Buitenlandsch Nieuws. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Snipverkouden? DAMPO daar lucht je van op. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De nationalen naderen Ma drid. üaballero roept de rooden ten aanval. Gruwe lijke terreurdaden. De onder leiding van generaal Mola en generaal Varela doorgevoerde om singeling van Madrid wordt met ma thematische nauwkeurigheid voortge zet en de ring rond de hoofdstad sluit zich meer en meer. Alleen in Ooste lijke richting, naar de kust der Mid- dellandsche Zee, is nog een weg open. Een nieuwe aanval van de nationa len, die door generaal Varela worden geleid, heeft aanzienlijke terreinwinst opgeleverd. De Madrileensche volksfrontregee- ring rekent blijkbaar op onbegrens- den steun van den kant van haar vriendschappelijk gezinde landen als het eenige middel, om den val van de hoofdstad nog te verhinderen. Het moreel van de volksfront-armee schijnt althans volkomen gebroken te zijn en de roode troepen trekken zich steeds meer terug, ondanks de pro testen van hun officieren. De nationalistische strijdkrachten daarentegen, hoewel numeriek minder sterk, rukken steeds verder naar de hoofdstad op, zonder dat zij de ver overde stellingen behoeven uit te bou wen, daar zij zich geheel kunnen ver laten op de beslissende uitwerking van haar bommenwerpers, tanks en artillerie. Franco heeft aan de regeering een ultimatum doen toekomen, waarin de overgave van Madrid wordt geëischt. De regeering-Cabellero heeft na af loop van een kabinetsraad, die 5 uur duurde, bij decreet de mobilisatie ge last van alle mannen tusschen 20 en 45 jaar. Bovendien wordt de politiemacht uitgebreid van 8000 tot 12000 man en militair getraind, om eveneens bij de verdediging van Madrid te kunnen helpen. De nationalistische colonnes, die in de richting van het Escorial operee- ren, hebben definitief bezit genomen van het plaatsje Peguerinos, een sleu telpositie op den weg naar het Esco rial. De rooden hebben in dezen strijd 500 man verloren. De commandanten van de roode troepen hebben voorts bij het aanbre ken van den dag voor hun manschap pen een dagorder voorgelezen, welke onderteekend is door Largo Cabellero en waarin o.m. het volgende wordt gezegd „Luistert, kameraden. Vandaag, 29 October, bij het aanbreken van den dag, zullen onze artillerie en pantser- treinen het vuur op den vijand openen. Onmiddellijk daarop zullen onze luchtstrijdkrachten verschijnen, bom men werpen en den vijand met mi- trailleurvuur najagen. Na den lucht aanval zullen onze tanks zich op den vijand werpen op de meest kwetsbare plekken van het rebellen-front en pa niek zaaien in hun gelederen. Dan zal het uur gekomen zijn voor alle strijders, om van hun comman danten het bevel tot het offensief in ontvangst te nemen, zich met onstui migheid in den strijd te werpen, den vijand aan te vallen en hem te ver nietigen. De verraders van hun vaderland, die een klein contingent troepen met be hulp van leugens naar den dood lei den, zullen dan van het volk hun straf krijgen". Een later telegram uit Madrid meldt dat inderdaad de belegerden onder den kreet: „zij zullen de stad niet binnen komen, we zullen ze krijgen!" tot 'n 'egenoffensief zijn overgegaan. Ze zouden zelfs enkele posities op de meest bedreigde punten ten Zuiden en Zuid-Oosten hebben heroverd en thans hun aanvallen richten op Illescas. Roode wreedheden. Een buitenlander, die een reis maak te door dat gedeelte van Spanje, dat nog door de rooden is bezet, schrijft in een particulieren brief o.a.: „Zelfs nu nog kan men op verschil lende plaatsen, op de hoeken van we gen, of aan boschrandcn, de lijken zien liggen van vermoorde priesters, aan wié men zelfs de eer van een begrafe nis geweigerd heeft. Verschillenden van hen zijn ver schrikkelijk mishandeld, van vele lij ken zijn armen en beenen afgehakt, anderen zijn aan de beenen opgehan gen. Op andere plaatsen ziet men ver koolde lijken". De verdedigers der democratie zijn onuitputtelijk geweest in het uitvinden van wreedheden. In Olof werd een priester, die be last was met het geven van muziekles aan de kinderen, gearresteerd, aan 'n boom gebonden en levend verbrand. Om het vuur aan te steken bediende men zich van zijn kleeren, die in ben zine gedrenkt waren. In hetzelfde gebied werd de paro chie-geestelijke Miralplix, de broeder van den overste van een Dominicaner klooster, vermoord. De priester lag zwaar ziek te bed. Een communisti sche arts onderzocht vluchtig den priester en verklaarde, dat de patiënt vervoerd mocht worden. De zieke 1 gebracht. Op de vragen, die hem ge steld werden, antwoordde de priester slechts „Leve Christus Koning"! Toen het „onderzoek" geëindigd was, werd de martelaar ter plaatse gefusilleerd. De inwoners van Olires verhalen, hoe hun pastoor, ondanks de beloften der rooden, toch voor de iechtbank werd gedaagd. Terwijl men hem voorleidde werd de pastoor door enkele kogels getrof fen en stortte zwaar gewond ineen. De rooden deden geen verdere moeite en lieten den zwaar gewonden priester liggen en gingen rustig naast hem een sigaar zitten rooken. De ongelukkige priester vroeg, dat men toch medelij den met hem zou hebben, waarop hij werd doodgeschoten. DE REDE VAN KONING LEOPOLD. In antwoord op de ten aanzien van de Belgische buitenlandsche politiek gestelde vragen heeft de minister van buitenlandsche zaken, Spaak, in de Kamer o.m. het volgende verklaard „Wij willen de veiligheid van België aan geen enkel belang opofferen, aan geen enkele ideologie. Wij willen ons niet mengen in de zaken van andere landen en wij zullen niet toestaan dat zij zich in de zaken van België men gen. Wij willen, dat onze verbintenis sen duidelijk, nauwkeurig zijn. Wij zullen de Belgische politiek voeren, rekening houüende met de historische tradities, de aardrijkskundige ligging en de Belgische mogelijkheden". Verder heeft minister Spaak o.m. nog verklaard, dat niemand tot de meening kan komen, dat de rede van koning Leopold een verbreken betee- kent van de verplichtingen van Bel gië. Wat overblijft van het verdrag van Lovarno en van de accoorden van Londen, behoudt zijn waarde, evenals hetgeen gezegd is bij de besprekingen der Engelsche, Fransche en Belgische generale staven. „Wat is gebleven, blijft bestaan en wij onderhandelen om het te verbete ren", aldus minister Spaak. DEGRELLE VROEG GOEBBELS OM VOORLICHTING. De Belgische leider der Rexisten, Degrelle, is 27 September j.l. te Ber lijn geweest met het doel zich bij de anti-komintern te documenteeren en allerlei aanmoedigingen te halen. De rexistische leider zou bij deze gelegen heid ontvangen zijn idoor vier per soonlijkheden, onder wie Goebbels. Hun gedachtenwisseling zou ont huld zijn door in vertrouwen genomen personen, die ontevreden zouden zijn geweest over het feit, dat de Berlijn- sche reis van Degrelle door den Bel gischen afgevaardigden Bodart aan 't licht was gebracht. Goebbels zou Degrelle raadgevingen hebben verstrekt over de beste metho des om langs parlementairen weg de macht in handen te nemen, n.l. de massa te fascineeren en schrik in te boezemen, en het bolsjewisme in het donkerste licht af te schilderen. Volgens „De Matin" zou Degrelle, zeker zijnde van den steun van Duitschland, te verstaan hebben ge geven, dat een der eerste daden van zijn regeering zou zijn „het onrecht te herstellen, dat Duitschland is aan gedaan in de kwestie van Eupen en Malmedy". Ten slotte wordt nog vernomen, dat de politieke politie te Berlijn een on derzoek heeft ingesteld naar de per sonen, die zich aan deze indiscreties hebben schuldig gemaakt. De Belgische Kamer heeft gisteren met 126 tegen 42 stemmen en 10 ont houdingen haar vertrouwen in het be leid der regeering op het gebied der buitenlandsche politiek uitgesproken. GEEN TROON NAAST HITLER. Een officieele woordvoerder heeft het te Parijs gepubliceerde bericht, als zou Hitier prins Georg van Brunswijk- Luneburg op den troon willen plaat sen, als „grooten onzin" gekenmerkt. BELGIE VERHOOGT DE HEFFIN GEN OP ZUIVELPRODUCTEN. De Belgische regeering heelt nieuwe maatregelen afgekondigd in ver band met de bekende kwestie van den import van Nederlandsche land bouwproducten in België. De vol gende rechten zullen bij den invoer verhoogd wordengewone melk 37.50 franc per H L. tegen 30 franc, karnemelk 6.25 per H,L. tegen 5 franc, gecondenseerde melk 1 franc per kilogram tegen f O 80, natuur, boter 2.50 per kilogram tegen 2 franc. STALIN LEEFT. Een Amerikaansche correspondent had, naar uit Moskou wordt gemeld aan Stalin de vraag gesteld »Alsge in leven zijt, schrijf dan s. v. pi.» In antwoord hierop heeft Stalin den correspondent uit het Kremlin een brief gezonden, waarin hij schrijft: »Naar ik uit de buitenlandsche pers vernomen heb, heb ik deze wereld reeds langen tijd geleden verlaten en heb ik mij in het hier namaals gevestigd. Daar men der gelijke berichten in de buitenland- twiifpl mui trpkkpn geef ik U in overweging, ze te ge- looven en mijn rust in de andere wereld niet te verstoren.» (Welk een idee zou Stalin, de God.loochenaar, van 't hiernamaals hebben Red.) Dan wat Dampo diep opsnuiven. Doos 30, Pot 50 cf. Bij Apoth. en Drogisten. DE NIEUWE MONETAIRE POLITIEK. Dezer dagen zal de contingen- teering van rubberbovenkleeüing worden opgeheven. Het Ned. Weekblad voor kruide nierswaren meldt, dat de Ned. Vereeuiging van biscuit fabrikanten besloten heeft, de prijzen van de belangrijkste biscuits- en waiel- soorten te verhoogtn. De contingenteering van sloten zal met ingang van 1 November a.s. voor een jaar worden verlengd, alsook die van tricotgoederen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rynsdieust der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met lu October 1936 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubidieerde vereenigingen bedroeg 531,(J0U, hieronder zijn begrepen 74,000 landarbeiders. Van de 457,000 verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders waren geheel werkloos In de week 5 t/m 10 October 28,7 pCt in de vorige verslagweek 21 t/m 26 September 28,8 pCt., in de overeenkomstige verslagweek van 1935 28,1 pCt., in de overeen komstige verslagweek van 19o4 24,4 pCt. Bij 1058 organen der openbare arbeidsbemiddeling stonden op 1U October j.l. in totaal 40/,133 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 383,286 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 390,4üb werk loos, onder wie 383,28b niaunen. Een op 1 October 1.1. gehouden telling van de utj de gezamenlijke organen der openbare atbeidsue- middeling ingeschreven werklooze personen, gesplitst naar leelnjds- groepen, toonde aan, dat op dien datum stonden ingeschreven 14,492 mannen en 6b8o vrouwen van 14 17 jaar, 53,188 mannen eu 6168 vrouwen van 18 24 jaar, 69.685 mannen eu 2300 vrouwen van 25—30 jaar, 99,579 mannen en 1954 vrouwen van 3140 jaar, 6u,277 mannen en 1312 vrouwen van 41 - 50 jaar, 47,6z9 mannen en 798 vrouwen van 5160 jaar, 16,709 mannen en 98 vrouwen van 61 65 jaar en 43b8 mannen en 29 vrouwen van 66 jaar en ouder. „NEDERLAND EEN, TOEN DE PRINSES ZICH VERLOOFDE". Zeer vele leden van de Tweede Ka mer verklaarden zich bij de beschou wingen over de begrooting in de Twee de Kamer zeer getroffen door het bij zondere, hartelijke karakter van de hulde, die het geheele Nederlandsche volk bij die gelegenheid aan de Ko ninklijke Familie heeft gebracht. Voor zoover dit nog noodig was, is thans wel overtuigend gebleken, dat het Ne derlandsche volk geen nieuwe vormen in zijn staatsbestel behoeft om zich een ONTZETTEND FAMILIEDRAMA TE VENLO. Zijn vrouw, drie kinderen en zichzelf doodgeschoten. Woensdagavond, omstreeks kwart voor negen, heeft zich op den Hambur ger Singel te Venlo een vreeselijk fa miliedrama afgespeeld. Dr. G. G., die leeraar is aan de Rijks Hoogere Bur gerschool aldaar, heeft daar zijn vrouw, drie zoontjes, van wie de oud ste twaalf jaar is en zichzelf doodge schoten, tijdens korte afwezigheid van de dienstbode. De schoonmoeder, die in de woning vertoefde, is eveneens door een revol verschot gewond. Zij is in zorgelijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak tast men volko men in het duister. De drie jongens wa ren reeds in bed en zijn op hun bed doodgeschoten. Het echtpaar zelf is aangetroffen in de badkamer en de re volver is in de nabijheid van den heer G. gevonden. Ook is een doosje met patronen gevonden. Het dienstmeisje, dat naar den dok ter was gestuurd, omdat de moeder van mevr. G. zich na het eten van soep zeer onwel gevoelde, vond bij haar te rugkomst de woning gesloten. Na lang bell enwerd zij door de gewonde vrouw opengedaan. Onmiddellijk begreep zij dat er iets vreeselijks gebeurd moest zijn en snelde naar de politie, die zich naar den Hamburger Singel spoedde. Daar trof zij in het voorhuis de moeder van mevr. G. in bewusteloozen toestand en met zware verwondingen, welke door revolverkogels moesten zijn toe gebracht. De vrouw is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht. Twee der kinderen waren nog in le ven, doch gaven na enkele oogenblik- ken den geest. De verhouding tusschen de echtelie- 'iil het onder eenheid te gevoelen. in dit verband werd het denkbeeld geopperd, dat de overzeesche gebieds- deeien zoo noodig door het moeder land in staat zullen worden gesteld ter gelegenheid van de aanstaande huwe lijksplechtigheden een deputatie naar Nederland te zenden. Hierdoor zou, naar men meende, het saamhoorig- heidsgevoel van de inwoners van het geheele koninkrijk^kunnen worden ge steund. &V.HRIJVER VAN BROCHURE TEGEN N.S.B. WORDT LASTïG GEVALLEN. Het Utrechtsche Nieuwsblad schrijft: „Bij geruchte vernamen wij bij navraag werd het door den betrokke ne bevestigd dat op het oogenbliii tegenover den heer Wessels, den sen rijver van de pas uitgekomen bro chure, welke gericht is tegen hen, die in de N.S.B. leiding hebben, 'n vorm van intimidatiepölitiek wordt gevoerd. Op den dag van de verschijning van ue brochure werd de echtgenoote van den lieer YVesseis opgeheld met de me- üedeeiing, dat haar man ernstig ver- ongeuiKt was en beide beenen gebro ken had. Door de verschijning twee minuien later van den heer W'esseis zelf, bleek de onjuistheid van dit be- ncht bijna onmiddellijk. In de laatste dagen is bet buis van den beer Wessels herhaaldelijk opge held door iemand die alleen met lang zame grafstem zegt: „De dood, die komt". Voorts wordt er voortdurend gepost voor zijn woning door leden van den geheimen dienst, die soms ostentatief met een auto komen, ter wijl de heer Wessels ook mededeelin- gen van z.g. vriendschappelijke zijde ontvangt, dat men een aanslag op zijn leven beraamt. Op een avond is hij zeer hinderlijk gevolgd, klaarblijkelijk met de bedoeling van provocatie. Hier tegen trad de politie op verzoek op. Dit feit speelde zich des avonds at, flmdat dit klaarblijkelijk dan gemak kelijker gaat. „Ook wordt zeer ostentatief voor de deur gevent met Volk en Vaderland en beplakt men de ruiten met reclame leuzen voor de N.S.B. Ten slotte heeft men ook nog legen de echtgenoote van den heer Wessels een bedreiging uitgesporken, doordat een van de vertrouwelingen van een der hoogere functionarissen van den N.S.B. gekomen is met de zeer nadruk kelijke aankondiging: „Wij krijgen hem (d.i. de heer Wessels) wel". DE AUTOMATISCHE TELEFOON. In 1944 moet het geheele land klaar zijn. Naar de L. K. verneemt, ligt het in de bedoeling, dat in 1944 het geheele land geautomatiseerd zal zijn. In to taal moeten daarvoor 1200 centrales worden ingericht, waarvan er nu Heerlen meegerekend rond 125 ge reed zijn gekomen. Voor 1937 staal de automatiseering van 160 centrales op het programma. Slechts 15 pCt. van het telefoonver keer in Nederland zal in 1944 met handverkeer worden afgewikkeld. zoek heeft uitgewezen, dat de soep, waardoor de schoonmoeder onwel ge worden was, niet vergiftigd is geweest. Men vermoedt, dat de leeraar zijn vree- selijke daad in een vlaag van ver standsverbijstering heeft bedreven. Uit het verhoor van de dienstbode is n.l. gebleken, dat dr. G. tijdens het avondeten driemaal naar den kelder is gegaan onder voorwendsel naar den stookketel der centrale verwarming te gaan kijken. Dr. G. zou hierbij nogal nerveus zijn geweest, terwijl het zweet op zijn gelaat stond. Bij een onderzoek in dezen ketel heeft de politie nu een haar-reageer- buisje gevonden. Vermoed wordt thans, dat dr. G. zijn 76-jarige schoon moeder uit den weg heeft willen rui men en haar daartoe een hoeveelheid vergift in het eten heeft toegediend. Hieruit zou het hevige braken van de vrouw en haar kermen onmiddellijk na het gebruik van het avondeten ver klaard worden. Voorts komt het verdachte voor, dat dr. G„ toen het dienstmeisje werd uit gezonden om den dokter te halen, dit meisje, toen zij op weg was naar den dokter, heeft teruggehaald, voorgeven de, dat het zoo erg niet was met de oude vrouw, doch eerst een half uur later, op aandrang van zijn echtge noote, er mee instemde, dat de dok ter zou worden gehaald. Gedurende de enkele minuten, dat het dienstmeisje afwezig was om den huisdokter, die in de nabijheid woont, te halen, heeft zich het vreeselijk dra ma voltrokken. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat de echtgenoote van dr. G. het vermoe den heeft geuit, dat haar moeder ver giftigd was en dr. G., zijn daad ont dekt ziende, zichzelf en zijn gezin uit den weg heeft willen ruimen. Ook is het niet onmogelijk, dat dr. G. er zich ongerust over heeft gemaakt, dat de huisdokter weldra zijn misdrijf zou ontdekken en hij toen in een vlaag van waanzin de daad heeft gepleegd. Na de vondst van het reageerbuisje, dat volledige overeenkomst vertoont "met die welke op de R.H.B.S., waar dr. G. als leeraar in de scheikunde werkzaam was, worden gebruikt, heb ben doktoren en politie-autoriteiten 'n onderzoek in de seheikundekamer van genoemde onderwijsinstelling inge steld. Naar den aard van het vergift, hetwelk mogelijk kan zijn gebruikt, wordt thans door deskundigen gezocht waartoe verschillende vorowerpen en etensresten in beslag zijn genomen. De toestand van de schoonmoeder, die hij het drama door een schot werd gewond, is nog steeds ernstig. De teraardebestelling zal Zaterdag middag om 2 uur in alle stilte op het protestantsch kerkhof te Venlo plaats hebben. Gebleken is nog, dal dr. G. het wa pen, waarmee hij den aanslag heeft gepleegd, enkele maanden geleden in Duitschland heeft gekocht. Dr. G. was niet in liet bezit van een vergunning om een vuurwapen voor handen te hebben. VERDRONKEN. Te Zuidbroek is de 61-jarige K. ten B. die aan toevallen leed, bij het sloot- graven te water geraakt en verdron ken. Bij den spoordijk tusschen Zuid broek en Muntendam is een auto met vier personen in het Muntendammer- diep geraakt. Aan het stuur zat de heer de Groot, arts te Zuidbroek. Men ver moedt, dat hij uit het oog heeft verlo ren, dat de weg bij den spoordijk een bocht maakt, hij is althans recht door gereden. Drie van de inzittenden wis ten zich te redden, doch dokter de Groot heeft het leven verloren. Men heeft nog getracht de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De heer de Groot bereikte den leef tijd van 45 jaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. VAN EEN DAK GEVALLEN. Te Nijmegen is de 42-jarige metse laar W. J. bij het schoonmaken van een dakgoot in de Stijn Buysstraat van het ongeveer 6 M. hooge dak gevallen en met den rug op de ijzeren pinnen van een tuinhek terecht gekomen. Hevig bloedend en met ernstige inwendige kneuzingen is de man opgenomen en na verbonden te zijn, naar het St. Ca- nisius-ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagmiddag reed de 30-jarige schilder P. S., wonende op den Rijks straatweg te Haarlem met zijn rijwiel op den Jansweg in de richting van het station. Hij wilde een rechts van den weg staanden vrachtauto passeeren, week naar links uit en slipte op de nat te tramrails. Achter hem reed een bus van de Brockway Bus Mij. De chauffeur week sterk naar links uit en remde uit alle kracht om den gevallen wielrijder te ontwijken, maar dit lukte hem niet. P. S. werd aangereden en is zwaar ge wond naar het St. Elisabeth Gasthuis gebracht, waar hij korten tijd later is overleden. INBREKERS AANGEHOUDEN. Als verdacht van inbraak te 's-Her- togenbosch gepleegd, zijn op verzoek van den commissaris van politie door de Eindhovensche politie aangehouden en naar Den Bosch op transport ge steld J. J. en J. v. C., wonende te Eind hoven. NASPEL VAN DEN STORM. Andermaal heeft de storm onheil aangericht op de Zuidkust van Ame land. Over een lengte van 8 K.M. zijn 60 gaten in den zeedijk geslagen, van welke sommige een diepte van 3 meter hebben. Te Hollum strandde een klein mo torschip, dat niet meer vlot gebracht kon worden en als verloren moet wor den beschouwd. Het Duitsche stoomschip Norburg, metende 4500 ton, werd voor Terschel ling door Hollandsche mannen van den ondergang gered. Nabij IJmuiden steekt een mast bo ven water uit. Men vermoedt dat hier een tweede logger is gezonken. Hier door is in visscherskringen groote on gerustheid gewekt. Voorts spoelde een reddingsboot aan doch deze kan van het dek van een of ander schip zijn geslagen. Talrijke trawlers liepen IJmuiden binnen en hadden een zeer moeilijke thuisreis gehad. Men maakte zich zeer ongerust bij het binnenvaren van de haven te IJmuiden over vele groote schepen, o.a. de Johan van Oldenbarnevelt, doch doch het kwam gelukkig niet tot bot singen of eenige schade. SCHEEPSRAMP NABIJ ALEXANDRIE. Naar uit Caïro wordt gemeld, is het Egyptische s.s. ,,Abd-el-Latif Loefty" op 15 mijl afstand van Alexandrië ge zonken. Vijftig passagiers en de bemanning worden vermist. Slechts een der opva renden is gered.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 6