Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ..RBOIIO BRABailD Binnenlandsch Nieuws. DE GOUDEN BRUG I Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD. KNOKPLOEGEN POLITIEK. FEUILLETON V WIE NIET GEK ZIJN, DE „WETTIGE" SPflflNSCHE REGEERING. I I NUMMER 87. ZATERDAG 31 OCTOBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag et Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Maandagavond j.l. had de Vrijden- kersvereeniging ..De Dageraad een openbare vergadering met drie spre kers belegd in het N.V.-Huis te Utrecht. Vanuit Amsterdam waren een paar autobussen met N.S.B.-ers geko men. die zich ongemerkt onder het pu bliek verspreidden. Toen de tweede spreker aan het woord was, klonk een fluitsignaal en begon een Ennesbeesch bombardement van het podium met eieren, rotte tomaten en andere ingre diënten, terwijl een aantal volgelingen van Mussert met gummiknuppels en andere wapens de protesteerende vrij denkers te lijf gingen. De politie moest de zaal ontruimen en de N.S.B.-ers vluchtten in hun autobussen naar Am sterdam terug, doch werden vóór de hoofdstad door de politie aangehouden. Tot zóóver de feiten. Deze geweld methoden keuren we onvoorwaardelijk af. De bepaling van wat toelaatbaar is, moeten we aan de overheid overlaten. Zelfs als die overheid gelijk in dit geval onbegrijpelijk tolerant is. Ik zal me hier eens aan een voorspel ling wagen. Eer het drie jaar verder is, zal de vrijdenkersvereniging De Dageraad door de regeering onwettig zijn ver klaard. Willen we een minimum aan vrij heid, aanwerkelijke vrijdenkerij en aan orde behouden, dan moet het tot een verbod van zulke geestelijk- en maatschappelijk revolteerende partijen uitdraaien. Maar ten onzent wordt met een verbod gewacht, tot de moreele schade zoo groot mogelijk en de on dergang van onze vrijheid nabij is. Communisme, nationaal-socialisme en de z.g. vrijdenkerij ze bakkeleien heel hard met elkaar, maar de beginse len van alle drie wortelen in de dwin gelandij. Zeker die van de vrijdenkersbewe- ROMAN VAN HANNO PLESSEN. (Nadruk verboden.) 38. Een fijne klant! meent deze te mogen opmerken, terwijl de Hongaar belangstellend kennis neemt van den inhoud van het in zoo rynischen toon gestelde epistel, achter welks gezochte woorden zich een mateloos leed ver bergt. En wijl hij reeds zooveel weet van de noodlottige verhouding tusschen Johanna en Sylvester valt het hem niet moeilijk thans haar waren aard en haar diepere beteekenis, waarvan de directeur natuurlijk geen flauw ver moeden heeft, te doorgronden. En dat deze het ook nooit vermoeden zal, daarvoor zal hij Stafan Szartossy zorgen. Als man van eer voelt hij zich daartoe min of meer verplicht Zóó verdiept is hij in zijn eigen ge dachten, dat hij de, voor Sylvester Vonberg weinig vleiende opmerking van den directeur in 't geheel niet hoort. Pas wanneer deze nogmaals van zijn minder gunstige meening over den componist blijkt geeft, dringt het tol hem door: ging. Ik weet niet, of haar orgaan ,,De Dageraad'' nog steeds denzelfden on dertitel draagt van vroeger. Toen heet te het blad: ,,De Dageraad, Weekblad ter bestrijding van den godsdienst in al zijn vormen". De vrijdenkersbewe ging is zuiver negatief. Als het vrije denken den mensch tot God en den Godsdienst voert, dan vindt hij de be strijding van devrijdenkers! We achten het een misdaad van een christelijke regeering, d^t ze zendtijd toebedeeld houdt aan zulke onwaar achtige vrijdenkerij, welke er op uit is om het volk zijn hoogste geestelijke waarde te ontrooven: zijn geloof en godsdienst. Eéns zal de regeering dit als een fout van haar regime erkennen. De varkens blijven een gewichtige rol spelen in onze staathuishoudkunde, speciaal de crisisvarkens. Varkens zijn de troetelbeestjes van de baconfabrikanten. Er is weer eens een inschrijving ge weest voor het slachten en zouten van baconvarkens voor de Veehouderijcen trale. Alléén de inschrijvingen van be neden één gulden zijn gegund. Let wel: de inschrijvers wisten dat natuurlijk niet vooraf. Het was dus bloot „toeval' dat de voornaamste baconfabrikanten als volgt inschreven: Zwanenberg's Fabrieken te Oss 0.99 Uithoornsche Bacon Fabrieken (van Zwanenberg) 0.99 Van Zwanenberg's Fabrieken te Winterswijk 0.99 Wijnbergen's Fabrieken te Boxtel (van Zwanenberg) 0.99 Pasman's Exportslachterijen te Steenwijk 0.99 Udema's Exportslachterij te Gieten 0.99 Zoo'n oplichter! Oplichter. Ja, dat was het. Slechts als zoodanig kon dé man, die het trot- sche, goedgeloovige meisje zoo'n droe vige ontgoocheling had bereid, wor den gekwalificeerd. Gedurende eenige seconden staat Szartossy zijn laatste ontmoeting met Johanna voor dén geest en in dat korte tijdsbestek wordt hem ook alles duidelijk, wat toen nog onverklaarbaar was Bij zulk soort menschen is het al tijd twijfelachtig, of zij hun bezittin gen wel eerlijk hebben verkregen, meent de directeur van Iglerhof het zwijgen eindelijk te moeten verbre ken. Wie weet wat voor onaange naamheden ik me door dit pand nog op den hals kan halen.... U begrijpt, dat ik in het belang van m'n hotel elk opzien moet vermijdenM'n positie is dus allerminst benijdenswaardig.... Eenerzijds zal slechts de opbrengst van dien ring in staat zijn de vrij om vangrijke schulden van Vonberg aan Iglerhof te dekken, maar anderzijds kan ik toch bezwaarlijk met dat sie raad aan 't leuren gaan, vooral daar om al niet, omdat het tenslotte alleen voor liefhebbers eenige waarde heeft... Ja, ja, 't valt werkelijk niet mee om overal behoorlijk tusschendóor te zei len De zaak is niet zoo erg als u denkt, antwoordt Szartossy rustig en gedecideerd. U zelf bent toch volko- Hartog's Vleeschmaatschappij te Oss 0.99 Het groote toeval wil dus, dat alle groote baconfabrikanten (Zwanenberg, Pasman en Udema) op den cent af hebben „gecalculeerd", op zegge ne gen-en-negentig centen, hoewel zij drie maanden geleden voor een rijksdaalder inschreven, waarvan zestig centen „op zetje". Varkenspolitiek is wel zéér ingewik keld. Intusscheen hoe dan ook we hebben de zaak dezen keer „voor 'n koopje!" De „wettige" Spaansche regeering heeft het aanbod der Engelsche regee ring om te bemiddelen ten gunste van gevangenen en gijzelaars door uit wisseling over en weer van de hand gewezen. De Engelsche regeering, die voor dit menschlievende werk zelfs haar vloot ter beschikking had gesteld, men gedekt, omdat u immers, zoo noo- dig, steeds kunt aantoonen geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. Niet waar....? Juist. En dat dit nooit noodig zal blijken te zijn, kan ik u, menschelijkerwijze gesproken, wel op een briefje gevenNee, ,u behoeft niet verbaasd te zijn. Verlaat u zich maar gerust op mij.... 't Is werkelijk zoo. Dat is dan één. Hel andere be treft de schuld van meneer Vonberg aan het hotel. Die zal ik vereffenen. Ik geef u een blanco cheque.... Zonder zijn mededeelingen te onderbreken, haalt Szartossy zijn chequeboek te voorschijn, teekent een formulier en overhandigt dit den directeur: U maakt dan de rekening van meneer Vonberg op en vult het bedrag hier 'in. Uitstekend, meneer Szartossy... met het grootste genoegendat is werkelijkmaar wat moet er dan gebeuren met die dingen, diee De manier, waarop Szartossy bij deze kwestie ingrijpt, is zoo onge woon, dat het den gewieksten hotel directeur geheel van zijn stuk brengt. Dal punt levert in 't geheel geen moeilijkheden op, beslist Szartossy. Het makkelijkst dunkt het me, dat u meneer Vonberg's bagage een voudig in depot geeft. En dien ring kunt u het beste aan mij overlaten. U behoeft er dan niet mee te leuren... en op die manier zijn alle partijen er bet meest bij gebaat. is door dit antwoord zeer teleurge steld. Kan een regeering wettig zijn of blij ven, als ze alle gevoelens van mensche- lijkheid en deernis van zich bant? Wat ónmenschelijk is, kan onmogelijk wettig wezen. De regeering te Madrid heeft geen gijzelaars, zoo liet ze weten. Alleen maar gevangenen, die daadwerkelijk den opstand hebben gesteund en des wege gevonnist zullen worden. Zijn dan zelfs de verhalen van Dr. Junod, den internationalen voorzitter van het Roode Kruis, die in Spanje vertoeft om zijn bemiddeling aan. te bieden, zijn diens verhalen óók al gelogen? Staat het dan niet vast, wat hij gezegd heeft over de massacres van gijzelaars te Bilbao en elders? Zijn de Vaticaansche rapporten onwaar over de honderden vermoorde priesters en nonnen, met name genoemd? Vijftienduizend burgers nog zijn in Madrid in de gevangenissen opgeslo ten. De regeering erkent dat zelf, maar beweert, dat die allen den opstand daadwerkelijk zouden hebben gesteund! Hebben dat óók de tweeduizend vrou wen gedaan, die vorige week zijn te- samen gedreven en opgesloten, alleen omdat ze de aristocratische wijken van de Spaansche hoofdstad bewoonden? Wettig en ónmenschelijk, die beide kunnen nooit samen gaan. DE RIJKSBEGROOTING 1937. Algemeene beschouwingen der Tweede Kamer In het Voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Rijksbegrooting 1937 (algemeene beschouwingen) geven vele leden te kennen, dat de oorspronkelijke begrootingsstukken in verband met de gewijzigde monetaire politiek niet meer kunnen dienen als grond slag voor een gedachtenwisseling met de regeering over haar huidig en toekomstig finantieel en econo misch beleid. Door de devaluatie is een nieuwe kans ontstaan voor het herstel van ons economisch leven en schijnt de positie van het Kabinet ver beterd te zijnof deze positie inderdaad voor langer an zeer korten tijd versterkt zal blijken te zijn, hangt af van het nog te voeren beleid. Verscheidene andere leden slu ten zich aan bij hetgeen door Goseling omtrent de te volgen politiek werd gezegd en wijzen er op, dat de regeering met het verleden zal moeten breken. Zij zal de door haar noodge- Dat moet de directeur zonder meer toegeven. Hij is geen defectieve, noch van de politie en de betrekkingen, die er mogelijk tusschen den oplichter en de barones bestaan, interesseeren hem al evenmin als de beweegrede nen, welke de Hongaar kan hebben om zich zoo royaal te toonen. Voor hem is de zaak hiermede afgedaan en dat bovendien op een wijze, die hij zich niet had durven droomen. Stefan Szartossy echter vindt in het bewustzijn een goede daad te heb ben verricht de innerlijke bevredi ging, welker afwezigheid hij aan bet begin van dezen dag zoo pijnlijk heeft gevoeld Hij overlegt, of hij de barones den ring onmiddellijk zal toezenden met de mededeeling, dat hij bij het oprui men van haar kamers is gevonden, maar tenslotte besluit hij daarmee voorloopig nog te wachten. Hij weet immers niet in welke gemoedstoe stand het meisje op het oogenblik ver keert en het is er hem in de eerste plaats om te doen haar leed te ver zachten. Zorgvuldig verstopt hij den ring in zijn bagage. Daarna zendt hij, volgens het gebruikelijke schema, een nieuwjaarskaart aan de oude barones von Geitier in Kaïro, Shepheard Hotel met de toevoeging, dat hij, overeen komstig haar wensch, mevrouw Lien een bezoek heeft gebracht Renate, denkt hij daarbij en de warme toegenegenheid en liefde, die dwongen op monetair gebied ge nomen maatregelen niet alleen monetair-technisch moeten uitvoe. ren, maar doelbewust economisch en sociaal moeten richten, tot versterking van de positie van ons land naar binnen en naar buiten. Er zal een bewuste, typische politiek van conjunctuursimuleering moeten worden gevolgd. Daarin ligt ook de beste, maar dan ook de afdoende waarborg, dat sociale aftakeling en sociale afbraak worden beëindigd en voorkomen. Voorop stelden deze leden, dat de ideologieën, de levens- en wereld beschouwing, het staatkundige werk moeten blijven beheerschen. Het verlaten van den gouden standaard zal, naar de meening van sommige leden, slechts een halve maatregel blijken te zijn, als de gulden niet wordt vastgehaakt aan dollar en pond Werkelijke verbetering kan slechts van een Bericht! Thans naast goudgele ook witte Purol. Dit wrijft onzichtb ar weg en daarom is Parol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de verzorging van het gelaat. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth.en Drogisten. hij voor haar gevoelt, overweldigen hem. Onweerstaanbaar stijgt het ver langen in hem op. Al zijn gedachten cirkelen om haar, van wie hij weet, dat zij op dit uur van den dag het liefst in den schrijfhoek van haar Lantaarn doorbrengt Ja, zij zit ook nu in haar ruime fau teuil. Vandaag, zooals eiken anderen dag.... of. Neen, 't is toch anders. De vulpen is haar hand ontgleden. On beschreven ligt het witte papier op het blad van haar schrijftafel. Ruste loos dwaalt Renate's blik door hel vertrek en daarna door het raam naar buiten over het uitgestrekte sneeuwlandschap... Het minste geluid, dat de, in het vertrek heerschende stilte verbreekt, doet haar luisterend het hoofd opheffen. Dan zoekt haai oog de deur Renate wacht. Sinds jaren wacht zij voor het eerst in een haar /elf \reemde spanning.... Bij hei aanbreken van den dag is de man, wiens sluimering zij heeft behoed, ontwaakt. Steeds weer beleeft ze in gedachten de korte scène, waar bij slechts enkele woorden werden ge wisseld. Bain'e' woorden zonder ceni- gen inhoud, met opzet zoo gekozen in zwijgende overeenstemming. En wel duidelijk t-penbaarde zich daarbij de dankbaarheid van den man voor haar fijngevoelige bescheidenheid'.... (Wordt vervolgd I I De Echo van het Zuiden, Waalwybschc en Lnngslraatsebe Conrant» Zich verzekeren bij een goede maatschappij is een wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN VI PERSONEN BIJ DE VERZEKERD ZIJN De „NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden 1 i j

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1