Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 41® DE VRIJDENKERS IN DEN AETHER, V GEEN KERKVREDE IN DUITSCHLAND, DE GOUDEN BRUG V DE SPAANSCHE BURGERKR JG. „HOOS D SHABA HO" EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. FE ILLETO N Maak los die kou DAMPO daar lucht je van op. SUMMER 93. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936. 59c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag e| Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Minister de Wilde heeft in zijn Me morie van Antwoord op dé P.T.T.-be- grooting medegedeeld, dat het zijn voornemen is om de zendvergunning ten behoeve van den Vrijdenkers Radio-Omroep in te trekken, daar ge bleken zou zijn, dat deze Omroep, ge houden binnen de grenzen van wat voor de toewijzing van zendtijd toe laatbaar wordt geacht, eigenlijk geen programma van eigen strekking kan verzorgen. De maatregel van den Minister zal een einde maken aan een onbegrijpe lijke wanverhouding tusschen het doel van bovengenoemden Omroep en de door de regeering gestelde voorwaar den voor uitzending. Het radioreg'e- ment immers schrijft voor, dat alle uitzend:n£?en gericht moeten wezen op „bevrediging van in het volk levende cultureele of godsdienstige behoef ten", terwijl de V.R.O. zich als doel stelde om art. 2 van „De Dageraad" geestelijk nabij te komen, welk artikel o.m. inhoudt: 1 afwijzing en be strijding van elk geloofsdogma of bindend gezag van Kerk of persoon, schrift of overlevering". De hoop, welke de Duitsche katho lieken na het onderhoud van Kardi naal Faulhaber met Hitier vervulde, is weer volkomen vernietigd, nu be kend werd, dat dit onderhoud tot niets heeft geleid. De Kardinaal heeft in middels een vergadering bijeengeroe- roepen van de commissie uit het Duitsch Episcopaat, waarin o.m. Kar dinaal Schulte, aartsbisschop van ROMAN VAN HANNO PLESSEN. Keulen en Kardinaal Bertram, aarts bisschop van Breslau zitting hebben. Na deze conferentie zijn de Bisschop pen van de Kerkprovincies bijeenge komen, waar een belangrijk herder lijk schijven is samengesteld en goed gekeurd, dat op Zondag 15 November in alle kerken van den kansel werd voorgelezen. Daar heet het o.m.: „Nu wij over allergewichtigste- ker kelijke aangelegenheden in vergade ring bijeen zijn, zien Wij Bisschoppen van de Kerkprovincies Keulen en Pa- derborn ons voor een zeer pijnlijk feit gesteld: uit breede kringen in onzt Bisdommen bereiken ons bittere klachten over een ongehoord feilen gewetensdwang, waaraan zooveel Katholieken zijn blootgesteld. Diep- geloovige ouders beschrijven ons in woorden, die vervuld zijn van diepe smart, hoe weliswaar niet overal, maar toch op vele plaatsen in de scholen en in de machtige organisa tie, waartoe hun kinderen behooren, leeraars en leiders bij de kinderen door woord en geschrift het geloof hunner ouders trachten verachtelijk te maken en deze kinderen op die wijze van Jezus Christus en Zijn Kerk en daarmee ook van hun ouders geestelijk te vervreemden. Volwassenen uit de meest ver schillende takken van bedrijf komen zich bij Ons beklagen, dat men mis bruik maakt van hun afhankelijkheid in hun beroep of zaak, om ze te dwin gen hun christelijk geweten te schen den, de Goddelijke Geboden te verach ten en men tracht hen zelfs tot afval te brengen van Christus en Ziin Kerk. De feiten, waarop deze klachten be rusten, zijn zoo talrijk en overduide lijk, dat aan de rechtvaardigheid van deze klachten niet getwijfeld kan wor den." Tegen een en ander hebben de Bis schoppen in hun schrijven aan de ge- loövigen een krachtig protest geuit, ze tevens vermanende om standvastig te blijven en liever vervolging te doorstaan dan verraad te plegen aan hun geloof. Het schrijven besluit met een oproep om te bidden voor vrede en vrijheid. GEEN POLITIEKE OORLOG. Uil de vele berichten over de ver bitterde gevechten, welke momenteel op het Iberische schiereiland worden geleverd, blijkt duidelijk, dat de oor log niet enkel gaat tusschen rooden en nationalisten, doch tusschen de sovjets, volksfronters, separatisten en autonomisten aan den eenen kant, en overtuigde katholieken aan den ande ren kant. Hoewel deze laatsten sterk nationalistisch voelen, vechten zij niet om te Madrid een fascistisch be wind te fundeeren, doch om hun gods dienstvrijheid te heroveren en Spanje orde, rust en welvaart terug te geven. Blijkens een K.W.P.-corresponden- (Nadruk verboden.) 44. Ja, hij musiceert uitstekend. Het is, of hij zichzelf en zijn leven speelt, of hij muziek schept uit den dag. Het is werkelijk geniaal en het schenkt haar een ongekend genotEn gister avond heeft ze hem voorgelezen, wat zij overdag gescheven had. De geschie denis van een lawine. Hoe die op de toppen der bergen ontstaat uit vroo- lijke, kleine sneeuwvlokken, welke de wind heeft verzameld tot een kleine sneeuwbal, niet grootër dan die, waar mee kinderen plegen te spelen. Hoe zij dan aan het rollen gaat en groeit angstwekkend snel aan groeit tot een geweldige sneeuwmassa, die zich in het dal stort, in haar too- melooze vaart en vernietigende kracht dood en verderf zaaiend om dan bij een laatste krachtsinspanning uiteen te barsten.... En hoe dan menschen- handen, geleid door naastenliefde, aan het werk zijn om te redden, wat er nog te redden is en de aangerichte schade te herstellen.... Renate heeft gevoeld, dat zij voor haar verhaal geen aandachtiger en dankbaarder gehoor zou hebben kun nen vinden dan deze man. Hoe goed hij haar begrepen had, bewees hij, toen hij datgene, wat zij aan het pa pier had toevertrouwd, in muziek om zette. Geen enkele waardeering voor haar schrijfsterstalent, noch een of andere enthousiaste critiek was over zijn lippen gekomen en toch had zij zich noch nooit zoo gevleid gevoeld als door de wijze, waarop deze man op haar werk reageerde.... Dat was gisteravond geweest. Ze waren elkaar innerlijk zeer nabij ge komen om daarna met een zacht „Goede nacht" uiteen te gaan. En nu zitten ze weer tegenover el kaar aan het ontbijt. Maar hij is toch slechts een gast. Als zoodanig misschien een heel bij zondere, maar overigensneen, neen, overigens blijft alles bij het oude. Renate houdt het zich nu nog eens dringend voor, dat er niets, maar dan ook totaal niets in de Lantaarn veranderd is door de aanwezigheid van dezen gast En toch bedriegt ze zichzelf, me vrouw Renate Lien. Voor het eerst in haar leven steekt deze ervaren, we reldwijze vrouw de kop in het zand.... Zij smeert een broodje voor haar gast, schuift hem zijn thee toe en legt een plak ham op zijn bord. Hij wil haar hand grijpen, maar twee maal aarzelt hij voor hij het lie is hij de verovering van Toledo een document gevonden, waaruit blijkt, dat de vrijmetselarij aan het hoofd staat van de volksfronlbeweging. Alle vooraanstaande personen van de Spaansche regeering en de ver schillende leiders van de volksfront- afdeelingen, met Azana en Largo Ca- ballero aan het hoofd, zijn vrijmetse laars. Alle artikelen van het roode program zijn ongeveer gelijkluidend met de eischen die in de voorschrif ten van de Spaansche vrijmetselaars worden gesteld. Broeder Azana presi dent der republiek, was langen tijd secretaris van de maconieke loge ie Madrid. Hij heeft een werkzaam aan deel gehad in de revolutie van 1931 en aan de samenstelling van dë nieuwe grondwet, die zooveel hatelijke bepa lingen tegen godsdienst en Kerk be vatte. Deze mannen hebben Spanje den weg opgestuwd van een schrikbewind, terwijl een roode sovjetterreur werd uitgeoefend. Het sein voor den opstand was de moord op den leider der nationale partij Calvo Sotelo, die het initiatief nam om tegen de roode regeering in verzet te komen en verklaard had. dat hij bereid was te sterven, indien dooi zijn bloed Spanje gered kon worden. Meermalen is den laatsten tijd de vraag gerezen, of de „opstandelingen" wel het recht hadden in verzet te ko men. Pater Rob Regout S.J. heeft hier op een bevestigend antwoord gegeven, daar het algemeen welzijn van het Spaansche volk op het spel stond en zonder een gewapenden opstand de volkomen overheersching door anar chistisch communistische elementen een feit zou worden. De juistheid van deze zienswijze is duidelijk aangetoond door Z.H. Exc. Mgr. Gonsalez, een Spaanschen Bis schop, die verleden week enkele da gen in Limburg vertoefde en te Roer mond een interview toestond aan „De Nieuwe Koerier". Hieraan ontleenen we het volgende: „De verkiezingen, die de aanleiding werden tot het heengaan van koning Alfonso, waren geen parlementaire politieke verkiezingen maar gemeente- waagt zich over haar speels-zorgendë vingers heen te buigen en er zijn lip pen op te drukken. Deze spontane huldiging brengt de vrouw in de verlegenheid van een ze ventienjarige bakvisch.... Therese's verschijning met de post maakt een eind aan het pijnlijke mo ment. Terwijl zij den brief van haar uit gever opzettelijk langzaam opent en van de korte, zakelijke mededeeling kennis neemt, weet zij zich te herstel len. Hier is nog een prentbriefkaart, maakt Vonberg haar opmerkzaam, als ze hem het schaaltje honing toe schuift. Ach jadie had ik niet eens gezien.... Uit Munchen.... van wie kan die zijn? Zij draait de kaart om en leest zwijgend de weinige regels: Zeer geachte mevrouw Gevolg gevend aan een dringend verzoek van mijn vriend, ben ik voor eenige dagen naar hier gereisd Ik denk over een week ongeveer weer in Igls te zijn. Hopenlijk zult u mij toestaan U dan te bezoeken om U persoonlijk te kunnen bedanken voor Uw vriendelijke attentie. Ik hoop, dat U het nieuwe jaar goed hebt ingezet en verblijf, t.a.v. SZARTOSSY. Ach, Szartossy, zegt zij zacht Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth.en Drogisten. raadsverkiezingen. Er waren toen 7000 republikeinen gekozen op een totaal van 22.000 raadsleden. Minder dan een derde was dus republikeinsch. Maar de meesten waren in de groote steden, waar de massa van de werk lieden door het marxisme gewonnen waren. Het nieuwe regiem werd opgelegd door bedreiging. De ministers bijna alle politici waren vrijmetselaars, die den koning omringden waren be vreesd. Toen de koning hen hijrenriep en vroeg, of hij zou heengaan, was er niaar één, le Cierva, die hem dit af ried, alsook een generaal, buiten de regeering. De andere ministers zwe gen allen. De koning ging heen, om dat hij geen druppel bloed vergoten wilde zien. Maar dat vertrek heeft la ter stroomen hloeds tengevolge ge had. Geheel in den geest van Lenin was het plan gevormd, dat er op 1 Januari 1937 in Spanje geen kerk meer zou zijn en geen priester of religieus. De Kerk is de groote hinderpaal voor het communisme. Azana, de tegenwoordi ge president der republiek, verklaar de, dat zijn vijanden alleen ter rech terzijde stonden". De Bisschop heeft nog verteld, dat de actie van Gil Robles, die de repu bliek wilde veroveren voor een wet tige regeering, mislukte, waarna de vervolging eerst voorgoed begon. Vol gens een communistisch plan moest Spanje gebolsjeviseerd worden en daarna Portugal, Noord-Afrika, Frankrijk en België. „Wanneer de nationalisten winnen, aldus de Monseigneur, zal er van een fascistische regeering geen sprake zijn. Het doel is Spanje te redden van het bolsjewisme en den godsdienst te laten zegevieren". We schreven reeds, dat de opstan delingen overtuigde katholieken zijn voor zich heen. Daarna wendt zij zich levendig tot den man tegenover haar, zonder te bemerken, hoe Vonberg bij het noemen van dezen naam plotseling ineen is gekrompen. Een kennis, een alleraardigste man.... voor beoefening van de wintersport in Iglerhofhij heeft nu een reisje naar Munchen ge maakt..... schrijft me, dat hij over een week weer in Igls denkt te zijn en dan natuurlijk ook de Lantaarn weer eens zal opzoeken.... ik vind het leuk, dat ik u met hem in kennis zal kun nen brengen, want hij is heusch Ik ken meneer Szartossy, valt Vonberg haar in de rede cn zijn stem klinkt zoo benepen, dat Renate hem verbaasd aanstaart. Zij schrikt van ziin plotseling bleek gelaat en maakt een hulpelooze beweging met haar hand. Ik kan me zeer goed begrijpen, dat u zijn gezelschap op prijs stelt, mevrouw, zegt hij, blijkbaar met moei te de juiste woorden vindend. Stefan Szartossy is ongetwijfeld veel meer dan een alleraardigste man... ja, ja- maar desondanks zou ik hem voor- loopig liever uit den weg gaan.... ik moet dat helaas wel doen, omdat omdat ik op het oogenblik met nie mand... dat wil zeggen.... O ik begrijp u volkomen, me neer von Berg.... Renate's oogen glan zen vochtig. Het is misschien heter, dat ik de nuttelooze week, die me nog vergund is, niet ten volle accepteer en morgen m'n eigen weg ga, zegt de man zicht baar onder den indruk van het oogen blik. Weggaan....? Wilt u weggaan...? Met pijnlijk vertrokken gelaat heft Renate haar armen, die op de leuning van de stoel rusten, iets op om ze dan vermoeid in haar schoot te laten val len. Meer nog dan de vier woorden zegt deze geste, waarvan zij vergezeld gaan en Vonberg, wiens hart sneller begint te kloppen, heeft al zijn zelfbeheer- sching noodig om de juiste w-oorden ic vinden: Willen? Ach, hoe kunt u dat den ken.... Neemoeten Hij staat op en loopt om de tafel heen. Zei u zooeven niet, dat u mijn mcnschenschuwheid begreep? Gelooft u me toch, die is nu zoo sterk in me, dal al het andere er voor moet wij kenalles. Zelfs van hier wordt ik voort gedrevenIk kan niemand zienik kan niet... U bent de eenige. Plotseling breekt hij af cn verbergt zijn hoofd in de handen. Eenige seconden lang duurt dit veelzeggend zwijgen, dat eindelijk door Renate wordt verbroken. Zacht, maar gedecideerd zegt ze: (Wordt vervolgt.) De Echo van het Zuiden Wul«ijkstkt ra Luxstratsrkf Courant, ZTch verzek«r«n bi] «en goed» maatschappij is «en wijze voorzorgsmaatregel WIST U DAT EEN HALF MILLIOEN PERSON EN BIJ DE VERZEKERD ZIJN? De .,NOORD-BRABAND" betaalde In 1935 circa f 1.500 000 uit aan hare verzekerden

Echo van het Zuiden | 1936 | | pagina 1