BINNENLAND. BUITENLAND. KANTONGERECHT. GEMENGD NIEUWS, Rechtzaken. HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Het huwelijk zal worden voltrok ken in de St. Jacobskerk te 's-Gravenhage, waar eveneens het huwelijk tusschen H.M. de Koningin en wijlen Z. K. H. Prins Hendrik werd ingezegend. Op den dag van het huwelijk zal Prins Bernhard gekleed zijn in de uniform van officier der blauwe huzaren, in welk korps ook wijlen Prins Hendrik voor zijn huwelijk werd opgenomen. HET AANTAL RADIO-LUISTERAARS Oo 1 October 1936 bedroeg het aantal aangegeven radio ontvang toestellen in Nederland 613.ÜÜO, terwijl het aantal aangeslotenen aan radiodistributie—centrales 337 620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luis teraars derhalve ongeveer 112 per 1 000 inwoners. NEDERL. SPOORWEGEN. De geschatte ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen) hebben in Sept. f7.696.800 (v.j. 8.128000) bedragen. De totale ontvangsten van 1 Jan. af beliepen f 70.971.527 (v. j. 77.216.510), gemiddeld aantal kilo meters in exploitatie van 1 Januari af 3.425 (3.540), dus ontvangst per dagkilometer f75 64 (79.91). HET MONUMENT VOOR KONINGIN-MOEDER. Door H.M. de Koningin onthuld. Aan den grooten weg van Soest naar Amersfoort is Woensdagmor gen te Soest het monument, dat daar door de burgerij is opgericht ter nagedachtenis aan Koningin Moeder Emma, onthuld. Het is een eenvoudige baksteenen zuil met daarop 'n steenen medaljon, vertoonende de beeltenis van de overleden Vorstin, het geheel om geven door een plantsoen. Onder de toonen van het Wilhel mus arriveerde de Koninklijke auto met Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. die door den Burge meester werd verwelkomd met een rede, waarin hij piëteitvolle woor den wijdde aan de nagedachtenis van haar, die een beschermvrouwe voor Soest is geweest. Ook de heer Dammers, voorzitter van het comité uit de burgerij, sprak H. M. toe, waarna de Koningin haar voldoening erover uitsprak het monument persoonlijk te kunnen onthullen, dat Haar een symbool is voor de liefde, welke de gemeente Soest Hare Moeder toedroeg. Nadat de gedenksteen was ont huld legde de Koningin een bouquet witte bloemen aan den voet ervan neer, waarna de Vorstin zich naar het paleis Soestdijk begaf. DE UITZETTING VAN NEDER LANDERS UIT DUITSCHLAND HERROEPEN. Een voortgezette vriendschappe lijke gedachtenwisseling tusschen het Nederlandsche gezantschap te Berlijn en het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft er toe geleid, dat de Duitsche regeering de harerzijds genomen maatregelen tot uitwijzing van een viertal Nederlanders uit Duitschland heeft ingetrokken. ONTHULLINGEN OVER DE N.S.B. Wat de leiders verdienen. De heer F. W. Wessels, gewezen gewestelijk propaganda-inspecteur der NSB voor Drente en Overijssel heeft in een brochure interessante onthullingen gedaan over de NSB- leiding De heeren ir. Mussert en Van Geelkerken hebben met ingang van 1 October salarisverhooging gekre gen. De leider der NSB, die bij zijn ontslag als hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat f 7000, verdiende, heeft zijn salaris thans gebracht op f11000, De heer Van Geelkerken, die in de NSB begon op een salaris van f333,33 per maand, is thans tot f7000,— gestegen. De NSB.leiders, aldus de brochure hebben het doen voorkomen of zij hun maatschappelijke positie ten offer brachten aan de NSB., doch de werkelijkheid was anders. Op den dag van zijn ontslag ontving ir. Mussert uit handen van ir. Smit Kleine te Heemstede een garantie. fonds voor de eerstkomende jaren. Van dat fonds, groot f14,500 ont ving Mussert twee-derde gedeelte en Van Geelkerken de rest. Sinds Januari 1934 is »Volk en Vaderland« alsmede de uitgeverij Nenasu persoonlijk eigendom van ir. Mussert. Maandelijks wordt in de boeken van Nenasu f 1050,— uitgetrokken voor salarissen van ir. Mussert, Van Geelkerken en mejuffrouw Van Bilderbeek, de secretarisse van ir. Mussert. Van Geelkerken verdiende op 1 Mei 1934 omstreeks f3000.— pei jaar. Geen wonder dan ook, dat hij van de Westerlaan te De Bilt eerst verhuisde naar de Hobbemastraat te Utrecht en vervolgens naar een landhuis te Lunteren. Met behulp van bonnen kocht hij voor t 800,— meubelen, welke door den penning meester der NSB werden betaald. Hij bad een auto voor privé gebruik benevens een auto voor NSB reizen, welke alleen te zijner be schikking is. En voor zijn lief hebberij scbafte de heer Van Geel kerken nog een paar rijpaarden aan. De NSB-leiders blijken te behoo ren tot personen die men aanduidt met den naam »bonzen«, daar zij leven op de kosten van een bijge- loovige volksmassa. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Caballero zou Prieto hebben doodgeschoten. De volks- frontregeering zal naar Bar celona verhuizen. Nieuwe terreurdaden. Hoe uiterst hachelijk de positie van de volksfronters is, moge blijken uit de orders, welke de Madrileensche re geering heeft gegeven, dat alle solda ten, die achter het front komen en verhalen doen over door de regee- ringstroepen geleden nederlagen ge- fusileerd zullen worden. Voorts is het voor het ministerie van Oorlog te Madrid tot heftige de monstraties tegen de regeering-Cahal- lero gekomen. Toen deze minister op het ba Icon verscheen, werd hij dooi de menigte met den kreet: „Verrader!" ontvangen. De menscheninassa eisch- te dat hij de stad zou overgeven. De verklaring van den socialisten leider Prieto, dat ook aan de meening van Madrid de uitslag van den bur geroorlog niet mocht worden opge offerd, bracht weer een weinig kalmte. O]) denzelfden avond, waarop deze betoogingen plaats hadden, is het tot ernstige woordenwisselingen gekomen tusschen de leden van de volksfront- regeering. Prieto zou in een kabinets raad hebben voorgesteld, den zetel van de regeering naar Barcelona over te brengen, waar dan de onafhankelijke socialistische republiek Catalonië zou worden uitgeroepen. Vandaar zou men gemakkelijker, aldus meende Prieto, de campagne tot herovering van Span je kunnen organiseeren. Na dit voorstel van Prieto moet de woordenstrijd zoo heftig zijn gewor den, dat Caballero zijn collega met 'n revolverschot doodde. Van dit bericht is nog geen beves tiging ontvangen. Het mooiste is, dat Caballero des anderen daags tezamen met den Sov jet-gezant Rosenberg het voorstel- Prieto heeft aanvaard. Azana heeft zich inmiddels reeds te Barcelona gevestigd en wel in het Ca talaan sche Parlementsgebouw. De roode miliciens hebben heden middag om 1 uur Naval Carnero, de laatste belangrijke stelling van de volksfronttroepen ten Zuid-Westen van Madrid ontruimd. Hierdoor staat den colonnes van Yague de weg over de hoogvlakte voor Madrid thansjopen. Intusschen is hel algemeene offen sief op alle fronten rond Madrid ge opend. Infanterie en cavallerie rukten reeds naar de Spaansche hoofdstad op, terwijl een groot aantal vliegtui gen de volksfront-afdeelingen bom bardeerden en iedere activiteit van de roode luchtvloot onmogelijk maakten. In Noord-Catalonië is een nieuwe golf van anarchistische terreur losge barsten. Anarchistische benden trekken joe lend cn schreeuwend door de straten en arresteeren priesters, religieuzen en rechts-georiënteerde persoonlijkheden. Sommige arrestanten worden zonder vorm van proces, ter plaatse waar zij gearresteerd zijn, neergeschoten. Gemeenlijk evenwel worden zij naai de gevangenissen van Gerona en Fi- gueras getransporteerd, waar een volksrechtbank de arrestanten zonder uitzondering ter dood veroordelet. In Tarragona werd een Bisschop le vend verbrand. De Catalaansche autoriteiten volgen de roode terreur met stijgende bezorgd heid. De afschuwelijke menschenjacht van het bloeddronken plebs heeft na melijk onder de Catalaansche bevol king groote verontwaardiging gewekt, wijl de rooden naast geestelijken en aanhangers van rechts, tevens de hand slaan aan links-georiënteerde burgers en ook dezen slachtoffers maken van hun eigenmachtige volksjustitie. De autoriteiten vreezen dan ook dat het binnenkort in de roode gelederen tot ernstige botsingen zal komen. Straatschenderij. Het was een lange geschiedenis met A. D. uit Baamsdonk, die moest verschijnen wegens straatschenderij. Eenige jonge vrouwen kwamen opgewekt per fiets langs den weg onder Dussen, toen D. daar mei een paar vrienden voorbij kwam en in de gauwigheid Neeltje Visser uit Dussen in een sloot duwde. D. ontkende, voelde geen schuld en beweerde, dat Neeltje en een ander meisje naast elkaar hadden gereden en daardoor zou ze in de sloot geraakt zijn. Ze waren met 4 vriendinnen bij elkaar. An Ij e de Graaf uit Dussen, diein haren tuin stond zag hel geval aan en verklaarde positiet dat verdachte het meisje had omgewoipen. Da's een valsche verklaring be weerde verdachte brutaal. De broer van Antje Wilhelmus de Graal had evenals zijn zuster gezien, dat de 4 meisjes achter elkaar reden en Neeltje werd omgeworpen. Vreemd dat de wet zooiets «straal- schenderijnoemt. In een sloot gestooten te worden lijkt ons eerder mishandeling. Als getuige a décharge verscheen T. de Bout, grondwerker te Baams donk, die in gezelschap van ver dachte was. Hij, getuige, beweerde tegen Neeltje te hebben aangereden, maar dat ze gevallen was wist de troep eerst later. D. was er on schuldig aan. En als je dan iemand aanrijdt, dan ga je maar door en trek je je daar niets van aan? vroeg 't U.M. Ja, antwoordde de Bont onver schillig. 't Is fatsoenlijk hoor 1 beschaafd zijn jullie! aldus het M. Antje de Graaf hield vol dat D. haar den stoot gegeven had. De vriendendienst die jij hieraan verdachte komt bewijzen kan je wei eens duur te staan komen. Up meineed staat 6 maanden, waar schuwde het U.M. Ik kan er niks aan doen; ik zeg de waarheid hield de Bont vol. En ik zal het toch naast mij neerleggen wat je hier als vriend komt verklaren, aldus het U.M. Veidachte werd voor de schuldige gehouden en tegen hem f 15 boete geëischt. Uitspraak f10 boete of 8 dagen Dat heb ik niet verdiend, ik ben onschuldig en ik zal in hooger be roep gaan, verzekerde verdachte en trok grommend af. Een overval te Oss. Voor de rechtbank te 's Bosch heeft in hooger beroep terechtgestaan J. C v. G., arbeider te Uss, die door de rechtbank veroordeeld was tot 4 jaar gevangenisstraf, terzake van overval met roof in de woning van J. Huismans te Oss in den nacht van 19 op 20 April 1927. Er was geld en een geweer ge stolen en tegen H., die te bed lag, was geweld gebruikt. Verdachte ontkende alles en be weerde door de politie tot een be kentenis gedwongen te zijn. De advocaat generaal eischte be vestiging van het vonnis. Uok tegen den arbeider J. A. van S. uit Eindhoven eischte de advocaat generaal bevestiging van het vonnis. Het hof bepaalde de uitspraak op 4 November. Het huurkoopsysteem. De officier van justitie laakte ernstig het koopen op afbetaling of eerder het voor hooge sommen leveren zelfs van luxe goederen aan arme menschen. In een gezin te Vlijmen werd, toen de man nog een arbeiders inkomen had een radio op afbetaling gekocht tegen den prijs van f 200. Er werd f 50 op afbetaald en toen de man steuntrekker werd vejkocht de vrouw het radio toe stel voor f 17,50 en vertrok het gezin naar Den Bosch. Maar ook daar wist men deze menschen te vinden en moest de vrouw genaamd M. E. terecht staan wegens verduistering. Ze werd veroor deeld tot f 30 boete, die ze niet betalen kon. Bij verzet tegen haar vonnis kon ze het met een tientje af. Op een eenzamen weg. Voor den politier echter verscheen F T., arbeider te Capelle, die op 20 Juni te Sprang Capelle de gebroeders Verbeek uit Heusden had mishandeld. De beide Verbeeks passeerden onder weg verdachte, en toen deze hen in de gaten kreeg, zette hij hen achterna en gaf ieder een flinke klap. Waarom hij dat deed, werd niet duidelijk. De officier eischte een boete van f 20. Verdachte schrok ervan, en zei, dat hij aan de steun is, en slechts f 6,50 krijgt. De politierechter hield met deze financieele omstandigheden rekening en veroordeelde hem tot f 10 boete of 10 d.h. Een „zwaarwichtig'* misdrijf. De koopman P. v. S. uit Waalwijk stond terecht wegens diefstal van een aambeeld! Hij had dit, met nog eenig ander ijzer, op 30 Mei ontvreemd. Het liep tegen Pinksteren, en verdachte had geen geld, om het feest waardig te vieren. De eigenaar, W. v. Helvoirt, schatte de waarde van het aambeeld op f 50. Hij had hef, met nog ander ijzer, in een open schuur opgeslagen. Het werd door verdachte voor f 4.50 van de hand gedaan. De officier eischte twee weken ge vangenisstraf. De straf werd door den politierechter voorwaardelijk opgelegd. HOE DE „VAN DER WIJCK" VERGING. Een verhaal van ooggetuigen. De verhalen, welke betreffende de vreeselijke scheepsramp in Ned. Indië worden gedaan, geven duide lijk weer hoe snel alles te werk is gegaan. Het was in den nacht, terwijl iedereen sliep. Plotseling begon het schip te hellen en wel zoo sterk, dat degenen, die zich op het dek bevonden in zee gleden. Slechts enkele sloepen konnen worden ge streken. Hartroerende toontelen speelden zich af op zee, toen de drenkelingen zich trachtten drijvende te houden, zich vastklampend aan alles wat zij maar onder het bereik konden krijgen. Iedereen gilde uit doodsangst doch weldra werd het stiller en men pro- beeide zich zoo goed mogelijk op de golven drijvende te houden. De toestand was angstwekkend totdat in den vroegen ochtend de Plancius (eveneens van de K.P M.) voorbij voer op ongeveer 1UÜ meter afstand van de plaats des onheils, waar de drenkelingen ronddreven. Toen begon opnieuw het gegil, opdat men hen op de Plancius zou hooien, en men vandaar redding zou kunnen brengen. Een ontzettende teleurstelling en de grootste wanhoop maakten zich meester van de drenkelingen, toen men bespeurde dat de bemanning van de Placius niets van dit alles had gehoord. Tot geweldige schrik van alle schip breukelingen voer de Plancius door in «ie richting van Soerabaja. Deze ontzetting, toen een redding nabij scheen en men het schip voor bij zag gaan, was wel het vreeselijk- ste moment in dit verschrikkelijke drama. Verder was ook de doods angst voor haaien de voornaamste reden tot ontzetting van de rond. drijvende drenkelingen. Bij het reddingswerk door Dornier vliegtuigen, welke van de marine basis Soerabaja onmiddellijk waren afgezonden, speelden zich ontroe rende tooneelen af. Een 7-jarig meisje, het dochtertje van mevrouw 'Hartman, die boven op een tafel ronddreef, wilde daar zelfs niet vandaan toen de bemanning van de Dornier haar probeerde weg te halen. Voortdurend schreeuwde zij mamie en toen zij eenmaal gered was en op het Soerabajasche vlieg veld Morokrembangan was aange bracht. bleef zij doodverschrikt in een hoekje zitten. Een der passagiers geraakte door het hevige gegil om hulp zijn stem kwijt. Behalve door de bemanning van de Dorniers, is schitterend reddings werk verricht door de visschers- bevolking van de dessa Brondong, vele schipbreukelingen werden aan gebracht. Slachtoffer van zijn plicht. De Indische dagbladen staan stil bij het tragische feit, dat de mar conist het eenige slachtoffer is onder de état-major. Zij wijzen er op, dat wijlen Uytermerk op het veld van eer is gestorven als een mensch, eerst aan de uitoefening van zijn hoogstverantwoordelijke taak dacht en die tot het laatste moment voor het kapseizen van het schip heeft getracht n.et andere schepen en den vasten wal verbinding te onder houden, zonder ook te denken aan den steeds meer benarden toestand waarin hij kwam te verkeeren. Ungetwijfeld hebben aan hem de vele geredden hun leven te danken. Uytermerk, die ongehuwd was zou op 17 December met de «Dempo» met Europeesch verlof vertrekken. Kapitein Akkerman, die zeven uur in 't water doorbracht zag een vrouw en kind drijvende. Hij bind ze aan zich af om afdrijven te voor. komen. Ze werden zoo alle drie door een prauw opgepikt. De »Prov. Bossche Courant» had een onderhoud met den heer P. Kuijtmans, die als marconist op »De van der Wijck» heelt gediend die zeer ontsteld was toen de helden dood van zijn collega Uytermerk, die hij persoonlijk goed kende en evenals hij, een Brabantei uit de Langstraat was, waar hij de eerste jaren na zijn schooltijd nog een tijd stationchef op een der kleine stations der S. S. z'n standplaats heeft gehad. Fietser sloeg voorbijgangers met een ijzeren vooiwerp. Gisteren heeft een jongeman te Amsterdam, overdag in de buurt van het Waterlooplein en op den Amstel, des avonds in de Huiden, straat, ouder het voorbijrijden op een fiets, aan voorbijgangers, zonder eenige aanleiding, met een ijzeren voorwerp een slag op het hoofd toegebracht. De man is telkens ontsnapt. In de drie gevallen, die tot nu toe ter kennis van de politie gekomen zijn, zijn de aldus aangeranden, onder wie een vrouw, gewond, welis. waar niet ernstig, maar toch zoo, dat zij zich heboen moeten laten verbinden. De politie vermoedt, dat men te doen heeft met een ontsnapten ver. pleegde van een inrichting voor geesteszieken te Zeist, wiens opspo ring de burgemeester dezer gemeente dezer dagen verzocht heeft. De vluchteling heeft daar ook een rijwiel gestolen en zijn signalement komt overeen met dat, hetwelk de aan gevallen personen van hun aan rander verstrekt hebben. Hoewel de op straat surveilleerende agenten scherp naar hem uitkijken, was het der politie tot vanmiddag nog niet gelukt, hem aan te houden. Overreden en gedood. De 13 jarige A. Uffringa, het zoontje van den directeur der Melk- productenfabriek te Bedum. reed per fiets van het station aldaar naar de fabriek. Toen hij het erf wilde oprijden kwam hij in aanraking met een personenauto. Hij viel en werd direct gegrepen door een passeeren- den vrachtauto. De jongen werd ernstig gewond naar huis vervoerd, waar hij eenige uren later is over. leden. Vrouw doodgereden. Op den straatweg Denekamp Olden zaal is de 40 jarige gehuwde vrouw T., uit Beuningen, door een auto van den heer ter S., uit Oldenzaal, die haar achterop reed, aangereden en gedood. Zij stak met haar rijwiel zonder teeken te geven plots den weg over. De vrouw was moeder van drie kinderen. Wil men geheel op de hoogie zijn van hetgeen in Waalwijk, de Langstraat en omgeving geschiedt? Wil men uitvoerige raadsverslagen, berichten, beschrijvingen uit Waalwijk en de plaat sen uit de Langstraat? Zoo ja dan abonneere men zich tegen 't a.s. leesseizoen op „De Echo van het Zuiden", Waalwijksche en Langstraatsche Courant. Uw eigen blad, wat U geeft wat ge hebben moet en voor uwe belangen opkomt. Steunt Uw eigen courant! Het kost slechts 10 ct. per week.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 8