H.de Bont-v. Huiten Plaatselijke Berichten. Brand wonden akkers Kloostsrbalsem KERKNIEUWS, Heerenkleeding naar maat Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. Zaterdag 31 October 1936. No. 87. De Echo van het Zuiden Derde Bla DRUNEN. DUSSEN. bedek ze dadelijk met GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. WASPIK. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON l. o. In alwijKing van onze vroegere peuedeeLng dat de nieuwe scnool oor Buitengewoon Lager Onderwijs m onze gemeenie, waarvoor zoowei lier als elders groote belangstelling lestaai, op l November zou geopenu noruen, vernemen wij thans uat ueze pening eenige weken moet worden Uitgesteld in verband niet het nog- niet gereed komen der verbouwing. De opening zal nu plaats hebnen p Maandag iti November a.s. De schooi zal dan beginnen met 3 eerkrachten, n.l. hooid de heer C. van noy en onderwijzer de heer De i'alk, terwijl heide leeiivracnten voor. üop.g geuoipen worden door Mej. inine Christ, die het onderricht voor le meisjes zal verzorgen. Begonnen wordt met een 30-tal eeriiiigen. Het laat zien aanzien, uat linnenkort een derde leeritracht zal voruen aangesteld zooura het getal bedraagt. De heer C. J. van Roy heeft zich in middels in de Julianastraat 24 geves- iigil en is volgaarne bereid alle moge lijke inlichtingen omtrent het onder wijs aan de h.h.O.-school te verstrek ken. HANDELSAVONDSCHOOL. Door de splitsing van de le klas der R.K Middeihare Handelsavondschool is de benoeming noodzakelijk gewor den van een ieeraar Neuerlandsch M.O. Als zoodanig is thans benoemd de lieer M. v. d. Griendt, Ieeraar Neder landse-li M.O. te Vught. DOKTERSFONDS. Na herhaalde besprekingen tusschen liet bestuur van het Doktersfonds der RK. Werkliedenvereeniging te Waal wijk en dat van v.m. baardwijk, is men tol het resultaat gekomen, dat de leden van het laatste allen naar het Doktersfonds te Waalwijk overgaan, zoodat.in onze gemeente alsdan één fonds bestaat. PROMOTIE. Naar wij in de „Maasbode" lezen, is Donderdag te Utrecht gepromo veerd lol doctor in de vee-artsenij- kundë op proefschrift „Bacterios co- pisci" en biotologisch onderzoek van vleeschwaren, volgens de methode Bie- henfeld, de heer A. W. A Bos, dieren arts, directeur van het openbaar slacht huis te Waalwijk en hoofd van den vleeschkeuringsdienst kring Waal wijk. R.K. VROUWENBOND. Het bestuur van den R.K. Vrouwen bond is druk bezig met de reorgani satie van deze vereeniging, speciaal wat de ontwikkeling der leden betreft. Het ligt in de bedoeling om belang wekkende lezingen te doen houden, niet des avonds, maar op eenige mid dagen in het a.s. seizoen. Het is te verwachten, dat vele leden belang zullen stellen in deze lezingen, die gericht zijn op ontwikkeling en leering op practisch gebied, vooral waar dit tijdstip in den namiddag ze ker zal convenieeren. VRIJW. LANDSTORMKORPS „MOTORDIENST". De propagandavergadering van het Vrijw. Landstormkorps Motordienst zal plaats hebben op 11 November a.s. l)eze avond wordt geleid door den A'eledgestr. lieer L. H. F. Hackers, reserve-kapitein te Eindhoven, die dan ook een lezing over <1 it onder werp zal houden. EXCURSIE. Dezer dagen brachten de leerlingen van de Rijksvakschool voor Leer looiers en Schoenmakers le Waalwijk met den heer J. R. Suermondt, Ieeraar looimeester, een bezoek aan N.V. Kaufmann's Huidenhandel te Rotter dam. Het was een leerzame en interessan- Ie excursie, die besloten werd met een iunch, aangeboden door de N.V. Na een dankwoord van den heer Suermondt zijn de leerlingen hoogst voldaan huiswaarts gekeerd. LEZING OVER DE MISSIE VOOR SCHOOLKINDEREN. Woensdag 4 November a.s. zullen de ïerw. Zusters van Lavigerie uit Box- el in het Bondsgebouw voor de kin leren der R.K. Scholen alhier dezelf- e lezing met lichtbeelden houden, velke zij voor den R K. Vrouwenhond ver haar Missie-arbeid onder de Mo hammedanen in Afrika hielden, en vel van 24 uur voor de meisjes en /an. half 5 tot half 7 voor de jongens. DE KLEINE WASSERKUPPE- VLIEGERS. Woensdagavond j.l. hield de Waal- wijkKaatsheuvelsche Jeugdluchl- vaartclub „De Kleine Wasserkuppe- liegers" te Kaatsheuvel een feestver- [gadering ter gelegenheid van haar 1- Ijarig bestaan en van de opening van fcen nieuw clublokaal. De Voorzitter, de heer v. d. Linden, [sprak een openingswoord, waarin hij hoopte, dat de leden het clublokaal in denzelfden goeden toestand zullen houden, als waarin het thans is. De secretaris J. Leenarts en de pen- [ningmeesler P Leenarts, brachten hun [jaarverslagen uit, welke werden goed- gekeurd. De Voorzitter sprak nog een opwek- eend woord om met frisschen moed liet winterseizoen tegemoet te gaan en goed materiaal te bouwen. De aanwezigen zijn na de vergade ring nog gezellig bij elkaar gebleven. Muziek en voordracht vroolijkten den avond op. A.s. Zondag heeft op het terrein na- hij den Koestelberg een onderlinge wedstrijd plaats tusschen de leden van de WaalwijkKaatsheuvelsche club en die uit Tilburg en Breda. Er worden prachtige prijzen uitge loofd Ongetwijfeld zullen deze wed strijden veel belangstelling trekken. Hopen we slechts op goed weer. De volgende week zal in een verga dering het organiseeren van 'n groote tentoonstelling besproken worden. De club overweegt daarop een heusch zweeftoestel te exposeeren. RIJWIELDIEFSTAL. De lieer A. V., wonende aan de Grootestraat alhier, heeft de politie medegedeeld, dat zijn rijwiel, dat hij Woensdagavond tegen zijn woning had neergezet, even later spoorloos was verdwenen. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het rijwiel werd nog niet ge vonden. W.S.C.-BAL OP 8 NOVEMBER. Het bal van W.S.C., dat 8 Novem ber a.s. gegeven zal worden in de zaal Musis Sacrum, belooft weer een prach tige- attractie te zullen worden. Even als bij het zoo uitstekend geslaagde jubileumbal van vorig jaar wordt al les in het werk gesteld om de bezoe kers in een sfeer van gezelligheid te brengen. Zoo is er een uitstekende band, n.l. The Jolly Fellows uit Den Bosch, een ensemble, dat in zijn huidige samen stelling voor onze plaats nog welis waar onbekend is, doch waarvan wij, gezien zijn prestaties in het Bossche Casino, hooge verwachtingen mogen hebben. Den bezoekers wachten bo vendien nog andere attracties op het tooneel. Het bal is toegankelijk voor leden, donateurs en genoodigden. Grootestraat 319 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast. POSTAVOND 1936. Er schijnt dit jaar weer'n enorme belangstelling te bestaan voor den zoo gunstig bekend staanden Post avond. En geen wonder Hoosje Kohier, de bekende com- mère uil de ter Hall's revue's, de onmisbare schakel tusschen Buziau en Siem Nieuwenhuizen, zal onder leiding van den gevierden C mferen- cier—Humorist Paul Duval, voor het eerst op den Waalwijkschen Postavond verschijnen. „Zal het een sprookje worden uit 1001 nacht." We weten 't niet, maar zeker is't dat deze bekende revue-ster ons dien avond weer zal laten genieten van haar pakkende liedjes, haar frappante tooneeltjes en haar schit terende coduums; Met Paul Duval vormt ze momenteel het beste Hol landsche artisten duo. „Roosje Kohier-Paul Duval, in samenzangen niet te evenaren, in leuke scènes onovertrefbaar", zie daar het oordeel uit het beschaafste deel der artisten wereld. In won dere ontroering verhalen zij al zingende hun oorlogsherinneringen, vragen ze naar het „waarom" van den oorlog, vertrouwen ze op de nieuwe menschhaid, die vrede en geluk beloofde, maar steeds klinkt nil Roosje Köhler's mond hetsmarte lijk refrein „Mijn kind is dood 1" Maar ook de vroolfike noot zal dien avond niet ontbreken. Onze Sprookjeskoningin en haar partner Paul Duval verstaan ten volle de kunst om geweldige lachsalvo's op te wekken en 'n leutige stemming in de zaal te brengen. Daarbij uiterst correct, zeer beschaafd en zich niet begevend onder hel publiek. Een non stap revue, maar steeds op het tooneel. Het programma is geheel en al gehouden in 't cabaret-genre. We noemen o. a. »les Picos», de accordeon-virtuozen. Dit duo, bestaande uit Dame en Heer, vertolken op hun accordeons de mooiste Ouveriuien op waarlijk kunstzinnige wijze. De Waalwijk- sche muziekliefhebbers kunnen dit jaar nog eens genieten van hel wonderbare spel dezer twee kunste naars. Als curiositeit vermelden we, dat Paul Duval voor zijn gezel schap het schitterende cabaret décor uit Ruziau's jubileum-revue heeft aangekocht en dit mede naur Waal wijk brengt. Hoofdzakelijk is dit gedaan om de prachtige dansfantasieën van het fenomenale danspaar Ellyen Pierre Violet beter te doen uitkomen. Het geen dit beroemde da nspaar presteert is werkelijk verbluffend, zoowel op klassiek, acrobatiek als komisch gebied. De musicale leiding is in handen van onzen bekenden vriend van der Maessen. Het zeventienman sterke Tilburgsche Salonorkest onder lei ding van Kees Schalken verzorgt de enlre act muziek alsmede het bal. Zorg zal worden gediagen, dat de cabaretavond om ongeveer kwart over elven afgeloopen is om ook aan de danslietüebbers gelegenheid ie geven zich nog eenige uren op den dansvloer te vermaken. Ongetwijfeld zal Kees Schalken met zij a sterk orkest het noodige amusement in de zaal brengen. Hedenavond begint de kaartver koop. Kaarten steeds verkrijgbaar bij den heer Jan Muis. We rekenen er op, dat de achtste Postavond op 14 November 1936 voor 'n uitverkochte zaal zal spelen 1 BOTSING. Terecht werd door een der leden op ile laatste vergadering van W.R. gewezen op den gevaarlijken hoek Mr. van Coothstraat Grootestraat. Donderdagochtend waren we daar ter plaatse weer getuigen van een botsing die wonder goed is afge loopen. De motorrijder de heer K. uit Waspik, op weg naar Drunen waar hij onderwijzer is aan de R. K. Jongensschool, kwam uit Westelijke richting door de Grootestraat ge reden. Hij passeerde de Mr. van Coothstraat, toen daaruit de auto rijder de heer v. d. L. den hoek kwam omgereden en tegen den motor botste. Deze werd een heel eind meegesleurden sloeg om, terw iji de berijder een paar maal over den kop ging. De berijder was aan lip en neus gewond, terwijl ook z'n hand en been verwondingen bekwamen en z'n kleeren ernstig gehavend wjrden; ook de motor kreeg een leelijke knauw. Hij werd door den heer Pulles, (van de Fa. Oi ie-Dumoulin) voor- loopig verbonden, terwijl de gewaar schuwde politie de situatie opnam en op 't bureau de zaak verder onderzocht. De heer K. heeft zich verder onder geneeskundige behandeling gesteld, want hij werd verbonden en bleek dat ook z'n voet een diepe wonde had. Hij is later per auto huiswaarts gebracht. LIJK AANGESPOELD. Uit het zoogenaamde „Sas" onder deze gemeente is opgehaald hel lijk van den 60-jarigen schipper Joh. Ligl- hart uit Made en Drimmelen, die 3 October j.l. te Eethen over boord ge slagen was en sindsdien werd vermist. Het lijk is aan wal gebracht bij den Meeuwenschen loswal. NIEUWE ZAKEN. In de advertentie-kolommen wordt wederom de opening van een paar nieuwe zaken in onze gemeente aan gekondigd. Zoo opent de heer J. Kees-Aarts in het pand Grootestraat 131 nabij de Ha ven een naar de laatste eischen des tijds ingerichte dames- en heerenkap salon. De heide afzonderlijke, afdee- lingen zijn smaakvol gemeubileerd en gestoffeerd en van de nieuwste toe stellen en instrumenten op het gebied van haarverzorging voorzien. Ongetwijfeld zal deze keurige zaak de klanten tot zich weten te trekken. In liet pand Grootestraat 214, nabij de Markt, opent de heer Th. Lommers een sigarenmagazijn. Het interieur zoowel als de etalage, zijn zeer praktisch en smaakvol voor dit genre ingericht en maken een kenri- gen indruk. Heeren rookers vinden er een ruime keuze, waaronder de meest gerenommeerde merken in si garen, sigaretten en tabak. Den onder nemer goed succes. R.D.B.-THEATER. „Kermisgasten". De vaderlandsche filmkunst is met Kermisgasten, een product van Rido's fantasie en Jaap Speyer's handigheid weer een stapje vooruit gekomen. Deze rolprent biedt volkomen het beoogde amusement en palmt geheel in door een bonte mengelmoes van humoristische invallen. Het blijkt nu ook weer duidelijk, hoe fotogénique de kop is van Johan Kaart. Het draaiboek is om hem heen gegroeid als een maatcostuum. Van daar dat men hem in de zotste tegen stellingen bewonderen kan. Als sou brette imiteert hij kostelijk de ge laatsplastiek van een coquet zange resje. Ook Sylvain Poons heeft in deze film een goede beurt gemaakt. Als stotterend detective ontlokt hij aan de zaal ware lachsalvo's. Het bureau, waar hij zetelt, is een aardige grotes ke op zichzelf. De lange potlooden en draadjes nemen allergrappigst aan de handeling deel, wanneer zij met de punt op het papier rusten en gedul dig heen en weer schommelen, tot Poons is uitgestotterd. Heintje Davids is van top tot teen Heintje met haar hoog Haarlemmerdijksch taaltje. Tientje Berghegge is schitterend in haar mimiek. Ook enkele typen van het achterste plan frappeeren weer, o.a. opnieuw August Kiehl, die toch werkelijk meer werk bij de Neder- landsche film verdient. Rest nog de bijzonder vlot gefilmde kermisscénes te vermelden. De „Kermisgasten" zullen het ge rust wel doen! LUXOR BIOSCOOP. Meisjes van achttien. Hiep, hiep, hoera. Deze week draait de Luxor Bios coop twee uiteenloopende films. De eerste verhaalt van de lotgevallen van enkele „Meisjes van achttien" en haar avonturen op kostschool. Een van haar is een rijk meisje dat lief is en eenvoudig van karakter Zij wordt in groote moeilijkheden gebracht en voelt zich van iedereen verlaten, totdat de jongeman, die haar het leed berokken de, haar tenslotte gelukkig maakt. Frances Dee speelt de hoofdrol en heeft door haar prachtig spel dit film product tot een aangrijpend werk ge maakt. Jammer dat het verhaal weer met een Amerikaansche moraal sluit. „Hiep, hiep, hoera!" is een echte lachschlager met de bekende komie ken Bert Wheeler en Robert Woolsey en de filmsterren Thelma Todd en Dorothey Lee, die met z'n vieren heel wat meemaken, voordat hel happy end aanbreekt. Ruth Etting illustreert het geheel met voortreffelijke zang. Afwisselend is deze rolprent, die veel humor, ro mantiek en show brengt en dat alles in een kostbare entourage. Een succesnummer voor de Luxor Bioscoop, dat deze week voor een ge varieerd programma heeft zorgge dragen. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het Politiebureau alhier zijn in lichtingen te hekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen Een portemonnaie; drie Rozenkran sen; huissleutel en een rijwielbelas- tingmerk. SCHOENFABRIEK „IJSSELMEER". Volgens sommige berichten heeft de N.V. IJsselmeer te Bunschoten sur séance van betaling aangevraagd. An derzijds deelt men ons mee, dat haar faillissement zou zijn aangevraagd. De gemeente Bunschoten is er in betrokken voor 60.000le hypo theek ƒ40.000.en 2e hypotheek, on langs verleend, 20.000. PRINS BERNHARI) TE DEN BOSCH. Ter bezichtiging van het escadron pantserwagens in de Isabella-kazerne is Prins Bernhard Donderdag in Den Bosch geweest. Aan de poort van «ie kazerne juich te de daar verzamelde menigte den Prins toe. Het escadron, op het terrein achter de kazerne opgesteld, •werd vervolgens door Prins Bernhard geïnspecteerd. Gestoken in een blauwen overall be zichtigde in de exercitieloods de Prins de werking van de verschillende on- derdeelen van een aldaar opgestelden pantserwagen. Op een pantserwagen vertrok Z.D.H., toegejuicht door zeer velen, naar de Vughtsche heide, waar nabij Hotel „De Hut" oefeningen wer den gehouden. Op het terrein van den IJzeren Man werden rij-oefeningen gehouden. Tijdens de schietoefeningen verscheen een militair vliegtuig, dat eenige malen boven «le heide cirkelde. 's Middags bracht de Prins eenigen tijd door in het gouvernementshuis van den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. dr. A. van Rijekevorsel. PAARDENMARKT BREDA. Woensdag 11 November a.s. wordt le Breda een groote paardenmarkt ge houden. Eervol ontslag. De heer J. W. Luijpen, postbe ambte der P.T.'lalhier, zal met in gang van 1 November a.s. den dienst met pensioen verlaten. Na 6 jaar dienst gedaan !e hebben te Dreumel is de heer Luijpen gedurende de laatste 30 jaren alhier als besteller en plaats vervangend kantoorhouder werkzaam geweest. Wij wenschen hem een welverdien de rust. St. Herman Joseph. Naar wij vernemen is besloten dt gymnastiek vereeniging „St. Herman Joseph" binnenkort een nieuw club vaandel aan te bieden. Uitvoering. Woensdagavond gaf de harmonie der Jongenscongregatie in de zaal van het meisjespatronaat een welgeslaag de uitvoering, waarbij een film werd vertoond, getiteld „de drie Heilige bronnen" met explicatie van kape* laan Vogels. Het talrijke publiek toonde zich ten zeerste voldaan. De groote visch. De amateur visschers H. Brok en J. Verhoeven vingen Woensdagmiddag in een der Elshoutsche wielen een kanjer van een snoek van ruim 17 pond. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Henricus z.v. Antonius Smits en M. v. d. Weijden. ELSHOUT. Collecte. De collecte „voor God" bracht in deze gemeente (kerk en St. Norbertus- gesticht) 69,25 op. De Vakschool. B. J. C. B.J.C. 2 speelde Donder«iagavond tegen E. R. C. uit b -Ishout men uit- slag B.J.C. 2 E.B.C. M. Klerks 100 NV. de Man 50 L Ku ij pers 100 C. Pulles 58 v Broekhoven 100 A Mesks 77 W. Vissers 100 R. Klerks 34 A. v. Leest 49 LI Pulles 75 Totaal 449 Totaal 294 Hoogste serie Broekhoven (R J.C.) 25 car. Openbare vergadering van den raad dezer gemeenie, te houden op Zaterdag 31 Oeloher 1936 des namiddags ten 3 ure. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Voorloopige vaststelling ge meente rekening 1935. 3. Vaststelling gemeente oegroo- ting 1937. 4. Vaststelling rekening-courant overeenkomsten met de N.V. Rank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Graven ha ge. Het schilderwerk der R.K. Jongensschool met onderwijzers- woning is opgedragen aan den heer H. Simonis, het metselwerk nan den heer W. v. d. Broek beiden alhier. De heer P v. d. Zouwen, ge meenteraadslid alhier, is als be stuurslid van hel Provinciaal comilé van den Chr. Nat. Werkmansbond afgetreden. Eenigen tijdjigeleden werd dooi de werkloozen een nieuwe onder- grondsche afwatering aangelegd onder 't gemeenteterrein door, voor het waterschap »Het Zuiderveld«, daar de oude weg geen dienst meer deed. Het bleek evenwel dat de huizen, kort nadien, nagenoeg allen waren gescheurd, waard >or deze wederom zouden moeten worden vernieuwd. Met dit moeilijke werk is thans door den heer A. v. d. Pluijm, aannemer alhier, een aanvang ge maakt. Over de- geheele lengte is alles wederom opgegraven. In café v. d. Pluijm te Dussen- Hank vergaderde 't werkcomité voor de viering van 'l a.s. jubilé van Burgemeester Snijders, met enkele ingezetenen van Hank Ook Hank zal mede feestvieren, doch niet zooals aanvankelijk in de be doeling lag, afzonderlijk doch mei Dussen samen. D< or mevr. Braun werd 'n damps.cornilé samengesteld dat 't finantieel gedeelte zal ver zorgen. A s Zaterdag zal men een collecte houden. Naar We vernemen is de ge meente alhier voornemens, alvorens tot restauratie van 't kasteel over te gaan, eerst de gracht die rondom 't kasteel ligt, te doen uitgraven in werkverschaffing, waprbij de werk loozen dan wederom eenigen tijd werk zullen vinden. Woensua^avuuu om 9 uur kwam de raad dezer gemeenie in spoed, cischende openbare vergadering uijeen ter behandeling van het voor stel van Rurgemeestei en Wethou ders tot het aangaan eener geld- ieening groot f36.4UO.ter uitvoe ring van het bepaalde in artikel 2U5ler der Lager Onderwijswet 1920 en ten behoeve van de vereeniging lot stichting en instandhouding van scholen voor R.K. Rijzonder Onder wijs (R.K Jongensschool in de Koe straat.) Voorzitter was Burgemeester J. Bianchi. Met kennisgeving was al- wezig de heer A. de Kroon. Nadat besloten was de notulen der vorige vergadering van 16 Oct. j 1. aan te houden, werd overeen komstig voorstel van Burgemeester en Wethouders met algemeene stem men besloten bij de firma Staal en Go. bovenbedoelde geldleening aan te gaan tegen een rente van 4°/0, Koers 99° 0, Provisie ''4°/0. Aflossing dezer leening zal geschieden in 30 annuiteiten. Door gunstig op het verzoek van bovengenoemde vereeniging te be schikken werd voor de gemeente een voordeel verkregen van f 146,39 per jaar. Voor de Evangelisatie Eben Haezer te Raamsdonksveer hoopt Zondag 1 November a.s. des v.m. 9.30 en des nam. 2 uur voor te gaan de heer v. d. Ent uit Aalst. Te Gorinchem slaagden aan de Chr Kweekschool onze stad genooten G. Rouwen en M. Baaijens voor het examen Bijb. Geschiedenis en de methodiek daarvan. Onze stadgenoot H. v. d. Pol geeft in Januari a.s. te Helmond voor de vereeniging »Geloof en Wetenschap« een ontwikkelings avond met een voordracht over Kunstenaars en bekeerlingen«. Ih Concordia hield de Heus densche winkeliersvereeniging haai jaarvergadering onder leiding van loh. Vos. De secretaris las 't jaar verslag voor, terwijl de penningm. rekening en verantwoording deed over het afgeloopen jaar. De kas- commissie H. van Herwaarden en H. Vos zagen de bescheiden na en vonden alles in orde. De aftredende bestuursleden J. van Hoften en H. Crijns werden herkozen en namen de benoeming aan. Als nieuw lid werd aangenomen de heer v. Driel Besloten werd tot het houden van een Sint Nicolaasweek van 26 November tot 5 December, waaraan een gratis verloting verbonden wordt. De Sint Nicolaas courant geeft hieromtrent nadere mede- deelingen. Predikbeurten Zondag 1 Nov. 1936: Ned. Ilerv. Kerk voorm half tien en nam. twpe uur Ds G. Lans Congregatie der Eerw. Zusters van Liefde te Schijndel. De viering van het eeuwfeest van de stichting der Congregatie der Eerw Zusters van Liefde te Schijn del, werd Donderdag ingezet met een pontifical» H. Mis, welke in de kapel van het kloost' r werd opge dragen door Z H.Exc. Mgr. Diepen. Daarna werd een drukbezochte receptie gehouden, terwijl 'snamid «'ags de Zusters door leerlingen zijn gehuldigd en den feestdag met een pontificaal Lof ^eslolen werd. Het was op 25 April 1931 dal de Z.Eerw. Heer van Erp, die later de Congregatie zou stichten,als pastoor van Schijndel werd geïnstalleerd. Deze prh-ster wilde de mc-isjes van zijn parochie een goede en geds dienstige opvoeding geven. Doorzijn toednpn vertrok in 1835 de eerste postulant naar Tilburg. Op 31 October 1836 kwamen d( eerste Zusters naar Schijndel en betrokken de oude pastorie, waar mede de Congregatie derZusters van Liefde was gesticht. Na den dood van pastoor vai Erp in 1861 wprd in 1863 een nieuw moederhuis gebouwd, in 1868 kwam de kapel gereed en in 187.0 hel nieuwe gasthuis. De normaalschool werd in 1896 omgezet in een R.K Kweekschool voor onderwijzeressen, terwijl in den loop der jaren hieraan een Mulo— Men schrijft ons: Door de commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs is aan de raad der gemeente Drunen 't volgende schrij ven gericht: Aan den Raad der Gemeenie Drunen. Edelachtbare Heeren, Volgens artikel 3 van het Huishoude lijk reglement van de commissie van toe zicht op het nijverheidsonderwijs, doen wh U onderstaand rapport toekomen. Alvorens hiermede aan te vangen be tuigen wij Uwen Raad onzen oprechten dank voor het vertrouwen in ons ge steld door ons in die commissie te be noemen en hopen dat U van onze rap porten een vruchtbaar gebruik zult ma ken. Na inzage der vakschool beschei den zijn wij tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling verdient dat in het vervolg geen afgewerkte schoenen meer worden verkocht, dan op de wijze zoo als in de eerste jaren der' school ge schiedde, n.l. in Maart en September en door ten overstaan van den Notaris. De commissie ziet daar een beduidend voordeel in voor de gemeente, daar de leermiddelen van goede kwaliteiten zijn en hun inziens de afgewerkte schoenen een hetere prijs zullen maken bij open bare verkooping. Ook willen wij Uwen Raad in overwe ging geven de school electrisch te laten verlichten, daar in «te wintermaanden met donkere «lagen geen voldoende licht aanwezig is en de leerlingen daardoor hun werk beschadigen en op den mid dag voor het herhalingsonderwijs over onvoldoende licht beschikken. Dit kan met weinig onkosten gebeu ren, daar reeds lichtleiding aanwezig is en stroom slechts over enkele uren per «lag gebruikt wordt. De te maken onkos ten hoopt de commissie ruimschoots te vergoeden door de meerdere opbrengst der schoenen, daar de werkstukken fij ner zullen worden afgewerkt en minder beschadigd zullen worden. De aankoop van grondstoffen zouden wij graag op een andere wijze zien ge schieden en wel op de volgende: Men vraagt van enkele firma's bemon sterde offerte met uiterste prijs en uit die inzendigen wordt gekocht na goed keuring van het ingezonden monster door de commissie met den directeur. Dan is de commissie een-parig van meening, dat in deze tijden van econo mische nciod het zeer nuttig zou zijn dat jen spoedigste een w-ntcavondcursus in het leven wordt geroepen. Zü betreurt het ten zeerste dat vele jongens met hun 14 jaar de fabriek moe ien betreden, doch vele ouders moeten dit noodgedwongen doen om die eerste verdiensten in hun gezin aan te wenden. Nu zou het zeer aan te beveVn zijn om voor de jongens van 14 tot 18 jaar een winteravondcursus te geven desnoods met 2 hulpleeraren voor snij-, teeken- en onderwerk in Ago en Mackav-svsteem en wel op de avonden van D>nrdag lot Vrij- da» van half zeven tot negen uur. De commissie zou de maanden Ocfo- ,ot ..einde Februari daarvoor aan willen wijzen en dit zou dan een twintig weken duren. De hulpleeraren zouden gevonden kun nen worden uil onze hete krachten ter plaatse, welke ondervinding hez'ttcn wat vandaag on de fabriek verlangt wordt, en voor minimum vergoeding deze cur sus leiden onder toezicht van de com missie. Deze cursus is des le noodzakelijker geworden, daar de laatste iaren weer vele jon eens van kleinere boer'ies in de schoenfabrieken zijn ondergebracht en het onderwijs van onze Vakschool voor hun een onberekenbaar voordeel is voor hun verder leven. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 9