Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. ABONNEERT U OP DIT BLAD, RflflMSDONK. KAATSHEUVEL. SPRANGCAPELLE. kamer van koophandel en fabrieken voor de lang straat TE WAALWIJK. PERSVERSLAG van de Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat te Waalwijk op 28 Oct. 1936. VoorzitterG. N. van Loon Secretaris Mr. R. J. Th. van der Heijden. 1. Oprichting Middenstandsborg- strllingsfonds voor de Langstraat. Zooals reeds bekend, werd op 8 Juli j.l. te Waalwijk een vergadering belegd van de leden onzer Kamer met de besturen van de binnen het dis trict der Kamer gelegen gemeenten en de besturen van Middenstandsorgani saties. Resultaat van deze vergadering was de instelling van een Commissie van Voorbereiding, bestaande uit ne gen leden, n.l. drie uit onze Kamer, drie vanwege de gemeenten en drie uit de middenstandsorganisaties. De taak van deze Commissie was op de eerste plaats het in het leven roepen van de stichting, onder welken rechts vorm het Fonds zal optreden en ver volgens de medewerking vragen van de gemeenten en middenstandsorga nisaties binnen hel district der Ka mer. Op 18 Juli j.l. werd ten over slaan van notaris L. W. C. J. Christ Ie Waalwijk de oprichtingsacte ver leden van het „Middenstandsborg- slellingsfonds voor de Langstraat". Aan. de gemeentebesturen en de besturen der Middenstandsorganisa ties werd onder dagteekening van 2 September j.l. een schrijven gezon den, waarin de daadwerkelijke mede werking op basis, als in de vergade ring van 8 Juli is besproken, werd gevraagd. Tot heden werd, voor wat betreft de gemeenten, nog slechts door Ileusden volledige medewerking toegezegd. De gemeente Sprang-Ca- pelle wees de gevraagde medewerking zonder meer af. Van de overige ge meenten werd nog geen mededeeling ontvangen. Van één Middenstandsor ganisatie werd mededeeling ontvan gen, dat de gevraagde steun wordt verleend. De overigen hebben nog geen antwoord gezonden. Ter vergadering werd nog mede gedeeld, dat de gemeenteraad van Dongen tol volledige medewerking heeft besloten, mits tenminste 4200,- door de andere gemeenten in het ka pitaal van het fonds zou worden hij gedragen. Eenzelfde besluit is te wachten van de gemeente Waalwijk. De Kamer sprak haar teleurstelling uit over de houding van deze twee voor den mid denstand zoo belangrijke gemeenten. In plaats van door loyale medewer king de belangstelling van de kleinere gemeenten aan te wakkeren, ach'.te men de besluiten van deze gemeenten bijzonder geeigend andere gemeenten af te schrikken van een deelname. Ook bleek nog, dat verschillende mid denstandsorganisaties tot medewer king besloten hadden. 2. Economisch Technologisch In stituut. Het Bureau deelde mede, dat zij in het Bestuur van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord brabant heeft benoemd de heeren G. N. van Loon en Mr. R. J. Th. van der Heijden. I)e met Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant getroffen rege ling inzake het aandeel van de Bra- bantsche Kamers in de financiering van genoemd E. T. I. en de verdeeling van dit aandeel over de vijf Kamers werd goedgekeurd. 8. .Jaarverslag 1935, Rekening en Verantwoording over 11)35 en de Be- (jrooting 1937 werden conform de voorstellen van het Bureau vastge steld. Besloten werd in 1937 de navolgen de subsidies te verleenen: R.K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk 325.00 Handelshoogeschool te Tilburg 200.00 Economisch Techn. Instituut v. d. Middenstand 50.00 Idem voor Noordbrabant 178.27 Nederl. Kamer van Koop handel te Brussel 25.00 Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat 50.00 Vereeniging „Bureau Han delsinlichtingen", A'dam 40.00 Schippersvereniging „Schut- tevaer" 2.50 Totaal 870.77 4. Besloten werd de verkiezing van een lid der afdeeling Kleinbedrijf ter voorziening in de vacature Jansen te doen plaats hebben op 15 December 1936. De Voorzitter bracht dank aan het afgetreden lid den heer Jansen, die gedurende acht jaren deel uit maakte van de Kamer, voor het door hem in die periode verrichtte werk. De heer Jansen stond steeds op de bres voor de belangen van de scheepr vaart en heeft daarvoor als man ge streden. 5. Tot lid van de Bevrachtings- commissie K te 's Hertogenbosch werd Voor de Langstraatsche Kamer be noemd de heer J. C. van Eijkelenhurg te Waalwijk en tot diens plaatsver vanger de heer A. de Haan te Heus- den. Tot leden van de Bevrachtingscom missie L te Breda werden voor de Langstraatsche Kamer herbenoemd de heeren P. A. van Dongen en A. Fens, beiden te Raamsdonksveer en tot hunne plaatsvervangers respectie velijk de heer F. J. van de Reijt te Breda en de heer N. van Schijndel te Dongen. 6. Schrijven van den Inspecteui P.T.T. te Middelburg en van den Di recteur van het Kantoor Waalwijk der P.T.T. inzake inkrimping van de openstelling van resp. telefoon- en te legraafdienst op Zondag en post- en telegraafdienst op de werkdagen. Gezien de aanmerkelijke verslech tering van de diensten van het kan toor Waalwijk der P.T.T., welke ge volg zouden zijn van de voorgenomen gewijzigde openstelling, heeft het Bu reau onverwijld een tweetal adressen verzonden, waarin tegen de voorgeno men wijzigingen met kracht stelling wordt genomen. Nadere berichten in déze werden tot heden niet ontvangen. De Kamer keurde de beide uitvoerig gemotiveerde adressen goed. Men sprak de verwachting uit, dat in deze resultaat zal worden bereikt. 7. Nader schrijven van het ge meentebestuur van Hooge- en Lagc- Z wal uwe inzake nadeelige gevolgen voor hunne gemeente van de opening der nieuwe verkeersbrug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk. De Kamer achtte het hier voorna melijk een financieel belang voor de betrokken gemeente. Alleen voor zoo ver de middenstand direct nadeel on dervindt van het verdwijnen van het veer te Moerdijk is er voor de Kamer mogelijk een taak weggelegd. Beslo ten werd aan den Minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart te ver zoeken hij vestiging van nieuwe in dustrieën ter compensatie van de ver loren bron van inkoms'en wel aan dacht te willen schenken aan genoem de gemeente. 8. Schrijven van den Secretaris van het Comité van Actie voor Wc- genverbetering in het Land van Heus- en Altana over de totstandkoming van een weg van Werkendam naar de Werken. Besloten werd Gedeputeerde Staten te verzoeken te willen bevorderen, dat genoemd wegvak verbeterd wordt. 9. Eenige mededeelingen werden gedaan over de taak van de Kamer van Koophandel bij de uitvoering van de wet op het Afbetalingsbedrijf. 10. De Kamer besloot zich tot Ge deputeerde Staten van Noordbrabant te wenden om verbetering te verkrij gen van de brug in den provincialen weg van Made naar Wagenberg. Deze brug toch is te smal o'm, vooral na de opening van de nieuwe Moerdijkbrug, het verkeer te kunnen verwerken. Verschillende ongevallen hebben zich ter plaatse reeds voorgedaan en vooral de wielrijder komt er in het gedrang. Ook verdient het aanbeveling bij deze brug eenige verlichting aan te brengen. 11. Besloten werd te bevoegder plaatse te wijzen op het voortdurend gestoord zijn van het telefoonnet te Loonopzand. 12. Aangedrongen zal worden bij de B.B.A. en zoo noodig bij het Pro- \iociaal Bestuur van Noordbrabant op verbetering van de dienstregeling der autobussen, in dien zin, dat de aan sluiting op de treinen in de grootere plaatsen als Tilburg en 's-Bosch beter wordt geregeld. Tevens zal worden aangedrongen, om op sommige tra jecten beter materiaal te gebruiken. 13. Tot slot memoreerde de Voor zitter de opening van den „onderweg" in den verbindingsweg van de Lang straat met 's-Hcrtogenbosch, voor welks totstandkoming ook de Kamer steeds heeft geijverd. Spreker bracht hulde aan het Provinciaal Bestuur en de gemeente 's-Hertogenbosch voor de voortreffelijke verbetering, die hier is tot stand gebracht. KON ZIJN HAAR NIET KAMMEN. Nu van alle rhcumatiek bevrijd. Dit briefje, dat wij van een 77-jari- gen heer ontvingen, bewijst dat Kru- schen Salts ook op hoogeren leeftijd zijn plicht doet. „In mijn krant werd eens de vraag gesteld of er voor iemand van 58 ook een middel tegen rheumatiek bestaat. Het antwoord luidde: „Zoodra iemand wat ouder gaat worden neen". Maar in hetzelfde blad las ik dat Kruschen Salts bij velen rheumatische pijn ver dreven had! Ik zei tot mijn vrouw: „Wij zullen eens kijken, wie van de twee gelijk heeft". Ik begon met Kru schen Salts, verbruikte drie flacons en voelde mij een ander mensch. Vroeger had ik 's nachts geregeld last van pijn in mijn linkerbeen en wanneer ik in mijn stoel zat te dutten, werd mijn been stijf, zoodat het vrij lang duurde, voor dat ik weer kon staan. Als mijn schou ders pijn deden, moest ik altijd mijn hoofd heel laag buigen om mijn haar te kammen. Dat was ongeveer twee ja ren geleden, maar nu heb ik geen pijn meer en kan 7 5 8 K.M. aan één stuk loopen. W. Y. te E. Wanneer zich in het lichaam de af valstoffen ophoopen, ontstaat een te veel aan urinezuur. Dit oefent spoedig slechten invloed uit op spieren en ge wrichten en de rheumatische pijn doet haar intrede. Maar er is hulp voor U! Kruschen Salts spoort de ingewanden, lever en nieren aan tot intensievere werking, zoodat de afvalstoffen gere geld verwijderd worden. Het bloed wordt beter gezuiverd en de pijnen houden op. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erken de drogisten a ƒ0.40, ƒ0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam, voorkomt. sloten binnenkort een propaganda-ver- gadering te beleggen, waarin het on derwerp „Devaluatie" zal behandeld worden. Het aantal werkloozen bij de af deeling Capelle van den Ch. Fabrieks- en Transportarbeidersbond bedraagt momenteel 80, waarvan 74 geheel en 6 gedeeltelijk werkloos zijn; hieronder zijn 61 leden fabrieksarbeiders en 19 leden transportarbeiders. In de plaat selijke steunregeling zijn 23 leden op genomen. t Het echtpaar Pieter van Beek en Maaike van Wijngaarden, hopen Woensdag 4 November e.k„den dag te herdenken dat zij 50 jaren geleden in den echt verbonden zijn. Moge deze dag voor de beide oudjes en hunne kinderen en kleinkinderen een recht genoegelijke dag zijn. Nog vernemen wij dat de plaatse lijke muziekvereeniging hen een muzi kale hulde zal brengen. t Het hulppost-, telegraaf- en te lefoonkantoor te Vrijhoeve-Capelle wordt met ingang van 1 November 1936 vervangen door een station van de drie genoemde diensten, hetwelk in hetzelfde gebouw gevestigd blijft. Het zal zijn opengesteld als volgt: Werkdagen: Van 8 tot 21 uur voor den telefoon-" en telegraafdienst, gedurende welke uren Ook celgesprekken kunnen worden gevoerd. Van 8.30—9.30; 14—15; 17—18 voor den postdienst. Van 19.1519.30 bestaat kosteloos gelegenheid tot het afhalen van corres pondentie, welke denzelfden avond niet meer zou worden besteld. Zon- en feestdagen: Van 8—9 uur voor den telegraaf- en telefoondienst. Voor den postdienst is het op die dagen gesloten. Wel kan van 8—9 uur kosteloos correspondentie worden af gehaald. De postverzendingen en bestellingen blijven ongewijzigd, behoudens, dat voortaan de postwissels, girocheques en tijdelijke ongevalsrente aan huis worden uitbetaald. De uitbetaling van de vaste ouderdoms- en ongevalsrenten blijft als tot dusverre gehandhaafd en geschiedt, voor zoover de uitbetaling aan het hulpkantoor plaatsvond, tijdens de openstellingsuren voor den post dienst. Gelegenheid voor busrecht vervalt met ingang van 1 November a.s. CAPELLE. In verband met zijn vertrek naar Dordrecht, waar hij 1 Nov. a.s. in functie treedt als hoofd eener Chr. school, nam de heer M. J. Juursema j.l. Donderdagnamiddag van bestuur, per soneel en leerlingen der Chr. school a. d. Loonschendijk afscheid. Bij deze gelegenheid werd het schei dende hoofd der school namens het bestuur toegesproken door den voorzit ter, secretaris en penningmeester, die den vertrekkende dank brachten voor datgene, wat hij in de 10 jaar, welke hij aan de school verbonden is ge weest, voor deze onderwijsinrichting heeft gedaan en de hoop uitspraken, dat het hem in zijn nieuwe standplaats goed moge gaan. Als blijk van erken telijkheid werd hem door den voorzit ter der schoolvereeniging, den heer B. Verhoeven, namens het bestuur een prachtige salonlamp aangeboden. Namens het personeel werd het ver trekkende hoofd toegesproken door Mej. J. Goldschmidt, die hem een boek werk aanbood, terwijl tenslotte namens de leerlingen door de jongejuffrouw de Roon den meester een leeslamp aange boden werd. Zichtbaar ontroerd dankte de heer M. J. Juursema voor deze huldiging bij zijn vertrek, alsmede voor de verschil lende cadeaux hem aangeboden en hij sprak de hoop uit, dat de school, waar aan hij meer dan 10 jaar met liefde en plezier gewerkt heeft, ook onder zijn opvolger moge groeien en bloeien. Nadat de leerlingen onthaald waren op versnaperingen, werd deze samen komst besloten met het zingen van Ps. 72 vs. 11 en Ps. 121 vs. 4, waarna de heer Juursema met dankgebed eindig de. In de plaats van den heer J. 'Gou da, wien op zijn verzoek ingaande 1 Nov. a.s. eervol ontslag is verleend als kantoorhouder van het hulppost kantoor te Vrijhoeve-Capelle, is tot kantoorhouder aldaar benoemd zijn zoon de heer R. Gouda. Opmerkelijk is, dat deze functie ook nu weer van vader op zoon overgaat, evenals in 1906, toen de tegenwoordige kantoorhouder zijn vader, die meer dan een halve eeuw deze functie vervuld had, opvolgde. De heer J. Gouda was voordien werkzaam geweest als brie vengaarder te Acquoy (Gld.), waar hij 1 Sept. 1901 in functie was getre den, na daarvoor van 1895 tot 1900 als politie-beambte te 's-Hertogenbosch te zijn werkzaam geweest. Moge de heer Gouda nog vele jaren van een welverdiende rust genieten. De heer M. de Kruis te Brielle heeft zijn benoeming tot hoofd der Chr. School a. d. Loonschendijk aan genomen. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" houdt a.s. Zaterdagavond 8 uur in haar clublokaal bij mej. Wed. A. van der Haart a.d. Nieuwevaart een algemeene ledenvergadering. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Cuperus. De heer G. Gouda, eertijds amb tenaar ter secretarie der gemeente Sprang-Capelle, thans tijdelijk ambte naar ter Prov. Griffie te Utrecht, werd aldaar vast aangesteld, op de afdeeling financiën. De heer D. Rijken Adr.zn. heeft bedankt als ouderling der Geref. Kerk aan het Bruggetje. Op 70-jarigen leeftijd overleed te Vrijhoeve-Capelle de heer A. H. Gou da, die meer dan 40 jaar aldaar ge meenteveldwachter is geweest. De overledene was eenige jaren geleden gepensioneerd. A.s. Zondag des morgens half 10 hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Oost uit Raamsdonksveer. Met een vernieuwing van een ge deelte van de Luiten Ambachtstraat is men dezer dagen begonnen. Is men hiermede gereed, dan wordt begonnen met de Raadhuisstraat, die geheel worc.t vernieuwd, en bestraat met klinkers. Dit zal een prachtverbetering zijn waarmede het doorgaand verkeer ten zeerste gtbaat is. Tijdens het hevig onwederdat Woensdagmorgen circa 5 uur boven deze gemeente woedde, is de bliksem inge-dageri in een telefoonpaal inde Lange Broekstraat. De gebet le lei ding werd stuk geslagen, zoodat de draden op het electrisch net terecht kwamen. De tel foon toestellen aldaar in de omgeving geraakten defect, even eens moesten op verschillende plaat sen di electrische lampen het ont gelden. Raamsdonksveer. Op Dinsdag 10 November a s. zal in 't gebouw Rehoboth de Zendings film de z g. Mentawei film vertoond worden. De opbrengst komt ten bale van de Zendingsvereen. alhier. De film wordt vertoond om 4'/2 uur nam. voor de kinderen en om 7'/a uur voor de ouderen. Op den afgeloopen Zaterdag bedroeg in deze gemeente, het aantal werkloozen 430, het aantal steun trekkers van de gemeente 174, en het aantal geplaatsten bij de werk verschaffing 85. Bij gelegenheid van de St. Vin- centiusdag, die Zondag 8 November a s. wordt gehouden, zal de Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht», des middags om 12 uur een muzi kale wandeling maken door't Veer. Onder den rondgang zal gecol- lecteerd worden a-in de huizen der ingezetenen, waarvan de opbrengst komt ten bate van de St. Vincentius- vereeniging, alhier. De 2e Revue-avond. De 2e revue-avond had niet die be langstelling, dan de première. Wij kun nen deze mindere opkomst niet an ders verklaren, dan dat we moeten veronderstellen, dat vele belangstel lenden hun eigen „home" afwachten om acte de presence te geven. Naai de affiches melden, komen achtereen volgens Bel Canto, Apollo en het Gil denhuis nog aan de beurt. Dus voor belangstellenden gelegenheid te over om nog van liet mooie kijkspel te pro- fiteeren, wat inmiddels niet wegneemt, dat het voor liet T.B.C.-bestuur en de actrices en acteurs gezelliger was, dat vooral de eerste uitvoeringen storm liepen. Intusschen ook niets dan lof voor deze tweede opvoering. Critiek leveren is natuurlijk geen kunst, doch waar de bezoekers genieten en liet goede doel boven alles gaat, kunnen we niet anders doen dan de waarheid schrijven, dat liet succes der arlisten zeer groot is. Voetbal. De Provinciale bladen gaven Maan dag nagenoeg allen een uitslag met of zonderverslag van den wedstrijd Kaatsheuvelsche BoysNivema. De Maandagmorgen was voorgegaan, de rest volgt dan vanzelf. Inmiddels was er in liet geheel niet gespeeld. Men schijnt er wel gemakkelijk in te loopen. Oranje-Comité. Naar we veronderstellen en ook heb ben kunnen constateeren zijn in den loop der laatste 14 dagen in alle wij ken vergaderingen gehouden om le ko men tot de oprichting van een wijk commissie ter voorbereiding van liet komend nationaal feest. Bij de vorming van deze commissie is tevens een afgevaardigde aangewe zen voor het Hoofdcomité. Dinsdag 3 Nov. a.s. 0111 8 uur des avonds wordt in de zaal van Apollo een vergadering gehouden door het Oranje-Comité met alle wijkcomité's, om nader plannen voor de organisa tie van het feest te bespreken. Wij twijfelen er niet aan of de medewer king is alzijdig. Het zou getuigen van gebrek aan geest van samenwerking en nationaal gevoel als bij deze gele genheid de medewerking niet spon taan en alzijdig was. Gemeenteraadsvergadering. Woensdag a.s., om 7 uur, komt de raad onzer gemeente bijeen tot het houden van een openbare vergadering, waarop o.m. voorkomt de behandeling der gemeentebegrooting en de aange houden benoeming van een incasseer der voor de Gem. Gasfabriek. LOON OP ZAND. Werkliedenvereeniging;. Zondag j.l. gaf de R.K. Werklieden vereeniging hare eerste uitvoering in de zaal bij dén heer Stalpers. De voorzitter der vereeniging riep de talrijke leden met hunne dames een hartelijk welkom toe en dankte allen voor dit blijk van medeleven met de vereeniging. Hij wilde zeker niet na laten reeds nu zijn dank te brengen aan den weleerw. heer adviseur kape laan Maas die bij zijne drukke werk zaamheden nog tijd kan vinden om als regisseur der jongens op te tr./len, en ze met raad en daad bij te staan. Daarna werd opgevoerd „Vlammen de vleugels" een 4-bedrijvig spel uit het vliegersleven van W. v. d. Berg. Wij meenen dat met de keuze van het stuk een zeer goede is gemaakt. Over het algemeen voldeed het spel zeer goed de spelers speelden met toe wijding en vervulden hun rol'en zeer behoorlijk. Enkele kleinigheden mee nen wij aan de mindere plankenrou tine van sommige te moeten toeschrij ven. In de pauze sprak de heer P. Vriens secretaris van de Bossche Dioc. Werk liedenvereeniging. Spreker spoorde vooral aan tot deelneming aan de on'- wikkelingslessen die dezen winter zullen worden gegeven, terwijl hij de vrouwen der leden op het hart drukte in de gezinnen propaganda te voeren voor de verschillende instellingen dei- werk liedenvereeniging. De eerste winteru.tvoering van de R.K. Werkliedenvereeniging mag ge slaagd worden genoemd. Een ten bate der T.B.C. bestrijding gehouden collecte bracht ƒ4,93 op. Echo der Duinen. W ij vernemen dat in de vacature van directeur van de liedertafel „Echo der Duinen" ontstaan door het ver trek van den heer van Baest dezer da gen is voorzien door benoeming van den heer Jac. Op de Coul organist van onze parochie. SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Oct.: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Ds. W. Bousema. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Candidaat Streefkerk van Rot terdam. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle komt a.s. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in algemeene vergadering bijeen, ter be spreking van de te houden November- propaganda-actie. VRIJHOEVE-CAPELLE. Rectificatie. Naar aanleiding van het ingezonden schrijven van de heeren van EngelenBurmanje te Waalwijk, blijkt ons bij informatie dat hier een vergissing mijnerzijds in het spel was. Het was niet het duo „Hen tom", maar het duo „Henjo". In de Geref. Kerk aan het Brug getje hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. P. K. Keizer. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart a.s. Zondag leesdienst. In de Ned. Herv. Kerk te Ca pelle trad Dinsdagavond j.l. op voor de Herv. Mannenvereeniging aldaar Prof. Visser van Huis ter Heide. Niettegen staande het ruwe weer was het kerk gebouw flink bezet. Door de afdeeling Capelle van den Chr. Bouwvakarbeidersbond is be-

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 7