Buitenlandsch Nieuws. Gemeenteraad Loonopzand. aangeboden lading afgestaan, daar haar schepen niet meer konden inne men. Deze ,,boom" komt ook het werkvolk van Priok ten goede; zoo nam de Unie kampong 200 nieuwe koelies aan, zoo dat het aantal aldaar gevestigde arbei ders thans op 1.200 is gebracht. ROOSEVELT GAAT DE ARBEIDS VOORWAARDEN VERBETEREN. In een boodschap aan de derde na tionale conferentie voor de arbeidswet geving verklaarde Roosevelt zich ook voor zijn tweede regeeringsperiode voorstander van een program van so ciale hervorming en verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De volgende principieele hervor mingen worden overwogen: Veilige en gezonde arbeidsvoor waarden; voldoende verzorging en on dersteuning voor arbeiders, die het slachtoffer zijn geworden van arbeids ongevallen of beroepsziekten, of die de ouderdomsgrens hebben bereikt; redelijke verkorting van den arbeids tijd; waarborging van een voldoend jaarlijksch minimum-inkomen; zorg voor gezonde woningen en afschaffing van den kinderarbeid. WAT GEBEURT ER IN HONGARIJE. Hongarije zal eerlang het vredesver drag van Trianon opzeggen en zich on geacht de daarin gestipuleerde bepalin gen toch gaan wapenen. De mogelijkheid is uitgesproken, dat de Italiaansch-Oostenrijksch-Hongaar- sche besprekingen te Weenen tot de restauratie van de Oostenrijksche mo narchie en de herbewapening van Hon garije zullen leiden. De dood van Goemboes, die persoon lijk zeer tegen een terugkeer van de Habsburgers was, zou de besprekin gen over de restauratie thans verge makkelijken. Verder heeft het nadruk kelijke positie kiezen van Mussolini in zijn Milaneesche redevoering voor Hongarije en zijn verzekering van een spoedige doeltreffende hulp aan dit land, de meening grond gegeven, dat deze hulp verleend wordt in den vorm van een erkenning van de Hongaarsche bewapeningseischen. Ondanks Italiaansche dementis hou den de geruchten aan omtrent een ver loving van aartshertog Otto van Habs- burg met prinses Maria van Savoye. dochter van den koning van Italië. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Bloedige gevechten rondom Madrid. De nationalis ten bombardeeren. Franco wil de stad sparen. Sedert Zaterdagmiddag wordt in de voorsteden van Madrid bloedig ge vochten. De regeeringstroepen bieden krachtigen tegenstand, doch schijnen 't niet te kunnen volhouden tegen de be ter geoefende troepen van Generaal Franco, die nog versterkt worden door talrijke manschappen van de civiele garde en de militie, die zich voor de rechtschen verklaren en tegen de com munisten willen strijden. Zondagmiddag bombardeerden de witten het stadsdeel Cebada. Ongeveer 200 personen zouden gedood of ge wond zijn. De bij de Spaansche hoofdstad ge leverde gevechten zijn wel de hevigste sinds de burgeroorlog een aanvang nam. Door de vlucht van de regeering naar Valencia, alsook door het vertrek van talrijke vakbondenleiders, is hel moreel der bevolking aangetast, terwijl de rooden bovendien gebrek aan ge schut hebben. Gemeld wordt voorts, dat Moorschc afdeelingen van het Vreemdelingenle gioen Madrid van Zuid-Westelijke richting binnendrongen en na een he vig gevecht de universiteitswijk en het hospitaal bezetten. Maandagmiddag werd het Noorde lijk arbeiderskwartier gebombardeerd. De vliegtuigen moesten verbitterde luchtgevechten leveren, doch verdwe nen zonder zichtbare schade. Middels radio en pamfletten wordt de bevolking van Madrid aangespoord zich over te geven. Franco heeft ver klaard de burgerbevolking te zullen eerbiedigen en alleen de schuldigen te straffen. De wensch van den generaal om Madrid zooveel mogelijk te sparen vertraagt de algeheele inneming van de Spaansche hoofdstad, waarin thans 'n paniekstemming heerscht, tengevolge van het onafgebroken bombardement en de herhaalde aanvallen der vlieg tuigen. Reeds thans worden allerlei berich ten verspreid over de houding van ver schillende landen, indien Madrid is in genomen. Engeland en Frankrijk b.v. zouden zijn overeengekomen de regeering van Franco alsdan niet automatisch te er kennen. Frankrijk heeft verklaard niet te zul len aanvaarden het besluit van Franco, krachtens hetwelk Spaansch Marokko autonoom zou worden, zooals bij ge ruchte werd vermeld. Op binnenlandsch gebied zou den stamhoofden van Riff-Kabylen volko men de vrije hand worden gelaten; al leen zou van Spaansche zijde toezicht worden uitgeoefend op buitenlandsche betrekkingen. Nadat de vertegenwoordiger van de Spaansche volksfrontregeering in Ber lijn, Rovira, Zaterdag onverwacht de ambassade verlaten had, heeft de voor malige Spaansche ambassadeur, Agra- monte y Cortijo, uit naam van de Fran co-regeering" bezit genomen van het ambassade-gebouw te Berlijn. In Berlijnsche politieke kringen be schouwt men deze aangelegenheid als een binnenlandsche Spaansche kwestie, die de Duitsche regeering niet raakt. De begrooting voor 1937 goedgekeurd. A. Brokx tot incasseerder gasbedrijf benoemd. Rijksen uit Tiel als gasfitter aange steld. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Loon-op-Zand in openbare vergadering bijeen onder presidium van Burgemeester Mallens. Secretaris de heer M. v. d. Wee. De Voorzitter deelt mede, dat Weth. van Lier geschreven heeft wegens ziek te verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Spr. meent de tolk te zijn van alle raadsleden, wanneer hij Weth. v. Lier een spoedig herstel toewenscht. 1Vaststelling notulen vorige verga dering. De notulen worden ongewijzigd vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen van de raadsbesluiten tot wijziging der begrooting 1936 en tot goedkeuring van de gemeenterekening over het dienstjaar 1935. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten stelt de Voorzitter voor de verordening op de winkelslui ting opnieuw vast te stellen, teneinde zich van de rechtsgeldigheid ervan te verzekeren. Het betreft hier een zuive re formaliteit.. De raad gaat hiermede accoord. Ingekomen is een request van den bond van hotel-, restaurant- en café houders St. Jozef, om de verlaging van de biljartbelasting in te trekken en te besluiten tot verlaging van de perso- neele belasting voor wat betreft de gelijkstelling van café's met gemeubi leerde kamers. De Voorzitter deelt mede, dat aan 't verzoek noch om aldus reeds voor het loopende jaar te besluiten, noch voor het komende jaar, gevolg kan worden gegeven, aangezien een dergelijk be sluit vóór 15 October genomen had moeten zijn. Spr. verzoekt den heer v. Nieuwstadt dit aan den bond te wil len mededeelen. B. en W. zullen het verzoek aanhou den en het in behandeling brengen zoo dra het mogelijk is. Voorts is nog ontvangen een dank betuiging van de IJsclub „Mast en Duin" te Kaatsheuvel, voor het in de vorige raadsvergadering genomen be sluit om de club machtiging te verlee- nen haar tarieven te verhoogen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Incasseerder gasbedrijf. 3. Benoeming van een incasseerder bij het gemeentelijk gasbedrijf. Deze benoeming werd in de vorige raadsvergadering aangehouden. De heer Verhoeven vraagt of de dienst onmiddellijk na de benoeming ingaat. De Voorzitter antwoordt, dat de nieuw te benoemen incasseerder zich zal hebben te houden aan de opzeg gingstermijn. Bovendien zal de tegen woordige incasseerder zoo zulks wordt gewenscht bereid zijn voorloopig het werk nog te doen. De heer Verhoeven wil den dienst van den nieuw te benoemen incasseerder Maandag a.s. (8 November) doen in gaan. De Voorzitter wijst erop, dat hier tegen op zich genomen geen bezwaar is, maar de raad moet toch de noodige beleefdheid in acht nemen en den in casseerder in staat stellen zijn oude be trekking behoorlijk op te kunnen zeg gen. De heer Roestenberg merkt op, dat de raad toch geen inbreuk kan maken op de wet, welke de opzeggingstermijn heeft bepaald. De heer v. d. Heuvel is bevreesd dat de benoeming niet goedgekeurd zal worden in verband met de straks vast te stellen capitulanten-verordening. De Voorzitter wijst erop, dat wan neer de benoeming nu geschiedt, de ca- pitulantenverordening daarop niet van invloed zal zijn. De raad gaat dan over tot stemming. Uitgebracht worden 14 stemmen, waar van A. Brokx 8, L. Beerends 3, C. Snoeren 1, W. J. C. van Iersel 1 en J. v. Noyen er 1 verkrijgt, zoodat A. Brokx is benoemd tot incasseerder bij het gemeentelijk- gasbedrijf. 4. Verzoek van G. Markus te Kaats heuvel om aan hem voor de som van 4200.het huis te willen verkoopen, bekend als de voorma lige onderwijzerswoning te Kaats heuvel. De Voorzitter deelt mede, dat zich nog een gegadigde heeft aangemeld, die het huis zou willen koopen. Spr. stelt voor dit agendapunt aan te houden en het voorstel naar B. en W. te renvo- yeeren, teneinde ook anderen in de ge legenheid te stellen mogelijk voor een hoogeren, dan den door Markus vast- gestelden prijs de woning te koopen. De raad kan zich hiermede vereeni gen. Benoeming gasfitter. 5. Benoeming van een gasfitter bij het gemeentelijk gasbedrijf. In het prae-advies wijzen B. en W. erop, dat met het oog op de gestelde eischen van vakbekwaamheid (diplo ma als gasfitter) er geen sollitanten uit deze gemeente zijn. Naar B. en W. meenen komen de volgende personen voor een benoeming in aanmerking: J. J. Dor te Breda, R. de Haan te Eind hoven en M. H. Rijksen te Tiel. De heer Vrinte merkt op, dat de di recteur van het bedrijf, aldus werd in de laatste vergadering der gascom- missie gezegd, het met een mindere kracht zou kunnen stellen, zoodat de raad dus geen gasfitter behoeft aan te stellen. De heer Snaphaan maakt dezelfde opmerking en adviseert mede in ver band met den niet rooskleurigen toe stand van het bedrijf een mindere .kracht aan te stellen. De heer v. d. Heuvel zegt, dat niet uit het prae-advies gebleken is, of zoo wel de gascommissie als het hoofd van het gasbedrijf is gehoord. Bij het ont slag van Nouwens is dit wel geschied. Naar sprekers meening had dit thans ook moeten gebeuren. Spr. stelt voor niet tot benoeming over te gaan en eventueel later een mindere kracht aan te stellen, een en ander in verband met den slechten financieelen toestand van de gemeente. De Voorzitter antwoordt, dat op ge noemde vergadering van de gascom missie door den Voorzitter is opge merkt, dat B. en W. verwachtten, dat de directeur 't met een mindere kracht zou doen. De gascommissie behoefde niet te worden gehoord. Dit wordt overgelaten aan B. en W. Bij het ont slag van Nouwens heeft men zich wel in verbinding gesteld met de commis sie, omdat moest worden bepaald op welke wijze het ontslag moest worden verleend. De directeur heeft thans verklaard het met een mindere kracht te kun nen doen, waaraan B. en \V. gevolg gaven door de benoeming van een gasfitter en niet van een gasmeester voor te stellen. B. en W. kunnen geen gevolg geven aan het voorstel een mindere kracht te benoemen, welke gelijk zou staan met een jongen, die de ambachtschool heeft afgeloopen, want waar in hel verleden de werk zaamheden verricht werden door iemand, die 40 per week verdiende en niet meer werk deed dan een jon gen van de ambachtschool zou kun nen doen, meenen B. en W., dat het niet bevorderlijk zou zijn voor de be langen van de gemeente en van het bedrijf om een mindere kracht dan 'n gasfitter te benoemen. Men wil blijk baar een poging doen om iemand te benoemen, die niet voldoen zou aan de eischen, die B. en W. voor deze be trekking stellen. Het College zou het niet verantwoord achten tot een der gelijke benoeming over te gaan. Den laatstcn tijd regende het klachten over het bedrijf: menige straat bleef on verlicht; een bepaalde lantaarn, die om verschillende redenen overeenkom stig een raadsbesluit werd geplaatst, brandde niet, ook niet, nadat her haalde malen waarschuwingen waren gegeven. Spr. heeft hiermede willen aantoonen, dat het bedrijf niet goed functioneert. De heer van den Heuvel wil in ver band met het gezegde van den Voor zitter, dat het bedrijf niet goed func tioneert, .toch wel opmerken, dat de directeur zich steeds behoorlijk van zijn taak heeft gekweten, waarvoor hem alle lof toekomt. Daarom ver trouwt spr. op den directeur ook ten volle, waar deze zegt het met een min dere kracht te kunnen doen. Spr. wil de benoeming van een gasfitter dan ook opschorten,, vooral daar de win sten van het bedrijf 'an 700U.tol ƒ2000.zijn leruggeloopcn en de mo gelijkheid bestaat dat de rekening in de toekomst nadeelig sluit. Later kan nog altijd een mindere kracht worden aangesteld, indien dit noodzakelijk mocht blijken. De heer Roestenberg zegt een posi tief standpunt van den directeur te missen. Indien deze bedoeld heeft te zeggen het tijdelijk met een mindere kracht te kunnen doen, omdat hij daartoe gedwongen was door het ont slag van Nouwens, dan is er thans geen reden om de benoeming uit te stellen. Thans is de zaak voor B. en \V. zeer moeilijk gemaakt. De Voorzitter zegt, dat hij bij den heer v. d. Heuvel niet wil onderdoen in zijn waardeering voor den direc teur, doch twijfelt eraan, of het be drijf door hel voorstel van den heer v. d. Heuvel gered zal zijn. Spr. wijst nogmaals op het feit, dat de vroegere functionaris niet zijn plicht deed. Voorts laakt spr. nogmaals de po ging, die men doet, om een persoon te benoemen, die niet geschikt zal zijn. De heer van den Heuvel doet we derom zijn voorstel. De heer Itoestenherg vindt de ver antwoording, welke de Raad op zich neemt, te groot, wanneer de benoe ming werd opgeschort. De Voorzitter zegt, dat de directeur verklaarde het met zijn zoon en een jongen van de ambachtschool te kun nen stellen. De tijdsomstandigheden spelen, naar sprekers meening, geen rol. Het gaat er maar om het bedrijf goed te doen functioneeren. B. en W. achten hel noodzakelijk iemand aan te stellen, die aan alle eischen vol doet. De Voorzitter stelt voor tot de be noeming over te gaan. De uitslag is als volgt: tegen 4, Meel, Waalwijk 1; Rijksen 1; blanco 2; Dor 3; de Haan 1 en Heersch te Waalwijk 1. De Voorzitter zegt, dat de „blan co" en „tegen" stemmen ongeldig ge acht worden, zoodat er 7 geldige stem men zijn uitgebracht. Daar niet de volstrekte meerder heid is behaald, moet er een tweede vrije stemming worden gehouden. De uitslag is: Rijksen 8, J. Dor 2 en Meet 4, zoodat Rijksen is gekozen. De heer v. d. Heuvel protesteert te gen deze stemming, omdat zij niet re gelmatig heeft plaats gehad. Spreker meende, dat erover gestemd zou wor den de benoeming al of niet te doen geschieden. De Voorzitter zegt, dat de stemming heel regelmatig geschiedde, want het voorstel van den heer v. <1. Heuvel vond geen bijval. Spr. stelde daarom voor tot benoeming over te gaan. De heer v. d. Heuvel betwijfelt of iedereen dit voorstel duidelijk begreep. De Voorzitter gelooft, dat de heer van den Heuvel zijn medeleden als zeer onnoozel beschouwt. Iedereen, die ecnige vergaderingsroutine heeft, weet dat men over personen schriftelijk en over zaken mondeling stemt. De heer v. d. Heuvel stelt voor, dat de raadsleden zich uitspreken of zij het voorstel van den Voorzitter be grepen. De Voorzitter zegt, dat dit thans niet aan de orde kan worden gesteld. De heer v. d. Heuvel wil dan toch aan- teckcning, dat hij tegen deze stem ming protesteert. Voorzitter: De secretaris noteert alles. r 6. Voorstel vaststelling uitbreidings plan der gemeente. Aangenomen. 7. Voorstel vaststelling verordening tot wijziging der Bouwverorde ning. Aangenomen. 8. Voorstel beschikbaarstelling van een bedrag van 50.— voor de verbetering van den bocht Ver lengde HoofdstraatVaartstraat. In het praeadvies zeggen B. en W. dat de verbetering bereids is uitge voerd, doch het bedrag noodig is om den voor verbetering ingenomen grond ten name van de gemeente te brengen en het terrein, dat als compensatie daarvoor was aangewezen, ter beschik king van J. Wellens te stellen. De heer Snaphaan vraagt of er geen lichtpunt op de gevaarlijke donkere bocht kan komen. De Voorzitter zegt, dat voor uit breiding van het lichtnet jaarlijks 'n post wordt uitgetrokken. Spr. zal goede nota van de opmerking nemen. Aangenomen. 9. Voorstel tot verlenging van de overeenkomst met de Nederland- sche Bank, waarbij aan deze ge meente, tegen onderpand van ef fecten, een crediet is verleend van 36500.— tegen discontorente. De Voor.zitter wijst er nog op dat in deze manipulatie een belangrijk voordeel voor de gemeente ligt. De Raad kan zich met het voor stel vereenigen. 10. Voorstel tot goedkeuring van de begrooting van 't Burgerlijk Arm bestuur voor het dienstjaar 1937. De Voorzitter wijst er nog op, dat de bijdrage moest worden verhoogd, maar men mag ervan verzekerd zijn, dal de gelden zuinig worden beheerd. De begrooting 1937. 11. Behandeling der gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1937 met de daarbij behoorende bedrijfsbe- grootingen. De heer v. d. Heuvel zegt, dat hij in verband met de opmerkingen van den heer Roestenberg als lid der com missie tot onderzoek der begrooting, waar deze zegt, dat het niet geoor loofd is werklieden beneden 17-jari- gen leeftijd tewerk te stellen aan ma chines, spr. informaties heeft inge wonnen aan de Rijksvakschool te Waalwijk. Spr. doet mededeeling van de hem daar verstrekte gegevens, waaruit o.a. blijkt dat alleen voor ma- chine-zwikkers de 17jarige leeftijd bepaald is. Aan deze school wordt onderricht gegeven in den meest uitgebreiden zin. Spr. laat in het midden welk on derricht te prefereeren valt: ofwel dat van de plaatselijke vakcursussen, of wel dat aan de school te Waalwijk. Tezijnertijd zal men echter dezer ma terie goed moeten bezien. De heer Roestenberg zegt, dat na vooronderzoek wel eens van de bepa ling kan worden afgeweken, dat geen werklieden beneden 17 jaar aan ma chines mogen. Spr. wil nog even op hel nut wijzen vaK de vakcursussen, waar in handarbeid wordt onderricht, terwijl men in Waalwijk in machina- len arbeid wordt onderwezen. Naar sprekers meening is voor een goed vakman de vooropleiding, dus handenarbeid, een eerste vereischte. Men leert zoo beter de grondbeginse len. De heer Snoeren wijst erop, dat de vakcursus hier werd ingesteld, omdat men ertegen was, dat jongens uit deze gemeente 's avonds naar Waalwijk moesten, waar nog wel andere dingen gebeurden dan leeren. Bovendien is spr. er van overtuigd, dat de aan den plaatselijken vakcursus opgeleide hand- zwikker na eenigen tijd evengoed aan de zwikmachine zal voldoen als de bes te machinezwikker. De Voorzitter constateert dat men het nut van de vakcursussen inziet. Mogelijk-is men later in staat leerlin gen, die naar Waalwijk willen, be hulpzaam te zijn. Steeds bestaat de kans om kosteloos den cursus te vol gen, wanneer de middelen niet aanwe zig zijn. Daar niemand meer het woord ver- langt over de begrooting uit de Voor zitter zijn dank aan de leden der com missie voor hun bereidwilligheid om de begrootingsstukken na te zien en dankt hen voor de coulante houding, waarmede men zich bij" het ontwei*}) heeft neergelegd. Z.h.st. worden de gemeentebegroo- ting en bedrijfsbegrootingen goedge* keurd. 12. Voorstel tot het vaststellen van en z.g. capitulantenverordening. Aangenomen. 13. Voorstel tot wijziging van het Werkliedenreglement voor deze gemeente. In het praeadvies wordt o.m. ge zegd: Uit art. 6 van het Capitulantenregle- ment vloeit de verplichting voort, dat capitulanten in pensioengerechtigden dienst worden benoemd. In het werk liedenreglement zal een bepaling moe ten worden opgenomen waarin aan den Raad de verplichting wordt opge legd om capitulanten in vasten dienst te benoemen. Het bezwaar om direct tot benoe ming in vasten dienst over te gaan kan worden ondervangen door benoe ming in vasten dienst met een proef tijd. De raad kan zich hiermede vereeni gen. Rondvraag. De heer Roestenberg vraagt of de% gemeente geen medezeggingsschap kan krijgen in het bestuur der school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Waalwijk. Voorts geeft spr. in over weging mej. Dahmen, die een B.L.O.- diploma bezit, als hulpkracht aan te bevelen. Verder zou spr. gaarne zien, dat B. en W. tot de werkgevers het verzoek richten de voorkeur te geven aan werkloozen uit deze gemeente. De heer v. d. Heuvel zou er prijs op stellen, dat de raad zich erover uit spreekt, dat men al of niet op de hoogte was, waarover de stemming liep. Spr. vestigt de aandacht op de woning van v. d. Hoven te Loonopzand, welke leeds een jaar, nadat daar het onge luk geschiedde, nog steeds met plan ken omgeven staat.

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 2