Zaterdag 31 October 1936. No. 87. De Echo van het Zuiden. Vierde Blad. De Gemeente- en Bedrijfsbegrooting ongewijzigd goedgekeurd. Controleur Steunverleening. Het Belasting-vraagstuk. De raad der gemeente Waalwijk kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Moonen. Secretaris de heer J. van Mierlo. Alle leden zijn aanwezig. De notule-.i der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Alle ingekomen stukken, zooals geplaatst in ons nummer van 11, Zaterdag worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der 1. o.-wet aan het Bestuur der Christelijke school te Besoijen voor de aanschaffing van leermid delen. Door het bestuur der Christelijke School wordt een bedrag f298,70 gevraagd voor de aanscha fing van leesboekjes ter vervanging van leesboeken, die indertijd van de Openbare school te Besoijen zijn overgenomen. De inhoud der over genomen boeken was deels neutraal en deels niet in overeenstemming met het Christelijk karakter der school. Uitsluitend om deze princi- pieele redenen wordt vervanging dezer leesboeken verlangd. Voorts wordt een bedrag van f25 aange vraagd voor aanschaffing van een landkaart. B. en W. stellen voor het verzoek, dat ook vorig jaar reeds was ge daan doch toen door het bestuur nog een jaar was opgeschoit, thans in te willigen. De heer v. d. Waerden zegt, dat het hem verwondert dat deze boekjes nadat ze reeds zoo langen tijd zijn gebruikt en dus blijkbaar al die jaren goed hebben voldaan, thans uit principieel oogpunt bezwaarlijk te gebruiken zouden zijn Zouden ze vanwege slijtage niet meei bruik baar zijn en er nieuwe moeten worden aangeschaft, dan zou spr. gaarne met de principieele wenschen van het schoolbestuur rekening willen houden. Thans wordt de ge meenle z. i. op noodelooze kosten gejaagd, omdat men nu principieele bezwaren oppert, die schijnbaar vroeger niet hebben bestaan. Het verwondert spr. dan ook, dat B. en W. niet op hetzelfde standpunt zijn blijven staan als het vorig jaar. De heer Spijkerman vraagt of er misschien een wijziging is gekomen in het schoolbestuur. De Voorzitter zegt, dat er een nieuw hopftj der school is gekomen en dit vermoedelijk wel de oorzaak zal zijn van de meer principieele houding. Vroeger was de heer van Kempen, den laatsten tijd de heer Wilzing hoofd dier school Zou de gemeente het gevraagde niettoestaan, dan zou zij door hoogere instantie daartoe toch wel verplicht worden. Dezelfde argumenten als de heer v. d. Waerden hebben B. en W. destijds ook tegenover het school bestuur naar voren gebracht en weten te bereiken dat de aanvraag een jaar werd opgeschort, ditmaal hadden B. en W. nog voorgesteld de helft der schoolboekjes te ver nieuwen, doch ook daarop ging het schoolbestuur niet in. De heer van Gent informeert of het wel zeker is, dat de gemeente door hoogere instantie verplicht zal worden aan het verzoek te vol doen. De Voorzitter acht het hoogst waarschijnlijk, vooral waar ook de inspectnce de aanvrage gemotiveerd acht De heer Pullens zegt het te be treuren dat de heer v. d. Waerden met zijn bezwaren tegen dit voorstel is gekomen. Het is een zuiver prin cipieele aangelegenheid en men heeft rekening te houden met ieders beginselen om niet aan het karakter der bijzondere school tekort te doen. Daarom moet het financieele be zwaar naar zijn inziens opzij gezet worden en kan spr. met inwilliging accoord gaan. De heer van Diiel zegt, dat de overname der boekjes van de open bare school op een zeer gemoede lijke wijze heeft plaats gevonden. Alleen het toenmalige schoolhoofd heeft ze even ingezien en 't bestuur nam met zijn verklaring, dat ze wel geschikt waren, genoegen. Vanzelf sprekend heeft dit schoolhoofd er later, toen de ongeschiktheid der boekjes hem wel gebleken zal zijn, daarop geen aanmerkingen meer gemaakt en bleef het bestuur on kundig ervan, anders zou er al jaren geleden verandering in zijn gebracht lij de aanstelling van het nieuwe aanmerkingen op gemaakt. De Voorzitter beaamt dat inder daad de overname wat overhaast en te goeder trouw in haar werk is gegaan en het toenmalige school hoofd niet zoo nauw zal hebben gekeken. De heer v. d. Waerden zegt, na de uiteenzetting van den heer v. Driel nog in zijn standpunt gesterkt te zijn. Jarenlang heeft het school bestuur die boekjes goedgekeurd en nu zijn ze volgens een nieuw school hoofd ineens om principieele rede nen onbruikbaar. Mede met het oog op den toestand Jer gemeentefinan- ciën is spr. tegen inwilliging van het verzoek. De heer van Gent zegt, dat in deze geheel op de verklaring van het nieuwe schoolhoofd zal moeten worden afgegaan. Spr. betwijfelt of de inhoud van de boekjes der vroegere openbare school kwelsend zou zijn voor de principieele op valtingen van anderen. Wethouder Eibers zet uiteen, hoe destijds bij een bezoek aan de be treffende school door't schoolhoofd op de ongeschiktheid der boeken voor een christelijke school is ge wezen Ook spr. beschouwt de zaak als een principieele kwestie en het principe legt bij hem meer gewicht in de schaal dan een paar honderd gulden op de begrooting. De heer van der Waerden maakt er een voorstel van om de aanvrage niet in te willigen, welk voorstel alleen door den heer v. Gent wordt gesteund en dus niet in behandeling kan worden gebracht. Z. h. st. wordt hierna het voorstel van B. en W. aangenomen. 3. Voorstel inzake het verleenen van geldelijken steun aan het Midden- standsborgstellingsfonds voor de Langstraat. (Zie Prae-advies) (Zie piae advies in ons nummer van 11. Zaterdag). Aangenomen. Controleur der Steunregeling. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor het aanstel len van een ambtenaar, belast met het uitoefenen van controle op steuntrekkende werkloozen. (Zie het prae-advies in ons num mer van jl. Woensdag). De Voorzitter deelt als aanvulling op het prae advies nog mede, dat het de bedoeling is dezen controleur aan te stellen op arbeidscontract, zoodat hij steeds met een week kan worden ontslagen. De heer Pullens informeert of men voor deze functie al iemand op het oog heeft en of deze persoon nog andere betrekkingen heeft. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hun keuze wel zoo ongeveer be paald hebben. De persoon, die zij op het oog hebben had vroeger een be hoorlijk bezoldigde functie, doch thans geniet hij slechts een gering inkomen uit een betrekking, die hij toch kan blijven aanhouden. De heer Pullens vraagt zich af, of er ook geen geschikte personen gevonden zouden kunnen worden, die heelemaal geen inkomen hebben en thans mis schien ten laste van de steunverleening zijn. De Voorzitter verklaart zich bereid in geheime vergadering den persoon te noemen, die B. en W. op het oog heb ben. De heer Strijk vraagt, of het wel zoo noodig is, dat een controleur wordt be noemd. De Voorzitter antwoordt, dat den laatsten tijd gebleken is, dat een stren ge controle hard noodig is en ook van regeeringszijde wordt hierop sterk aan gedrongen. De kosten voor zoo n con troleur zullen ruimschoots gedekt wor den door het nuttig effect, dat deze controleur zal hebben. De heer v. d. Waerden zegt, dat de functie waarover het hier gaat hem persoonlijk buitengewoon onsympa thiek is. Spr. begrijpt, dat er zich wel eens afwijkingen voordoen, maar zijn deze van zoo ernstigen aard, dat de ge bruikelijke controle door de politie on voldoende moet worden geacht. Spr. acht het een zeer moeilijk baantje en het zal niet gemakkelijk zijn iemand met voldoende tact hiervoor te vinden. Als de politie vanwege de ziekte van een der agenten, niet over voldoende tijd voor controle beschikt, zou spr. veel liever tijdelijk een plaatsvervanger bij de politie willen aanstellen. De Voorzitter beaamt, dat het onge twijfeld een onaangename betrekking isZulk een soort menschenjacht is nooit prettig, maar spr. acht het toch ook in het belang der steuntrekkers steuntrekkers, maar er zijn er ook, die het zoo nauw niet nemen en allerlei bij baantjes er op na houden en niet hard naar werk uitzien. Een rijksambtenaar die eenige dagen in Waalwijk was voor controle heeft te kennen gegeven, dat de controle hier onvoldoende was en als de gemeente hierin geen veran dering wilde brengen, zou hij den Mi nister hierop attent maken. Weth. Smolders onderschrijft de woorden van den Voorzitter. De rijks controleur heeft nog nooit aanmerkin gen gemaakt op de administratie, maar wel op de onvolledigheid der gegevens omtrent uitgeoefende controle. Spr. vindt, dat bona-fide werkloozen door dezen maatregel worden beschermd en verwacht er vooral een gunstige pre ventieve uitwerking van. De subsidieverleening door het Rijk zou in gevaar kunnen komen als de ge meente niet bereid zou zijn een scher pere controle te willen uitoefenen. Con trole door politieagenten is reeds daar om niet aan te bevelen, omdat dan tel kens een andere agent ermede belast is, die dan ook nooit volledig georiën teerd kan zijn. De Voorzitter schorst hierna de openbare vergadering om in geheime zitting nadere gegevens omtrent de plannen van B. en W. te verstrekken. Na de heropening wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot aanwijzing van den vleeschkeuringsdienst als tak van dienst ingevolge artikel 252 der gemeentewet. De heer v. d. Waerden zegt gelezen te hebben, dat de vleeschkeuringsdienst in Heusden wordt opgeheven. De Voorzitter zegt, dat dit voorba rig is. Het moet nog in den raad be handeld worden en als Waalwijk om trent de overname tot overeenstemming kan komen .zullen B. en W. de eerst volgende vergadering met voorstellen hieromtrent komen. Het voorstel wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen. 6. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Deze wijziging geeft voorschriften omtrent den aard van de te bezigen buizen voor drinkwatervoorziening om loodvergiftiging tegen te gaan. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1936. Conform het voorstel wordt beslo ten. De bedrijfsbegrootingen. 8. Vaststelling gemeente- en bedrijfs- begrootingen voor 1937. Naar aanleiding van het antwoord van B. en W. op de voorstellen der commissie, zegt de heer Pullens na mens deze commissie, dat deze het betreurt, dat B. en W. niet ingaan op haar voorstel om het Wit-Gele Kruis de door deze vereeniging gevraagde subsidie te verleenen. Ook de opvat ting van het College dat „Hulp in de huishouding" als een nieuwe tak van winst wordt beschouwd, kan de com missie niet deelen, daar zij dit een noodzakelijk onderdeel acht van het gestelde doel, de bevordering der volksgezondheid in deze gemeente. Ook is de commissie overtuigd van de noodzakelijkheid, dat een vereeni ging als het Wit-Gele Kruis over eeni ge reserve beschikt. Niettegenstaande haar bezwaren, wil de commissie dit maal echter afstand doen van haar voorstel. Betreffende het voorstel der com missie om de opcenten op de G.F.B. niet te verhoogen, gaat de commissie accoord met het hetoog van B. en W., dat het niet mogelijk zal zijn een he- drag van 0900.te putten uit de post onvoorziene uitgaven. Toch kan zij met de voorgestelde verhooging niet geheel accoord gaan en zal daar op hij de behandeling der belasting- posten nader terugkomen. Verder meent de commissie, dat de raad in deze vergadering bezwaarlijk tot vaststelling der begrooting zal kunnen overgaan, omdat eerst Woens dagmiddag een nota van wijziging werd ontvangen, waarin o.a. een in grijpende wijziging in de heffing der personeele belasting wordt voorge steld. De commissie heeft slechts een dag de gelegenheid gehad zich eenig idee te vormen over de gevolgen van deze nieuwe voorstellen, doch acht zich niet verantwoord hierover rap port uit te brengen, daar de tijd voor een behoorlijke bestudeering ontbro ken heeft. Gaarne zal de commissie in de gelegenheid worden gesteld over dezen diep ingrijpenden maatregel in de volgende vergadering aan den raad rapport uit te brengen. De Voorzitter meent, dat de raad toch wel tot behandeling der begroo ting zal kunnen overgaan, dan kun nen de leden bij de post Belastingen nog meerdere gegevens vragen en als nog hun standpunt in deze vaststel len. Waar geen der leden verder nog algemeene beschouwingen wenscht te houden, wordt overgegaan tot behan deling der bedrijfsbegrootingen, wel ke alle ongewijzigd worden goedge keurd. Alleen bij de begrooting voor ge meentewerken, wordt op enkele pun ten de aandacht gevestigd. Zoo wijst de heer Roxs o.a. op een put van de te diep ligt, waardoor het water niet voldoende kan afvloeien. l)c Voorzitter zegt toe, hiernaar 'n onderzoek te zullen instellen. Ook vestigt de heer Roxs er de aan dacht op, dat de wég in de St. Anto- niusparochie zoo „rond" ligt, vooral 's winters als er sneeuw ligt. glijden de wagens eraf. Nu men ter plaatse toch den weg gaat verbeteren, zou men daarmede rekening kunnen hou den. De Voorzitter zegt, dat hieraan aan dacht zal worden geschonken. Verder kan de Voorzitter mededee- len, dat de tramlijn vermoedelijk uit de gemeente zal verdwijnen. De ge meente heeft alleen de Grootestr. van af 't Hoekeinde t. d. Haven en de Be- soijenschestr. in beheer. De weg door v.m. Baardwijk en het overige deel van v.m. Besoijen is provinciale weg. De Tramweg Mij. heeft toegezegd een locomotief met een paar wagens be schikbaar te zullen stellen, terwijl de gemeente moet zorgen voor het her straten en de opruimingswerkzaamhe den. Voor de gemeente zullen hieruit natuurlijk ook kosten voortvloeien, doch spr. gelooft, dat alle leden met het verdwijnen van de tramlijn zullen instemmen. De heer Spijkerman vraagt of hij de verbetering van den weg door de St. Antoniusparochie deze ook niet wat breeder gemaakt kan worden, daar hij voor het hedendaagsch verkeer veel te smal is. Weth. Smolders zegt, dat er ruim te genoeg is om den weg te verbree- den, maar dat de hoornen in den weg staan. De Voorzitter zegt toe te zullen zien in hoeverre aan het verzoek van den heer Spijkerman kan worden te gemoet gekomen. De gemeentebegrooting. De heer van der Waerden komt nog eens terug op het voorstel dat de com missie aanvankelijk had gedaan om post 77 en 99 (onkosten politie) met ƒ200.te verminderen. De commissie is daarop niet verder meer ingegaan, doch het komt spr. voor, dat die 200 er gemakkelijk af kunnen. Vele klein tjes maken een groote. De Voorzitter merkt op dat dit net eenige kleintje is, dat de commissie heeft aangewezen, dus kan het van zelf geen groot bedrag worden. Er wordt toch niet meer uitgegeven dan werkelijk noodig is en waar de be grooting toch reeds zoo zuinig moge lijk is opgezet, zou spr. willen advi- seeren in deze posten geen verande ring te brengen, waarmede de heer van der Waerden zich kan vereenigen. Subsidie Wit-Gele Krui3. Bij den post Subsidie Wit-Gele Kruis drukt de Voorzitter er zijn te vredenheid over uit, dat de commis sie haar voorstel heeft teruggenomen. Met de opmerking van den heer Pul lens, dat eenige reserve voor kwade dagen voor deze vereeniging gc- wenscht is, kan spr. zich vereenigen, doch hij zou de rente van deze reser ve toch wel op de gewone rekening willen zien opgenomen. Toen spieker enkele maanden geleden een onder houd had met den Voorzitter van het W.G.K., heeft hij als zijn meening te kennen gegeven, dat de wijze, waarop van de diensten van het W.G.K. kan worden gebruik gemaakt, niet sociaal en economisch is. Zoo doen zich ge vallen voor dat iemand, die het goed kan betalen, gedurende langen tijd profiteert van de diensten van 'n wijk zuster en daardoor de hooge kosten der vereeniging mede veroorzaakt. Van een bestuurslid van het W.G.K. uit een andere gemeente vernam spr., dat daar een heel andere regeling gold. Voor de gewone contributie had men wel recht op de hulp van het W.G.K. doch wanneer van de diensten van 'n wijkzuster werd gebruik gemaakt, golden er verschillende tarieven, ver hand houdend met de financieele draagkracht van de betrokkenen. Spr. zou gaarne zien, dat dat ook hier ern stig in overweging zal worden geno men om een regeling in te voeren, waarbij iedereen naar vermogen voor de diensten betaalt. Typisch vindt spr. het, dat juist voor de „Hulp in de huishouding", waarvan toch vooral door de minder gegoeden wordt ge bruik gemaakt en dat, naar de heer Pullens heeft gezegd, eigenlijk tot het werk van het Wit-Gele Kruis behoort, wel afzonderlijk moet worden betaald. Daaruit volgt z.i. het onlogische om zelfs heter gesitueerden zonder beta ling te laten profiteeren van een lang durige verpleging door de wijkzuster. Spr. kent een vereeniging, waar vrou wen en meisjes zich gratis beschik baar stellen voor „Hulp in de huis houding" en welke vereeniging haar eigen inkomsten heeft uit contribu ties, bloempjesverkoop, enz. Door de uitbreiding van den Wit- Gele Kruis dienst met dit onderdeel krijgt zij het nadeelig saldo daarvan te dragen, zonder dat er inkomsten tegenover staan en komen de kosten ten slotte uitsluitend te drukken op hel subsidie. Spr. heeft een en ander aan de be sturen van W.G.Kr, en Groene Kruis in overweging ge De heer van iR.".l metden te verschillen en zou het juist onso ciaal en oneconomisch vinden, als het W.G.K. of het Gr. Kr. voor die dien sten extra zouden laten betalen zoo- als door den Voorzitter in overweging wordt gegeven. Er zijn thans verschil lende leden, die vrijwillig een dubbele contributie betalen zonder ooit van ne diensten gebruik te maken, alleen cmdat zij weten, dat daardoor de ge meenschap gediend wordt. Het zou iaar spivxers meening niet i pgaan om als de inenschen door ziekte ge troffen worden en toch reeds hooge doktersrekeningen e.a. te betalen heb ben bovendien nog eens extra aan te slaan voor verpleging door een wijk zuster. Juist door de bezoeken der wijkzuster wordt een groot sociaal belang gediend, want dan leert men v..ak de toestanden kennen, die op hygiënisch en financieel gebied in sommige huisgezinnen heerschen. Economisch acht spreker het ook niet, want verschillende leden die thans bijdragen om een mooi sociaal werk te steunen zouden zich dan terugtrek ken. Ook vindt spr. het zeer bezwaar lijk, dat het bestuur de leden zou moeten brandschatten. De heer Pullens merkt naar aan leiding van het gezegde van den Voor zitter op. dat de rente uit het reserve fonds wel in den gewonen dienst wordt opgenomen. Het groote sociale belang wordt wel bewezen door het groote subsidie, dat jaarlijks door de gemeente gegeven wordt en het so ciale element zou nog verder worden uitgebreid als de vereeniging het in haar macht had om een zekere outa ge rie menschen, die het betalen kun nen te verplichten meer steun te ver leenen, want dat laat vaak veel te wenschen over. Door het gemeente- subsidie echter dragen alle catego rieën onbewust de kosten mee. Het bestuur van het W.G.K. zou niets lie ver wenschen dan door een hoogere contributieheffing niet zooveel beroep op de gemeente te behoeven te doen, maar is daartoe niet hij machte. Weth. Smolders sluit zich geheel aan hij het hetoog van den Voorzitter. Ook de heer v. d. Waerden sympa thiseert met het idee van den Voorzit- lir om de beter gesitueerden te laten betalen voor de diensten der wijkzus ter en hoopt dat in dien geest maatre gelen getroffen kunnen worden. Steun aan werkloozen. Bij deze post vraagt de heer Passier of het niet op den weg van het ge meentebestuur zal liggen zich in ver binding te stellen met sommige schoen- en lederfabrikanten betref fende de aanstelling van werkkrach ten uit deze gemeente. Er komen hier ontzettend veel arbeiders van buiten, terwijl de gemeente honderden werk loozen heeft. Indien als resultaat van deze besprekingen ook maar een klein gedeelte van deze werkloozen weer aan het werk zou kunnen wor den gezet, zou dit niet alleen een groot financieel voordeel voor de ge meente zijn maar ook de werkeloozen zouden de toekomst niet meer zoo donker tegemoet z:en. De Voorzitter zegt, dat het gemeen tebestuur gaarne in die richting po- ingen wil doen, doch koestert geen hooge verwachtingen. Reeds twee maal hebben B. en W. een con'erent e met werkgevers gehad, doch zij wil len het met genoegen nog eens pro- heeren. Zoo vaak spreker een fabri kant spreekt vestigt hij de aandacht O}, de Waalwijksche werkloozen; maar de cijfers wijzen uit dat men de goedkoopste krachten aanzet onver- •chillig waar ze vandaan komen. Spr. vraagt zich af of jonge werknemers van buiten hier misschien meer op werk uitgaan dan de Waalwijkers om dat zij in hun plaats geen steun kun nen krijgen. De heer Pullens stelt voor om den post voor werkloozensteun tegelijk te behandelen met de Gemeeffi- te-Fonds-belasting en de Personeele belasting waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft. Reclame-poststempel. Bij dezen post geeft de heer Spij kerman te kennen dat hij niet erg over tuigd is van het nut dezer reclame wel ke jaarlijks 192.50 kost. De heer v. Gent meent dat Waal wijk als centrum der schoenindustrie een naam heeft op te houden, waaraan- deze poststempel-reclame z.i. veel me dewerkt. Het bedrag acht spr. slechts gering. Juist door den naam die Waal wijk op dit gebied heeft kan een Waal wijksche schoenfabrikant z.i. een kwartje meer voor zijn schoenen krij gen dan een fabrikant in een andere plaats. De Voorzitter meent dat het dan volkomen verantwoord is. De heer Spijkerman zou het de schoenfabrikanten dan zelf maar laten betalen. De heer v. Driel zegt dat destijds is overeengekomen, dat alleen Waalwijk dit stempel zou mogen voeren met op schrift: „Waalwijk, centrum der schoenindustrie". Zou Waalwijk er nu mee uitscheiden, dan zou misschien een andere plaats wel idee hebben dit stem- '*•*-» gaan voeren. Gemeenteraad Waalwnk. ^itllens ziet pr wel een be-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 11