EET NU NOG DRUIVEN!! Per kist van 8 pond 95 ct. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN ABONNEERT U OP DIT BLAD VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. ALLERHEILIGEN- ALLERZI ELEN Heden Westlendsche Ciuiim 25 cent per kilo. Fyffes Bananen 16 ets. pond. UW ADRES VOOR FIJN FRUIT! H. KLEIJN-TUMMERS lang voor deze plaats in. In andere ge meenten worden vaak heel andere be dragen uitgegeven om de aandacht op haar industrie te vestigen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten deze post te handhaven. De Belastingen. De heer Pullens zegt dat de com missie, die aanvankelijk had voorge steld om de opcenten op de G. F. B. niet te verhoogen en daarvoor andere dekking had aangegeven, na het ant woord van B. en W. tot de conclusie is gekomen, dat die 6900.inder daad niet uit „onvoorziene uitgaven" kunnen worden geput en daarom zal er wel eenige verhooging noodig zijn. Echter niet van 50 op 75 opcenten, zooals B. en W. voorstellen, doch van 50 op 60 opcenten. De commissie blijft n.l. van meening dat de post van 68.000.voor werkloozensteun wel 5000.— lager, voor de gemeente geraamd kan wor den, ook al houdt men er rekening mee dat de rijksbijdrage dan iets lager wordt, waaraan de commissie ook wel degelijk gedacht heeft. Vanwege de monetaire maatregelen mag toch wel op eenige vermindering der werkloosheid worden gerekend, zooals dat in Til burg en Twente reeds thans in belang rijke mate het geval is. Ook hier valt reeds eenige, zij het ook geringe, ver betering te constateeren. De commissie zou dus willen voor stellen de opcenten op de G.F.B. slechts met 10 te verhoogen. wat een meerdere opbrengst van 5000 beteekent. De gemeente heeft 12.500 noodig, zoo dat nog 7500 uit andere middelen moeten worden gezocht, 5000 wil de commissie putten.uit verlaging van het bedrag voor steun aan werkloozen en de resteerende 2500 uit het fonds voor bijzondere doeleinden. Dit fonds dat nog 17.163.71 groot is, wordt door de nieuwe wijziging der begroo ting nog met 2068 verminderd, doch desniettegenstaande wil de commissie de ontbrekende 2500 eveneens hieruit bestrijden. Zij meent geen beroep te mogen doen op de belastingbetalers, zoolang het bedrag nog op die manier gevonden kan worden. Spr. acht het beter een wijziging van de voorgestelde belastingverhooging niet aan te houden, zooals door den Voorzitter wordt voor gesteld, doch reeds aanstonds hierin een beslissing te nemen. De Voorzitter betoogt allereerst dat B. en W. natuurlijk niet gaarne met verhooging van belasting komen, ook reeds, omdat zij, die ook zelf moeten betalen. Er is inderdaad eenige opleving te be speuren, doch niettemin wordt er op het oogenblik nog f1350,— per week aan steun uitgekeerd, waarbij vanaf 1 November nog f 150,— per week gevoegd moet worden voor steenkooltoeslag. Als er dus nu nog f1500, - per week noodig is ligt het eer voor de hand, dat we met f68000,niet zullen toekomen in plaats van dal er nog f5000,— op bezuinigd zou kunnen worden. Zouden we uit het reservefonds nog f2500,— halen zooals de com missie voorstelt, dan bleef hierin nog slechts f12,500 over en is er dit jaar ruim f16,000 uitgeput. Zouden we het volgend jaar weer voor hetzelfde geval komen te staan dan zou het reservefonds niet eens meer toereikend zijn om de be grooting sluitend te maken. De burgemeester eener noodlijdende gemeente vertelde aan spr. dat in zijn gemeente 200 opcenten op alle aanslagen der personeele belasting moesten worden geheven. Spreker raadt de leden ten sterkste aan met een definitieve beslissing te wachten tot Maart van het volgend jaar dan heeft men tenminste eenige zeker heid, hoe de toestand zich ont wikkelt, terwijl men nu elke zeker heid mist en zuiver speculatief tewerk gaat De textielindustrie is voor een zeer groot gedeelte op den export aangewezen, maar de uitvoer van schoenen is zeer onbeteekenend De huidige optimistische stemming is verklaarbaar, doch spr. acht het niet onmogelijk, ja zelfs waarschijn lijk, dat er een tegenslag komt, want door de mindere koopkracht van het publiek valt het te betwij felen, of de schoenen, die nu meer geproduceerd worden ook in de toekomst zullen worden afgenomen. De heer v. d. Waerden ziet niet in waarom men de zaak zou om keeren. Waarom zou men thans tot 75 opcenten besluiten om straks in Maart misschien te verminderen. Naar sprekers meening kan men toch evengoed thans de opcenten op 60 bepalen, zooa's de commissie voorstelt en in Maart als het nood zakelijk zou blijken zooveel als noodig is verhoogen De Voorzitter wijst er nog op dat B. en W. het bedrag voor steun, verleening aanvankelijk hoogerdan f68000 hadden willen ramen, doch zij hebben het hierbij gelaten inde hoop, dat de werkloosheid niet verder zal toenemen. Weth. Smolders onderschrijft het betoog van den Voorzitter. Het voorstel van de commissie mist eiken positieven grondslag en is slechts gebaseerd op een persoonlijke meening. In Maart hebb beschikking over meer definitieve gegevens. De heer Passier is het met den heer v. d. Waerden eens, dat men evengoed thans reeds de opcenten lager kan ramen, zoo noodig kan dan in Maart nog verhoogd worden. Zijn inziens beziet de Voorzitter de toestand toch al te pessimistisch. Wij kunnen toch niet aannemen dat het er in 1937 nog altijd even slecht zal uitzien I De Voorzitter zegtRegeeren is vooruitzien. Het zou geheel in strijd zijn met de steeds gevolgde voor zichtige taktiek om dergelijke spe culatieve elementen in de begrooting te halen. De heer Pullens wijst er op, dat men niet ieder jaar zulke groote uitgaven zal hebben voor vernieu wing van straten zooals dit jaar f5000 voor gedeeltelijke vernieuwing der St. Antoniusstraat. De Voorzitter merkt op, dat van deze kosten geen f5000 op den ge wonen dienst drukk n, doch slechts de rente en aflossing hiervan, zijnde ruim f300. De heer Pullens wil eveneens een ernstig hero' p doen op het gemeente bestuur om nu onverwijld zijn schouders te zetten ondei de tewerk stelling van Waalwijksche arbeiders. Spr. is er van overtuigd, dat het zeker tot resultaat zal leiden als er een meer officieel karakter aan deze pogingen wordt gegeven. Spr..acht het ook een groot moreel belang voor de betrokken arbeiders. De heer Roxs vond het voorstel der Commissie heel aardig, maar acht het na de bespreking heter den weg te volgen die de Voorzitter heeft aangegeven. Spr. stelt ook de vraag of de gemeente geen forensen belasting kan heffen. De secretaris licht toe dat de forensenbelasting niet meer in den vorm als vroeger geheven kan wor den en practisch een heel gering bedrag opbrengt. De heer Pullens zegt dat de commissie na de gevoerde gedach- tenwisseling wel met het voorstel van B. en W. kan meegaan om in Maart den toestand nader le be kijken. Ook de raad gaat met het voorstel van B. en W. accoord. De Voorzitter zegt dat het hem een groote geruststelling is dat de raad vanavond geen onberaden stappen doet. De heer van der Waerden zegt zich te moeten aansluiten bij het geen de heer Pullens namens de commissie reeds heeft medegedeeld, nl dat de nieuw voorgestelde hef fing der personeele belasting zulk een ingewikkelde materie is, dat de commissie ondanks de genomen moeite zich hierover geen goed inzicht heeft kunnen vormen Daar om zou spr. deze aangelegenheid willen aanhouden tot de volgende vergadering, om de commissie ge legenheid te geven hierover een goed gedocumenteerd rapport uit te brengen. De Voorzitter zou deze zaak wel graag behandeld zien. Het gemeen tebestuur heeft een en ander grondig bestudeerd en is er z.i. in geslaagd een oplossing te vinden die voor alle partijen acceptabel is. De rang schikking in de 6e klasse wordt de gemeente eenvoudig opgelegd, dus daaraan is niet te ontkomen. Tot nu toe varieerden de opcenten van 155 tot 185, doch om nu de nieuwe categorie belastingbetalers, welke juist de minst gesitueerden zijn, eenigszins tegemoet te komen, is het aantal opcen ten voor de laagst aangeslagenen zoo veel mogelijk verlaagd. Thans variee- ren de opcenten van 90 tot 173. De heer Pullens vraagt zich af of het nu noodzakelijk is dat Waalwijk naar de zesde klas verhuist. Als de gemeen te noodlijdend was, was het iets anders, maar nu zullen ook B. en W. wel van meening zijn dat er geen aanleiding voor bestaat. Spr. zou stappen willen doen om herziening van dit Kon. Be sluit te krijgen. Een vrij groote catego rie, ongeveer 200 inwoners, die vroe ger buiten de personeele belasting vie len, zouden er nu door getroffen wor den. Spr. pleit verder op dezelfde gron den als de heer v. d. Waerden voor uitstel van behandeling, omdat de tijd voor bestudeering te kort is geweest en de commissie hierover geen rapport heeft kunnen uitbrengen. De Voorzitter meent, dat deze aan gelegenheid eigenlijk niet meer tot de taak van de commissie behoort. Deze wijziging in een belastingheffing had evengoed een maand later kunnen ko men en dan had zonder meer de raad hierover te beslissen. Wethouder Smolders betoogt dat, toen in 1929 de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente opnieuw geregeld werd, het gemeentebestuur voorstelde de geheele gemeente in de 5e klasse der Personeele Belasting te rangschikken. Tot dan toe waren voor malig Besoijen en voormalig Baardwijk in de 7e klasse ingedeeld. De totale hoofdsom der personeele belasting kwam toen aan de gemeente, thans der eerste 3 grond- lan de gemeente en 80 is voor het Rijk. En nu doet het wel eigenaardig aan, dat de Regeering, die bij de laatste mil- lioenen-nota heeft uitgestippeld voor 1937 geen belastingverhooging toe te passen, langs dezen omweg (de her classificatie der Personeele Belasting) toch een zwaarderen druk op de in woners legt, n.l. 2560.meer in het regeeringslaadje laat vloeien. Zoodra het belang der Rijksschatkist er mee gemoeid is, houdt de autonomie der gemeente op. De zwaardere duk wordt niet door de gemeente, maar door de Regeering op de schouders der belas tingbetalers gelegd. De lieer Pullens zou in elk geval willen probeeren van de regeering ge daan te krijgen dat Waalwijk in de 5c klasse blijft. Mogelijk is de regee ring na de monetaire maatregelen wat milder gestemd geworden. De Voorzitter vindt het best dat de raad bij de regeering hiertegen pro testeert, maar zou daarvoor de goed keuring niet opschorten, want het duurt soms geruimen tijd eer hierop beslist wordt en over 2 maanden gaat het nieuwe belastingjaar al in. De be grooting zou bovendien niet op tijd zijn ingediend, zooals andere jaren. De heeren Pullens en v. d. Waer den komen terug op het gezegde dat het onderzoeken van deze belasting kwestie geen taak meer voor de com missie is en betoogen dat zij ook als raadsleden zich niet voldoende ge oriënteerd achten om thans reeds een besluit te nemen. Ook B. en W. hebben deze nieuwe regeling vrij haastig moeten opzetten en kunnen dus ook vergissingen heb ben gemaakt. De Voorzitter zegt, dat deze nieuwe regeling een week lang bestudeerd is en zeker niet overhaast is vastgesteld. Het is een bewijs van vertrouwen van den raad in het beleid van B. en W. als bij de regeling wil goedkeuren, al moest door omstandigheden de tijd voor bestudeering wat kort zijn. Het voorstel der commissie tot uit stel van behandeling wordt hierna in omvraag gebracht en met 8 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Pullens, Strijk, Passier, Klijn en v. d. Waerden. De heer v. d. Waerden houdt bier- na nog een zeer uitvoerig betoog, waarin hij er met klem op aandringt zich te verzetten tegen de door hel Rijk voorgeschreven overplaatsing van Waalwijk van de 5e in de 6e klasse Pers. Bel., waardoor de armsten on der deze belasting vallen. Spr. geeft een gedetailleerde becij fering van de verhoogingen die deze nieuwe regeling voor de verschillen de categoriën van huurwaarden en gezinssamenstelling inhoudt. Hij komt tenslotte tot de conclusie dat in alle gestelde gevallen de belasting meer opbrengt dan in 1935, zoodat het spr. niet zou verwonderen als de totaal-op brengst straks eenige duizenden meer zou zijn dan geraamd wordt. Want niettegenstaande deze algemeene ver hooging en het opnemen eener nieuwe categorie is de opbrengst slechts 200 hooger geraamd dan in 1935. Voor een juist oordeel is echter een grondige bestudeering gewenscht en spr. drukt er nogmaals zijn spijl over uit dat de lijd \iarvoor ontbroken heeft. De Voorzitter brengt hierna het voorstel in omvraag om de Regeering te verzoeken Waalwijk weer in de 5e klasse terug te brengen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter doet nog mededee- ling van een aanbod van een geldlee- ning tegen een rente van a pari en 34 provisie en vraagt den raad B. en W. te machtigen van dat aan bod gebruik te maken, wat wordt toe gestaan. De begrooting wordt hierna met. algemeene stemmen ongewijzigd vast gesteld en sluit de Voorzitter de ver gadering. Waalwijksche Damvereeniging, ,,W. D. V." A. s. Dinsdaqavond 3 Nov,'s avonds 8 uur zullen alhier de eerste onderlinge competitie wedstrijden worden gehouden door de damvereenicing ,,W- D. V Vanwege het geringe aantal leden en dat voor een plaats als Waalwijk waar een damvereeniging moest ziin zeker 3 5 4 tientallen kan er maar 4 borden worden gespeeld. Langs dezen weg nu noodigd het bestuur van bovengenoemde vereeniging alle damli fhebbers van Waalwi k uit om Dinsdagavond aanwezig te zijn en de verschillende partijen gade te slaan eu met de damvereeniging nader in contact te komen, ten einde zich op te geven ats lid, wat men ook kan doen aan het secre'ariaat, N. Parallelweg 43 alhier. ARCHITECTENOPLEIDING. Ter aanvulling van de reeds gepu bliceerde namen van docenten, die aan bovengenoemden cursus der R.K. Leer gangen te Tilburg les zullen geven, kan worden qemeld, dat ir. G. Bolsius uit Vught, les zal geven in het onderdeel Woningbouw. De lessen van den cursus zullen aan vangen op Woensdag 4 November. Gegadigden moeten zich daarom zoo spoedig mogelijk aanmelden. De vlieger Mollison is van New- York op Crovdon geland en vloog dit traject in 13 uur 13 minuten. Hij wou vandaag verder doorvliegen naar Kaapstad. 40.000 haven-arbeiders hebben aan de Westkust van Amerika 't werk neergelegd. Vliegtuigen der nationalisten hebben Madrid gebombardeerd; er vielen een 120-tal dooden. De Sch. 179 wordt thans door de maatschappij als verloren beschouwd. Er worden 14 personen vermist. Een K.L.M. Douglas-vliegma- chine is door een Fransche maat schappij gecharterd om in December een vlucht naar Abessinië te onderne men om een concessie te onderzoeken. De roof-overval te Riel. Voor de rechtbank te Breda diende de zaak tegen de verdachten in den roofoverval te Riel in Juni 1.1. De officier eischte tegen beiden 3 jaar gevangenisstraf; hoewel hij toegaf dat het direct bewijs niet in zoo groote mate voorhanden was, was hij persoonlijk van hun schuld overtuigd. De politie deskundige B. v. d. Schatte Olivier op verzoek van den verdediger Mr. Th. Taminiau te Tilburg gedagvaard, verklaarde op beide stukken hout bloedsporen te hebben gevonden. De voetsporen waren echter z. i. te vaag om te kunnen besluiten dat ze door een bepaalde schoen gemaak zijn. Mr. Taminiau pleitte vrijspraak voor verdachte B wegens gebrek aan wettelijk bewijs. Mr. Janvier eveneens voor V. op dezelfde gron den. Uitspraak over 14 dagen. WAALWIJK. Zaterdag en Zondag Luxor Bioscoop, »Hiep Hiep Hoer«i«. Zaterdag, Zondag en Maandag, R D.B.-Theater. «Kermisgasten« Zondag 12 uur. Repetitie Liedei 'afel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 12 uur repetitie Mannenkoor Liedertafel ^Oefening en Vermaak», Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal Ü.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S W oensdag 78.30 uur. Gy m nastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S W.G.V. Woensdag van 5.30 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Uoode Kruis L. School. RADIO-DISTRIBUTIE-BEDRIJF. WAALWIJK. ZONDAG 1 NOVEMBER 1936. Programma 1: Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: MAANDAG 2 NOVEMBER 1936. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3: Terwijl de katholieke Kerk de onder economische en maatschap pelijke ellende gebukt gaande menschheid telkens weer opnieuw aanspoort om de hulp af te smeeke van Hem, dien we als onzen schepper eeren en aanbidden, vraagt £jj morgen en overmoigen onze aan. dacht voor het feest der gemeen- schap, waarop wij onze gebeden richten tot de zegepralende en bidden voor de lijdende Kerk. Op Allerheiligen roepen wij hen aan, die reeds tot het gelukzalig leven in hel hiernamaals werden geroepen en door de Kerk geken. merkt werden met den naam van »heilige«, omdat zij zich op aardt bijzonder onderscheidden door een geheel op God gerichten levens wandel. Op Allerzielen gedenken wij onze dierbare overledenen, die nog niet tot de eeuwige aanschouwinj Gods werden toegelaten, omdat hur zielen nog gelouterd moeten worden in het Vagevuur. Dat is de innerlijke beteekenij van beide kerkelijke feesten, welkt de menschen hier op aarde eraan herinneren, dat zij deel uitmaker van de strijdende Kerk, en dat 7. tot aan hun dood hebben te vechter, tegen de listen en lagen des duivels die de afgedwaalden in zijn mach tigen greep gevangen houdt. Bidden wij morgen voor dezt onze broeders en herhalen w overmorgen ons gebed van iedern dag, dat wij dan met nog mee vurigheid moeten storten Hee: geef hun de eeuwige rust I« DINSDAG 3 NOVEMBER 1936. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2: Hilversum 1875 M. Programma 3: WOENSDAG 4 NOVEMBER 1936. Programma 1 Hilversum 301.5 M. Programma 2 Hilversum 1875 M. Programma 3: Dit zijn de laatste goedkoope druiven. Profiteert daar nog van!! VERSCHE NOTEN 80 cent per ICO stuks I! Beleefd aanbevelend, Alléén Stationsstr. 21, Telefoon 225. Wi.iijrinj; in projramma voorbehouden. 8,35 Keulen. Brussel Vlaninscli. Diversen. Keulen. 12,05 Radio Parijs. f2,50 Droitwich. •1,00 Keulen. .",20 Regional Programma. 8,15 Droitwich. 0,05 Diversen. 0,25 Droitwich. 10,30 Herlijn. 8,05 Radio Parijs. Keulen. Deutschlandsender. Keulen. 11,20 Radio Danmark. 12.20 Brussel Vlaamscli. 5,35 Droitwich. 6.20 Diversen. 7—8 uur: G-ramofoonmuziek van liet R. D. Opera- en Operettemuziek. A 3647 Dreimaderlhaus. Marek Weber. A 3795 Troubadour. Zang en Orkest. A 1512 Paljas. tenor en orkest. 0,05 10,05 10,50 0,05 0,20 0,50 Mireille. id. A 3574 Carmen. Dnjos Hela. A 3615 I.a Bohème. Marek Weber. A 2590 Grafin Maritza. Zang en orkest. A 1491 Aida. Orkest. 8,20 Hcgional programma. 8,50 Droitwcih. 9,55 Berlijn. 10,55 Droitwich. 8,05 Radio Parijs. 11.20 Badio Danmark. 12,20 Brussel Vlaamscli. 2,20 Ilegional Programma. 1,50 Droitwich. 6.20 Diversen. 7—8 uur: G-ramofoonmuzick van het B. D. Klassieke muziek. A 1005 Suite Oriëntale. Orkest. A 2881 Gavotte. Guitaar. Thèine Varié. id. A ...09 1.ieder ohne Worte. Marek Weber. A 2561 Morgcnstimmung. Orkest. Ases Tod. id. A 2885 Andante van Bach. Pablo Cassals. Aria van Bach. id. A 3444 llouganrselje Dans No. 5 en 6. Orkcs A 1008 Tarantellc. Alfred Cortot. Valse in a flat. id. 820 Droitwich. 0, 5 Begional programma. 10,00 Droitwich. 8,00 Brussel Vlaamscli. 10,35 DroiTWich. 11,50 Regional Programma. 12,50 Droitwich. 2,20 Regoinal Programma. 3,10 Droitwich. 6.20 Diversen. 7—8 uur: G-ramofoonmuziek van het B. Dansmuziek. A 2363 Emperor Wals. Orkest. Gold und Silber. id. 1633 Jetzt schlagt dreizehn. Orgel. A 1820 Kleine Marie. Orkest. Au der blauen Donau. id. A 2537 Heut pfeiff ich auf die Welt. - Zang en Orke» Sagen dir nicht xneine Augen. id. A 4318 Foxtrot Medley. Orkest. A 3755 Derde Wals Potpourri. Hans Bund. A 1943 Wij brengen U. Harmonica's. A 4766 Der weg zu dir ist nie zu weit. Dnjos Beli Wicn bleibt Wien. id. A 3308 Transactionen. Marek Weber. Tausend und eine Nacht. id. 8,35 Droitwich. 10,45 Regional Programma.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 12