INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN AGENDA'S. Gemeenteraad Waalwijk RAAMSDONK. SPRANG—GAPELLE. volwassenen zaten aan de H. lafel aan Na de Hoogmis volgde de uit stelling van het Allerheiligste tot na het plechtig Lof met Te Deum. De mannelijke jeugd hield 'savonds een reünie in het patronaat, waai hij de Geestelijkheid van de parochie St. Jan tegenwoordig was. Een rijk gevarieerd program werd door de bij de K. J. C. aangesloten vereeni- gingen afgewerkt. Er werd gezongen en gemusiceerd, er was een spreekkoor en tooneel- spel, er waren scenes van gymna- stiekvertooningen, kortom er was een programma »Elck wat wils.» Deken v. d. Brekel sprak een woord, Directeur v d. Heuvel hield een toespraak, de heer J. Jansen sprak een dankwoord. Alles bijeen een goed geslaagde avond tot slot van Christus Koning feest. f De meisjes waren vereenigd in t Blokhuis, waar een mooie sprekende speelfilm, met teekenfilm en pano rama's de vrouwelijke jeugd een paar uren gezellig hijeen hield. Hiér gaf de geestelijkheid van de parochie St. Jozef blijk van attentie. Verplaatst. De Eerw. Broeder Hermes van de Eeiw. Broeders van Liefde alhier, die als een hijzonder goed onder wijzer stond aangeschreven en builen schooltijd met veel succes zijn aan dacht schonk aan tooneel en zang- vereeniging is overgeplaatst naar t bekende Instituut »St. Victor» te Turnhout. Brand. Door onbekende oorzaak brak Maandagmorgen omstreeks hall 10 brand uit in de Marktstraat in een huis bewoond door H. S. en eigen dom van G. L. A ingewakkerd door den feilen wind sloegen de vlam men reeds spoedig het dak uit en tastten ook de aangrenzende woning bewoond door J. O. aan. Hoewel de brandweer met een paar slangen op de waterleiding spoedig het vuur kon bestrijden kon evenwel niet verhinderd worden, dat de be>de woningen nagenoeg geheel uitbrandden. De huiseigenaar en de bewoners zijn naar men ons mededeelt, laag verzekerd. De Zwaluw I (Vucht—Des I 8—0. Zondag speelde Des haar tweede uitwedstrijd tegen t sterke Zwaluw team uit Vucht. De Dessers schijnen er deze competitie de smaak maar niet van beet te kunnen krijgen, wat deze wedstrijd dan ook heel goed demonstreerde. Van het begin af aan geeft Des zeer onsamenhan gend spel te zien waardoor het de Zwaluw zeer makkelijk werd ge maakt het l)es-doel Ie bereiken en zelfs voor de rust viermaal te door- j boren. Na de rust is het dezelfde eenzijdige vertooning met de schit terend spelende Zwaluwploeg steik in de meerderheid. Het is dan ook geen wonder dat zij de stand tot 8—0 weten op te voeren. Deneder- laag is volkomen verdiend. De wedstrijden voor de andere Des elftallen werden allen wegens het slechte weer afgelast. Gevlogen. Vrijdagavond toen de heer L. de Vr. in de Schoolstraat alhier bij J. Br. zijn fiets voor hel huis plaatste en daar slechts eenige minuten verbleef is een zwijntjesjager gepas seerd die zich over het onbeheerd staande rijwiel ontfermde en den eigenaar toen deze buiten kwam om weer weg te rijden voor de nood zakelijkheid stelde om te voet zijn weg te vervolgen. Ondanks spoedige aan.ifte is tot heden het rijwiel niet teruggevonden. Diefstal. Ruim een week geleden vermiste de incasseerder der Gem. Lichtbe- d'ijven, de heer H. op de Markt alhier, uit zijn geldkistje Fl. 25.— Bij onderzoek was geen andere veronderstelling mogelijk, dan dat een dief het weggenomen had. Bij de gemeente-poli'.ie werd aangifte gedaan, waarop in de avonden waarop H. met zijn samenwonende zuster elders gingen buui ten, wacht werd gehouden Zaterdagavond had de in.pecteur van politie, de heer Helsland, zelf in huis de wacht betrokken. Goed acht uur werd er gebeld. De inspecteur stelde zich in een aangrenzende kamer op en hoorde dat toen de deur niet van binnen geopend werd, iemand met een sleutel de deur opende en binnenkwam. Na het licht in de kamer te hebben aangeknipt ging de man naar de plaats waar het geld stond en maakte zich meester van twee briefjes van tien De inspecteur was inmiddels onhoorbaar achter de man gekomen en betrapte hem op heeterdaad. Het bleek J. v. G. te zijn, iemand die overigens zeer goed bekend staat. Hij is naar het politie bureau overgebracht, waar hij in verhoor genomen is. ST. JOACHIMSMOER. Zondagnamiddag was een zevental van het Kruisbooggezelschap «Oefe ning in den Wijngaard» te Tilburg te gast bij «Onderlinge Vriendschap» alhier voor een vriendschappelijke weds rijd met de clubs van de com binalie voor 10 M. baan «Willem Teil» uit Berkdijk en «Onderlinge Vriendschap uit de Moer Na een welkom aan de Tilburgers door den combinatie voorzitter den heer Verhelst werd de wedstrijd aangevangen, die de onzen een nederlaag toebrachten, want lilburg behaalde 481 p. en de combinatie 464 punten. Uit verdere besprekingen volgde het besluit bij «Willem Teil» te Berkdijk een tweede ontmoeting te doen plaats hebben op 15 November terwijl het Tilburgsche gezelschap een herinneringsmedaille toezegde aan den schutter, die op de komende wedstrijden de hoogste serie behaalt. RAAMSDONKSVEER. Hek leveren va'n zand voor de vert 'uwing van de Raadhuisstraat en een gedeelte van de Luiten Ambachlstraat is opgedragen aan R. J. van Seters, alhier. Alhier is een jonge zwarte hond aan komen loopen, kenteeken witte borst. Te bevragen bij K. Bammens, Diepsteeg, F 51 alhier. De margarine is voor recht hebbenden in het tijdvak van 26 October tot en m^t 7 November a s verkrijgbaar bij de volgende winke liers, Adr. de Bont, A. J.N.Snijers, G. J. Peters Wed. L. Pruijssen. Dinsdagnamiddag had op den Rijksweg alhier, ter hoogte het postkantoor een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's, dat ge lukkig zonder persoonlijke onge vallen is afgeloopen. Doordat de bestuurder van een luxe auto, die van richting wilde veranderen verzuimde de richting wijzer uit te steken, kwam deze in botsing met de luxe auto van Mr. van O. uit Heusden, die van de richting Geertrmdenberg kwam. Beide auto's werden licht be schadigd. Tegen de bestuurder van eerst genoemde auto is proces verbaal opgemaakt. SPRANG. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vrijdag 30 October 1936, des namid dags half acht. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 10 September en 1 October 1936. 2. Ingekomen stukken. 3. Goedkeuring rekening der ont vangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang over 1935. 4. Goedkeuring der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle voor 1937. 5. Vaststelling capitulantenveror- dening (aanwijzing betrekkingen door capitulanten te vervullen). 6. Vaststelling kohier straatbelas ting 1937. 7. Voorloopige vaststelling gemeen terekening dienst 1935. 8. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1937. 9. Mededeelingen. De voor heden Woensdagavond in de zaal van den Chr. Volksbond aangekondigde lezing door Ds. Woel- derink van Oudekerk a.d. IJsel. voor het plaatselijk Herv.-Geref. Vereni gingsleven, moet, naar wij vernemen, tot nadere aankondiging worden uitge sneld, wegens ongesteldheid van den Eerw. spreker. De A.R.J.A. ,,Mr. Th. Heems kerk" alhier, komt a.s. Vrijdagavond om half acht in de zaal van den Chr. Volksbond in vergadering bijeen. Aan de orde is een onderwerp door den heer Drost, voorzitter der club, over: ,,De ontwikkeling van de Souvereini- teit der Oranjes." Bij de gehouden stemming voor 4 leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. gemeente alhier, werden de af tredende leden, de heeren D. v. Caem, M. Nieuwenhuizen, J. A. de Jong en G. Vos Mzn. herkozen. Daar de heer Nieuwenhuizen zijn herbenoeming ech ter niet heeft aangenomen, zal er he denavond tusschen 5 en 8 uur een nieuwe stemming plaats hebben voor één lid van bovengenoemd college. -Jaarvergadering der Koleninkoop- vereeniging, onderafdeeling van de Afdeeling Sprang van het Ned. Werk lieden-Verbond .Patrimonium" op a.s. Vrijdagavond half 8, in een der zalen van den Chr. Volksbond. Aan de or de is o.a.: Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding en Bespreking te rugbetaling gelden. J.l. Vrijdagavond kwam de Afdee ling Sprang van den Ned. Chr. Bouw vakarbeidersbond in ledenvergadering bijeen onder leiding van haar voorzit ter, dhr. H. Bogers. Na opening en lezing der notulen werd besproken de houding ten opzichte van het L.C.C. voor het jaar 1937. Besloten werd ook dit jaar weer een propaganda-vergadefring te organisee- ren, waarin dhr. de Boer, hoofdbe stuurder van den bond, voor de afdee ling zal optreden. Bij de rondvraag werden nog enkele huishoudelijke zaken van de afdeeling besproken, waarna de vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten. De Ring Vrijhoeve-Capelle van den Ned. Bond van Geref. Meisjesver- eenigingen hield j.l. Maandagavond in het Geref. Kerkgebouw haar jaarver gadering. Als spreker trad op den Wel- Eerw. Heer Ds. Jac. van Nes van den Haag, die sprak over de Jodenzending. Een en ander werd door den Eerw. spreker toegelicht met lichtbeelden. VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje kwam de afdeeling Capelle van den Chr. Bouwvakarbei dersbond in spoedeischende ledenver gadering bijeen onder leiding van haar voorzitter, den heer J. Rosenbrand. Na opening dezer samenkomst met gebed, heet de voorzitter de talrijk opgekome- nen hartelijk welkom, waarna na af handeling van eenige huishoudelijke zaken, de afsluiting van een Landelijk Collectief Arbeidscontract een punt van uitvoerige bespreking was. De verga dering werd op de in deze kringen ge bruikelijke wijze gesloten. De landbouwer A. B. in de Hei straat had dezer dagen het ongeluk van een hooimijt te vallen, met het gevolg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar we vernemen zal het post kantoor te Vrijhoeve-Capelle binnen kort worden omgezet in een station. Voor de afdeeling Capelle van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond hoopt a.s. Donderdag 29 October des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje op te treden de heer M. J. Kunst van Den Haag, Hoofdbestuurder dezer or ganisatie. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Waalwijk, 27 Oct. 1936. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een bericht onder Vrijh. Capelle in Uw veelge lezen blad van Zaterdag 24 October j.l. verzoeken we U beleefd opname van de volgende regels, waarvoor bij voorbaat onzen dank. Vermoedelijk is Uw verslaggever, die het bewuste bericht, vermeldende het optreden van het „Duo Hentom" op de uitvoering der Voetbalver- eeniging „Sparta" aan Uw blad in. zond, zeer slecht ingelicht of heeft niet voldoende daarnaar geinfor- meerd, daar wij geen contract had den voor bedoelde uitvoering en er dus niet aan hebben medegewerkt. Dat de Voetbalvereeniging „Spai ta" den naam van het „duo Hentom" als trekpleister zou willen gebruiken voor den door haar te organiseeren avond is natuurlijk al te dwaas. Mocht dit echter gebeurd zijn, wat we evenwel niet vermoeden, dan hopen we dal zulks in de toe komst niet meer zal geschieden, daar het een teleurstelling zou kun nen zijn, voor een gedeelte van het aanwezige publiek. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, „DUO HENTOM" Henk van Engelen en Tom Burmanje. DE STORM EISCHT SLACHT OFFERS. Gisteren heeft de Noord-Wester storm wederom ernstige ongelukken veroorzaakt. Scheveningsche logger vergaan. Men seint ons d.d. 27 dezer uit IJmuiden Van ochtend 9,30 is te IJmuiden de Scheveningsche Stoomlogger Sch. 68 van de Reederij Antoon den Duik door een giondzee beloopen, tegen den binnenkant van de Noorderpier geslagen en daar ge kapseisd. Alleen de achtersteven van het vaartuig steekt nog boven het water uit. Van de 14 op /arenden zijn er 10 gered. De overige 4 zijn verdronken. Hiertoe behooren de schipper Jacob de Heyer en stuurman Wout Ver baan die met nog een derde lid der bemanning nog buiten de pieren met de stuurhut over boord zijn geslagen. Twee der geredden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De toestand der overige was betrekkelijk gunstig. Nader wordt gemeld De ramp heeft zich zeer snel voltrokken. De Sen. 68 was er, na door een grondzee te zijn beloopen, met veel moeite in geslaagd, binnen dt pieren van IJmuiden te komen. Daar kreeg het een tweeden klap van een hoogaanloopende golf. In de haven zag men, dat de logger de noodvlag heesch. Voordat de Nestor het schip bereiken kon, was het reeds omgeslagen en kort daarop gezonken Met groote moeite konden negen opvarenden door de Nestor aan boord worden gebracht. Een van hen was reeds bewusteloos. Aangenomen werd dat de schipper J. de Heyer, de stuurman W. Ver baan en nog een lid der bemanning buiten de pieren over boord sloegen en verdronken. Binnen de pieren moet nog een vierde per oon, n.l. de matroos P. Kuit verdronken zijn. De geredden zagen kans hun zwemvesten aan te doen. Een van de twee opvarenden die naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, n.l de 60 jaiige W. Pronk uit Scheveningen, is gisteravond overleden. Tjalk in nood. Bij Oosterend op Terschelling verkeerde een tjalk, die den dienst Amsterdam Terschelling onder houdt, in nood. De beide opvaren den, schipper Borst en een tweede man werden gered. Voorts liepen enkele Duitsche schepen nabij onze kust vast en moesten worden vlotgesleept. Een Russisch motorschip verkreeg een gebroken stuurinrichting. Andere schepen liepen de Neder- landsche havens binnen omdat ze met zwaar weer te kampen hadden. Duitsch lichtschip gekapseisd. Gisterenmiddag is nabij Cuxnaven in Duitsctiland, het lichtschip Elbe 1 tijdens den storm gekapseisd. Aan boord bevonden zich vijltien per sonen, die, naar men aanneemt, alleen om het leven gekomen zijn. Het bergingsvaartuig «Hermes», dat van Cuxnaven uitvoer, moest onverrichterzake terugkeeren, daar het tegen de hooge holle zee niets kon uitrichten. Uit Kopenhagen werd gemeld dat 40 Deensche visschersbooten in nood verkeerden. Mijnheer de Rtdacleur. Nu in uw vorig nummer wordt gesproken over de a.s. gemeente-— begrooting en om wegverbetering wordt gevraagd, waardoor de uit gaven, zij het dan in geringe mate, weer worden opgevoerd, zou ik daartegen Gen gemeenteraad willen vragen alles te doen om thans be- lastmgverhooging te voorkomen. Hopelijk gaan we een betere tijd tegemoetthans is hij er nog niet en daarom moet m.i. ook thans alles gedaan worden om de lasten niet grooter te maken. Het voorstel is om de belasting te verhoogen, nogal aanzienlijk Maar dan vraag ik op mijn beurt: Is het nu niet mogelijk deze be lasting-verhooging af te weren door b.v. de verbeteringder St. Antonius- straat een jaar uit te stellen. Alles wijst er op dat de tijden beter gaan worden, welk bezwaar kan er dan tegen zijn nog eens een jaar af te zien. De verbetering is noodig, maar de toestand is er toch welzoo dragelijk dat een jaar uitstel toch wel doenbaar is. Ik geloof dat de inwoners der St. Antoniusstraat zelf liever een jaar uitstel van straatverbetering zullen zien dan belastingverhooginp en alle inwoners der gemeente zouden met dergelijke beslissing ten zeerste ge baat zijn. Gaarne zou ik zien dat dit idee in overweging werd genomen en tot werkelijkheid gebracht. Dankend voor de plaatsing Waalwijk, 25 October 1936. Na de inneming van Madrid door Franco's troepen kan de erkenning der Spaansche nationale regeering door Italië, Duitschland en de voor naamste Z. Amerikaansche Staten worden verwacht. Generaal Franco zou de Madrileensche regeering een ultimatum willen zenden waarin de onmiddelijke overgave van de hoofd stad geeischt woidt. Komt hierop na 48 uren geen antwoord, dan wordt de stad met geweld bezet. Portugal, dat het nieuwe be wind onder leiding van generaal Franco erkent, heeft de nota, waarin het verklaart, de diplomatieke be trekkingen met Spanje te verbreken, gepubliceerd. Ook Chili zou de betrekkingen met Spanje willen verbreken. Op den onbewaakten overweg te Zaine, gemeente Zwollerkerspel is een vader van elf kinderen door een losse locomotief gegrepen en gedood. Op de Oranje Nassau mijn werd een hulphouwer door een om vallend hout doodelijk getroffen. Tengevolge van blikseminslag zijn gisteren twee boerderijen in het noorden des lands afgebrand. Te Amsterdam is een bekend notaris, verdacht van verduisterin gen ten nadeele van cliënten, ge arresteerd. DE PRIJSSTIJGING DER LEVENS MIDDELEN. Blijkens gegevens, verstrekt door den Centralen Bond van Ned. Ver bruikscoöperaties, zijn de prijzen dei- levensmiddelen gemiddeld met 0.85 gestegen. Bij peulvruchten, griesmeel, tarwe bloem, kaas, eieren en zachte (groene) zeep, is de prijsstijging echter aan merkelijk sterker. In de opeenvolgen de weken sinds 26 September was de prijsstijging, telkens vergeleken met de prijzen van 24 September, respec tievelijk 0.18 pet., 0.27 pel., ).58 pet. en 0.85 pet. WAALWIJK. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 7.45 uur Adspiranten III en van 8.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur geen repetitie Gemengd Koor. Vrijdag 8 uur, Luxor Bioscoop, «Hiep Hiep Hoera«. Vrijdag 8,15 uur, R.D.B.-Theater» «Kermisgasten« Zaterdag 1.302.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK DER BEGROOTING. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk. Edelachtbare Heeren, De Commissie, door den Raad de zer gemeente gekozen, tot het nazien van de Begrooting voor 1937, heelt de eer Uw College mede te deelcn, dat zij haar taak heeft beëindigd, en hierbij verslag geeft van hare bevindingen betreffende de door Uw College sa mengestelde begrooting voor 1937. Allereerst wenscht de Commissie Uw College dank te brengen voor den zeer omvangrijken arbeid, die voor de samenstelling dezer begrooting is ver richt. Zij erkent gaarne de ongetwij feld groote moeilijkheden, die Uw College heeft ontmoet om de midde len te vinden, waardoor de ontvang sten en uitgaven van den Gewonen dienst in evenwicht konden worden gebracht. Bij het samenstellen dezer begroo ting heeft Uw College zich ongetwij feld laten leiden, en terecht, door dc steeds slechter wordenden economi- schen toestand van ons land in het algemeen en den finantieelen toestand onzer gemeente in het bijzonder, en hot zullen deze overwegingen zijn, die Uw College hebben genoopt over te gaan tot het voorstellen van 25 ver hoogde opcenten op de Gem. Fonds belasting, als zijnde een noodzakelijke maatregel tol het in evenwicht bren gen dezer begrooting. De Commissie heeft zich dan ook vooral lot taak gesteld, naast een mi nutieus onderzoek der overige posten van ontvangsten en uitgaven, na te gaan of de mogelijkheid aanwezig bleek deze aanzienlijke belastingver- hooging te voorkomen. In beginsel was zij het er volledig over eens om, indien eenigszins mogelijk, deze aan merkelijk zwaarder wordende druk op onze belastingbetalers af te wenden. Lieten Burgemeester en Wethouders zich leiden door de steeds neergaan de conjunctuur, de commissie meende in verband met de einde September 1.1. door de Regeering getroffen mone taire maatregelen zich een eenigszins gunstiger beeld te mogen vormen van den toestand, die hierdoor ook voor onze gemeente, zoowel op economisch als finantieel gebied, zou ontstaan. Naast de bezwaren over enkele pos ten, die hieronder volgen, is zij van meening, dat tot deze belastingverhoo ging niet mag worden overgegaan. Post 77. Hoofdstuk III. Openbare Veiligheid. Hiervoor is uitgetrokken een bedrag van ƒ310.Waar in 1935 is uitgege ven een bedrag van 177.15 en hier wellicht reeds een aanzienlijke bezui niging in vergelijking met vorige ja ren is toegepast, meent zij, dat dezf post voor 1937 met 100.kan wor den verlaagd, temeer nog waar, zooals uit de Toelichting blijkt, de kosten van het abonnement op de Radio distributie zijn overgebracht naar Post 99. Post 120. Subsidie aan de Vereeni ging „Het Wit-Gele Kruis". De Commissie betreurt het, dat hier voor niet is uitgetrokken het bedrag dat deze vereeniging heeft aangevraagd n.l. 1800.—. Het Wit-Gele Kruis heeft een zware en verantwoordelijke taak te vervullen, waarvan zij zich op voorbeeldige wijze kwijt. Op het ter rein der volksgezondheid neemt zij deze gemeente een zoodanige plaats in dat het grootste gedeelte der inwoners bij alle mogelijke ziektegevallen bij deze instelling verpleging vraagt. De waarde van haren arbeid is voor deze gemeente dan ook zeer groot. Met alle waardeering voor de wijze, waar op Uw College deze Vereeniging reed tal van jaren is tegemoet gekomen

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6