BURGEMEESTER I. J. H, SNIJDERS. RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS VEERTIG JAREN GEMEENTE SECRETARIS VAN DUSSEN. „DE ECHO VAN HET ZUIDEJT I)c heer Vrinte vraagt of het waar |S| dat er niets van demping van den waterloop in de Molenstraat zal ko men. De Voorzitter antwoordt, dat zal Lorden getracht invloed op de B.L.O.- school als door den h.-cr Roestenberg flordt bedoeld uit te oefenen. Spr. zal óch wenden tot den bond van fabri kanten, opdat de werkgevers de voor keur geven aan werklooze ingezete nen. Aan den heer v. d. Heuvel antwoordt spr., ervan overtuigd te zijn, dat de raad wist waarover de stemming liep. Pe kwestie der woning te Loonopzanö heel de bevolking bracht hem een hartelijke hulde. Op waarlijk hartelijke en spontane wijze heeft de Dussensche bevolking Burgemeester J. J. H. Snijders, die Za terdag j.l. zijn 40-jarig jubileum vierde als secretaris der gemeente ,,een unicum", zooals enkele sprekers het tij dens de raadsvergadering noemden gehuldigd. In de straten en wegen van het aar dige dorp met zijn mooie beplanting, waterpartijen en bruggetjes, wapperde van vele huizen de nationale driekleur. Vóór het raadhuis waren feestelijke versieringen aangebracht. Een groote eereboog met kleurige guirlandes droeg het opschrift: „Hulde aan den jubila ris". De corridor en de raadszaal van het oude gemeentehuis hadden een voor naam aanzien gekregen: tegen de wan den hingen zware tapijten (gratis afge staan door Magazijn Frederiks te Kaatsheuvel), terwijl groen, palmen en bloemstukken het feestelijk cachet nog verhoogden. Toen de jubilaris en zijn familieleden tegen half tien 's morgens de raadszaal, waar zich de raadsleden en vele genoo- digden hadden verzameld, binnentra den, ging er een luid applaus op. Loco-burgemeester J. van Etten sprak een openingswoord, deelde me de. dat het H. M. de Koningin heeft behaagd den jubilaris te begiftigen met het eerekruis van Ridder in de Orde van Oranje Nassau, en spelde den Bur gemeester de onderscheiding op de borst. De aanwezigen begroetten deze tij ding en gedenkwaardige gebeurtenis met een hartelijk applaus en zongen ge zamenlijk het Wilhelmus. Mevr. van Vuuren bood de echtge- noote van den jubilaris bloemen aan, waarna de eerewijn werd rondgediend en een heildronk op Burgemeester Snij ders werd gebracht. Toespraak Weth. Koekkoek. De eerste spreker was Wethouder I Koekkoek, die de aanwezigen van har te verwelkomde. Spr. wees er op, dat er een echte feeststemming in de ge meente heerscht, daar een jubileum als Burgemeester Snijders viert, die 40 ja ren onafgebroken als gemeente-secre taris werkzaam was, een unicum mag genoemd worden. Daarom, aldus spr., is dit feest ook van waardevolle histo rische beteekenis voor de gemeente Dussen. Namens het college bracht spr. hul de aan den jubilaris voor zijn ver- dienstvollen arbeid, correctheid en on- vermoeiden ijver, welke goede eigen schappen de belangen van de gemeen te ten goede zijn gekomen. De jubilaris kan met voldoening in het verleden te rugzien, op al wat door zijn toedoen tot stand kwam. Spr. hoopt, dat Burge meester Snijders nog vele vruchten van zijn rijken arbeid moge plukken en tal rijke zegeningen moge ontvangen. Rede van den heer Berm. De heer Berm feliciteerde den jubi laris namens de raadsleden en bracht hem dank voor alles wat hij gedurende 40 jaren als gemeente-secretaris en 21 jaren als hoofd van de gemeente voor Dussen heeft weten tot stand te bren gen. Met dankbaarheid bracht spr. de prettige samenwerking, de goede ver standhouding en de vlotte afwerking van zaken gedurende de raadsverga deringen in herinnering, alsmede de vriendschappelijkheid van den jubilaris tegenover de bevolking van Dussen. De huishouding der gemeente is vaak moeilijk geweest. Het was niet altijd rozengeur en zonneschijn: vaak dreig den donkere wolken, doch door den noesten arbeid van Burgemeester Snij ders klaarde de lucht wederom spoe dig op. Tenslotte riep spr. Gods zegen af over al het werk van den jubilaris in de toekomst en eindigde met een: „Lang zal Snijders leven!", welk lied door de aanwezigen spontaan werd medege dongen. is in handen van een advocaat gege ven. Spr. zal de betrokken instanties dienaangaande schrijven. Den heer Vrinte zegt spr., dat zijn vraag op een misverstand berust. De demping zou wel hooge kosten mee brengen: ongeveer ƒ800. Spr. zal het juiste bedrag nog laten weten. De heer Vrinten zegt alleen de dem ping bedoeld te hebben aan weerskan ten van den weg achter een bepaald huis. De Voorzitter zal dit in overweging nemen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Dankwoord van den Jubilaris. Burgemeester Snijders betuigde zijn diepgevoelden dank aan H. M. de Ko ningin voor de hooge onderscheiding en aan den Minister van Binnenl. Zaken en den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, die hem voor deze benoeming hebben voorgedragen. Spr. dankte vervolgens de beide wet houders en de raadsleden voor de sym pathieke woorden, die tot hem werden gericht. Gehoopt had spr., dat dit ambtsjubi leum onopgemerkt voorbij zou zijn ge gaan, doch de bevolking wilde het an ders. Spr. zeide de hulde te willen aan vaarden, maar dan ook als een hulde aan allen, die zijn arbeid steunden. Met weemoed herdacht spr. hierbij degenen die thans reeds uit dit leven zijn heen gegaan. Met een dankwoord tot God, die hem de kracht gaf iets voor de ge meente te doen, besloot de jubilaris zijn dankbetuiging. Hierna werd de openbare raadsver gadering gesloten en de leiding van de bijeenkomst overgedragen aan den heer mr. Ruygrok, voorzitter van het feestcomité. Andere sprekers huldigen den jubilaris. Ds. Hindriks opende de rij van spre kers met een gelukwensch tot Burge meester Snijders met zijn 40-jarig ambtsjubileum en zijn koninklijke on derscheiding. Spr. noemde tevens een unicum, dat thans de h e e 1 e bevol king van Dussen haar blijdschap over dit feest uitspreekt, want er werd een comité gevormd uit alle rangen en standen. Het moet voor den jubilaris wel een bijzonder aangename dag zijn, nu hij zoovele blijde gezichten voor zich ziet. In een encyclopedie had spr. achter het woord „gemeenterecretaris gele zen, dat deze den Burgemeester moet bijstaan in alle gemeentezaken. Burge meester Snijders moet wel heel blij zijn met den secretaris, die hem in buiten gewone trouw terzijde stond. Algemeen heerscht de overtuiging dat de jubilaris steeds klaar staat om waar noodig met raad en daad te hel pen en de bevolking vooruit te stuwen en haar wegen aan te wijzen, die tot economischen bloei leiden. Spr. zeide voorts, dat men verheugd is, dat het oude en historische kasteel gerestaureerd wordt, nu nog temeer, daar de bevolking thans ook een Rid der in haar midden heeft. Tenslotte wenschte spr. den jubila ris den bijstand van God voor zijn nog komende werkzaamheden. In naam van het uitvoerend feestco mité sprak vervolgens mr. Ruygrok om de gevoelens van de inwoners te ver tolken. Toen enkele weken geleden, aldus spr., in het dorp het heugelijk feit van het ambtsjubileum werd, rondverteld gingen overal stemmen op, die erop aandrongen Burgemeester Snijders feestelijk te huldigen. Zoo kwam het comité tot stand, dat werd samenge steld uit ingezetenen van alle rangen en standen. Steeds heeft de jubilaris op de bres gestaan, waar het gold de belangen van de gemeente. In dit verband som de spr. de verschillende werken op, die door toedoen van den Burgemeester tot stand kwamen. Het zal den jubilaris genoegen doen te zien hoezeer de heele gemeente zich verheugt en deelt in zijn blijdschap. Ook het Crisiscomité wilde niet ach terblijven en heeft een bloemstuk ge schonken. Als een blijvend bewijs van de hoog achting en waardeering voor Burge meester Snijders bieden de ingezetenen zijn door den Bosschenaar Piet Slager geschilderd portret aan, dat het nieu we kasteelraadhuis zal sieren en zal blijven herinneren aan het werk, dat door den Burgemeester gedurende zijn ambtsperiode werd verricht. Namens alle inwoners van Dussen bood spr. vervolgens den jubilaris zijn gelukwenschen aan, ook om het feit, dat H. M. de Koningin diens verdien sten voor de gemeente op prijs stelde, en hoopte, dat het Burgemeester Snij ders moge gegeven zijn nog tal van ja ren voor de gemeentebelangen te kun nen ijveren en daarna een welverdien de rust in zijn familiekring te mogen genieten. De heer Meijers uitte namens de ge meente-ambtenaren hartelijke geluk wenschen en roemde den jubilaris als een goed patroon, met wien het aange naam was samen te werken. Als ge schenk boden de ambtenaren een etui met vulpenhouder en potlood als blijk hunner waardeering aan. Namens de oud-raadsleden zeide de heer J. C. van Dijk niet te willen me- moreeren, wat Burgemeester Snijders als gemeentesecretaris voor Dussen heeft gedaan, omdat dit overzicht toch te onvolledig zou zijn. De oud-raads leden hebben den jubilaris leeren ken nen als een man van plicht, die de vele gaven, die God hem schonk, steeds ten dienste stelde van de gemeente. Spr. hoopt op Gods zegen voor de toekomst. Burgemeester Beukenkamp uit Wer kendam sprak namens de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het land van Altena, van welke ver eeniging de jubilaris voorzitter is en waarin hij zich deed kennen als de Nestor en als een prettige leider. Als geschenk bood spr. hem een gouden vulpotlood aan en hoopte dat dit ca deau hem steeds mag blijven herinne ren aan de waardeering, die de Burge meesters en Secretarissen uit het land van Altena voor den jubilaris gevoe len. Spr. hoopte tenslotte, dat Gods ge nade Burgemeester Snijders steeds na bij zal zijn. Namens de oud-ambtenaren voerde de heer van Breugelen uit Leerdam het woord en roemde den jubilaris als den man, die de oud-ambtenaren een steun was bij het verwerven van hun maat schappelijke positie. Een prachtig bowl- stel, het product van de Leerdamsche glasindustrie was het geschenk van de oud-ambtenaren. De Jubilaris dankt. Burgemeester Snijders dankte de verschillende sprekers ieder afzonder lijk voor hun vriendelijke woorden en hun geschenken. Uitvoerig bracht spr. in herinnering hoe hij op 1 November 1896 benoemd werd als gemeente-secretaris en van het begin af aan veel steun ondervon den heeft van Burgemeester A. H. van Honsewijk; hoe er geijverd moest wor den om Dussen uit haar isolement te verlossen, toen den nieuwen Maas mond werd gegraven: hoe de verbete ring van het onderwijs tot stand kwam, waarbij de regeering niet sober was met subsidies. Voorts vermeldde spr. de drinkwatervoorziening, welke 70 duizend gulden kostte, waarvan de re geering 90 betaalde. Toen spr. in 1915 gedurende den oorlog Burge meester werd, was het moeilijk om de belangen te behartigen. Toch zijn de oorlogsjaren niet onfortuinlijk voor Dussen geweest. In verband met deze feiten bracht spr. hartelijk dank aan al degenen, die hem gedurende zijn ambts periode behulpzaam zijn geweest. Mo menteel verkeert de gemeente in ge lukkige omstandigheden. De weg tot bloei ligt open. Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat de Dussenaren een goed volk zijn, tot wie spr. vanaf den be ginne van zijn ambtsperiode zich aan getrokken gevoelde. Het prachtige dorp met zijn weiden, waterpartijen en weelderigen groei van boomen en plan ten heeft steeds een groote bekoring op hem uitgeoefend. De bevolking heeft zich meegaande en welwillend getoond ondanks het feit, dat zij bestaat uit vele richtingen en partijen. De beharti ging van de gemeenschappelijke belan gen was steeds gebaseerd op onderling vertrouwen en hoogachting, hetgeen van groot voordeel voor Dussen is ge weest. Spr. hoopte, dat de gemeente in bloei en welvaart moge vooruitgaan en dankte de ingezetenen voor het portret dat nog lange jaren op het in de oude glorie herstelde kasteel zal getuigen van de besluiten, die in het belang van Dussen werden genomen. Nadat spr. zich nog in het bijzon der tot de sprekers had gericht, dankte hij tenslotte de dames voor al wat door haar gedurende deze dagen werd ver richt, ook namens zijn echtgenoote, die thans deelt in de feestvreugde en steeds voor spr. een hulp en steun is geweest gedurende zijn ambtelijk leven. Kinderaubade. De jubilaris begaf zich dan met zijn familie naar het bordes van het raad huis, waarna de kinderen van 5 scho len hem een aubade brachten. De heer H. Boender hield een korte toespraak, waarin hij met dankbaar heid melding maakte van de liefde, welke Burgemeester Snijders steeds voor het onderwijs had. Hierna zongen de kinderen een feestlied, dat werd begeleid door de Fanfare Wilhelmina, waarna de jubi laris de kinderen hartelijk dank zegde en hoopte, dat zij, die de toekomst in handen hebben, zullen blijven, wat zij thans zijn. Spr. dankte nog het onder wijzend personeel en hoopte, dat dit steeds zijn gezag zal kunnen blijven handhaven. Het dochtertje van den heer van Biezen zegde een mooi gedicht op, waarna het dochtertje van den heer Jongbloet namens alle vereenigingen, die voor den jubilaris zouden defilee- ren, een fraaie oorkonde aanbood. Onder de tonen van de fanfare Wil helmina had vervolgens het défilé plaats. De fanfare speelde hierna het Wil helmus dat door alle aanwezigen werd meegezongen, waarna de jubilaris allen die aan het welslagen hadden deelge nomen, hartelijk dankte. De huldiging te Hank. 's Middags werd het feest voort gezet te Mariapolder-Hank. Langs den straatweg voor het patronaat hadden de kinderen, getooid met vlaggen en sjerpen, zich opgesteld. Toen Burgemeester Snijders met zijn familie en het comité per auto ver scheen, ging er een luid hoera op. Pastoor Willaert sprak den jubilaris op hartelijke wijze toe. Het deed spr. genoegen, dat de Burgemeester naar Hank had willen komen om de bewo ners gelegenheid te geven hem te hul digen. Spr. noemde het kostbare gave van God: 40 jaren in hetzelfde ambt als secretaris. Vervolgens schetste spr. de moeilijke taak van den secretaris-burgemeester, bracht namens de 1500 katholieken van zijn parochie hulde aan den jubilaris voor al wat hij voor Hank deed, wenschte hem geluk met zijn konink lijke onderscheiding en Gods zegen voor de komende jaren en besloot met een: Lang leve de burgemeester. Nadat de jubilaris zijn hartelijken dank voor deze huldiging had betuigd, boden een tweetal bruidjes (van Daal en Schouten) met een mooie toespraak den feesteling bloemen aan, waarna de kinderen onder begeleiding van de fanfare een cantate uitvoerden. Namens het onderwijzend personeel en de schooljeugd sprak het hoofd der school, de heer Secerijns, waarna de verdere huldiging in de tooneelzaal werd voortgezet. Achtereenvolgens spraken oud-wet houder v. d. Pluijm, het raadslid van Daelen, het oud-raadslid Hermsen en de heer P. v. d. Zouwe, raadslid, waar na mej. v. Vught de gevoelens vertolk te van de Herv. Meisjesvereeniging, de heer van Rijswijk den jubilaris huldigde als een steun voor de armen en de heer Verhees sprak namens de R.K.W.V. Burgemeester Snijders hield een toe spraak, waarin hij schetste hoe Hank vooruitging en waarin hij dank bracht voor de hem gebrachte hulde. Dan volgde een druk bezochte re ceptie, terwijl 's avonds de fanfare Wil helmina voor de burgemeesterswoning een serenade bracht, waarmede deze voor den jubilaris en voor de Dussen sche bevolking onvergetelijke dag werd besloten. Onder de duiven. C W. P., landbouwer te Waalwijk, slond terecht wegens mishandeling. Hij had op 30 Juni ruzie gekregen met J. van Woensel, en hem over een heg heen, met een bietenhak geslagen. P. was dievenlielhebber, en werd door den zoon van v. W. daarin gehinderd, daar deze voortdurend naar de duiven gooide en het hok onrustig maakte, waardoor de prijs- vliegers hun »vorm» verloren. De rechter vroeg, of de ruzie nu ten einde is. »Jawel», zei van Woensel, »als hij me tegenkomt fluit hij wel en dan kijkt hij leelijk, maar daarmee is het af 1 De officier eischle f20 boete. De verdediger, mr van Besouw, vermoedde, dat de verwondingen vnn v. W. wel veroorzaakt zouden zijn door het prikkeldraad in de heg, waarin hij bij zijn pogingen lot al weer wellicht geslagen had. De rech er was genadig en strafte met slechts f5 boete of 2 dagen zitten. Beleediging. Pa.de G., buisvr. H. te Waalwijk, fietste in den avond van 13 Juli langs den rijksveldwachter van de Griendt, die constateerde dat haar licht niet in orde was, en haar daarom uit- noodigde tot afstappen. Zij maakte zich kwead, en begon den politieman uit te scheiden. »Nou, zoo erg was't niet geweest», meende zij. »We hebben hier anders een aar dige bloemlezing 1» vond de politie rechter, die het proi.es- vei baal \oor. las. blijkens de verklaring van den rijksvciuwaCiiter was uebooze viouw vcigczeid van haar man, die zijn vrouw met eenige krachtige Vloeken te hulp kwam, en ueswege eveneens een verhaaltje kieeg. De oiiicicr eiacute twee weken gevangenisstiaf. Veiuachie weid ver- ooiueeid lol 1 lo boete. Thuis of niet thuis? De leerlooier J. iv. uit Vlijmen had terecht geslaan wegens mis handeling. Hij bad op lo Juni een iamineiiu mishandeld, door er met ue schop op te slaan. Daar nij hardnekkig volhield, dien avond thuis dooigebiachl le hebben, en dus olels van de zaak le welen, weid de behandeling geschoisi, om de verbalisanten ais geluige te hooien. brigadier Steenland en veldwachter riaiks uil Vlijmen verkiaaiden thans dal zij op den avond van de mis handeling bij veruachle aan huis Waren geweest, en 111 aanwezigheid van het heele gezin de noodige in lichtingen buduen ingewonnen me. mand nad toen gezegd, dal hij den neeien avond muis was geweest, zoodat hel voor de hand iigl, dat dit verweermiddel eerst achteraf verzonnen was Verdachte had getuige h décharge meegebiachl, maar die weiden niet loege.alen, om hen met 111 de ver leiding le brengen, een meineed te noen. De officier eischte vijftien gulden boete. De straf werd voorwaaide- Ujk opgelegd. DE SïUKM IN DE NOORDZEE. Het Duitsche s.s. „Isis" vergaan. De storm, welke meer dau 24 uur woedde boven de Noordzee en de brnsche eilanden, was vooral ge duiende den algeloopen nacht bui tengewoon hevig. ue windsterkte bedroeg op som mige plaatsen meer dan ibü K.M. per uur. Te Deal hebben mïer dan 30 schepen een toevlucht gezocht 111 de haven, welke zij niet kunnen ver laten. liet Dui.sche schip »Isis« heeft S.O.b.-seinen uitgezonden, daarna heeft men niets meer van hei schip vernomen. Drie schepen zijn de »isis« op het noodsein te hulp ge. sneld, n.l. de »Queen Maiy«, het Duitsche schip Westernlanü« en het Brttsche motortankschip abemi- nole«. De »\Vesternland« heelt 'n reddingsboot met opvarenden op gepikt. Ue uQueen Mary« (aan boord waarvan onze plaatsfeenoot de heer Gerurd Verwiel van G. van Loons' import Mij. de reis van New Yoik naar Engeland en dus dit avontuur meemaakte Red.) heelt het ook dit maal zwaar le verduren gehad en een zeer moeilijken overtocht gehad, bedert Maandagochtend moest de snelheid tot 17 knoopen worden verminderd. Golven van 18 meter hoog, stormden op het schip aan en braken met donderend geweld op het zeekasteel, dat zwoegend tegen de enorme watermassa's zijn reis voortzette. Ook thans w» rden weer verscheidene passagiers gewond evenals in den vorigen stoim. Het schip slingerde en stampte zoo hevig in zijn strijd tegen de elementen, dat negen passagiers kwetsuren opliepen, die echter met van ernstigen aard waren. De windsterkte was zoo -hevig, dat deze op sommige plaatsen meer dan 1UU K.M. per uur bedroeg. Het ministerie van luchtvaart deelde hedenochtend mede, dat van nacht de wind op het vliegveld Lympne een snelheid van 120 K.M. per uur bereikte. Op Croydon werd medegedeeld, dat de lucütdiensten naar het vaste land van Europagehandhaafdbleven. HAMBURG. Bevestigd wordt.dat het Duitsche schip »lsisa met man en muis vergaan is. De uit negen en dertig leden bestaande bemanning is omgekomen, op den scheepsjon gen na, die door het stoomschip »\Vesternland« werd geied. van uw eigen krant en ABONNEERT U OP bÊgrÜpT he" belang

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 3