Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. BUITENLAND. BINNENLAND Drie weken hulpeloos in bed. DRUNEN DUSSEN. ning van 1769 onder nommer 20, moet ik bekennen, dat ook mij de beteeke- nis dier uitdrukkingen langen tijd on bekend is gebleven. Thans echter kan ik, na een langdurig en moeilijk on derzoek, vermelden, dat rantsoenpen ningen of oortjesgelden vroeger zekere recognitie-gelden beduidden, die de landsheer of de Staat bij den verkoop van zekere goederen het recht had te eischen of te heffen, o.a. hij den af slag van uersche visch op gezouten visch, op lichte en zware bieren, enz. Dat recht een soort belasting dus op den verkoop van zekere goederen werd reeds vroeg, soms al vóór 1600, door den landsheer ten deele overgebracht op sommige arme ge meenten of liefdadige instellingen, die niet hij machte waren hare kerken, scholen of armen te onderhouden. Die rechten werden door de Staten van Holland tusschen de jaren 1589 en 1604 o.a. geschonken aan de plaatsen Naaldwijk, 's Graveland, Ketel, Maas sluis en Overflakkee. Ook de zooge naamde „zes Zuidhollandsche dorpen" n.l. Raamsdonk, 's Gravemoer, Was pik, Capelle, Sprang en Besoijen, ver kregen van lieverlede en gezamenlijk dat recht. Van iedere hoeveelheid uer sche visch hoven de 30 stuivers, die op den afslag verkocht werd, werden één of meer stuivers afgezonderd ten behoeve van de armen of de diaconie, en van iedere ton verkochte gezouten visch eveneens één of meer stuivers. Van iedere ton „klein" of dun bier be droeg het recht één of meer oortjes en van iedere ton zwaar hier het dub bele, enz. De gezamenlijke jaarlijksche opbrengst werd dan door die zes dor pen naar evenredigheid van liet zie lental verdeeld, en ieders „contingent" bedroeg gewoonlijk per jaar van 50 lot 80 gulden: een niet onaardige en niet te versmaden inkomst voor de diaconie! Het spreekt vanzelf, dat de meerde re of mindere opbrengst dier rantsoen penningen gelijken tred hield met de meerdere of mindere consumptie. Aanteekening. 1. Het woord diaken (diaconus) heeft verschillende beteekenissen. In de R.K. Kerk is een diaken een geestelijke, die de zesde der zeven priesterwijdingen heeft ontvangen, ook hulpprediker. In de Her vormde Kerk beteekent diaken armver- zorger. Vergelijk hiermede diacones of ziekenverpleegster. neer Perka. Hierop maakte de kleermaker met beide handen een afwerend gebaar in de lucht. Dan beschreef hij met de wijsvinger een paar nullen voor zijn voorhoofd en zei: „In de war, meneer, nog altijd in de war! Hij weet van dit alles nog niets". „Die arme ziel!" antwoordde me neer Perka. „Het zou toch ook wat wezen, wanneer die jongen nou hij z'n thuiskomst moest zien, dat dooi zijn schuld z'n vader een ongelukkig einde vindt. Die arme ziel". De kleermaker knikte: „Ja, ja, maar de dokter denkt, dat-ie met Gods hulp er toch nog wel weer boven op zou kunnen komen". NIEUWE RAADSELS. 1. Waar is steeds het meeste ge vaar 2. Welke dief komt, voor hetgene dat hij gestolen heeft, nooit in de gevangenis. 3. Welke schoenen hebben geen hakken of zolen. 4. Wie gaat er altijd voor je uit als je naar school stapt. 5. Wat kan men bij de maaltijd nooit missen. 6. Welke waarheid is een echte leugen. Spreekwoord van 7 woorden, 26 letters. 7. 17, 20, 21, 10, is zuur. 9, 15, 20, en verder. 1, 3, 24, 9, 13, hoog water. 5, 25, 14, 8, kledingstuk. 1, 6, 3, 23, 18, 17, 7, tevreden. 12, 18, 19, overzetveer. 2, 14, 22, 16, 4, 11, 26, goede verstandhouding. 8. Een spreekwoord van twee woor den of 11 letters. 1, 7, 2, 6, 3, 9, 5, heerlijke vrucht. 3, 9, 8, slaapplaats. 3, 9, 5, 11, 4, 10, timmergereedschap. Een muzikale kapitein. Een kapitein die erg stotterde zeide eens het volgende tot de soldaten: Do, do, do, doorgaans heb ik geen re, re, re, reden om over de mi, mi, mi, militairen te klagen, maar ik' vind het fa fa, fa, fataal, dat de sol, sol, sol, soldaten, zoo la, la, la, laat met een si, si, si, sigaar do, do, do, door de straten lopen. Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen. „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikke lijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreet ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij drin gend aan Kruschen Salts te probee- ren. Ik kocht onmiddellijk een kleine flacon cn kan op eerewoord verklaren dat, voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee we ken was ik weer op de heen, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd hij mij, en ik ben overtuigd dat de kleine dage lij ksche dosis mij levenslustig en ge zond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van afvalstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Schadelijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het gevreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oorzaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die LTw afvoerorga nen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke wijze volkomen en gere geld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur be vrijd en de rheumatische pijnen zul len geleidelijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a 0,40, 0,70 en 1,60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op dc flesch, zoowel als op de buitenver- pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. Het Vier-Jaren Plan in Duitschland. De Führer heeft de volgende veror dering uitgevaardigd tot doorvoering van het vier Jarenplan. „De verwezenlijking van het door mij op den jongsten partijdag afgekon digde vier jaren plan eischt een volk en éénhoofdige leiding van alle krachten van het Duitsche volk en een straffe samenvatting van alle betreffende in stanties van partij en staat. Met doorvoering van het vier- jaren plan belast ik minister president generaal Goering. Hij neemt de maatregelen, welke noodig zijn en heeft de bevoegdheid verordeningen en algemeene voorschrif ten uit te vaardigen. Verder kan hij voorschriften uitvaar digen voor autoriteiten van staat en partij." De niewe volmachten, welke door Hitier aan Goering zijn verleend, heb ben ten doel, dezen in staat te stellen, de moeilijkheden en bezwaren, die in sommige kringen tegen het nieuwe vier-jaren plan van Hitier bestaan, uit den weg te ruimen Arrestaties in Rusland. In het Verre Oosten van sovjet- Rusland zijn talrijke vooraanstaande persoonlijkheden uit leger, partij en regcering gearresteerd. Onder hen moeten zich alle districts secretarissen van de partij bevinden, verder hooge ambtenaren van den Amoer-spoorweg, de voor zitter der komsomols in het Verre Oosten Kogan, de directeuren van verscheidene scheepvaartlijnen en een aantal aanhangers van maar schalk Blücher. Ook Tschlenoff, gewezen attaché van de sovjet-ambassade te Parijs, een intieme vriend van Litwinoffis te Moskou om nog onbekende re denen gearresteerd. REXISTEN-BET OOGING IN BELGIë VERBODEN. Van Zeeland voor de radio. In den Belgischen ministerraad wercj besloten de rexisten-betooging, die tegen Zondag a.s. was aangekondigd in den vorm van een „marsch naar Brussel", waaraan 200.000 a 250.000 partijleden zouden deelnemen, te ver bieden. De Brusselsche federatie der soc.- syndicaten had zich voorgenomen, met alle mogelijke middelen dezen ,,op- marsch" te verhinderen. Minister-president van Zeeland heeft in verband met het verbod voor de ra dio o.m. verklaard, dat de regeering de orde wil handhaven, hetgeen haar recht en plicht is. Openbare manifestaties zijn aan politiewetten onderworpen. Het dreigement werd geuit, dat de leiders van de partij naar Brussel zul len marcheeren en de regeering zullen wegvegen. Dat zullen wij nooit toela ten. Nooit zal België een regeering van de straat aanvaarden. Al onze vrijhe den moeten blijven bestaan, ook die van de orde. Wij zullen ze dan ook doen eerbiedigen. Voortaan zullen alle openbare be toogingen worden verboden, die de orde kunnen verstoren. Gij zijt ongerust voor het communis tische gevaar aan de hand van voor beelden uit andere landen. Ik verklaar, dat wij uitgerust zijn, om het hoofd te bieden aan eiken communistischen op stand, of dictatoriaal streven van uiterst links. Gij kunt op mij rekenen." Geen enkele van de 60 extra-treinen, die met het oog op de Rexistenbetoo- ging waren besteld, zullen mogen rij den. De troepen van het garnizoen te Brussel zijn voor a.s. Zondag gecon signeerd. De Rexisten willen premier v. Zee land interpelleeren over de inbreuk door de regeering op het verenigings recht gemaakt. SOVJET-STEUN AAN SPANJE. De Sovjet-regeering heeft het besluit genomen zich uit de non-interventie commissie terug te trekken. De laatste dagen is in Barcelona veel oorlogsmateriaal van Russische her komst ontscheept, waaronder kanon nen en honderden motorfietsen, uitge rust met machinegeweren. Het s.s. Turksis heeft van Leningrad uit zee gekozen en is zijn regelmatigen hulpdienst naar het Iberisch schier eiland begonnen. Volgens officieele gegevens heeft het schip 2.880.000 kilogram meel, 960 ki logram suiker, 80.000 kilogram rook artikelen, 200.000 blikjes conserven en een groot aantal schoenen en kleeding- stukken aan boord. Het commando van de nationalisti sche troepen in Spanje heeft, volgens een bericht van de „Liberté" uit Sa lamanca, een kruiser opdracht gegeven, om elk Sovjet-Russisch schip, dat zich in de Spaansche wateren bevindt, aan te houden en op wapenen en munitie te doorzoeken. Indien zulk een schip oorlogstuig aan boord blijkt te hebben, moet het in den grond worden geboord. Deze order zal ter kennis van de mogendheden wor den gebracht. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De laatste berichten melden, dat de nationalisten den aanval op Escurial begonnen zijn, terwijl Madrid opnieuw werd gebombardeerd. In Madrid duren de arrestaties van „verdachte personen" dag en nacht voort. Gansche families, vrouwen en kinderen, en ook talrijke buitenlanders, zijn reeds gevangen genomen: tot dus ver moeten de rooden achtduizend me deburgers als gijzelaars hebben opge sloten. De Osservatore Romano publiceert uitvoerige bijzonderheden over de bloe dige vervolging, waaraan de Spaansche geestelijkheid van den kant der rooden blootstaat. Reeds zijn vier bisschoppen, als slachtoffers van de marxistische furie, gevallen. Langs de wegen en in de bosschen liggen nog, onbegraven,- de lijken der Priesters-martelaren. Som migen hunner werden levend verbrand, anderen afschuwelijk gepijnigd, voor de dood hun verlossing bracht. Men heeft in het roode kamp de meest geraffineerde folteringen uitge dacht en er priesters en seminaristen aan onderworpen, voor men hen af maakte. Nieuwe Inspecteur van Politie te Oss. De burgemeester van Oss heeft be noemd tot inspecteur van politie den heer D. Kniepstra te Nijmegen. De heer Kniepstra is geboren te 's-Hertogenbosch, 5 Juni 1905, isalzoo 31 jaar oud. Hij is in het bezit van het einddiploma H-B-S. 5 j. cursus le en 2e deel candidaat notaris, inspec teurs diploma van den R.K. Bond Hooger Politiepersoneel De heer Kniepstra was van 1927— 1933 employé bij de Anglo Dutch Plantages Company in Ned. O. Iudië. Vandaar uit zou hij overgaan in thee cultures, doch moest wegens de gezond heidstoestand van zijn vrouw Indië verlaten. De heer Kniepstra voelde zich toen tot het politie-vak aangetrokken en werd 1 October 1934 volontair bij de politie te Nijmegen. In Nijmegen is hij speciaal belast geweest met recherchewerk en heeft daar overigens alle takken van politie-dienst doorloo pen. KONINKLIJKE DANKBETUIGING. Ter gelegenheid der verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Z H. Prins Benhard zond Aug. de Laat onder felicitatie een door hem ge zongen Gramofoonplaat waarop door hem voor deze gelegenheid was gezongen »Juliaantje is de Bruid.» H K. H. scheen hiermede wel in haar schik te zijn, want dezer dagen ontving de heer de Laai van haar Kamerheer een schrijven van den volgenden inhoud In opdracht van H. K. H. Prinses Juliana heb ik de eer den heer Aug. de Laat te Tilburg haren dank over te brengen voor de toegezonden Gramofoonplaat welke Hare Konink lijke Hoogheid met bijzondere er kentelijkheid heeft aanvaard. De Koninklijke brief was voorzien van het Oranjezegel van Prinses Juliana en de handteekening van haren Kamerheer. Voorwaar een groote eer welke Aug. de Laat hierdoor is te beurt gevallen. Mutaties bij de Nederlandsche gezantschappen. Eerlang zal een aantal mutaties moeten plaats hebben onder de hoofden van H.M.'s zendingen in het buitenland. Het ligt in.de bedoeling, daarbij aan graaf van Limburg Stirum een anderen belangrijken diplomatieken post toe te vertrouwen. De uitvoe ring van dat voornemen zal ten gevolge hebben, dat deze gezant over eenige maanden zijn tegen, woordigen post zal verlaten, ten einde, na eenige maanden vacantie buiten bezwaar van de schatkist, zijn nieuwe bestemming te volgen. Biljarten. B.J.C. I speelde in hun eigen lokaal tegen E.B.C. I uit Elshout. Uitslag B.J.C. I E.B.C. I H. Verhoeven 100 A. Klijn 52 L. Kuijpers 100 M. Klerks 90 J. de Munnik 103 Muskens 51 Th. v.d. Wiel 78 Besselaar 100 H. Brok 100 Tausch 25 478 318 Hoogste serie H. Brok (B.J.C 64 car. Missieavond. Woensdagavond werd door een tweetal zusters van Lavigerie, moederhuis St. Charles in Algiers een missiefilm vertoond in de zaal der meisjescongregatie. De Eerw. Zuster Cinanuel, die ruim 44 jaar heeft doorgebracht in het missiegebied tusschen Mohamedanen en Carbielen, hield een prettige en vlotte causerie bijgestaan door de Eerw. Zuster Fransisco. Het publiek was in groote getale opgekomen en wij merkten o. m. vele Geestelijke en wereldlijke autoriteiten op uit onze gemeente. Zuster Cinanuel dankte tot slot de aanwezigen voor hun opkomst en de gulle giften gedaan bij de collecte. Rijwiel ontvreemd. Ten r.adeele van B alhier, werd een ril wiel ontvreemd 's Anderendaags werd het karetje teruggevonden, doch het belastingmerk was verdwenen. ELSHOUT. Biljarten. E.B.C. II speelde in eigen lokaal tegen B.J.C. II uit Drunen. Uitslag E.B.C. B.J.C. C. Kleijn 45 C. v-d. Hoven 75 A. Merks 57 M. Klerks 75 H. Pulles 52 M. v. Broekhoven 75 W. de Man 75 W. Vissers 61 P. Klerks 75 A. v. Leest 70 324 356 Hoogste serie W. de Man (E.B.C.) 21 car. O. L. Vrouwe Schutse. Op Zondag 25 October houdt de O.L. Vrouwe schutse een groote schiet wedstrijd als slot van het voorbije seizoen. In hotel Leemans alhier hield de de Onderlinge Varkensverzekering, onder voorzitterschap van den heer Jongbloets een algemeene ledenver gadering, welke zeer goed bezocht was Uit 't verslag van den secretaris penningmeester bleek dat ongeveer f650.— in kas was. In 't afgeloopen half jaar werd voorögestr. varkens uitgekeerd. Het aantal leden be draagt momenteel 70. BesloUn werd om de varkens die, door de alom heerschende ziekte, worden aangetast, direct te ver- koopen aan een persoon die zich bereid heeft verklaard deze op te koopen. Door de duisternis misleid, stapte de heer H. van Moergestel naast een bruggetje, dat over het riviertje »De Dussen» lag en geraakte daardoor te water. Toegeschoten hulp slaagde er in hem na enkele oogenhlikken op 't drogen te helpen, doch niet dan na veel moeite, daar de kanten van het riviertje zeer stijl zijn. Tuinier Heijmans te Dussen— Hank oogstte dezer dagen nog enkele mandjes aardbeien. Op eind Oct. mag dit als een zeer uitzonderlijk geval beschouwd warden. Nu 't gemeente terrein geheel gereed gekomen is, wordt dit voor- loopig voor één jaar als bouwland verhuurd. De heer van Tilburg was de hoogste inschrijver vooi f102.— HANK. A.s. Zondag 25 October worden in de zaal bij de Eerw. Zusters alhier bioscoop voorstellingen gegeven, op initiatief van den ZeerEerw. Heer Pastoor alhier. In verband met het Christus Koningfeest zullen regileuse filmen worden vertoond. Des n.m. voor de vrouwen en des avonds voor de mannen. Het 40-jarig gemeente-secretaris-jubilé van Burgemeester Snijders. Zooals we in 't kort in ons blad van Woensdag J.l. reeds hebben gemeld hoopt burgemeester Snijders op 1 No vember a.s. den dag te herdenken waarop hij voor veertig jaar tot secre taris der gemeente Dussen werd be noemd. In al deze jaren is in de gemeente zelve maar ook naarbuiten, in direct verband staande met onze gemeente, veel gebeurd en veranderd onder de bezielende kracht en groote energie van den a.s. jubilaris. Laten we in 't kort den staat van dienst van den heer Snijders even releveeren. Burgemeester Snijders is Limburger en werd geboren te Ber:en in 1872 op den 29en Februari. In 1896 werd hij benoemd tot secretaris dezer gemeente en volgde burgemeester A. H. van Honsewijk in 1915 als zoodanig op, doch bleef ook tevens gemeente-secre- taris. In al deze jaren is alhier en in 't geheele Land van Altena veel betee— kenend werk geschied. Er is veel ver anderd in dit gebied, dat door't graden van den nieuwen Maasmond van de rest van Brabant werd afgesneden. Er was hier, juist door dit feit, veel en groot werk te doen, een groote en rijke streek moest uit haar isolement worden verlost en bij de verschillende persoren, die zich hierbij bij uitstek verdienstelijk hebben gemaakt, behoort wel op een van de eerste plaatsen Burgemeester Snijders. Er is hier in al deze jaren wel geen actie gevoerd of de heer Snijders was er een van de leidende krachten. Reeds kort na zijn intrede te Dussen, werd hij benoemd tot secretaris eener commissie ter bevordering van den behoorlijken waterafvoer in deze streek. In deze kwaliteit leidde hij o.m. de actie, die toen gevoerd moest worden tegen de aanhangig gemaakte plannen tot afsluiting van Bleek en Oostkil.Met wijlen de heeren Snethlage en Sigmond te Werkendam, ijverde Burgemeester Snijders ook langen tijd voor de regeling van de watersnoodschade voor de in woners van Dussen en omgeving. Voor een goede verbinding in deze streek heeft de heer Snijders steeds onvermoeid gearbeid. In 1905 richtte hij met wijlen de heeren Middelkoop te Arnhem, A. den Dekker en J. v. d. Kaaden te Almkerk, een comité op, dat zou trachten een stoomtramverkeer tot stand te brengen in 't Land van Heusden en Altena en den Bommelerwaard Na drie jaren bleek, dat 't werk van dit comité vruchteloos bleef, door onvoldoende daadwerkelijke

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6