder de land bouwers onzer parochie nogressor. teeren. De Zeereerw. Heer Schoen, makers, Adviseur van den Boeren bond sprak een inleidend woord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de cursisten, welke woorden de Zeereerw. Heer Pastoor alhier op de hem eigene wijze aandikte. Daarna gaf de heer v. d. Zanden een uiteenzetting van de te behan delen leerstof en ving z'n leercursus aan, die met 3 lesavonden per week zal worden voortgezet, Zondag j.l. speelde onze voet balvereeniging »Blauw-Wit« een uit wedstrijd tegen Juliana 2, Donge- vaart. In het begin wegen beide partijen tegen elkaar op, doch dan raakt weldra Blauw Wit iets in de meerderheid. Zij weet dit echter niet in doelpunten uit te drukken Een paar opgelegde kansen gaan hoog over. De rust gaat in met O-O Na de rust is de spanning geste gen, en ongeveer een kwartier voor het einde scoort Juliana haar eenige en winnende doelpunt. De collecte ten bate van de Missie, die hier Zondag jl. gehouden is, heeft de som opgebracht van ruim f 11, terwijl voor bestrijding van ongeloof en communisme ruim 30 werd opgehaald. De Tooneelclub T O.G. hield 1.1. Zaterdag haar gewone driemaan delijksche ledenvergadering, waarbi; alle leden trouw waren opgekomen De nieuwe penningmeester dt heer J. Kroot gaf de eerste blijken van een goed kassier, want zijn kas was goed in orde en sloot met een batig saldo van ruim f 14. De leider gaf een uiteenzetting van het tooneelstuk »Heb ik mijn kind gedood« waarmee de club o de eerstvolgende uitvoering vooi voetlicht wil komen. De uit lt beelden karakters werden duidelijt beschreven, wat moet bijdragen to beter spel. Laten de vertolkers dei verschillende personen er hun voor deel mee doen. dan zal na een ijverige repetitietijd deze club weet een succesavond beleven. Zeer terecht spoorde de Voorzit ter, de heer P. v. d. Hoven, allee aan tol opvolging van de gegeven wenken; hij dankte den penning meester voor z'n goed beheer; den

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6